Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,499 εγγεγραμμένα μέλη και 718,477 μηνύματα σε 22,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 444 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πρησμένες και σκληρές ρώγες

Giteana (Ιφιγένεια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Giteana
H Ιφιγένεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αμέτρητες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Giteana έγραψε στις 14:34, 24-06-06:

Καλημέρα σε όλους. Δεν προλαβαίνω να γράψω τίποτα, ούτε για τις γάτες μου, ούτε καν να σας συστηθώ, θα τ' αφήσω γι' αργότερα όλα αυτά, γιατί τώρα επείγομαι.
Έχω ανάγκη τη βοήθειά σας.

Χτες βρήκα έξω απο το μπακάλικο της γειτονιάς μου μια γατούλα, περίπου έξι μηνών, την οποία είχαν περιμαζέψει οι άνθρωποι απ'το μπακάλικο και της είχαν βάλει λίγο νεράκι και ξηρά τροφή.
Το ζωντανό είχε γεννήσει (πιθανόν πρόσφατα), και τα στήθη του είναι πετρωμένα. Το ίδιο είναι απίστευτα εξαντλημένο, οικτρά αδύνατο και υποσιτισμένο, παρόλα αυτά ήταν γατάκι απο σπίτι γιατί οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες της της είχαν φορέσει κόκκινο λουράκι στο λαιμό.

Θέλω να πιστεύω πως την έχασαν κι όχι πως την παράτησαν στο δρόμο να γεννήσει τα γατιά της μια σταλιά γατί κι η ίδια. Το θέμα δεν είναι αυτό όμως.

Οι άνθρωποι που την περιμάζεψαν φώναξαν κάποιον γνωστό τους κτηνίατρο ο οποίος κατά τα λεγόμενά τους της έκανε κάποια ένεση (αντιβίωση άραγε; δεν ήξεραν να μου πουν), και τους είπε πως ίσως τη βγάλει καθαρή ίσως όχι.

Για να μη μακρυγορώ την πήρα στο σπίτι τη γατούλα (την οποία λέμε πλέον Φλώρα), την υιοθέτησε η συγκάτοικός μου , και δεν έχω δει πιο τρυφερό και καλόψυχο γατάκι στη ζωή μου. Απίστευτα γλυκό και χαδιάρικο, κι απίστευτα ταλαιπωρημένο κι αδύναμο.
Τα θετικά είναι πως βολεύτηκε με τη μια στο σπίτι, κι όταν την βάλαμε σε χαλάκι αναστέναξε με ανακούφιση...
Αργότερα έφαγε δυο τρεις φορές ξηρά τροφή και ήπιε αρκετό νερό. Τριγύρισε λιγάκι το σπίτι και το μπαλκόνι και την περισσότερη ώρα κοιμάται. Ρουθουνίζει όταν τη χαιδεύουμε και προσπαθεί να πλυθεί κιόλας...

Δεν δείχνει απελπιστικά άρρωστο, αλλά η κοιλιά της είναι κρεμασμένη και τα στήθη της πρησμένα και πετρωμένα.

Τι μπορώ να κάνω για το ζούδι; Είναι επικίνδυνο για την υγεία του; Κινδυνεύει η ζωή της; Μπορώ να της δώσω απο μόνη μου κάποιο φάρμακο; Τι πρέπει να κάνω για να την ανακουφίσω;
Δεν μου 'χει ξανατύχει και δεν ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω.
Κάθε βοήθειά σας θα είναι πολύτιμη.

Σας ευχαριστώ πολύ

Τζιτεάνα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 14:47, 24-06-06:

θελει απαλο μασαζ στο στηθος της για καλο κ για κακο πεσ μας που μενεις να δουμε ποιος κτηνιατρος εφημερευει κοντα σου να τον παρεις ενα τηλ να τον ρωτησεις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giteana (Ιφιγένεια)

Νεοφερμένος

H Ιφιγένεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αμέτρητες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Giteana έγραψε στις 16:40, 24-06-06:

Στην Πλ. Αμερικής είμαι

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 16:43, 24-06-06:

μισο να δωΦΙΛΟΠΑΠΠΟΥ
ΞΥΛΟΠΟΡΤΑ ΑΓΓ.
2109230934

Π. ΦΑΛΗΡΟ
ΜΠΑΓΙΑΣ Σ.
2109851166

ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
ΝΤΑΚΟΥΛΑΣ Ι.
2104967762

ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
ΛΑΨΑΝΗ Μ.
2102613461

ΦΙΛΟΘΕΗ
ΠΟΛΥΖΩΗΣ Ι.
2106850256

Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ
ΚΤΕΝΑΣ ΧΡ.
2106202150

ΧΟΛΑΡΓΟΣ
ΤΖΑΝΑΚΟΥ Μ.
2106523383

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 17:34, 24-06-06:

Giteana καλώς έκανες και μάζεψες την γατούλα αλλά μήπως θα έπρεπε να ψάξεις για τα μικρούλια της.Αν υπάρχουν (που το εύχομαι)δεν θα επιβιώσουν μόνα τους.

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 09:01, 26-06-06:

Θα έλεγα να τη δει κτηνίατρος άμεσα, διότι η κατάσταση αυτή εγκυμονεί κινδύνους για την υγεία της!

Παράθεση

crestfallen

Τελειόφοιτος Κτηνιατρικής

Το avatar του χρήστη crestfallen
. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O crestfallen έγραψε στις 23:48, 30-06-06:

Giteana πως ειναι η γατουλα?δινε της καλη τροφη και νερο και θα βελτιωθει..μαλλον η κακομοιρα γεννησε παρολο τον υποσιτισμο της και της πεταξαν τα γατακια της για αυτο και εχει μεινει γαλα στους μαστους της...πρεπει να ειναι διογκωμενοι και σκληροι..υπαρχει ενα χαπι για να σταματησεις το γαλα(λεγεται Galastop) και το εχουν τα κτηνιατρεια ενω μπορεις να βαζεις και μια αλοιφη με αρωμα ευκαλυπτου(λεγεται Ιvenam) ,επισης κτηνιατρικη..αλλα αυτο που προεχει ειναι να φαει και δυναμωσει....και να αρχισει μια αγωγη για ενδοπαρασιτα(σκουληκια) και εξωπαρασιτα για να παρει πιο πολυ τα πανω της...
Πες μας πως παει και αν εχει ορεξη το καημενο το γατι...
Νικος Crestfallen

Παράθεση

Giteana (Ιφιγένεια)

Νεοφερμένος

H Giteana έγραψε στις 14:24, 01-07-06:

Παιδιά, σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους.

Η γατούλα παει πολύ πολύ καλύτερα. Έχουν ξεπρηστεί πάρα πολύ οι μαστοί της, τρωει με... τέσσερις μασέλες, και τώρα πια έχει αρχίσει και παίζει, τρέχει και εξερευνεί το σπίτι. Είναι πολύ γλυκό και χαδιάρικο ζωντανό.

Τις ερχόμενες μέρες θα την πάμε στον κτηνίατρο, και φαντάζομαι πως θ' αρχίσει κάποια αγωγή, μαζί με αποπαρασίτωση και μόλις δυναμώσει αρκετά και είναι καλά θα προχωρήσουμε και σε στείρωση.

Σας ευχαριστώ και πάλι πολύ.
Να στε όλοι καλά

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 14:25, 01-07-06:

αχ πολυ χαιρομαι που το καημενο το γατουλινακα συνηλθε να ειναι καλα κ παντα τυχερο που βρηκε μια γατομαμα σαν κ εσενα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους