Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,383 εγγεγραμμένα μέλη και 718,409 μηνύματα σε 22,616 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 161 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

SOS αναζήτηση νέου κτηνίατρου

Elrik

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elrik
H Elrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Elrik έγραψε στις 14:39, 07-07-06:

Η Νταίζη δεν ξέρω ακόμα πώς είναι, αφού είμαι στη δουλειά κ θα γυρίσω το απόγευμα. Μίλησα με την κτηνίατρο της περιοχής μου, που παρακολουθεί τη μαμά της Νταίζης, τη Λούσυ, κ μου είπε ότι αν κ δεν δουλεύει το Σάββατο μάλλον θα μπορέσει να έρθει. Θα περάσω από το ιατρείο της το απόγευμα για να το συζητήσουμε. Τώρα είμαι πεπεισμένη ότι αυτή είναι κ η καλύτερη λύση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 14:45, 07-07-06:

Αν ειναι να κοιμηθει ησυχα και γαληνια στο σπιτι της με την αγαπημενη της αφεντικινα διπλα της ειναι οτι καλυτερο και για κεινη και για σενα... Κουραγιο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 18:34, 07-07-06:

Να ξέρεις ότι κάνεις το καλύτερο για εκείνη και ότι πραγματικά προσπάθησες...

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 22:52, 07-07-06:

δεν ξερω τι να πω τωρα ειμαι σκληρη το ξερω αλλα αν αυριο μεθαυριο μοπυ τυχει κατι τετοιο ετσι θα αντιδρασω στο σπιτι μεσα εκει που μεγαλωσε κ επαιξε χωρις το φοβο στην καρδουλα τους

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 17:00, 08-07-06:

Μολις διαβασα το μηνυμα σου,στεναχωρηθηκα παρα πολυ.Μου ηρθε στο μυαλο η κατασταση της Τερεζας μου .Ειχε καρκινο στο λεπτο εντερο.Δεν της εκανα ευθανασια,εφυγε φυσιολογικα τεσσερις μηνες μετα απο την διαγνωση.Ειναι φοβερο σοκ να βλεπεις τη γλυκια ψυχουλα που σε συντροφευε για 12 χρονια να πεθαινει. Ηταν μια βδομαδα μετα το Πασχα,οι δικοι μου ειχαν φυγει στο εξοχικο και γω με το γιο μου μειναμε πισω, να φροντιζουμε τη Τερεζα.Δεν μπορουσαμε να την αφησουμε μονη. Μας ηταν αδυνατον! Η γνωμη μου ειναι να μην της κανεις ευθανασια.Αστην να φυγει φυσιολογικα.Αν εχει σταματησει να τρωει, δεν θα ζησει πολυ.Λυπαμαι που το λεω,αλλα ετσι ειναι.Τα εχω βιωσει και γω. Αν της κανεις ευθανασια, θα αντεξεις να βλεπεις να πηγαινει το δηλητηριο στη καρδουλα της και να πεθαινει. Ειναι πολυ σκληρο.

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Elrik έγραψε στις 18:15, 08-07-06:

το μωρό μου τελικά μ' έβγαλε από τον κόπο της απόφασης κ πέθανε την Παρασκευή κάποια ώρα το μεσημέρι. την βρήκα πεθαμένη όταν έφτασα στο σπίτι, έδειχνε ήρεμο το προσωπάκι της, σαν νακοιμόταν. δυστυχώς εγώ δεν ήμουν εκεί όταν έγινε. Το πιο περίεργο είναι ότι μετά την πρώτη φρίκη, ήμουν απόλυτα ήρεμη, σαν να μην είχε γίνει, της φόρεσα το πιο αγαπημένο μου ρούχο και το μενταγιόν που φορουσα πάντα κ πήγαμε με την μαμά μου κ τον αδελφό μου κ τη θάψαμε στο Υμμητό, σ' ένα όμορφο σημείο. Επειτα συνέχισα τις δουλειές μου σαν να ήταν ακόμα εκεί στη γωνιά της. Βγήακ με το φίλο μου,κοιμηθήκαμε κ σήμερα το πρωί πήγα για καφέ. όλοι έπαθαν πλάκα με την ηρεμία, φοβόντουσαν ότι θα με μαζεύαν, κ εγώ αναρωτιόμουν πώς κ δεν ένιωθα τίποτα.
Τώρα καταλαβαίνω ότι το μυαλό μου είχε κλείσει απόλυτα στη σκέψη ότι η Ντάιζη πέθανε, λειτούργησα σαν ζόμπι. Σήμερα, την πρώτη στιγμή που εμεινα μόνη μου, καθώς γύριζα από καφέ, με χτύπησε σαν κεραυνός η συνειδητοποίηση κ τρελάθηκα μέσα στο δρόμο. Είναι απίστευτο πώς λειτουργεί ο οργανισμός μασ για να τα βγάλουμε πέρα. Χθες ήμουν μια χαρά, έβαζα φαί στη Λούση κ τη Sil, έβλεπα το τρίτο μπωλάκι, κ δεν με άγγιζε. Σήμερα ούτε μια γωνιά στο σπίτι δεν είναι ασφαλής, παντού τη βλέπω κ παντού μου λείπει. τίποτα δεν τελείωσε ακόμα... κ απ' ότι φαίνεται έχω πολύ δρόμο μπορστά μου μέχρι να το δεχτώ ότι ποτέ δεν θα την ξαναδώ

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 20:14, 08-07-06:

Κουράγιο... Το ξέρω πόσο δύσκολο είναι και ότι όσα λόγια και να σου πούμε είναι "κούφια" για σένα τώρα, αλλά πίστεψε με τα έχουμε περάσει αρκετοί απο εμάς εδώ και ξέρυμε πως νιώθεις..... Θα το ξεπεράσεις με τον καιρό, απλά πονάει πολύ και σε καταλαβαίνω.. ελπίζω να έρθεις αύριο και να τα πούμε απο κοντά... θα είναι καλύτερο να το μοιραστείς με κάποιους που ξέρουν πως νιώθεις και ξέρουν πως να βοηθήσουν για να απαλύνουν λίγο τον πόνο σου...
Λυπάμαι για την απώλειά σου..

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 20:22, 08-07-06:

Σε καταλαβαινω απολυτα,αγαπημενη μου Silmoril.To εχω περασει και γω αυτο το δραμα.Μετα ειναι τα δυσκολα.Αφου φυγει, το σκεφτομαστε συνεχεια και δεν μπορουμε να το συνειδητοποιησουμε.:cry: Με τον καιρο ομως θα το ξεπερασεις και θα θυμασαι ολα τα ευχαριστα που εζησες με αυτην.Λυπηθηκα παρα πολυ για την εξελιξη της υγειας της.Κουραγιο.Ευτυχως που εχεις και αλλες γατουλες και καπως θα παρηγορηθεις με την παρουσια τους . Η ψυχουλα της Νταιζουλας σου ειναι ακομα μεσα στο σπιτι και θα μεινει για παντα εκει.Εγω ετσι νοιωθω για την χαμενη μου Τερεζα.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 02:07, 09-07-06:

τα λογια μας δεν φτανουν για να απαλυνουν αυτο που νιωθεις εμεις να ξερεις θα ειομαστε εδω για να το συζητησεις οποτε νιωθεις την αναγκη...........!!!!!!!!!
Ας αναπαυθει η ψυχουλα της κ να εισαι σιγουρη θα κανει παρεα με ολους τους δικους μας γατους κ γατες που εφυγαν για την απεναντι οχθη!!!!!!!!!!

Παράθεση

Paris Gatopalaviaris

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Paris Gatopalaviaris
. Έχει γράψει 90 μηνύματα.

O Paris Gatopalaviaris έγραψε στις 09:47, 09-07-06:

Και εγώ έχασα ένα γάτο μου, τον Μαύρο, ηλικίας 17+. 17 χρόνια κοντά μου. Καταλαβαίνετε. Νεφρική ανεπάρκεια + γηρατειά. Δεν χρειάσθηκε ευθανασία, η κατάσταση του προχώρησε γρήγορα. Έπεφτε σε κώμα και όταν πήγαινα κοντά του και τον χάιδευα, σήκωνε το κεφάλι και γουργούριζε. Και αυτό μισή ώρα πριν πεθάνει. Πέθανε κυριολεκτικά μέσα στα χέρια μου. Γύρισε το κεφάλι πίσω προς τη ράχη και έτρεξα και πήρα τηλέφωνο το γιατρό (stand by για να έλθει για ευθανασία) και τον ρώτησα τι σήμαινε αυτό, μου είπε πήγαινε κοντά του. Είχε επαναφέρει το κεφάλι στη θέση του. Έβαλα το χέρι απαλά στο κεφάλι, τρεις βαθιές εκπνοές και έφυγε. 17 χρόνων αγάπη δεν πήγε χαμένη σίγουρα. Τον έθαψα στον κήπο και φύτεψα δίπλα του ένα δεντράκι. Πάντα όμως, πάντα, ακόμη και στις πιο "καλές" περιπτώσεις οι θάνατοι των ζώων, ίσως και των ανθρώπων, συνοδεύονται από λίγες ή πολλές ενοχές, ότι κάτι δεν κάναμε, κάτι δεν κάναμε σωστά, δεν ξέρω ίσως να είναι δικό μου χαρακτηριστικό αυτό.
Σου εύχομαι να κρατήσεις τις καλές σας στιγμές και να δώσει το περίσευμα της αγάπης σου στα άλλα ή σε άλλα γατάκια.

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 12:18, 09-07-06:

Silmoril μην νιώθεις άσχημα για τα πρώτα συναισθήματα.Είναι η φυσική αμύνα του ανθρώπινου οργανισμού.Εύχομαι να ξεπεράσεις τον χαμό της αγαπημένης σου όσο πιο ανώδυνα γίνεται.

Παράθεση

pipina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pipina
H pipina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H pipina έγραψε στις 12:31, 09-07-06:

Της εδωσες ο,τι καλυτερο μπορουσες.Την αγαπη σου και την φροντιδα σου.Με στεναχωρησε πολυ η ιστορια σου.Κρατησε την στην καρδια σου και δωσε ΑΓΑΠΗ σε ολα τα αλλα γατακια,που τοσο μας χρειαζονται..
Μονο και μονο με τη σκεψη οτι και εγω καποτε θα χασω την γλυκια μου συντροφια που λεγεται Πιπινα ,τρελλαινομαι..

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 08:57, 10-07-06:

Ευτυχώς ηρέμησε πια η ψυχούλα και είναι σε ένα καλύτερο κόσμο... Αυτό που συνιστώ εγώ να κάνεις είναι να δώσεις την αγάπη σου σε ένα άλλο αδέσποτο κκαι βασανισμένο γατάκι.
Καλό κουράγιο!

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 11:15, 10-07-06:

Κ εκεί που νομίζω ότι όλα τα συναισθήματά μου έχουν παγώσει κ το μυαλό μου προσπερνάει τη σκέψη του θανάτου της Νταίζης σαν κάτι μη πραγματικό, κάτι συμβαίνει σαν ένα μικρό ράγισμα στην άμυνά μου, κ αρχίζουν να τρέχουν τα δάκρυα σαν από μόνα τους. Σήμερα στη δουλειά ένα μόνο τραγούδι άκουσα που μου θύμισε τις μέρες που ήταν άρρωστη κ κόντευα να τρελαθώ, κ έγινα πάλι ρεζίλι. Ούτε ξέρω πότε θα συμβεί, με πιάνει εξ απρόοπτου, κ εκεί που είναι όλα «καλά», γίνομαι κομμάτια…
Does that make me crazy? που λέει κ το τραγούδι

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 11:59, 10-07-06:

Μακάρι να μπορούσαμε να απαλύνουμε λίγο τον πόνο σου. Όλοι μας δυστυχώς τον έχουμε ζήσει, ή σε κάθε περίπτωση δεν μπορούμε να τον αποφύγουμε στο μέλλον... Η Νταίζη είναι αυτή στο avatar σου;

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 12:04, 10-07-06:

Όχι, αυτός είναι ο Elrik, που έχασα πριν από 4 χρόνια, θα βάλω σύντομα μια φωτογραφία που τράβηξα πρόσφατα την Νταίζη.
Σας ευχαριστώ,:up: βοηθάτε ήδη που υπάρχετε κ μπορώ να εκφράζω την κάθε μου σκέψη, χωρίς να φοβάμαι ότι γίνομαι γελοία.

Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 13:28, 10-07-06:

Μολις σημερα διαβασα το δυσαρεστο νεο για το θανατο της γατουλας σου και λυπαμαι... Τουλαχιστον εφυγε γαληνια χωρις την ενεση. Μονο κουραγιο μπορω να σου πω

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 20:01, 10-07-06:

Μινα μου, ειναι οι πρωτες αντιδρασεις στο χαμο της Νταιζης σου. Ακριβως ετσι ενοιωθα και γω.Δεν μπορουσα να ακουσω κανενα τραγουδι που ηταν λιγο μελαγχολικο, με επιαναν τα κλαματα.Σιγα σιγα ομως η ψυχουλα σου θα ηρεμησει απο τον πονο.Ο χρονος τα γιατρευει ολα.Θα δεις.

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 10:18, 14-07-06:

Πέρασε μία εβδομάδα που λείπει το Νταιζάκι, το γλυκό μου ανθρωπόγατο, κ μένα μου φαίνεται ότι χάος χωρίζει το τότε από το τώρα. Τότε υπήρχε η γλυκιά κ ήρεμη παρουσία της, έστω κ αρρωστούλα κ αναπηρούλα, ενώ τώρα υπάρχει ένα τεράστιο κενό, που ακόμα αδυνατώ να συλλάβω. Οι ενοχές είναι τόσες που τις έχω θάψει στο βάθος του μυαλού μου κ τις βγάζω μία-μία για να μη με πνίξουν. Τα δύο τελευταία χρόνια που έλειπα πολύ από το σπίτι κ όταν βρισκόμουν εκεί ήμουν πάντα βιαστική κ κουρασμένη, ποτέ χρόνος για πολλά χάδια κ παιχνίδια. Κ αυτά ήταν τα τελευταία χρόνια της ζωής της, ενώ είχε συνηθίσει σε απίστευτο κανάκεμα… Το ξέρω ότι δεν ωφελούν αυτές οι σκέψεις κ έτσι αποφάσισα να κάνω ό,τι καλύτερο για τις άλλες δύο, κ ιδιαίτερα για τη Λούσυ που είναι ήδη 14.
Κ κάτι που δεν περίμενα συνέβη, η Λούσυ κ η Sil έχουν πέσει σε μελαγχολία, ενώ ποτέ δεν έκαναν ιδιαίτερη παρέα με την Νταίζη. Η Sil κάπως παραπάνω, αλλά η Λούσυ, αν κ μάνα της, τη φοβόταν πολύ τα τελευταία χρόνια κ ούτε να τη βλέπει δεν ήθελε. Τους 2 μήνες που ήταν άρρωστη είχε ηρεμήσει βέβαια, αλλά ζήλευε που ασχολιόμουν συνέχεια με την Νταίζη. Τώρα η μία έχει καταλάβει το κουτί της Νταίζης κ η άλλη τη φωλίτσα της κ σχεδόν δεν κουνάνε από εκεί, ακόμα κ όταν είμαι στο σπίτι. Δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει αυτό, να τους λείπει πράγματι;

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 10:35, 14-07-06:

νιωθουν την ελειψη τις κ σαν αρχηγος που ηταν η νταιζη τωρα προσπαθουν να σου δειξουν οτι δεν λειπει απο εκει κ οτι ειναι κοντα σου μεσα απο τα δικα τους σωματα το ιδιο κανει κ ο γρινιαρης μου εχει παρει την θεση του ποκυ σε ολα τον εχει αντιγραψει τελεια

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 10:43, 14-07-06:

Σα να έχεις δίκιο Φρόσω, αλήθεια δεν το χα σκεφθεί καθόλου έτσι, κάτι παραπάνω ξέρεις εσύ σαν γατομάνα με τη βούλα

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 10:49, 14-07-06:

ναι αυτο κ εγς περσυ το εμαθα κ το π[αρατηρησα καθομαι ωρες κ τους παρατηρω για να καταλαβω το τι νιωθουν σκεφτονται κ γραφουν αβυσσος η ψυχη της γατας

Παράθεση

dimangelid

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimangelid
Ο dimangelid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 9 γάτες (Πάνω από 12 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O dimangelid έγραψε στις 04:39, 17-07-06:

Λυπάμαι για ότι συνέβει. Μετά όμως από όλα όσα διάβασα (από την 1η μέχρι την τελευταία σελίδα) πιστεύωύ ότι ήταν το καλύτερο για να μην βασανίζεται η γατούλα σου. Παλιότερα (το 1999 αν θυμάμαι καλά) είχα μια γάτα την οποία είχα μαζέψει από τον δρόμο (σε κάποιο σπίτι χάιδευα πάντα ένα σκυλί και κάποια μέρα, αντί να φωνάξω το σκυλί έκανα "ψιψιψιψι" και εμφανίστηκε ξαφνικά κάτω από ένα αυτοκίνητο) . Μετά από διακοπές που είχα πάει με την μάνα μου και τον αδερφό μου (ο πατέρας μου έμεινε σπίτι γιατί δούλευε) την είδα αδυνατισμένη. Έλεγα κάθε μέρα "πάμε την γάτα στον γιατρό" αλλά με έγραφαν όλοι στα πα***ια τους Αποφάσισαν να την πάμε τον Ιανουάριο αλλά ήταν αργά. Η γάτα ζύγιζε πλέον γύρω στο ένα κιλό. Την πήγαμε στον γιατρό, την είδε και την ξαναπήγαμε μετά από μερικές μέρες. Την αφήσαμε εκεί και μας ρώτησε αν θέλουμε να γίνει ευθανασία σε περίπτωση που χρειαστεί. Είπαμε ναι (και εγώ και ο πατέρας μου και ο αδερφός μου) . Πήρα τον γιατρό τηλέφωνο μετά από μερικές ώρες και μου είπε ότι την άνοιξε, είχε καρκίνο στο έντερο και αναγκάστηκε να της κάνει ευθανασία. Από τότε με το παραμικρό που θα δω σε γάτα μου ή σε κάποιο από τα δύο σκυλιά μου, κατευθείαν στον γιατρό χωρίς να ρωτήσω κανέναν (τα γατιά κλουβί και επιτόπου ταξί ή λεωφορείο ή αν πρόκειται για τα σκυλιά έρχεται στο σπίτι. Έχω τώρα το ένα σκυλί σοβαρά άρρωστο (ήταν σαν κινούμενο πτώμα πριν μερικές μέρες αλλά τώρα έχει βελτιωθεί πάρα πολύ) .

EDIT
Ξέχασα να σας πω ότι η γάτα που πέθανε από καρκίνο ήταν μόνο 1,5 έτους. Την δικιά σου τουλάχιστον την χάρηκες πολλά χρόνια. Εγώ ακόμα (από το 1999 που της έκανε ο γιατρός ευθανασία) δεν το έχω ξεπεράσει πλήρως...

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 16:04, 18-07-06:

Σήμερα ξαναδιάβασα την ιστορία της Μέλανι, κ εκεί πρόσεξα ότι η Μπιάνκα κ ο Ασπρούλης απέκτησαν κι αυτοί τις συνήθειες της Μέλανι κ του Ξανθούλη μετά το θάνατό τους. Μα τι κουφό είναι αυτό, κ τώρα η Λούσυ κ η Σιλ παίρνουν ακριβώς τις πόζες της Νταίζης. Η Λούσυ δε, όλη μέρα τη βγάζει στο κουτί που κοιμόταν συνεχώς η Νταίζη μετά την αναπηρία της, κ όταν μπαίνω στο δωμάτιο κ βλέπω το μαύρο κεφαλάκι στο κουτί φρικάρω (είναι κ σχεδόν ίδιες). Αφού έχω αρχίσει να τη βγάζω έξω με το ζόρι… Μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργη αυτή η συμπεριφορά, κ πολύ θα ήθελα να ‘ξερα τι σκέφτονται όταν τα κάνουν αυτά.

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 18:53, 18-07-06:

Είναι όντως περίεργο έτσι;;;
Δεν ξέρω τι μπορεί να σκέφτονται, γιατί γίνεται αυτό, αλλά γίνεται....
Πάντως τώρα με τον ερχομο του Ζιζού, ο Ασπρούλης είναι τελείως διαφορετικός μαζί του, απ'οτι ήταν με τον Ξανθούλη όταν είχε πρωτοέρθει στο σπίτι...
ακόμα είναι αδιάφορος απέναντί του, του ρίχνει τις φάπες του και ακόμα δεν τον έχει αφήσει να ξαπλώσει πάνω του. Βέβαια και ο Ζιζού είναι πειραχτήρη και δεν τον αφήνει ήσυχο....

Πάντως θα ήθελα πολύ να ήξερα τι έχει στο μυαλό του...

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 09:04, 19-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από maxi2
Είναι όντως περίεργο έτσι;;;
Δεν ξέρω τι μπορεί να σκέφτονται, γιατί γίνεται αυτό, αλλά γίνεται....
Πάντως τώρα με τον ερχομο του Ζιζού, ο Ασπρούλης είναι τελείως διαφορετικός μαζί του, απ'οτι ήταν με τον Ξανθούλη όταν είχε πρωτοέρθει στο σπίτι...
ακόμα είναι αδιάφορος απέναντί του, του ρίχνει τις φάπες του και ακόμα δεν τον έχει αφήσει να ξαπλώσει πάνω του. Βέβαια και ο Ζιζού είναι πειραχτήρη και δεν τον αφήνει ήσυχο....
Πάντως θα ήθελα πολύ να ήξερα τι έχει στο μυαλό του...
Ίσως ο Ασπρούλης μεγαλώνοντας έγινε λιγότερο ανεκτικός σε νέα πρόσωπα. Τα μικρότερα κοινωνικοποιούνται ευκολότερα. Οσο μεγαλώνουν αναπτύσουν περισσότερο το αίσθημα της ιδιοκτησίας (κάπως σαν τον άνθρωπο ).

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 13:52, 06-09-06:

Αύριο κλείνουν 2 μήνες από το θάνατο της Νταίζης κ 1 μήνας από το χωρισμό μου με το φίλο μου, η ζωή ήταν λίγο δύσκολη για μένα τελευταίως, αλλά ήδη έχω αρχίσει να βγαίνω αρκετά πιο σοφή, κ δυνατή φαντάζομαι στο μέλλον.
Δεν ξέρω αν ακούγονται άσχετα όλα αυτά, αλλά ήθελα έστω κ τυπικά να κλείσω αυτό το θέμα, κ να ευχαριστήσω όλους όσους με βοήθησαν με τη συμπαράσταση κ τις συμβουλές τους στο να τη βγάλω «καθαρή» αυτή τη δύσκολη περίοδο. Η ύπαρξη κ μόνο του site κ των μελών του υπήρξε μια ανεκτίμητη συντροφιά κ παρηγοριά, ακόμα κι όταν παρέμενα σιωπηλή.
Ομολογώ ότι σκέφτηκα πως λόγω των γεγονότων αμέλησα να θρηνήσω όπως έπρεπε το Νταιζάκι. Βέβαια κατέληξα πως αυτή ήταν μια ανόητη σκέψη, η Νταίζη έχει μια πολύ ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου και τίποτα δεν πρόκειται να σκιάσει αυτό το γεγονός. Η εμπειρία μου αυτή μ’ έχει κάνει πιο υπεύθυνη κ πιο ικανή να φροντίσω τα άλλα δύο γατιά μου, αλλά κ να βοηθήσω όσους αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα. Άλλωστε, νομίζω ότι σημασία έχει να προχωράμε μπροστά κ να μαθαίνουμε από τα όσα προβλήματα μάς επιφυλάσσει η ζωή.
Ευχαριστώ κ πάλι!

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 14:24, 06-09-06:

Μπράβο Silmoril, να είσαι δυνατή!

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

H maxi2 έγραψε στις 21:41, 06-09-06:

Τελικά αντέχουμε πολύ περισσότερο απο ότι φανταζόμαστε......
Ο χαμός ενός αγαπημένου προσώπου, ενός λατρεμένου γατιού, ενας χωρισμός.....
'Ολο λέμε δεν θα το αντέξω... και να που στο τέλος αντέχουμε και προχωράμε.. Τι περίεργο πράγμα που είναι ο άνθρωπος....
Πιστεύω απο προσωπική εμπειρία ότι η καρδιά μας και η ψυχή μας έχει την αντοχή και το κουράγιο να "ξεπεράσει" (όχι να ξεχάσει) πολλά πράγματα και γεγονότα που συμβαίνουν στην ζωή μας..
Πρέπει να μας κάνουν πιο δυνατούς και πιο σοφούς για το μέλλον που έρχεται.....

Καθετί καλό προέρχεται από το κακό.
Φ. Νίτσε

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 08:57, 07-09-06:

Ευθεία μπροστά κοιτάμε! Και περπατάμε σοφότεροι/σοφότερες!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους