Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,737 εγγεγραμμένα μέλη και 714,549 μηνύματα σε 22,122 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 381 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Άσχημη κατάσταση υγείας στον γάτο μου

Harrycat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Harrycat
Ο Harrycat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Harrycat έγραψε στις 13:19, 09-01-18:

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους με υγεία και χαμόγελα.

Ποια καλή χρονιά δηλαδή, που λίγες μέρες μετά την πρωτοχρονιά αργοπεθαίνει ο μικρός μου φίλος.

Μόλις προχθές το βράδυ βρήκα τον γάτο μου σε πολύ άσχημη κατάσταση, το επόμενο πρωί( ζω σε επαρχία ) πήγα κατευθείαν σε κτηνιατρείο.
Από την πρώτη στιγμή η κτηνίατρος μου είπε πως είναι μια δύσκολη κατάσταση άλλα δεν το περίμενα έτσι.

Πίστευα πως κάτι θα έφαγε στη χειρότερη και θα δηλητηριάστηκε άλλα δυστυχώς δεν ήταν αυτό.

Διαγνώστηκε με καρδιακή ανεπάρκεια η οποία του δημιούργησε πνευμονικό οίδημα.
Η συγκεκριμένη πάθηση είναι λόγο ηλικίας.

Χθες το πρωί, του αφαιρέθηκε μεγάλη ποσότητα υγρού από το θώρακα, όταν έφτασα στο κτηνιατρείο ο γάτος μου ήταν ήδη με υποθερμία.
Είπα μέσα μου πως αφού άντεξε σε εμένα, εκεί θα είναι καλύτερα και θα τη γλυτώσει αφού το πάλεψε χωρίς ιατρική βοήθεια.

Χθες αργά το απόγευμα δέχθηκα το τηλεφώνημα της γιατρού με αποτέλεσμα ένα 30% να τα καταφέρει εάν ξεπεράσει το πνευμονικό οίδημα και αυτή με καθημερινή φαρμακευτική αγωγή, να ζει πάντα μέσα και με τακτικό έλεγχο σε κτηνιατρείο.
Αμέσως πήρα τα πάνω μου και όπως κάνουμε όλοι, κάναμε τα σχέδια για την φροντίδα του, άλλα δυστυχώς δεν φαίνεται να μπορεί να γίνει αυτό.

Σήμερα δημιούργησε ξανά υγρό και αυτή τη φορά με αίμα.
Μου έδωσε λιγότερες ελπίδες και ρώτησα για το επόμενο βήμα.

Δεν τρώει, δεν πίνει νερό και δεν στέκεται στα πόδια του, παρά μόνο αλλάζει μεριά.
Της είπα να τον πάρω σπίτι και μου είπε πως αν είναι έτσι εδώ τότε σίγουρα εκεί θα είναι χειρότερα. Εξακολουθεί να έχει υποθερμία και είναι μέσα σε θερμοκοιτίδα για να είναι ζεστός.

Μου είπε πως αν δεν βελτιωθεί το καλύτερο είναι να τον κοιμίσουμε άλλα δεν το αντέχω αυτό, θα ζω με τις ενοχές στο μυαλό μου πως τον σκότωσα ενώ υπήρχε έστω ένα μικρό ποσοστό να ζήσει.

Εμείς λόγο δουλειάς θα είμαστε αρκετές ώρες εκτός σπιτιού, και ο γάτος είτε είμαστε είτε δεν είμαστε θα υποφέρει, δεν τρώει, δεν πίνει νερό, δεν περπατάει, θα νιώθει όμως ασφάλεια γιατί θα είναι στον χώρο του και θα έχει και εμάς κάποιες ώρες.

Έχω τρελαθεί, δεν ξέρω τι να κάνω, δεν θέλω τίποτα από τα δύο, εγώ ήθελα να γυρίσει σπίτι και να του έδινα τη φροντίδα που χρειαζόταν...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Harrycat : 09-01-18 στις 14:07.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:58, 09-01-18:

Αγαπητέ-ή φίλη,πολύ λυπηρό γεγονός αλλά πάντα βρίσκεται μέσα στο σενάριο της ζωής.Υποθέτω πως ο γατούλης είναι μεγάλος στην ηλικία και μάλλον και υπέρβαρος.Μπορώ να σε καταλάβω γιατί όλοι μας εδώ έχουμε παρόμοιες εμπειρίες.Το να αισθάνεσαι ενοχές είναι ό,τι χειρότερο από τη στιγμή που του έχεις προσφέρει άφθονη αγάπη και φροντίδα.
Στην θέση σου ξέρω τι θα έκανα αλλά δεν είμαι η πλέον αρμόδια να σου υποδείξω κάτι.Πρέπει να ζυγίσεις τα υπέρ και τα κατά.
Το μόνο σίγουρο είναι πως το γατάκι σου απλά υποφέρει και δεν υπάρχει τρόπος να βελτιώσεις την κατάσταση.
Λυπάμαι αφάνταστα αλλά πρέπει να σκεφτείς ποιό θα είναι το καλύτερο για το ζωάκι σου.Όπως είπες αργοπεθαίνει...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,619 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:13, 09-01-18:

Καλε μου φιλε καλησπερα.Εφοσον ο γιατρος λεει οτι ειναι δυσκολα τα πραγματα και δεν δινει ελπιδες,εγω δεν θα τον αφηνα να βασανιζεται.Η ευθανασια που γινεται σε ζωακι αρρωστο που δενε χει ελπιδα σωτηριας,δεν ειναι φονος,ειναι ενα δωρο ,το υστατο δωρο που μπορουμε να τους κανουμε,διοτι τις τελευταιες του ωρες ,δεν θα της ζησει υποφεροντας αλλα θα λυτρωθει.Εγω σαφως θα εκανα ευθανασια,οπως και εχω κανει..αν με διαβεβαιωνε ο γιατρος οτι δεν υπαρχει ελπιδα.
Η αποφαση δικια σου,ομως τυψεις να μην εχεις αν αποφασισεις την ευθανασια.Το αντιθετο.
Μαλιστα θεωρω εγωιστικο,να μην κανουμε ευθανασια στα ζωα μας οταν δνεε χουν ελπιδα,και να ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ..επειδη εμεις δεν θελουμε να νιωθουμε τυψεις.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:15, 09-01-18:

Καλησπέρα κι από μένα. Μόλις προχθές ξεκίνησε το μεγάλο πρόβλημα με τον γατούλη σου, και όσο σοβαρή κι αν δείχνει τώρα η κατάστασή του υπάρχει περιθώριο να επανέλθει απ΄ο,τι καταλαβαίνω, έστω κι αν είναι με φαρμακευτική αγωγή και μέσα φυσικά, προστατευμένος, δεν είναι τόσο κακό αυτό! Προτείνω να πάρεις γνώμη και από δεύτερο κτηνίατρο και να κάνεις υπομονή προς το παρόν, μπορεί να φανεί πολύ πιο δυνατός απ΄όσο νομίζεις με την κατάλληλη φροντίδα και να τα καταφέρει..εξαρτάται βέβαια και από την ηλικία του, πόσων ετών είναι αλήθεια;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Harrycat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Harrycat
Ο Harrycat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Harrycat έγραψε στις 12:34, 10-01-18:

Καλημέρα.
Μόλις πριν από 1 ώρα και κάτι μου τηλεφώνησε η κτηνίατρος. Τελικά δεν τα κατάφερε!
Δεν έχασα έναν γάτο, έχασα το πιο πιστό φιλαράκι στη ζωή μου. Μετά από 9.5 χρόνια απλά χάθηκε.

Ο μικρός μου φίλος Harry ήταν στη μεσήλικη ηλικία, ούτε μεγάλος, ούτε μικρός.

Χθες το απόγευμα πήγαμε οικογενειακός στο κτηνιατρείο, με το που μας κατάλαβε, μας άκουσε, μας μύρισε πριν καν μπούμε μέσα στον θάλαμο, νιαούριζε τόσο δυνατά, ασταμάτητα. Προσπαθούσε να σηκωθεί, να φύγει, ένα πράγμα λες και μας έλεγε " πάρτε με από εδώ ".
Του μιλούσαμε συνεχώς, όλα μας τα χέρια ήταν πάνω του, καθώς του καμάρωνα το ποδαράκι με γρατζουνούσε με τα νύχια του όπως ακριβώς σε κρατάει σφιχτά ένας άνθρωπος.

Αυτή η στιγμή, ήταν τόσο έντονη που η καρδιά μου είχε γίνει χίλια κομμάτια. Μας περίμενε να πεθάνει. Πόσο απογοητευμένος νιώθω από τον εαυτό μου, που από την Δευτέρα τρέχω σαν τρελός, χθες το βραδάκι πήγαμε πάλι εκεί άλλα δεν τα κατάφερα και δεν τα κατάφερε και αυτός!

Σήμερα πάλι θα πήγαινα μετά τη δουλειά, πίστεψα μέσα μου, είπα σήμερα είναι μια καινούργια μέρα, ίσως σήμερα μας δώσει ένα μικρό σημάδι θετικότητας.
Πώς θα πάω να πάρω το νεκρό σώμα του...;

Πήραμε και δεύτερη γνώμη από κτηνίατρο, δεν τον μετακινήσαμε όμως, απλά τη βρήκαμε και της μιλήσαμε, η οποία μας είπε πως ναι, είναι μη ανατρέψιμη κατάσταση και πως αν δεν τα καταφέρει η λύση είναι η ευθανασία.

Το μόνο που μας είπε να ρωτήσουμε και μας το τόνισε, είναι εάν η γιατρός που τον παρακολουθούσε του έδινε φάρμακα για την καρδιά, που η κοπέλα απ`ότι μας είπε του έδινε ότι φαρμακευτική αγωγή έπρεπε να πάρει, διουρητικά, του έβγαζε καθημερινά το υγρό, του είχε ζέστη όλες τις ώρες και φυσικά ορό άλλα όσο έπρεπε διότι η καρδιακή ανεπάρκεια σε συνδυασμό με πνευμονικό οίδημα χρειάζεται μικρές ποσότητες υγρών.

Η κοπέλα του έκανε ακτίνες, αιμοτολογικές εξετάσεις, από την πρώτη στιγμή, μάλιστα βοηθούσα κι εγώ την Δευτέρα το πρωί και ήταν πολύ σκληρό.

Σήμερα θα έστελνε κάποιες άλλες εξετάσεις για να δει εάν υπάρχει και νεφρική ανεπάρκεια. Δεν προλάβαμε όμως. Τις είχε βγάλει χθες άλλα μετά τα αρνητικά της νέα και καθώς θα πηγαίναμε γι`αυτό που δεν θέλαμε ( να τον κοιμίσουμε ), μου είπε θα περιμένω να έρθεις να αποφασίσετε και μετά να τις στείλω. Ε, είδαμε την αντίδραση του και είπαμε κάθετα, από την πρώτη στιγμή ΟΧΙ, ΟΧΙ ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!

Ξεψύχησε, βράδυ, πρωί, δεν ήταν κανείς μας εκεί, δεν ήμουν ΕΓΩ. Ήθελα τόσο πολύ να τον σφίξω στην αγκαλιά μου άλλα δεν μπορούσα να το κάνω...

Εάν τον έπαιρνα σπίτι, και πέθαινε, θα υπέφερε, θα έλεγα γιατί τον πήρα μπορεί και να ζούσε!
Εάν πάλι τον άφηνα στο κτηνιατρείο όπως και έκανα, θα έλεγα ότι πέθανε μόνος του!

Εγώ το μόνο που ήθελα ήταν να επιστρέψει, κάναμε σχέδια πως θα τον φροντίζουμε, θα του δίναμε τα φάρμακα του και απλά θα ήταν εδώ, ΕΔΩ!

Νιώθω μια ανακούφιση που απέφυγα την ευθανασία, νιώθω όμως και πως τον πρόδωσα, επειδή ήταν σε άγνωστο περιβάλλον, μόνος, άκουγε ξένες φωνές.
Μακάρι να τον έβρισκα στην κατάσταση του μία ημέρα νωρίτερα, αφού τον είχα πάνω στο δωμάτιο σε αυτό το χάλι, είπα μέσα μου πως θα αντέξει επειδή εκεί θα του παρέχουν μια καλύτερη φροντίδα.

Μακάρι στο βάθος του μυαλού του να καταλάβαινε πως δεν τον παράτησα, να θυμόταν ότι εγώ τον πήγα εκεί, να μην είχε την παραμικρή αμφιβολία πως τον πέταξα.

Στην κυριολεξία έδινα το μεροκάματο μου για την περίθαλψη του, και είπα πως όσο αντέξω θα το τρενάρω και θα του δώσω όλες τις ευκαιρίες.

Το μόνο που εύχομαι από καρδιάς σε όλους σας είναι ΥΓΕΙΑ, ΝΑ ΠΕΤΎΧΕΤΕ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ και όλα τα άλλα έρχονται πολύ μετά.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, και το ενδιαφέρον, είμαι ο Πέτρος και η συμβουλή μου είναι να σκεφτόμαστε πάντα ανθρώπινα, να αγαπάμε τους ανθρώπους, να σεβόμαστε τις επιλογές των άλλων και να βοηθήσουμε όλοι μαζί για ένα καλύτερο αύριο στις ζωές σε οποιοδήποτε ζωάκια το έχουν ανάγκη, επειδή δεν είναι όλοι κακοί εκεί έξω.
Χθες βράδυ λίγο πριν φτάσω εγώ στο κτηνιατρείο ένα ζευγάρι ηλικιωμένων, είχε φέρει ένα σκυλί αδέσποτο που ήταν στη μέση του δρόμο παρατημένο επειδή κάποιος απλά το χτύπησε και το παράτησε, το σκυλί πέθανε, άλλα ήταν πολύ συγκινητική η βοήθεια που του πρόσφεραν.

Σκεφτείτε πως τον γάτο μου, μου τον έφερε η γάτα που είχαμε ( μάνα του ) στο πατάκι της εξώπορτας τη μέρα που γεννήθηκε. Απ`όλα τα γατιά που είχε κάνει, μόνο αυτό άφησε. Εμείς της το πηγαίναμε πίσω και αυτή πάλι τα ίδια. Ήταν το πιο αδύναμο και κατέληξε το πιο δυνατό, του σώσαμε την ζωή αμέτρητες φορές. Ανέβαινε στην αρχή τα σκαλοπάτια με το ζόρι και μας αγάπησε τόσο πολύ, όσο τον αγαπήσαμε κι εμείς με όλη μας την ψυχή.

Αμέτρητες ιστορίες, αμέτρητα λόγια, αμέτρητα τα συναισθήματα...
Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω για να του προσφέρω ακόμη παραπάνω...
Αντίο μικρέ μου φίλε, εύχομαι να μας κοιτάς από εκεί που είσαι, δεν σε αφήσαμε και θα σε έχουμε στην καρδιά μας παντοτινά.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Harrycat : 10-01-18 στις 20:52.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:43, 10-01-18:

Πέτρο αγαπητέ φίλε,διάβασα με πολύ προσοχή το κείμενο σου,την κατάθση της ψυχής και των συναισθημάτων σου.Δεν υπάρχουν πολλοί άνθρωποι σαν εσένα .
Η γατούλα που σας τον έφερνε στην πόρτα ήξερε από τότε πως το γατάκι της είχε κάποιο πρόβλημα.Πάντα τα ζώα το αντιλαμβάνονται με το που τα γεννάνε.Σας το έφερε γιατί ήξερε πως κοντά σας θα είχε καλύτερη περίθαλψη όπως και απεδείχθει.Έζησε μια ευτυχισσμένη ζωή κοντά σας και μάλιστα γίνατε φίλοι ,αδέλφια.Δυστυχώς όμως τις περισσότερες φορές αναγκαζόμαστε να τα αποχωριστούμε.Όσο και να το παλέψουμε μερικά πράγματα είναι αναπόφευκτα.Πήρες την καλύτερη απόφαση,τον πήγες σε γιατρό και του παρήχε την πρέπουσα αγωγή.Δεν πρέπει να βασανίζεσαι από τύψεις.Πάντα η αγάπη και η ανυμποριά μας μπροστά στο θάνατο μας ωθεί να κατηγορούμε τον εαυτό μας για λάθος ενέργειες.Αυτό από μια μεριά είναι υγιές και δηλωτικό ανθρωπιάς και ευαισθησίας,από την άλλη όμως είναι φαρμάκι που σαπίζει τα κόκαλα.Κράτα τον φίλο σου ζωντανό στη μνήμη σου,ο πρώτος καιρός είναι πολύ δύσκολος,όλοι το ζήσαμε αυτό κι εγώ εκ πείρας σου μιλώ.Ασχολήσου με άλλα ζωάκια,υπάρχουν τόσα που μας έχουν ανάγκη,φρόντισέ τα και ο πόνος σου σιγά σιγά θα αμβληθεί.
Στο μέλον ίσως η ανάγκη για συντροφιά θα σε ωθήσει να πάρεις ένα άλλο γατάκι για να καλύψει το κενό της ψυχής σου.
Σου εύχομαι να έχεις υγεία ,το πρώτιστο αγαθό και να παραμείνεις έτσι ευαίσθητος και πονόψυχος.Η κοινωνία μας έχει ανάγκη από καλούς ανθρώπους.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,529 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:15, 10-01-18:

Πέτρο, κουράγιο και δύναμη...

Έχασες τον πολύτιμο γατούλη σου, το φιλαράκι σου, το αγαπημένο και φυσικό είναι να νιώθεις κι εσύ χαμένος από την απώλειά του, παρότι όλες οι πιθανότητες ήταν εναντίον του και τα αποτελέσματα των εξετάσεών του, κάθε άλλο παρά άφηναν περιθώρια για αισιοδοξία.
Η καρδούλα του σταμάτησε, σταματώντας και το χρόνο εκεί και γεμίζοντάς σε αμφιβολίες, αν έκανες αυτό που έπρεπε για να του παρατείνεις τη ζωή καθώς κι ενοχές που δεν ήσουν εκεί τη στιγμή που άφηνε την τελευταία του πνοή.

Κι όμως! Εσύ έκανες ότι ήταν ανθρωπίνως δυνατόν κι ας μη μπορείς να το δεις τώρα που ο ανείπωτος πόνος έχει θολώσει την κρίση σου.
Αν τον κρατούσες στο σπίτι και πέθαινε στην αγκαλιά σου, θα αναρωτιόσουν πάλι, γιατί να μην είχες εξαντλήσει και την τελευταία ευκαιρία προκειμένου με τη φαρμακευτική αγωγή και σε ιατρικό περιβάλλον που έχει όλα τα μέσα που δεν έχεις στο σπίτι, να καταφέρει να το ξεπεράσει.
Τον πήγες εκεί που ήξερες οτι θα αντιμετωπιστεί σωστά η περίπτωσή του κι ας ήταν δύσκολος ο αποχωρισμός. Αλλά η καρδιά και το μυαλό σου ήταν εκεί, κοντά του, μέχρι που η ψυχούλα του, πέταξε στον ουρανό, αφήνοντάς σε απαρηγόρητο.

Αυτή τη σκοτεινή ώρα που βιώνες το πένθος σου για τη ζωούλα που έχασες και που λάτρεψες, ας έρχονται να παρηγορούν τη σκέψη σου και οι φωτεινές μέρες που περάσατε μαζί.Ακόμα, οτι μπορεί η ζωή του να μην ήταν μακρόχρονη, ήταν όμως γεμάτη από την τρυφερότητα και τη θαλπωρή που έζησε κοντά σου και που άλλα πλασματάκια δεν είναι τόσο τυχερά να γευτούν στη σύντομη ζωή τους.

Κι ποιος ξέρει... Ίσως εκεί κάπου ανάμεσα στ'αστέρια, σ'ένα άχρονο σύμπαν, η ψυχούλα του, αστεράκι κι εκείνη, θα σε βλέπει αιώνια και θα χαμογελά με ευγνωμοσύνη για την αγάπη που πήρε όσο ήταν στη γη. Την ανίκητη και αθάνατη αγάπη.

Καλό του ταξίδι...
Παράθεση

Nelly@Virginia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nelly@Virginia
H Nelly@Virginia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Nelly@Virginia έγραψε στις 21:26, 10-01-18:

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά σε όλους. Λυπάμαι πολύ για το γατάκι σου και σε νιώθω απολυτα πριν 3 μήνες έχασα και εγώ την Νέλλη μου ήταν 8χρονων είχε καρκίνο στο συκώτι εκ γενετής δεν το ήξερα την έχασα μέσα σε 4 μέρες δεν είχε παρουσιάσει κανένα μα κανένα δείγμα τόσα χρόνια και έτσι απλά από την μια μέρα στην άλλη έπεσε σε λήθαργο μετά από την νάρκωση που έγινε για τις εξετάσεις δεν επανήλθε ποτέ. Ο πόνος και η απώλεια δεν θα απαλύνει ποτέ. Εύχομαι να είναι καλά εκεί που πήγε και ο δικός σου. Το κακο με εμένα είναι πως έχω και άλλη μια την Βιργινία κ από προχθές την τρέχω και αυτήν και έχω φρικάρει δεν ξέρουμε τι έχει έκανε διάρροια και εμετούς και τώρα ενω κάνει σαν τρελή να φάει πάει το μυρίζει κ φεύγει. Την ταλαιπωρώ τόσες μέρες με ενεσεις αλλά κανένα σημάδι βελτίωσης φοβάμαι την νάρκωση για τις εξετάσεις αίματος μήπως δεν επανέλθει ξανά όπως επαθα με την Νέλλη μου!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 23:07, 10-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Harrycat
...η συμβουλή μου είναι να σκεφτόμαστε πάντα ανθρώπινα, να αγαπάμε τους ανθρώπους, να σεβόμαστε τις επιλογές των άλλων και να βοηθήσουμε όλοι μαζί για ένα καλύτερο αύριο στις ζωές σε οποιοδήποτε ζωάκια το έχουν ανάγκη, επειδή δεν είναι όλοι κακοί εκεί έξω.
Χθες βράδυ λίγο πριν φτάσω εγώ στο κτηνιατρείο ένα ζευγάρι ηλικιωμένων, είχε φέρει ένα σκυλί αδέσποτο που ήταν στη μέση του δρόμο παρατημένο επειδή κάποιος απλά το χτύπησε και το παράτησε, το σκυλί πέθανε, άλλα ήταν πολύ συγκινητική η βοήθεια που του πρόσφεραν.
Φίλε Πέτρο, είναι τόσο ουσιαστική η συμβουλή σου αυτή..Πόσο δίκιο έχεις.. Εύχομαι καλό ταξίδι στον φιλαράκο σου, ας βοηθήσει ο χρόνος για να τον θυμάσαι μόνο με αγάπη και να στέκεσαι στις πολλές όμορφες στιγμές, που είμαι σίγουρη ότι περάσατε μαζί. Δεν έχει νόημα να αισθάνεσαι τύψεις ή κάτι τέτοιο, το προσπάθησες όπως μπορούσες
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,619 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:55, 11-01-18:

Φιλε μου Πετρο,ποσο πολυ λυπαμαι για την απωλεια σου.
Κουραγιο ,δεν ξερεις ποσο σε νιωθουμε.
Και τι ομορφα λογια που εγραψες.Μακαρι να σκεφτοντουσαν ολοι ετσι.
Μακαρι ο χρονος να γλυκανει αυτον τον πονο,που και εγω τον εχω περασει εις διπλουν.
Να εισαι καλα.Και μακαρι να βρεθει μια αλλη ψυχουλα,οχι να αντικαταστησει αυτο που εχασες,αυτο δεν γινεται...αλλα για να μπορεσεις να δωσεις και σε μια αλλη ψυχουλα την αγαπη και την στοργη που χρειαζονται αυτα τα πλασματα,και αυτο σιγουρα θα στο ανταποδωσει.Με την αγαπη του και την συντροφια του.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    3lbereth

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους