Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,852 εγγεγραμμένα μέλη και 716,540 μηνύματα σε 22,294 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 360 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Το γνωστό θέμα: Μέσα ή έξω;

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,022 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:12, 29-05-17:

Καλη μου φιλη καλησπερα καταρχην.
Λοιπον../.επειδη τα πολλα λογια ειναι φτωχεια..ουτε στην φυση των ζωων ειναι να ζουν σε τσιμεντουπολεις.ΕΜΕΙΣ ΤΙΣ ΚΑΝΑΜΕ.
Στην φυση δεν υπαρχει τσιμεντουπολη.Εχουμε βιασει ασυστολα την γη.Εχουμε καταπαττυσει ασυστολα ολο το φυσικο περιβαλλον των ζωων.Τα ζωα δεν εχουν που να ζησουν φυσικα.
Οποτε...εχουμε ευθυνη για αυτο.και εμεςι πρεπει να φροντισουμε για αυτο.

Οποτε εμεις μεριμνουμε για αυτα.Πιστεψε με....οι γατες ειναι κατεξοχην χουχουριαρικα ζωα.Θελουν εναν ασφαλη χωρο.Κια αγαπη και φροντιδα.Δεν εναι τυχαια οτι η γατα ειναι το νουμερο ενα κατοικιδια ζωο παγκοσμιως.Μην κοιτας τι γινεται στην Ελλαδα.
Ναι...βαλτην σπιτι.Αν βεβαια μπορεις να ανταπεξελθεις..και να εισαι υπευθυνη για αυτο.
Ομως μην εχεις καμια αμφιβολια...οτι η γατουλα σου θα ειναι ευτυχισμενη.Και στο δειχνει κιολας οτι θελει να ειναι μαζι σου/
Τα υπολοιπα ειναι απλα μαλακιες ανευθυνων ανθρωπων που δενε χουν καν ιδεα απο ζωα και συγκατοικηση.
Εξω..οπως σκατα τα εχει κανει ο ανθρωπος..εχει τσιμεντο...αυτοκινητα..φολες και κακοποιση.ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝΕ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ..Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΑ ΕΚΑΝΕ.Τα ζωακια ειναι ευτυχισμενα με απλα πραγματα..και μας το δειχνουν.ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΕΤΣΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ/....ΕΜΕΙς ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ..ΚΑΙ ΕΜΕΙς ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΡΙΜΝΟΥΜΕ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 29-05-17 στις 22:20.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariakal

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariakal
H mariakal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H mariakal έγραψε στις 22:46, 29-05-17:

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας
Πουπουλινα συμφωνω μαζι σου για το οτι η πολη που ζουμε ,Αθηνα εγω συγκεκριμενα,δεν ειναι και πολυ 'φυση'..και γιαυτο δεν ειναι ασφαλες μερος για τα ζωα και συγκεκριμενα για τα γατακια για τα οποια εγραψα..απλα νιωθω πως να τα κραταω μεσα στο σπιτι τεσσερα γατακια τωρα ,γατες σε λιγο θα ειναι δυσκολο..ηδη δεν τολμαω να ανοιξω την πορτα και τρεχουν εξωεκ των πραγματων δηλαδη θα κυκλοφορουν και εξω δεν θα μπορω να τα περιορισω μεσα στο σπιτι αν τα κρατησω εγω.οποτε ρισκαρω .. .επισης ειναι δυο μηνων τα μωρα,ποτε ειναι καλο να τα δώσω εαν και εφοσον βρω σπιτι για αυτα??και ειναι και αδερφακια..θα νιωσουν τον αποχωρισμο??πως θα τα αποχωριστω κι εγω ???τα εχω λατρεψει..η πιο σωστη αποφαση δηλαδη θα ειναι να τους βρω σπιτι μαλλον..
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,064 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:52, 29-05-17:

Καλησπέρα κι από μένα και καλωσήρθες στην παρέα μας

Όταν τα γατάκια απογαλακτιστούν, καλό είναι να φροντίσεις να υιοθετηθούν από κατάλληλους ανθρώπους που να τα αγαπούν. Μπορεί να λυπηθείς για λίγο που θα τα αποχωριστείς, όμως τελικά η σκέψη οτι βρίσκονται κάπου ασφαλή και σε καλά χέρια θα σε κάνει να χαίρεσαι.
Καλό θα ήταν επίσης να στειρώσεις τη γατούλα και για να μην έχεις νέα γεννητούρια,αλλά και για άλλους λόγους.
Για περισσότερα δες το άρθρο
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariakal

Νεοφερμένος

H mariakal έγραψε στις 23:08, 29-05-17:

καλησπερα alcyone και σε ευχαριστω για την απαντηση σου,
την μαμα γατουλα την εχω ηδη στειρωσει.Της εχω κανει και εμβολια,γενικα την προσεχω οσο μπορω:)
εχεις δικιο κι εγω το ξερω πως θα νιωσω ανακουφιση να ξερω οτι θα ειναι καπου ασφαλη με ανθρωπους που θα τα αγαπανε και θα τα εχουν σαν μελος της οικογενειας τους..κι ας ειναι μακρυα μου:( αλλωστε αυτο ειναι αγαπη ε?
αν ηξερα πως θα μεινουν μεσα στο σπιτι και δεν θα βγουν εξω μπορει να το σκεφτομουν να τα κρατησω αν και τεσσερα γατακια ειναι λιγο δυσκολο να μπορουσα να ανταπεξελθω και απο οικονομικης αποψης και απο αποψη χωρου γιατι ειναι μικρο το σπιτι.
το σιγουρο ειναι πως θα κανω οτι καλυτερο μπορω για τα μωρακια αυτα;)
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,064 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:16, 29-05-17:

Μπράβο σου Μαρία και πολύ καλά έκανες για το θέμα της στείρωσης.
Τώρα αν θες να κρατήσεις κάποιο γατάκι να έχει κι η μαμά γάτα συντροφιά, αφού βέβαια αποφασίσεις οριστικά να τα έχεις προφυλαγμένα μέσα στο σπίτι, αυτό γιατί όχι;
Στη θέση σου θα φρόντιζα για υιοθεσία και θα κρατούσα το τελευταίο που θα μου έμενε και... τυχερό!
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 23:37, 29-05-17:

Αν μένεις σε χωριό και έχεις αυλή κλπ μπορείς να αφήνεις ελεύθερα τα κατοικίδια σου. Σε πόλη προφανώς όχι.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:24, 30-05-17:

Σε αυλή με την προϋπόθεση να είναι ασφαλής και περιφραγμένη, ναι.

Ακόμα και στα χωριά οι κίνδυνοι είναι ουκ ολίγοι, καθότι δεν έχουν σε τίποτα να "ζηλέψουν" από τις πόλεις σχετικά με..φόλες ή δηλητήρια παντός είδους.
Χώρια που κι εκεί τα αυτοκίνητα (γιατί αμφιβάλλω αν έχει απομείνει χωριό που δεν χρησιμοποιεί το αυτοκίνητο ως μόνο μεταφορικό μέσο) αρκετά συχνά αφήνουν στο διάβα τους νεκρά ζώα.

Κακά τα ψέματα: το περιβάλλον και οι συνθήκες έχουν αλλάξει και προκειμένου να αυξηθούν οι πιθανότητες επιβίωσης, ο μόνος τρόπος είναι η προσαρμογή στα νέα δεδομένα.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariakal

Νεοφερμένος

H mariakal έγραψε στις 13:44, 30-05-17:

σας ευχαριστώ πολυ όλους για τις απαντησεις σας.
κατι ακομα θα ηθελα να ρωτησω ασχετο με το συγκεκριμενο θεμα,πρεπει να φτιαξω νεο θεμα ή μπορω και απο εδω?
αφορα τις στειρωσεις για αδεσποτα γατακια..
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:46, 30-05-17:

Μπορείς να γράψεις στο ήδη υπάρχον θέμα μας: Στειρώσεις σε αδέσποτα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους