Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,635 εγγεγραμμένα μέλη και 713,370 μηνύματα σε 22,000 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 323 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Άσχημα συμπτώματα μετά απο επίσκεψη σε κτηνίατρο

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη διονυσια-κε
H διονυσια-κε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H διονυσια-κε έγραψε στις 00:29, 06-01-18:

Καλησπέρα σε όλους τους γατοφιλους!! 'Εχω ένα πολύ σοβαρό θέμα με τη γάτα μου και θέλω οπωσδήποτε τη γνώμη και τη βοήθεια σας .
Λοιπόν έχω μία γάτα 6 ετών που όπως μας διέγνωσε μία γιατρός πάσχει με άσθμα γενικά βήχει από μικρή τέλος πάντων μετά από εξετάσεις και θεραπεία η γάτα κατάφερε να γίνει καλά χορηγώντας της κορτιζόνη πρεζολον και αντιβιοτικά η κατάσταση της υγείας της είναι σχεδον άριστη θα έλεγα δεδομένου ότι δεν βήχει πλέον πάρα μονό κάποιες σπάνιες φορές.
'Ετσι λοιπόν το χάπι αυτό το παίρνει μαι φορά το μήνα έως καθόλου και ενώ λοιπόν ήταν μέχρι χθες κεφάτη με όρεξη κι όλα καλά σήμερα την πήγαμε σε μία καινούργια κτηνίατρο να τη δει γιατί πίνει πολύ νερό, οπότε αποφασε να της πάρει αίμα οπότε βάζει κάτω το γατί και προσπαθεί να του πάρει αίμα από το λαιμό και δεν μπορούσε να πάρει, έλεγε ότι εφτιαιγε η γάτα κι ότι κράταγε την αναπνοή της γενικά τη παίδεψε πολύ και δεν μπορούσε να πάρει αίμα, σε σημείο που το γατί άρχισε να τρέμει κι λέει η μαμά μου αρκετά και τέλος πάντων κλείσαμε ένα άλλο ραντεβού την επομένη βοδμαδα που θα' ναι κι ο άλλος συνάδελφος λέει..
Το θέμα είναι ότι η γάτα από τότε που γυρίσαμε από το γιατρό παρουσίασε συμπτώματα που είχα να δω δυο χρονιά: αναπνοή από τη κοιλία (πάνω κάτω η κοιλία) κακόκεφη κι όπως ήταν τότε, πράγματα που είχα να δω δυο χρόνια, δεν ξέρω τι να κάνω τώρα....Της έδωσα λίγο κορτιζόνη με αυτό το χάπι μπας κι συνέλθει κι αύριο είναι αργία και τώρα αργά κι έχω φρικάρει. Σας παρακαλώ, θέλω τη γνώμη σας και τη βοήθεια σας!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 06-01-18 στις 09:48. Αιτία: προσαρμογή κειμένου, σύμφωνα με τους όρους χρήσης.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,123 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 10:05, 06-01-18:

Καλή σου μέρα Διονυσία κι εύχομαι σήμερα η κατάστασή της να έχει βελτιωθεί.

Αν όχι, θα σου συνιστούσα να δοκιμάσετε να την πάτε σε κάποιο από τις εφημερεύουσες όλο το 24ωρο κλινικές ζώων, προκειμένου να αντιμετωπιστεί έγκαιρα και σωστά το πρόβλημα που προέκυψε από τη μη σωστή, για να μη χαρακτηρίσω "απαράδεκτη"(κατά την ταπεινή μου άποψη),αντιμετώπισή του από την εν λόγω κτηνίατρο.

Γιατί όσο κι αν δεν είμαι ειδικός, η κοινή λογική λέει οτι δεν πας σε ένα ασθματικό γατί να πάρεις με το ζόρι αίμα, άμα αυτό βλέπεις οτι αντιδρά.Και μόνο το στρεσσάρισμα που έφαγε η φουκαριάρα η γατούλα, θεωρείται αρκετό για αναζωπύρωση του αναπνευστικού προβλήματος που ήδη προϋπήρχε.
Αυτό που γνωρίζω από την κτηνίατρο που παρακολουθεί τη δική μου γάτα, είναι οτι όταν ένα ζωάκι δεν κάθεται ήσυχο για να του γίνει αιμοληψία (που πιστεύω λίγα κάθονται αδιαμαρτύρητα), τότε καταφεύγουν οι γιατροί σε στη λεγόμενη "μέθη" (πολύ ελαφρά νάρκωση που τη δέχονται ακόμα και τα αλλεργικά γατιά με την προϋπόθεση ο γιατρός να ξέρει τη δουλειά του) και προκειμένου να γίνει αυτή η εξέταση χωρίς περιττή ταλαιπωρία του ζώου.

Όπως και να'χει, εύχομαι να συνέλθει σύντομα από αυτή την περιπέτεια που μπήκε λόγω της ασχετοσύνης ορισμένων που θεωρούν τους εαυτούς τους σοβαρούς και υπεύθυνους ειδικούς ή/και επαγγελματίες.

Καλή ανάρρωση στη γατούλα σου!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,357 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:27, 06-01-18:

Καλημερα φιλη μου και χρονια σου πολλα.
Θα σταθω σε αυτο,πουνειναι πολυ σημαντικο.
οπότε αποφασε να της πάρει αίμα οπότε βάζει κάτω το γατί και προσπαθεί να του πάρει αίμα από το λαιμό και δεν μπορούσε να πάρει, έλεγε ότι εφτιαιγε η γάτα κι ότι κράταγε την αναπνοή της γενικά τη παίδεψε πολύ και δεν μπορούσε να πάρει αίμα, σε σημείο που το γατί άρχισε να τρέμει κι λέει η μαμά μου αρκετά και τέλος πάντων κλείσαμε ένα άλλο ραντεβού την επομένη βοδμαδα που θα' ναι κι ο άλλος συνάδελφος λέει..
Ουτε κατα διαννοια...ΜΑΚΡΙΑ!Εχουμε χασει εδω στο φορουμ υγιεστατο γατι,της Ουρανιας μας,απλα επειδη γιαπροληπτικους λογους ειπε να κανει εξετασειςσ την γατα της,και ο γιατρος που πηγε αντι να παρει αιμα απο το ποδαρακι πηρε απο τον λαιμο.Το γατι ΠΕΘΑΝΕ!
Καποιοι γιατροιπαιρνουναιμα απο τον λαιμο,επειδη απο εκει χρειαζεται λιγοτερη ωρα καθως εχει περισσοτερο αιμα.Το κανουν για δικια τους ευκολια δηλαδη.
Οι πιο συνηδειτοποημενοι γιατροι ΠΟΤΕ δεν παιρνουν αιμα απο εκει,αν δεν καθεται το γατακι προτιμουν εστω μια ελαφρια ναρκωση,αλλα παιρνουν απο το χερακι αιμα και οχι απο τον λαιμο.
Η συμβουλη μου ειναι,μην δεχτεις να της παρουν αιμα απο τον λαιμο.
Για δικια τους και μονο ευκολια το κανουν.
Η δικια μου γατα,πιο μικρη,ηθελε η γιατρος να της παρει αιμα για να τις κανει εξετασεις.Δεν της καθοταν η μαγια με τιποτα.Της εκανε ελαφρια ναρκωση και της πηρε αιμα,φυσικα απο το χερακι.Η ιδια η γιατρος μου μου εχει πει,ΠΟΤΕ δεν παιρνει αιμα απο τον λαιμο,ειναι επικινδυνο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 06-01-18 στις 11:56.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 13:11, 06-01-18:

Κάλημερα σε όλους!!σας ευχαριστώ πολυ για τα σχολια σας!!η γατουλα μου δοξα το θεο βρηκε παλι το κεφι της σημερα κι ειναι μια χαρα!!πολυ φοβαμαι οτι ολο αυτο το επαθε λογω του μεγαλου στρες κι της πιεσης που της ασκησε αυτη η ασχετη!!παραξενευτηκα παρα πολυ με τη συμπεροφορατης και με το οτι κατηγορουσε το γατι μου ενω προφανως αυτην δν ηξερε!!το θεμα ειναι οτι πηγα πρωτη φορα χθες και δν πληρωσαμε γιατι λεει θα τα πουμε μια και καλη τη παρασκευη!κλισαμε ραντεβου για να ειναι και ο αλλος συναδελφος λεει!!και οταν τη ρωτησα γιατι δν περνει απο το ποδι μου πε οτι θελει πολυ αιμα!και επισης ενω ακουσε οτι εχει λιγα ακροαστικα δν της χορηγησε τπτ κι δεν μας αφηνε ουτε τη κορτιζονη να δωσουμε
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,357 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:22, 06-01-18:

Χαιρομαι παρα πολυ που ειναι καλυτερα!
Ομως πραγματικα στο λεω,εγω δεν θα την ξαναπηγαινα εκει και ας ειναι και αλλος γιατρος,διοτι προφανως αυτην την τακτικη χρησιμοποιουν για να παιρνουν αιμα.
Ομως τα ζωα παθαινουν σοκ.Δες και απο την δικια σου.
Δες και εδω.
Απο εκει και περα δικια σου η αποφαση,εγω δεν θα το ρισκαρα σε καμια περιπτωση.Τοσους κτηνιατρους εχω,κανενας δεν παιρνει αιμα απο τον λαιμο,ακριβως επειδη ειναι πολυ στρεσσογονο για την γατα και επικινδυνο.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 13:29, 06-01-18:

Ναι κι γω ετσι λεω!!το θεμα ειναι οτι δεν πληρωσαμε κι μας περιμενουν τη παρασκευη!και δν ξερω πως να τκ ακυρωσω επισης εχω παιδευτει τοσο με τους κτηνιατρους!!δεν εχω βρει ακομα εναν καλο κι ουτς ξερω πως και που θα βρω!!!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:30, 06-01-18:

Ειναι απλο.Παρτους τηλεφωνο και πεστους οτι αν δεν της παρουν αιμα απο το χερι,δεν θα το πας.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:53, 06-01-18:

Διονυσία συμφωνώ με τα κορίτσια,μην ξαναπάς εκεί το ζωάκι σου.Θα ακυρώσεις το ραντεβού και δεν θα πληρώσεις απολύτως τίποτα,δεν χρωστάς ,σου χρωστάνε.Ποτέ αίμα από το λαιμό και μάλιστα χωρίς μέθη.Που σπούδασαν αυτοί ,στο Νταχάου?Φρίκη!!!Κι ο δικός μου με μέθη παίρνει από το χεράκι ,πρώτα το ξυρίζει το σημείο.Για λίγες μέρες δώσε το Prezolon και μετά βρες άλλο για να πας.
Εμένα ο γιατρός μου είπε να κάνω ένα τεστ επειδή έπινε ο δικός μου πολύ νερό.Μου είπε να τον ζυγίσω και να βάλω στο μπολ του τόσα ml όσο και τα κιλά του.Δηλαδή 5 κιλά,500 ml νερό.Αν το πιεί όλο και θέλει κι άλλο τότε να πάρουμε αίμα.Δεν το έπινε τελικά όλο κι εγώ επάμεινα να τον πάω να τον δει.Του πήρε αίμα και οι εξετάσεις βγήκαν τζάμι.Βέβαια ο γιατρός τον παρακολουθούσε 17 χρόνια και τον ήξερε καλά.Εσύ κάνε αυτό το τεστάκι για ψυχολογικούς λόγους και πήγαινε σε νέο γιατρό.Καλή συνέχεια.
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 18:14, 06-01-18:

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου!!δυστυχως το χω τσεκαρει κι πινει πολυ νερο οποτε θελει σιγουρα αιμα!το θεμα ειναι οτι της αφησα εκει ενα cd με μια ακτινογραφια
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 18:19, 06-01-18:

Κι αυτο που μου εκανε τρομερη εντυπωση ειναι που κατηγορουσε τη γατα μου !!την ειχε τρυπησει ηδη τρεις φορες στο λαιμο και ελεγε οτι φταει η γατα που δεν παιρνει αναπνοη για να βγει το αιμα !!!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:58, 06-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από διονυσια-κε
Κι αυτο που μου εκανε τρομερη εντυπωση ειναι που κατηγορουσε τη γατα μου !!την ειχε τρυπησει ηδη τρεις φορες στο λαιμο και ελεγε οτι φταει η γατα που δεν παιρνει αναπνοη για να βγει το αιμα !!!
Αυτο και μονο δειχνει ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΙ.Τα ζωα ειναι ζωα.και δρουν μεσω ενστικτου.
Ο σωστος γιατρος ξερει τι να κανει για να μπορεσει αν τους κανει σωστα αυτα που πρεπει.Σου λεω,θα μπορουσαν και μεθη να της κανουν,ελαφρια ναρκωση δηλαδη και να παρουν κανονικα αιμα απο το χερι.
Αλλου φιλη μου,αλλου.
Κια βεβαια θα της παρυν αιμα,πρεπει οπωσδηποτε,δικιο εχεις,αλλα αλλου.Και πριν την βαλει να της παρει αιμα,να το ξεκαθαρισεις αυτο.
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 19:30, 06-01-18:

Ποσο ανευθυνοι και ακαταλληλοι οπως λες!!αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι αφησα το cd με την ακτινογραφια της εκει για να το παρω τη παρασκευη!!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:34, 06-01-18:

Ε.θα το παρεις.Βρε συ..δεν εκλεψες κανεναν.Ειδες τ εγινε,εμαθες κιολας και εχεις το καθε δικαιωμα να μην θες να παρουν αιμα απο την γατα σου με αυτον τον τροπο.Αν σου πουνε οκ θα της παρουμε απο το χερι με λιγη μεθη,ολα καλα.Αν ομως δεν δεχτουν....εχεις το καθε δικαιωμα να μην συμφωνισεις.Δικο σου εινα το ζωακι και εσυ εισαι υπευθυνη για αυτο.
Βρε συ..τοσες εξετασεις εχω κανει στα γατια μου,ΠΑΝΤΑ στο χερι το εκαναν,και μιλαω και για 3 διαφορετικους κτηνιατρους.
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 19:51, 06-01-18:

Κι οταν τη ρωτησα γιατι απο το λαιμο και οχι απο το ποδι...απαντησε οτι θελει δυο μπουκαλια κι δεν θελει απο το ποδι....τι να πω εγω και να πει οτι θα παρει απο το χερι και παλι δεν θελω ...εγω δεν τκ συγχωρω αυτο ππυ περασε η γατουλα μου χθες που δεν μπορουσε να αναπνευσει εξαιτιας της ανευθυνοτητας τους!!!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 20:04, 06-01-18:

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου!!δυστυχως το χω τσεκαρει κι πινει πολυ νερο οποτε θελει σιγουρα αιμα!το θεμα ειναι οτι της αφησα εκει ενα cd με μια ακτινογραφια
Θα πας όμορφα και καλά και θα πάρεις αυτό που σου ανήκει.Αν σου ζητήσουν χρήματα θα τους πεις πως πως αυτοί σου χρωστάνε για το βασανισμό του ζώου σου.Και θα φύγεις όμορφα όπως μπήκες.
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 01:48, 07-01-18:

Σκεφτηκα να παρω πρωτα τηλεφωνο!αλλα τι να πω εχω σηκωσει τα χερια με τετοιους ανθρωπους που θελουν να λεγονται και γιατροι!!ειναι δυνατον να τρυπαει τρεις φορες το ζωο στο λαιμο??σε σημειο που να αρχιζει να τρεμει??!!!!
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,391 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 15:51, 07-01-18:

Τι να πω βρε κοριτσια. Εμενα που ξερετε ποσο βασανιστηκαμε με κτηνιατρους και αναλυσει αιματος ο δικος μου παντα απο το λαιμο της παιρνει αιμα και μαλιστα σε δευτερολεπτα αλλα την κραταω εγω. Την αλλη φορα που της εκανε αλλος κτηνιατρος απο το ποδι τη βασανισε ωρα και της εσπασε και φλεβα για να παρει τελικα απο το λαιμο παλι. Αυτο εχει να κανει και με την εμπειρια του κτηνιατρου. Οταν το γατι δεν καθεται του δινουν κατι κ ηρεμει να του παρουν αιμα. Ευχομαι να ειναι καλα η γατα σου απλα το μονο που θα σε συμβουλεψω ειναι προσοχη με την κορτιζονη γιατι και μας απο αυτο ειχαν αρχισει οι περιπετειες μας με το συκωτι
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 16:38, 07-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Οταν το γατι δεν καθεται του δινουν κατι κ ηρεμει να του παρουν αιμα. Ευχομαι να ειναι καλα η γατα σου απλα το μονο που θα σε συμβουλεψω ειναι προσοχη με την κορτιζονη γιατι και μας απο αυτο ειχαν αρχισει οι περιπετειες μας με το συκωτι
εμενα με προβληματισε το γεγονος οτι επεμενε κι δεν ενδοαφεροταν για τον αν το γατι χρειαζεται να κανει κατι για να ηρεμησει .. αν επιτρεπετε γιατι χορηγουσες κορτιζονη και ποσο?εμενα πλεον μπορει να παρει ενα χαπι το μηνα ή ανα δυο τρεις μηνες ειδικα το καλοκαιρι δν ρχει συμπτωματα...απλα τωρα ενω ειδε οτι εχει ακροαστικα δεν την ενδιεφερε δν χορηγησε τιποτα...επισης δεν καταλαβα γιατι δεν εβγαινε το αιμα ισχυει αυτο με την αναπνοη?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη διονυσια-κε : 07-01-18 στις 17:10.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,391 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 17:37, 07-01-18:

Κι οταν τη ρωτησα γιατι απο το λαιμο και οχι απο το ποδι...απαντησε οτι θελει δυο μπουκαλια κι δεν θελει απο το ποδι....τι να πω εγω και να πει οτι θα παρει απο το χερι και παλι δεν θελω ...εγω δεν τκ συγχωρω αυτο ππυ περασε η γατουλα μου χθες που δεν μπορουσε να αναπνευσει εξαιτιας της ανευθυνοτητας τους!!!
Και θελει δυο μπουκαλια αιμα για να κανει αναλυση; Σε απειρια επεσες δυστυχως. Εμεις εχουμε κανει δυστυχως αναλυσεις παρα πολλες φορες και ευτυχως χωρις να βασανιστει. Οταν ειναι εμπειρος ο κτηνιατρος ειναι πολυ απλο

Την κορτιζονη της την εδινε σε ενεση οποτε δεν ξερω δοσεις. Της την ειχε χορηγησει στην αρχη λογω του οτι δεν ετρωγε και ειχε και ουλιτιδα. Τελικα της ειχε φερει απιστευτη υπερδιεγερση. Μετα ομως ειχε πεσει εντελως οταν περασε η δραση της και καναμε και αναλυσεις οι τιμες για το συκωτι ηταν στα υψη. Ασε περασαμε πολλα γι αυτο σου λεω προσοχη ιδιαιτερα αν δεν εμπιστευεσαι τον κτηνιατρο που πας. Οταν της κανει και αναλυσεις θα δεις και τις τιμες του συκωτιου οι οποιες τεινουν να ανεβαινιυν με την κορτιζονη.(αναλογως της δοσης βεβαια, και φανταζομαι οχι παντα). Απο το ποδι δεν ειναι ευκολο να βρουν φλεβα. Τι να πω παντως εμας παντα απο το λαιμο της επαιρνε αιμα και χωρις καμια δυσκολια γιατι την κραταγα εγω ή η αλλη κτηνιατρος που ειναι εκει. Προφανως εκει που πηγες τη δικη σου θα προκειται για καποιο κτηνιατρο απειρο και γι αυτο το καημενο στρεσαριστηκε τοσο. Τωρα ειναι καλα;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 09-01-18 στις 21:46. Αιτία: merge.
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 17:58, 07-01-18:

Την κορτιζονη της την εδινε σε ενεση οποτε δεν ξερω δοσεις. Της την ειχε χορηγησει στην αρχη λογω του οτι δεν ετρωγε και ειχε και ουλιτιδα. Τελικα της ειχε φερει απιστευτη υπερδιεγερση. Μετα ομως ειχε πεσει εντελως οταν περασε η δραση της και καναμε και αναλυσεις οι τιμες για το συκωτι ηταν στα υψη. Ασε περασαμε πολλα γι αυτο σου λεω προσοχη ιδιαιτερα αν δεν εμπιστευεσαι τον κτηνιατρο που πας. Οταν της κανει και αναλυσεις θα δεις και τις τιμες του συκωτιου οι οποιες τεινουν να ανεβαινιυν με την κορτιζονη.(αναλογως της δοσης βεβαια, και φανταζομαι οχι παντα). Απο το ποδι δεν ειναι ευκολο να βρουν φλεβα. Τι να πω παντως εμας παντα απο το λαιμο της επαιρνε αιμα και χωρις καμια δυσκολια γιατι την κραταγα εγω ή η αλλη κτηνιατρος που ειναι εκει. Προφανως εκει που πηγες τη δικη σου θα προκειται για καποιο κτηνιατρο απειρο και γι αυτο το καημενο στρεσαριστηκε τοσο. Τωρα ειναι καλα;
Ευτυχως συνηλθε!!απλα βηχει που κι που γιατι οπως την ακουσε αυτη εχει ακροαστικα αλλα δεν της χορηγησε τιποτα...θα ακυρωσω το ραντεβου για τη παρασκευη και θα τη παω αλλου!ψαχνω αρκετα για καποιον καλο γιατρο !

Τι να πω παντως εμας παντα απο το λαιμο της επαιρνε αιμα και χωρις καμια δυσκολια γιατι την κραταγα εγω ή η αλλη κτηνιατρος που ειναι εκει.
τη κραταγε η μαμα μου τη γατα κι ηταν πολυ ησυχη δεν κουνιοταν δεν εκανε τπτ απολυτως και ισχυριστηκε πως το αιμα δεν εβγαινε επειδη η γατα δεν επαιρνε αναπνοη ......
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 07-01-18 στις 20:42. Αιτία: merge.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 23:45, 07-01-18:

Τι να πω.. δεν ξανακουσα κατι τετοιο με την αναπνοη αλλα γατα ειναι οχι ανθρωπος να του πει παρε βαθια αναπνοη! Απλα σε ασχετο επεσες. Σιγουρα αν μενεις Αθηνα τα κοριτσια θα εχουν να σου συστησουν καποιο κτηνιατρο που ειναι εμπιστοσυνης
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 00:36, 08-01-18:

Σιγουρα αν μενεις Αθηνα τα κοριτσια θα εχουν να σου συστησουν καποιο κτηνιατρο που ειναι εμπιστοσυνης
δυστυχως δεν μενω αθηνα κι αυτο ειναι που με εχει προβληματισει !! Ψςχνω πολυ για να βρω ενα καλο γιατρο ειναξ κριμα να ταλαιπωρειται η γατουλα μκυ κι αλλο αδικα...
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 11:02, 08-01-18:

Σε ποια πολη εισαι; Μη νομιζεις και εδω στην Κυπρο η ασχετοσυνη ειναι τεραστια. Δεν εχω και γω καποιο κτηνιατρο να εμπιστευομαι. Την αλλη φορα ηθελε να την ανοιξει να της κανει βιοψια στο συκωτι και τελικα η γατα συνηλθε απο μονη της χωρις να μαθω ποτε ουτε το πως και το γιατι. Ξοδεψαμε πολλα λεφτα και μαλλον αδικα πηγαμε σε αλλους 4 κτηνιατρους. Απλα παρολο που δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανενα ο δικος μου ο κτηνιατρος που παω παιρνει πολυ ευκολα αιμα οποτε δεν ταλαιπωρειται η γατα
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 15:16, 08-01-18:

Σε ποια πολη εισαι; Μη νομιζεις και εδω στην Κυπρο η ασχετοσυνη ειναι τεραστια. Δεν εχω και γω καποιο κτηνιατρο να εμπιστευομαι. Την αλλη φορα ηθελε να την ανοιξει να της κανει βιοψια στο συκωτι και τελικα η γατα συνηλθε απο μονη της χωρις να μαθω ποτε ουτε το πως και το γιατι. Ξοδεψαμε πολλα λεφτα και μαλλον αδικα πηγαμε σε αλλους 4 κτηνιατρους. Απλα παρολο που δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανενα ο δικος μου ο κτηνιατρος που παω παιρνει πολυ ευκολα αιμα οποτε δεν ταλαιπωρειται η γατα
ποσο ασχημο αυτο!!να μη μπορεις να βρεις εναν γιατρο εμπιστοσυνης!!ποσο μαλλον εκει μου εμπλεξα που δεν ηξερε να παρει αιμα!!τραγικο!!

Καλησπερα καλοι μου φιλοι!εχω καποια νεα και ειπα να σας ενημερωσω!αρχικα πηρα αυτην τη "χασαπο "που θελει να λεγεται γιατρος την ενημερωσα σχετικα με το ζωο και η απαντηση της ηταν οτι ζωο ηταν ηδη χαλια (πριν το παω ηταν μια χαρα)οτι αυτος ειναι ο τροπος που υο αιμα περνεται κι οτι εφταιγε η μαμα μου που κραταγε τη γατα και ηταν αμχωμενη ...δηλαδη τα εριξρ ολς στη γατα μου και την μανα μου!!επισης δν μ.πε τπτ να της δωσω παρα μονκ να της βαζω νερο!και μου παρουσοασε το γατι σαν ετοιμοθανατο για να ξαναπαω!τελος παντων εγω εκλεισα ραντεβου με εναν αλλο γιατρο σημερα το απογευμα που τον βρηκα ρδω προτεινομενο!μακαρι να βγει καλος!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 09-01-18 στις 21:47. Αιτία: merge.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 15:40, 08-01-18:

Μακαρι γιατι δυστυχως δεν ειναι ευκολο να βρεις καλο κτηνιατρο σε μικρες πολεις. Εγω σε 5 εχω πει και καλο δεν ειδα! Μακαρι να ειναι αυτος καλος να της παρει και αιμα να κανει την αναλυση και ολα καλα. Εγω εχω ακουσει εδω μεχρι και κτηνιατρο που δεν δεχεται γατες αν ειναι αγριες! Ειναι η δουλεια τους να ξερουν να χειριζονται τα ζωακια. Οπως και για ακτινογραφιες ετσι και για αιμα εχουν τροπο με καποια ενεση. Εγω να φανταστεις ακτινογραφια που βγαλαμε την κραταγα εγω και εφαγε και το χερι μου την ακτινοβολια. Ολα περαστικα να ειναι και να μην χρειαζονται οι κτηνιατροι παρα μονο για τσεκ απ!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:53, 08-01-18:

Αντε να δουμε,εχω αγωνια.
Καλα μεγαλο θρασσος η γιατρος...δεν υπαρχει λεμε.
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 22:10, 08-01-18:

Καλησπερα και παλι!!τελικα πηγα σε ενα νοσοκομειο και την ειδαν δυο γιατροι!πηραν πληρως ιστορικο της γατας και της καναν ακτινογροφια μου παν οτι δεν χρειαζεται αιμα γιατι πολυ νερο πινει λογω της κορτιζονης...η αλτινογραφια ηταν ιδια με τη παλια δλδ καποιεε μικρες αλοιωσεξε στο πνευμονα επισης η γατα μου δεν ειχε εν τελη ακροαστικα!!οπως μου χε πει η αλλη ....απλα ξερω οτι εχω ενα χρονιονπροβλημα δεν ειμαι ουτε ευχαρηστημενη ουτε δυσαρεστημενη ....ξερω οτι η γατα μου τωρα που γυρισαμε ειναι μια χαρα!!και την εξαιτασαν μρ πολυ σεβασμο!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:27, 08-01-18:

Καλησπερα και παλι!!τελικα πηγα σε ενα νοσοκομειο και την ειδαν δυο γιατροι!πηραν πληρως ιστορικο της γατας και της καναν ακτινογροφια μου παν οτι δεν χρειαζεται αιμα γιατι πολυ νερο πινει λογω της κορτιζονης...η αλτινογραφια ηταν ιδια με τη παλια δλδ καποιεε μικρες αλοιωσεξε στο πνευμονα επισης η γατα μου δεν ειχε εν τελη ακροαστικα!!οπως μου χε πει η αλλη ....απλα ξερω οτι εχω ενα χρονιονπροβλημα δεν ειμαι ουτε ευχαρηστημενη ουτε δυσαρεστημενη ....ξερω οτι η γατα μου τωρα που γυρισαμε ειναι μια χαρα!!και την εξαιτασαν μρ πολυ σεβασμο!
Ποσο χαιρομαι!Ειδες;Ουτε καν αιμα δεν χρειαζοταν..ελεος!Πωπω....ουτε να ξαναπατησεις στους αλλους.Αν ειναι δυνατον!
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 22:42, 08-01-18:

Ωραία νέα,μπράβο που γλυτώσατε τα χειρότερα με τους προηγούμενους.
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 22:56, 08-01-18:

Ναι !!απλα με προβληματιζει πολυ ολο αυτο που ταλαιπωρει τη γατουλα μου με το αναπνευστηκο της αλλα και αυτοι μου παν οτι κατα πασα πιθανοτητα προκειτ για ασθμα αλλιως μπορει να ναι καποια χρονια λοιμωξη του αναπνευστηκου αλλα για να διευρυνθει θελει πολλα χρηματα και δεν εχει νοημα..!οποτε μου χορηγησε μιααντιβιωση augmentin...τωρα και μου να κοψω τη κορτιζονη..!αυτο που με ανχωσε ειναι οτι θελει προσοχη ,αποφυγη στρεες ,καπνου γιατι μπορει ανα πασα στιγμη να μεινει οταν τη πιανει η κριση!το θεμα ειναι οτι η γατουλα μου τη λργομενη κριση (αναπνοη απο τη κοιλια ανοιχτο στομα) ειχε δυο χρονια να τη παθει!!κι μετα απο αυτη την επισκεψη στην ακαταληλη την επαθε το γατακι μου!!! Σκιαζομαι στο γεγονος να παθει παλι τετοιες κρισεις παλι μρτς απο δυο χρονια και με προβληματισε η χορηγηση αντιβιωσης εφοσον δεν εχει ακροαστιακα ειμαι πολυ μπερδεμενη κι οχι απολυτα ευχαρηστημενη ...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη διονυσια-κε : 09-01-18 στις 00:23.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,123 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:09, 08-01-18:

Πολύ καλά τα νέα σας!
Κι επιτέλους, τώρα ξέρεις την αιτία της πολυδιψίας της, χωρίς να χρειαστεί άλλο να ταλαιπωρηθεί.
Μεγάλη σημασία αυτό που έγραψες, οτι την εξέτασαν με πολύ σεβασμό (εννοείται οτι δεν θα ξαναπατήσεις σ'εκείνη τη "σκιτζού" που μαρτύρησε στα χέρια της).
Από δω και πέρα, μόνο ξεκούραση και πολλά χάδια για τη ζουζουνίτσα σου.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 16:19, 09-01-18:

Την αντιβίωση την έδωσαν γιατί όπως αναφέρεις έχει κάποιες αλλοιώσεις στον πνεύμονα και καθότι έπαθε αυτή την κρίση θέλουν να αποτρέψουν κάτι χειρότερο.Μην βλέπεις με καχυποψία τη συνταγή.
Αν καπνίζετε στο σπίτι σίγουρα το γατάκι σου έχει πρόβλημα.Εμένα ο δικός μου κάποτε στο εξοχικό έμεινε έξω ενώ ένας ανόητος έβαλε φωτιά σε ξερόχορτα.Ντουμάνιασε ο τόπος.Πήρα μέσα το καναρίνι και με τον άντρα μου φύγαμε μέχρισ ότου καθαρίσει ο τόπος.Ξέχασα όμως τον γάτο έξω.Την επόμενη μέρα το ζώο πνιγόταν και το πήγα στο γιατρό.Εκείνος αμέσως μου είπε,καλά δεν ντρέπεστε να καπνίζετε στο ίδιο χώρο με το ζωάκι?Μα γιατρέ μου ,δεν καπνίζουμε ,είμαστε κατά αλλά αυτό κι αυτό συνέβη.Τότε μου είπε πως το ζώο έκανε άσθμα από την κάπνα που εισέπνευσε.
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 20:30, 09-01-18:

Εγω να φανταστεις ακτινογραφια που βγαλαμε την κραταγα εγω και εφαγε και το χερι μου την ακτινοβολια. Ολα περαστικα να ειναι και να μην χρειαζονται οι κτηνιατροι παρα μονο για τσεκ απ!
Καλη μου κι σε μενα το ιδιο ετυχε χθες!εκανε ακτινογραφια κι τη κραταγα εγω βεβαια με ντυσαν με μια στολη και σκεψου ημουν και σε νοσοκομειο!τι να πεις....

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Την αντιβίωση την έδωσαν γιατί όπως αναφέρεις έχει κάποιες αλλοιώσεις στον πνεύμονα και καθότι έπαθε αυτή την κρίση θέλουν να αποτρέψουν κάτι χειρότερο.Μην βλέπεις με καχυποψία τη συνταγή.
Αν καπνίζετε στο σπίτι σίγουρα το γατάκι σου έχει πρόβλημα.Εμένα ο δικός μου κάποτε στο εξοχικό έμεινε έξω ενώ ένας ανόητος έβαλε φωτιά σε ξερόχορτα.Ντουμάνιασε ο τόπος.Πήρα μέσα το καναρίνι και με τον άντρα μου φύγαμε μέχρισ ότου καθαρίσει ο τόπος.Ξέχασα όμως τον γάτο έξω.Την επόμενη μέρα το ζώο πνιγόταν και το πήγα στο γιατρό.Εκείνος αμέσως μου είπε,καλά δεν ντρέπεστε να καπνίζετε στο ίδιο χώρο με το ζωάκι?Μα γιατρέ μου ,δεν καπνίζουμε ,είμαστε κατά αλλά αυτό κι αυτό συνέβη.Τότε μου είπε πως το ζώο έκανε άσθμα από την κάπνα που εισέπνευσε.
Οι αλλοιωσεις ειναι ιδιες στην ακτινογραφια οπως ηταν και σε αυτη πριν 2 χρονια!οποτε για αυτο μιλαμε για ασθμα νομιζω ....δεν καπνζουμε στο σπιτι καθολου!οποτε αυτο πιστευω ειναι πολυ καλο για τη γατουλα μου!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 09-01-18 στις 21:48. Αιτία: merge.
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 20:38, 09-01-18:

Καλησπερα σε ολους!!τελικα σκεφτομαι να παρω και μια δευτερη γνωμη για το θεμα της γατουλας μου οποτε αναζητω εναν καλο κτηνιατρο οπου κι να ναι ας ειμαι μακρυα απο το κεντρο...η γατουλα μου οταν ειναι στο κλουβακι της ειναι πολυ ηρεμη κι δεν στρεσαρετε οποτε μπορω να τη μετακινησω!αυτο που θελω τωρα θα ηταν αν γινοταν να μου προτεινεται ενα καλο γιατρο και αν μπορει καποιος να μου πει τη γνωμη του κι αν εχει επισκεφτει τον κυριο παναγιωτη παπαιωαννου και τον αιλουρο! ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΜ ευχαριστω εκ των προτερων!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη διονυσια-κε : 09-01-18 στις 21:28.
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 00:22, 10-01-18:

Η γατουλα μου μολις επαθε παλι τη κριση κι αναπνεει απο τη κοιλια της διαλυσα το χαπι της κορτιζονης σε νερο και της το εδωσα με.συριγγα διχνει καλυτερα ειμαι πολυ στεναχωρημενη και απογοητευμενη κι δεν ξερω αν πρπεει να της συνεχισω την ςντιβιωση...καθως το στατημα της κορτιζονης επεφερε παλι κρισεις
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:31, 10-01-18:

Δεν μπορεί να συνεχίσει έτσι, διαρκώς με κορτιζόνη, χωρίς πριν να έχει επαναξιολογηθεί η κατάστασή της από ειδικό.
Μια δεύτερη ιατρική γνώμη επιβάλλεται.

Σου έστειλα π.μ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 10-01-18 στις 00:54. Αιτία: προσθήκη κειμένου.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 12:27, 10-01-18:

Η γατουλα μου μολις επαθε παλι τη κριση κι αναπνεει απο τη κοιλια της διαλυσα το χαπι της κορτιζονης σε νερο και της το εδωσα με.συριγγα διχνει καλυτερα ειμαι πολυ στεναχωρημενη και απογοητευμενη κι δεν ξερω αν πρπεει να της συνεχισω την ςντιβιωση...καθως το στατημα της κορτιζονης επεφερε παλι κρισεις
Εχοντας προηγουμενη ασχημη εμπειρια θα σου ελεγα να ζητουσες να της γινει μια αναλυση αιματος εστω για προληπτικους λογους. Ισως αυτη η αδιαθεσια της και η στενοχωρια να οφειλεται καπου και οπως σου ειχα πει και μας ειχε ανεβει το ALT απο την κορτιζονη και μεχρι να πεσει μετα ειχε μεινει στα κατω της.
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 15:38, 10-01-18:

Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να τη ταλαιπωρησω παλι η γατα μου ειχε να εμφανισει αυτη τη δυσπνοια 2 χρονια μετα απο την επισκεψη σε αυτη τα επαθε ολα
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 17:32, 10-01-18:

Το ξερω γιατι τα εχω περασει αλλα δυστυχως αν την βλεπεις να μην ειναι καλα δεν υπαρχει αλλη λυση..
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 18:02, 10-01-18:

Το ξερω γιατι τα εχω περασει αλλα δυστυχως αν την βλεπεις να μην ειναι καλα δεν υπαρχει αλλη λυση..
Δοξα το θεο σημερε ειναι μια χαραα!μιλησα με το 2ο κτηνιατρο κι εμπλουτισαμε λιγο θεραπεια.... augmentin για δεκα μερες πρωι βραδυ prezolon(κορτιζονη)1/4 του χαπιου πρωι βραδυ και ενα βρογχοδιασταλτικο (theodur)για 4 μερες θα τελιωσω τη θεραπεια αυτη και μετα ισως κοιταξω να τη παω και σε αλλο γιατρο !παντως σημερα εινςξ μια χαρα τρωει ειναι κεφατη πολυ τη χαιρομαι!αυτο που περεσα χθες δν θελω να το ξαναζησω
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:23, 10-01-18:

Μπράβο και πολύ χαίρομαι που, επιτέλους, συνήλθε!
Καλή περαιτέρω ανάρρωση εύχομαι, αφήνοντας πίσω για πάντα την περιπέτεια που περάσατε.
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 22:43, 10-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Μπράβο και πολύ χαίρομαι που, επιτέλους, συνήλθε!
Καλή περαιτέρω ανάρρωση εύχομαι, αφήνοντας πίσω για πάντα την περιπέτεια που περάσατε.
Εγω να δεις!!ηταν πολυ ασχημο ολο αυτο κι με βασανησε πολυ ψυχικα ....ομως τωρα ειναι καλα!!μακαρι να ταν κατι περαστικο κι να το ξεπερασει ...αν και που και που σκεφτομαι οτι εχει κατι χρονιο κι αυτο με ριχνει λιγο..!
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 22:06, 11-01-18:

Καλησπερα καλοι μου φιλοι!ειπα νς σας ενοχλησω παλι.. λοιπον η γατουλς οπως σας ειπα κανει μια θεραπεια με 0,5 ml σιροπι augmemtin πρωι βραδυ για 10 μερες ,prezolon 1/4 χαπιου πρωι βραδυ 8 μερες και theodur 1/8 του χαπιου για 4 μερες παλι πρωι βραδυ!σημερα 2η μερς θεραπειας η γατουλα εκανε μια ελαφρυα διαροια ,(σα τουρτα) να προσθεσω οτι ολεε τις αντιβιωσεις τις δινω με κομσερβα gourmer οποτε τρωει περιπιυ ενα τετοιο τη μερα!λετε να ειναι απο αυτο?ή να τη πειραξαν τα φαρμακα? Ελεγα να της εδινα λιγο ultra levure ..τελος να προσθεσω πτι η γατουλα ειναι πολυ ορεξατη κι παντα ετοιμη για φαη!και δν παρουσοασε αλλο θεμα μρ την αναπνοη της!!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:23, 11-01-18:

Καλησπερα φιλη μου.Λοιπον...καταρχην η αντιβιωση γενικα μπορει να πειραξει στομαχι η εντερο.Ομως οσον αφορα αυτο εδω
Ελεγα να της εδινα λιγο ultra levure
,με τιποτα να μην της το δωσεις αν δεν ρωτησεις κτηνιατρο.
Για διαρροια ειναι καλυτερο ζουμακι απο κοτοπουλακι,αλλα και κοτοπουλακι,νεροβραστο εντελως,και βεβαια υπαρχει και ειδικη τροφη για το για διαρροιες.Εννοειται να μην ειναι αλλεργικη η γατα στο κοτοπουλο,εμενα ειναι.
Παρολα αυτα,και παλι οπωσδηποτε παρε τηλεφωνο στο τελευταιο κτηνιατρειο που την πηγες και εμεινες ευχαριστημενη.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:27, 11-01-18:

Στη θέση σου, θα ρωτούσα τον γιατρό πριν της δώσω οποιοδήποτε σκεύασμα που προορίζεται αρχικά για ανθρώπους (αναφέρομαι στο ultra levure).
Μπορεί να προορίζεται για να εξισορροπεί την εντερική χλωρίδα που τη διαταράσσει η αντιβίωση, όμως πιστεύω οτι καλό θα είναι πρώτα να ρωτήσεις.

Επίσης, κι επειδή δεν μπορούμε να εικάσουμε το λόγο της ελαφράς διάρροιας, μήπως να μειώσεις την ποσότητα της κονσέρβας, περιοριζόμενη μόνο στην ελάχιστη που είναι απαραίτητη για να αναμειχθεί με την αντιβίωση;

Το οτι διατηρείται γενικά ορεξάτη, είναι πολύ θετικό. Εύχομαι κάθε μέρα και καλύτερα!
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 22:28, 11-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Καλησπερα φιλη μου.Λοιπον...καταρχην η αντιβιωση γενικα μπορει να πειραξει στομαχι η εντερο.Ομως οσον αφορα αυτο εδω,με τιποτα να μην της το δωσεις αν δεν ρωτησεις κτηνιατρο.
Για διαρροια ειναι καλυτερο ζουμακι απο κοτοπουλακι,αλλα και κοτοπουλακι,νεροβραστο εντελως,και βεβαια υπαρχει και ειδικη τροφη για το για διαρροιες.Εννοειται να μην ειναι αλλεργικη η γατα στο κοτοπουλο,εμενα ειναι.
Παρολα αυτα,και παλι οπωσδηποτε παρε τηλεφωνο στο τελευταιο κτηνιατρειο που την πηγες και εμεινες ευχαριστημενη.
Πηρα και μ πε να μειωσω το gourmet για να δουμε αν ειναι αυτο!το θεμα ειν οτι εκανε πριν λιγο διαροια αλλα τωρα επρπε να παρει τα φαρμακα της οποτε της εβαλε ισα ισα για να φαει το φαρμακο!γιατι δν γινεται αλλιως
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 22:34, 11-01-18:

Στη θέση σου, θα ρωτούσα τον γιατρό πριν της δώσω οποιοδήποτε σκεύασμα που προορίζεται αρχικά για ανθρώπους (αναφέρομαι στο ultra levure).
Μπορεί να προορίζεται για να εξισορροπεί την εντερική χλωρίδα που τη διαταράσσει η αντιβίωση, όμως πιστεύω οτι καλό θα είναι πρώτα να ρωτήσεις.

Επίσης, κι επειδή δεν μπορούμε να εικάσουμε το λόγο της ελαφράς διάρροιας, μήπως να μειώσεις την ποσότητα της κονσέρβας, περιοριζόμενη μόνο στην ελάχιστη που είναι απαραίτητη για να αναμειχθεί με την αντιβίωση;

Το οτι διατηρείται γενικά ορεξάτη, είναι πολύ θετικό. Εύχομαι κάθε μέρα και καλύτερα!
Ναι αυτο μ πε κι ο γιατρος!καπου ειχα διαβασει οτι αν κανει διαροια η γατα κρυβεις νερο και φαη για 12 ωρες

Αλλα δν μου αναφερε κατι τετοιο αυτος πιυ μιλησα μου δωσε ιδια συμβουλη με εσενα !νομιζω δν υπαρχει λογως ανησυχιας απλα εγω ανχωνομαι ευκολα γθα τη γατουλα!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 11-01-18 στις 22:42. Αιτία: merge.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:46, 11-01-18:

καπου ειχα διαβασει οτι αν κανει διαροια η γατα κρυβεις νερο και φαη για 12 ωρες
Θα έλεγα να μη το επιχειρήσεις, είναι επικίνδυνο να πάθει η γατούλα σου αφυδάτωση!

Επικοινώνησε με τον γιατρό και ρώτα αν κάνει να φάει ρυζάκι νερόβραστο και να πίνει νεράκι αραιωμένο με λίγο τσάι.
Σου το λέω με κάθε επιφύλαξη, επειδή κάποτε μου το είχε συστήσει κτηνίατρος για κάποιο γατί που είχε πρόβλημα διάρροιας, αλλά στη δική σου περίπτωση να μη το επιχειρήσεις αν δεν ρωτήσεις πρώτα τον γιατρό (επιμένω).
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 22:54, 11-01-18:

Θα έλεγα να μη το επιχειρήσεις, είναι επικίνδυνο να πάθει η γατούλα σου αφυδάτωση!

Επικοινώνησε με τον γιατρό και ρώτα αν κάνει να φάει ρυζάκι νερόβραστο και να πίνει νεράκι αραιωμένο με λίγο τσάι.
Σου το λέω με κάθε επιφύλαξη, επειδή κάποτε μου το είχε συστήσει κτηνίατρος για κάποιο γατί που είχε πρόβλημα διάρροιας, αλλά στη δική σου περίπτωση να μη το επιχειρήσεις αν δεν ρωτήσεις πρώτα τον γιατρό (επιμένω).
Με το που ειδα τη διαροια πηρα αμεσως στο νοσοκομειο (εκει τη πηγα τη 2η φορα)και ζητησα το γιατρο αλλα δν ηταν εκει ζητησα καποιον αλλον γιατρο αλλα μ μικησε αυτος με τη γραματεια (οχι τοσο εξυπηρετικος )κι μ πε να μειωσω το giurmet και να δω δεν μ αναφερε κατι αλλο...για ειδικη διααιτα τροφη κατι
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 23:59, 11-01-18:

Φιλοι μου μολις ηπιε τα δυο της φαρμακα με γκουρμε κι με το πιυ ρφαγε μ κανε κι αλλη διαροια μετα τη πρωτη διαροια και επειτα απο τηλ στο νοσοκομειο της δινω το βροχοδιασταλτικο με ελαχιστο γκουρμε και τρ κατα τις 12 τις βαζω τo augmentun σιροπι παλι με λιγο περισοτερο γκουρμε
Και με το πιυ τιμο τρωει πεφτει στα μουτρα στη ξηρη μετα πινεξ νερο και απευθειας παλι διαροια? Τι λετε να τη πειραζει ??τι να κανω
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη διονυσια-κε : 12-01-18 στις 00:15.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    giannisvitara, αθηνα~~

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους