Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,900 εγγεγραμμένα μέλη και 717,295 μηνύματα σε 22,374 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 347 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πάνε τα ζώα στον παράδεισο;

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 03:47, 19-08-11:

εψαξα παντου,σε βιβλια,στο ιντερνετ,σε συζητησεις με φιλους και ρωτω κι εσας,τι πιστευετε?πανε καπου τα ζωα μετα θανατον?η θρησκεια μας λεει πως δεν πανε,πως ο ανθρωπος ειναι το υπερτατο ον...
εγω δεν το δεχομαι αυτο,το γεγονος οτι ειμαστε στην κορυφη της πυραμιδας δε μου λεει κατι,γιατι πολυ απλα εμεις χρειαζομαστε τα υπολοιπα μελη αυτης της πυραμιδας,δε θα ζουσαμε χωρις αυτα,ενω η υπολοιπη πυραμιδα ζει ανετα χωρις την παρουσια μας.
τι ειναι αυτο που δεν θεωρηται αμαρτια τελικα?πουθενα δεν γραφουν οι γραφες οτι το να σκοτωνουμε ζωα,θα μας καψουν στην κολαση,ουτε αμαρτια τελικα θεωρηται να καψουμε ενα δασος μ αυτη τη λογικη.
μενω σε θρησκευτικο νησι,υπεροχο νησι για διακοπες,αλλα,τοσα μοναστηρια,τοσες εκκλησιες,και πουθενα αγαπη για τα ζωα γυρω μου,ουτε καν για τα παιδια,αρωσταινουν και πανε για ξεματιασμα,αντι για παιδιατρο(βλ.η κυρα μας η μαμη,ταινια του 54).γιατι η παιδεια μας,η θρησκεια μας δε μας λεει κατι γιαυτα τα πλασματα?
δεν εχω εξομολογηθει ποτε μου,δεν νιωθω αξιο κανεναν παπα να το κανει,σιγουρα υπαρχουν εξαιρεσεις,αλλα πιστευω οτι αν πω,οτι καποτε στα νιατα μου ειχα κανει μια εκτρωση θα με πετροβολησουν και ειναι αμαρτια το ξερω και το εχω μετανιωσει,αλλα αν καποιος ελεγε οτι σκοτωσε ζωο,δε θα πειραζε κανεναν παπα,περιμενω τις αποψεις σας.
και στην τελικη γιατι δεν κρινομαστε οταν σκοτωνουμε ζωα απ το θεο?ο θεος ειναι δικαιος,απεραντος,πανταχου παρων,γιατι να τον εχουν διαστρεβλωσει καποιοι τοσο πολυ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,192 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:30, 19-08-11:

Αγαπημενο μου Ρενακι,εδω δεν ειμαστε σιγουροι αν πανε οι ανθρωποι στον παραδεισο,θα ξερουμε για τα ζωα;

Σαφεστατα εκφραζω την προσωπικη μου αποψη βεβαια.

Τι ψαχνεις τωρα με τις θρησκειες;Εδω τον Μεσαιωνα ,η ιερα εξεταση εκαψε χιλιαδες γατες,ως οργανα του σατανα.Το φιδι ακομα και τον λυκο,τον ειχαν δαιμονοποιησει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 10:19, 19-08-11:

Γιατί, πάνε οι άνθρωποι;
Προσωπικά είμαι ένθεος αλλά άθρησκος οπότε δεν το ψάχνω και πολύ με τις θρησκείες.
Η γενικότερη κοσμοθέαση μου πάντως είναι πιο κοντά σε μια ανατολικού τύπου φιλοσοφία - θρησκεία όπου σημασία έχει το τώρα το οποίο καθορίζει το μέλλον και δεν τελειώνει με τον παράδεισο ή την κόλαση.
Οπότε δεν πιστεύω ότι και τα ζώα πάνε κάπου αλλά ακολουθούν την κυκλική πορεία που ακολουθεί το κάθετί στο σύμπαν.

Έφη, η Ιερά Εξέταση είχε εφεύρει πάρα πολλά βασανιστήρια μέσα στο κλίμα τρομολαγνείας και δεισιδαιμονίας που επικρατούσε το Μεσαίωνα (αν κι ιστορικά οι περισσότερες καύσεις ανθρώπων έγιναν στην Αναγέννηση).
Ένα από αυτά ήταν ο εγκλεισμός ενός ανθρώπου (συνήθως γυναίκας) μέσα σε ένα μεγάλο τσουβάλι και στο οποίο έβαζαν και πολλές γάτες, τις οποίες θεωρούσαν όντως ως ένα από τα αγαπημένα ζώα των μαγισσών και των δαιμόνων.
Έδεναν το τσουβάλι και το έριχναν σε κάποιο ποτάμι.
Το αποτέλεσμα ήταν πριν τον πνιγμό του ανθρώπου και των γατιών, οι γάτες να ξεσκίζουν τον άνθρωπο με τα νύχια τους...

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Louis
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Δυστυχώς,δεν θυμάμαι πια.... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Louis έγραψε στις 12:28, 19-08-11:

Καλησπέρα σε όλους!! Ρένα έχεις δίκιο ότι τα ζώα δεν πάνε στο παράδεισο βάσει της θρησκείας μας,όχι όμως έτσι όπως το θέτεις.Ο λόγος είναι ότι δεν έχουν ψυχή με την θεολογική έννοια και επίσης νου με τις ανθρώπινες ιδιότητες (λογικό, θυμικό-κρίση,κτλ) Όσο για το αν είναι αμαρτία η κακοποίηση των ζώων το έχεις παρεξηγήσει λίγο. Ο Θεός δημιούργησε τον κόσμο και μέσα σε αυτόν και μάλιστα ΠΡΙΝ από τον άνθρωπο τα ζώα,προκειμένου να τον συντροφεύουν και να ζουν σε αρμονία μεταξύ τους όπως και γινόταν. Αργότερα αυτό άλλαξε..και ξέρουμε τη συνέχεια της ιστορίας. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις ορθοδόξων αγίων που αγαπούσαν και προστάτευαν τα ζώα (Άγιος Μόδεστος,Άγιος Μάμας), αλλά ακόμα και σήμερα πολλών χαρισματούχων ανθρώπων που επικοινωνούν με τα ζώα, ακόμα και με τα άγρια,με τρόπο που εμείς δεν μπορούμε να φανταστούμε. Μπορώ να σας μεταφέρω εμπειρία μου αλλά θα πλατειάσω πολύ. Όπως επίσης δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να κακοποιεί τα ζώα και να μην κακοποιεί και τους ανθρώπους,είτε λεκτικά, είτε με πράξεις,είτε..ποικιλοτρόπως. Ένας τέτοιος άνθρωπος πίστεψέ με θα κριθεί για όλα αυτά,συν και για την κακομεταχείριση των ζώων. Πιστεύω ότι ο Θεός βλέπει πιο πολύ την κλίση της καρδιάς μας-το πού ρέπει-και το μέγεθος της αγάπης μας για όλα όσα μας περιβάλλουν και όχι έναν κατάλογο με το τί είναι αμαρτία και τί όχι.Τώρα, το τι λένε οι ιερείς,δεν πρέπει να το λαμβάνουμε πάντα υπόψη γιατί όπως το είπες σπανίζουν οι περιπτώσεις κατιρτισμένων και κυρίως πιστών ιερέων.
Τέλος, επειδή και εγώ είμαι από νησί με πλούσια εκκλησιαστική ιστορία και βλέπω την απάθεια και κακία των ανθρώπων εκεί ως προς τα ζώα-είμαι από τη Σάμο και πρόσφατα φόλιασαν 40 γάτες στο χωριό μου και μόνο οι γονείς μου και κάποιοι γείτονες μας, δηλαδή Αθαναίοι για διακοπές κάλεσαν την αστυνομία και έβαλαν και αμοιβή για να βρεθεί ο ένοχος-έχω να σου πω ότι δυστυχώς οι άνθρωποι εκεί είναι πιο «σκληρόπετσοι».Ί

Ίσως επειδή είχαν τα ζώα από παλιά για βιοποριστικούς σκοπούς και δεν έχουν καταλάβει τί σημαίνει κατοικίδιο ή ζώο συντροφιάς. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ-θέλω να βλέπω την καλή πλευρά των πραγμάτων. Αυτά και συγγνώμη που σας κούρασα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 20-08-11 στις 01:26. Αιτία: merge
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Δυστυχώς,δεν θυμάμαι πια.... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Louis έγραψε στις 13:03, 19-08-11:

Κοιτάξτε και αυτό το link, όποιος επιθυμεί:http://orthodox-answers.blogspot.com...post_2728.html

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

valasia (Βαλασία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη valasia
H Βαλασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (αρκετά καθως μεγαλωσα σε χωριο... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H valasia έγραψε στις 13:25, 19-08-11:

Αν υπαρχει Παραδεισος για τους ανθρώπους τοτε γιατι να μην υπαρχει κ για τα ζωακια που δεν εχουν κακια μεσα τους παρα μονο ενστικτα? Εξαλου ο θεος λενε πως αγαπαει όλα τα πλασματα που δημιουργησε . Παντως εμενα το αγορι μου μου ειπε οταν με ειδε να κλαιω για τον King Kong στην ταινια να μη στεναχωριεμαι γιατι πηγε στον γοριλοπαραδεισο που ειναι γεματος γοριλίνες κ μπανανοδεντρα!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 20:16, 19-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Louis
Κοιτάξτε και αυτό το link, όποιος επιθυμεί:http://orthodox-answers.blogspot.com...post_2728.html
το διαβασα,αλλα απογοτευτηκα,δηλαδη τα ζωα ζουν οσο εχουν ενεργεια δλδ ζωη,μετα τελος.και τι ειναι οι ανθρωποι δλδ?παραπανω απ ολα τα ζωα?ειμαστε κατ εικονα με το θεο κι αυτο με τρομαζει,δε θελω να μας μιαζει ο θεος.εχουμε ψυχη εμεις?πολυ αμφιβαλω για την ποιοτητα της ψυχης μας.τουλαχιστον,με τα παιδικα μου ματια ειχα φανταστει εναν θεο υπερανω,απεραντη αγαπη να βρισκεται μεσα του,απεραντη καλοσυνη,απεραντη νοημοσυνη.
μεγαλωνοντας απορω μαζι του,γιατι να αφηνει να τυρανιουνται τοσο παιδια και ζωα.ηρθε η ωρα τους να φυγουν?ας φυγουν ανωδυνα,οχι ετσι,κι αν τα ζωα δεν πανε και πουθενα,ακομα χειροτερα,τους αξιζε μια καλλυτερη ζωη κι ενας αξιοπρεπης θανατος.
συγνωμη αν ειμαι φορτισμενη,αλλα εχω αρρωστο το γατακι μου και παρακαλαω να πεθανει ανωδυνα,αλλα δε ξερω σε ποιον θεο τελικα να παρακαλεσω.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Louis έγραψε στις 22:06, 19-08-11:

Ρένα καλησπέρα! Και γω έχω παρακαλέσει πολύ για να φύγει η γατούλα μου ανώδυνα και τελικά δεν έγινε,δυστυχώς, και κατέληξε μες στους πόνους.Το ότι είμαστε κατ'εικόνα του Θεού, δεν σημαίνει όμως ότι ο Θεός μας μοιάζει..αυτό έλειπε. Όπως επίσης, ο Θεόςείναι όντως όλα αυτά που λες. Αυτό που δεν καταλαβαίνουμε εμείς είναι ότι δεν ήρθαμε στον κόσμο για να ζήσουμε αιώνια,κάποια στιγμή όλοι μας,ζώα και άνθρωοι, θα φύγουμε. Επίσης, η αρρώστια πολλές φορές, είναι φάρμακο και όχι τιμωρία. Αυτό βέβαια απαιτεί πολλή προσπάθεια για να το καταλάβει κανείς-και εγώ μαζί-αλλά έτσι είναι. Στην αρρώστια μας επικαλούμαστε το Θεό, στην αρρώστια μας νιώθουμε θνητοί, στην αρρώστια μας ψάχνουμε τί υπάρχει μετά...Το θέμα είναι αν θα υπομείμουμε ή αν θα δυσανασχετήσουμε.όσο για τη γατούλα σου,και για τη δικιά μου, είμαι σίγουρος,ότι βιώνει την αγάπη σου,όπως επίσης ο Θεός βλέπει τι υπομένεις και εσύ και αυτή και σίγουρα ξέρει τον πόνο της καρδιάς σου και θα σε ανταμοίψει..Αυτό τουλάχιστον ένιωθα και πίστευα εγώ.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

goth (Kατερινα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη goth
H Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Αρκετες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H goth Αντίστροφα ο χρόνος μετράει... έγραψε στις 22:32, 19-08-11:

Εγω ειμαι μια λιγο τρελη περιπτωση.Οταν ανακοινωσα στην μαμα μου οτι θα γινω goth η μαμα μου μου ειπε τι εκανα λαθος θα ντρεπομαι να λεω στιςσυναδελφους μου οτι η κορη μου ειναι goth...Εν τελει το αποδεχτηκε.Δεν ειμαι παθιασμενη χριστιανη ουτε κι οτιδεν πιστευω σε κανεναν Θεο.Καποια στιγμη ο αδελφος μου εγινε αθεος και αποφασισα να γινω κι εγω αλλα η μαμα μου δεν θα το αντεχε...Τελικα εγω πιστευω πως οταν πεθαινουμε ειτε εμεις ειτε τα ζωα δεν γινεται τιποτα.Ουτε βλεπουμε τη ζωη μπροστα απο τα ματια μας ουτε οτι γινομαστε κατσαριδα επειδη στην προηγουμενη ζωη μας ημασταν κακοι.Απλα πιστεω πως δεν γινομαστε ΤΙΠΟΤΑ.Ειματσε ενα τιποτα δεν υπαρχουμε πια...

Παράθεση

Degen (Γιωργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Degen
Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O Degen εμ? έγραψε στις 02:05, 20-08-11:

o παραδεισος ειναι για οσους φοβουνται τον θανατο. ζεισται οσο καλυτερα μπορειτε και μετα βλεπουμε

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 09:57, 20-08-11:

Σύμφωνα με τα κείμενα των Πατέρων τα ζώα δε πάνε στον παράδεισο αν αυτό γίνεται ομως δε μπορω να το ξέρω

Παράθεση

lianap

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lianap
H lianap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H lianap έγραψε στις 12:56, 27-01-13:

Τα ζώα δεν πάν τον Παράδεισο γιατί δεν θα κριθούν. Δεν έχουν Παράδεισο δεν έχουν όμως ούτε Κόλαση.
Μετά το προπατορικό αμάρτημα, συμπαρασύραμε και τα άκακα ζώα στη δυστυχία.

Ο ένας και μοναδικός Τριαδικός Θεός, δε θέλει κανένα πλάσμα του να υποφέρει.
Έδωσε όμως σε μας τους ανθρώπους την ελεύθερη βούληση και γι αυτό είμαστε άξιοι και υπαίτιοι για όλα τα κακά που συμβαίνουν γύρω μας είτε γιατί τα προκαλούμε είτε γιατί αδιαφορούμε κ.λ.π.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 13:15, 27-01-13:

"Αν δεν υπάρχουν σκύλοι στον Παράδεισο, τότε, όταν πεθάνω, θέλω να πάω όπου πήγαν και εκείνοι" Will Rogers

Εντωμεταξύ, αν υποθέσουμε ότι υπάρχει παράδεισος, εγώ τον φαντάζομαι σαν ένα τεράστιο, καταπράσινο λειβάδι, γεμάτο προβατάκια. :-)

http://trupokarudos.com/?p=8489

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 27-01-13 στις 13:28. Αιτία: Συχγώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lianap

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lianap
H lianap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H lianap έγραψε στις 17:06, 27-01-13:

Παράδεισος-Κόλαση είναι κατάσταση, όχι τόπος από τα λόγια των μεγάλων πατέρων της ορθοδοξίας.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 01:49, 28-06-13:

λεν πως τα ζωα δεν πανε στον παραδεισσο,δεν υπαρχει παραδεισσος,ολα κι ολοι ειμαστε μια ενεργεια κλπ κλπ.
ομως εγω αυτη τη στιγμη εχω δυο πλασματα,ζωντανα,που επικοινωνουν με τον φιλο τους που εφυγε μ ενα μαγικο τροπο,τον βλεπουν,παιζουν μαζι του,αναστεναζουν,μουτρωνουν και ξαπλωνουν με τα χερακια-ποδαρακια στο πηγουνακι τους,ασυναισθητα φωναξα ριρη(ο γατος μου που πεθανε χτες)και τα ζωντανα γατια ετρεξαν κοντα μου,εδω ειναι ακομα,δεν εφυγε,τον νιωθω,τρεχει μες στο σπιτι,περνα απ τις σιτες,μπαινει και βγαινει σαν αερικο.
στεναχωριεται που κλαιω το ξερω,αλλα κουραστηκα,δεν αντεχω αλλες απωλειες,εφυγε αθορυβα χωρις να ενοχλησει,δε ξερω με ποια κατασταση βρησκεται εκει που βρησκεται,ουτε αν το καταλαβε οτι πεθανε,μαλον ειναι σε φαση συνειδητοποιησης οπως κι εγω.
αραγε εκει στον δικο του παραδεισσο θα χει τοση αγαπη οσο ειχε εδω;αυτο με καιει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 15:03, 30-06-13:

Γιατί να μην είναι μες την αγάπη Ρενάκι μου; Έβλαψε κανέναν εκείνη η ψυχούλα; Δυστυχώς τη θρησκεία και τον Θεό τον έχουν μεταφράσει οι "πιστοί" όπως τους βολεύει. Εκεί λοιπόν τοποθέτησαν τον εαυτό τους στον παράδεισο και τα ζώα, ("τα κατώτατα αυτά όντα που πλάστηκαν για να υπηρετούν τον άνθρωπο" όπως μου είπε ένας θρησκόληπτος πρόσφατα), ε τα ζώα δεν πάνε πουθενά. Λυπάμαι αλλά είναι κοινή λογική.
Σ' αυτή τη ζωή ότι δώσεις θα πάρεις. Τα ζώα δεν δρουν με κακία, αγάπη μπορεί να νιώσουν, μίσος ποτέ. Γιατί λοιπόν άμα πεθάνουν πρέπει και καλά να περάσουν στην ανυπαρξία; Δεν το δέχομαι με τίποτα αυτό. Αν υπάρχει κάτι μετά, τότε υπάρχει για ότι υπήρξε σ' αυτή τη διάσταση, υπάρχει για όλους. Κακό ή καλό θα εξαρτηθεί από την εξέλιξη του κάθε όντος. Ο μη εξελιγμένος κάκιστος άνθρωπος δεν θα πάει και πολύ μακριά. Ο πιο εξελιγμένος θα έχει συνέχεια, ίσως ακόμα και την ευκαιρία να εξελιχθεί περισσότερο. Πιστεύω ότι ισχύει αυτό και με τα ζώα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,277 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:24, 30-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Louis
Καλησπέρα σε όλους!! Ρένα έχεις δίκιο ότι τα ζώα δεν πάνε στο παράδεισο βάσει της θρησκείας μας,όχι όμως έτσι όπως το θέτεις.Ο λόγος είναι ότι δεν έχουν ψυχή με την θεολογική έννοια και επίσης νου με τις ανθρώπινες ιδιότητες (λογικό, θυμικό-κρίση,κτλ) Όσο για το αν είναι αμαρτία η κακοποίηση των ζώων το έχεις παρεξηγήσει λίγο. Ο Θεός δημιούργησε τον κόσμο και μέσα σε αυτόν και μάλιστα ΠΡΙΝ από τον άνθρωπο τα ζώα,προκειμένου να τον συντροφεύουν και να ζουν σε αρμονία μεταξύ τους όπως και γινόταν. Αργότερα αυτό άλλαξε..και ξέρουμε τη συνέχεια της ιστορίας. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις ορθοδόξων αγίων που αγαπούσαν και προστάτευαν τα ζώα (Άγιος Μόδεστος,Άγιος Μάμας), αλλά ακόμα και σήμερα πολλών χαρισματούχων ανθρώπων που επικοινωνούν με τα ζώα, ακόμα και με τα άγρια,με τρόπο που εμείς δεν μπορούμε να φανταστούμε. Μπορώ να σας μεταφέρω εμπειρία μου αλλά θα πλατειάσω πολύ. Όπως επίσης δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να κακοποιεί τα ζώα και να μην κακοποιεί και τους ανθρώπους,είτε λεκτικά, είτε με πράξεις,είτε..ποικιλοτρόπως. Ένας τέτοιος άνθρωπος πίστεψέ με θα κριθεί για όλα αυτά,συν και για την κακομεταχείριση των ζώων. Πιστεύω ότι ο Θεός βλέπει πιο πολύ την κλίση της καρδιάς μας-το πού ρέπει-και το μέγεθος της αγάπης μας για όλα όσα μας περιβάλλουν και όχι έναν κατάλογο με το τί είναι αμαρτία και τί όχι.Τώρα, το τι λένε οι ιερείς,δεν πρέπει να το λαμβάνουμε πάντα υπόψη γιατί όπως το είπες σπανίζουν οι περιπτώσεις κατιρτισμένων και κυρίως πιστών ιερέων.
Τέλος, επειδή και εγώ είμαι από νησί με πλούσια εκκλησιαστική ιστορία και βλέπω την απάθεια και κακία των ανθρώπων εκεί ως προς τα ζώα-είμαι από τη Σάμο και πρόσφατα φόλιασαν 40 γάτες στο χωριό μου και μόνο οι γονείς μου και κάποιοι γείτονες μας, δηλαδή Αθαναίοι για διακοπές κάλεσαν την αστυνομία και έβαλαν και αμοιβή για να βρεθεί ο ένοχος-έχω να σου πω ότι δυστυχώς οι άνθρωποι εκεί είναι πιο «σκληρόπετσοι».Ί

Ίσως επειδή είχαν τα ζώα από παλιά για βιοποριστικούς σκοπούς και δεν έχουν καταλάβει τί σημαίνει κατοικίδιο ή ζώο συντροφιάς. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ-θέλω να βλέπω την καλή πλευρά των πραγμάτων. Αυτά και συγγνώμη που σας κούρασα...
Γιατί να μας κουράσεις? Το forum γι αυτό το λόγο υπάρχει. Κάθε καλοπροαίρετη άποψη καλοδεχούμενη, αρκεί να υπάρχει σεβασμός και στις διαφορετικές απόψεις.

Αν ο άνθρωπος έχει αυτό που λέμε "ψυχή", τότε έχουν και τα ζώα.
Αν ο άνθρωπος μετα θάνατον πάει στον παράδεισο, ή απλά ανακυκλώνεται, ή μετενσαρκώνεται, το ίδιο και τα ζώα.
Με διαφορετικό κάπως παραλλαγμένο τρόπο, αλλά πιστεύω ισχύει, αν αναλογιστούμε πως ό,τι υπάρχει στη φύση, στο σύμπαν γενικά, λειτουργεί με μια αλληλουχία και μια "λογική",άσχετα αν κάποιες φορές μας φαίνεται ακατανόητη, σκληρή ή παράλογη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 01-07-13 στις 10:02. Αιτία: merge posts
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Argy
H Argy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 128 μηνύματα.

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 19:42, 05-07-18:

Ρενάκι...αν και έχει περάσει πολύς καιρός βλέπω το 11ανοίχθηκε αυτό το θέμα,τσεκάρετε αυτό το βίντεο:.εκδόσεις υπακοή,π.Βασίλειος Βολουδάκης: περί θανάτου ανθρώπων και ζώων...ο Θεός μας αγαπάει και ότι μετράει και έχει αξία για εμάς μετράει και για Εκείνον..για κάποιο λόγο που τον μαθαίνουμε είτε σε αυτή τη ζωή είτε στην άλλη έρχονται όχι μόνο άνθρωποι αλλά και τα ζώα στις ζωές μας:άλλοτε για να τα βοηθήσουμε πχ.σε περιπτώσεις κινδύνου,άλλοτε για να μάθουμε απο αυτά πχ.αγάπη,συμπόνοια,αλληλοπεριχώρηση ή κάποιας αποστολής,ανάγκης για εκείνα και άλλους ανθρώπους που γνωρίζει μόνο ο Θεός...στη δική μας περίπτωση για παράδειγμα πριν 16χρόνια,10το βράδυ,ήρθε ξαφνικά ο θείος μου απο τη Ξάνθη με μια σακούλα και μέσα είχε τον Ξανθούλη μας!!μας λέει:μόλις πέθανε η μαμά του και δεν ήθελα να τον αφήσω μόνο του,τον θέλετε;;δεν μπορώ να πιστέψω πως ο Θεός μας έφερε αυτό το πλασματάκι,προγνωρίζοντας όσα θα ακολουθούσαν(αγάπη,πόνος,χαρά,16χρόνια συμπόρευσης...)απλά για να χαθεί..και οι άγιοι ακόμη είχαν ζωάκια δίπλα τους:ο Παίσιος τον Σπίνο,ο Πορφύριος έναν παπαγάλο,ο Σεραφειμ μια αρκούδα,κάποιοι έχουν δει αγίους μας μαζί με ζώα πχ.τον αγιο Γεώργιο και τον άγιο Μηνά πάνω σε άλογα,θυμίζω την περίπτωση της αγίας Σοφίας της Κλεισούρας που την κατέβασε ο άγιος Γεώργιος πάνω σε άλογο..Τον ίδιο τον Θεό τον ζέσταιναν ζώα στην φάτνη,συν το περιστέρι..κ.α...Τα ζώα αρχικά δεν δημιουργήθηκαν απο τον Θεό για κατανάλωση,ούτε για την ηδονή της τροφής του ανθρώπου...αυτό είναι μεταπτωτική κατάσταση και θα πάρει πολύ να σας το αναλύσω...αυτή τη στιγμή που το γράφω αυτό ερευνώ αυτό ακριβώς,ποιά είναι η θέση των Πατέρων και για τα ζώα....και ελπίζω να επανέλθω με τεκμηριωμένη απάντηση..αλλά προς το παρόν δείτε το βιντεάκι,αξίζει...https://youtu.be/tg5RP0umeYY
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 05-07-18 στις 19:56.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,192 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:38, 05-07-18:

Πολυ ωραια η απαντηση σου καλη μου φιλη!
Καλα κανεις και το ψαχνεις..και πολυ θα θελαμε να δουμε τι βρισκεις απο την ερευνα σου!
Η ταπεινη μου αποψη ειναι,οτι θα δεις πολλες αντικρουομενες αποψεις,οσον αφορα αποψεις ιερωμενων βεβαια...,καποιοι πχ λενε οτι τα ζωα εγιναν για να υπηρετουν τον ανθρωπο,εγω αυτο δεν το πιστευω...δεν ξερω αν οταν λες
αυτή τη στιγμή που το γράφω αυτό ερευνώ αυτό ακριβώς,ποιά είναι η θέση των Πατέρων και για τα ζώα...
,εννοεις Μεγα βασιλειο κλπ,τους Πατερες της εκλησιας δηλαδη,ή απλα τους παπαδες.Οποτε μην απογοητευτεις.Οπως και να εχει,και για οτιδηποτε πιστευει ο καθενας,καθως ανεξιθρησκεια εχουμε...η γνωμη μου ειναι οτι οτιδηποτε εχει ψυχη....οφειλουμε να το σεβομαστε.Και οτιδηποτε ΑΓΑΠΑ....σιγουρα εχει ψυχη,και τα ζωα,εμεις που εχουμε ή ειχαμε,ΕΧΟΥΜΕ ΝΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥΣ... Αν υπαρχει κατι ανωτερο,πιστευω θα ειναι δικαιο,αρα δεν θα μεριμνα μονο για εμας,αλλα για οτιδηποτε εχει ψυχη!
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 20:51, 05-07-18:

Πουπουλίνααα.....how are u.;;hope well..εδώ 40βαθμοί,λιώνει το κορμί και παραλία με τη φαντασία,just....όχι δεν εννοώ τους παπάδες...αλλά please άκουσε το συγκεκριμένο βίντεο...εμένα με βοήθησε και με ώθησε να το ψάξω περισσότερο...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:05, 05-07-18:

Αρχική Δημοσίευση από Argy
Πουπουλίνααα.....how are u.;;hope well..εδώ 40βαθμοί,λιώνει το κορμί και παραλία με τη φαντασία,just....όχι δεν εννοώ τους παπάδες...αλλά please άκουσε το συγκεκριμένο βίντεο...εμένα με βοήθησε και με ώθησε να το ψάξω περισσότερο...
Ω ναι θα το δω,σιγουρα!και θα σου πω και εντυπωσεις!
Δεν αμφισβητω τιποτα παντως,απλα...αυτο που λεω ειναι οτι ακομα και αν εβλεπα Πατερες της εκκλησιας να ελεγαν οτι τα ζωα δεν εχουν ψυχη ή κατι αναλογο,δεν θα το εδενα κομπο..αυτο εννοω.Απαξ και καποιος ειναι ανθρωπος δεν ειναι αλαθητος...και κανενας δεν μπορει να ξερει τι ακριβως υπαρχει εκει εξω...ακριβως αυτο εννοω βασικα.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:25, 05-07-18:

Παντως χαιρομαι πραγματικα οταν βλεπω ανθρωπους να ψαχνουν και να διερευνουν πραγματα.Ακριβως αυτο μας κανει Ανθρωπους.Δεν πιστευω οτι ηρθαμε σε αυτον τον κοσμο,απλα για να τρωμε,να πινουμε..να περναμε καλα και να γενναμε.
Θα το δω αυριο το βιντεο που εβαλες και θα σου πω και εντυπωσεις.
Κανεις πολυ καλα που ψαχνεις τετοια θεματα . Και πραγματικα μας ενδιαφερει τι θα βρεις και να μοιραστεις μαζι μας τις αποψεις σου και την ερευνα σου.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 21:32, 05-07-18:

καταλαβαίνω τι εννοείς..^-^...&περιμένω τις εντυπώσεις σου..για αυτό που λες(και κανενας δεν μπορει να ξερει τι ακριβως υπαρχει εκει εξω...)ο Θεός λένε πως έχει το κινητό,ακίνητο&αεικίνητο άρα είναι αδύνατον να φθάσει κανείς σε πλήρη γνώση γιατί τότε θα μιλούσαμε για κάτι στατικό.ούτως ή άλλως κανείς δεν ξέρει την ουσία Του....γι'αυτό λέμε ότι και οι άγιοι πορεύονται απο δόξα εις δόξα,υπάρχει δηλαδή εξέλιξη....και γνωρίζουμε λένε οι Πατέρες εν μέρει,σαν μέσα σε ένα κάτοπτρο...θέλω να πιστεύω πως παραμένουν σε ένα επίπεδο ενότητας,ενέργειας μαζί μας και μετά τον σωματικό θάνατο....cu..cheers!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 05-07-18 στις 21:50.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:03, 05-07-18:

.θέλω να πιστεύω πως παραμένουν σε ένα επίπεδο ενότητας,ενέργειας μαζί μας και μετά τον σωματικό θάνατο....cu..cheers!!
..cheers!
Οσον αφορα αυτο που λες....το υπογραμισμενο...χμ....και εγω το ιδιο πιστευω..ΚΑΙ...αν δεις τα νεα επιστημονικα δεδομενα της αστροφυσικης...μαλλον συνηγορει σε αυτο!Θελω να γραψω και εγω γενικα για αυτα τα θεματα...το ψαχνω πολυ!Μα ποσο χαιρομαι να βλεπω και αλλα ατομα με παρομοιες ανησυχιες!
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 00:10, 06-07-18:

δες το βίντεο...όχι λίγο αρχή,λίγο τέλος..16λεπτά είναι εξάλλου...το ίδιο υποστηρίζει και ο π.Βασίλειος...αλλά και όσα μέχρι στιγμής διαβάζω στην ενότητα όλης της κτίσεως καταλήγουν...χαχχα ανήσυχο πνεύμα απο τα γεννοφάσκια μου....καλά κάνεις,πίστευε και μη,ερεύνα!!Αυτό σημαίνει το κόμμα,είτε πιστεύεις είτε όχι εσύ ερεύνα&αυτός που αναζητά αληθινά και επιμένει,η αλήθεια του αποκαλύπτεται...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 06-07-18 στις 00:13.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,277 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 07:35, 06-07-18:

.καλά κάνεις,πίστευε και μη,ερεύνα!
Μεγάλη σημασία η ύπαρξη του κόμματος (σημείο στίξης) μέσα στην πρόταση.

Γιατί παλαιότερα, πολύ καλά θυμάμαι οτι ήταν: "Πίστευε και μη ερεύνα", έτσι απλά, χωρίς κόμμα, όπου βλέπουμε να αλλάζει εντελώς το νόημα και να μας προτρέπει στην τυφλή πίστη, χωρίς την έρευνα (πράγμα που θέλει μεγάλη κουβέντα, αν είναι καλό ή όχι).
Και μην ξεχνάμε και το "Ερευνάτε τας γραφάς" που το θεωρώ μη αμφισβητήσιμο, χωρίς να παίζει ρόλο η ύπαρξη ή μη του κόμματος.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 08:50, 06-07-18:

Alcyone...glad to see you too..***έλεγα θα κάνω κανα τριμηνο να ξαναμπώ στο forum γιατί θυμάμαι και ψιλοστεναχωριέμαι είναι η αλήθεια...θα παρει καιρό να απαλύνει ο πόνος για τον Ξανθούλη...όταν έψαχνα μήπως και βρω κάποια θετική απάντηση για ύπαρξη άλλης ζωής και για τα ζωάκια μας είδα ότι υπάρχει ανάλογο θεματάκι&είπα να γράψω κάτι και εδώ...και παλαιότερα και νυν και πάντοτε,ο βούρκος της άγνοιας μεγάλος!!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:31, 08-07-18:

,ποιά είναι η θέση των Πατέρων και για τα ζώα....και ελπίζω να επανέλθω με τεκμηριωμένη απάντηση..αλλά προς το παρόν δείτε το βιντεάκι,αξίζει...https://youtu.be/tg5RP0umeYY
Λοιπον,καλημερα φιλη μου.
Ειδα την αρχη του βιντεου,και θα σου πω γιατι ειδα μονο την αρχη.

Καταρχην να πω οτι ηδη απο την αρχη του βιντεου βλεπεις πως λεγονται για διαφορες αποψεις Πατερων η αγιων,που ειναι αντικρουομενες.
Αυτο που εχω γραψει και εγω παραπανω δηλαδη,οτι δεν υπαρχει μια ξεκαθαρη θεση της εκλλησιας για τα ζωα,ο καθε παπας ή σχετικος με την θρησκεια λεει και την δικια του αποψη.
ΟΚ,εδω αυτος ο ιερωμενος λεει καποια πραγματα που φαινονται σωστα,αρχικα,ΑΛΛΑ...δυστυχως δενε χει καμια αξιοπιστια και θα το εξηγησω.
Λιγο να ξερεις ειτε απο ντοκιμαντερ ειτε απο βιβλια,καποια πραγματακια...εχει ακυρωθει τελειως ο τυπος.

Λεει στην αρχη,μαλλον τον ρωτανε για τους δεινοσαυρους.Και τον ρωτησαν αυτο,οταν ειπε οτι ουτε για τα ζωα υπαρχει θανατος.Εννοοντας τον ΟΡΙΣΤΙΚΟ θανατο,οπως και για τους ανθρωπους.
Γιατι δηλαδη εξαφανιστηκαν οι δεινοσαυροι.Καταρχην ηλιθια ερωτηση,δεν ειπε κανεις οτι τα ζωα δεν πεθαινουν,αλλα οπως και ο ανθρωπος ειναι ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ.Και αντι να απαντησει αυτο,απαντησε εντλως ηλιθια δειχνοντας απολυτη αγνοια και παραννοια θα ελεγα.

Ειπε δηλαδη οτι οι δεινοσαυροι εξαφανιστηκαν επειδη ηταν προιον αμαρτιας του ανθρωπου!!!!! Και αρχισε να λεει κατι για διασταβρωσεις αλογων με μουλαριων κλπ.Ειπε και το τονιζε,οτι ο θεος εξαφανισε τους δεινοσαυρους ΚΑΙ ΤΟΥς ΕΠΝΙΞΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΗΜΜΥΡΑ;;;;;;,διοτι ο ανθρωπος εκανε αμαρτωλα αυτα τα ζωα!
ΟΚ δεν υπαρχει αυτο.
Καταρχην οταν υπηρξαν οι δεινοσαυροι...ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.Ειναι πασιγνωστο αυτο!Επειδη ακριβως εξαφανιστηκαν σαν ειδος,και μαλιστα η εξαφανιση τους καμια σχεση δενε χει με πλήμυρα,αλλα μαλλον με τεραστιο μετεωριτη,αυτο επετρεψε σε βαθος χιλιαδων χρονων βεβαια,την εμφανιση του ανθρωπινου ειδους.

Αν οι δεινοσαυροι ειχαν παραμεινει,το ανθρωπινο ειδος δεν θα μπορουσε να εχει επιβιωσει.Αυτα ειναι πασιγνωστα πραγματα εδω και πολλα χρονια.
Ποσο ακυρος ειναι ο τυπος;
Και να πω βεβαια οτι υπαρχουν απογονοι των δεινοσαυρων/.και ειναι ποια;Τα υπεροχα πουλια μας!

Θα μπορουσα επισης να σχολιασω και το ακατανομαστο,που ειπε οτι ο θεος εξαφανισε τους δεινοσαυρους επειδη ο ανθρωπος τα διεφθυρε....ειναι ομως τοσο ακυρα ολα αυτα,που δεν αξιζει καν τον κοπο.
Ενα μικρο παραδειγμα γκουγκλαρισμαρος για δεινοσαυρους,απειρα θα βρεις,αλλα δεν ειναι κατι που αμφισβητηται.Ειδικα το ποσο υπηρχαν,πολυ πριν εμφανιστει ο ανθρωπος,και ποσο πολυ πριν εξαφανιστηκαν ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.

Πριν από ακριβώς 66.038.000 χρόνια εξαφανίστηκαν οι δεινόσαυροι σύμφωνα με τους επιστήμονες! Μέχρι σήμερα, γνωρίζαμε το πότε εξαφανίστηκαν οι γιγαντόσωμοι αυτοί προϊστορικοί κάτοικοι του πλανήτη μας κατά προσέγγιση.
Όμως, η εξαφάνιση των δεινοσαύρων αποτελεί ένα από τα... ιερά δισκοπότηρα της επιστήμης. Πότε εξαφανίστηκαν; Γιατί; Και -κυρίως- θα μπορούσε με αντίστοιχο τρόπο να εξαφανιστεί και το ανθρώπινο είδος;
Σε αυτά τα κρίσιμα ερωτήματα προσπάθησαν να απαντήσουν επιστήμονες του πανεπιστημίου της Γκλασκώβης και κατέληξαν στην ακριβή ημερομηνία εξαφάνισης τους (εντάξει, με προσέγγιση ± 11.000 ετών αλλά τι είναι 11.000 χρόνια μπροστά στα εκατομμύρια έτη ζωής της Γης και των δεινοσαύρων. Επιβεβαίωσαν δε, από εξέταση γεωλογικών δειγμάτων, ότι οι τεράστιες αυτές σαύρες εξαφανίστηκαν όταν ένας αστεροειδής συνετρίβη στη Γη μας.
Η θεωρία περί αστεροειδούς αν και υπήρχε από το 1980, είχε αμφισβητηθεί καθώς ειδικοί έλεγαν ότι μπορεί να συνέβη ακόμη και 300.000 χρόνια μετά την εξαφάνιση.
Πιθανότερο σημείο πρόσκρουσης του αστεροειδή θεωρείται η περιοχή της Καραϊβικής ανοικτά της ακτής Γιουκατάν στο Μεξικό, όπου υπάρχει ένας κρατήρας διαμέτρου 180 χιλιομέτρων. Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις των αστρονόμων, το διαστημικό σώμα που προσέκρουσε στον πλανήτη μας είχε διάμετρο άνω των 10 χιλιομέτρων.

Πηγη
Οποτε,μολις ακουσα αυτο...το εκλεισα.Διοτι τι να εμπιστευτεις απο αυτα που λεει ενας παπας,οταν λεει οτι τους δεινοσαυρους τους εξαφανισε ο θεος επειδη ο ανθρωπος τους ειχε διαφθειρει;Μα καν δεν υπηρχε το ανθρωπινο ειδος,οταν ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ οι δεινοσαυροι.Τελεια και παυλα.

Οπως και να εχει,προσωπικα εμενα δεν με ενδιαφερει καθολου η αποψη των παπαδων ,ή ακομα και των πατερων για τα ζωα.Δεν την ταυτιζω ουτε με τον ηθικο κωδικα δικαιοσυνης που εχουμε μεσα μας εκ φυσεως,απλα ο εγωισμος δεν αφηνει καποιους να τον νιωσουν,ουτε με την υπαρξη ανωτερης διαννοιας,με το κοινο ονομα Θεος.
Αν ολα ειναι μια τυχη,ειναι και για εμας και για τα ζωα.Αν δεν ειναι,πιστευω οτι οτιδηποτε εχει ψυχη,αντιμετωπιζεται ισοτιμα.
Παρολα αυτα,δεν αμφισβητω οτι σιγουρα θα υπαρχουν και ιερωμενοι με σωστες αποψεις για τα ζωα,αλλα τεκμηριωμενες σωστα,οχι οπως εδω σε αυτο το βιντεο.Απλα θελει πολυ ψαξιμο,για οσους βεβαια ενδιαφερονται για τις αποψεις των παπαδων.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 08-07-18 στις 11:20.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 12:10, 08-07-18:

χαχχαα έπρεπε να σε είχα μπροστά μου.
γουστάρω τρελά τέτοιες συζητήσεις με καφεδάκι που όμως να είναι στα πλαίσια μιας κόσμιας συμπεριφοράς και να μη καταλήγουν σε χαρακτηρισμούς και κυρώσεις..(το λέω για κάποιους που το βλέπουν πιο φανατικά.).για τους δεινόσαυρους το λέει και ο ίδιος πως εκφράζει προσωπική του άποψη,οπώτε δεν θα ασχοληθώ με το κομμάτι αυτό.Για μένα τα σημεία που μέτρησαν ήταν τα εξής:
1:33..Δεν τα δημιούργησε ο Θεός για να υπάρξει θάνατος,αρχικό θέλημα Θεού ήταν και είναι δηλαδή η ενότητα..γι'αυτό και η κτίση 2:05..στενάζει άχρι καιρού και όχι αιωνίως..8:30ναι μεν δεν έχουν λογική ψυχή εφόσον όμως έχουν λογικό αφεντικό εξοικειώνονται και στις έννοιες και σε πολλά άλλα..δεν μπορούμε να το καταλάβουμε αυτό σε πνευματικό επίπεδο πως ήταν όμως βλέπουμε,πώς συμμεταβάλλονται,συμμορφώνονται ή εξαγριώνονται με τη παρουσία μας..9:30 Ο Θεός δεν θέλει να κρατήσει κανέναν απ'έξω,σ'εμάς έδωσε τη λογική ψυχή-σ'εκείνα τη ζωτική δύναμη και εμάς οδηγούς ώστε να τους μεταδώσουμε και σε εκείνα και στα φυτά ακόμη αυτό που έχουμε μέσα μας ώστε όλοι μαζί(πάσα η κτίση)να δοξάζει τον Θεό....12:14...αυτήν την ενότητα τη προγεύτηκαν οι άγιοι μας ήδη σε αυτήν ζωή(το παράδειγμα γάτας-ποντικιού κοντά στον Παίσιο)..14:30της δικής Του Σοφίας είναι να υπάρχουν μόνο θετικά αποτελέσματα και κανένα αρνητικό...15:00..φέρνει ένα ακόμη παράδειγμα με τη Παναγία που έσκυψαν τα δέντρα και τη προσκύνησαν..όπως και ο Χριστός είπε στη θάλασσα ησύχασε και ησύχασε,τα δημιουργήματα αναγνωρίζουν και ξέρουν τον Δημιουργό τους,γι αυτό και τον λέμε Κύριο ζωής-θανάτου...και έεεεενα σωρό ακόμη παραδείγματα στην εκκλησιαστική ιστορία..αγαπώ την αναζήτηση και συμφωνώ ότι υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις...στη προκειμένη περίπτωση ο ιερέας(εκτός απο το σημείο των δεινοσαύρων)όλα τα άλλα δεν είναι προσωπικές του απόψεις αλλά θέσεις αγίων και Πατέρων της Εκκλησίας μας...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 08-07-18 στις 12:24.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 12:42, 08-07-18:

Για παράδειγμα:Γεν. 9,10....Η συμφωνία
και η υπόσχεσίς μου αυτή
επεκτείνεται και εις κάθε ζώσαν
ψυχήν, που υπάρχει μαζί σας και
γύρω σας, εις τα πτηνά του
ουρανού και εις όλα τα κτήνη και
τα θηρία της γης, όσα μαζί με σας
εξήλθον από την κιβωτόν....
Μετά από την πτώση όλη η κτίση αναμένει, όπως και ο άνθρωπος, την απελευθέρωσή της από τα δεσμά της αμαρτίας: «οίδαμεν γάρ ότι πάσα η κτίσις συστενάζει και συνωδίνει άχρι του νυν»5, υποφέρει όλη η δημιουργία -αρα και τα ζώα - μετά του πάσχοντος ανθρώπου..
Στο Δευτερονόμιο υπογραμμίζεται ότι μία από τις κύριες αιτίες για την τήρηση της αργίας του Σαββάτου είναι και η ανάγκη αναπαύσεως των ζώων.Στον προοιμιακό ψαλμό (103) γίνεται λόγος για τη μέριμνα υπέρ των ζώων, «προσδέξονται όναγροι εις δίψαν αυτών», όπως και στον Ιωήλ, «και τα κτήνη του πεδίου ανέβλεψε προς σε ότι εξηράνθησαν αφέσεις υδάτων»
Μία προπτωτική εικόνα.
Κάποιος επισκέφθηκε τον όσιο Παύλο της Ομπνόρας που ζούσε σε μια απρόσιτη περιοχή των Ρωσικών δασών. Όταν τον είδε αντίκρυσε το εξής θέαμα: «Ένα πλήθος από πουλιά περικύκλωνε τον όσιο. Τα μικρότερα μάλιστα ανέβαιναν στους ώμους του και το κεφάλι του και αυτός τα έτρεφε με τα χέρια. Κοντά του ήταν μια αρκούδα που περίμενε την τροφή της. Αλεπούδες, κουνέλια και άλλα ζώα περιφέρονταν χωρίς έχθρα μεταξύ τους. Ήταν μια θαυμαστή εικόνα του πρωτόπλαστου αθώου Αδάμ στον κήπο της Εδέμ»..
Ευχές της Εκκλησίας υπέρ των ζώων.
Η Εκκλησία - με τις ευχές της για όλη τη δημιουργία - δεν ήταν δυνατόν να μην προσεύχεται και για τα ζώα - καθώς και για όλη τη κτίση. Αυτό συμπεραίνεται από τις διάφορες ευχές του Ευχολογίου: ευχή επί της μετάξης, εις νόσους βοών και εις ανομβρίαν.Συγκεκριμένα βλέπουμε μερικά χαρακτηριστικά αποσπάσματα από την ευχή του Αγίου Μοδέστου: «...επάκουσον ταύτης της δεήσεως και απέλασον πάσαν θανατηφόρον ασθένειαν και βλάβην από των βοών (ίππων, όνων, ημιόνων, προβάτων, αιγών, μελισσών και λοιπών ζώων) των εις χρείαν όντων της ζωής των δούλων σου...οικτείρησον τα πάσχοντα ζώα...το πάθος αυτών και των οδυνών ελεεινώς εξαγγέλοντα...και αφθόνως οι δούλοι απολαύωσιν...πάσαν αυτάρκειαν έχοντες, περισσεύωσιν εις παν έργον αγαθόν και δοξάζωσί σε τον χορηγόν παντός αγαθού...Στην ευχή των βοών δέεται η Εκκλησία να ευλογηθούν τα ζώα ως και ποίμνια του Αβραάμ και τελειώνοντας λέγει: «...ποίησον αυτά υγιή και εύρωστα...και περιφρούρησον αυτά, Κύριε, δι' αγίων σου αγγέλων». !!!!!!!!
Στους βίους των αγίων αναφέρονται αναστάσεις ζώων, που βέβαια ενεργούνται έχοντας συγκεκριμένο σκοπό πάντα υψηλό και ανώτερο. Οι άγιοι παρεμβαίνουν φυσικά θανατώνοντας τα ζώα, όταν αυτά στρέφονται εναντίον του ανθρώπου και του προξενούν καταστροφές, η ανασταίνοντάς τα, όταν καθίστανται απαραίτητα προς ανακούφιση του πόνου και της ταλαιπωρίας των αφεντικών τους..!!
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 12:42, 08-07-18:

δεν προσπαθώ να πείσω για κάτι..προς Θεού...όπως η Ρένα έτσι και εγώ προβληματίζομαι και ψάχνω για απαντήσεις....εκείνη γράφει πως κατέληξε σε αδιέξοδο,εγώ είμαι και θα είμαι στο ψάξιμο..χαχχα...as always.!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 08-07-18 στις 12:57.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:53, 08-07-18:

Και παρα πολυ κανεις αγαπουλα μου.Μα για αυτο εξαλλου εχουμε και τα θεματα,για να συζηταμε και να προβληματιζομαστε.
Και εμενα μου αρεσπυν πολυ αυτες οι συζητησεις!

Λοιπον,θα τα δω το απογευματακι,διοτι τωρα ετοιμαζω φαγακι.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους