Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,352 εγγεγραμμένα μέλη και 718,381 μηνύματα σε 22,609 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 318 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

SOS! Γατούλα (που πιθανόν θηλάζει) με εξαρθρωμένο ποδαράκι

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:53, 09-08-10:

Μόλις βρήκα στο δρόμο μια πανέμορφη γατούλα, κάτασπρη, φουντωτή και με πολύ έντονα πράσινα ματάκια. Το πίσω δεξί ποδαράκι της δεν το πατάει καθόλου και είναι σαν να έχει στρίψει ανάποδα (δηλαδή το πατουσάκι της είναι γυρισμένο προς τα πίσω)
Υποθέτω πως είναι εξάρθρωση. Πήρα τον κτηνίατρό μου και μου είπε να του την πάω στις 5.30 που ανοίγει, για ακτινογραφία και ό,τι άλλο χρειαστεί. Ευτυχώς, βρέθηκε κάποιος συνάδελφος (είμαι στο γραφείο τώρα) να μας πάρει εμένα και τη γατούλα με το αυτοκίνητο.
Το πρόβλημά μου είναι το εξής: η γατούλα είναι πάρα πολύ αδύνατη και οι θηλές της εξογκωμένες. Επομένως, μάλλον έχει μωρά που θηλάζουν. Κοιτάξαμε τριγύρω με μια συνάδελφο, δεν βρήκαμε τίποτα. Ρωτήσαμε και μια κυρία της γειτονιάς, δεν ήξερε ούτε τη γατούλα, ούτε αν ανήκει σε κάποιον, ούτε αν έχει γατάκια.
Τι να κάνω; Να την πάρω και να την πάω στο γιατρό; Δεν τη βλέπω να τη βγάζει αν την αφήσω εδώ και μείνει έτσι, το ποδαράκι είναι εντελώς παράλυτο και, ενώ περπατάει, έχει πολύ μειωμένη κινητικότητα. Μήπως όμως έτσι κάνω κακό στα γατάκια της; Είμαι πελαγωμένη, SOS

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 13:10, 09-08-10:

Η γατούλα πιάνεται; Αν ναι, ψηλάφισε της τα στήθη. Αν είναι ζεστά και νωπά, σημαίνει ότι θηλάζει.
Το έχουν οι μέρες μου φαίνεται, κι εγώ βρήκα την Παρασκευή ένα μικρό με το μπροστινό πόδι όπως λες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 13:15, 09-08-10:

Ναι, είναι πάρα πολύ ήρεμη, γουργουρίζει κιόλας η καημένη.
Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι ζεστά, είναι ολόκληρη ζεστή γιατί κάνει 40 βαθμούς έξω. Πάντως, δεν μου φαίνονται πιο ζεστά από το υπόλοιπο σώμα της. Ούτε νωπά. Το μόνο που βλέπω είναι υπερβολικά διογκωμένες τις ρώγες της (και πολύ έντονο ροζ χρώμα). Δεν έχω καθόλου εμπειρία από γέννες, θηλασμούς κ.λπ., αλλά δεν τα βλέπω καθόλου φουσκωμένα τα στήθη της, σαν να μην έχει γάλα. Ίσως όμως φταίει το ότι είναι τόσο αδύνατη.

Τι να κάνω; Δεν μου πάει η καρδιά να την αφήσω εδώ σ' αυτή την κατάσταση, αλλά όταν σκέφτομαι ότι μπορεί να υπάρχουν μωρά πιάνεται η ψυχή μου

Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 13:28, 09-08-10:

Oυφ, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
Εγώ θα έλεγα να την πάρεις, αν είναι απλά ροζ ίσως να μην θηλάζει ή ίσως να είναι μεγάλα και να την θηλάζουν λίγο. Ξαναψάξτε για τα μικρά και αν δεν τα βρείτε πάρτε την.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 14:03, 09-08-10:

Εγώ θα πρότεινα έτσι κι αλλιώς να την πας στον γιατρό να δεις τι γίνεται και εκείνος πιστεύω ότι είναι σε θέση να σου πει αν έχει η γατούλα γάλα. Πάντως και μία γατούλα σε μας έτσι είναι τα στήθη της γιατί έχει μεν μωράκια αλλά ξεπεταγμένα που τρώνε μόνα τους. Αλίκη εύχομαι όλα καλά τι να πω.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 14:17, 09-08-10:

Ξαναρώτησα στη γειτονιά (πήρα σβάρνα και χτυπούσα κουδούνια μες στο μεσημέρι, αφού δεν έφαγα και ξύλο, πάλι καλά ) και το μόνο που μπόρεσα να μάθω είναι ότι στο σπίτι σχεδόν απέναντι από εκεί που τη βρήκα "έχουν γάτες" (έτσι, γενικά και αόριστα). Χτύπησα κι εκεί, δεν άνοιξαν και άφησα ένα σημείωμα ότι βρήκα μια γατούλα άσπρη χτυπημένη και την πάω στο γιατρό, αν είναι δική σας ή αν ξέρετε ποιανού είναι, παρακαλώ πάρτε με τηλέφωνο.

Την μπουζουριάσαμε λοιπόν τη γατούλα με τη συνάδελφό μου, και τη φέραμε σπίτι. Τώρα την έχω στο μπάνιο με λίγο νεράκι και περιμένω να πάει 5.30 για να την πάω στον κτηνίατρο. Η καημενούλα είναι πάρα πολύ καλή, όταν είναι μόνη της φωνάζει και μόλις μπαίνω στο μπάνιο ξαπλώνει πάνω στο χαλάκι και γουργουρίζει...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 14:24, 09-08-10:

Αλίκη μου όλα καλά θα πάνε μην στεναχωριέσαι. Άντε και εδώ μέσα όλο άσπρα γατάκια ζητάνε θα της βρεις και ένα σπιτάκι. Ελπίζω μόνο να πάνε όλα καλά και να σου πει ο κτηνίατρος ότι δεν θηλάζει

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 14:28, 09-08-10:

Μακάρι, κι εγώ αυτό εύχομαι!!
Διαφορετικά, αν είναι εξάρθρωση και βάλει το ποδαράκι της στη θέση του, μάλλον θα πρέπει να την πάω πίσω και να την αφήσω πάλι εκεί... Αν έχει μωρά δηλαδή

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 14:35, 09-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Μακάρι, κι εγώ αυτό εύχομαι!!
Διαφορετικά, αν είναι εξάρθρωση και βάλει το ποδαράκι της στη θέση του, μάλλον θα πρέπει να την πάω πίσω και να την αφήσω πάλι εκεί... Αν έχει μωρά δηλαδή
Περιμένουμε εναγωνίως νέα. Είναι μια κοπέλα που ψάχνει άσπρη φουντωτή γατούλα και ένα αγόρι εδώ μέσα για να κάνει παρέα με τον μαυρούλη του

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 18:43, 09-08-10:

Λοιπόν, μόλις επιστρέψαμε από τον γιατρό. Τα νέα θα μπορούσαν να είναι και καλύτερα

Η ακτινογραφία έδειξε ότι και τα δύο πισινά της ποδαράκια είναι σπασμένα και στραβοκολλημένα (πριν από 1-2 μήνες πρέπει να έσπασαν, υπολογίζει ο κτηνίατρος). Το αριστερό κόλλησε στραβά μεν, αλλά είναι λειτουργικό, δηλαδή το πατάει κανονικά και γι' αυτό δεν το πειράζουμε. Το δεξί κόλλησε πάρα πολύ άσχημα δυστυχώς, με αποτέλεσμα να έχει κοντύνει ο αχίλλειος τένοντας και γι' αυτό δεν μπορεί να το πατήσει και έχει πάρει κι αυτή την περίεργη στροφή και φαίνεται σαν εξαρθρωμένο.
Το κακό είναι ότι, σύμφωνα με τον γιατρό, αυτό το ποδαράκι κάποια στιγμή θ'αρχίσει να το πατάει, αλλά όχι πατώντας την πατούσα της. Επειδή είναι έτσι στριμμένο, θα πατάει με το γόνατό της, το οποίο μοιραία θα κάνει πληγή και θα μολυνθεί.

Επομένως, αυτό το ποδαράκι δεν γίνεται να μείνει έτσι. Σύμφωνα με τον κτηνίατρο (που τον θεωρώ καλό και τον εμπιστεύομαι), πρέπει το κόκκαλο να κοπεί σ' εκείνο το σημείο και να ξανακολληθεί σωστά, με καρφί. Περίπου ένα μήνα μετά την επέμβαση, θα γίνει μια μικρή επεμβασούλα με τοπική αναισθησία για να αφαιρεθεί το καρφί.

Το θέμα της φιλοξενίας της γατούλας γι' αυτό το διάστημα νομίζω ότι μπορούμε να το καλύψουμε. Τώρα που έδωσα τον Μένιο, μπορώ να την κρατήσω εγώ. Έτσι κι αλλιώς δεν πρέπει να κινείται πολύ, οπότε δεν θα έχει πρόβλημα αν την έχω μέσα στο γραφείο. Αρχές Σεπτεμβρίου μόνο θα λείψω για 4-5 μέρες, αλλά είναι λίγο το διάστημα, πιστεύω ότι κάποιος θα βρεθεί να την κρατήσει. Το άλλο θέμα, είναι το οικονομικό. Η επέμβαση θα πάει γύρω στα 250-300 ευρώ (ανάλογα με το ποια προβλήματα θα προκύψουν στην πορεία της, μπορεί λέει να χρειαστεί και σύρμα εκτός απ'το καρφί κ.λπ.). Μου κόπηκαν τα γόνατα ομολογώ όταν το άκουσα.
Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν ρωτούσατε και τους δικούς σας γιατρούς, μήπως μπορέσει κάποιος να μας κάνει μια λίγο καλύτερη τιμή, γιατί το 300άρι μου είναι αδύνατο να το καλύψω και είναι πραγματικά πολύ κρίμα για το ζωάκι, αφού μπορεί να γίνει καλά (και είμαι σίγουρη ότι θα βρει πανεύκολα σπίτι μετά, γιατί είναι μια κούκλα).

Το θέμα με τα πιθανά μωρά της, είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία. Οι μαστοί της είχαν γάλα. Από την ψηλάφηση ο γιατρός είπε ότι πρέπει να έχει γεννήσει σχετικά πρόσφατα, αλλά το ότι τη βρήκαμε να κάθεται άνετη στο δρόμο (δηλαδή μακριά από τα μωρά της, τα οποία δεν βρήκαμε πουθενά εκεί κοντά, όσο κι αν ψάξαμε) χωρίς να προσπαθεί να φύγει (αντίθετα, χαϊδευόταν και γουργούριζε), ίσως να σημαίνει ότι τα μικρά δεν υπάρχουν πια. Μπορεί να πέθαναν, να τα σκότωσε γάτος, οτιδήποτε. Όπως και να'χει, και όσο οδυνηρό κι αν είναι, νομίζω πως μάλλον είναι προτιμότερο να σώσουμε τη γάτα που έχουμε στα χέρια μας, παρά να την καταδικάσουμε για να σώσουμε κάποια υποθετικά μικρά. Είναι μια πολύ δύσκολη επιλογή που ειλικρινά εύχομαι να μη χρειαζόταν να κάνω...

Παράθεση

gelly01

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gelly01
H gelly01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H gelly01 έγραψε στις 19:07, 09-08-10:

Πολυ καλα εκανες και εδωσες προτεραιοτητα στην μανουλα. Εξαλλου αν υπαρχουν μωρα μετα απο καποιες ωρες θα ακουστει το κλαμα τους και θα μπορεσετε να τα εντοπισετε, Ακομα πολλες φορες καποιες αλλες αδεσποτες θηλυκιες γατες (ακομη και εαν δεν θηλαζουν) τα υιοθετουν και τα μεγαλωνουν. Παντα σε τετοιες περιπτωσεις προτεραιοτητα εχει η μανουλα.
Σχετικα με την επεμβαση ακουγεται εξειδικευμενη και μαλλον ορθοπεδικος χειρουργος μπορει να την κανει και ισως ετσι δικαιολογειται και το σχετικα υψηλο κοστος. Το σημαντικοτερο ειναι να μπορει να σας εγγυηθει την επιτυχια της επεμβασης και το οτι ο αχιλλειος τενοντας θα επανελθει και θα μπορει το ζωο να πατησει το ποδαρακι του.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 19:22, 09-08-10:

Αλίκη το σημαντικότερο είναι ότι η γατούλα παρά την μεγάλη της ατυχία βρέθηκε στον δρόμο σου και θα σωθεί.
Όσο για την εξειδικευμένη επέμβαση νομίζω ότι το σημαντικότερο είναι να είναι έμπειρος ο γιατρός που θα την κάνει.
Ακόμη και να βρεις κάποιον άλλο που θα την κάνει με 50-100 ευρώ λιγότερο, αυτό που προέχει νομίζω είναι η επιτυχία της επέμβασης.
Όσο για το κόστος Αλίκη φυσικά και δεν πρέπει να επωμιστείς όλο εσύ, τόσες φορές τα καταφέραμε σαν ομάδα σε αντίστοιχες περιπτώσεις.
Δεν είναι τόσο τρομερό το ποσό , πιστεύω μπορεί να συγκεντρωθεί, θα το προωθήσουμε και στο fb.
Προέχει πάνω απ' όλα να μπορέσει να πατήσει καλά το ποδαράκι της η γατούλα.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 21:03, 09-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από gelly01
Πολυ καλα εκανες και εδωσες προτεραιοτητα στην μανουλα. Εξαλλου αν υπαρχουν μωρα μετα απο καποιες ωρες θα ακουστει το κλαμα τους και θα μπορεσετε να τα εντοπισετε, Ακομα πολλες φορες καποιες αλλες αδεσποτες θηλυκιες γατες (ακομη και εαν δεν θηλαζουν) τα υιοθετουν και τα μεγαλωνουν. Παντα σε τετοιες περιπτωσεις προτεραιοτητα εχει η μανουλα.
Έχεις δίκιο μωρέ, το ξέρω. Αλλά και μόνο που σκέφτομαι την πιθανότητα να υπήρχαν γατάκια...
Αύριο το πρωί που θα πάω πάλι στη δουλειά, θα βγω να ξαναψάξω, στις 7 το πρωί έχει πολλή ησυχία και αν κλαίνε κάπου νομίζω ότι θα τα ακούσω.
Σχετικα με την επεμβαση ακουγεται εξειδικευμενη και μαλλον ορθοπεδικος χειρουργος μπορει να την κανει και ισως ετσι δικαιολογειται και το σχετικα υψηλο κοστος. Το σημαντικοτερο ειναι να μπορει να σας εγγυηθει την επιτυχια της επεμβασης και το οτι ο αχιλλειος τενοντας θα επανελθει και θα μπορει το ζωο να πατησει το ποδαρακι του.
Αρχική Δημοσίευση από Μυρτω
Όσο για την εξειδικευμένη επέμβαση νομίζω ότι το σημαντικότερο είναι να είναι έμπειρος ο γιατρός που θα την κάνει.
Ακόμη και να βρεις κάποιον άλλο που θα την κάνει με 50-100 ευρώ λιγότερο, αυτό που προέχει νομίζω είναι η επιτυχία της επέμβασης.
Λόγω πικρής πείρας από κτηνίατρο που βλακωδώς θεωρούσα καλό (απλώς επειδή έκανε γούτσου-γούτσου στα γατιά), δεν θέλω να είμαι απόλυτη για κανέναν γιατρό. Αυτόν τον συγκεκριμένο κτηνίατρο πάντως τον εμπιστεύομαι αρκετά και είναι πολύ έμπειρος. Πριν από λίγους μήνες, αφαίρεσε έναν όγκο από τον 19χρονο γάτο της μαμάς μου και πήγαν όλα μια χαρά, παρά την μεγάλη ηλικία του γάτου.
Μου είπε ότι το πόδι θα το πατήσει σίγουρα, το μόνο για το οποίο κράτησε μια επιφύλαξη ήταν το αν θα χρειαστεί να της βάλει και σύρματα εκτός απ'το καρφί και για το αν θα μπορέσει να βγει το καρφί πάνω στον μήνα ή αν θα χρειαστεί λίγες μέρες παραπάνω.
Όσο για το κόστος Αλίκη φυσικά και δεν πρέπει να επωμιστείς όλο εσύ, τόσες φορές τα καταφέραμε σαν ομάδα σε αντίστοιχες περιπτώσεις.
Δεν είναι τόσο τρομερό το ποσό , πιστεύω μπορεί να συγκεντρωθεί, θα το προωθήσουμε και στο fb.
Προέχει πάνω απ' όλα να μπορέσει να πατήσει καλά το ποδαράκι της η γατούλα.
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ Νίκη μου! Θα προτιμούσα να μη χρειαζόταν η βοήθειά σας, έτσι κι αλλιώς έχετε όλοι αντίστοιχες περιπτώσεις να φροντίσετε, αλλά φοβάμαι ότι αυτή τη φορά δεν έχω πολλά περιθώρια.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:06, 09-08-10:

Αλικη εχω μεινει πραγματικα αφωνη, ειδικα μετα την επισκεψη σας στον κτηνιατρο Για τα γατακια μην αγχωνεσαι. Αν τα αφησε σημαινει πως ειναι αρκετα μεγαλα και εχουν δοντακια. Αλλιως θα ηταν συνεχεια μαζι τους. Δυστυχως πιστευω πως αυτη η γατουλα ειναι θυμα κακοποιησης και πιθανοτατα την χρησιμοποιουσαν για να γενναει και να παιρνουν τα γατακια της

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 21:25, 09-08-10:

Κορίτσια αντε πεστε τα και εσείς γιατί ανησυχεί πολύ! και εγω πιστεύω Νίκη μου ότι το παν ειναι να έχει μια εμπειρία ο γιατρός που θα κάνει την επέμβαση ώστε να πάνε ολα καλά για την κουκλίτσα. Να στειρωθεί κιόλας και να μπορέσει να βρει ενα ζεστό σπιτάκι

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 07:50, 10-08-10:

Δεν ξέρω Ηρώ αν είναι τέτοια περίπτωση, ή αν απλώς πρόκειται για μια πολύ όμορφη αδέσποτη γατούλα από τις πολλές που ταΐζουν εδώ στη γειτονιά που δουλεύω. Πάντως, είναι τόσο ταλαιπωρημένη και αδύνατη που το αποκλείω να ζούσε σε σπίτι, ή έστω να ταϊζόταν τακτικά από κάποιον. Φαντάσου ότι τη χαϊδεύω και πιάνω όλα της τα κόκκαλα, σπονδυλική στήλη, πλευρά, λεκάνη...
Σήμερα το πρωί, μόλις έφτασα, ξαναπήγα στο σημείο που τη βρήκαμε μήπως ακούσω γατάκια να φωνάζουν. Είχε πολλή ησυχία (ήταν 7.20 το πρωί) και έψαξα πολλή ώρα, αλλά τίποτα.

Στο μεταξύ, η κουκλίτσα ήταν πάρα πολύ ήσυχη όλο το βράδυ, ούτε που την ακούσαμε καθόλου. Δεν την προφταίνω στο φαΐ, όσο και να της βάλω το εξαφανίζει η γλυκιά μου. Μόνο που ακόμα δεν έχει χρησιμοποιήσει καθόλου την άμμο, ούτε για τσίσα ούτε για κακά. Ελπίζω μέχρι το μεσημέρι που θα γυρίσω σπίτι, να 'χει κάνει κάτι.
Σήμερα περιμένω κι από μια άλλη κτηνίατρο να μας πει αν αναλαμβάνει τέτοια επέμβαση και με ποια τιμή (και βέβαια κι από σας, αν υπάρχει κάτι). Αν δεν βρεθεί κάτι άλλο, θα τηλεφωνήσω στον κτηνίατρό μου να κλείσουμε το χειρουργείο για αύριο, γιατί κι αυτός από βδομάδα φεύγει για διακοπές.
Ευχηθείτε της καλή τύχη, της αξίζει, είναι γλυκύτατο πλάσμα παρά τα όσα έχει περάσει.

Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

H konstans έγραψε στις 08:24, 10-08-10:

Καλή τύχη εύχομαι, αν και απ'ότι φαίνεται την είχε .
Αφού θα μπορέσει να ξαναπατήσει κανονικά το ποδαράκι της είναι πολύ καλό.

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 08:29, 10-08-10:

όλα καλά θα πάνε μωρε...περιμένουμε νεότερα...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:47, 10-08-10:

ολα θα πανε μια χαρα, εχετε και τις δικες μας ευχες Περιμενουμε νεα και φωτογραφιες

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 10:24, 10-08-10:

Σήμερα περιμένω κι από μια άλλη κτηνίατρο να μας πει αν αναλαμβάνει τέτοια επέμβαση και με ποια τιμή (και βέβαια κι από σας, αν υπάρχει κάτι). Αν δεν βρεθεί κάτι άλλο, θα τηλεφωνήσω στον κτηνίατρό μου να κλείσουμε το χειρουργείο για αύριο, γιατί κι αυτός από βδομάδα φεύγει για διακοπές.
Ευχηθείτε της καλή τύχη, της αξίζει, είναι γλυκύτατο πλάσμα παρά τα όσα έχει περάσει.
Αλίκη μόλις έχεις νεότερα για την επέμβαση (και το κόστος) να μας ενημερώσεις.
Και δώσε έναν τραπεζικό λογαριασμό να μαζέψουμε χρήματα.Αύριο θα που θα πεταχτώ για μια μέρα Θεσ/νίκη θα περνούσα και από την τράπεζα.Μόνο πληζ μην βάλεις καμιά μυστήρια τράπεζα.
Και αν θες κάνε ένα κειμενάκι (και φωτό οπωσδήποτε) να το προωθήσουμε και στο φεις.Τέτοια εποχή πολλοί βέβαια λείπουν σε διακοπές αλλά πιστεύω κάτι μπορεί να γίνει.
Όλα θα πάνε καλά για την γατούλα, εγώ είμαι αισιόδοξη.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 11:38, 10-08-10:

Aλίκη προέχει η μανούλα. Τα μωρά μπορεί και να της τα έχουν πάρει. Περιμένουμε νεότερα όπως είπε και η Νίκη

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 12:19, 10-08-10:

Εννοείται πως μόλις έχω κάτι νεότερο θα σας πω. Το μεσημέρι που θα γυρίσω, ελπίζω να καταφέρω να τη φωτογραφίσω κιόλας, να δείτε τι όμορφη γατούλα που είναι.

Προς το παρόν, παίρνουμε συνεχώς τηλέφωνα σε κτηνιάτρους, η συνάδελφος κι εγώ, προσπαθώντας να βρούμε κάποιον που να την αναλαμβάνει με λίγο καλύτερη τιμή (αλλά να είναι έμπιστος). Δεν βρίσκουμε και πολλούς βέβαια, γιατί οι περισσότεροι λείπουν για διακοπές και είναι πολλοί αυτοί που μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν τέτοιου είδους χειρουργεία. Θα βρεθεί άκρη όμως, πού θα πάει.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 15:32, 10-08-10:

Πριν λίγο γύρισα σπίτι και το βρήκα πολύ καλά το κοριτσάκι μας!!
Είχε φάει (φυσικά) τα πάντα, είχε κάνει και τσίσα της στην άμμο, επιμελέστατα σκεπασμένα παρακαλώ, και ούτε ένας κόκκος άμμου έξω απ'τη λεκάνη!
Περιμένουμε ακόμα να επικοινωνήσουν μαζί μας δύο κτηνίατροι, αλλά μέχρι το βράδυ θα έχουμε σίγουρα καταλήξει και θα σας πω.

Προς το παρόν, δείτε για τι κουκλίστικη γατούλα μιλάμε:

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN8443.JPG
Εμφανίσεις:  68
Μέγεθος:  148,8 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN8446.JPG
Εμφανίσεις:  62
Μέγεθος:  126,3 KB

Όνομα:  DSCN8448.JPG
Εμφανίσεις:  49
Μέγεθος:  132,9 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN8449.JPG
Εμφανίσεις:  52
Μέγεθος:  92,8 KB

Όνομα:  DSCN8451.JPG
Εμφανίσεις:  61
Μέγεθος:  93,4 KB

Την έβγαλα Αφρούλα, επειδή είναι άσπρη σαν τον αφρό της θάλασσας

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 17:11, 10-08-10:

[IMG][/IMG]

Κουκλίτσα η Αφρούλα Φαίνεται καθαρά πως γυρνάει το πίσω ποδαράκι για να το πατήσει.
Και φαίνεται τόσο ήρεμη και χαδιάρα γατούλα, λες και ζούσε σε σπίτι.
Περιμένουμε τελικά τι θα αποφασίσετε για την επέμβαση.

Παράθεση

gelly01

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gelly01
H gelly01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H gelly01 έγραψε στις 18:04, 10-08-10:

Αλικη μηπως να συζητουσατε με τον κτηνιατρο που θα αποφασισει να την χειρουργησει να την στειρωσει ταυτοχρονα για να γλυτωσει την δευτερη ταλαιπωρια η μικρη?
Επισης, συγνωμη που επιμενω αλλα νομιζω οτι δεν πρεπει αυτην την στιγμη το κοστος της επεμβασης να ειναι αυτο που πρωτευει. Δεν μιλαμε για μια ορθοπεδικη απλα επεμβαση αλλα μιλαμε για βλαβη και σε τενοντα που εχει κοντυνει οπως περιγραφεις. Το σημαντικοτερο ειναι να επανελθει ο τενοντας και να πατησει το ζωο το ποδι του κανονικα. Το διαστημα των δυο μηνων, απο το ατυχημα που ο κτηνιατρος εκρινε οτι εγινε κατα την εκτιμηση ,δεν ειναι και μικρο . Γιαυτο η προσωπικη ταπεινη μου γνωμη ειναι να επιλεξεις τον κτηνιατρο τον οποιο θα νιωσεις την σιγουρια οτι θα μπορεσει να επαναφερει το ποδαρακι του ζωου στην αρχικη του κατασταση.
Η γατουλα ειναι πανεμορφη και φαινεται τρυφεροτατη και σιγουρα θα βρεθει ο ανθρωπος που θα την αγαπησει και θα της δωσει μια ομορφη ζωη για τα υπολοιπα χρονια της.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 18:20, 10-08-10:

Η γατουλα ειναι πανεμορφη και φαινεται τρυφεροτατη και σιγουρα θα βρεθει ο ανθρωπος που θα την αγαπησει και θα της δωσει μια ομορφη ζωη για τα υπολοιπα χρονια της.
Και εγώ αυτό ακριβώς σκεφτόμουνα βλέποντας τις φωτό της Αφρούλας.
Σίγουρα είναι γατούλα για σπίτι.
Μακάρι να πάνε όλα καλά για αυτήν από εδώ και πέρα στην ζωούλα της.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 19:20, 10-08-10:

Αλικη μηπως να συζητουσατε με τον κτηνιατρο που θα αποφασισει να την χειρουργησει να την στειρωσει ταυτοχρονα για να γλυτωσει την δευτερη ταλαιπωρια η μικρη?
Αυτό ακριβώς θα κάνουμε!! Μάλλον ξέχασα να το γράψω στην αρχή, αλλά στο κόστος των 300 ευρώ είναι μέσα και η στείρωσή της.
Επισης, συγνωμη που επιμενω αλλα νομιζω οτι δεν πρεπει αυτην την στιγμη το κοστος της επεμβασης να ειναι αυτο που πρωτευει. Δεν μιλαμε για μια ορθοπεδικη απλα επεμβαση αλλα μιλαμε για βλαβη και σε τενοντα που εχει κοντυνει οπως περιγραφεις. Το σημαντικοτερο ειναι να επανελθει ο τενοντας και να πατησει το ζωο το ποδι του κανονικα. Το διαστημα των δυο μηνων, απο το ατυχημα που ο κτηνιατρος εκρινε οτι εγινε κατα την εκτιμηση ,δεν ειναι και μικρο . Γιαυτο η προσωπικη ταπεινη μου γνωμη ειναι να επιλεξεις τον κτηνιατρο τον οποιο θα νιωσεις την σιγουρια οτι θα μπορεσει να επαναφερει το ποδαρακι του ζωου στην αρχικη του κατασταση.
Έχεις δίκιο. Παρ' ότι με τον σημερινό μαραθώνιο τηλεφωνημάτων βρέθηκε και κτηνίατρος που προσφέρθηκε να τη χειρουργήσει με πολύ λιγότερα, τελικά θα την πάμε στον αρχικό που την είδε (αυτός με την καλύτερη οικονομικά προσφορά μπορούσε το νωρίτερο σε μια βδομάδα και μάθαμε και κάποια αρνητικά γι' αυτόν, οπότε απορρίφθηκε).

Μακάρι να πάνε όλα καλά για αυτήν από εδώ και πέρα στην ζωούλα της.
Μακάρι, γιατί πραγματικά της αξίζει το καλύτερο αυτής της γατούλας. Έχει περάσει τόσα κι όμως παραμένει το πιο καλό πλάσμα...

Λοιπόν, ανακεφαλαίωση:

Η Αφρούλα θα μπει στο χειρουργείο αύριο το μεσημέρι. Θα γίνει οστεοσύνθεση με ήλο στο ποδαράκι της και στείρωση ταυτόχρονα. Το κόστος του χειρουργείου θα πάει κάπου μεταξύ 250-300 ευρώ, ανάλογα με το τι θα προκύψει στην πορεία της επέμβασης. Εννοείται πως θα πάρουμε απόδειξη για τα πάντα, για να ενημερωθούν όσοι βοηθήσουν.
Αν κάποιος θέλει να συνεισφέρει στα έξοδα της Αφρούλας, μπορεί να καταθέσει ένα ποσό στον λογαριασμό μου.
Ακόμα και το μικρότερο ποσό είναι πολύ σημαντικό. Η Αφρούλα και το επιτελείο της σας ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ, όχι μόνο για την υλική αλλά και για την ηθική βοήθειά σας.

Είχαμε κι άλλες εξελίξεις όμως. Θυμάστε που είχα πετάξει χαρτάκια με το τηλέφωνό μου κάτω από τις πόρτες; Ε, τηλεφώνησε πριν λίγο η κυρία που την τάιζε. Είπε ότι την είχαν δει εδώ και καιρό χτυπημένη, αλλά "δεν έχουμε λεφτά για κτηνιάτρους" (ενώ εμάς φαίνεται μας περίσσευαν και δεν ξέραμε τι να τα κάνουμε ). Το καλό νέο είναι ότι τα μωράκια της ζουν και μάλιστα είναι αρκετά μεγάλα ώστε να τρώνε φαγητό! (Ίσως γι' αυτό δεν τα αποζητά). Τα έχουν λέει στην ταράτσα τους και η Αφρούλα ανεβοκατέβαινε (πώς, ένας θεός ξέρει).
Χάρηκα πολύ που τα γατάκια ζουν, γιατί τα είχα βάρος στη συνείδησή μου. Προφανώς δεν βρίσκονται και στο ιδανικότερο περιβάλλον, αλλά είναι καλά. Ίσως όταν ξεμπερδέψουμε με την ιστορία της Αφρούλας, να βρω την κυρία αυτή και να συνεννοηθούμε για να τα στειρώσουμε τουλάχιστον...

*******Σημείωση συντονιστή: Όσοι ενδιαφέρονται να συνεισφέρουν παρακαλούνται να στείλουν πμ στην Αλίκη ή να επικοινωνήσουν στο 6972836000 για το αριθμό του λογαριασμού.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ruko : 11-08-10 στις 12:18. Αιτία: κατόπιν αίτησης
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 19:30, 10-08-10:

Αλίκη αν θέλεις γράψε ένα κειμενάκι (εγώ δεν είμαι καλή σ'αυτά) και διάλεξε μια φωτογραφία της Αφρούλας και στείλε τα μου με π.μ. Θα το κοινοποιήσω στο Facebook μαζί με τον τραπεζικό λογαριασμό.
Η η Δώρα αν είναι εδώ, μπορεί να το κάνει.

Υ.Γ Αν βρω αύριο στην Αριδαία Πειραιώς ,ειδάλως την πέμπτη στην Θεσ/νίκη που θα πεταχτώ για κάτι δουλειές, θα σου κάνω μια κατάθεση.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:09, 10-08-10:

Τι κουκλι ειναι αυτο!
Πραγματικα πανεμορφη γατα,μακαρι να πανε ολα καλα με την επεμβαση,τη βαζω τωρα στο FB (να'ναι καλα το ασυρματο της Βουδαπέστης).

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 20:14, 10-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Τι κουκλι ειναι αυτο!
Πραγματικα πανεμορφη γατα,μακαρι να πανε ολα καλα με την επεμβαση,τη βαζω τωρα στο FB (να'ναι καλα το ασυρματο της Βουδαπέστης).
Μπράβο βρε Δώρα!
Θα πω στους φιλόζωους να το προωθήσουν.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 21:56, 10-08-10:

Νίκη και Δώρα, σας χιλιο-ευχαριστώ!

Η Αφρούλα σας στέλνει εναέρια ζυμαράκια, που είναι η ειδικότητά της, και σας υπόσχεται να γίνει γρήγορα καλά για να σας ευχαριστήσει όπως πρέπει, περπατώντας και πάλι στα τέσσερα ποδαράκια της

Δώρα, ζηλεύω τρελά για τη Βουδαπέστη, να περάσεις πολύ καλά και να κρατήσεις σημειώσεις σε παρακαλώ, γιατί την έχω στα to-do.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:24, 10-08-10:

Aλικη παιδι μου,στο αεροδρομιο της Βουδαπεστης ειμαι,για το οποιο μετα απο ενα επταωρο παραμονης μπορω να σε κατατοπισω πληρως.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 07:07, 11-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Aλικη παιδι μου,στο αεροδρομιο της Βουδαπεστης ειμαι,για το οποιο μετα απο ενα επταωρο παραμονης μπορω να σε κατατοπισω πληρως.
Παρντόν, παρενόησα (Μάθαμε πάντως πως έχει καλό wifi το αεροδρόμιο, όσο να πεις είναι μια χρήσιμη πληροφορία κι αυτή )

On topic, η καημένη η Αφρούλα με έπρηξε στη γκρίνια το πρωί γιατί πεινούσε, αλλά πρέπει να μείνει νηστική για την επέμβαση δυστυχώς. (Όταν είδε κι απόειδε ότι με τα μίου-μίου δεν την ταΐζω, άρχισε τις τούμπες και τις κοιλίτσες η σκατουλίτσα, για να με ρίξει )
Κατά τις 11 θα φύγουμε με τη συνάδελφό μου σκαστές απ'το γραφείο, για να πάμε να την πάρουμε και να την πάμε στο γιατρό. Μόλις την πάρω πίσω το απόγευμα, θα σας γράψω τα νεότερά της.
Μακάρι να πάνε όλα καλά!!

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat έγραψε στις 08:56, 11-08-10:

Με το καλό Αφρουλάκι!!! Αντε και θα έρθω να σε δω στο γιατρό μόλις συνέλθεις....Η γατούλα είναι κούκλα και σίγουρα θα βρει ενα σπιτάκι μόλις με το καλό γίνει καλά...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 09:01, 11-08-10:

Ευχαριστούμε, θεία Νότα, θα σας περιμένουμε!

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 09:19, 11-08-10:

Καλή επιτυχία και από μένα στην Αφρούλα.
Όλη η θετική ενέργεια του φόρουμ μαζί της.

Δυστυχώς Αλίκη δεν υπάρχει υποκατάστημα Πειραιώς στην Αριδαία.Αύριο που θα είμαι Θεσ/νίκη θα σας κάνω μια κατάθεση.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 09:23, 11-08-10:

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ Νίκη!!
Δεν υπάρχει βιασύνη! Ο κτηνίατρος με ξέρει, πηγαίνω σ' αυτόν και τα δικά μου γατιά. Θα του δώσω ένα ποσό σήμερα και τα υπόλοιπα σιγά σιγά, δεν έχει πρόβλημα.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 10:37, 11-08-10:

Kαλή επιτυχία κοριτσάκι. Αλίκη όλα καλά θα πάνε κι όσο για την κυρία που την ταϊζει κατανοούμε το πρόβλημα της αλλά το γατάκι ούτε στον δρόμο μπορεί να μείνει ούτε να της επιστραφεί από την στιγμή που δεν μπορεί να το συντηρήσει. Ευτυχώς για τα μωράκια της ησύχασα κι εγώ τώρα

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:57, 11-08-10:

Ευχομαι Αλικη να πανε ολα τελεια για την μικρη Αφρουλα σημερα!!!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 11:38, 11-08-10:

Ευχαριστούμεεε!
Την πήγαμε την κοπέλα μας στο γιατρό. Ήταν ήσυχη-ήσυχη σε όλη τη διαδρομή, αλλά μόλις την αφήσαμε εκεί άρχισε να φωνάζει η καημενούλα
Το απογευματάκι θα πάω να την πάρω. Έχω πολλή αγωνία, αλλά είμαι αισιόδοξη ότι θα τα πάει καλά η Αφρούλα μας.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:54, 11-08-10:

Θα τα παει μια χαρα, εχει την τυχη με το μερος της Φαινεται πολυ γλυκια γατουλα παντως και χαιρομαι πολυ που βρεθηκε στον δρομο σου.

Ας βγω λιγο off-topic βλεπω συνεχεια τον μαυρο γατουλη της υπογραφης σου με τα ασπρα παπουτσακια και τρελαινομαι! Ειναι φοβερος! Που τον εκρυβες τοσο καιρο;;;

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 11:58, 11-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
Ας βγω λιγο off-topic βλεπω συνεχεια τον μαυρο γατουλη της υπογραφης σου με τα ασπρα παπουτσακια και τρελαινομαι! Ειναι φοβερος! Που τον εκρυβες τοσο καιρο;;;
Καλέ πατριώτισσα κοριτσάκι είναι!!!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 11:59, 11-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
IIIIIIIIIIIIIII όχι και γατούλης το κορίτσι μας
Είναι το κοριτσάκι της οικογένειας, την είχε βρει πριν 2 χρόνια η Νότα στο δρόμο, μαζί με τον εξίσου εντυπωσιακό αδελφούλη της (είχε υιοθετηθεί κι εκείνος από μια κοπέλα που έμπαινε τότε στο mycat, αλλά έχει καιρό να γράψει). Επειδή έχει άσπρα παπουτσάκια σαν πουέντ, την βγάλαμε Μαργκό (απ'την Φοντέυν ) αλλά ανεπισήμως τη φωνάζουμε Κουνάβι γιατί μοιάζει λίγο με τον Πεπέ ΛεΠιού
Αν πατήσεις πάνω στην υπογραφή μου, θα δεις πολλές φωτογραφίες της.

On topic, το Κουνάβι μας είναι πολύ άνετο με τη φιλοξενούμενη Αφρούλα, απλώς πάει και μυρίζει λίγο τη χαραμάδα της πόρτας της. Αντίθετα με τον άντρα του σπιτιού, που έχει τσαντιστεί και όλο κάνει κχχ

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 12:13, 11-08-10:

IIIIIIIIIIIIIII όχι και γατούλης το κορίτσι μας
Είναι το κοριτσάκι της οικογένειας, την είχε βρει πριν 2 χρόνια η Νότα στο δρόμο, μαζί με τον εξίσου εντυπωσιακό αδελφούλη της (είχε υιοθετηθεί κι εκείνος από μια κοπέλα που έμπαινε τότε στο mycat, αλλά έχει καιρό να γράψει). Επειδή έχει άσπρα παπουτσάκια σαν πουέντ, την βγάλαμε Μαργκό (απ'την Φοντέυν ) αλλά ανεπισήμως τη φωνάζουμε Κουνάβι γιατί μοιάζει λίγο με τον Πεπέ ΛεΠιού
Αν πατήσεις πάνω στην υπογραφή μου, θα δεις πολλές φωτογραφίες της.

On topic, το Κουνάβι μας είναι πολύ άνετο με τη φιλοξενούμενη Αφρούλα, απλώς πάει και μυρίζει λίγο τη χαραμάδα της πόρτας της. Αντίθετα με τον άντρα του σπιτιού, που έχει τσαντιστεί και όλο κάνει κχχ
oops νομιζα πως ηταν αγορακι επειδη μου φανηκε λιγο μεγαλοσωμη Η Νοτα μου φαινεται βρισκει τα πιο ομορφα γατακια στον δρομο Εκτος απο πανεμορφο κοριτσακι ειναι και πολυ φιλικο λοιπον Μ' αρεσει πολυ το nickname της "Κουναβι", της ταιριαζει γαντι! Ο αντρας του σπιτιου ειναι επισης πανεμορφος! Ελπιζω να συνηθισει την Αφρουλα γιατι μαλλον θα την εχεις για αρκετο καιρο μεχρι να γινει καλα.

Παω να κοιμηθω, ελπιζω οταν ξυπνησω να διαβαζω τα ευχαριστα με την Αφρουλα

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 13:14, 11-08-10:

Καλή επιτυχία στη μικρή, εύχομαι να πάνε όλα καλά και να γίνει καλά το ποδαράκι της! Είναι μια κούκλα!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 16:34, 11-08-10:

Έχω τα πρώτα καλά νέα!!

Πέρασα απ'το ιατρείο και την είδα! Είχε μόλις τελειώσει η επέμβαση, οπότε η Αφρούλα ήταν ακόμα εντελώς off, αλλά ο γιατρός μου είπε πώς πήγαν όλα καλά
Παιδεύτηκε να φέρει τον τένοντά της στη θέση του, γιατί είχε κοντύνει πάρα πολύ. Αυτό δυστυχώς σημαίνει ότι στην αρχή θα πονάει η Αφρούλα... Τουλάχιστον, όσο χρησιμοποιεί το ποδαράκι της, τόσο ο τένοντας θα μαλακώνει και τόσο πιο εύκολες θα γίνονται οι κινήσεις της. Ο γιατρός περιμένει ότι θα αποκατασταθεί σε ποσοστό περίπου 90%, που νομίζω πως είναι πάρα πολύ καλό!
Τελικά, αναγκάστηκε να της βάλει και σύρμα, εκτός απ'το καρφί, το οποίο δεν αφαιρείται, θα μείνει για πάντα στο ποδαράκι της. Το καρφί θα το βγάλουμε σε κάνα μήνα περίπου, ανάλογα με το πώς θα τα πηγαίνει ώς τότε. Τώρα περιμένουμε να ξυπνήσει εντελώς για να πάω να την πάρω. Θα πρέπει να μείνει ακίνητη για τις πρώτες δυό μέρες και μετά σιγά σιγά θ' αρχίσει να περπατάει.
Η καημένη, φαινόταν τόσο μικρούλα έτσι όπως ήταν ξαπλωμένη... Ήταν και γεμάτη απ' αυτό το μπλε αντισηπτικό, είχε σε ολόκληρο το πόδι της και στην κοιλίτσα της, απ' τη στείρωση. Χάλια. Αλλά μόλις συνέλθουμε λίγο, θα καθαριστούμε, θα το ρίξουμε και στο φαΐ και θα γίνουμε κουκλάρες, να φωτογραφηθούμε να μας καμαρώσετε!!

Απ'τη χαρά μου που πήγε καλά η εγχείρηση, ξέχασα να τον ρωτήσω για το τελικό κόστος. Θα ρωτήσω το βράδυ που θα ξαναπάμε και θα σας πω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:44, 11-08-10:

Μπραβο!Αντε να το πατησει κιολας το πατουσονι,σιδερενια!
Καλα αυτη η γατα αν καλοπερασει και μπανιαριστει,δεν θα πιστευετε στα ματια σας ποσο ομορφη θα ειναι...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 19:48, 11-08-10:

Η Αφρούλα ξύπνησε και ήρθε σπίτι!

Δυστυχώς, μάλλον παρα-ξύπνησε και δεν κάθεται με τίποτα ήσυχη. Αναγκαστικά, έστρωσα μια πάνα στη γατοφόρο και την έχω κλεισμένη εκεί μέσα. Αύριο κανόνισα να μου φέρουν ένα κλουβί για σκυλάκια, το οποίο ελπίζω θα χωράει άνετα την Αφρούλα, τα μπωλάκια της και την άμμο της, για να μείνει εκεί μέσα μέχρι να περάσει το 48ωρο.

Ήθελα να ανεβάσω την ακτινογραφία της, να δείτε το ποδαράκι της πώς ήταν. Είναι λίγο άθλια η φωτογραφία, αλλά νομίζω ότι κάτι φαίνεται...

Όνομα:  DSCN8455.JPG
Εμφανίσεις:  55
Μέγεθος:  132,9 KB

Και εδώ είναι οι... λυπητερές: 315 η επέμβαση στο πόδι, συν η στείρωση συν η ενέσιμη αντιβίωση και ένα κουτάκι αντιβίωση σε χάπια που πρέπει να πάρει, και άλλα 25 η ακτινογραφία, σύνολο 340.

Όνομα:  DSCN8459.JPG
Εμφανίσεις:  61
Μέγεθος:  166,6 KB

Ο γιατρός μου είπε ότι έχουν σκληρύνει λίγο οι μαστοί της. Αν δεν είναι καλύτερα μέχρι αύριο, θα πρέπει να πάρει ένα ακόμα φάρμακο και γι' αυτό. Την Παρασκευή θα του την ξαναπάω, να δει αν όλα πηγαίνουν καλά και μετά ξανά στις 30/8, για να κόψουμε τα ράμματα και να δούμε πώς πάει το ποδαράκι.
Η γλυκιά Αφρούλα στέλνει σε όλους πονεμένα φιλάκια και σας ευχαριστεί πάρα πολύ για τη θετική σας σκέψη

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 20:47, 11-08-10:

[IMG][/IMG]

Φαίνεται πόσο χάλια ήταν το ποδαράκι, το κάταγμα που δεν "έδεσε" στην θέση του.
Αλλά τώρα έγινε η ανάταξη και θα ξαναπατήσει καλά το ποδαράκι.
Όλα θα πάνε καλά.Περαστικούλια Αφρούλα.
Όλη η θετική ενέργεια του φόρουμ μαζί της.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:57, 11-08-10:

πω πω ειχε παθει μεγαλη ζημια στο ποδαρακι της Περαστικα στην ομορφη Αφρουλα! Τις ηρθαν ολες οι επεμβασεις μαζεμενες αλλα συντομα θα περπαταει κανονικα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους