Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,334 εγγεγραμμένα μέλη και 718,381 μηνύματα σε 22,609 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 313 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτες και μετακόμιση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:12, 24-08-12:

Τον γατούλη μου, τον άφηνα για 3 χρόνια να μπαινοβγαίνει. Η γειτονιά μας είναι ήσυχη, ένας παράδεισος.. αλλά έμαθα πως χρειάζεται ένα άτομο για να τα καταστρέψει όλα.. Κάποιος "κύριος" μετακόμισε λοιπόν στη γειτονιά μας, μ' ένα λυκόσκυλο, το οποίο εκπαίδευσε να επιτείθεται. Ένα απόγευμα λοιπόν, επιτέθηκε στο ανυποψίαστο γατάκι μου.. ένα 24ωρο πέρασε ο Disney έξω, γιατί είχε τρομάξει και κρύφτηκε, με το κόκαλο του πισινού ποδιού του να εξέχει, μέχρι που τον βρήκα κι έτρεξα στον κτηνίατρο. Η κτηνίατρος του έσωσε τη ζωή αλλά για ένα μήνα κινδύνευε να του κόψουν το ποδαράκι. Ευτυχώς, με την φροντίδα και την επιμονή μας, εμένα και της μητέρας μου, ο Disney ξεπέρασε τον κίνδυνο.
Κι όταν στείλαμε αστυνομία στον "κύριο" που τον προειδοποίησε πως αν άφηνε ξανά τον σκύλο του ελεύθερο να αλωνίζει στη γειτονιά τότε θα επέστρεφαν και θα του τον έπαιρναν, γέμισε η γειτονιά φόλες! Ναι, ένας εκδικητικός άνθρωπος. Πέθαναν πολλά γατάκια κι ένα μικρό σκυλάκι εκείνες τις μέρες. Η γειτονιά "ηρέμησε" σταδιακά, ο σκύλος του κυρίου δεν κυκλοφόρησε ποτε ξανά ελεύθερος, τον βγάζουν με λουράκι, αλλά εγώ είπα "ΠΟτέ ξανά"
Έτσι περίφραξα την πίσω μου αυλή, σκαλάκια πάνω στον τοίχο του σπιτιού οδηγούν τον Disney σε ένα δεύτερο περιφραγμένο χώρο, ένα μικρό μπαλκόνι, και απ' εκεί μέσα στο σπίτι. Τον εκπαίδευσα όμως να βγαίνουμε τα βράδια που είναί ήσυχα και με τον τρόπο που σου έγραψα. Διάβασε το link που σου έδωσα, έχει πολλές πληροφορίες και φωτογραφίες και ότι απορίες έχεις εδώ είμαστε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 24-08-12 στις 10:23.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη simba(Δήμητρα)
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 442 μηνύματα.

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 11:56, 24-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από μαργαρίτα 24
τι είναι το λουράκι σαμαράκι;

Τι να πω; οχι δεν μένουμε στον πρώτο και δυστυχώς λεπτομέριες δεν γνωρίζω όσον αφορά τη πολυκατοικία. Πάντως απο μια ματιά που ρίχνω στους διπλανούς, έχουν όλοι κάμερες και συστήματα συναγερμού απο τον πρώτο μεχρι τον πέμπτο.

Η σίτα είναι καταπληκτική ιδέα. Μόνο που ο μικρός το έπαιζε στο προηγούμενο σπίτι spidercat και τον έβρισκα κάπου ψηλάάάάά΄. Σε μια κατάφερε και μερικά βαθιά σκισίματα. Δεν νομίζω όμως εσύ να φεύγεις απο το σπίτι και να τους έχεις μόνο τη σιτα

Ένας γνωστός που έχει γάτα, την είχε καιρό έξω στο δρόμο και έκοβε ευτυχιμένη βόλτες μέχρις ότου και αυτός μετακόμισε σε ρετιρε. Του πήρε ένα λουράκι που υποτίθεται πως ηρεμούν με αυτό οι γάτες που μένουν μέσα στο σπίτι. Την γατούλα του την ηρέμισε αισθητά. Σε μένα ο Μαντολίνος αφηνίασε!

Είχες ποτέ κάποιο θέμα εσύ με τη γατούλα σου;
καλημερα Μαργαριτα!!

εγω στο σπιτι μου δεν εχω σιτες στα παραθυρα δυστυχως και ουτε μπορω να τοποθετησω γιατι δεν ειναι δικο μου(μενω σε ενοικιο)..βεβαια και να ειχα δεν θα αφηνα ποτε μονο τις σιτες και θα εφευγα..δεν νομιζω να το κανει και κανεις αυτο στις μερες μας ετσι και αλλιως..

το καλο με το μπαλκονι μου ειναι οτι δεν επικοινωνει με αλλα και δεν εχει τα κλασικα καγκελα(σιδερενια)αλλα αυτα με το τζαμι που δεν μπορει να βγει..βεβαια τωρα εχει γινει σχεδον 4 μηνων και σε λιγες μερες που θα παμε παλι στο σπιτι μας δεν ξερω πως θα συμπεριφερθει στο μπαλκονι.. μεχρι πριν 1.5 μηνα δεν ειχε κανει ποτε κατι που να θεσει τον εαυτο του σε κινδυνο..το μονο που εκανε ηταν να βγαινει και να χαλαρωνει-κοιμαται το απογευμα που δεν ειχε ηλιο..αλλα τωρα εχει μεγαλωσει αρκετα και δεν ξερω τι θα γινει απο την Πεμπτη που θα ειμαστε παλι Αθηνα..

αυτο που σου προτεινε η Jejebel παντως για το σαμαρακι ειναι πολυ καλη ιδεα.. του εχω αγορασει και εγω και ο φιλος μου το χρησιμοποιει καθε μερα(ειναι μαζι του μεχρι να επιστρεψω εγω)γιατι μενει σε δωματιακι σε ταρατσα..του φοραει το σαμαρακι(το λουρακι που του εχουμε παρει ειναι 3 μετρα) το 'δενει' σε μια καρεκλα και ο γατουλης κανει βολτουλες χωρις να υπαρχει φοβος να πεσει ή να φυγει.. 1-2 φορες που δεν του το φορεσαμε ετρεχε και κυνηγουσε τα σπουργιτακια..

αν η πολυκατοικια σας εχει κηπο θα ειναι το καλυτερο τους.. θα κατεβαινεις το απογευμα θα παιρνεις το καφεδακι σου θα τους φορας τα σαμαρακια θα τα κρατας ή θα τα 'δενεις' καπου και θα βολταρουν χωρις φοβο..

οταν τωρα δεν θα εισαι σπιτι θα σου ελεγα να πεισεις με καποιον τροπο τον αντρα σου να αφηνετε τουλαχιστον οσο θα ειναι μερα τα παντζουρια ανοιχτα..και οταν θα λειπετε βραδυ 1-2 φωτακια αναμενα..

αυτα απο εμενα...!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

μαργαρίτα 24

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη μαργαρίτα 24
H μαργαρίτα 24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H μαργαρίτα 24 έγραψε στις 11:37, 25-08-12:

Πω πω, τι απαίσιο που ήταν αυτό που έκανε ο ιδιοκτήτης του σκύλου. Πραγματικά, πώς μπορούν αυτοί οι άνθρωποι να θεωρούν τους εαυτούς τους ζωόφιλους;;
Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σας.
Αν μπορώ και εγώ να βοηθήσω σε κατι (αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία με γάτες γιατί μεγάλωσα με σκύλους ) παρακαλώ πείτε μου. Η αλήθεια είναι πως είτε με γατούλες είτε με σκυλάκια ή άλλα ζωάκια, η ζωή μου έχει γίνει πολύ πιο όμορφη. Έχω πάντα κάτι να προσέχω. Δεν ξενύχτησα, μέθυσα ή γύρισα ποτέ μετά τις 12 τα μεσάνυχτα στο σπίτι, (όσο έμενα μόνη) γιατί ήξερα πώς κάποιος με περίμενε και ήθελε την φροντίδα και την αγάπη μου. Συν τοις άλλοις πρόσεχα ποιόν θα έβαζα στο σπίτι όταν ήμουν μόνη και νομίζω πως αποζημιώθηκα γιατί έμαθα να ξεχωρίζω τους ανθρώπους που ταιριάζουν σε μένα και απέφυγα αυτούς με τους οποίους δεν είχαμε κανένα κοινό. Ελπίζω να μην δίνω την εντύπωση πως μου αρέσει να περιαυτολογώ. Είναι όμως ωραίο κάποια στιγμή στη ζωή να μην βλέπουμε μόνο τι κάναμε λάθος αλλά τι κάναμε σωστά.
Καλό Σαββατοκύριακο!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stayrosrr (Σταύρος Ανδρεάδης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stayrosrr
Ο Σταύρος Ανδρεάδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Δοξάτο (Δράμα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O stayrosrr έγραψε στις 22:24, 24-10-12:

καλησπέρα και από εμένα.

Αυτή τη στιγμή ζω στη επαρχία. Δυστυχώς θα αναγκαστώ να μετακομίσω σε 9 μήνες μέσα στη πόλη της θεσσαλονίκης σε κάποιο διαμέρισμα πολύ πιο μικρό σε σύγκριση με αυτό που μένω τώρα.
Το κοριτσάκι μου είναι 1,5 χρονών και μπαινοβγαίνει μέσα-έξω στο σπίτι, αλλά και έξω που βγαίνει δεν απομακρύνετε πολύ πέρα από τα δύο γειτονικά σπίτια.
1. τώρα που έχει συνηθίσει το μέσα-έξω, άμα μετακομίσω πως θα καταφέρω να το κρατήσω μέσα στο σπίτι? Θα κάτσει ή θα το κυνηγάω μέσα στη πολυκατοικία? (προσπαθώ είδη να του μειώνω τις ώρες που είναι έξω, ειδικά τώρα που έρχεται χειμώνας θα είναι και πιο εύκολο).
2. Σκέφτηκα να πάρω ένα δεύτερο γατάκι όταν θα πάω στο άλλο σπίτι. Από τη μία θα έχει όλη μέρα μία παρέα αλλά από την άλλη μπορεί να μην το δεχτεί είτε από χαρακτήρα( αν και θα την δέρνει σίγουρα το καινούργιο γατάκι μιας και όλες οι γάτες τις γειτονιάς την δέρνουν ) είτε από θέματα ζήλιας άμα ασχοληθώ λίγο παραπάνω με το καινούργιο ή το αντίθετο.
3. Σίγουρα το καινούργιο σπίτι να είναι περισσότερο γατόσπιτο, παρά σπίτι ώστε να μπορεί να ασχοληθεί με πολλά πράγματα όσες ώρες θα λείπω, όπως και το μπαλκόνι θα είναι κατάλληλα διαμορφωμένο για να μπορεί να βγαίνει και εκεί.

Εσείς, τι μου προτείνετε να κάνω μέσα σε αυτούς τους 9 μήνες? (έχω και θέμα με τη μάνα μου που είναι της γνώμης να μην το πάρω μαζί μου και μόλις πηγαίνει στη πόρτα, την ανοίγει, αλλά να το παρατήσω δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μία στο 1.000.000)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις που θα πάρω.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 22:54, 24-10-12:

Καλησπέρα Σταύρο! Νομίζω πως ήδη τα έχεις σκεφτεί όλα πολύ καλά και δεν πολυχρειάζεσαι συμβουλές! Εγώ θα ήμουν πολύ θετική στην ιδέα ενός νέου γατιού, θα το πάρεις από μικρό έτσι ώστε να μη.... δέρνονται! Και άλλωστε όπως διάβασα μες στο φόρουμ όσο πιο μικρό το γατάκι (αν θυμάμαι κάπου πήρε το μάτι μου μέχρι την ηλικία των 2 περίπου) τόσο πιο πρόθυμο και φιλικό με τα άλλα γατάκια. Άλλωστε το καινούριο σπίτι θα είναι από μόνο του νέος τόπος εξερεύνησης, συν την παρέα, όλα αισιόδοξα μου ακούγονται! Και όπως πολύ σωστά λες, ήδη σιγά-σιγά θα μένει περισσότερο μέσα και θα είναι ευκολότερη η μετάβαση! Καλή επιτυχία εύχομαι και οπωσδήποτε θα σου δώσουν και τα φώτα τους πιο έμπειροι γατογονείς!

Παράθεση

EvaMarg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη EvaMarg
H EvaMarg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H EvaMarg έγραψε στις 10:37, 02-02-13:

Καλησπέρα σας.
Πρόσφατα μετακομίσαμε σε νέο σπίτι με τις 3 γατούλες μου.
Μέναμε σε ένα 3αρι και λόγω της οικονομικής κατάστασης πήγαμε σε ένα 2αρι, αρκετά πιο
Μικρό..
Λέτε νΑ περιορίζονται οι γατούλες λόγω του πιο μικρού χώρου??? Μπορεί να είναι χαζή ερώτηση αλλά το σκέφτομαι επειδή είναι και 3!!!
Επόμενη ερώτηση είναι η εξής στο προηγούμενο σπίτι δεν είχα μπαλκόνι ήταν μονοκατοικία ισόγεια και φυσικά φοβόμουν να τις βγάλω έξω....εδώ τώρα έχω μπαλκόνι πρώτου ορόφου... τι κάνω?? Δεν μπορώ να τις έχω συνέχεια μέσα καΙ εδώ εφόσον έχουν την ευκαιρία να βγουν επιτέλους έξΩ!
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 10:55, 02-02-13:

Αφού είστε μαζί ακόμα είναι ευτυχισμένες. Για δες εδώ για τη βεράντα σου..http://forum.mycat.gr/showthread.php?p=2485499

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:22, 02-02-13:

Ετσι ειναι οπως τα λεει ο Ηλιας, το πρωτο πραγμα που θελουν τα γατια μας ειναι να ειναι μαζι μας, ολα τα αλλα βρισκονται.
Δες το θεμα που σε παρεπεμψε ο Ηλιας για περιφραξη του μπαλκονιου σου και να τις βγαζεις εξω μονο μαζι σου με επιβλεψη μεχρι να σιγουρευτεις οτι δεν θα κανουν παλαβομαρες. Μπορει να παρει αρκετο καιρο μια και δεν εβγαιναν καθολου στο αλλο σας σπιτι και ειναι αμαθες, μπορει ομως να γινει σιγουρα με υπομονη και επιμονη.

Παράθεση

EvaMarg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H EvaMarg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H EvaMarg έγραψε στις 18:45, 02-02-13:

Ευχαριστώ πολύ Ηλια, μου δίνει δύναμη αυτό που λες! Αυτό το δίχτυ είναι απίστευτα τέλειο αλλά δυστυχώς εδώ που είμαι δν μπορώ να το βάλω... μάλλον θα βάλω το απλό πλαστικό πλέγμα και ο θεός βοηθός!! Ευχαριστώ πολύ και πάλι για την απάντηση σου

Παράθεση

EvaMarg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H EvaMarg έγραψε στις 18:56, 02-02-13:

Βάσω ευχαριστώ για την απάντηση σου, αυτό θα κάνω αρχικα. Θα τις βγάζω μια μια έξω και ελπίζω όλa να πάνε καλά!! Έχω ανγχωθει μπορώ να πω αλλά θέλω παρά πολύ να βγουν έξω και να δουν τον ουρανό και όχι μόνο πίσω από ένα παράθυρο και μια σιτΑ όπως ήταν στο προηγούμενο σπίτι!! Και πάλι ευχαριστώ πολύ

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 12:25, 24-03-13:

Αγαπητοί φίλοι!

Λόγω διαφόρων ανακατατάξεων, θα πραγματοποιηθεί μετακόμιση τις επόμενες 2-3 βδομάδες.
Έχω φοβερό άγχος και για τη μετακόμιση αυτή καθ`αυτή, αλλά και για τα 2 μου τα παιζάκια...
Καταρχάς, ό,τι συμβουλή έχετε γενικότερα, για την προσαρμογή τους στο νέο σπίτι κλπ, είναι πολύ ευπρόσδεκτη.

Κατάφερα να βρω σπίτι με αρκετά μεγάλο μπαλκόνι (όπως κ το τωρινό) για να κάθονται στον ήλιο και να χαζεύουν ίσως ( από κάτω. Έχω υπόψιν μου για περίφραξη, όμως έχω μια απορία. Εάν πχ βάλω καλαμωτή σε ύψος 1,5 μέτρο, πόσο πιθανό είναι να θελήσουν να πηδήξουν από κάτω;; Δηλαδή, σκέφτομαι, να τους βάλω το δεντρόσπιτο στο μπαλκόνι ώστε να βλέπουν από κάτω, ή θα μου αυτοκτονήσουν; Εδώ που είμαι τώρα δεν έχω το ίδιο πρόβλημα γιατί μετά τα κάγκελα του μπαλκονιού ακολουθεί περβάζι, οπότε και να έκαναν καμιά βλακεία δεν θα πέφτανε κάτω.

Επίσης, στην πίσω μεριά που είναι η κουζίνα, υπάρχει εξωτερική σκάλα που κατεβαίνει κάτω μέχρι τον ακάλυπτο και πάνω μέχρι την ταράτσα. Συμφωνήσαμε με τον ιδιοκτήτη να μου βάλει μια πορτούλα (μπορεί κ σε συνσυασμό με πλέγμα) που να φράζει την κάθοδο. Πιστεύετε πως θα είναι αρκετό;
Δεν ξέρω αν γίνομαι συγκεκριμένη, μπορεί κ να ακούγονται χαοτικά όλα αυτά, αλλά θα ήθελα να είμαι όσο το δυνατό καλύτερα προετοιμασμένη..
Έχει κανείς εμπειρία από μετακομίσεις; Πώς αντέδρασαν οι γάτες σας;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:39, 24-03-13:

Ουφ, σε νοιωθω. Καποτε ανεβαλα την αλλαγη σπιτιου για 8 ολοκληρα χρονια εξαιτιας αυτου του αγχους.
Λοιπον, στις γατες δεν αρεσουν οι αλλαγες, οποτε ειναι φυσικο τον πρωτο καιρο να ειναι μαζεμενα και ισως και φοβισμενα, βεβαια ειναι νεαρα ακομη και παρ' ολο που εχουν ζησει ολη τους την ζωη σε αυτο το σπιτι που μενετε τωρα, η ζωουλα τους ειναι μικρη ακομα.
Καλο θα ηταν να μπορεσετε να τα απομονωσετε καπου κατα την διαρκεια της μετακομισης για να μην τρομαξουν πολυ και να τα παρετε μαζι σας μετα που θα εχουν μεταφερθει τα πραγματα και θα εισαστε ετοιμοι να πατε κι εσεις στο νεο σπιτι.
Τον πρωτο καιρο καλο θα ηταν να μεινουν αποκλειστικα μεσα, οσο καλο καιρο και αν κανει, μεχρι να συνηθισουν το νεο σπιτι. Η εξοδος τους στο μπαλκονι θα πρεπει να γινει σταδιακα, απο λιγο καθε μερα και παντα με την παρουσια σας, μεχρι να ειστε σιγουροι οτι δεν θα κανουν καποιο απονενοημενο διαβημα.
Ενδεχεται τις πρωτες ωρες να μεινουν κρυμμενα καπου, αναλογα με τον χαρκτηρα του καθενος και υπαρχει πιθανοτητα να μην φανε κιολας για καποιες ωρες, μην ανησυχησετε γιατι ειναι φυσικο λογω στρες.
Εγω για να ειμαι ειλικρινης την καλαμωτη δεν την εμπιστευομαι γιατι καρφωνονται ευκολα τα νυχακια τους και νομιζω πως ειναι πιο ευκολο να την σκαρφαλωσουν, προτιμω παντα την σιτα σε υψος αναλογο με τις διαθεσεις των γατιων μου. Καποτε που ειχα τον Κοκο που το μυαλο τους ηταν στο πως θα την κανει για εξω, ειχα την σιτα σε υψος δυο μετρων, με κλιση προς τα μεσα για να μην καταφερει να βγει εξω. Τωρα πια που ξερω πως τα γατια που εχω απλα τους αρεσει να καθονται στο μπαλκονι χωρις απωτερους σκοπους τηνεχω ισα με το καγκελο.
Οσο για το πισω μερος που εχει την σκαλα που λες, στην θεση σου θα περιμενα να μπει εκεινη η πορτουλα με καποια περιφραξη και ετσι θα τα εβγαζα απο εκει.
Και κατι τελευταιο, δεν θα εβαζα στην θεση σου το γατοδεντρο στο μπαλκονι, καλυτερα μεσα για να εισαι σιγουρη, ο διαολος εχει πολλα ποδαρια λενε.

Παράθεση

constantin x

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη constantin x
H constantin x αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H constantin x έγραψε στις 11:59, 11-04-13:

Γεια σας!Ε χω ενα γατουλη περιπου δυομιση χρονων τωρα. Οταν τον βρηκα ηταν πολυ μωρο στον δρομο μοναχουλη του φοβισμενο, τρομαγμενο κ βρεγμενο ως το κοκαλο,χειμωνας βλεπετε ηταν.Τον μαζεψα αμεσως και απο τοτε ζει μεσα στο σπιτι μαζι μου.Σε ηλικια περιπου ενος ετους τον στειρωσα και η συμβιωση μας και πριν κ μετα την στειρωση ηταν και παραμενει αρμονικη.Το θεμα μ ειναι το εξεις:προκετε να αλλαξουμε σπιτι ειχα αρκετες αποριες σχετικα με την μετακομιση την προσαρμογη του κτλ αλλα διαβαζοντας τα σχετικα αρθρα διαφωτιστηκα αρκετα.Ωστοσο ηθελα να ρωτησω το ακολουθω ειναι καλη ιδεα να τον παω σε ενα φιλικο σπιτι μαζι με τα παιχνιδια του τροφη νερο κτλ και φυσικα μαζι του και εγω για λιγες ωρες για να δω αντιδρασεις για νεο περιβαλλον για το πως και τι θα πρεπει να προσεξω οταν παμε στο καινουργιο μας σπιτι.Φοβαμαι πως θα μου στεναχωριετε πολυ τον πρωτο καιρο και ειδικα οταν θα χρειαζετε να λειπω καποιες ωρες.Δωστε μου τα φωτα σας οι εμπειροι γατογονεις!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:19, 11-04-13:

Φιλη constantin x, θα τον ταλαιπωρησεις αδικα τον γατουλη αν τον πας και αλλου εκτος απο το νεο σας σπιτι. Οι γατουλες δεν αρεσκονται καθολου στις αλλαγες και μια και θα υποστει μια λογω της μετακομισης καλο θα ηταν να μην βιωσει κι αλλη. Απλα την ημερα της μετακομισης φροντισε να εχεις αδειασει ενα δωματιο, εστω και το μπανιο και να τον εχεις εκει για να μην τρομαξει πολυ και να μην κινδυνεψει να φυγει απο καμμια πορτα την ωρα της μετακομισης απο τον φοβο του. Μετα παρε τον εσυ και πηγαιντε στο νεο σας σπιτι.
Ειναι σιγουρο πως τις πρωτες μερες θα ειναι καπως, μεχρι να μαθει τον νεο χωρο αλλα τελικα θα προσαρμοστει μια χαρα. Θα ηταν επισης καλο, αν μπορουσες τις πρωτες δυο-τρεις μερες να εισαι κι εσυ στο σπιτι για να γινει η προσαρμογη του πιο ευκολα.

Παράθεση

constantin x

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη constantin x
H constantin x αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H constantin x έγραψε στις 12:38, 11-04-13:

BESSY 1962 σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση σου. μεχρι να τακτοποιηθω ο μικρος θα παραμεινει στο πατρικο μου κ δικο του...για μερικες μερες παρεα με την μητερα μου που ζουμε τωρα.Στο σπιτι θα ερθει οταν ειναι ολα ετοιμα και χωρις εργατες να μπαινοβγαινουν. Οσο αναφορα το διαστημα της προσαρμογης του μακαρι να ειναι μονο δυο τρεις οι μερες που θα χρειαστει να ειμαι κ εγω μαζι του και να μην ειναι κανα μηνα. Και εχεις δικιο νομιζω πως θα ηταν λαθος να πειραματιστω μαζι του .Θα δειξει μια και καλη ελπιζω να πανε ολα καλα !!!

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 13:02, 11-04-13:

Κι εγώ μετακομίζω μεθαύριο φίλε constantin κι έχω παρόμοιες ανησυχίες. Πιστεύω όμως, ότι πέρα από την αλλαγή του χώρου, οι μυρωδιές των πραγμάτων, ρούχων επίπλων κλπ παραμένουν ίδιες και αυτό τα βοηθάει να προσαρμοστούν λιγάκι πιο εύκολα. Εγώ ας πούμε σκέφτομαι να μεταφέρω την άμμο τους ακαθάριστη.. έτσι, για να την αναγνωρίζουν..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:21, 11-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Elko
Κι εγώ μετακομίζω μεθαύριο φίλε constantin κι έχω παρόμοιες ανησυχίες. Πιστεύω όμως, ότι πέρα από την αλλαγή του χώρου, οι μυρωδιές των πραγμάτων, ρούχων επίπλων κλπ παραμένουν ίδιες και αυτό τα βοηθάει να προσαρμοστούν λιγάκι πιο εύκολα. Εγώ ας πούμε σκέφτομαι να μεταφέρω την άμμο τους ακαθάριστη.. έτσι, για να την αναγνωρίζουν..
Αυτο με την αμμο ειναι πολυ καλη ιδεα, εγω για να ειμαι ειλικρινης δεν το ειχα σκεφτει οταν μετακομισα και οχι μονο τους εβαλα καθαρη αμμο, αλλα επλυνα και τις αμμολεκανες.
Παντως να ξερετε και οι δυο οτι ολα εξαρτωνται και απο τον χαρακτηρα του καθε γατιου. Οταν μετακομισα ειχα 4 γατια, τα δυο προσαρμοστηκαν απο τις πρωτες ωρες και γι' αυτο τα πηγα και πρωτα, τα αλλα δυο χρειαστηκαν καποιον χρονο. Μαλιστα η μια παρ' ολο που εδειξε πως ηταν ενταξει μετα απο μια βδομαδα περιπου, καποια στιγμη μπηκε κατω απο το κρεββατι και βγηκε επειτα απο δυο-τρεις βδομαδες, δεν θυμαμαι ακριβως πια.
Επισης να εχετε στον νου σας μπαλκονια και αυλες, αναλογα τι εχει το σπιτι που θα πατε. Σε καμμια περιπτωση να μην αφησετε τα γατια σας να βγουν αμεσως εξω. Θα πρεπει να γινει σταδιακα και τον πρωτο καιρο απο λιγο και με αυστηρη επιβλεψη, αλλιως κινδυνευουν να τρομαξουν και να χαθουν, ή να πεσουν απο κανενα μπαλκονι.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:13, 12-04-13:

Όταν μετακόμισα με τον Disney θυμάμαι ότι η παρουσία μου και μόνο ήταν το μεγαλύτερο καταπραϋντικό στο άγχος του. Γενικά, αφήστε τα να εξερευνήσουν, πάρτε μαζί σας γνώριμες μυρωδιές όπως άπλυτα ριχτάρια και ρούχα σας και ξοδέψτε λίγο χρόνο για να παίξετε μαζί τους.

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

H Elko έγραψε στις 11:12, 13-04-13:

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές κορίτσια... Προς το παρόν οι κούτες έχουν δημιουργήσει ένα τεράστιο λούνα παρκ και τα μωρά μου είναι πολύ χαρούμενα...
Σε λίγες ώρες ξεκινάμε.. Και ο Θεός βοηθός!

Παράθεση

Doremi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Doremi
H Doremi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Doremi έγραψε στις 15:18, 01-05-13:

Καλησπέρα σε όλους!

Σας γράφω γιατί είμαι πολύ αγχωμένη και πάντα μου δίνετε κουράγιο και βοήθεια!

Εχοντας αποφασίσει με το φίλο μου να μετακομίσουμε στην Ολλανδία, και αφού εγώ εφυγα κάποιους μήνεσ νωρίτερα απο Ελλάδα λόγω δουλειάς..ήρθε επιτέλους η στιγμή που τακτοποιηθήκα σε νέο σπίτι, αγόρασα ξανά όλη την προίκα για τον γατούλη μας και επιτέλους χτες βράδυ ήρθε ο φίλος μου μαζί με το γατοπαιδί μας που τόσο μου είχε λήψει!
Τα είχα όλα έτοιμα απο feliway μέχρι μπαλιτσες και παιχνιδάκια παντού, ονυχοδρόμιο, τουαλέτα κλπ.Φέραμε φυσικά κάποια παιχνιδάκια απο Ελλάδα και 2 κουβερτούλες στις οποίες ξάπλωνε στην Ελλάδα ώστε να υπάρχει και κάτι με τη μυρωδιά του στο νέο σπίτι.

Βγήκε λοιπόν απο τη γατοφόρο μετά απο 3,5 ώρες πτήση ακι άρχισε να μυρίζει κάθε γωνιά!Ενθαρρυντικό είναι οτι χρησιμοποίησε αμέσως την τουαλέτα του και έπινε πολύ νεράκι.Το βράδυ τον άφησα να κοιμηθεί μαζι μας παρόλο που μας αφησε να κοιμηθούμε 2 ώρες μόνο γτ ανέβαινε στα κεφάλια μας.Μας γουργούρισε απο τα πρώτα λεπτά αλλά δεν μπορώ να πώ οτι τρώει με την ίδια λαιμαργία που έτρωγε.Δλδ μόλις κάνω τον κλασσικό ήχο με το κουπάκι του που τον ενημερώνω οτι είναι ώρα φαγητού , έρχεται μεν αλλά δεν τρώει με τόση όρεξη.δλδ αφήνει φαί στο πιάτο ενω στο παλιό σπίτι δεν άφηνε ούτε καν το πιατάκι.

Ξέρω οτι είναι πολύ νωρίς αλλά αγχώνομαι μήπως δεν του αρέσει εδώ. Το σπίτι είναι πιο μεγάλο απο το παλιό αλλά ίσως έχει πιο πολλή φασαρία μιας και είναι σε σχετικά κεντρικό δρόμο.Και το μπαλκονάκι που έχουμε σίγουρα δεν είναι τόσο ωραίο όσο αυτό που είχαμε στην Ελλάδα μιας και δεν βλέπει σε δεντράκια κλπ όπως πριν.Βέβαια τα παραθυρα μας ειναι μεγάλα και έχουν πολύ χώρο και ύψος ώστε να χαζευει έξω.Επίσης φοβάμαι οτι εμένα, επειδή το τελευταίο τρίμηνο με έβλεπε λίγο αφου έλειπα, οτι με έχει ξεσυνηθίσει και έχει συνηθίσει την αδερφή μου, τη μαμά μου και τον φίλο μου που τους έβλεπε κάθε μέρα.Ουφ δεν είναι εγωιστικό το θέμα , απλά θα ήθελα να είναι χαρούμενος και να συνήθίσει γιατί νιώθω υπεύθυνη οτι για χάρη μας την περνάει όλη αυτή την αλλαγή.Μήπως θα ήταν καλύτερα για αυτόν να έμενε Ελλάδα?Εγώ σίγουρα όλο αυτό το διάστημα δεν μπορούσα μακριά του και για αυτό τον φέραμε και μαζί μας άλλωστε!

Πως θα καταλάβω οτι κάτι παει στραβά με το θέμα της προσαρμογής του?Το φαί και η έλλειψη λαιμαργίας δεν είναι ανησυχητικα?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Παράθεση

mickey miaou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mickey miaou
H mickey miaou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H mickey miaou έγραψε στις 16:04, 01-05-13:

καλησπερα Doremi !!! καταρχην ευχομαι να πανε ολα καλα στο νεο ξεκινημα σας σε μια ξενη πολη.... και μετα να σου πω πως πιστευω πως ειναι πολυ νωρις για να σε πιανει πανικος, σκεψου το μεγαλο ταξιδι που εκανε μεσα σε ενα κλουβι κ μετα πως οπως κι εμεις θελει το χρονο του για να προσαρμοστει σ'ενα νεο σπιτι!!!
οσο για το αν ηταν καλυτερα να μεινει ελλαδα εχω να πω πως σαν μελος της οικογενειας η θεση του ειναι μαζι σας.... σιγουρα θα προσαρμοστει , σιγουρα θα αναπληρωσει μαζι σου τις μερες που δεν τον εβλεπες ...θα γινετε παλι κολλητοι και ολα θα ειναι μια χαρα!!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Doremi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Doremi
H Doremi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Doremi έγραψε στις 10:52, 02-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από mickey miaou
καλησπερα Doremi !!! καταρχην ευχομαι να πανε ολα καλα στο νεο ξεκινημα σας σε μια ξενη πολη.... και μετα να σου πω πως πιστευω πως ειναι πολυ νωρις για να σε πιανει πανικος, σκεψου το μεγαλο ταξιδι που εκανε μεσα σε ενα κλουβι κ μετα πως οπως κι εμεις θελει το χρονο του για να προσαρμοστει σ'ενα νεο σπιτι!!!
οσο για το αν ηταν καλυτερα να μεινει ελλαδα εχω να πω πως σαν μελος της οικογενειας η θεση του ειναι μαζι σας.... σιγουρα θα προσαρμοστει , σιγουρα θα αναπληρωσει μαζι σου τις μερες που δεν τον εβλεπες ...θα γινετε παλι κολλητοι και ολα θα ειναι μια χαρα!!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!Ελπίζω όντως να πάει καλά.Χτες ήδη παίξαμε πολύ και το πρωί γουργούριζε ξανά την ώρα του φαγητού παρόλο που δεν το έφαγε όλο. Νομίζω καταλαβαίνει οτι και εμείς είμαστε ευάλωτοι απεναντί του και μας εκμεταλλεύεται και απαιτεί να κοιμάται μαζί μας.Το οποίο καλό μεν, αλλά στις 530 μας ξυπνάει οπότε και πρέπει να το αλλάξουμε αυτό.Τον λυπάμαι μόνο του αλλά και στην Ελλάδα πάλι μόνος του κοιμόταν στο σαλόνι ακριβώς για τον λόγο του ξυπνήματος τα αγρια χαράματα.Δεν ξέρω πως να τον εκπαιδεύσω εδώ πάλι μιας και φοβάμαι να μην τον πιέσω λόγω της αλλαγής.

Είχατε ποτέ παρόμοια εμπειρία με αλλαγή σπιτιού και πως διαχειριστήκατε ταυτόχρονα την εκπαίδευση και την σειρά που πρέπει να έχει μέσα στο σπίτι?Να σημειώσω οτι ειναι σχεδόν ενός έτους ο γλυκός μας!

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 20:04, 02-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Doremi
Καλησπέρα σε όλους!

Σας γράφω γιατί είμαι πολύ αγχωμένη και πάντα μου δίνετε κουράγιο και βοήθεια!

Εχοντας αποφασίσει με το φίλο μου να μετακομίσουμε στην Ολλανδία, και αφού εγώ εφυγα κάποιους μήνεσ νωρίτερα απο Ελλάδα λόγω δουλειάς..ήρθε επιτέλους η στιγμή που τακτοποιηθήκα σε νέο σπίτι, αγόρασα ξανά όλη την προίκα για τον γατούλη μας και επιτέλους χτες βράδυ ήρθε ο φίλος μου μαζί με το γατοπαιδί μας που τόσο μου είχε λήψει!
Τα είχα όλα έτοιμα απο feliway μέχρι μπαλιτσες και παιχνιδάκια παντού, ονυχοδρόμιο, τουαλέτα κλπ.Φέραμε φυσικά κάποια παιχνιδάκια απο Ελλάδα και 2 κουβερτούλες στις οποίες ξάπλωνε στην Ελλάδα ώστε να υπάρχει και κάτι με τη μυρωδιά του στο νέο σπίτι.

Βγήκε λοιπόν απο τη γατοφόρο μετά απο 3,5 ώρες πτήση ακι άρχισε να μυρίζει κάθε γωνιά!Ενθαρρυντικό είναι οτι χρησιμοποίησε αμέσως την τουαλέτα του και έπινε πολύ νεράκι.Το βράδυ τον άφησα να κοιμηθεί μαζι μας παρόλο που μας αφησε να κοιμηθούμε 2 ώρες μόνο γτ ανέβαινε στα κεφάλια μας.Μας γουργούρισε απο τα πρώτα λεπτά αλλά δεν μπορώ να πώ οτι τρώει με την ίδια λαιμαργία που έτρωγε.Δλδ μόλις κάνω τον κλασσικό ήχο με το κουπάκι του που τον ενημερώνω οτι είναι ώρα φαγητού , έρχεται μεν αλλά δεν τρώει με τόση όρεξη.δλδ αφήνει φαί στο πιάτο ενω στο παλιό σπίτι δεν άφηνε ούτε καν το πιατάκι.

Ξέρω οτι είναι πολύ νωρίς αλλά αγχώνομαι μήπως δεν του αρέσει εδώ. Το σπίτι είναι πιο μεγάλο απο το παλιό αλλά ίσως έχει πιο πολλή φασαρία μιας και είναι σε σχετικά κεντρικό δρόμο.Και το μπαλκονάκι που έχουμε σίγουρα δεν είναι τόσο ωραίο όσο αυτό που είχαμε στην Ελλάδα μιας και δεν βλέπει σε δεντράκια κλπ όπως πριν.Βέβαια τα παραθυρα μας ειναι μεγάλα και έχουν πολύ χώρο και ύψος ώστε να χαζευει έξω.Επίσης φοβάμαι οτι εμένα, επειδή το τελευταίο τρίμηνο με έβλεπε λίγο αφου έλειπα, οτι με έχει ξεσυνηθίσει και έχει συνηθίσει την αδερφή μου, τη μαμά μου και τον φίλο μου που τους έβλεπε κάθε μέρα.Ουφ δεν είναι εγωιστικό το θέμα , απλά θα ήθελα να είναι χαρούμενος και να συνήθίσει γιατί νιώθω υπεύθυνη οτι για χάρη μας την περνάει όλη αυτή την αλλαγή.Μήπως θα ήταν καλύτερα για αυτόν να έμενε Ελλάδα?Εγώ σίγουρα όλο αυτό το διάστημα δεν μπορούσα μακριά του και για αυτό τον φέραμε και μαζί μας άλλωστε!

Πως θα καταλάβω οτι κάτι παει στραβά με το θέμα της προσαρμογής του?Το φαί και η έλλειψη λαιμαργίας δεν είναι ανησυχητικα?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Καλησπερα φιλη μου!
Καταρχην ευχομαι ολοψυχα καλο ξεκινημα στην νεα σας ζωη!
Απο αυτα που μας γραφεις συμπεραινω οτι εισαστε σε παρα πολυ καλο δρομο και ειστε απο τους τυχερους γιατι ο γατουλης σας δεν πηρε πολυ βαρια την αλλαγη περιβαλλοντος!
Να μην ανησυχεις καθολου,ολα πηγαινουν θαυμασια!
Σιγα σιγα θα δεις που θα προσαρμοστει εντελως!
Δεν εχουμε κανει μετακομιση στο εξωτερικο(οχι ακομα τουλαχιστον γιατι και εμεις σε κανα χρονο θα μεταναστευσουμε) αλλα μετακομισαμε απο πολη σε επαρχια.Βεβαια τοτε ο γατουλης ηταν μωρακι αλλα και παλι ειχε στρεσαριστει τοσο που ειχε χασει τουφα απο το κεφαλι του!
Ειναι φυσιολογικο.Η γατα ειναι πλασμα της ρουτινας.
Οσο για το αν θα ηταν καλυτερα να τον αφησεις πισω στην Ελλαδα νομιζω οτι μεσα σου ηδη εχεις απαντησει!
Ο γατουλης σε λιγο καιρο θα σε "ξαναγνωρισει" και θα εχετε μια ευτυχισμενη ζωη!
Τα καλυτερα ευχομαι!

Παράθεση

mickey miaou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mickey miaou
H mickey miaou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H mickey miaou έγραψε στις 14:09, 09-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Doremi
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!Ελπίζω όντως να πάει καλά.Χτες ήδη παίξαμε πολύ και το πρωί γουργούριζε ξανά την ώρα του φαγητού παρόλο που δεν το έφαγε όλο. Νομίζω καταλαβαίνει οτι και εμείς είμαστε ευάλωτοι απεναντί του και μας εκμεταλλεύεται και απαιτεί να κοιμάται μαζί μας.Το οποίο καλό μεν, αλλά στις 530 μας ξυπνάει οπότε και πρέπει να το αλλάξουμε αυτό.Τον λυπάμαι μόνο του αλλά και στην Ελλάδα πάλι μόνος του κοιμόταν στο σαλόνι ακριβώς για τον λόγο του ξυπνήματος τα αγρια χαράματα.Δεν ξέρω πως να τον εκπαιδεύσω εδώ πάλι μιας και φοβάμαι να μην τον πιέσω λόγω της αλλαγής.

Είχατε ποτέ παρόμοια εμπειρία με αλλαγή σπιτιού και πως διαχειριστήκατε ταυτόχρονα την εκπαίδευση και την σειρά που πρέπει να έχει μέσα στο σπίτι?Να σημειώσω οτι ειναι σχεδόν ενός έτους ο γλυκός μας!

Καλησπερα!!! συγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα δεν τα παω καλα με την τεχνολογια!!! 5μερες τωρα ψαχνω την συζητηση μας κ μολις πριν πεντε λεπτων επιτελους τη βρηκα κ διαβασα την απαντηση σου!!!
Ξερω πολυ καλα τι εννοεις... ναι μεν να κοιμαται μαζι σας , αλλα και το 5:30 ειναι βαρβαρο!!! δεν εχω βιωσει την αλλαγη σπιτιου αλλα το πρωινο ξυπνημα η την βραδυνη ορεξη για παιχνιδι ναι!!! εκει που κοιμασαι να χοροπηδανε γατακια πανω σου...χαχαχαχαχαχα... δυστυχως 123 δεν αντεχεις κι ετσι(εκανα πετρα την καρδια) κ εμαθαν εξω απο το δωματιο την ωρα του υπνου!!! ολα ειναι θεμα συνηθειας. Βεβαια οι γατες δεν ειναι κ πολυ της εκπαιδευσης σε ορισμενα θεματα.... γιαυτο υπομονη !!!
ειναι το πρωτο σου γατακι?

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexianna
. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O alexianna α έγραψε στις 14:34, 15-10-15:

Καλησπέρα σας,

μένω με τους γονείς μου και έχουμε δύο γατούλες, οι οποίες είναι πάρα πολύ αγαπημένες και δεμένες μεταξύ τους.
Το θέμα είναι ότι εγώ μεγάλωσα πια και σκέφτομαι να φύγω από το σπίτι και να μείνω μόνη μου στην αρχή και ύστερα με το φίλο μου. Η εύκολη λύση θα ήταν να αφήσω τις γατούλες με τους γονείς μου, αλλά το θέμα είναι πως και οι δύο (ιδιαίτερα η μικρή) είναι τρομερά δεμένες μαζί μου κ εγώ μαζί τους. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι δεν θα τις έχω μαζί μου κ θεωρώ ότι κ εκείνες θα στεναχωριόντουσαν πολύ αν τις άφηνα.
Το θέμα είναι πως δεν ξέρω τι επίπτωση θα είχε σε εκείνες μια τέτοια αλλαγή. Να αλλάξουν σπίτι μια φορά και πιθανότατα να ξανααλλάξουν. Δεν θέλω να τους κάνω κακό και όλο αναβάλλω το να μείνω μόνη μου γιατί αυτό είναι ένα σημαντικό αγκάθι αλλά δεν μπορεί να συνεχιστεί επ´ αόριστον...
Είχατε εσείς κάποια παρόμοια εμπειρία να με καθησυχάσετε ή έχω δίκιο που το παίρνω τόσο βαριά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 15:25, 15-10-15:

Καλησπερα Αλεξια-Αννα,
η γνωμη μου ειναι οτι αφου αγαπας τοσο πολυ τις γατουλες σου και εισαι δεμενη με αυτες και εκεινες με σενα , δεν υπαρχει λογος να προβληματιζεσαι να τις παρεις μαζι σου στο σπιτι που θα πας.Μια φορα θα γινει αλλαγη και μετα θα εισαστε ολοι μαζι ευτυχισμενοι , οι γατουλες θα συνηθισουν το καινουριο σπιτι γρηγορα,αφου θα εχουν παρεα εσενα και θα ειναι και οι δυο μαζι παρεουλα αφου ειναι μεταξυ τους αγαπημενες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 16:06, 15-10-15:

Θα συνηθίσουν; Διάβασα τα προηγούμενα μηνύματα και προβληματίστηκα πολύ! Εντωμεταξύ δεν είναι και μικρές, η μεγάλη είναι 8 και η μικρή 5...
Εντωμεταξύ προβληματίζομαι πώς θα το πάρουν και το ότι θα τις απομακρύνω από τους γονείς μου. Οκ με μένα είναι πιο δεμένες αλλά και τους γονείς μου τους λατρεύουν και τις λατρεύουν και εκείνοι και δέθηκαν μαζί τους όταν έλειψα στο εξωτερικό για 2 χρόνια.
Και τι θα γίνει αν μετακομίσω και μετά σε κανα δυο χρόνια μετακομίσω πάλι; Αν πχ αποφασίσουμε με το φίλο μου για κάτι πιο επίσημο κ άρα μεγαλύτερο σπίτι; Δε θέλω να τις σέρνω από δω κ από κει αλλά κ πάλι δεν διανοούμαι να ζήσω χωρίς αυτές, θα μισήσω το φίλο μου που με πήρε από τους γονείς μου κ αυτές, σε τέτοια φάση γατολατρείας είμαι.
Επίσης, σκέφτομαι πως εκτός από τη μετακόμιση θα έχουν να αντιμετωπίσουν και έναν ξένο άνθρωπο μέσα στο σπίτι, που αγαπάει πολύ τα ζώα αλλά δεν είναι εξοικειωμένος μαζί τους και σίγουρα στην αρχή θα θελήσει να βάλει κάποιους κανόνες που οι μικρές μου δεν έχουν συνηθίσει (πχ να μην ανεβαίνουν στο κρεβάτι). Δεν θα τους πέσει βαρύ όλο αυτό;

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 17:23, 15-10-15:

Εσυ γραφεις, οτι θα μετακομισεις πρωτα σε ενα σπιτι για μενεις μονη σου.Σε αυτη τη φαση, λεω εγω παρε και τις γατουλες σου μαζι για να εχεις παρεα αφου εισαστε δεμενες μεταξυ σας.Οι γονεις σου μπορει να ερχονται για επισκεψη σπιτι σου οποτε θελουν και να τις βλεπουν αφου τις αγαπουν πολυ.Ωστοσο οι γατουλες σου θα συνηθισουν το καινουριο τους χωρο περνωντας σιγα σιγα ο καιρος. Ο φιλος σου που θα σε επισκεπετεται θα συνηθιζει και εκεινος στην ιδεα οτι θα συμβιωσει στο μελλον με σενα και τις γατουλες σου και βλεπωντας τον θα το συνηθιζουν σιγα σιγα και αυτες και το πιο σπουδαιο θα δεις και συ πως θα ειναι στο μελλον μια συμβιωση μαζι του,προτου προχωρησεις στο μεγαλο βημα!

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 18:15, 15-10-15:

Πιστεύεις ότι θα ήταν καλύτερα να μείνω πρώτα λίγό μόνη για να υπάρξει μια μεταβατική περίοδος ή καλύτερα να πάω κατευθείαν στο σπίτι του φίλου μου για να μην υποστούν οι γατούλες μου μια επιπλέον μετακόμιση μέσα σε διάστημα μερικών μηνών;
Επίσης, η προοπτική να τις πηγαίνω μερικές μέρες το μήνα και στο πατρικό μου για να είναι όλοι ευχαριστημένοι θα βοηθήσει ή θα τους κάνει κακό;
Να σημειώσω ότι οι γατούλες είναι και οι δύο ήρεμες, κοινωνικές και από μωρά ζουν αποκλειστικά μέσα στο σπίτι.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 19:17, 15-10-15:

Εγω το ειπα γιατι εσυ εγραψες οτι θελεις να μεινεις μονη σου πρωτα,τωρα εαν εισαι σιγουρη για το φιλο σου μπορεις κατευθειαν να μετακομισεις εκει.Ετσι κι αλλιως σε οποιο σπιτι πας οι γατουλες θα συνηθισουν με το καιρο το χωρο και αφου ειναι δυο παρεουλα ,μην φοβασαι τιποτα,θα εχουν παρεα η μια την αλλη.Οσο για το θεμα να της πηγαινεις στο πατρικο μερικες μερες καθε μηνα ,θα σε συμβουλευα να μην το κανεις.Εαν θελουν να τις βλεπουν οι γονεις σου, ας ερχονται σε σενα επισκεψη,γιατι οι συχνες μετακινησεις στρεσσαρουν τις γατουλες,η γατα δενεται με τον χωρο της.Εαν θελεις το καλοκαιρι να πας διακοπες καλυτερα να εχεις ενα ατομο εμπιστοσυνης που θα περνα απο το σπιτι και θα αλλαζει αμμο ,θα βαζει τροφη , νερο και ας μεινουν μονες τους , λιγες μερες, δεν παθαινουν τιποτα γιατι ειναι δυο μαζι.Αυτο που ενοχλει τη γατα δεν ειναι μια μετακομιση απο ενα σπιτι σε ενα αλλο καποια στιγμη της ζωης μας ,αλλα να μην τις κανουμε βαλιτσα, σημερα εδω, μετα απο δυο μερες εκει, και ουτω καθεξης.Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη βεβαια και οχι να σου επιβαλλω τι θα κανεις,αυτο το αποφασιζεις εσυ.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,662 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:36, 15-10-15:

Όπως έχουν τα πράγματα, δυο λύσεις βλέπω να υπάρχουν:
Ή αφήνεις τις γατούλες στους γονείς και πηγαίνεις να ζήσεις είτε μόνη σου, είτε μαζί με το φίλο σου αναβάλλοντας γι αργότερα να τις πάρεις μαζί σου (άλλωστε όπως είπες είχες λείψει και πάλι 2 χρόνια και τις άφησες στους δικούς σου με τους οποίους είναι πλέον εξοικειωμένες),
ή
τις παίρνεις μαζί σου, αλλά αφού πρώτα έχεις ξεκαθαρίσει μέσα σου αν θα συμβιώσεις με το φίλο σου ή θα μείνεις για αρκετούς μήνες μόνη σου. Στην πρώτη περίπτωση όμως δεν θεωρώ καλή ιδέα κατευθείαν να πας στο σπίτι του και να πάρεις και τα γατιά μαζί, κι αυτό γιατί, εκτός από του οτι τα γατιά θα πρέπει ταυτόχρονα να συνηθίσουν σε καινούργιο περιβάλλον και στην παρουσία νέου συγκάτοικου θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου οτι θα χρειαστεί κάποιο χρόνο και ο καλός σου να μάθει να ζει με τις γάτες προτού εκείνες μάθουν να ζουν μαζί του.

Όσο για το να τις πηγαινο-φέρνεις στους γονείς σου "για μερικές μέρες το μήνα" δεν νομίζω οτι θα ήταν καλή ιδέα, εφ'όσον τα ωφέλη του να συναντιώνται θα είναι πολύ λιγότερα από το στρεσσάρισμα της μετακίνησης που θα αναγκάζονται τα γατιά να υφίσταται τόσο συχνά. ΟΙ γάτες δεν είναι σκύλοι και δεν τους αρέσουν οι συχνές μετακινήσεις μη ξεχνάς.
Το καλύτερο θα ήταν να τις αφήνεις στη φροντίδα του φίλου σου, έτσι ώστε να αρχίσουν να συνηθίζονται μεταξύ τους και να είστε αργότερα έτοιμοι για το επόμενο βήμα.
Ό,τι κι αν αποφασίσεις, όλα να πάνε καλά και καλή αρχή εύχομαι

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 20:06, 15-10-15:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
Εγώ θέλω να τις πάρω μαζί μου. Όταν τις είχα αφήσει για 2 χρόνια με τους γονείς μου επειδή σπούδαζα στο εξωτερικό κατέβαινα κάθε μήνα μια βδομάδα περίπου για να τις βλέπω! Για τέτοια λατρεία μιλάμε! Θα μου πείτε, δεν είναι κάτι να τις αποχωριστείς 1-2 χρόνια μέχρι να δεις οριστικά τι θα κάνεις, αλλά βρε παιδιά 2 χρόνια από δω 2 χρόνια από κει, με πιάνει η καρδιά μου γιατί δεν θα είναι και επ´άπειρον κοντά μου
Αν μείνω μόνη θα το κάνω για να συνηθίσουν κ τα δύο μέρη στη μελλοντική συγκατοίκηση (και βασικά για να μην έρθει και νταμπλάς στους γονείς μου που δεν συμπαθούν το καλό μου αλλά άσχετο). Και θα μείνω για 6-12 μήνες (αρχικό σχέδιο γιατί με τις σχέσεις δεν ξέρεις ποτέ οπότε μπορεί να είναι κ για περισσότερο...) Βασικά όπως το βλέπω κάθε επιλογή έχει και τα προβλήματά της. Είτε τρώνε δυο μετακομίσεις σε μικρό σχετικά διάστημα είτε βρίσκονται ξαφνικά σε ξένο σπίτι με καινούριο και πρωτάρη μπαμπά.
Ουφ, δύσκολο πράγμα να είσαι γατομαμά και γυναίκα χαχα!

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 20:28, 15-10-15:

Εγω θα σου πω να τις παρεις μαζι σου και να ανησυχεις περισσοτερο για το ταξιδι παρα για την αλλαγη χωρου. Μεσα σε 1 χρονο μετακομισα 2 φορες με το 1ο μου γατι και μαλιστα σε διαφορετικη χωρα. Την πρωτη φορα εμεινε κρυμμενος για 1 βδομαδα, ισως επειδη ο χωρος δεν ειχε καμια γνωριμη οσμη. Την 2η φορα δεν αγχωθηκε καθολου και ηταν σαν να μην εγινε η μετακομιση. Εκεινη την φορα ο χωρος ειχε δικα του πραγματα, οποτε ισως αυτο να επαιξε σημαντικο ρολο στην προσαρμογη του.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 22:30, 15-10-15:

Κι εγώ είμαι υπέρ του να τα πάρεις μαζί. Θα θέλουν την προσαρμογή τους, αλλά θα συνηθίσουν.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 12:44, 16-10-15:

Ποιο ταξίδι καλέ; Από μια γειτονιά της Αθήνας σε μια άλλη θα πάμε χαχα!
Σας ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σας λόγια, ηρέμησα κάπως!

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 17:39, 16-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από alexianna
Ποιο ταξίδι καλέ; Από μια γειτονιά της Αθήνας σε μια άλλη θα πάμε χαχα!
Σας ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σας λόγια, ηρέμησα κάπως!
Αδικα ανησυχεις, δεν χρειαζεται καν να το σκεφτεσαι. Απλα αν το διαμερισμα ειναι αδειο, καλο ειναι να τα κλεισετε σε ενα δωματιο την ωρα που θα φερετε τα επιπλα και τα πραγματα σας για να μη τρομαξουν και αγχωθουν. Αν εχουν δικα τους πραγματα στον χωρο τους (δεντρο, ονυχοδρομιο, μαξιλαρακια), ουτε που θα καταλαβουν οτι αλλαξαν περιβαλλον

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 19:14, 16-10-15:

Με τον μεγαλο μου γατο οι μετακομισεις που εχουμε κανει ειναι οι εξης: Αθηνα-Στυλιδα,Στυλιδα-Αθηνα,Αθηνα-Αμοργος(μεγαλο ταξιδι-10 ωρες με το πλοιο),αλλαγη κατοικιας στην Αμοργο και σε κανα χρονο παλι μετακομιση Αμοργος-Χανια(με σταση λιγες μερες Αθηνα),Ο μικροτερος γατος γλυτωσε την πρωτη μετακομιση γιατι τον βρηκα στη Λαμια μολις μετακομισαμε Στυλιδα.
Και οι δυο ειναι φοβητσιαρηδες.Δεν με απασχολει καθολου ομως η προσαρμογη στο νεο χωρο.Καποια στιγμη(αμεσως),εχοντας μαζι και μυρωδιες απο το παλιο σπιτι,εξοικειονονται και αρχιζουν τις εξερευνησεις.Μπορω να σου πω οτι εγω δεν ειχα προβλημα σε αυτο το κομματι.
Ο φοβος μου ειναι η μετακινηση ειδικα αν το ταξιδι ειναι μεγαλο και δεν μιλαμε για μια απλη αλλαγη σπιτιου μεσα στην πολη.Πολυ γερη γατοφορο,υποσεντονα στρωμενα και το κλουβι δεν ανοιγει για κανενα λογο(μην πεταχτει εξω),παρα μονο οταν φτασουμε στον προορισμο μας.
Επισης καλος ελεγχος σε πορτες και παραθυρα στη νεα κατοικια,να ασφαλιζουν καλα.Τους γατους μου τους εχω μεγαλωσει στο σπιτι και δεν τους αφηνω εκτος.Οταν μετακομισαμε Αμοργο,στο πρωτο σπιτι,μετα απο τοσες ωρες ταξιδι και εξαντλημενοι,διαπιστωσαμε οτι τα κουφωματα(ξυλινα) ειχαν σαπισει,δεν εκλειναν και τα στηριζαν οι ιδιοκτητες με μια πετρα απο την εξω πλευρα.Μεγαλη ταλαιπωρια οι μετακομισεις ρε παιδια.Ειδικα αν εχεις και κατοικιδια.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:31, 17-10-15:

Alexianna μου, διάβασα σ' ένα βιβλίο για γάτες κάτι που πλέον έχω διαπιστώσει και μόνη μου: Ακόμα κι αν μετακομίζεις από ένα παλάτι σε ένα μικρό διαμέρισμα τα γατάκια σου τα παίρνεις μαζί σου γιατί εκείνα χρειάζονται πρώτα απ' όλα εσένα. Οι γάτες μπορεί να δένονται και με τον χώρο αλλά περισσότερο αγαπούν τον άνθρωπο με τον οποίο έχουν δεθεί. Εφόσον διαπιστώνεις ότι στα γατάκια σου θα λείψεις μην σε αγχώνει τίποτα. Απλά πάρε τα μαζί σου και απ' εκεί και πέρα κάνε ότι καλύτερο μπορείς για να τα βοηθήσεις να προσαρμοστούν. (Μέρες θα χρειαστούν τίποτα παραπάνω). Μετακόμισα δύο φορές με τον Disney. Κάθε φορά τον έπαιρνα μαζί μου γιατί είναι το παιδί μου. Και τις δύο φορές τον είδα ευτυχισμένο που μπορούσε να κουρνιάσει ξανά δίπλα μου για να κοιμηθεί το βράδυ ή να τρέξει κοντά μου για να τον ταίσω ή να παίξει μαζί μου. Με λίγα λόγια από τη στιγμή που θα έχουν και πάλι τις ανέσεις τους προπάντων όμως εσένα δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,662 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 12:00, 17-10-15:

Μου φαίνεται οτι το θέμα που δεν είναι τόσο αν θα τα πάρει μαζί της (που δεν το συζητάμε οτι τα γατάκια θα πρέπει να είναι μαζί στο νέο σπίτι), αλλά σε περίπτωση που σε λίγο χρονικό διάστημα μετακομίσει 2 φορές, τη μια να πάει σε δικό της σπίτι και την άλλη να μετακομίσει στο σπίτι του φίλου της, αν και κατά πόσο αξίζει να τα πάρει από τώρα ή, σε περίπτωση που δεν είναι σίγουρη, να αποφασίσει πού και για πόσο χρονικό διάστημα θα μείνει, οπότε κανονίζει αν θα τα πάρει αμέσως ή λίγο μετά.
Δηλαδή δεν ξέρω Αλεξιάνα, υπάρχει περίπτωση να μείνεις π.χ.2 μήνες σε δικό σου σπίτι και αμέσως μετά να μετακομίσεις στο σπίτι του καλού σου?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dpa2007 (Τάσος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dpa2007
Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O dpa2007 έγραψε στις 15:36, 16-11-15:

Καλησπέρα στο φόρουμ,
Πρόσφατα μετακομίσαμε και η μια από τις 2 γάτες μας εχει πάθει κατάθλιψη.
Κρύβεται κάτω από κρεββάτια πίσω από γωνίες και δεν τρώει ούτε πίνει νερό
Μια ημέρα ειναι έτσι.
Τι μπορούμε να κάνουμε,
ps:σόρρυ τα λάθη στο post,διορθώθηκαν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dpa2007 : 16-11-15 στις 16:56.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 16:00, 16-11-15:

Καλησπέρα, είναι πολύ σύνηθες οι γάτες να αντιδρούν έτσι όταν αλλάζουν περιβάλλον, αφού η αλλαγή αυτή τους προκαλεί ιδιαίτερο στρες. Μην ανησυχείς όμως είναι θέμα χρόνου να εξοικειωθεί σιγά σιγά, χρειάζεται το χρόνο της, σ΄άλλες γατούλες παίρνει λίγο περισσότερο ανάλογα με το χαρακτήρα τους. Αυτό που θα μπορούσε ίσως να βοηθήσει σε πρώτη φάση είναι να την περιορίσεις σ΄έναν συγκεκριμένο χώρο του σπιτιού με την "προίκα" της, όχι μόνο άμμο και τροφή, αλλά και κάποια πράγματα με γνώριμες γι΄αυτή μυρωδιές, έτσι θα αισθανθεί πιο ασφαλής μέχρι να γνωρίσει και το υπόλοιπο σπίτι σιγά σιγά...μέχρι τότε απλά υπομονή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dpa2007 (Τάσος)

Νεοφερμένος

O dpa2007 έγραψε στις 17:04, 16-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Καλησπέρα, είναι πολύ σύνηθες οι γάτες να αντιδρούν έτσι όταν αλλάζουν περιβάλλον, αφού η αλλαγή αυτή τους προκαλεί ιδιαίτερο στρες. Μην ανησυχείς όμως είναι θέμα χρόνου να εξοικειωθεί σιγά σιγά, χρειάζεται το χρόνο της, σ΄άλλες γατούλες παίρνει λίγο περισσότερο ανάλογα με το χαρακτήρα τους. Αυτό που θα μπορούσε ίσως να βοηθήσει σε πρώτη φάση είναι να την περιορίσεις σ΄έναν συγκεκριμένο χώρο του σπιτιού με την "προίκα" της, όχι μόνο άμμο και τροφή, αλλά και κάποια πράγματα με γνώριμες γι΄αυτή μυρωδιές, έτσι θα αισθανθεί πιο ασφαλής μέχρι να γνωρίσει και το υπόλοιπο σπίτι σιγά σιγά...μέχρι τότε απλά υπομονή
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,
κάναμε λάθος και την αφήσαμε ελεύθερη να δει όλο το σπίτι.
Διάλεξε να πάει κάτω από μια καρέκλα και επειδή θελαμε να την βγάλουμ την πιέσαμε λίγο.
Μάλλον αντέδρασε αντίθετα από ότι περιμέναμε.
και πάλι ευχαριστω!

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 19:17, 16-11-15:

Δεν κανατε λαθος. Η αλλαγη χωρου την εχει στρεσσαρει και κρυβεται. Ακομα και αν την περιοριζατε σε ενα δωματιο, οπως εχω κανει στο παρελθον, παλι κρυμμενη θα ηταν. Αφηνε της κοντα στο σημειο που ειναι κρυμμενη νερο και τροφη. Θα βγαινει το βραδυ και θα τρωει. Σε 5-7 ημερες θα εχει επανελθει και θα κυκλοφορει κανονικα σε ολο το σπιτι. Απλα μη την πιεζετε να βγαινει απο την κρυψωνα της. Χρειαζεται χρονο για να νιωσει ασφαλεια.

Παράθεση

dpa2007 (Τάσος)

Νεοφερμένος

O dpa2007 έγραψε στις 12:32, 20-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Δεν κανατε λαθος. Η αλλαγη χωρου την εχει στρεσσαρει και κρυβεται. Ακομα και αν την περιοριζατε σε ενα δωματιο, οπως εχω κανει στο παρελθον, παλι κρυμμενη θα ηταν. Αφηνε της κοντα στο σημειο που ειναι κρυμμενη νερο και τροφη. Θα βγαινει το βραδυ και θα τρωει. Σε 5-7 ημερες θα εχει επανελθει και θα κυκλοφορει κανονικα σε ολο το σπιτι. Απλα μη την πιεζετε να βγαινει απο την κρυψωνα της. Χρειαζεται χρονο για να νιωσει ασφαλεια.
Καλησπέρα,η γατούλα είναι καλά έχει αρχίσει να βγαίνει και να τρώει.
Το θέμα είναι ότι προέκυψε ένα άλλο προβλημα υγείας (λιπωμα στο κεφάλι μη καλοήθες) το οποίο προλάβαμε και αφαιρέσαμε ευτυχώς!
Ελπίζω να πάει καλά και να μην έχει άλλα προβλήματα υγείας...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:48, 20-11-15:

Δεν λες πάλι καλά που προλάβατε το κακό, παρότι η συμπεριφορά της, λόγω των συνθηκών, σας μπέρδεψε;
Γιατί τα γατιά σε νέο χώρο σχεδόν πάντα έχουν την τάση να κρύβονται, αλλά το ίδιο κάνουν κι όταν έχουν σοβαρό πρόβλημα υγείας που έτυχε να συμπέσει με τη μετακόμισή σας.
Εύχομαι όλα καλά να πάνε από δω και πέρα, να έχει διαφύγει τον κίνδυνο οριστικά και να σας συντροφεύει γερή και δυνατή
για πολλά χρόνια ακόμα

Παράθεση

Nantilou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nantilou
H Nantilou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Nantilou έγραψε στις 22:34, 09-02-18:

Καλησπέρα. Μετακομίσαμε πρόσφατα (αυτή την εβδομάδα συγκεκριμένα) και έχουμε ένα πρόβλημα με τις γάτες μας... Στο προηγούμενο σπίτι περνούσαν τις περισσότερες ώρες της ημέρας εξω. Κάναμε την μεταφορά της μιας και ενώ την πρώτη μέρα μετά από νιαουριτα και εξερεύνηση χώρου ήταν ήσυχη το βράδυ, την επόμενη μέρα όλο το βράδυ νιαουριζε προφανώς για να βγει έξω... Το θέμα είναι ότι την κατεβάσαμε στον κήπο, με φόβο κάναμε βόλτα στον κήπο και μετά πάλι μπήκαμε στο σπιτι. Όλο το βράδυ νιαουριζε και δεν ησύχασε καθόλου. Το θέμα λοιπόν είναι ότι έχουμε άλλες 3 γάτες να μεταφέρουμε στο καινούριο σπιτι, τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; Τις εμπιστεύομαι να τις αφήσω να κάνουν βόλτα έξω;
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 22:44, 09-02-18:

Μπορεί να έκλαιγε γιατί δεν είχε την παρέα της μαζί.
Το αν θα τις αφήσετε έξω εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.Τι είδους γείτονες υπάρχουν,αν περνούν πολλά αυτοκίνητα κλπ.
Σιγά σιγά θα δείξει και άλλωστε οι γάτες είναι ευπροσάρμοστες .
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:08, 09-02-18:

Όχι, επ'ουδενί να τις αφήσεις έξω!
Πόσο μάλιστα σε νέο, άγνωστο περιβάλλον όπου πολλοί κίνδυνοι ελλοχεύουν.

Φέρε και τις υπόλοιπες στο σπίτι, ώστε να μην είναι μόνη της και σιγά-σιγά, όσο περνούν οι μέρες θα συνηθίσουν.
Δύσκολα μεν, θα πάρει κάποιο χρόνο εφ'όσον -υποθέτω- θα πρόκειται για ενήλικες γάτες που είχαν συνηθίσει το μέσα-έξω, αλλά καλύτερανα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (έστω και με λίγη γκρίνια), παρά να ρισκάρεις να τις χάσεις υποχωρώντας στις απαιτήσεις τους.
Παράθεση

Nantilou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nantilou
H Nantilou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Nantilou έγραψε στις 20:56, 10-02-18:

Πολύ φοβάμαι ότι θα κάνουν χορωδία και οι 4 κάθε βράδυ Διάβασα κάτι άρθρα ότι γενικά οι γάτες που έχουν μάθει να ζουν εντός και εκτός σπιτιού προσαρμόζονται πιο εύκολα σε νέο περιβάλλον και ήθελα να μάθω αν έχει κανένας παρόμοια εμπειρία
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 21:13, 10-02-18:

Αρχική Δημοσίευση από Nantilou
Πολύ φοβάμαι ότι θα κάνουν χορωδία και οι 4 κάθε βράδυ ������ Διάβασα κάτι άρθρα ότι γενικά οι γάτες που έχουν μάθει να ζουν εντός και εκτός σπιτιού προσαρμόζονται πιο εύκολα σε νέο περιβάλλον και ήθελα να μάθω αν έχει κανένας παρόμοια εμπειρία
Καλησπέρα... Προσωπικά δεν έχω εμπειρία μετακόμισης - ακομη-... Όμως φαντάζομαι πως πρέπει να παίζει ρόλο ο χαρακτήρας του κάθε ζώου... Όταν υιοθέτησα την θηλυκια μου που ήταν ενήλικη αδέσποτη, με το που μπήκε σπίτι ποτέ δεν έδειξε σημάδι να θέλει να φύγει.... Έχω διαβάσει πως όταν πρόκειται να υπάρξει αλλαγή κατοικίας είναι προτιμότερο πριν μπουν οι γάτες μέσα να έχουμε βάλει λίγες μέρες νωρίτερα κάποια έπιπλα έτσι ώστε να υπάρχει μια γνώριμη μυρωδιά σε αυτά... Και εγώ πιστεύω, όπως σου είπαν και οι άλλες φίλες, πως θα συνηθίσουν γρήγορα... Σε 1 εβδομάδα θα είναι εντάξει στο νέο τους χώρο... Γνώμη μου μην τα αφήσεις να βγουν εξω.. Υπάρχει μεγάλος κίνδυνος από την στιγμή που δε ξέρουν την περιοχή (εδώ υπάρχει πάντα ο κίνδυνος ακόμα και όταν ξέρουν καλά ένα μςρος
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Kousouni, MichaelNor, Ura75, Τσοςμή

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μετακόμιση χ 2 - Από Naiva
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-09-10 στις 15:58.
    • Μετακόμιση επιτέλους!!! - Από Giannis-Vivi
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-10-09 στις 23:22.
    • Μετακόμιση !!! - Από roulinio
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-07-09 στις 12:17.
    • Μετακόμιση... - Από Μιμίκος
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-01-09 στις 13:27.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους