Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,435 εγγεγραμμένα μέλη και 718,440 μηνύματα σε 22,625 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 297 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γαστρεντερίτιδα

kostas72

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kostas72
. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O kostas72 έγραψε στις 16:21, 29-07-08:

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι σίγουρος ότι έχει θιχτεί το θέμα στο forum αλλά δεν κατάφερα να το βρω και γι αυτό θα ήθελα να ζητήσω συμβουλές εκ νέου: έχω ένα γατάκι περσικό ενός έτους το οποίο εδώ και δύο μέρες έχει αρρωστήσει. Διάρριες και εμετοί ειναι τα συμπτωματα με πολλή αδυναμία και καθόλου όρεξη ούτε για φαί ούτε για παιγνίδι.
Τον πήγα στο γιατρό χθες ο οποίος διέγνωσε γαστρεντερίτιδα, του έκανε δύο ενέσεις και μου έγραψε να του δώσω σιρόπι Primperan και χάπια Synulox (τα οποία είναι νομίζω αντιβίωση), και μου είπε να περιμένω μέχρι μεθαύριο να δούμε πώς θα αντιδράσει. Αυτο που με ανυσηχεί είναι οτι η γάτα εξακολουθεί να είναι πάρα πολύ καταβεβλημένη και σήμερα, με αραιότερους εμετούς βέβαια (γιατί έχει να φάει από προχθές). Να ανυσηχήσω; Ξαναμίλησα με το γιατρό και μου είπε να περιμένω μέχρι αύριο, αλλά μου φαίνεται μεγάλο το χρονικό διάστημα 3 ημερών για ένα μικρό ζώο να μην τρώει και να μην πίνει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Catia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Catia
H Catia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 329 μηνύματα.

H Catia έγραψε στις 16:27, 29-07-08:

Υπάρχουν πολύ πιο έμπειρες από μένα που θα σε συμβουλέψουν σωστά αλλά να ρωτήσω κάτι.
Νερό πίνει? Γιατί αν έχει τρεις μέρες να φάει δεν είναι τόσο ανησυχητικό όσο το αν έχει τρεις μέρες να πιει νερό το οποίο νομίζω πως είναι άκρως επικίνδυνο...
Κορίτσιαααα??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 16:48, 29-07-08:

Εαν κανει εμετους και διαρροιες και δεν πινει νερο τοτε θα αφυδατωθει και θα πρεπει να μπει ορος. Αν δεν μπορει να πιει θα πρεπει να του δωσεις εσυ με μια συριγγα νερο η ζωμο απο κοτοπουλο ωστε να ενυδατωθει και να παρει δυναμεις, ολα αυτα με προσοχη να μην ξαναρχισει τους εμετους παλι. Με την αντιβιωση και το πριμπεραν θα συνελθει καπως αλλα θα πρεπει και εσυ να το υποστηριξεις διατροφικα

Παράθεση

kostas72

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kostas72
. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O kostas72 έγραψε στις 00:56, 30-07-08:

Νερό πίνει, αλλά μου είπαν (χωρίς να είναι σίγουρο) ότι καλό είναι να μην τον αφήνω να πίνει πολύ. Πάντως, τέλος του 2ου 24ώρου σήμερα, και τα συμπτώματα συνεχίζονται. Πήρα τηλ. τον κτηνίατρο γιατί το θεωρώ ανησυχητικό και ακούστηκε καθησυχαστικός, εφ' όσον όπως μου είπε δεν παρουσιάζει επιδείνωση. Κατ' εμέ βέβαια η επιδείνωση σε ένα γατί που δεν τρώει, δεν πίνει, και είναι μονίμως ξαπλωμένο και πολύ καταβεβλημένο, νομίζω είναι να πέσει σε κώμα... Τι να πω...

Παράθεση

zorica

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη zorica
H zorica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,861 μηνύματα.

H zorica έγραψε στις 01:12, 30-07-08:

Eγω εχω πολυ ασχημη εμπειρια με αυτη την αρρωσια...για αυτο πρεπει να πας σε γιατρο,και ΚΑΛΟ γιατρο.Εγω εχασα την περσικη γατα που ειχα,την Μελινα...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 09:03, 30-07-08:

Κώστα, στη θέση σου θα πήγαινα άμεσα το γατί και σ' έναν δεύτερο κτηνίατρο.
Όπως σου είπε πιο πάνω κι ο JohnDVM, εκτός από τα φάρμακα χρειάζεται τροφή και νερό. Αν δεν τρώει μόνο του, ΠΡΕΠΕΙ οπωσδήποτε να τα πάρει με ορό, διαφορετικά κινδυνεύει από σοβαρότατες (και μόνιμες) βλάβες στους νεφρούς, το συκώτι κ.λπ.
Πήγαινέ το σ' έναν κτηνίατρο το συντομότερο δυνατό! Αν θέλεις, εδώ μπορείς να δεις μια λίστα με προτεινόμενους από τα μέλη του MyCat κτηνιάτρους.
Εύχομαι περαστικά!

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 10:06, 30-07-08:

Κώστα, γιατί δεν κάνεις ένα τηλέφωνο εδώ; Θα φύγουν για διακοπές τέλη της εβδομάδας, αλλά προλαβαίνεις Είναι πολύ καλός γιατρός!

Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη mespairos
H mespairos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 870 μηνύματα.

H mespairos έγραψε στις 11:27, 30-07-08:

όντως τρεις ημέρες είναι πάρα πολλές, πρέπει να του δώσουν ορό άμεσα

Παράθεση

ζωη κοσσυβακη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ζωη κοσσυβακη
H ζωη κοσσυβακη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ζωη κοσσυβακη Μικιιιι σαγαπωω <3! έγραψε στις 09:38, 11-01-14:

Παιδιαα ξερω οτι ειναι παλιο το αρθρο απλως ηθελα να μιλησω και εγω για τον μικι μου..ειναι αρσενικο 10 μηνων χωρις στειρωση και εδω και 2 εβδομαδες εινι αρρωστος.ειχε 40 πυρετο τν πηγα στο γιατρο και του εκανε μια ενεση και κατι χαπια. Ο πυρετος δεν επεσε ευκολα τν
ξαναπηγα και μου ειπε οτι εχει γαστρεντεριτιδα μου ειπε να του δινω μονο ξηρα τροφη.. Αλλα εδω και κτ μερες συνεχιζει να ειναι μπουκωμενος να εχει διαρροια και να φτερνιζεται..τρωει κνονικα και πινει και νερο ομως :/ δν ξερω αν πρεπει να ανησυχω τοσο :/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 15:50, 11-01-14:

Μηπως να επερνες μια 2η γνωμη? Ρωτα και τον γιατρο εδω στο φορουμ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:01, 11-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από ζωη κοσσυβακη
Παιδιαα ξερω οτι ειναι παλιο το αρθρο απλως ηθελα να μιλησω και εγω για τον μικι μου..ειναι αρσενικο 10 μηνων χωρις στειρωση και εδω και 2 εβδομαδες εινι αρρωστος.ειχε 40 πυρετο τν πηγα στο γιατρο και του εκανε μια ενεση και κατι χαπια. Ο πυρετος δεν επεσε ευκολα τν
ξαναπηγα και μου ειπε οτι εχει γαστρεντεριτιδα μου ειπε να του δινω μονο ξηρα τροφη.. Αλλα εδω και κτ μερες συνεχιζει να ειναι μπουκωμενος να εχει διαρροια και να φτερνιζεται..τρωει κνονικα και πινει και νερο ομως :/ δν ξερω αν πρεπει να ανησυχω τοσο :/
Αν τρωει και πινει και νερακι, δεν νομιζω να ειναι σοβαρο. Πρεπει ομως μια και λες πως φτερνιζεται κιολας να ενημερωθει ο κτηνιατρος που τον παρακολουθει γιατι απ' οτι καταλαβα τον πρωτοειδε για γαστρεντεριτιδα. Ισως να χρειαζεται διαφορετικη αντιβιωση.
Μου ελεγε τις προαλλες η κτηνιατρος μου πως υπαρχουν καποιες ιωσεις που χτυπανε και γαστρεντερικο και αναπνευστικο. Το περασε και ο δικος μου πριν λιγε μερες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ζωη κοσσυβακη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ζωη κοσσυβακη
H ζωη κοσσυβακη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ζωη κοσσυβακη Μικιιιι σαγαπωω <3! έγραψε στις 12:50, 13-01-14:

αυτο θα κανω και επισης ο γατος μου επειδη εχουμε αυλη και κηπο περναει αρκετες ωρες εξω και δεν μαζευετε...προσπαθησα πολλες φορες να τν κρατησω μεσα με παιχνιδακια με ενδιαφερον αλλα τιποτα εχει συνηθισει και το εξω :/

Παράθεση

Sissina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sissina
H Sissina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Sissina έγραψε στις 21:39, 15-04-14:

Καλησπέρα και από μένα. Η Αύρα τις τελευταίες μέρες ταλαιπωρείται απο διάρροιες και χτες έκανε και εμετό. Σήμερα, ανήσυχη, την πήγα στην κτηνίατρο, η οποία διέγνωσε γαστρεντερίτιδα. Μου έδωσε τρία φακελάκια Fortiflora για να δώσω και μου είπε να σταματήσω την τροφή που δίνω για λίγες μέρες και να δώσω την Intestinal της Forza10. Την βρήκα στο Ίντερνετ (http://nutramedica.gr/index.php/trof...intestinal-cat), αλλά δεν κατάλαβα πως μπορώ να την αγοράσω; Ξέρεις κανείς που μπορώ να την βρω;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sissina : 15-04-14 στις 22:11.
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 00:06, 16-04-14:

Δεν το έχω ξαναδεί και με μια γρήγορη αναζήτηση στο internet δε βλέπω κάποιο pet-shop να την πουλάει. Η γιατρός σου δεν είχε να σε προμηθεύσει; Αλλιώς σε κάποιο κτηνιατρικό φαρμακείο ίσως. Θα μπορούσες επίσης να επικοινωνήσεις και με την εταιρεία μήπως σου στείλουν. Αν πάντως δεν μπορείς να τη βρεις πάρε τη γιατρό σας να σου προτείνει κάποια άλλη τροφή. Πολλές μάρκες έχουν και κλινική τροφή για γαστρεντερικά προβλήματα.

ΥΓ: Μήπως η γατούλα πίνει πολύ νερό λόγω γαστρεντερίτιδας; Επειδή αφυδατώνεται;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eddard Stark (Ned)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eddard Stark
Ο Ned αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O Eddard Stark έγραψε στις 07:24, 16-04-14:

Αγαπητέ επισκέπτη,

σκοπός της Nutramedica είναι να σου προτείνει τις ιδανικές λύσεις σε ότι αφορά στη διατροφή και γενικότερα στη φροντίδα υγείας του σκύλου ή της γάτας σου.
Το ηλεκτρονικό μας κατάστημα θα είναι σύντομα κοντά σας, προς το παρόν όμως μπορείτε να ενημερωθείτε για τις τιμές των προϊόντων από τα παρακάτω συνημμένα αρχεία και στα τηλέφωνα 2299 0 49993 και 2299 0 49996.
Στην ιστοσελίδα μας υπάρχουν οι αναλύσεις και οι τιμές όλων των προϊόντων μας που ανεπιφύλακτα χαρακτηρίζονται τα ποιοτικότερα της αγοράς!
Για να καταλήξεις και εσύ στο ίδιο ασφαλές συμπέρασμα και τελικά να ευεργετήσεις το κατοικίδιό σου χωρίς να επιβαρύνεσαι με περιττά έξοδα, θα πρέπει να ακολουθήσεις τα παρακάτω βήματα:
1. να μελετήσεις σε βάθος τα προϊόντα που σε ενδιαφέρουν και να τα συγκρίνεις με τον ανταγωνισμό σε σύσταση, ποιότητα και τιμή,
2. να μας τηλεφωνήσεις και να συζητήσουμε τις ανάγκες σου και σύμφωνα με τις δυνατότητές σου να αποφασίσουμε την παραγγελία σου και
3. να καταλήξεις μαζί μας στην ιδανικότερη για σένα λύση, η οποία θα σου παραδοθεί με αντικαταβολή εντός 24 ωρών.

Πάρε πρώτα τηλ την κτηνίατρό σου και ρώτα τη γιατί πρότεινε αυτή τη συγκεκριμένη. Όπως είπε και η φωτεινή, πολλές εταιρίες βγάζουν gastrointestinal τροφές (πχ Hills και Royal Canin). Αν σου προτείνει κάποια άλλη που μπορείς να την πάρεις άμεσα από πετ σοπ, πάρε αυτή. Αλλιώς, πάρε στα τηλέφωνα της εταιρίας παραπάνω και ρώτα. Μου φαίνεται δύσκολο να στέλνουν με αντικαταβολή εντός 24ώρου, αλλά ακόμα κι έτσι, γιατί να περάσει άλλη μια μέρα μέχρι να πάρει η γατούλα ειδική τροφή;

Παράθεση

Sissina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sissina
H Sissina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Sissina έγραψε στις 09:38, 16-04-14:

Καλημέρα. aba το σκέφτηκα και εγώ, αλλά πάντα έπινε πολύ νερό. Τώρα συμπτωματικά το συνειδητοποίησα. Μπορεί και να είναι το φυσιολογικό και να είμαι υπερβολική, δεν ξέρω.
Eddard Stark , η κτηνίατρος με παρέπεμψε στο site, αλλά δεν έβρισκα πως να την παραγγείλω. Σε ευχαριστώ γα την βοήθεια. Πήρα τηλέφωνο στην εταιρεία και μου είπαν ότι κάνουν οι ίδιοι αυθημερόν την διανομή και θα έχω την τροφή στο σπίτι μου μέχρι το μεσημέρι.
Ευχαριστώ πολύ και τους/τις δυο σας.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους