Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,334 εγγεγραμμένα μέλη και 718,380 μηνύματα σε 22,609 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 328 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πρόβλημα με το ματάκι του

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 16:42, 21-08-06:

Το γατάκι μου ο Ντίνο που είναι θηλυκό, το είχα βρει στην πολυκατοικία ερχόμενη να δω το φίλο μου. Τον μαζέψαμε και τον ταίζουμε στο παρτέρι του. Του έχω αγοράσει όλα τα απαραίτητα και του έβαλα και αμπούλα για ψύλλους. Παρατήρησα λίγο το ένα ματάκι του να το ανοιγοκλείνει συχνά και μερικές φορές το πρωί έχει τσιμπλίτσα. Τι μπορώ να κάνω; Θέλω σύντομα να τον πάω να ξεκινήσει τα εμβόλια του. Ξέρετε τι τιμές παίζουν;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Paris Gatopalaviaris

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Paris Gatopalaviaris
. Έχει γράψει 90 μηνύματα.

O Paris Gatopalaviaris έγραψε στις 18:02, 21-08-06:

Για τα δικά μου τα νεογέννητα που το ένα είχε αυτό το πρόβλημα με το ματάκι του ο γιατρός μου είπε να του βάλω Garamat. Eίναι κολλύριο για ανθρώπους, θα το βρεις στα φαρμακεία και θα του βάζεις 2-3 φορές την ημέρα 1-2 σταγόνες. Είναι ελαφρύ φάρμακο, σε πολύ λίγο χρόνο υποχωρούν τα συμπτώματα. Περαστικά.
Οι τιμές είναι σχετικές. Εμένα για την πρώτη εξέταση + εμβόλια + αντιπαρασιτικό δεν μου παίρνει παραπάνω από 20 ευρώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κίττυ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κίττυ
H Κίττυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 108 μηνύματα.

H Κίττυ έγραψε στις 18:29, 21-08-06:

Πάντως και μένα Garamat μου δίνει ο γιατρός για τέτοια προβλήματα και στις γάτες και στα σκυλιά.
Όσο για τιμές δεν μπορώ να σε διαφωτίσω, λυπάμαι... Εμένα όλα τα εμβόλια και τις εξετάσεις τα κάνει ο μπαμπάς μου...που είναι κτηνίατρος!Και φυσικά δεν πληρώνω.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 19:30, 21-08-06:

Καλώς την Purina!
Τη Νιάρα δεν την πήγα νεογέννητη στο γιατρό (δεν την ήξερα τότε ), αλλά περίπου 4 μηνών. Κάναμε το κλασικό "πολυεμβόλιο" που η κάθε δόση κοστίζει 30Ε. Για εξέταση δε χρέωσε. Ούτε και τις επόμενες (πολλές) φορές, που πήγαμε για το απόστημα. Χρέωνε μόνο όταν έκανε επέμβαση/καθαρισμό (30-35Ε αλλά ήταν δύσκολη δουλειά κι έβαζε φάρμακα και νάρκωση τη μία φορά). Τώρα για τη στείρωση, που θα γίνει ως τις αρχές Σεπτέμβρη, θα πάρει 70Ε. Το χάπι για τα σκουλικάκια κάνει 4Ε, αλλά δεν το δίνουν στα πολύ μικρά. Η Νιάρα το πήρε ~5 μηνών (μισό). Από ενός έτους και άνω είναι ένα χαπάκι ανά εξάμηνο. Για να μην κολλήσει ψύλλους και άλλα εξ.παράσιτα της βάλαμε εμποτισμένο περιλαίμιο (3,5Ε στο σ/μ). Υπάρχουν και λοσιόν με 5-6Ε.
Άλλες τιμές δεν ξέρω!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:04, 21-08-06:

purina θα πρέπει να σε ενημερώσω οτι για λόγους ευκολίας των επισκεπτών, τα greeklish (γραφή ελληνικών με λατινικούς χαρακτήρες) δεν επιτρέπονται στο MyCat.
Θα σε παρακαλούσα λοιπόν να πατήσεις Επεξεργασία και να τροποποιήσεις το μήνυμα σου ούτως ώστε να είναι γραμμένο στα ελληνικά.
Ευχαριστώ και καλωσόρισες στο MyCat.

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 20:47, 21-08-06:

Οκ.Ευχαριστω για τησ απαντησεις σας.
Πριν λιγο σινεβει κατι βγηκε στο δρομο ο ντινο και περασε ενα αμαξι εκεινος εσκηψε και περασε απο κατω και μετα γυρισε πισω στο παρακι του τον φωναζα δεν ερχοταν σε μενα απλα καθοταν.Μετα απο λιγο ηρθε καθησε τον χαιδεψα του εδωσα ομως και μια στα πισινα αφου του φωναξα και πατησα αμεσως μετα απ το σιμβαν το ποδι κατω δινατα.Ελπιζω να πηρε το μαθημα του και να μη το ξανακανει ποτε.Εσεισ τι λετε ως πιο εμπειροι?Ανεβενοντασ στο σπιτι μετα σκοτςσα στην εξοπορτα μια κατσαριδα.Τελικα πηγαν ολα καλα μαλλον.

Παράθεση

Κίττυ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κίττυ
H Κίττυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 108 μηνύματα.

H Κίττυ έγραψε στις 22:36, 21-08-06:

Ουπς! Δεν θα ήθελα να είμαι μπροστά!!Έχω δει να χτυπάνε αδέσποτο σκύλο, ενώ έτρεχα να πάω να το σώσω αλλά δεν πρόλαβα και δε θα ήθελα να το ξαναζήσω..Αφού τώρα είναι όλα καλά, τι να πω;Ελπίζω να μην το ξανακάνει!:cry:

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 01:20, 22-08-06:

αβυσσος η ψυχη της γατας καλυτερα να τιν παρετε στο σπιτι για να εχετε το κεφαλι σας ησυχο η δρο,οι της Ελλαδας δεν ειναι κ τοσο φιλικοι για τα γατια μας

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 04:24, 22-08-06:

purina σου διόρθωσα εγώ το μήνυμα σου ώστε να είναι στα ελληνικά. Την επόμενη φορά που θα γράψεις με greeklish θα βρεθώ στην δυσσάρεστη θέση να πρέπει να σου στείλω warning.

Επι του προκείμενου, εξήγησε λίγο καλύτερα τι εννοείς "τσιμπλίτσα". Οι περισσότερες γάτες έχουν μερικές φορές μικρές στερεές "τσιμπλίτσες" και είναι φυσιολογικό. Απο την άλλη, αν είναι κάτι εκτεταμένο πιθανώς να αποτελεί σύμπτωμα για ασθένειες όπως πχ η γρίππη των αιλουροειδών.
Περι εμβολίων, εμένα μου είχε πάρει 25 για τον Vector, αν και υπάρχει και ένα εμβόλιο σχετικά καινούριο που κοστίζει 40-50 αλλά δεν είναι απαραίτητο να το κάνεις. Πάντως, αν το γατάκι είναι άρρωστο δεν γίνεται να εμβολιαστεί μέχρι να γίνει καλά.

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

H purina έγραψε στις 07:11, 22-08-06:

οκ μισελ.Τον μαλωσα και πιστευω οτι φοβιθηκε και μονο του οποτε θα κατσει στα αυγα του.Στερεη ειναι αυτη η τσιμπλιτσα αλλα χθες δεν ειχε τιποτα μαλλον ηταν κατι τιχαιο.Θα τη σπιτοσο σιντομα ελπιζω.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους