Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,943 εγγεγραμμένα μέλη και 717,825 μηνύματα σε 22,434 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 316 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ο νέος νόμος για δεσποζόμενα - αδέσποτα ζώα

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,440 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 23:16, 27-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
,για τιποτα δεν ειμαι σιγουρη Μαρια μου,ΑΛΛΑ...ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΚΑΝ Ο σκαι.Σε τοσα σαιτ μπηκα,τοσα ποστ ειδα στο φεεις,μαλιστα και απο φιλοζωικες οργανωσεις..ενα ρημαδι λινκ απο την διαυγεια ΔΕΝ ΕΙΔΑ!Αυτο ειναι απαραδεχτο,και δειχνει την μαλακια του ελληνα και ποσο ερασιτεχνικα δρουμε.Το θεωρω παρα πολυ σημαντικο κομματι αυτο και ειναι πιστεψε με.Η γυναικα του καισαρα δεν αρκει να ειναι τιμια,αλλα πρεπει και να φαινεται τιμια!
Και ολα στο φως και στην διαφανια με αποδειξεις κλπ.
Λοιπον...επαγγελματισμος σε ολα,ακομα και οταν ειμαστε εθελοντες.
Και γμτ..ας στεκονται στα σημαντικα κομματια που αφορουν ΟΛΟΥΣ ,οι φιλοζωικες,και οχι μονο οταν αυτες θιγονται,εστω και σαν κυρος.
Και ξαναλεω,το πολυ σημαντικο κομματι των φιλοζωικων,που τους πας αδεσποτο ζωο και μονο που δεν σε βριζουν.Συγνωμην..αλλα σε αυτο το θεμα τους κατηγορω ασυστολα.
ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΧΧΤΟΙ.ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΖΩΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΑΣ.Στις περισσοτερες περιπτωσεις.Δεν λεω σε ολες,αλλα δυστυχως στις περισσοτερες.
Έφη μου, στο πρώτο κομμάτι θα συμφωνήσω απόλυτα, είναι σημαντικό εννοείται να παρατίθενται οι σωστές πηγές και από κει και πέρα να κρίνει ο καθένας αναλόγως.
Στο δεύτερο που λες, ότι δεν δέχονται δηλ. ζώα οι φιλοζωικές, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Επειδή βλέπεις, δεν είναι εύκολο καθόλου να "επιβαρυνθούν" με επιπλέον ζώα, όταν είναι ήδη χρεωμένοι σε κτηνιάτρους και επιπλέον έχουν τα σπίτια τους γεμάτα με ζώα που φιλοξενούν, εθελοντικά πάντα, άρα είναι λογικό να μην δύνανται να αναλάβουν επιπλέον ζώα, είναι πολύ περιορισμένες οι δυνατότητες...δυστυχώς και εκ των πραγμάτων θέτουν κάποια περιστατικά σε προτεραιότητα... Για τον τρόπο τους όμως, που μόνο που δεν βρίζουν, όπως λες σε κάποιες περιπτώσεις, με βρίσκεις επίσης απολύτως σύμφωνη, όσο απηυδισμένοι και να είναι δεν φταίει σε κάτι ο άνθρωπος που απευθύνεται σε αυτούς, ακόμη κι αν δεν ξέρει και δεν μπορεί καν να φανταστεί τη θέση τους..
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikonk
Ο Νίκωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ανάβυσσος (Αττική). Έχει γράψει 668 μηνύματα.

O nikonk έγραψε στις 09:42, 28-03-18:

Στο δεύτερο που λες, ότι δεν δέχονται δηλ. ζώα οι φιλοζωικές, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.
Επιβεβαιώνω κι εγώ με απόλυτη σιγουριά αυτό που λέει η Μαρία και αν κάποιες φορές δεν μπορούν να δεχθούν κάποια ζώα είναι γιατί υπάρχει υπερπληθυσμός. Πολλές φορές βρίσκουν παρατημένα μέσα σε κάποια κούτα νεογέννητα και ειδικά σκυλάκια τα οποία θέλουν και ειδική φροντίδα και κάθε εθελοντής μπορεί να έχει στο σπίτι του 8-10 ζωάκια. Πολλές φορές βγάζουν ανακοίνωση ότι έκλεισαν οι πόρτες λόγω πληρότητας , όμως αν βρουν νεογέννητα δεν πάει η καρδιά τους και τα μαζεύουν. Για μένα αυτοί προσφέρουν αφιλοκερδώς στα ζώα πολλά περισσότερα από μένα , γιατί εγώ δεν έχω να αντιμετωπίσω, βαριά τραυματισμένα ή κακοποιημένα περιστατικά , απλά βοήθησα με τα βασικά μερικά ζωάκια.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

Ο Νίκωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ανάβυσσος (Αττική). Έχει γράψει 668 μηνύματα.

O nikonk έγραψε στις 10:03, 28-03-18:

Και ξαναλεω,το πολυ σημαντικο κομματι των φιλοζωικων,που τους πας αδεσποτο ζωο και μονο που δεν σε βριζουν.Συγνωμην..αλλα σε αυτο το θεμα τους κατηγορω ασυστολα.
ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΧΧΤΟΙ.ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΖΩΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΑΣ.Στις περισσοτερες περιπτωσεις.Δεν λεω σε ολες,αλλα δυστυχως στις περισσοτερες.
Κι αυτό είναι αλήθεια όταν ακούς όταν τους τηλεφώνησα για τραυματισμένο ζώο σχεδόν δίπλα τους "κύριε ξέρετε που πήρατε , εμείς δεν μαζεύουμε τραυματισμένα ζώα" και στην ερώτηση μου "δηλαδή να το αφήσω στον δρόμο να περάσουν από πάνω του τα αυτοκίνητα ;" , πήρα την απάντηση , "κάντε ότι θέλετε" και μου έκλεισαν και το τηλέφωνο. Ποιος ο λόγος ύπαρξης της συγκεκριμένης φιλοζωικής δεν ξέρω. Είπαμε καλές και κακές φιλοζωικές. Την Κάρολ μου την μέρα που πήγα στο Μαρκόπουλο να την πάρω , μου λέει μια κυρία πάμε μαζί μια βόλτα για να σας συνηθίσει . Στα χέρια της κυρίας Καίτης το σκυλί ένιωθε ασφαλές , όταν πήρα εγώ το λουράκι το σκυλί έτρεμε πράγμα που σημαίνει πως είχε εισπράξει αγάπη από την κυρία Καίτη και μίσος από τους συνανθρώπους μας.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 12:32, 28-03-18:

Πάντως σε περιστατικό μπροστα στην πόρτα μας στη Χαλκιδική ,μετά από 200 τηλέφωνα ήρθαν από το Δήμο Μουδανιών με φορτηγάκι κλειστό και το πήραν το χτυπημένο σκυλάκι.Έμαθα ό,τι έγινε χειρουργείο στα ποδαράκια αλλά δεν γνωρίζω τη συνέχεια.Επέμεναν όμως το σκυλάκι να το πάρουν τα παιδιά που το χτύπησαν αλλά αυτοί αδυνατούσαν.Πάλι καλά που μερίμνησαν για τη μεταφορά του.Άλλοι θα το είχαν παρατήσει στην πόρτα μου.Πάντως εμένα δεν με άφησε ο άντρας μου να το δω.Αχ τι έπαθε εκείνη τη μέρα.Έκλαιγα συνέχεια κι αυτό το πουλάκι μου κιχ δεν έκανε με 2 εντελώς διαλυμμένα ποδαράκια,μπρος και πίσω.Φρίκη...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 13:37, 28-03-18:

Εμάς ο δήμος δεν έχει ακόμα κάποια υποδομή μέχρι τουλάχιστον πριν λίγο καιρό , ρώτησα ένα παιδί γνωστό που δουλεύει στα ΚΕΠ. Αυτό που με ενόχλησε περισσότερο με την κοντινή "φιλοζωική" , ήταν ο τρόπος που μου απάντησαν.
Εγώ ερχόμενος από Πειραιά , στην είσοδο του Resort Λαγονήσι , από 200-250 μέτρα μακρυά είδα ένα άσπρο πράγμα να χτυπιέται και λέω στην γυναίκα μου , κάποιος χτύπησε ένα γλάρο. Όταν έφτασα κοντά είδα ότι πρόκειται για ένα μικρό άσπρο σκυλάκι που με δάγκωσε από τους πόνους που είχε. Το χτύπησε μια "κυρία" όπως μου είπαν από ένα φυτώριο και το εγκατέλειψε. Φυσικά δεν είχαν πάρει τον αριθμό της . Το σκυλάκι αυτό είχε ένα σπασμένο πόδι και σπασμένη λεκάνη. Τώρα ζει και βασιλεύει σ΄ένα διαμέρισμα στο Παγκράτι.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:15, 28-03-18:

Πάλι καλά που βρήκε σπιτάκι το καημενούλι.Τι φρικτό θέαμα να βλέπεις ζώο να χτυπιέται στο δρόμο.Μιά φορά είδα και ακόμη βασανίζομαι
Θυμάμαι ένα στίχο του Χριστιανόπουλου που έλεγε,ευτυχώς δεν ήταν γατί,ήταν μόννο ένα στουπί.
Πόσες και πόσες φορές βλέπω λάστιχα και σακούλες στη μέση του δρόμου και εύχομαι να μην είναι ζώα αλλά στουπιά.Τι ανακούφιση όταν είναι καπέλα ή κάτι άλλο...
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 18:57, 28-03-18:

Πόσες και πόσες φορές βλέπω λάστιχα και σακούλες στη μέση του δρόμου και εύχομαι να μην είναι ζώα αλλά στουπιά
Εμείς λόγω των πολλών χιλιομέτρων καθημερινώς, βλέπουμε πολλά τέτοια ατυχήματα και είναι σε ποσοστό 80% γατάκια.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 19:54, 28-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από nikonk
Εμείς λόγω των πολλών χιλιομέτρων καθημερινώς, βλέπουμε πολλά τέτοια ατυχήματα και είναι σε ποσοστό 80% γατάκια.
Όχι,δεν θα το άντεχα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους