Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,311 εγγεγραμμένα μέλη και 718,373 μηνύματα σε 22,604 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 270 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Stomorgyl 10

siam

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη siam
H siam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H siam έγραψε στις 23:23, 16-10-06:

Ο γάτος μου είναι 6&1/2 μηνών από τότε που τον πήρα του είχε διαγνωσθεί επιπεφυκίτιδα (του χορηγήθηκε tobrex) και ερεθισμός στο ανώτερο αναπνευστικό του σύστημα. Ο ερεθισμός αυτός εκδηλωνόταν με συχνό φτέρνισμα και εκκρίσεις από τη μύτη. Ο γιατρός δεν μπορούσε να πει με βεβαιότητα εάν οφειλόταν σε κάποια αλλεργία παρʼ όλα αυτά του χορηγήθηκε 1/2 clavubactin 50/12.5 mg (2 φορές την ημέρα για 8 ημέρες). Μετά τη θεραπεία το φτέρνισμα περιορίστηκε στο ελάχιστο. Οι εκκρίσεις από τη μύτη όμως συνεχίστηκαν όχι σε καθημερινή βάση αλλά κατά περιόδους. Ερχόμενοι στο σήμερα αυτό που παρατηρώ είναι ότι δε φτερνίζεται καθόλου, η μύτη του εσωτερικά φαίνεται υγρή και αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι ότι όταν κοιμάται (ιδίως τότε αλλά και γενικά κάποιες στιγμές της ημέρας) ακούω την αναπνοή του σα να είναι η μύτη του βουλωμένη(ευτυχώς δεν έχει φτάσει στο σημείο να αναπνέει από το στόμα). Αναζήτησα τη συμβουλή και άλλου γιατρού ο οποίος μου είπε ότι δεν τίθεται θέμα ανησυχίας αποκλείοντας έτσι την περίπτωση της ρινοτραχείτιδας. Ο πρώτος γιατρός για να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα της μύτης μου είπε να του δώσω το stomorgyl των 10 (1 χάπι την ημέρα μέχρι να τελειώσουν τα χάπια) διαβάζω όμως στις οδηγίες ότι 1ον: η αναλογία είναι 1 δισκίο ανά 10 kg βάρους σώματος την ημέρα και ο γάτος μου είναι 3&1/2 kg. 2ον: ότι το φάρμακο αυτό δίνεται για διάστημα 5 έως 10 ημερών και ο γιατρός μου είπε να τα πάρει όλα τα χάπια (είναι 20) 3ον: Οι ενδείξεις αναφέρουν ότι το stomorgyl ενδείκνυται για τη θεραπεία των λοιμώξεων της στοματικής κοιλότητας των σκύλων και των γατών, όπως στοματίτιδα, ουλίτιδα, περιοδοντίτιδα, πυόρροια, κακοσμία του στόματος, φαρυγγίτιδα, αμυγδαλίτιδα, χειλίτιδα, γλωσσίτιδα, κολπίτιδα. Issava θα εκτιμούσα ιδιαίτερα εάν μου έλεγες τη γνώμη σου για το πρόβλημα που περιγράφω! Το stomorgyl ενδείκνυται για την περίπτωση του γάτου μου;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 11:46, 17-10-06:

Tobrex ξεκινήσαμε κι εμείς σήμερα για το ερεθισμένο ματάκι.
Το δικό μας όμως φαίνεται καλά, το δικό σου πρέπει να'χει πιο σοβαρό πρόβλημα.
Εύχομαι να βρείτε την άκρη...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

isavvas

Λέκτορας Κτηνιατρικής Αναισθησιολογίας ΑΠΘ

Το avatar του χρήστη isavvas
Ο isavvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O isavvas έγραψε στις 15:02, 17-10-06:

Καλύτερα να ρωτήσετε το γιατρό σας. Αυτός γνωρίζει γιατί σας έδωσε αυτή τη θεραπεία.

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 15:14, 17-10-06:

Περαστικά πάντως κι εύχομαι να γίνει καλά σύντομα

Παράθεση

siam

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη siam
H siam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H siam έγραψε στις 20:49, 17-10-06:

Σας ευχαριστώ!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους