Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,353 εγγεγραμμένα μέλη και 718,385 μηνύματα σε 22,609 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 309 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μετακόμιση επιτέλους!!!

Giannis-Vivi (Βιβή)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giannis-Vivi
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 675 μηνύματα.

H Giannis-Vivi έγραψε στις 12:44, 05-08-09:

Τελος Αυγουστου μετακομιζουμε επιτελους..Κανονικα θα επρεπε να ειμαι μεσα στη τρελη χαρα(ειναι ονειρο ζωης για πολλους που μενουν αθηνα να μετακομιζουν επαρχεια μονιμα ) αλλα εγω εχω πελαγωσει...εχω παρα πολλα πραγματα(ο γιαννης ανετα ανοιγει μαγαζι με ανταλακτικα για pc με τοσα που εχει) και δεν ξερω απο που να τελειοσω και που να αρχησω...γιατι πρεπει να στρωθουμε και να μαζευουμε σιγα σιγα σε κουτες..Και σαν να μην φτανει το πελαγωμα μου με τα πραγματα στο σπιτι μου,πρεπει να αδιασω και το σπιτι που θα παμε στη χαλκιδα(ειναι σαν εξωχικη κατοικια και εχει μαζεψει η γιαγια οτι παλιατζουρια μπορειτε να φανταστειτε...)να βαφτει το νεο μας σπιτι και να μπουνε τα σωματα καλοριφερ και μετα εγω να μετακομισω..και μονο που τα σκεφτομαι κουραζομαι(πιφ) αλλα ενας χειμωνας στη χαλκιδα με θεα τη θαλασσα και αυλη και τζακι + το τι θα ναι δυπλα μου οι γονοις μου (που μας εχουν σταθει παρα πολυ) με κανει να τα ξεχναω ολα...αφου λοιπον μετακομισουμε θα μπορω με την ανεση μου να φτιαξω την αυλη(εχει πολλα καλαμια η περιοχη) και γενικα να μπορεσω να παρω και 2 σκυλακια που παντα ηθελα αλλα λογο διαμερισματος που μεναμε παντα δεν μπορουσα...εξακολουθω να θελω help στο πακεταρισμα ,οποτε οσοι θελετε θα το εκτιμισω και φυσικα καθε βοηθεια ειναι δεκτη...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 13:02, 05-08-09:

Την καλύτερη δουλειά κάνετε :up: και σιγά την επαρχία... η Χαλκίδα έχει πλέον γίνει προάστιο της Αθήνας
Εγώ δε μπορώ να σε βοηθήσω από κοντά, έχοντας όμως 3 μετακομίσεις ήδη στην πλάτη μου, θα σου δώσω μερικές συμβουλές:
1) Προμηθεύσου παλιές εφημερίδες για τύλιγμα
2) Προμηθεύσου από είδη συσκευασίας πλαστικό με φουσκάλες
3) Μάζεψε άδειες κούτες από τα γύρω μαγαζιά ή σούπερ μάρκετ
4) Ομαδοποίησε τα είδη προς μετακόμιση και φτιάξε μια λίστα (μπιμπελό, παπούτσια, βιβλία, ρούχα, πιατικά, γραφική ύλη, μικροσυσκευές, κουζινικά κλπ).
5) Άρχισε να τα συγκεντρώνεις σε σωρούς αδειάζοντας 1 προς 1 τους αποθηκευτικούς σου χώρους.
6) Πέτα ό,τι σου φαίνεται άχρηστο!! Σκοπός της μετακόμισης είναι και το ξεκαθάρισμα.
7) Ξεκίνα το αμπαλάρισμα και το πακετάρισμα. Φρόντισε οι κούτες να είναι γεμάτες με πράγματα της ίδιας κατηγορίας και γράψε το περιεχόμενο της καθεμιάς απ'έξω με χοντρο μαρκαδόρο.
Ξεκίνα μια νέα κατηγορία μόνο όταν θα έχεις τελειώσει με την προηγούμενη (αλλιώς θα πελαγώσεις)
9) Τα βιβλία μπορείς να τα δένεις και με σπάγγο αντί να τα βάλεις σε κούτες, είναι πιο ελαφριά έτσι
10) Έχε πάντα το νου σου στο βάρος, όσο πιο βαριά είναι μια κούτα, τόσο πιο δύσκολη η μεταφορά της.
11) Συνδύασε κατηγορίες π.χ. οι κάλτσες μπορούν να μπουν σα στρώμα απορροφητικό κάτω από εύθραυστα αντικείμενα

Καλό κουράγιο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannis-Vivi (Βιβή)

Διάσημο Μέλος

H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 675 μηνύματα.

H Giannis-Vivi έγραψε στις 13:24, 05-08-09:

Επειδι θα παρω μεταφορικη μου ειπε μια φιλη να μην κανω το λαθος και γραψω στις κουτες τι εχουνε μεσα...αντιθετα να κανω μια λιστα σε χαρτι του τυπου
1) πιατα
2) ποτιρια κτλ..
και στις κουτες να γραψω αριθμους εξω μονο...εχουν λεει συμβει πολλα σε οσους εχουν παρει μεταφορικη και εχουν γραψει το περιεχομενο της κουτας εξω...δεν το εχω ξανακουσει ομως για καλο και για κακο δεν μου ειναι κοπος να το κανω ετσι...

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 13:32, 05-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Giannis-Vivi
Επειδι θα παρω μεταφορικη μου ειπε μια φιλη να μην κανω το λαθος και γραψω στις κουτες τι εχουνε μεσα...αντιθετα να κανω μια λιστα σε χαρτι του τυπου
1) πιατα
2) ποτιρια κτλ..
και στις κουτες να γραψω αριθμους εξω μονο...εχουν λεει συμβει πολλα σε οσους εχουν παρει μεταφορικη και εχουν γραψει το περιεχομενο της κουτας εξω...δεν το εχω ξανακουσει ομως για καλο και για κακο δεν μου ειναι κοπος να το κανω ετσι...
Είναι κι αυτό μια λύση... εννοείται ότι δε θα δώσεις στη μεταφορική την κούτα με τα ασημικά σου (αν έχεις τέτοια).
Πρόσεξε πάντως με τα εύθραυστα αντικείμενα, και εξήγησε ποιες είναι οι ανάλογες κούτες στη μεταφορική

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kristen
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,202 μηνύματα.

H Kristen έγραψε στις 14:27, 05-08-09:

ωραιότατες κ κατατοπιστικές οι συμβουλες της Μελίνας κ επειδή έχω κάνει κ εγώ μπόλικες μετακομίσεις, και θα μπορούσα να γίνω σύμβουλος μετακομίσεων αν υπήρχε τέτοιο επάγγελμα, θα σου πω μερικά ακόμα.
1. Αγόρασε από μαγαζιά τύπου χρωματοπωλείο ή πρακτικερ ένα ειδικό εργαλείο που εφαρμόζει η ταινιά η κολλητική, αυτή η φαρδιά που κλείνουμε τις κούτες, θα σου χρειαστεί όσο δεν φαντάζεσαι.
2.Αγόρασε μαρκαδόρους χοντρούς επίσης αρκετούς
Εγώ στο θέμα τίτλος στην κούτα, είχα βάλει φυσικά και νούμερα με κατάλογο, αλλά και περιεχόμενο στον κατάλογο και στην κούτα εκτός από τα εύθραστα στα υπόλοιπα έγραφα που πάνε, πχ κρεβατοκάμαρα, σαλόνι κλπ. και ήμουν πάνω από το κεφάλι τους όταν τα ξεφόρτωναν να πάνε στο σωστό δωμάτιο για να γλιτώσω κουβάλημα μετά.
Ακόμα το ίδιο έκανα με τα πράγματα της αποθήκης, μέχρι κ αυτοκόλλητα είχα πάρει κ είχα κολλήσει σε πράγματα που δεν έμπαιναν σε κούτες και έγραφα, αποθήκη, στα έπιπλα που ήταν αμπαλαρισμενα βεράντα, παιδικό, γραφείο κλπ.
Κ έγινε γρήγορα οι δουλειά.
Καλό είναι τα πολύ εύθραστα, πχ ακριβά ποτήρια ή ακριβά πιάτα να τα πάτε μόνοι σας.
Και προσοχή στα ζώα, εμένα ο γάτος της μαμάς μου που έχει μανία με τις κούτες στην δική της μετακόμιση έμπαινε σε όλες μέσα, με αποτέλεσμα να σπάσει κανά δυο γυαλικά (7,5κιλά βόδι) και παραλίγο να τον κλείσουμε σε μια μέσα γιατί κρύφτηκε κάτω από κουβέρτες

ΜΕ το καλό να πάτε στο καινουργιο σπίτι, κ φρόντισε να έχεις χέρια στο νέο σπίτι για βοήθεια σε άδειασμα. Εγώ μαζί με την μαμά μου τον άντρα μου και τον αδελφό μου, μέσα σε μια μέρα τακτοποιήσαμε τα βασικά κ στη δική μου τελευταία και στη δική της μετακόμιση:up::up: οι κουρτίνες ας περιμένουν.!!

Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 15:29, 05-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Melini
Την καλύτερη δουλειά κάνετε :up: και σιγά την επαρχία... η Χαλκίδα έχει πλέον γίνει προάστιο της Αθήνας
Εγώ δε μπορώ να σε βοηθήσω από κοντά, έχοντας όμως 3 μετακομίσεις ήδη στην πλάτη μου, θα σου δώσω μερικές συμβουλές:
1) Προμηθεύσου παλιές εφημερίδες για τύλιγμα
2) Προμηθεύσου από είδη συσκευασίας πλαστικό με φουσκάλες
3) Μάζεψε άδειες κούτες από τα γύρω μαγαζιά ή σούπερ μάρκετ
4) Ομαδοποίησε τα είδη προς μετακόμιση και φτιάξε μια λίστα (μπιμπελό, παπούτσια, βιβλία, ρούχα, πιατικά, γραφική ύλη, μικροσυσκευές, κουζινικά κλπ).
5) Άρχισε να τα συγκεντρώνεις σε σωρούς αδειάζοντας 1 προς 1 τους αποθηκευτικούς σου χώρους.
6) Πέτα ό,τι σου φαίνεται άχρηστο!! Σκοπός της μετακόμισης είναι και το ξεκαθάρισμα.
7) Ξεκίνα το αμπαλάρισμα και το πακετάρισμα. Φρόντισε οι κούτες να είναι γεμάτες με πράγματα της ίδιας κατηγορίας και γράψε το περιεχόμενο της καθεμιάς απ'έξω με χοντρο μαρκαδόρο.
Ξεκίνα μια νέα κατηγορία μόνο όταν θα έχεις τελειώσει με την προηγούμενη (αλλιώς θα πελαγώσεις)
9) Τα βιβλία μπορείς να τα δένεις και με σπάγγο αντί να τα βάλεις σε κούτες, είναι πιο ελαφριά έτσι
10) Έχε πάντα το νου σου στο βάρος, όσο πιο βαριά είναι μια κούτα, τόσο πιο δύσκολη η μεταφορά της.
11) Συνδύασε κατηγορίες π.χ. οι κάλτσες μπορούν να μπουν σα στρώμα απορροφητικό κάτω από εύθραυστα αντικείμενα

Καλό κουράγιο
:up::up::up::up:
Γειά σου Μελινάκι με τα logistics σου!!!!!!

Παράθεση

Giannis-Vivi (Βιβή)

Διάσημο Μέλος

H Giannis-Vivi έγραψε στις 18:28, 05-08-09:

Αχ να στε ολεσ καλα..πραγματικα σωτηριες ολες οι συμβουλες σας...να μαστε καλα του χρονου να κανουμε γατοbarbecue στην αυλη...χαχαχα

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,202 μηνύματα.

H Kristen έγραψε στις 20:47, 05-08-09:

Αχ να στε ολεσ καλα..πραγματικα σωτηριες ολες οι συμβουλες σας...να μαστε καλα του χρονου να κανουμε γατοbarbecue στην αυλη...χαχαχα
περιμένουμε πρόσκληση του χρόνου. Γιατί η χαλκίδα ειναι πολύ αγαπημένος προορισμός για μένα

Παράθεση

Giannis-Vivi (Βιβή)

Διάσημο Μέλος

H Giannis-Vivi έγραψε στις 22:22, 05-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kristen
περιμένουμε πρόσκληση του χρόνου. Γιατί η χαλκίδα ειναι πολύ αγαπημένος προορισμός για μένα
Και γιατι να περιμενουμε μεχρι του χρονου???? Και απο οκτοβριο σας περιμενω ...χεχε...

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 07:59, 06-08-09:

Και γιατι να περιμενουμε μεχρι του χρονου???? Και απο οκτοβριο σας περιμενω ...χεχε...
Πρόσεχε τι υπόσχεσαι Βιβή
Μην τάξεις σ'άγιο κερί και σε γατομάνα μπάρμπεκιου
Τι ωραία, κι εμένα μου αρέσει η Χαλκίδα, θα φέρουμε και τις γάτες μας να πάρουν τον αέρα τους;

Αυτό που σου είπε η Χριστίνα για το εργαλείο της ταινίας, να το κάνεις

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

H Kristen έγραψε στις 09:28, 06-08-09:

[quote=Melini;389316]Πρόσεχε τι υπόσχεσαι Βιβή
Μην τάξεις σ'άγιο κερί και σε γατομάνα μπάρμπεκιου
Τι ωραία, κι εμένα μου αρέσει η Χαλκίδα, θα φέρουμε και τις γάτες μας να πάρουν τον αέρα τους;

μάζεψε συμμετοχές κ ερχόμαστε, με ή άνευ γατιδίων (τα δίκα μου πλέον είναι μεταφέρσιμα μαθαίνουμε σαμαράκια)

Παράθεση

Giannis-Vivi (Βιβή)

Διάσημο Μέλος

H Giannis-Vivi έγραψε στις 11:36, 06-08-09:

Με το ρορυ μου θα τα πανε μια χαρα, οταν βλεπει αλλες γατουλες τον πιανει κατι αγαπησιαρικο....με τη λυνα θα εχουμε προβλημα...που κανει (μολις δει αλλη γατα) λες και τη σφαζουν..δεν ανεχετε κανενα αλλο γατι(και μισει θανασιμα τερεζα και ιριδα μαμας μου και αδερφης μου αντιστιχα...

Παράθεση

Giannis-Vivi (Βιβή)

Διάσημο Μέλος

H Giannis-Vivi έγραψε στις 18:12, 12-10-09:

Επιτελους Μετακωμισαμε........
εδω και 2 ωδομαδεσ ειμαστε πλεον χαλκιδα...ακομα βεβαια μενουμε στη γιαγια γιατι φτιαχνοθμε το νεο μας σπιτακι αλλα απο τεταρτη θα παμε στο σπιτακι μας...το θεμα ειναι οτι τελικα δεν πηγαμε στο εξοχικο μας σπιτι (λογο οτι δεν ειχαμε την οικονομικη δυνατοτιτα να βαλουμε καλοριφερ) ετσι μενοθμε σε ενα σπιτακι σε πολυκατοικια που ειναι του πατερα μου και μεχρι πριν 2 μηνες το νοικιαζε..μια χαρα βολευτηκαμε ομως..και το σπιτακι μας βλεπει θαλασσα και σχετικα νεα πολυκατοικια..φυσικα ακομα δεν εχω πει τπτ για τι λυνα και το ρορυ σε κανενα..μενουμε μονο οικογενειες στη πολυκατοικια...η μια εκ των οποιον εχει παιδακι (μενει 1 εμεις 2 οροφο)..θα ηθελα λοιπον να ρωτεισω καποιον που να ξερει καλα απο νομους...γνωριζω οτι εχω δικαιομα να εχω μεχρι 2 ζωακια αλλα σε περιπτωση που μου πει τπτ τι μπορω να κανω χωρις να φανω κακια????γιατι το τελευταιο που θα ηθελα να ξεκινησω καυγαδες...
κατα τα αλλα ειμαστε μια χαρα..ολοι μας και οποτε σας βγαλει ο δρομος προς χαλκιδα θα χαρω πολυ να σας δω...

Παράθεση

Raktia (Κάτια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Raktia
H Κάτια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (+∞ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,813 μηνύματα.

H Raktia έγραψε στις 15:21, 14-10-09:

Θα μπορούσες να πεις ότι τα είχες τα ζωάκια από το προηγούμενο σπίτι σου και δεν θα μπορούσαν να πάνε αλλού. Ότι ήταν μονόδρομος ή μαζί σου ή στο δρόμο. Και επειδή υπάρχει νόμος που σου δινει το δικαίωμα να έχεις μέχρι 2 ζωα στο διαμέρισμά σου, αν σε ζορίσουν πολύ, θα μπορούσες να τους τον τρίψεις στην μουρη. Αλλωστε, δεν φτάνει να είσαι μόνο εσύ φιλική και να δείχνεις κατανόηση. Θα πρέπει το ίδιο να ισχύει και από την άλλη πλευρά.
Α! και κάτι άσχετο. Την ιδια μερα μετακομίσαμε. Και τωρα που το σκεφτομαι ούτε εγω έχω πει τιποτα για τα γατια.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 23:22, 14-10-09:

Έχει μεγάλη σημασία αν είσαι ιδιοκτήτρια ή ενοικιαστής...

Όχι ότι ο νόμος δεν ισχύει ΚΑΙ για τους ενοικιαστές, απλά ο ιδιοκτήτης, δεν σηκώνει τόσα πολλά, και δεν φοβάται, όσο ενδεχόμενα ο ενοικιαστής να μην μπλέξει, ή να μην τον καρφώσουν στον ιδιοκτήτη.

Άντε και στο νέο σας σπιτάκι με το καλό!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γάτες και μετακόμιση - Από katerina10
      Το θέμα έχει λάβει 115 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-09-19 στις 14:06.
    • Μετακόμιση χ 2 - Από Naiva
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-09-10 στις 15:58.
    • Μετακόμιση !!! - Από roulinio
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-07-09 στις 12:17.
    • Μετακόμιση... - Από Μιμίκος
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-01-09 στις 13:27.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους