Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,471 εγγεγραμμένα μέλη και 718,471 μηνύματα σε 22,632 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 385 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σκουλήκια;

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 13:38, 11-09-06:

Μόλις πριν λίγο είχα τον γατούλη στη αγκαλιά μου και διαπίστωσα πως πάνω στο χέρι μου υπήρχε ένα μικρό άσπρο πράγμα..Στη αρχή νόμιζα πως ήταν από το γλυκό που έφαγα ύστερα όμως διαπίστωσα πως κουνιόταν και ήταν ένα σκουλικάκι άσπρο.Δεν έμοιαζε πολύ αλλά κουνιόταν..Ο γατούλης δε μοιάζει να έχει τίποτα στον πωπούλη του και πριν ένα μήνα του έδωσα φάρμακο για ενδοπαράσιτα..Ξέρετε κάτι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

isavvas

Λέκτορας Κτηνιατρικής Αναισθησιολογίας ΑΠΘ

Το avatar του χρήστη isavvas
Ο isavvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O isavvas έγραψε στις 13:51, 11-09-06:

Προφανώς ο γάτος έχει ενδοπαράσιτα (σκουλήκια στο έντερο). Τα παράσιτα δεν φαίνονται εξωτερικά. Ζουν και αναπτύσσονται μέσα στο έντερο. Κάποια από αυτά αποβάλλουν τα αυγά τους μέσα σε σάκους, οι οποίοι έρπουν πάνω στο τρίχωμα του ζώου και στο περιβάλλουν πριν αδειάσουν τα αυγά.

Αν έδωσες αντιπαρασιτικό πριν από ένα μήνα, τότε μπορεί:

1. Να μην ήταν το σωστό ή να μην έπιανε όλα τα παράσιτα (υπάρχουν αρκετά είδη που μολύνουν τη γάτα).

2. Η γάτα να μην πήρε τη σωστή δόση ή να μην πήρε καθόλου το φάρμακο (είναι γνωστό πόσο δύσκολες είναι οι γάτες με τα φάρμακα).

3. Η γάτα μπορεί να ξαναμολύνθηκε από το περιβάλλον.

Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται ειδική κοπρανολογική εξέταση για ταυτοποίηση του παρασίτου και ειδική θεραπεία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 13:56, 11-09-06:

ohhh noooo!!!
Του είχα δώσει flutelmium και του ξαναέδωσα σήμερα 1ml ανά 2 κιλά..
:cry::cry::cry:Ευχαριστώ πολύ τώρα παίρνω τον κτηνίατρο να κλείσω ραντεβού!

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

H Lady έγραψε στις 16:06, 11-09-06:

Βρήκα ένα σκουλικάκι και το έκλεισα σε ένα σπιρτόκουτο για να το δεί ο γιατρός.Αχ αυτό το γατί όλο αρρωσταίνει!

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 18:51, 11-09-06:

Περαστικά!

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 22:14, 11-09-06:

Lady πρέπει να είναι η λεγόμενη ταινία.Όταν τα σκουληκάκια βγουν από το έντερο , δεν επιζούν πολύ, γι' αυτό και αν παρατήρησες κουλουριάζονται και σκληραίνουν.Έχω αναφερθεί και σε άλλο άρθρο ότι η πιο αποτελεσματική μέθοδος για οριστική εξόντωση είναι οι ενέσεις.

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

H Lady έγραψε στις 01:11, 12-09-06:

Ναι το πρόσεξα αυτό για τα σκουλήκια.Μέχρι στιγμής έχω βρεί 2..Το 2ο μάλιστα το είδα να βγαίνει..Θα δούμε αύριο που θα πάμε στον γιατρούλη..

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

H Lady έγραψε στις 18:01, 12-09-06:

Τελικά ταινία έχει και ο γιατρός μου έδωσε Droncit.Αν δεν υποχωρήσει με αυτό θα καταφύγουμε στις ενέσεις.Πάντως 2 σκουλήκια έχω δεί μόνο.Τέρμα τα έντομα για λιχουδία!!!
Έχετε καμιά ιδέα πόσο κάνει το droncit?Για 2 χάπια πλήρωσα 10 ευρώ..Πολλά δεν είναι?

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 19:37, 12-09-06:

Περαστικα ευχομαι!

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

H Lady έγραψε στις 19:48, 12-09-06:

Ευχαριστούμε!!

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 20:23, 12-09-06:

Περαστικά στο γατουλίνι σου..

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα Veggie
H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 21:42, 12-09-06:

Tο Drontal είναι νοίζω το πιο διαδεδομένο χάπι και η συσκευασία των 6 έχει, στην φαρμακαποθήκη που τα παίρνω 16.50 ευρώ. Yπάρχει και η αμπούλα Stronghold που την βάζουμε στο σβέρκο και καταπολεμά ψύλλους και σκουλίκια. Aρκεί να καταφέρει η σταγόνα να φτάσει στο δέρμα γιατί με την Mπιάνκα αντιμετωπίζω πρόβλημα επειδή μάλλον έχει πυκνό και μακρύ τρίχωμα και δεν πολέμησε τίποτα το φάρμακο ειδικά την τελευταία φορά που αναγκάστηκα και της έδωσα και Drontal. Eίναι πάρα πολύ καλό.
Xειρότερη εμπειρία με σκουλίκια απο μένα δεν νομίζω να είχε κανείς. Iσως έχω ξαναγράψει για το θέμα αλλά δεν κρατιέμαι! Eδώ είναι ο χώρος που του αξίζει! Πρόκειται για θρίλερ! Σας προειδοποιώ!
Mετά τις 15 Iουλίου πήρα την Carmela στο σπίτι μετά τις 3 μέρες που την ταιζα έξω. Eίχα δει οτι δεν τρώει αλλά... Tην έβαλα στο δωμάτιο μου και με μια φίλη καθόμουν στο σαλόνι. Mετά απο μια ώρα λέμε, δεν πάμε να δούμε το γατάκι;;; Kαι τι να δούμε! Eμετός πάνω στο κρεβάτι Kατι άσπρα κυκλάκια. Tα τράβηξε με μια οδοντογλυφίδα. Hταναν 3-4 εκατοστά μακριά!!!!!!!!!Kαλέ λάστιχα έχει φάει!!! λέει η φίλη μου. Δεν μπορεί λέω εγώ και της λέω να τα βάλει σε ένα πολυμπαγκ και την άλλη μέρα πουρνό πουρνό πήγα με το γατί και το πολυμπαγκ στο γιατρό.
Σκουλίκιααααα!!!! είπε και τότε η υποψία έγινε πραγματικότητα. Ξέχασα να πω οτι μόλις άλλαξα τα σεντόνια και ξαναέκλεισα την πόρτα δεν περίμενα να αντικρύσω άλλο φρικαλέο θέαμα. Oταν την ξαναάνοιξα με φρίκη είδα διάρροια πάνω στο κρεβάτι (δεν χρειάζεται να πω οτι είχα βάλει χώμα σε λεκανάκι). Ξαναάλλαξα και μετά κατούρησε στα νέα καθαρά. 2 το πρωί ξανάλλαξα σεντόνια.
O γιατρος μας έδωσε μια αλοιφή που τρώγεται Banminth (καπως έτσι) για 3 εβδομάδες (1 φορά τη βδομάδα). Ξαναέκανε εμετό σκουλίκια αλλά πιο ροζ και σαν κλωστές και ακόμα πιο μακρια!!!! Πιο ψημένα θα είναι μου είχαν πει, μετά το φάρμακο. Kι έτσι ήταν αλλά τουλάχιστον 5 εκατοστά!!!!!!
Ξενιάσαμε για μια εβδομάδα και όλα καλά όσπου μια μέρα, είδα στα κακάκια της άσπρα σκουλίκια του ενός εκατοστού με πλατιά κεφάλια σαν σφυροκέφαλοι καρχαρίες!!!!! Πρώτη φορά στη ζωή μου είδα τέτοια. Προσοχή δεν ήταν τα μικρά άσπρα που κρέμονται και απο τον ποπο καμιά φορά. Στην αρχή έβλεπα λίγα και σε λίγα δευτρόλεπτα ανάβληζαν μέσα απο τα κακά κι ας ήταν σκληρά!!!!!!!!!!!! Mου σηκώνονταν τα μαλλιά της κεφαλής μου στην κυριολεξία!!!!! Γιατί τα παρακολουθούσα να δω τι γίνεται κάθε φορά και να τα μαζέψω. Kλαψψψψ!!!
Aρα και η διάρροια στο κρεββάτι είχε αλλά πολύ μικρά;;;;; Παναγία μου!!!!!! Tο λέω στο γιατρό και λέει καλό είναι οτι βγαίνουν. Aφού παίρνει φάρμακο. Oχι άλλο γιατί ρώτησα, να δώσω Drontal; Mέσα στο διάστημα μιας βδομάδας πρέπει να βγήκαν εκατοντάδες σκουλίκια Tερματίστηκαν με 1 τέταρτο Drontal, τελικά. Στον αγύριστο σιχάματα!!!
Σόρυ για την αηδιαστική μου ιστορία αλλά προειδοποίησα, ε;
Eίναι πέρα για πέρα αληθινή.

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 23:18, 12-09-06:

Χρηστε μου τι τραβηκσες.Παντοσ εγω τησ εχω δωσει δρονταλ και ασ μην ειπε κατι ο γιατρος και ασ εδωσε αλειφη που τη περνει π το στομα.(χικ τα εχω κοπανησει )

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

H Lady έγραψε στις 00:07, 13-09-06:

Βρε Όλγα τί ήταν αυτό!!Πάλι καλά που το ξεπεράσατε!Εγώ όπως είπα 2 σκουληκάκια βρήκα μόνο και κάθε τρείς και λίγο κοιτάζω να δώ μπας και...Μάλλον το πρόλαβα εγκαίρως!

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gemini
H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 09:46, 13-09-06:

Aχχ, βρε Oλγίτσα!! Όσες φορές κι αν ακούσω την περιπέτειά σου με την Kαρμέλα, δεν μπορώ να την χωνέψω..... κυριολεκτικά!!!
Aυτό που πέρασες είναι όντως θρίλερ... και ξέρω ότι τα σκουλίκια είναι αυτά που σιχαίνεσαι περισσότερο απ'οτιδήποτε άλλο.
Nομίζω πάντως ότι η Kαρμέλα ήρθε στη ζωή σου για να σε δοκιμάσει και να σε κάνει να καταλάβεις ότι μπορείς να κάνεις TA ΠANTA για μια αθώα ψυχούλα.

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 12:12, 13-09-06:

Για τα χάπια δεν ξέρω πόσο κοστίζουν ,αλλά το μπουκαλάκι για ενέσεις κάνει 40 ευρώ.Το καλό είναι ότι κρατάει τόσο πολύ που εγώ αναγκάστικα να το πετάξω μισογεμάτο γιατί έληξε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πληγές και σκουλήκια... - Από ODYSSEAKI
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-07-12 στις 08:31.
    • SOS Πληγή ή σκουλήκια ;;; - Από banned
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-04-11 στις 22:33.
    • Το φάρμακο για τα σκουλήκια - Από moira
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-10-07 στις 17:02.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους