Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,502 εγγεγραμμένα μέλη και 718,480 μηνύματα σε 22,637 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 386 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μετακόμιση !!!

roulinio

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη roulinio
Ο roulinio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O roulinio έγραψε στις 23:31, 26-07-09:

Γειά σας...επιτέλους μετακόμισα κ είμαι πολύ χαρούμενος...το μόνο μου πρόβλημα είναι ο γάτος μου ο Μάρτης...Εγώ την ήθελα αυτην την μετακόμιση...αυτός την ήθελε? Τον πήρα 7 μηνών απο τους δρόμους όπου τον κυνηγούσανε να τον σκοτώσουνε κάποιοι κάτοικοι της περιοχής και τώρα είναι ενός έτους κ 4 μηνών.Ειχε συνηθήσει το άλλο σπίτι...ήτανε το σπίτι του .. ηξερε που είναι όλα και ήτανε ο αφέντης του σπιτιού.
Στο νέο σπίτι τον έφερα μόλις σήμερα και απο την πρώτη στιγμή τον είδα περίεργο... γυρνούσε απο εδώ κ απο εκεί με το στόμα ανοιχτό.Δεν τον έχω ξαναδεί με το στόμα ανοιχτό και μου έκανε πολύ εντύπωση.Αγχώθηκα μήπως έπαθε τίποτα !!! Μετά απο ώρες ευτυχώς το σταμάτησε και το έκλεισε.. ( τοσο εντύπωση του έκανε το σπιτι που έμεινε με το στόμα ανοιχτό?? )
Όλο νιαουρίζει και δεν ξέρω τι να κάνω... Απο τρίτη που δουλεύω πάλι και θα είναι μόνος του σε ένα ξένο σπίτι τι θα κάνει?? Θα είναι καλά??
Μήπως τον πιάσει κατάθλιψη?Μήπως θέλει να φύγει?? Ας με συμβουλέψει κάποιος...

Ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,477 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:41, 26-07-09:

καλε.......μην αγχωνεσαι.........δεν εγινε και τιποτα τρομερο...μηπως το γατσουλινι σου ειχε το στομα ανοιχτο..λογω ζεστης??? εμενα αυτο,μου το κανουν τα δικα μου οταν ζεσταινονται!!!....κατα τα αλλα..ενταξει,στην αρχη θα του ειναι λιγο περιεργα,αλλα θα συνιθησει,ειναι το μονο σιγουρο,και σε αυτο το σπιτι,παλι ο αφεντης του σπιτιου θα ειναι..μην αγχωνεσαι,απλα,προσεχε λιγο τις πορτες και τα παραθυρα μηπως απο το αγχος του κανει καμμια προσπαθεια να ξεπορτισει...αυτα..
πουπου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 23:45, 26-07-09:

μπορει να το κραταγε ανοιχτο, μπας κ μπει καμια μυγα

ελα πλακα κανω, μια χαρα θα ειναι, απλα ειναι ταραγμενος που αλλαξε σπιτι. θα συνηθισει μωρε, ασχολησου αυριο μαζι του ολη μερα

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 07:08, 27-07-09:

Όντως, το ανοιχτό στόμα μάλλον λόγω ζέστης ήταν, ειδικά αν συνοδευόταν κι από λαχάνιασμα. Ή ίσως να ήταν λόγω του στρες της αλλαγής περιβάλλοντος, κάποιες γάτες όταν αγχώνονται και φοβούνται λαχανιάζουν.
Για την προσαρμογή στο καινούργιο σπίτι θα χρειαστεί οπωσδήποτε να ασχοληθείς όσο πιο πολύ μπορείς μαζί του, για να ηρεμήσει και να χαλαρώσει σιγά σιγά. Για τις πρώτες μέρες, αν τον βλέπεις πολύ αγχωμένο, μπορείς να τον περιορίσεις σε ένα μόνο δωμάτιο, με όλα τα πράγματά του (που θα έχουν και τις γνώριμές του, καθησυχαστικές μυρωδιές), και να τον αφήσεις σταδιακά να εξερευνήσει το υπόλοιπο σπίτι με τους ρυθμούς του.
Όπως σου έγραψαν και πιο πάνω, πολλή προσοχή σε πόρτες, παράθυρα και μπαλκόνια, ειδικά τον πρώτο καιρό.

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 11:31, 27-07-09:

καλημέρα όταν μετακόμισα εγώ με τις δύο μου γάτες σε νέο σπίτι (ναι τότε είχα μόνο δύο και ο τρίτος πηγαινοερχόταν μόνο σαν επισκέπτης) η αντίδραση του πρίνς ήταν να μυρίσει όλο το σπίτι και να βολευτεί στον καναπέ ενώ η ρέινά μου επί ένα δύμηνο τουλάχιστον την έβγαλε μεταξύ μπιντέ και πληντυρίου και έκανε την εμφάνισή της μόνο για φαγητό. μετά όλα μια χαρά... δεν θα είναι κάτι σοβαρό θα δείς θα συνηθίσει. άστον να μυρίσει παντού, τακτοποίησε τα παιχνίδια του σε όλα τα δωμάτιά ώστε να έχει παντού πράγματα δικά του και όλα καλά θα π΄΄ανε...

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kristen
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,202 μηνύματα.

H Kristen έγραψε στις 11:56, 27-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από prince
καλημέρα όταν μετακόμισα εγώ με τις δύο μου γάτες σε νέο σπίτι (ναι τότε είχα μόνο δύο και ο τρίτος πηγαινοερχόταν μόνο σαν επισκέπτης) η αντίδραση του πρίνς ήταν να μυρίσει όλο το σπίτι και να βολευτεί στον καναπέ ενώ η ρέινά μου επί ένα δύμηνο τουλάχιστον την έβγαλε μεταξύ μπιντέ και πληντυρίου και έκανε την εμφάνισή της μόνο για φαγητό. μετά όλα μια χαρά... δεν θα είναι κάτι σοβαρό θα δείς θα συνηθίσει. άστον να μυρίσει παντού, τακτοποίησε τα παιχνίδια του σε όλα τα δωμάτιά ώστε να έχει παντού πράγματα δικά του και όλα καλά θα π΄΄ανε...
θα συμφωνήσω, είναι αναλόγος το γατί. Αλλά προσαρμόζονται αμέσως κ άλλα ζορίζονται. Πριν χρόνια σε μια μετακόμιση, ενώ ο ένας μύρισε όλο το σπίτι κ βολεύτικε στο κρεβατάκι του, η ζωζεφίνα, φρίκαρε και έκανε κάτι σπαστικά οουοουουουου και μετά κρύφτηκε μέσα στο τζάκι (το οποίο είχε μουτζούρες ).

Προσοχή τον πρώτο καιρό μην την κάνει και τον ψάχνεις.

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,009 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 12:17, 27-07-09:

Ακριβώς, όπως σου έγραψαν οι συμφορουμίτισες, το πιο σοβαρό σου μέλημα θα είναι να ασφαλίσεις όλα τα πιθανά σημεία, από όπου θα μπορούσε να φύγει ο μικρός!Ελπίζω να είναι στειρωμένος και να μην προκύψουν άλλα προβλήματα!Όσο για την προσαρμογή, εγώ΄πήρα πέρσυ την Μπασσέτ στο πατρικό μου για 10 ημέρες. Η γάτα βέβαια, δεν ήξερε ότι είναι για τόσο. Αν υποθέσουμε ότι το θεώρησε σαν μετακόμιση....ε, καρφάκι δεν της κάηκε. Πέρα από τις πρώτες ώρες που μύριζε τα πέριξ. Φυσικά, ήταν αποκλεισμένη από χαμηλά μπαλκόνια και πόρτες που οδηγούσαν στην έξοδο. Κι όσο για το ανοιχτό στοματάκι του γατούλη (πολύ γέλασα που τον φανταζόμουν), θα είχε σκάσει ο καημενούλης με τόση ζέστη συν το στρες της αλλαγής περιβάλλοντος, όμως δεν είναι τίποτα φοβερό!Καλορρίζικο το σπίτι!:up:

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γάτες και μετακόμιση - Από katerina10
      Το θέμα έχει λάβει 115 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-09-19 στις 14:06.
    • Μετακόμιση χ 2 - Από Naiva
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-09-10 στις 15:58.
    • Μετακόμιση επιτέλους!!! - Από Giannis-Vivi
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-10-09 στις 23:22.
    • Μετακόμιση... - Από Μιμίκος
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-01-09 στις 13:27.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους