Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,352 εγγεγραμμένα μέλη και 718,381 μηνύματα σε 22,609 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 327 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πρόβλημα με τον πωπίνο του

Ευαγγελίτσα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ευαγγελίτσα
H Ευαγγελίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H Ευαγγελίτσα έγραψε στις 11:01, 24-06-06:

Καταρχάς, καλημέρα σε όλους!!!

Πριν 1 μήνα εισήχθη νέο μέλος στην οικογένεια, ο Μαρκούλης, ένα πανέμορφο Σιάμ γατουλάκι το οποίο τώρα είναι 73 ημερών......πρέπει να τονίσω ότι είναι απόγονος του 10χρονου γάτου μου του Τόμυ και μπαμπάς με γιο τα πάνε κυριολεκτικά θαυμάσια..!!!!!

Μια εβδομάδα αφού το πήρα είχαμε 1 πρόβλημα, λόγω διατροφής, και έκανε συνεχώς διάρροια . Ευτυχώς, επισκέφθηκα το site πριν συμβουλευθώ τον κτηνίατρο, ακολούθησα τις συμβουλές των παθόντων και θεραπεύτηκε μέσα σε 5 μερούλες σταδιακά!

Το πρόβλημα τώρα όμως είναι το εξής:
Είχε ερεθιστεί ο πωπός του από τις συνεχείς αφοδεύσεις και του έκανα καθαρισμό με βαμβάκι βουτηγμένο σε λαδάκι για να τον ανακουφίζει. Τώρα που όλα είναι φυσιολογικά, όσον αφορά την αφόδευση, ο πωπός του παραμένει ερυθρός και πεταχτούλης προς τα έξω ..!

Σκέφτομαι μήπως είναι κάποιο μικρόβιο. Είναι χρήσιμος άραγε ο καθαρισμός με νεράκι και λαδάκι ή κάτι άλλο θα ήταν πιο χρήσιμο;

Αν γνωρίζετε κάτι σχετικό με το θέμα αυτό θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η απάντησή σας!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!
Καλό κουράγιο με τη ζέστη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eleni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη eleni
H eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 146 μηνύματα.

H eleni έγραψε στις 13:08, 24-06-06:

Μηπως ειναι ερεθισμενοι οι αδενες του?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 14:51, 24-06-06:

ναι μηπως πρεπει να του κανεισ αποπαρασιτωση

Παράθεση

Ευαγγελίτσα

Νεοφερμένος

H Ευαγγελίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H Ευαγγελίτσα έγραψε στις 15:12, 24-06-06:

Όχι οι αδένες του δεν είναι ερεθισμένοι. Ωστόσο, το είχα μες στο πρόγραμμα να τον ψεκάσω με ειδικό σπρέι για παράσιτα και την επόμενη μέρα να του κάνω μπανάκι με ειδικό σαμπουάν... Λέτε αυτό να αρκεί...ή να δοκιμάσω και κάτι άλλο..;
Ευχαριστώ πολύ!!

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 17:29, 24-06-06:

Aν κατάλαβα καλά η ladycat λέγωντας αποπαρασίτωση εννοεί για ταινία.Δεν νομίζω οτι για τα σκουλήκια αρκεί το σπρέι.Εγώ της δικιάς μου της κάνω ενέσεις για καλύτερα αποτελέσματα.

Παράθεση

Ευαγγελίτσα

Νεοφερμένος

H Ευαγγελίτσα έγραψε στις 17:59, 24-06-06:

Μήπως θα'ναι καλύτερα να επισκεφθώ τον κτηνίατρο...; Γιατί ούτως ή άλλως σε λίγες μέρες θα πρέπει να του κάνω και τα πρώτα του εμβόλια....οπότε μήπως μου πει και για πιθανά σκουληκάκια και μου δώσει κάποια αγωγή...;

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 09:37, 25-06-06:

Σίγουρα κοπέλα μου θα είναι προτιμότερο να επισκεφτείς τον κτηνίατρο.Εκείνος θα καταλάβει αμέσως ψηλαφίζοντας την κοιλίτσα του αν έχει σκουληκάκια.Βέβαια αν παρατηρούσες τα κακούδια του ίσως τα έβλεπες και κει , είναι μικρά και άσπρα.Εγώ να καταλάβεις τα είδα να βγαίνουν και έξω από τον πωπουδάκο της και να περπατάνε στο τρίχωμα της και τρελλάθηκα.Το καλό είναι όμως ότι δεν επηζούν για πολύ εκτός εντέρου.

Παράθεση

Ευαγγελίτσα

Νεοφερμένος

H Ευαγγελίτσα έγραψε στις 10:29, 25-06-06:

Ευχαριστώ πολύ-πολύ!!
Θα επισκεφθώ τότε τον κτηνίατρο το συντομότερο δυνατό και θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα της επίσκεψής μου!!

Παράθεση

Ευαγγελίτσα

Νεοφερμένος

H Ευαγγελίτσα έγραψε στις 20:49, 07-08-06:

Συγγνώμη που καθυστέρησα να σας γράψω για την εξέλιξη του προβλήματος του μικρούλη μου, αλλά ήθελα να σας ενημερώσω μια κ καλή για την πορεία της υγείας του!

Όπως σας είχα πει, τον πήγα στην κτηνίατρο κ διέγνωσε ότι λόγω της διάρροιας έκανε πρόπτωση απευθυσμένου.
Μου έδωσε μια αλοιφή, η οποία έχει κορτιζόνη μέσα, για να μειωθεί το οίδημα και να μπορέσει να επανέλθει στη φυσιολογική του θέση...παράλληλα με συμβούλευσε να του δίνω εύπεπτη τροφή κ να προσπαθώ, μετά από κάθε αφόδευση, να του σπρώχνω με προσοχή το εντεράκι του μέσα με μια μπατονέτα κ βαζελίνη ώστε να συνηθίζει κ να θρέψει στο εσωτερικό.
Ευτυχώς, ακολουθώντας κατά γράμμα τις οδηγίες της κτηνιάτρου, έχει βελτιωθεί κατά πάρα πολύ η κατάστασή του κ δε θα χρειαστεί επέμβαση, η οποία θα ήταν κ η μόνη λύση σε περίπτωση που το εντεράκι του έμενε έξω.

Τέλος καλό όλα καλά!!

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 22:02, 07-08-06:

Μπράβο, μπράβο, χαίρομαι για το Μαρκούλη...

Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 13:51, 08-08-06:

Ευτυχως ολα πηγαν καλα! :up:

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα Veggie
H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 20:28, 08-08-06:

Aχ καλά! Xαίρομαι που του πέρασε. Eτσι πρέπει στο γιατρό. Mην καθυστερείς αν βλέπεις οτι κάτι δεν πάει καλά. Πάλι καλά που δεν έχει σκουλίκια!!!! Eίναι οτι χειρότερο!!!

Παράθεση

Ευαγγελίτσα

Νεοφερμένος

H Ευαγγελίτσα έγραψε στις 22:32, 08-08-06:

Δόξα τω Θεώ όλα μια χαρούλα...άντε να δούμε κ με τα υπόλοιπα!!!
Είμαι σίγουρη ότι όλα θα περάσουν, είναι ένας τσαχπίνης αυτός !!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πρόβλημα... - Από bubble44
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-08-10 στις 16:01.
    • Έχω πρόβλημα - Από myrtos
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-09-08 στις 08:20.
    • Πρόβλημα... - Από xaroula
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-09-07 στις 17:34.
    • Πρόβλημα στο ματάκι & ακόμη ένα πρόβλημα... - Από RedCat
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-01-07 στις 21:27.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους