Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,354 εγγεγραμμένα μέλη και 718,383 μηνύματα σε 22,611 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 364 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Νέο γατί στο σπίτι. Θα μπορέσουν να συνυπάρξουν;

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 18:07, 14-01-11:

Καλησπέρα!!
Έχουμε που λέτε την Λίζα μας...ένα γατόνι 1 έτους ,πανέξυπνο, κουκλί... και δόξα το θεούλη υπόδειγμα γάτας!! Τώρα τελευταία όμως έχω μπριζωθεί με τον άντρα μου και λέμε να πάρουμε μια Main Coon...! Έχουμε φάει κόλλημα...είναι πανέμορφες και ούτος ή άλλος θέλαμε μια παρέα για την Λίζα μας! Αυτά που με απασχολούν είναι :

-1ον Η αντίδραση της Λίζας σε ένα καινούργιο μέλος...πως τις φέρνουμε σε επικοινωνία και πως η συμβίωση θα είναι ομαλή...? Οι Main Coon είναι μεγαλόσωμες γάτες...αυτό θα κάνει τη Λίζα μου να νιώθει κάπως??
-2ον τα έξοδα που θα διπλασιαστούν με τα δυο γατιά.. Σίγουρα πολλοί από εσάς έχετε πάνω από μια γατούλα.. Έχω βρει και μια κοπέλα να έχει 10 γατονια.. !! Χαρά στο κουράγιο της!! Είναι πολλά τα έξοδα ή τελικά γελιέμαι??

Είχα και άλλες απορίες αλλά τώρα τις ξέχασα.....άμα μου έρθουν θα επανέλθω δριμύτερη!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 19:59, 14-01-11:

Γειά σου καταρχήν!
Το μέγεθος του Μέιν κουν , -καλώς να έρθει!- δεν είναι κάτι που μπορεί να λειτουργήσει σαν αγχογόνος παράγοντας για την μικρότερη γατούλα,
έχε υπόψιν ότι συχνά τα πιο μικρόσωμα ζωάκια,
προσπαθούν να αντισταθμίσουν αυτή την ¨σωματική μειονεξία¨ με... ταπεραμέντο...
και πάντα βρίσκουν τον τρόπο και τη θέση τους! Don't worry!
Η γνωριμία δεν θα είναι ρόδινη αρχικά -κατά κανόνα-...
Η λίζα ,λογικά, και σαν γάτα που σέβεται τον εαυτό της θα αντιδράσει!
Καλό είναι η γνωριμία να γίνει σταδιακά...
Να τα φέρετε σε επαφή σιγά-σιγά...
Αν έχετε συρόμενη πόρτα- ή και κανονική,οκ-,
απ'τη μία μεριά το ένα, απ'την άλλη το άλλο,αφήνοντας μια πολύ μικρή χαραμάδα!Να μυριστούν λίγο,
την άλλη μέρα λίγο περισσότερο κτλ.
Αυτά λέει η θεωρία.
Εγώ στην πράξη τα ξαμόλησα κατευθείαν,ούτε πόρτες,ούτε σταδιακή γνωριμία
και μια χαρά τα πήγαν,
με τα αναμενόμενα xxxxxx στο πρόγραμμα!
Απλά τις πρώτες μέρες με επίβλεψη και όταν φεύγαμε τα είχαμε σε χωριστά δωμάτια για σιγουριά.
Να δίνετε σημασία και προτεραιότητα στο πρώτο σας γατάκι τη λίζα,
για να μην νιώσει ότι ¨απειλείται¨ η θέση της και τα κεκτημένα...
Τα έξοδα είναι οκ.
Δεν υπάρχει μεγάλη οικονομική διαφορά από την μία γάτα στις δύο...
Τα εμβόλια είναι 3 τον πρώτο χρόνο
και δύο μετά κάθε χρόνο...
Συν την άμμο και την τροφή. Οκ, παλεύεται και δεν στο λέει κάποια με οικονομική άνεση....
Αυτά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 20:06, 14-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Γειά σου καταρχήν!
Το μέγεθος του Μέιν κουν , -καλώς να έρθει!- δεν είναι κάτι που μπορεί να λειτουργήσει σαν αγχογόνος παράγοντας για την μικρότερη γατούλα,
έχε υπόψιν ότι συχνά τα πιο μικρόσωμα ζωάκια,
προσπαθούν να αντισταθμίσουν αυτή την ¨σωματική μειονεξία¨ με... ταπεραμέντο...
και πάντα βρίσκουν τον τρόπο και τη θέση τους! Don't worry!
Η γνωριμία δεν θα είναι ρόδινη αρχικά -κατά κανόνα-...
Η λίζα ,λογικά, και σαν γάτα που σέβεται τον εαυτό της θα αντιδράσει!
Καλό είναι η γνωριμία να γίνει σταδιακά...
Να τα φέρετε σε επαφή σιγά-σιγά...
Αν έχετε συρόμενη πόρτα- ή και κανονική,οκ-,
απ'τη μία μεριά το ένα, απ'την άλλη το άλλο,αφήνοντας μια πολύ μικρή χαραμάδα!Να μυριστούν λίγο,
την άλλη μέρα λίγο περισσότερο κτλ.
Αυτά λέει η θεωρία.
Εγώ στην πράξη τα ξαμόλησα κατευθείαν,ούτε πόρτες,ούτε σταδιακή γνωριμία
και μια χαρά τα πήγαν,
με τα αναμενόμενα xxxxxx στο πρόγραμμα!
Απλά τις πρώτες μέρες με επίβλεψη και όταν φεύγαμε τα είχαμε σε χωριστά δωμάτια για σιγουριά.
Να δίνετε σημασία και προτεραιότητα στο πρώτο σας γατάκι τη λίζα,
για να μην νιώσει ότι ¨απειλείται¨ η θέση της και τα κεκτημένα...
Τα έξοδα είναι οκ.
Δεν υπάρχει μεγάλη οικονομική διαφορά από την μία γάτα στις δύο...
Τα εμβόλια είναι 3 τον πρώτο χρόνο
και δύο μετά κάθε χρόνο...
Συν την άμμο και την τροφή. Οκ, παλεύεται και δεν στο λέει κάποια με οικονομική άνεση....
Αυτά!

Σε ευχαριστώ....ησουν κατατοπιστικότατη....! Καποια πράγματα ηξερα και εγώ για τον τρόπο που θα τις φέρω σε επαφή... οπως ξέρω και τι εμβόλια θέλει...αλλα για τα αλλα thank you Ελπιζω να πάνε ολα καλά...! Θα ενημερώσω για τις εξελήξεις

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:15, 14-01-11:

Καλησπερα.
Κατ'αρχην μια και ενδιαφερεσαι για γατακι ρατσας,ριξε μια ματια εδω.Οσο για τις υπολοιπες αποριες σου,νομιζω οτι θα σε βοηθησει πολυ αυτο.Τα εξοδα δεν θα ειναι μαζεμενα,καθως ολα τα εμβολια και οι αποπαρασιτωσεις θα εχουν γινει απο τον εκτροφεα,επισης απο τη στιγμη που το γατακι θα δοθει ως pet υπαρχει πιθανοτητα να ειναι ηδη στειρωμενο,οποτε φευγει κι αυτο απο το κεφαλι σου.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:46, 14-01-11:

να προσθεσω οτι τα εξοδα δεν ειναι μονο τα εμβολια, αλλα και τα εκτατα περιστατικα. Ποτε δεν ξερεις τι μπορει να σου τυχει. Καλο ειναι να εχεις ενα χρηματικο ποσο στην ακρη (και για τις 2 γατες) για τετοιες περιπτωσεις.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 23:04, 14-01-11:

και ξεχάσαμε και τη στείρωση ε;;;
που οκ, μία φορά την κάνεις...

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

H hionath1980 έγραψε στις 08:41, 15-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Καλησπερα.
Κατ'αρχην μια και ενδιαφερεσαι για γατακι ρατσας,ριξε μια ματια εδω.Οσο για τις υπολοιπες αποριες σου,νομιζω οτι θα σε βοηθησει πολυ αυτο.Τα εξοδα δεν θα ειναι μαζεμενα,καθως ολα τα εμβολια και οι αποπαρασιτωσεις θα εχουν γινει απο τον εκτροφεα,επισης απο τη στιγμη που το γατακι θα δοθει ως pet υπαρχει πιθανοτητα να ειναι ηδη στειρωμενο,οποτε φευγει κι αυτο απο το κεφαλι σου.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση...αν και σίγουρα δεν επέλεξα την Main Coon μόνο για την ομορφιά της....αλλά έχω μελετήσει και ψάξει το θέμα....! Άλλωστε το μόνο που δεν θα με ένοιαζε ήταν να κάνω φιγούρα με τα μωρά μου!!

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
να προσθεσω οτι τα εξοδα δεν ειναι μονο τα εμβολια, αλλα και τα εκτατα περιστατικα. Ποτε δεν ξερεις τι μπορει να σου τυχει. Καλο ειναι να εχεις ενα χρηματικο ποσο στην ακρη (και για τις 2 γατες) για τετοιες περιπτωσεις.
Ναι το ξέρω...έχεις δίκιο....αλλά έτσι όπως το κόβω...μπορώ να ανταπεξέλθω σε κάτι τέτοιο και λεφτακια θα υπάρχουν στην ακρούλα....Έχω προνοήσει

Αρχική Δημοσίευση από marina289
και ξεχάσαμε και τη στείρωση ε;;;
που οκ, μία φορά την κάνεις...
Ναι η στείρωση είναι στάνταρ αλλά όπως προείπες είναι μια φορά μονό...εεε εντάξει μωρέ...δεν θα φάμε για Κανά 3-4 μέρες...
χαχαχαχαχα

Ευχαριστω ολους!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 11:24, 15-01-11:

Έχει μια φίλη μου μεϊν κουν
αν και ημίαιμο,
έχει πολλά χαρακτηριστικά της ράτσας και εμφανισιακά κ στο χαρακτήρα...
Είναι ¨γατοσκυλο¨! Και δεν το λέω λόγω μεγέθους
αλλά απίστευτη νοημοσύνη, απίστευτη τρυφερότητα...
Νιώθεις ότι συνεννοείσαι σε απίστευτο βαθμό!!!
Άσε που αν του ¨κάτσεις¨ καλά,
σου κάνει επίθεση χαδιών
κ'ας μην σε έχει δει πολλές φορές!
Όσο επιβλητικός είναι ,τόσο χαδιάρης ο πού@της!

Παράθεση

Athena2201 (Αθηνά)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Athena2201
H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H Athena2201 έγραψε στις 08:34, 21-05-11:

καλημερα σε ολους! ονομαζομαι Αθηνα και εχω μια γατα 8 χρονων! αυτην την εβδομαδα θα υιοθετήσω και 2ο γατακι!! δεν μπορεσα να αντισταθω στο λευκο τριχωμα κ τα μπλε ματακια! αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξησ! τι πρεπει να προσεξω οσον αφορα την υγεια της πρωτης γατας απο το μικρακι. αν τυχον εχει σκουλικακια πως ακριβως μεταδιδονται η οτιδηποτε αλλο. εννοειται οτι η πρωτη γατα ειναι εμβολιασμενη κ στειρωμενη κ το δευτερο πριν το παω σπιτι θα το παω στον κτηνιατρο! απλα μενω σε διαμερισμα κ θελω να μου πειτε καποιες συμβουλες!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,461 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:18, 21-05-11:

Καλημέρα και να χαίρεσαι το καινούργιο σου γατάκι.
Αν δεν έχει γίνει αποπαρασίτωση στο 2ο γατάκι,καλό θα είναι ενα,δύο μέρες πριν το φέρεις στο σπίτι να τα πας στον κτηνίατρο..και να γίνει αποπαρασίτωση για σκουλικάκια και ψύλλους.Δεν ξέρω όμως καθόλου τις συνθήκες,δηλαδή αν φιλοξενείται το γατάκι,είναι στην ίδια πόλη με εσένα κλπ.Οπότε αν δεν γίνεται να το πας στον κτηνίατρο νωρίτερα..απλα ,όπως είπες και εσύ ,την ίδια μέρα που θα το πάρεις θα το πας στο γιατρό..και σύμφωνα με αυτά που θα σου πει,θα την ξεκινήσετε.
Όσον αφορά σοβαρότερες ασθένεις..εδω,είναι πιο δύσκολα τα πράγματα.Το τυπικό της υπόθεσης είναι να γίνουν πρώτα εξετάσεις..και μετά να έρθουν σε επαφή τα δυο γατιά.Εγω,να σου πω την αλήθεια,δεν το είχα κάνει αυτό..όταν έβαλα τη δεύτερη μου γάτα μέσα.Δεν τα γνώριζα πολύ καλά και βασικά το ρίσκαρα.Σε καμία περίπτωση δεν σε συμβουλεύω να το ρισκάρεις και εσύ.Απλά σου εξηγώ τι έκανα εγώ,και πολλοί άλλοι..είναι γεγονός αυτό.
Όσον αφορά την πρώτη τους επαφή,το ιδανικό θα ήταν να έρθουν σε σταδιακή επαφη.Δες εδω..για να καταλάβεις.
Και πάλι να το χαίρεσαι.Θα δεις,όταν συνηθίζει το ένα το άλλο,πόσο πιο ευτυχισμένη θα είναι και η πρώτη σου γάτα,που θα έχει και μια γατίσια παρεούλα.

Παράθεση

Athena2201 (Αθηνά)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Athena2201
H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H Athena2201 έγραψε στις 09:27, 21-05-11:

οκ!! σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες~!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spokspok (Ζωή)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spokspok
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H spokspok έγραψε στις 14:26, 10-04-12:

Καλησπέρα!

Όταν βρήκα τη Φιλιώ.. είχα ήδη έναν άλλο γατούλη τον Σποκ. Δεντους έφερα σε επαφή αμέσως γιατί η Φιλιώ ήταν έγκυος και έπρεπε να της κάνω καιδιάφορες εξετάσεις.
Γέννησε και έχουμε και τρίτο μέλος ο οποίος σε 11 μέρες θαγίνει 2 μηνών.
Και οι δύο γάτες είναι στειρωμένες. Όποτε όμως τις φέρνωμαζί γίνεται ένας πανικός, συνέχεια αρπάζονται και επειδή φοβάμαι μην τραυματιστούντις χωρίζω, κλείνω πόρτες, ανοίγω παράθυρα και μισό σπίτι έχει ο Σποκ, μισό ηΦιλιώ.
Πόσο καιρό συνήθως κάνουν να συνηθίσουν η μια την άλλη;
Και τον μικρό από πότε μπορώ να τον αφήσω και αυτόν ελεύθερομε τα άλλα όντας σίγουρη ότι ο Σποκ δεν θα τον πειράξει;
Αφήστε που ο μικρός όταν τον πάω στον Σποκ βγάζει και αυτός νύχιακαι παίρνει στάση άμυνας..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 18:53, 10-04-12:

Να σου ζησει και το τριτο μελος της γατοπαρεας σου.
Οσο για το αν και ποτε θα τα βρουν μεταξυ τους δεν νομιζω οτι μπορει καποιος με σιγουρια να σου απαντησει.
Σιγουρα θελουν το χρονο τους για να συνηθισει το ενα τ αλλο και φυσικα με την απομονωση δεν θα το καταφερεις.
Καλυτερα να τα αφηνεις μαζι οσο εισαι παρουσα ,να παιζεις μαζι τους ,να τα χαιδευεις και τα τρια την ιδια στιγμη ,γιατι ο Σποκ σαν πρωτος νιωθει οτι χανει
την πρωτια και γι αυτο αντιδρα επιθετικα.
Εσυ θα κρινεις ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να τα φερεις σε επαφη,αναλογα παντα και το χαρακτηρα των γατιων.
Υπαρχει περιπτωση να μην τα βρουν ποτε ,υπαρχει και περιπτωση να τα δεις να κοιμουνται αγκαλια.
Σου ευχομαι το δευτερο..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,461 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:47, 10-04-12:

Ετσι ειναι οπως τα λεει η Σοφια.
Οταν εγω εβαλα την πουπυ μου μεσα,ο μπουκακος εγινε εξαλλος βεβαια.Αγριο θηριο,ελεγα οτι θα την κατασπαραξει.Τοτε δεν ηξερα για την σταδιακη επαφη.Κατευθειαν τηνν εβαλα μεσα,και οποιον παρει ο χάρος..Μονο οταν εφευγα απο το σπιτι απομονωνα την πουπυ,γιατι φοβομουν πολυ για την σωματικη της ακεραιοτητα.Τα κχχχχχχχχχχχ,σταματησαν περιπου στις 5 μερες,και αν θυμαμαι καλα,σε 2 βδομαδες περιπου,οκ..την ενεχοταν πλεον ο μπουκακος,ειχε σταματησει επιθεσεις κλπ.Μαλιστα κοιμοντουσαν και κοντα κοντα.

Βασικα,καλο θα ειναι πλεον να τα εχεις σε επαφη,απλα οταν φευγεις..ακομα εχετα χωριστα,αν βλεπεις επιθετικες τασεις.Καλη επιτυχια.

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη flora.m123
H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 633 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 20:50, 10-04-12:

Αν ας πούμε κρατάω εγώ τη Χιονάτη σπίτι και έρθει η άλλη η μικρούλα που περιμένω,που θα είναι 2-3 μηνών, παίζει να αρπαχτούν μεταξύ τους τόσο μικρά; Η Χιονάτη επειδή λόγω της κατάστασης της φίλης μου δεν έχει συνηθίσει για τα καλά σε ένα σπίτι (δυστυχώς),πέρα δώθε είναι,οπότε δε θα είναι και υπερπροστατευτική με το χώρο της..

Παράθεση

spokspok (Ζωή)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H spokspok έγραψε στις 08:57, 11-04-12:

Καλημέρα!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Μακάρι να τα βρούνε ή τουλάχιστον να μην τραυματιστούν (που είναι και ο μεγαλύτερος φόβος μου)..

Παράθεση

spokspok (Ζωή)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spokspok έγραψε στις 23:00, 03-06-12:

Τα γατιά μου ακόμη δεν έχουν συνηθίσει το ένα το άλλο…

Βέβαια για να είμαι απόλυτα ειλικρινής λίγο… ένα τσικ πιολίγο είναι καλύτερα τα πράγματα.. Το πρόβλημα δεν το έχει τόσο ο πρώτος μουγάτος (ο Σποκ) όσο η δεύτερη (η Φιλιώ) την οποία βρήκα και γέννησε κιόλας στοσπίτι μας.. Όταν τον βλέπει σεληνιάζεται και ο κακομοιρούλης δεν μπορώ να πωότι είναι επιθετικός.. Ουφφφφ.. Τι να κάνωωωωωωωωωωω;;;;;;

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 633 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 23:02, 03-06-12:

Γέννησε πρόσφατα; Αν ναι, για αυτό είναι επιθετική.,..

Παράθεση

spokspok (Ζωή)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spokspok έγραψε στις 23:26, 03-06-12:

Έχουν περάσει τρεις μήνες από την γέννα... Δεν μπορείς να φανταστείς πως κάνει με το που τον βλέπει... Εξορκιστής... Μόνο το κεφάλι της που δεν γυρίζει..

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 23:28, 03-06-12:

Είναι στειρωμένη; Αυτός είναι στειρωμένος; Μπορεί αυτό να παίζει ρόλο..

Παράθεση

spokspok (Ζωή)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spokspok έγραψε στις 23:42, 03-06-12:

Και οι δύο είναι στειρωμένες εκτός από τον μικρό που είναι τριών μηνών... Σκέφτομαι μήπως φοβάται ακόμη για τον μικρό αν και ο Σποκ δεν δείχνει να είναι επιθετικός απέναντί του... Θα έλεγα ότι περισσότερο πάει να παίξει και όχι να του κάνει κακό... Ο μικρός δε, ακολουθεί τα χνάρια της μάνας του.. Δεν υστεριάζει τόσο πολύ αλλά ακόυς τα γνωστά χχχχχχ και γκρρρρρ....

Υπομονή μάλλον πρέπει να κάνω.. αν και φοβάμαι ότι ποτέ δεν θα είναι αγαπημένα όπως θα ήθελα..

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 23:45, 03-06-12:

Υπομονή όπως λες και θα γίνει και αυτό.. Απλά θα πάρει καιρό..

Παράθεση

spokspok (Ζωή)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spokspok έγραψε στις 22:20, 09-06-12:

Το ξέρω έχω γίνει κουραστική… Επαναλαμβάνομαι ρωτάω τα ίδιακαι τα ίδια και περιμένω να ξημερώσει ημέρα που τα γατιά μου θα είναι αγαπημένα και χαρούμενα …

Η Φιλιώ με το που πάει να την πλησιάσει ο Σποκ ή με το πουτον βλέπει να μπαίνει στο δωμάτιο όπου είναι και αυτή βάζει κάτι νιαουριτά…άλλο να σας το λέω και άλλο να τα ακούτε.. Φοβάμαι ότι σε λίγο καιρό θα μουκάνουν και παρατήρηση οι δίπλα… Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τον φοβάται τόσοπολύ… Ουφφφφ… Θα με πιάσει απελπισία…

Υπάρχει κανείς που να έχει παρόμοια εμπειρία, να κάνουν πολύκαιρό τα γατιά του να συνηθίσουν το ένα το άλλο;

Και αν ναι στο τέλος τα βρήκανε ή εξακολουθούν να σηκώνουντο σπίτι στο πόδι;

Παράθεση

Gianduia7 (Ευτυχία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Gianduia7
H Ευτυχία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 1,997 μηνύματα.

H Gianduia7 έγραψε στις 23:18, 09-06-12:

Μήπως η Φιλιώ νιώθει ότι ο Σποκ είναι απειλή προς τον Σισέ?(έτσι δεν τον λένε τον μικρούλη αν θυμάμαι καλα?)

Εχεις δοκιμάσειι να αφησεις το μικρο με το Σποκ,να τα βρουν να αγαπηθουν και μετά να πάρει σειρά η Φιλιώ αφου δει οτι το μωρο της δεν κινδυνευει?

Παράθεση

spokspok (Ζωή)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spokspok έγραψε στις 23:47, 09-06-12:

Με τον Σισέ τα πάει καλύτερα ο Σποκ.. Όχι ότι έχουν εξοικειωθεί πλήρως...ακούς κάτι γκρρρ και κχχχχ και κυνηγιούνται και μέσα στο σπίτι αλλά δεν είναιτέρμα επιθετικός ... Μόνο όταν τρώνε και οι 3 είναι κάπως ήρεμα τα πράγματα… Τοότι τρώνε και βρίσκονται μαζί είναι καθόλου ενθαρρυντικό;

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 11:01, 10-06-12:

Θα σου δώσω μερικές πολύτιμες συμβουλές και προσπάθησε να τηρήσεις όσες μπορείς.
Αμμολεκάνες σε αυτό το στάδιο πρέπει να έχεις όσες είναι οι γάτες + μια. Ακούγεται ακραίο, το ξέρω αλλά δεν το λέω εγώ, ειδικοί cat behavior counselors το γράφουν.
Πέρα από τη σταδιακή επαφή, στο σπίτι πρέπει να παρέχεις αρκετά μέρη για να μπορούν οι γάτες να ανέβουν και να κουρνιάσουν όπως και μέρη για να κρυφτούν. Η κάθε γάτα χρειάζεται να "κατακτήσει" κάποια σημεία του σπιτιού και να τα θεωρήσει δικά της. Τα προβλήματα σε σπίτια με πάνω από μια γάτες ξεκινούν όταν σε ένα περιορισμένο χώρο αναγκάζονται να ζήσουν μαζί ζώα που δίνουν ταιράστια αξία στο δικό τους χώρο. Γι' αυτό εσύ πρέπει να αξιοποιήσεις τους χώρους που έχεις όσο καλύτερα μπορείς.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 11:11, 10-06-12:

Ζωή, από τη δική μου πολύ πρόσφατη εμπειρία (είναι η 8η μέρα που υιοθέτησα δεύτερο γατόνι), μπορώ να πω ότι είναι πολύ σημαντικός ο τρόπος που θα γνωρίσεις τα γατιά μεταξύ τους και φυσικά η αίσθηση του χώρου που τους δίνεις.
Το ότι τρώνε μαζί χωρίς προβλήματα, είναι ενθαρρυντικό.
Πολύ σημαντικός παράγοντας είναι κι η δική σου συμπεριφορά απέναντι τους, εάν δηλαδή με τον ερχομό του επόμενου γατιού "κανακεύεις" το ίδιο ή και περισσότερο το προηγούμενο.
Από εκεί και πέρα, είναι και θέμα του χαρακτήρα των ίδιων των γατιών αν μπορούν να συνυπάρξουν εύκολα ή όχι.
Τα δικά μου έχουν προσαρμοστεί και η μεγάλη δεν αγριεύει καθόλου στο μικρό, αντιθέτως.
Ένας άλλος παράγοντας ίσως είναι κι η ηλικία του πρώτου γατιού.
Εάν είναι μεγάλη σε ηλικία, ίσως να μην μπορεί να συμβιβαστεί εύκολα με την ιδέα του επόμενου γατιού.

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 12:43, 10-06-12:

Και τα δικά μου έκαναν περίπου 10 μέρες να μην αγριεύουν το ένα στο άλλο. Αλλά ήταν τελείως διαφορετική περίπτωση. Ήταν και τα δύο ανήλικα και πρόσφατα στειρωμένα. Είχα το βίκτωρα για 5 μήνες στο σπίτι, ώσπου έφερα τη μικρή και αυτός λύσσαξε! Αφού απομακρυνόταν κι από εμένα αν την είχα ακουμπήσει.

Το τσουρέκι μου στην αρχή το είχα σε διαφορετικό δωμάτιο και δεν τους άφηνα μαζί παρά μόνο για ελάχιστα λεπτά, ίσα ίσα για να μου δείξουν ότι δεν τα πάνε καθόλου μα καθόλου καλά και αναγκαστικά τους ξαναχώριζα! Μια μέρα την ώρα του φαγητού τους, έβαλα τα πιατάκια τους δίπλα δίπλα κι ήταν η πρώτη φορά που ανέχτηκε ο βικτωρας την παρουσία του τσουρεκιού.
Για να μη στα πολυλογώ μια μέρα έλειψα από το σπίτι για μια ωρίτσα και τα είχα αφήσει μαζί. Γύρισα και τα βρήκα να κοιμούνται αγκαλιά και το κάνουν συνέχεια από τότε.

Η προσαρμογή είναι κάτι που θέλει πολύ χρόνο και υπομονή. Ειδικά για μια γάτα που γέννησε πρόσφατα όπως η δική σου. Αν σκεφτείς κιόλας ότι στη φύση οι αδέσποτες γάτες έχουν αγέλες που τις αποτελούν μόνο θηλυκά (αδερφές, μαμάδες, κόρες κλπ.) και τα αρσενικά τα έχουν εκτοπίσει κι αυτό ουσιαστικά γίνεται για να προστατέψουν τα μωρά τους

Παράθεση

mitsaki_max

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mitsaki_max
H mitsaki_max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H mitsaki_max έγραψε στις 12:55, 10-06-12:

εμενα παλι η γατα μου (χρονιαρα και στειρωμενη) που ζει μεσα και εξω, αλλά θεωρει χωρο της το σπιτι μιας και κοιμαται μεσα αρχισε ξαφνικα να κανει κχχχχ και να φοβαται μια πανεμορφη γατουλα απο τοτε που η δευτερη γεννησε και αρχισα να την ταιζω και αυτη να μην με φοβαται. ε αλλα λογια η δευτερη της παραβιαζει τον χώρο "μπαλκονι" που πιο πριν φοβοταν να ανεβει. Ομως θυμαμαι οτι πριν γεννησει τις ειχα ταισει μαζι (σε αλλα πιατακια) διπλα διπλα στο μπαλκονι και ηταν μια χαρα. Οποτε δεδομενου οτι την καινουρια που ταιζω δεν την βαζω ουτε μεσα στο σπιτι, ουτε καν τη χαιδευω, δε μπρω να καταλαβω γιατι υστεριαζει ετσι η δικια μου... Μυριζει καπως η λεχωνα;

Παράθεση

spokspok (Ζωή)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spokspok έγραψε στις 07:09, 20-06-12:

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας...
Ομολογώ ότι κάπως έχουν βελτιωθεί τα πράγματα... Χρειάζεται ακόμη χρόνος αλλά έχουμε γλιτώσει τα μαλλιά κουβάρια που γίνονταν στην αρχή....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:09, 20-06-12:

Πολύ ευχάριστα αυτά τα νεα!!

Παράθεση

Meleki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Meleki
Ο Meleki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O Meleki έγραψε στις 21:21, 03-07-12:

Καλησπέρα σε όλους,

Ο γάτος μας έγινε πλέον ενός έτους και τον Αύγουστο θα κλείσει επίσης ένα χρόνο συμβίωσης μαζί μας. Ζούμε σε ισόγειο με κήπο και αν και τα πράγματα ήταν αρκετά εύκολα το χειμώνα που είχαμε κλειστά πόρτες-παράθυρα, τώρα το καλοκαίρι τα πράγματα είναι δύσκολα... πολύ δύσκολα κρατιέται μέσα, αφού ο "πειρασμός" του κήπου είναι πραγματικά σε απόσταση αναπνοής. Πριν λίγες μέρες μάλιστα βγήκε χωρίς να τον πάρουμε πρέφα και αφού τον μαζέψαμε έριξε απίστευτο κλάμα, προφανώς ζητώντας να βγει πάλι έξω. Το σκεφτήκαμε πολύ να τον αφήσουμε, αλλά δεν αντέχουμε στην ιδέα ότι μπορεί να τον βρούμε χτυπημένο ή άρρωστο... εγωιστικό? ίσως, δε ξέρω...

Γενικά, τον τελευταίο καιρό γκρινιάζει αρκετά και δείχνει να βαριέται. Όταν παίζουμε μαζί του χαίρεται και χοροπηδάει, όταν όμως σταματάμε κάποια στιγμή (πόσες σβούρες να φέρει ένας άνθρωπος και πόσο να κυλιέται στα πατώματα) νιαουρίζει με παράπονο και πηγαίνει προς την πόρτα.

Σκεφτήκαμε λοιπόν την ιδέα μιας ακόμη γατούλας στο σπίτι, ώστε να κάνουν παρέα τις ώρες που είμαστε στο γραφείο, να παίζουν μαζί κλπ κλπ. Θα ήθελα να ζητήσω τη συμβουλή σας, αφενός αν σας φαίνεται καλή σαν ιδέα και αφετέρου να με διαφωτίσετε ως προς τι θα ήταν καλύτερο να επιλέξουμε: ο δικός μας είναι αρσενικός, ενός έτους, στειρωμένος από τον πέμπτο μήνα (εννοείται αποπαρασιτωμένος, εμβολιασμένος και όλα τα σχετικά). Απ' ότι έχω καταλάβει από άλλα θέματα στο forum, οι σφαλιάρες ανάμεσα σε δύο γάτες που έρχονται σε επαφή τον πρώτο καιρό είναι στο πρόγραμμα. οπότε κάθε συμβουλή, ειδικά από τους... "πολύτεκνους" καλοδεχούμενη!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:29, 03-07-12:

Δεν ειναι δεδομενες οι σφαλιαρες τις πρωτες μερες,αυτο εχει να κανει με τον γατουλη σας και με τη γατα που θα επιλεξετε.Επισης δεν τιθεται θεμα φυλου,αφου και το δευτερο γατακι σας θα το στειρωσετε.Καλυτερα να διαλεξετε ενα γατακι που να εχει κοινωνικοποιηθει σωστα με αλλες γατουλες,ωστε να εχετε περισσοτερες πιθανοτητες αρμονικης συμβιωσης.Φερτε τα σταδιακα σε επαφη και νομιζω οτι σε λιγο καιρο θα σκεφτεστε γιατι δεν του πηρατε παρεουλα νωριτερα.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 22:55, 03-07-12:

Meleki, είναι πολύ καλή ιδέα να πάρετε ένα ακόμη γατάκι, με αυτόν τον τρόπο κι ο μεγάλος θα έχει παρέα και το μικρότερο θα βρει σπίτι.
Οι σφαλιάρες τις πρώτες ημέρες δεν είναι κάτι δεδομένο, αρκεί να χειριστείτε καλά το θέμα.
Για παράδειγμα, τις πρώτες μέρες να τα έχετε σε διαφορετικά δωμάτια και να τα αφήσετε να γνωριστούν μεταξύ τους μέσω της μυρωδιάς.
Μπορείτε να αφήνετε σταδιακά την πόρτα λίγα δάχτυλα ανοιχτή ώστε να αποκτήσουν κι οπτική επαφή κι όταν είναι έτοιμα, μπορείτε να τα φέρετε στο ίδιο δωμάτιο υπό επίβλεψη.
Είναι και θέμα γατιών, όμως, και κυρίως του χαρακτήρα τους.
Η δική μου από την πρώτη νύχτα ήταν στο ίδιο δωμάτιο με το μικρό, για κανένα τριήμερο έβγαζε τους γνωστούς ήχους αλλά δεν τον βάρεσε ποτέ.
Είναι κάτι που θέλει επιμονή κι υπομονή και φυσικά, να κανακέψετε λίγο παραπάνω το μεγάλο.

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 23:17, 03-07-12:

Ναι, χίλιες φορές ναι!!!
Εγώ όταν πήρα δεύτερη γατούλα είδα τεράστια διαφορά στο γάτο μου. Μου φαινόταν απίστευτο! Έγινε τρυφερός, σταμάτησε να μας δαγκώνει, ήταν συνέχεια ζωηρούλης.
Προσπάθησε να βρεις γατάκι στην ίδια ηλικία και αν είναι και στειρωμένο, δε νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα στην προσαρμογή. Φυσικά μπορεί να χρειαστεί μια βδομαδούλα να συνηθίσουν τη μυρωδιά του άλλου. Αλλά αν ακολουθήσεις και τις συμβουλες που σου έδωσε ο Γιώργος θα είσαστε μια χαρά

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:54, 04-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Meleki
Καλησπέρα σε όλους,

Ο γάτος μας έγινε πλέον ενός έτους και τον Αύγουστο θα κλείσει επίσης ένα χρόνο συμβίωσης μαζί μας. Ζούμε σε ισόγειο με κήπο και αν και τα πράγματα ήταν αρκετά εύκολα το χειμώνα που είχαμε κλειστά πόρτες-παράθυρα, τώρα το καλοκαίρι τα πράγματα είναι δύσκολα... πολύ δύσκολα κρατιέται μέσα, αφού ο "πειρασμός" του κήπου είναι πραγματικά σε απόσταση αναπνοής. Πριν λίγες μέρες μάλιστα βγήκε χωρίς να τον πάρουμε πρέφα και αφού τον μαζέψαμε έριξε απίστευτο κλάμα, προφανώς ζητώντας να βγει πάλι έξω. Το σκεφτήκαμε πολύ να τον αφήσουμε, αλλά δεν αντέχουμε στην ιδέα ότι μπορεί να τον βρούμε χτυπημένο ή άρρωστο... εγωιστικό? ίσως, δε ξέρω...

Γενικά, τον τελευταίο καιρό γκρινιάζει αρκετά και δείχνει να βαριέται. Όταν παίζουμε μαζί του χαίρεται και χοροπηδάει, όταν όμως σταματάμε κάποια στιγμή (πόσες σβούρες να φέρει ένας άνθρωπος και πόσο να κυλιέται στα πατώματα) νιαουρίζει με παράπονο και πηγαίνει προς την πόρτα.

Σκεφτήκαμε λοιπόν την ιδέα μιας ακόμη γατούλας στο σπίτι, ώστε να κάνουν παρέα τις ώρες που είμαστε στο γραφείο, να παίζουν μαζί κλπ κλπ. Θα ήθελα να ζητήσω τη συμβουλή σας, αφενός αν σας φαίνεται καλή σαν ιδέα και αφετέρου να με διαφωτίσετε ως προς τι θα ήταν καλύτερο να επιλέξουμε: ο δικός μας είναι αρσενικός, ενός έτους, στειρωμένος από τον πέμπτο μήνα (εννοείται αποπαρασιτωμένος, εμβολιασμένος και όλα τα σχετικά). Απ' ότι έχω καταλάβει από άλλα θέματα στο forum, οι σφαλιάρες ανάμεσα σε δύο γάτες που έρχονται σε επαφή τον πρώτο καιρό είναι στο πρόγραμμα. οπότε κάθε συμβουλή, ειδικά από τους... "πολύτεκνους" καλοδεχούμενη!
Θα έλεγα ότι εξαρτάται από το γατί. Τα περισσότερα τείνουν να συμβιώνουν ομαλά. Κάποια χαίρονται με την παρέα τους, κάποια άλλα απλά την ανέχονται αλλά υπάρχουν και μερικά που καλύτερα είναι να τα αφήνεις μόνα. Υπάρχουν για παράδειγμα γατιά που ξεκινούν το μαρκάρισμα όταν μπαίνει 2η γάτα στο σπίτι.

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 11:58, 04-07-12:

Την περίπτωση να περιφράξετε τον κήπο την σκεφτήκατε;Εαν υπάρχει η δυνατόττητα κάντε το. Θα είναι σούπερ ευτυχισμένο

Παράθεση

Meleki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Meleki
Ο Meleki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O Meleki έγραψε στις 15:01, 04-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από youla
Την περίπτωση να περιφράξετε τον κήπο την σκεφτήκατε;Εαν υπάρχει η δυνατόττητα κάντε το. Θα είναι σούπερ ευτυχισμένο
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!

Youla, για να περιφραχτεί ο κήπος και να μη καταφέρει να βγει ο γάτος, θα πρέπει να κάνουμε οχυρωματικά έργα, να σκάψουμε τάφρους, να βάλουμε συρματοπλέγματα, και πάλι 99% κάτι θα σκεφτεί και θα βγει ... η γάτα ΠΟΛΥ δύσκολα περιορίζεται. Είναι και ο δικός μας μεγάαααλος τζόρας βέβαια! Περιφράξαμε κάποια στιγμή ένα μπαλκόνι που ήταν σε πιο υπερυψωμένο σημείο από το υπόλοιπο σπίτι, και πάλι κατάφερε και έφυγε.

Στην εταιρεία που εργάζομαι έχουν μαζέψει οι φύλακες ένα γατούνι θηλυκό, πρέπει να είναι τώρα δυόμιση μηνών όπως το κόβω... το φροντίζουν οι ίδιοι, αλλά μου είπαν ότι αν το θέλω μου το δίνουν... μήπως είναι πολύ μικρό όμως σε ηλικία? Μάλλον το ψειρίζω πολύ τώρα, αλλά για πείτε μου!!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:20, 04-07-12:

Μια χαρα ειναι,δυομισι μηνων θα προσαρμοστει πολυ ευκολα!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 20:59, 04-07-12:

Βρε παιδιά εγώ θα θεωρούσα σκόπιμο αν έπαιρνα δεύτερο γατί να του έκανα πρώτα όλες τις απαραίτητες εξετάσεις για να μην πάθει κάτι το πρώτο μου... Αλλά το γατάκι που βρήκατε είναι μικρούλι και να του κάνετε εξετάσεις δεν θα φανεί κάτι... Πάντως δεν έχω ακούσει κάποιον που παίρνει δεύτερο να μπαίνει σ αυτή την διαδικασία αλλά το έχω σκεφτεί πολλές φορές ότι ίσως καλό θα ήταν να φροντίσει κανείς και για αυτά τα θέματα..

Παράθεση

loki11 (Κωνσταντίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη loki11
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

H loki11 έγραψε στις 22:56, 17-08-12:

Γεια σας παιδιά. Θα ήθελα την συμβουλή σας για κάτι. Όταν γύρισα από τις διακοπές βρήκα στην γειτονιά μου ένα γατούλη πολύ αδύνατο και πρέπει να είναι περίπου 3 μηνών. Είναι ένα πάρα πολύ γλυκό γατάκι που μου ήρθε κατευθείαν αγκαλιά. Το μάζεψα γιατί έπρεπε να παχύνει οπωσδήποτε και πήγαινε συνέχεια στο δρόμο και φοβήθηκα μην το χτυπήσει κανένα αμάξι. Δεδομένου ότι έχω τον δικό μου στο σπίτι τον έβαλα στην αυλή. Για να καταλάβετε πόσο γλυκό είναι σταματάει να τρώει για χάδια και τρώει μόνο όταν είμαστε εμείς μπροστά.
Θέλει όλη την ώρα αγκαλιά και χάδια. Θα τον πάω αύριο στον κτηνίατρο για να αρχίσουμε τα εμβόλια και να δω πως τα πάει από υγεία και μετά στείρωση.

Το πρόβλημα είναι ότι επιχείρησα να τον βάλω μέσα στο σπίτι και ο δικός μου δεν λέει να τον δεχτεί με τίποτα. Αν τον αφήσω στην αυλή υπάρχει κίνδυνος να φύγει και ακόμα αν δε φύγει το χειμώνα τι θα κάνει;;
Να τον δώσω πουθενά ή να τον κρατήσω ;; Τι λέτε εσείς;;

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 23:51, 17-08-12:

Βασικά, θα μπορούσες να προσπαθήσεις να τους φέρεις σε επαφή σιγά - σιγά, μην τους φέρνεις απότομα σε επαφή τον ένα με τον άλλον.
Εάν αποφασίσεις να τον κρατήσεις, μπορείς να τον βάλεις σε ένα δωμάτιο μόνο του για λίγες ημέρες.
Φρόντισε να γνωριστούν μεταξύ τους με τις μυρωδιές, μπορείς να δίνεις τα παιχνίδια του ενός στον άλλον ώστε να συνηθίζουν κι όσο περνούν οι μέρες, άφηνε λίγο ανοιχτή την πόρτα ώστε να έχουν κι οπτική επαφή.
Μετά κι από αυτό το στάδιο, μπορείς να επιχειρήσεις και να δεις πως θα συμπεριφερθούν όταν είναι στο ίδιο δωμάτιο αλλά πάντα με επίβλεψη.
Εάν θέλεις, κοίταξε και το θέμα Θα υιοθετήσω δεύτερο γατάκι. Θα μπορέσουν να συνυπάρξουν;, έχει πολύ καλές συμβουλές.

Εγώ θα σου έλεγα να το τολμήσεις!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

loki11 (Κωνσταντίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

H loki11 έγραψε στις 09:31, 18-08-12:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές..Θα σκεφτώ πολύ καλά το τι θα κάνω με τον γατουλη.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:15, 18-08-12:

Κωνσταντίνα μου, πόσων μηνών είναι το πρώτο σου γατάκι; Αν θυμάμαι καλά δεν θα είναι μεγάλο. Γιατί πιστεύω λοιπόν πως μπορεί να λειτουργήσει; ;
Αν λάβουμε υπόψιν μας ότι οι γάτες είναι πλάσματα που χρειάζονται τον δικό τους χώρο τον οποίο φρουρούν και υπερασπίζονται, τότε το μυστικό βρίσκεται στην εκμετάλλευση όλων των διαστάσεων του σπιτιού σου. Την προσαρμογή δηλαδή του σπιτιού σου στις ανάγκες δύο γάτων. Οι γάτες:
- Αισθάνονται περισσότερη ασφάλεια όταν ανεβαίνουν ψηλά.
- Χρειάζονται κρυψώνες όπου μπορούν να αποσυρθούν.
Όλα όσα χρειάζονται οι γάτες σου (περιοχές όπου θα τρέφονται, μπωλάκια νερού, αμμολεκάνες, κρεβάτια, παιγνίδια, ονυχοδρόμια, χώροι ιδιωτικοί όπου θα μπορούν να κρυφτούν ή να ανέβουν ψηλά) θα πρέπει να παρέχονται απλόχερα. Οι γάτες σου πρέπει να τα εκλάβουν ως άφθονα ούτως ώστε να αποφευχθεί ο ανταγωνισμός, κάτι που θα αυξήσει το στρες στο γατάκι που ήδη έχεις μέσα στο σπίτι.
Ξηρά τροφή μπορείς να παρέχεις σε 2-3 μέρη του σπιτιού, μόνιμα, ούτως ώστε να επιτρέψεις στις γάτες σου να επιλέξουν εκείνες ποια είναι η κατάλληλη στιγμή για να τραφούν. Υγρή τροφή μπορείς να παρέχεις σε συχνά μικρά γεύματα για να αποφύγεις τον ανταγωνισμό. Η παροχή νερού είναι επίσης σημαντική. Αρκετά μπωλάκια νερού σε διάφορα μέρη του σπιτιού, μακριά από το φαγητό, θα ενθαρρύνουν τους γάτους σου να τα επισκέπτονται πιο συχνά.Τα ονυχοδρόμια είναι καλό να τα τοποθετήσεις κοντά σε μπωλάκια νερού, ή ξηράς τροφής, ή σε κρεβάτια. Σε περιοχές δηλαδή όπου οι γάτες μπορεί να αισθανθούν ανταγωνισμό. Οι αμμολεκάνες πρέπει να είναι δύο και μακριά η μια απο την άλλη. (Αν και πολλές γάτες προσαρμόζονται εύκολα στις κλειστές αμμολεκάνες, προτίμησε ανοικτή αν παρατηρήσεις προβλήματα. Επειδή η κλειστή αμμολεκάνη περιορίζει ένα γάτο σε ένα μικρό χώρο με μια μόνο έξοδο, αυτό ενδεχομένως να προκαλέσει άγχος σε κάποιο γάτο αν δέχεται εκφοβισμό από τον άλλο, κάτι που μπορεί να τον ωθήσει στο λέρωμα εκτός αμμολεκάνης)
Να παρέχεις ζεστά κρεβάτια και μέρη όπου θα μπορούν να ανέβουν ψηλά και να παρατηρούν τον κόσμο τους από ασφάλεια. Ο κάθε γάτος είναι σημαντικό να μπορεί να αποσυρθεί, να κάνει κάποιες περιοχές του σπιτιού δικές του.
Αρχικά, ο πρώτος σου γάτος θα αισθανθεί τη μυρωδιά του καινούριου. Όπως σου έγραψε πολύ σωστά και ο Γιώργος που έχει αρκετή πείρα στο θέμα, χρειάζεται να φέρεις τα γατάκια σταδιακά σε επαφή. Με ένα βαμβακερό πανί θα μπορούσες να χαϊδέψεις το νέο γατάκι στο μέτωπο, κάτω από το πιγούνι και στα "μάγουλα" για να μαζέψεις λίγη από τη μυρωδιά του. (φερομόνη δηλαδή που παράγεται από τους αδένες του προσώπου του). Στη συνέχεια μπορείς να τρίψεις το ύφασμα σε μέρη όπου συχνάζει ο πρώτος σου γάτος. Στο επόμενο στάδιο τα γατάκια μπορείς να τα κρατάς σε διαφορετικά δωμάτια, όπου και θα τα ταίζεις. Όταν εν τέλει τα φέρεις σε πιο άμεση επαφή θα πρέπει να είσαι ήρεμη και ποτέ να μην τα αναγκάζεις να συνυπάρχουν ή να επεμβαίνεις στις σχέσεις τους. Μπορείς όμως να τα παρασύρεις σε παιγνίδι, χρησιμοποιόντας παιγνίδια δεμένα με σχοινί/καλάμι.

Παράθεση

loki11 (Κωνσταντίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H loki11 έγραψε στις 11:23, 18-08-12:

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που μου είπες Ριάνα μου. Ο γατούλης ο πρώτος είναι τώρα 1,5 χρονών περίπου.
θα βάλω σε εφαρμογή αυτά που μου πες. ευτυχώς από παιχνίδια αμμολεκάνες και τα λοιπά είμαι εφοδιασμένη.
σε ευχαριστώ πάρα πολύ

Παράθεση

lalique

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lalique
H lalique αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H lalique έγραψε στις 23:05, 19-08-12:

Καλησπέρα!

Με λένε Χρύσα και έχω ήδη μία γατούλα περσική 2,5 ετών που ονομάζεται Ζαχαρούλα.

Πρόσφατα βρήκα στο δρόμο μία γατούλα περίπου 3 μηνών που αρχικά τάιζα μόνο τα βράδια γυρνώντας από τη δουλειά. Ωστόσο, μία ημέρα βρήκα τη γατούλα σε άσχημη κατάσταση, βρώμικη, με αίματα στο μπροστινό ποδαράκι της από μία πληγούλα που ήδη είχε όταν την είχα βρει και φαινόταν να επουλώνεται και δύο άλλες νέες πληγές στο σωματάκι της.

Με τη βοήθεια και μίας άλλης κοπέλας από τη γειτονιά μας, τη μεταφέραμε στον κτηνίατρο της περιοχής, ο οποίος καθάρισε τις πληγές πιθανότατα από δάγκωμα σκύλου και της έκανε το πρώτο εμβόλιο. Η γατούλα είναι πλέον μια χαρά, πολύ φιλική και φιλοξενείται προσωρινά στο κτηνιατρείο.

Η αρχική σκέψη ήταν να βάλουμε αγγελίες για υιοθεσία. Όμως πλέον σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την κρατήσω εγώ. Πέραν της ανησυχίας μου για την αντίδραση της γάτας μου, που προσπαθώ να αποβάλω διαβάζοντας στο site εμπειρίες άλλων και διάφορες συμβουλές, θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να κάνω στο νέο γατάκι κάποιες εξετάσεις πριν εγκατασταθεί στο νέο του σπιτάκι και γνωρίσει τη Ζαχαρούλα. Δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να φέρω σε κίνδυνο την υγεία της πρωτότοκης!

Αν μπορούσατε να με διαφωτίσετε, θα σας ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Popix
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Popix έγραψε στις 23:13, 19-08-12:

Μίλησε με τον κτηνίατρό σου και πες του ακριβώς αυτά! Εκείνος θα σε κατευθύνει
Καλό θα ήταν να της κάνεις αιματολογικές μιας και είναι από το δρόμο και δεν είναι απίθανο να κουβαλάει κάτι μεταδοτικό. Μίλα στο κτηνίατρο και αν χρειαστεί να την πάρεις σπίτι νωρίτερα, μπορείς, απλά φρόντισε να μένει μέσα σε ένα δωμάτιο του σπιτιού και να μην έρχεται σε επαφή με την πρωτότοκη

Παράθεση

lalique

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lalique
H lalique αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H lalique έγραψε στις 23:23, 19-08-12:

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Θα κάνουμε λοιπόν τις αιματολογικές μας και ό,τι άλλο μας πει ο κτηνίατρος, ελπίζοντας να μην υπάρξει κανένα εμπόδιο στα σχέδια μας.

Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Popix
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Popix έγραψε στις 02:45, 20-08-12:

Το εύχομαι!

Παράθεση

birbilis (φανη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη birbilis (φανη)
H birbilis (φανη) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H birbilis (φανη) έγραψε στις 22:56, 22-09-12:

καλησπερα! ειμαι καινουρια στο γκρουπ και θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με τους 2 μου γατους! ο ενας 4,5 χρονων (ο μπιρμπιλης!), αρσενικος στειρωμενος χωρις κυριαρχικη συμπεριφορα και το καινουριο μου γατακι ειναι ουτε 2 μηνων (το γαριδακι!), αδεσποτουλι που το μαζεψα γιατι σπαραζε η καρδια μου να το βλεπω τρομοκρατημενο, μονο κ πεινασμενο να πλανταζει στο κλαμα..
επι 2 βδομαδες ειχαν οπτικη επαφη μεσα απο μπαλκονοπορτα και φροντιζα ο μεγαλος να αρχιζει να συνηθιζει τη μυρωδια του μικρου! επιτελους προχθες τα γνωρισα κ παρατηρησα οτι ο μεγαλος δ νευριασε, απλα αδιαφορουσε κ ο μικρος του ειχε γινει τσιμπουρι κ τον κυνηγουσε! ειναι γεγονος βεβαια οτι ο μεγαλος φαινεται στενοχωρημενος, ομως δ εχει επιτεθει στο μικρο κ πλεον δ τον ενοχλει η μυρωδια του. λετε να συνηθισει κ να παιζουν μαζι η διακινδυνευω να χειροτερεψουν τα πραγματα??

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους