Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,894 εγγεγραμμένα μέλη και 717,276 μηνύματα σε 22,369 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 365 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τοξόπλασμα

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,188 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 02:09, 09-01-10:

αν βγει θετικη...τον πρωτο λογω τον εχουν οι γιατροι...και τον δευτερο ο αντρας της...αν θελει να ξεσκατ...νει τη γατουλα......με λιγη προσοχη,απο οσο ξερω δεν υπαρχει προβλημα....αλλα πρεπει απο τωρα να λεμε το τι θα γινει αν βγει θετικη;; δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 02:16, 09-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
αν βγει θετικη...τον πρωτο λογω τον εχουν οι γιατροι...και τον δευτερο ο αντρας της...αν θελει να ξεσκατ...νει τη γατουλα......με λιγη προσοχη,απο οσο ξερω δεν υπαρχει προβλημα....αλλα πρεπει απο τωρα να λεμε το τι θα γινει αν βγει θετικη;; δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος....
Ας κανουν κι οι αντρες καμμια δουλεια Πλακα εκανα καλε,επιτηδες στην εκανα την ερωτηση για να αρπαχτεις λιγοΟτι και να βγει θα την ενημερωσει ο κτηνιατρος καλυτερα,τι πρεπει να κανει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,188 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 02:20, 09-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από brigite
Ας κανουν κι οι αντρες καμμια δουλεια Πλακα εκανα καλε,επιτηδες στην εκανα την ερωτηση για να αρπαχτεις λιγοΟτι και να βγει θα την ενημερωσει ο κτηνιατρος καλυτερα,τι πρεπει να κανει

μα δεν αρπαχτηκα!!!!!!!

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 03:36, 09-01-10:

εμενα η μαμα μου οταν ηταν εγκυος εμενα δεν ειχε κανει καν εξεταση στον γατο..παντως οταν το ειχαμε συζητησει μου ειχε πει οτι και θετικος να ηταν θα προτιμουσε να μενει σε αλλο σπιτι για λιγο καιρο παρα να τον δωσειπαντως ειναι πολυ δυσκολο αποτι ξερω να κολλησεις απο γατα σπιτιου και εμβολιασμενη κλπ..αλλα επειδη ειχες και αυτο καλα κανεις και το ψαχνεις απο ολες τις πλευρες..

Παράθεση

crazycat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη crazycat
H crazycat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H crazycat έγραψε στις 04:02, 09-01-10:

καλησπέρα κι απο μένα.Εγω απεκτησα τη μικρή μου πριν 3 μήνες περίπου και είναι η πρώτη φορα που έφερα μέσα στο σπίτι γάτα και όλοι μου φώναζαν γι αυτό.Φρόντισα λοίπόν κι ενημερώθηκα δεν είμαι ειδικός αλλά θα σου πώ τι μου είπανε.
καταρχήν αν βγεί αρνιτικό το τέστ όλα καλά αρκεί ο γατούλης για ο υπολοιπο της ζωης του (ή ωσπου να γενήσεις!) να μην βγεί εξω απο το σπίτι σε χώρο που μπορεί να έχει πατησει ,κανει κ...κα ή εχει ψωφήσει αλλη γατούλα,να μην ερθει σε επαφή με μολυσμένα χορταρικά και να μην τρώει ωμο κρέας ειτε του το δώσει κάποιος ειτε το πιάσει μόνος του!
όλα αυτά θεωρώ οτι μπορεί να συμβούν ανα πασα στιγμή αρα είναι δύσκολο να το ελενχεις και να είσαι σίγουρη γία παντα και φυσικά δεν είναι ευκολο να τρεχεις το γατουλη συνεχεια για εξετασεις!
Τώρα απο την άλλη αν βγεί θετικό το τεστ΄πιστευω οτι θα πρέπει να ευχηθείς (μην σου πώ να το προσπαθήσεις κιολας)να το κολήσες τώρα πρίν μείνεις εγκυος!!!!
Ξέρω οτι ακουγετε κάπως αλλά σύμφωνα με τους γιατρούς που ρώτησα (γυναικολόγο ,μικροβιολογο και τον κτηνίατρο)αν δεν εχεις Aitz η κάποια άλλη ασθένεια του ανοσοποιητικού δεν θα καταβεις απολύτος τίποτα και αν είσαι πολύ ευαισθητη αντε να περασεις μια ιωσούα αλλα μετά θα είσαι μια χαρα θα έχεις και τα αντισώματα οπότε οταν με το καλο μείνεις εγκυος δεν θα φοβάσαι τίποτα!θα προσέχεις μεν αλλα θα τρως τις σαλατες σου χωρίς φοβο και δεν θα αποχωριστείς το γατουλη σου ουτε λεπτο.
Να φανταστεις μια γνωστή μου που δεν το είχε περασει εδωσε το γατο στην μαμα της σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και επλενε τα λαχανικα και το κρεας φορωντας γαντια ,δεν ετρωγε απ εξω καθόλου και καθαριζε τις αυλες της με μασκα και γαντια!!
Το φανταζεσαι?????
Μίλα και με το γιατρό σου και το κτηνίατρο και κάνε καλήτερα το τες λιγο πρίν μεινεις έγκυος οχι απο τώρα ωστε να ελενχεις καλήτερα τα πράγματα!
Αυτά και να σου ζήσει το γατάκι!!!

Παράθεση

kyriaki1980

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kyriaki1980
H kyriaki1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H kyriaki1980 έγραψε στις 11:50, 09-01-10:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Ο Καίσαρας θα κάνει την εξέταση μαζί με την στείρωση του την άλλη εβδομάδα (παιδιά μετα την στείρωση πονάει???) Και θετικός να βγεί, ο γάτος ΔΕΝ φεύγει. Θα βρεθεί λύση. Υπάρχουν τρόποι, και ο άντρας μου θα αναλάβει (με πολύ χαρά ) το καθάρισμα. ΜΕ ΠΟΛΥ ΧΑΡΑ ΛΕΩ ΚΩΣΤΑΑΑΑΑΑΑ......
(Συμφωνει μαζι μου..) Θα σας πω νέα...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:58, 09-01-10:

Μετα τη στειρωση θα ειναι ζαλισμενος απο τη ναρκωση,αλλα δε νομιζω να καταλαβει κατι αλλο.Ο δικος μου δυο ωρες μετα σκαρφαλωνε στο πλεγμα του μπαλκονιου.
Με πολλη χαρα δεν το νομιζω,Κωσταααα ετοιμασου ψυχολογικα!
Με το καλο να ερθει το μωρακι σας,κι εχετε ηδη εξασφαλισει την καλυτερη γατονταντα.

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 12:00, 09-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από kyriaki1980
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Ο Καίσαρας θα κάνει την εξέταση μαζί με την στείρωση του την άλλη εβδομάδα (παιδιά μετα την στείρωση πονάει???) Και θετικός να βγεί, ο γάτος ΔΕΝ φεύγει. Θα βρεθεί λύση. Υπάρχουν τρόποι, και ο άντρας μου θα αναλάβει (με πολύ χαρά ) το καθάρισμα. ΜΕ ΠΟΛΥ ΧΑΡΑ ΛΕΩ ΚΩΣΤΑΑΑΑΑΑΑ......
(Συμφωνει μαζι μου..) Θα σας πω νέα...
Μην ανυσηχεις τοσο .Σαφως παντα υπαρχει λυση και τιποτα δεν ειναι απολυτο.Στην 1η εγκυμοσυνη ειχα ατυχια,μου ειπαν απο τοξοπλασμα,και γατα δεν ειχα.Μετα εκανα 3 παιδια ,και τωρα ζουμε με 2 γατες μεσα στο σπιτι.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 13:10, 09-01-10:

ΜΕ ΠΟΛΥ ΧΑΡΑ ΛΕΩ ΚΩΣΤΑΑΑΑΑΑΑ......

(Συμφωνει μαζι μου..)

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

H brigite έγραψε στις 12:01, 12-01-10:

Μετα απο εξετασεις αιματος που εκανα στη Μπριζιτ και μιας και της πηρε αιμα ζητησα και την εξεταση για τοξοπλασμα.Βγηκε αρνητικη.Ομως μου ειπε ο γιατρος,σε περιπτωση εγκυμοσυνης,της κορης μου,πρεπει να επαναληφθει.Μπορει η γατα να μενει μεσα και καμμια φορα να βγαινει και στη βεραντα,αλλα μπορει να το παρει απο κατι που μεταφεραμε εμεις απ εξω η απο καποιο πουλι στη βεραντα που εχει κουτσιλησει .Δεν ρωτησα περισσοτερα εμεινα σην επαναληψη της εξετασης.

Παράθεση

crazycat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη crazycat
H crazycat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H crazycat έγραψε στις 02:03, 13-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από brigite
Μετα απο εξετασεις αιματος που εκανα στη Μπριζιτ και μιας και της πηρε αιμα ζητησα και την εξεταση για τοξοπλασμα.Βγηκε αρνητικη.Ομως μου ειπε ο γιατρος,σε περιπτωση εγκυμοσυνης,της κορης μου,πρεπει να επαναληφθει.Μπορει η γατα να μενει μεσα και καμμια φορα να βγαινει και στη βεραντα,αλλα μπορει να το παρει απο κατι που μεταφεραμε εμεις απ εξω η απο καποιο πουλι στη βεραντα που εχει κουτσιλησει .Δεν ρωτησα περισσοτερα εμεινα σην επαναληψη της εξετασης.
ειναι απολυτα λογικο αυτο γιαυτο κι εγω ειπα να μην κανει τωρα την εξεταση ειναι χαμενος κοπος!μπορει να μεινει εγκυος μετα απο 6 μηνες και ωστοσο η γατα να το κολησει απο αλλου!!η τουλαχιστον να ξαναγλινει η εξεταση στη γατουλα μολις το τεστ εκυμοσυνης βγει θετικο:up:

Παράθεση

Athena2201 (Αθηνά)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Athena2201
H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H Athena2201 έγραψε στις 14:54, 03-03-10:

καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω για το τοξόπλασμα. την γάτα μου την έχω 7 χρόνια περίπου. κάνει όλα τα εμβόλια της κανονικά και παίρνει όλα τα χάπια για τα παράσιτα. την είχε πάρει ο αδερφός μου περίπου 3-4 μηνών από μια κυρία που την είχε σε κήπο με πολλές άλλες γάτες και από τότε δεν έχει ξαναβγεί έξω. είναι δυνατόν μέχρι εκείνη την ηλικία να είχε κολλήσει τοξόπλασμα? όλα αυτά τα χρόνια την άμμο της την άλλαζε ο αδερφός μου γιατί εγώ σπούδαζα. έχει 2-3 χρονιά που την αλλάζω εγώ. υπάρχει περίπτωση να έχω κολλήσει τοξόπλασμα εφόσον είναι εμβολιασμένη και τρώει μόνο κροκέτα?? επίσης το καλοκαίρι είχα βρει 3 γατάκια πολύ άρρωστα και τα είχα για 3-4 ώρες στο σπίτι μέχρι να δω τι θα τα κάνω.. είχαν συνάχι και μάλλον και άλλες αρρώστιες γιατί πέθαναν και τα 3 μέσα σε 2 εβδομάδες.. η γάτα σε άμεση επαφή δεν ήρθε άπλα μετά από δυο μέρες παρουσίασε πυρετό και τώρα έξη μήνες μετά πρόβλημά με το στομάχι της.. έκανε εμετό μέρα παρά μέρα αλλά έβγαζε μόνο σάλια μόνο αυτό ως συπτωμα(καταλλα φυσιολογική όρεξη για φαγητό και παιχνίδι). τώρα παίρνει τα tagamet epairne το primperan μέχρι εχθές και πάστα για τις τρίχες και φιανεται καλύτερα(μπορεί απλά να ήταν τρίχες που δεν μπορούσε να βγάλει άλλα ανησυχώ πολύ μετά τα γατάκια γιατί δεν είχε αρρωστήσει ποτέ πιο πριν και τώρα 2 φορές σε 6 μήνες.. επίσης έχει αλλάξει και η συμπεριφορά της είναι πιο χαδιάρα ενώ δεν της άρεσαν ιδιαίτερα τα χάδια.. υπάρχει περίπτωση να της έχουν μεταδώσει κάτι τα γατάκια και να εμφανίζει προβλήματά σίγα σίγα?? επίσης τα γατάκια υπάρχει περίπτωση να ήταν μολυσμένα έκτος των άλλων με τοξόπλασμα και να μόλυναν την γάτα?? όποιος μπορεί ας με ενημερώσει. παρόμοιες ιστορίες θα με βοηθήσουν πραγματικά όπως και πλήρη ενημέρωση από κάποιο γιατρό.. ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 15:06, 03-03-10:

Καλησπέρα. Όσον αφορά το τοξόπλασμα, μπορείς να διαβάσεις αυτό το άρθρο, καθώς και αυτό το πολύ καλό φυλλάδιο. Όπως θα δεις δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Μπορεί όντως να κόλλησε κάτι στομαχικό από τα γατάκια, αλλά δεν νομίζω να είναι τοξόπλασμα. Ο γιατρός σας τι είπε;

Παράθεση

Athena2201 (Αθηνά)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H Athena2201 έγραψε στις 15:14, 03-03-10:

ο γιατρος της εκανε μια ακτινογραφια να δει αν καταπιε κατι περιεργο και ηταν ενταξει και μου εδωσε την αγωγη που εχω γραψει και θα δουμε.. αιματολογικες δεν της εκανα γιατι και το καλοκαιρι και τωρα(ειναι σε εξελιξη αγωγη) με την αγωγη που εδωσε ο γιατρος περασαν τα συπτωματα οποτε δεν χρειαστηκε.. καταλλα ειναι μια χαρα. απλα εχει λιγοτερα κεφια. τρωει κανονικα. απλα ανησυχω γιατι αρρωστησε ξανα σε εξι μηνες και δεν ειχε αρρωστησει ποτε ξανα.. αλλα δεν κατι αλλο γιαυτο δεν καναμε αιματολογικες. το καλοκαιρι ειχε παρουσιασει πυρετο για 2-3 μερες και με την αγωγη ηταν περδικι!

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 15:24, 03-03-10:

Μπορεί η τωρινή ασθένεια να είναι άσχετη με αυτό που είχε παρουσιάσει το καλοκαίρι. Το ότι έχει λιγότερα κέφια μπορεί κι αυτό να οφείλεται σε άλλες αιτίες, π.χ. στο ότι βάρυνε κάπως λόγω ηλικίας.

Μπορείς να ρωτήσεις και το γιατρό του φόρουμ εδώ.

Άσχετο, η γατούλα σου είναι αυτή στο άβαταρ; Είναι πολύ όμορφη.

Παράθεση

Athena2201 (Αθηνά)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Athena2201 έγραψε στις 15:59, 03-03-10:

μακαρι να ειναι ολα συμπτωσεις... σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και τις αρθρα!! ναι η γατα μου ειναι!!! να φανταστεις εχει κλεψεις καρδιες φιλων μου που δεν συμπαθουσαν ιδιαιτερα τις γατες!!

Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη σιεννα
H σιεννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

H σιεννα έγραψε στις 16:30, 03-03-10:

Καλησπερα!Για το τοξοπλασμα δεν χρειαζεται να ανησυχεις τοσο πολυ.Αν διαβασες και τα αρθρα που σου δωσαν τα κοριτσια ειναι κατι πολυ ανωδυνο και εσυ μπορει να κολλησεις πολυ δυσκολα απο τη γατουλα σου.Τωρα για τα γατακια που φιλοξενουσες,αν δεν ηρθαν σε επαφη με τη γατα σου,δεν ειχαν παρε δωσε με κοινα μπωλακια και απολυμανες το χωρο που τα φιλοξενουσες,καθως και δεν επιανες γατακια και μετα τη γατουλα χωρις να πλυνεις χερια κτλ.τοτε και παλι ειναι δυσκολο να κολλησε κατι απο αυτα.Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι μια γενικη εξεταση αιματος και μια εξεταση για λοιμωδη,aids λευχαιμια περιτονιτιδα.Αυτα ειναι τα πιο σοβαρα σε σχεση με ολες τις αρρωστιες που μπορει να εχουν οι γατες.Κανε τις εξετασεις,μην αγχωνεσαι και ολα θα πανε καλα!

Παράθεση

Athena2201 (Αθηνά)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Athena2201 έγραψε στις 16:41, 03-03-10:

Μάλλον αυτό θα κάνω για να ησυχάσω... στις σοβαρές ασθένειες πόσο καιρό κάνουν να εμφανιστούν τα συμπτώματα;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ruko : 03-03-10 στις 21:59. Αιτία: greeklish
Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

H σιεννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

H σιεννα έγραψε στις 16:54, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Athena2201
mallon auto tha kanw gia na usixasw... stiw sovares astheneies poso kairo kanoun na emfanistoun ta sumptwmata??

Aναλογα!Μπορει και ποτε να μην εχουν συμπτωματα και να ειναι απλα φορεις για ολη τους τη ζωη χωρις να νοσησουν,βεβαια μπορουν να το μεταδωσουν και σε αλλα ζωακια και ας μην εχουν συμπτωματα.Αυτο εξαρταται απο τον οργανισμο της καθε γατας καθως και απο τις συνθηκες που ζει,τη σωση διατροφη και την παρακολουθηση απο κτηνιατρο για εμβολιασμο αποπαρασιτωσεις κτλ.
Οπως και να χει πρεπει να ξερεις για να μπορεσεις και να αντιμετωπισεις την κατασταση και να ησυχασεις και εσυ η ιδια

Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

H σιεννα έγραψε στις 16:56, 03-03-10:

Α και κατι ακομα,μην κανεις εμβολιο στη γατα για λευχαιμια η περιτονιτιδα χωρις να τις εχεις κανει πρωτα εξετασεις για να δεις μηπως ηδη το εχει,γιατι ετσι αν ειναι ηδη φορεας μπορει να νοσησει και μετα θα εχεις αλλα....

Παράθεση

Luna (Ιωάννα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Luna
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (αρκετες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,128 μηνύματα.

H Luna έγραψε στις 13:14, 04-03-10:

τι ομορφη γατουλα ειναι αυτη!!!απο οτι βλεπω εχει φανταστικα ματακια!!! εχεις καμια αλλη φωτογραφια να μας βαλεις???

Παράθεση

Athena2201 (Αθηνά)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Athena2201 έγραψε στις 15:18, 04-03-10:

Σε ευχαριστώ, Ιωάννα μου!! Προσπαθώ να το μάθω λίγο το σάιτ γιατί είμαι καινούργια!! Έβαλα κάποιες φωτό!!
Προσπαθώ να δω και τα δικά σου γατάκια αλλά δεν τα καταφέρνω...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ruko : 04-03-10 στις 17:10. Αιτία: greeklish
Παράθεση

Athena2201 (Αθηνά)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Athena2201 έγραψε στις 15:29, 04-03-10:

Τα κατάφερα, τα είδα τα γατάκια σου!! Κουκλιά και τα δύο!! Να υποθέσω είναι ένα αρσενικό ένα θηλυκό; Ή είναι αδερφάκια;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ruko : 04-03-10 στις 17:11. Αιτία: greeklish
Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni
H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 15:37, 04-03-10:

Αν η γατούλα σου είναι 7 ετών μπορεί να είναι υποτονική γιατί σιγά σιγά μεγαλώνει. Δεν είναι πια γατάκι.
Όσο για τα υπόλοιπα συμπτώματα, αν επιμένουν, καλό θα ήταν να κάνεις κάποιες αιματολογικές εξετάσεις για να δεις αν συμβαίνει κάτι. Είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος για να έχεις σωστή εικόνα. Πέρα από εξετάσεις για μεταδοτικές ασθένειες, ίσως θα ήταν καλό να κοιτάξεις τι γίνεται και με τα νεφρά της ή κάποιες γενικές εξετάσεις που συνήθως πρέπει να γίνονται ανά διαστήματα μετά τα 5 έτη. Αυτό καλό θα ήταν να το συζητήσεις και με τον κτηνίατρό σου που έχει καλύτερη εικόνα της γάτας... σε σχέση με μια περιγραφή σε ένα φόρουμ.
Είναι κουκλίτσα
Περαστικά και γρήγορα!

Παράθεση

Athena2201 (Αθηνά)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Athena2201 έγραψε στις 15:48, 04-03-10:

καλησπερα!! ευχαριστω παρα πολυ ολους σας για το ενδιαφερον σας!!! η γατουλα αρχισε να συνερχεται σημερα σιγα σιγά.. παίρνει ακόμη τα χάπια (tagamet) τρωει παστα δυο φορες την μερα και ειδικη τροφη για τις τριχομπαλες απο την hill's. και μαλλον πρεπει να παρω αποφαση οτι μεγαλωνει το ζουζουνογατακι μου.. και μολις γινει καλα τελειως θα της κανω καποιες εξετασεις!! ξερετε ποσο περιπου κοστιζουν?

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 17:13, 04-03-10:

Αθηνά, σε παρακαλώ να μη γράφεις με greeklish, γιατί απαγορεύονται από τους κανόνες. Τα μηνύματά σου διορθώθηκαν.

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 240 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 21:45, 24-09-12:

Καλησπέρα παίδες!
Να ρωτήσω κάτι θέλω και να μου απαντήσει κάποιος που ξέρει με βεβαιότητα ( όχι πως αμφισβητώ το θέμα που τίθεται υπό ερώτηση) :

οι γνωστές βλακείες, τύπου ότι "από την τρίχα της γάτας μπορεί να μείνεις στείρα (-για γυναίκες-) μετέπειτα" ισχύουν;
ο κτηνίατρος μου είχε πει ότι πέρα από τοξόπλασμα (κι αυτό σε ειδικές περιπτώσεις) τίποτα άλλο δεν κολλάει από γάτα σε άνθρωπο και, γενικότερα, γνωρίζω την ατέλειωτη παραφιλολογία με την οποία ταίζουν τα κεφάλια τους οι περισσότεροι ανίδεοι άνθρωποι και προσπαθώ απλά να μη δίνω σημασία.
Τι λέτε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 22:55, 24-09-12:

Εννοείται ότι δεν ισχύουν αυτές οι βλακείες. Στο φόρουμ υπάρχουν πολλές γυναίκες που έχουν και παιδάκια και γατοπαιδάκια. Καμιά φορά οι γυναικολόγοι γίνονται λίγο υπερβολικοί επειδή δεν ξέρουν ακριβώς για τις ζωοανθρωπονόσους, αλλά πέραν της τοξοπλάσμωσης που υπάρχει πολύ μικρή πιθανότητα να στο κολλήσει αδέσποτη γατούλα, οι γατούλες του σπιτιού, εφόσον δεν τρέφονται με ωμά, δεν έχουν καμία πιθανότητα να κολλήσουν. Ακόμα και αν το κολλήσεις (το πιθανότερο από μη καλά πλυμένα λαχανικά) ο οργανισμός σου δημιουργεί αντισώματα και έχεις μετά μια μόνιμη άμυνα απέναντι σε αυτόν τον ιό.
Υπάρχει ένα θέμα, αν το κολλήσεις το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης γι αυτό και οι γιατροί λένε πολύ καλά πλυμένα λαχανικά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 240 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 23:16, 24-09-12:

ευχαριστώ!
κρατάω το τελευταίο ειδικά

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:36, 25-09-12:

Να προσθέσω κι εγώ κάτι; Η κτηνίατρός μας, είναι έγκυος. Η κοπέλα εργάζεται με γάτες από τον καιρό που σπούδαζε, και ζει με γάτες χρόνια. Αυτή τη στιγμή, εξακολουθεί να ζει με τις γατούλες της, τις οποίες εννοείται έχει μέσα στο σπίτι. Έχει πρόσφατα κάνει το τεστ για το τοξόπλασμα το οποίο της βγήκε αρνητικό. Ο γυναικολόγος της, ευτυχώς τυγχάνει να είναι πιο πληροφορημένος από τους άλλους, το ίδιο εννοείται και η ίδια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dafnic

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dafnic
H Dafnic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Dafnic έγραψε στις 21:19, 13-10-12:

Καλησπέρα σας! Επιτέλους βρήκα ένα site γατόφιλων να εκφράσω τις ανησυχίες μου! Λοιπόν...εδώ και 2 μήνες εγώ και ο φίλος μου έχουμε υιοθετήσει ένα θηλυκό γατάκι το οποίο είναι πλέον περίπου 4 μηνών. Ο φίλος μου δεν με αφήνει να το πάρω μες στο σπίτι οπότε το έχουμε στην αυλή μας. Του φτιάξαμε σπιτάκι, του αγοράσαμε τροφή, το πήγαμε στο κτηνίατρο, το ψεκάσαμε για τυχόν ψύλλους, του δώσαμε μια ειδική παστούλα για τα σκουλικάκια στο στομάχι και όλα τα σχετικά. Ο κτηνίατρος όμως διαπίστωσε ότι το γατάκι είχε επιπεφυκίτιδα βαριάς μορφής. Ακόμη δεν του έχει περάσει μετά από 2 μήνες, οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν έχει εμβολιαστεί. Ανησυχώ πολύ για το γνωστό θέμα του τοξοπλάσματος διότι θέλουμε σε λίγο καιρό να προσπαθήσουμε να κάνουμε παιδάκι. Είναι φυσιολογικό να φοβάμαι για την υγεία της γάτας και της δικής μου; Το καλοκαίρι την είχαμε πιάσει να τρώει κατσαρίδες και τον τελευταίο καιρό φεύγει απ'την αυλή και φοβάμαι μήπως τρώει απ'τα σκουπίδια της γειτονιάς! Υπάρχει περίπτωση να έχω κολλήσει ήδη; Επιτρέπεται να την πιάνω με γυμνά χέρια;;

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 09:14, 14-10-12:

τοξόπλασμα γίνεται α κολλήσει κάποιος μόνο αν αγγίξει τα περιτώματα μιας γάτας που έχει τοξόπλασμα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:29, 14-10-12:

Φίλη μου, πολλοί οι μύθοι για τις γάτες, ένας από αυτούς είναι το θέμα του τοξοπλάσματος. Θα σε συμβούλευα να μιλήσεις με τον κτηνίατρό της, ο οποίος θα σας εξηγήσει ακριβώς πως έχουν τα πράγματα. Ενδεικτικά όμως, θα σου πω ότι η κτηνίατρος του γατούλη μου είχε πάντα γάτες, εργαζόταν με γάτες, μάλιστα στην σχολή της ηταν από τις λίγες που δεν φοβόντουσαν να εργαστούν με γάτες. Τώρα, στα 36 της είναι έγκυος, το μωρό και η ιδια είναι υγειέστατοι. Έχει κάνει και το τεστ του τοξοπλάσματος και βγήκε αρνητικό. Εξακολουθεί να ζει με τις γάτες της, οι οποίες βρίσκονται μέσα στο σπίτι. Αποφεύγει μόνο να αλλάζει την αμμολεκάνη τους.
Είναι πιο εύκολο να κολλήσεις τοξόπλασμα από λαχανικά που δεν είναι καλά πλυμένα ή κάνοντας κηπουρική.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kat_

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kat_
H Kat_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (απειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 322 μηνύματα.

H Kat_ έγραψε στις 09:47, 14-10-12:

τοξοπλασμα θα κολλησεις μονο εαν ΦΑΣ τα κακα της γατας σου η οποια ομως θα πρεπει ΝΑ ΕΧΕΙ μολυνθει απο τοξοπλασμα πχ τρωγοντας ενα ποντικι που ηταν μολυσμενο.Επισης ειναι συγκεκριμενες η μερες που θα νοσει και θα πρεπει τοτε να καταφερεις να φας τα κακα της και να περασει σε εσενα.
τελος να ευχεσαι να εχεις περασει τοξοπλασμα ηδη ωστε να εχεις τα αντισωματα και να μην εχεις προβλημα με την εγκυμοσυνη σου.
Το τοξοπλασμα το κολλαει ο ανθρωπος κατα 99% απο λαχανικα και κρεατα οποτε μην φοβασαι για τις γατουλες...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Meleki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Meleki
Ο Meleki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O Meleki έγραψε στις 10:24, 14-10-12:

Στη θέση σας θα ανησυχούσα περισσότερο για το ότι το γατάκι είναι έξω, εκτεθειμένο σε αμέτρητους κινδύνους, παρά για τον κίνδυνο του τοξοπλάσματος... αν μιλήσεις βέβαια σε γυναικολόγο, θα σου πει ότι δεν θα πρέπει να βλέπεις τη γάτα ούτε ζωγραφιστή, το οποίο δεν ισχύει. Λίγη προσοχή θέλει στους στοιχειώδης κανόνες υγιεινής όταν έχουμε γάτα και δεν υπάρχει πρόβλημα. Προτεραιότητα πρέπει να είναι τα ματάκια της μικρής και ο εμβολιασμός της, κατά τη γνώμη μου.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:18, 14-10-12:

Καλημερα Dafnic.
Ας ξεκινησουμε απο το αν μπορει να κολλησει η γατα σου τοξοπλασμωση.Αν ζει εξω,ναι.Μπορει.Εφοσον μπορει να φαει ποντικια κλπ.Αν ζει αποκλειστικα μεσα στο σπιτι,ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΔΥΝΑΜΗ,εκτος και αν την ταιζετε με ωμο χοιρινο,και γενικοτερα ωμο κρεας.Ειδαλλως σε καμια περιπτωση δεν μπορει να κολλησει.Ακομα και να εχει,και να την βαλετε σπιτι,η γατα θα μπορει να την "μεταδιδει",μονο για 15-20 μερες.
Το "μεταδιδει" το εβαλα σε εισαγωγικα,γιατι ειναι απιστευτα δυσκολο,ακομα και να εχει τοξοπλασμα,να το μεταδωσει σε εσας.
Καταρχην ,αν η αμμολεκανη της καθαριζεται καθε μερα,δεν μπορει να μεταδοθει.Και αυτο γιατι οι ωοκυστες της τοξοπλασμωσης γινονται ενεργες μετα απο 2-3 μερες εφοσον βγουν απο το σωμα της γατας.Οπως καταλαβαινεις λοιπον,αν η αμμολεκανη καθαριζεται καθημερινα,δεν υπαρχει κανενας κινδυνος.
Η συντριπτικη πλειοψηφια των ανθρωπων που κολλανε τοξοπλασμωση,την παθαινουν κυριως απο μισοπλυμενα λαχανικα ,οχι καλα ψημενο κρεας και απο αλλαντικα.ΟΧΙ απο τη γατα.
Στη Γαλλια,το 80/100 του πληθυσμου εχει περασει τοξοπλασμωση.Οχι επειδη οι γαλλοι εχουν γατες για κατοικιδια,αλλα επειδη το κρεας τους το τρωνε μισοψημενο.
Βασικοί κανόνες πρόληψης της τοξοπλάσμοσης.
[...]

4.- Να καθαρίζει τακτικά την άμμο υγιεινής της γάτας. Ο καθαρισμός πρέπει να γίνεται καθημερινά και αυτό διότι οι ωοκύστεις που αποβάλλονται στην άμμο υγιεινής της γάτας, καθίστανται μολύνουσες μετά από 1 ως 3 ημέρες ανάλογα τις συνθήκες περιβάλλοντος.
5.- Σωστή και προσεγμένη διατροφή για τις οικόσιτες γάτες. και αποφυγή περιπλάνησης της γάτας εκτός σπιτιού.
[...]
Ο σωστά ενημερωμένος άνθρωπος πρέπει να γνωρίζει,ότι η μόλυνσή του με το παράσιτο γίνεται με τους κάτωθι τρόπους. 1) Κυρίως με “κύστεις” του παρασίτου, όταν καταναλώνει ωμό ή μη καλά ψημένο κρέας και αυτό γιατί στη χώρα μας είναι μολυσμένα σε μεγάλο ποσοστό τα παραγωγικά ζώα. 2) Μόνο συμπτωματικά, με ώριμες ωοκύστεις του παρασίτου,όταν καταναλώνονται άπλυτα ή μη καλά πλυμένα τα ωμά λαχανικά ή τα φρούτα.
Τέλος πρέπει να τονιστεί ότι στη χώρα μας η συχνότητα μόλυνσης της γάτας είναι ασήμαντη, σε ποσοστό μικρότερο του 1%. Η γάτα είναι υπεύθυνη μόνο για τη διασπορά του παράσιτου στη φύση και όχι για τη μόλυνση του ανθρώπου.
πηγη
[...]Είναι πιθανόν η γάτα μου να μου μεταδώσει τοξοπλάσμωση;
Σύμφωνα με τα παραπάνω αυτό είναι πιθανό, αλλά και εξαιρετικά δύσκολο εφόσον τηρούνται στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής και ακολουθούνται κάποια μέτρα πρόληψης
Οι ωοκύστεις που αποβάλλονται στην άμμο υγιεινής της γάτας καθίστανται μολύνουσες μετά από 1 ως 3 ημέρες ανάλογα τις συνθήκες περιβάλλοντος. Έτσι η καθημερινή απομάκρυνση των κοπράνων από το δοχείο είναι βασικό προληπτικό μέτρο. Εννοείται ότι εάν στο σπίτι υπάρχει ήδη γάτα ,η οποία δεν καταναλώνει ωμά κρέατα , και δεν περιπλανιέται έξω, τότε δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Εάν έχετε αποκτήσει πρόσφατα γάτα, τότε τα προληπτικά μέτρα που αναφέρονται παρακάτω επαρκούν για την προστασία σας.

Η γάτα που έχει προσβληθεί από τοξοπλάσμωση είναι μία μόνιμη εστία "απειλής";
Όχι. Οι γάτες που έχουν προσβληθεί από τοξοπλάσμωση αποβάλουν ωοκύστεις για διάστημα 1-3 εβδομάδων.

Μπορεί μια έγκυος να κατέχει και γάτα;
Αναμφισβήτητα ναι. Ο κίνδυνος είναι μεγαλύτερος να προσβληθεί ένα άτομο από κατανάλωση ατελώς ψημένου κρέατος παρά από τα κόπρανα της γάτας. Μία έγκυος πρέπει να αποφεύγει την διαχείριση της άμμου υγιεινής της γάτας και αν αυτό δεν είναι εφικτό τότε θα πρέπει: να φοράει πάντα γάντια, να απομακρύνει τα κόπρανα καθημερινά, και να πλένει σχολαστικά τα χέρια της μετά από κάθε επαφή με οτιδήποτε μπορεί να επιμολυνθεί από κόπρανα γάτας.. Υπενθυμίζουμε ότι αυτά ισχύουν για γάτα που έχει αποκτηθεί πρόσφατα(<2 μήνες) και δεν γνωρίζουμε τίποτα για το ιστορικό της. Γάτες που έχουμε στην ιδιοκτησία μας μήνες ή χρόνια δεν αποτελούν απειλή.
Πηγη
Επισης,θα συμφωνησω με την φιλη μας παραπανω.Να ξερεις οτι,γατα που κυκλοφορει εξω και φευγει απο την αυλη,δεν εχει ΄πολλα χρονια ζωης.Δυστυχως,ειναι η πραγματικοτητα.
ΥΓ.Ο εμβολιασμος της γατας γινεται για την δικια της προστασια,να μην κολλησει καποιες ασθενειες απο τις αλλες γατες,και όχι για την δικια μας,καθως αυτες οι ασθενειες δεν μεταδιδονται στον ανθρωπο.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 19:58, 21-01-13:

Τοξοπλάσμωση, μία παρεξηγημένη ασθένεια

Στο άρθρο αυτό θα μιλήσουμε για την τοξοπλάσμωση, μια ασθένεια παρεξηγημένη από πολλούς. Θύμα αυτής της παρεξήγησης είναι κυρίως η γάτα.

Η τοξοπλάσμωση οφείλεται στο πρωτόζωο Toxoplasma gondi. Στη χώρα μας συναντάται στον άνθρωπο και στα ζώα (βοοειδή, πρόβατο, σκύλο, χοίρο, τρωκτικά, κουνέλι, πτηνά κ.α.)

Ο ρόλος της γάτας στον βιολογικό κύκλο του παρασίτου, είναι σύνθετος.
Η γάτα είναι ο τελικός και ο ενδιάμεσος ξενιστής του παρασίτου. Ο άνθρωπος και τα υπόλοιπα ζώα είναι οι ενδιάμεσοι ξενιστές.

Τρόποι μόλυνσης

Ο άνθρωπος, η γάτα και τα υπόλοιπα ζώα μολύνονται με τους εξής τρόπους:

1. όταν τρέφονται με ωμό ή μισοψημένο κρέας (βοδινό, χοιρινό, αρνίσιο, κ.α.)
2. όταν τρέφονται με άπλυτα ωμά χόρτα, λαχανικά και φρούτα, τα οποία έχουν μολυνθεί από άρρωστα ζώα
3. ενδομητρικά και γαλακτογενώς (θηλασμός).

Συμπτωματολογία

Η μολυσμένη από Toxoplasma γάτα, παρουσιάζει συμπτώματα μόνον όταν είναι σε πολύ νεαρή ηλικία ή όταν βρίσκεται σε ανοσοκαταστολή.
Στην περίπτωση που παρουσιάσει συμπτώματα, αυτά είναι πυρετός, διάρροια, ανορεξία, εμετός, ληθαργικότητα, κ.α.
Η μολυσμένη γάτα αποβάλλει το παράσιτο συνολικά 2 έως 20 ημέρες σε όλη τη ζωή της γάτας.
Αυτό συμβαίνει όταν η γάτα τρέφεται με ωμό κρέας.

Σύμφωνα με έρευνες, η συχνότητα μόλυνσης της γάτας στη χώρα μας είναι μόλις 0,9%.

Στον άνθρωπο οι βλάβες εντοπίζονται σε πολλά σημεία του οργανισμού –οφθαλμοί, ήπαρ, αίμα, λεμφαδένες κλπ.
Κυρίως νοσούν άτομα σε ανοσοκαταστολή (λευχαιμία, AIDS, κ.α).

Πρόληψη

Η γάτα και ο σκύλος πρέπει να τρέφονται πάντα με βρασμένη τροφή (βιομηχανοποιημένη ή μαγειρεμένη τροφή) ή ακόμη με κατεψυγμένο και μετά μαγειρεμένο κρέας.

Τα παραγωγικά ζώα (βοοειδή, αιγοπρόβατα, κουνέλι πτηνά, κλπ) δεν πρέπει να έρχονται σε επαφή με κόπρανα γάτας

Τα κόπρανα της γάτας πρέπει να απομακρύνονται από την άμμο υγιεινής πολύ συχνά (κάθε 1 ή 2 ημέρες).

Ο άνθρωπος είναι σημαντικό:

* να καταναλώνει πάντα βρασμένο ή καταψυγμένο κρέας
* ποτέ να μην καταναλώνει ωμά κρέατα, μισοψημένα (πολύ συχνά το κρέας των παραγωγικών ζώων είναι μολυσμένο με τοξόπλασμα. Με το σωστό μαγείρεμα όπως και με την κατάψυξη, το παράσιτο εξουδετερώνεται εύκολα.
* να πλένει πολύ καλά χόρτα, φρούτα και λαχανικά που τρώγονται ωμά (καρότα, μαρούλι, ντομάτες, κλπ)
* να καταναλώνει πάντα παστεριωμένο ή καλά βρασμένο γάλα, ή γαλακτοκομικά παρασκευασμένα από παστεριωμένο γάλα
* να καθαρίζει τακτικά την άμμο υγιεινής της γάτας. Γυναίκες σε περίοδο εγκυμοσύνης να αποφεύγουν τον καθαρισμό της άμμου
* να φοράει γάντια όταν ασχολείται με τις εργασίες του κήπου και χώματα
* να πλένει προσεκτικά τα χέρια του και τα αντικείμενα που χρησιμοποιεί όταν χειρίζεται ωμό κρέας

Σωστή ενημέρωση και όχι πανικός λοιπόν.

Η τοξοπλάσμωση είναι μια σοβαρή ασθένεια για όλους μας - ακόμη και για ανθρώπους που δεν είχαν ή δεν θα έχουν ποτέ τους κατοικίδιο.

Η λύση βρίσκεται στην παιδεία και στην κουλτούρα μας.

Γράφει: Κουπατσιάρης Χρ. Γιώργος, D.V.M. – Κτηνίατρος

iatronet.gr

January 18, 2013

Παράθεση

jolinara87 (Κατερινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jolinara87
H Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (αμέτρητα "αναλώσιμα γατάκια" έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H jolinara87 έγραψε στις 20:09, 16-04-13:

βρε παιδια,εγω συμφωνω απολυτα με τα οσα γραφεται και τα γνωριζω και η ιδια ουτως η αλλως πουπουλινα,αλλα εχω αλλο θεμα..3 φιλες μου εμειναν εγκυες τον τελευταιο χρονο και δεν εχουν ξαναπατησει σπιτι μου απο τοτε...Επειδη εχω ενα γατο(κ τον εχω κ μεσα στο σπιτι) και δυο σκυλια και μαλιστα η μια μου ειπε πως η γυναικολογος της της ειπε πως εχει χασει δυο μωρα απο τοξοπλασμα απο σκυλο!!!Ετσι ακριβως(η γυναικα μαλλον κατ ευφημησμον λεγεται γυναικολογος).Και απο τοτε αρχισανε και ανοητες σποντες του τυπου εγω που ασχολουμαι με τα ζωα κτλ ή τι θα κανω αμα μεινω εγκυος κι αλλες μπουρδες.Κι εχουν απομακρυνθει απο μενα γενικοτερα...Μαλιστα η μια που εχει γεννησει τωρα μου ειπε ευθεως οτι στο σπιτι μου δεν προκειται να πατησει..!Εχει αντιμετωπισει καμια απο σας κατι παρομοιο?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:10, 16-04-13:

Εγω προσωπικα το εχω αντιμετωπισει παμπολλες φορες και η αντιδραση μου ειναι παντα η ιδια. Αν δεν θελουν τα γατια μου και τις εξηγησεις που τους δινω που βασιζονται σε σοβαρα δεδομενα, ειναι σαν να μην θελουν εμενα και κατα συνεπειαν δεν τους θελω ουτε εγω.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 08:36, 17-04-13:

Κι εγώ το έχω ζήσει και έχεις δύο επιλογές, ή αγαπάς τους φίλους σου με τα ελαττώματά τους ή απομακρύνεσαι. Εξαρτάται από το είδος της σχέσης και τις υποχωρήσεις που θέλεις/μπορείς να κάνεις. Μπορείτε να βρίσκεστε αλλού, δεν χάθηκε ο κόσμος. Ή μπορεί να ξενερώσεις σε σημείο που να μη σου λέει τίποτα πια κάποιο τέτοιο άτομο για παρέα.
Το πιο τραγικό στην όλη ιστορία για μένα είναι ότι αυτές τις βλακείες τις λένε γιατροί. Τι να σου κάνει ο απλός άνθρωπος? Θα τον πιστέψει, γιατρός είναι αυτός, μπορεί να μην ξέρει, ή να ξέρεις εσύ καλύτερα?

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 09:35, 17-04-13:

Ναι αυτο ειναι αληθεια ειναι 2εντελως αντιθετες αποψεις η μια τεκμηριωμενη απο γυναικολογο κ η αλλη απο κτηνιατρο οπως κ να χει μετα μενει η επιλογη στον ανθρωπο τι να πιστεψει γνωμη μ ειναι αν αυτα τα ατομα δεν θελουν τα ζωα οκ ας μην ξαναρθουν σπιτι σ ΑΛΛΑ δεν εχουν δικαιωμα να σ επιβαλουν την γνωμη τους ουτε να σ πουν πως θα ζεις..απι κει κ περαθα τους εκανα περα αφου δεν θα με δεχονταν οπως τους δεχομαι κ γω

Παράθεση

jolinara87 (Κατερινα)

Νεοφερμένος

H Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (αμέτρητα "αναλώσιμα γατάκια" έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H jolinara87 έγραψε στις 21:40, 26-04-13:

Το προβλημα Chryssa μου δεν ειναι πωσ θελω να ερχονται σπιτι μου κ δεν ερχονται,αυτο οκ το κατανοω και γι αυτο δεν το προτεινω.Ειναι οτι με την εγκυμοσυνη ειναι λεσ και ανεβαινουν καπου σε καποια ιεραρχια μεσα στο μυαλο τουσ,κι εγω μοιαζω πολυ ανοητη που ασχολουμαι με τα ζωα(ανοητα οντα επισησ) καπως ετσι νιωθω.Ειναι βεβαια κι αυτο που ειπωθηκε παραπανω,οι φιλοι σε δεχονται οπως εισαι κι εσυ εννοειται αυτους.Απλως αναρωτιεμαι αν εχουν αντιμετωπιστει κι αλλα ατομα ετσι!εγω πλεον τα χω καλα με τον εαυτο μου με αυτο που κανω κι οπως δει υποτιμιτικα τον τροπο ζωης μου διαγραφεται μια κι εξω..Το τραγικο ειναι να ακουσ προσβολες ομως απο δικους σου( ανθρωπους,αυτο ειναι που με πληγωνει.

κι εξοργιζομαι ιδιαιτερως οταν απο οσα σου λεει ο γιατρον να μην κανεισ μονο αυτο σου καθεται γιατι ειναι κοινωνικο στερεοτυπο!Αν σου πει ο γιατροσ μην καπνιζεισ θα κανεισ καμια δεκαρια τη μερα,ελα μωρε τι θα παθει το εμβρυο,αμα σου πουνε προσεχε το μισοψημενο κρεασ και τα λαχανικα(πηγη τοξοπλασμωσης κ αυτα-οχι μονο οι γατες) τα τσακιζεισ στις ταβερνες γιατι ελα μωρε εδω εχουνε καλο κρεας,αμα σου πει ο γιατροσ μην παρεισ πολλα κιλα στην εγκυμοσυνη δεν ειναι καλο ουτε για σενα ουτε για το παιδι παιρνεισ 30 κιλα,γιατι εγκυος εισαι να μη φας να σου πεσει το παιδι??Οπου μας βολευει δηλαση,αλλα το θεμα ειναι οτι εκατομμυρια γυναικες ανα τον κοσμο περνανε την εγκυμοσυνη τους με γατεσ και μεγαλωνουν τα μωρα τους με κατοικιδια,ποσες απο αυτες επαθαν κατι.?και το λες και δεν το καταλαβαινουν!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 27-04-13 στις 01:30. Αιτία: merge
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 22:04, 26-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από jolinara87
Το προβλημα Chryssa μου δεν ειναι πωσ θελω να ερχονται σπιτι μου κ δεν ερχονται,αυτο οκ το κατανοω και γι αυτο δεν το προτεινω.Ειναι οτι με την εγκυμοσυνη ειναι λεσ και ανεβαινουν καπου σε καποια ιεραρχια μεσα στο μυαλο τουσ,κι εγω μοιαζω πολυ ανοητη που ασχολουμαι με τα ζωα(ανοητα οντα επισησ) καπως ετσι νιωθω.Ειναι βεβαια κι αυτο που ειπωθηκε παραπανω,οι φιλοι σε δεχονται οπως εισαι κι εσυ εννοειται αυτους.Απλως αναρωτιεμαι αν εχουν αντιμετωπιστει κι αλλα ατομα ετσι!εγω πλεον τα χω καλα με τον εαυτο μου με αυτο που κανω κι οπως δει υποτιμιτικα τον τροπο ζωης μου διαγραφεται μια κι εξω..Το τραγικο ειναι να ακουσ προσβολες ομως απο δικους σου( ανθρωπους,αυτο ειναι που με πληγωνει.
Να μην στεναχωριεσαι! Οι φιλοι σε αγαπανε και αν η αγαπη τους ειναι ειλικρινης σε δεχονται οπως εισαι.
Μου ετυχε το καλοκαιρι κατι παρομοιο που φιλοξενησα ενα ζευγαρι.Η κοπελα ηταν χρονια φιλη μου.Ενω λοιπον μπροστα μου το επαιζε φιλοζωη και ευσυνειδητη και κατεκρινε οσους μου ελεγαν οτι σιχαινονται τον γατο μου να ανεβαινει πανω τους και στα πραγματα τους,εκανε ακριβως το ιδιο. Μπηκε ο γατος στο δωματιο που τους ειχα τακτοποιησει και χωρις να ξερει η κοπελα οτι ειμαι μεσα στο σπιτι και ακουω,αρχισε να κραζει τον γατο μου στον συντροφο της. Τσαντιστηκα αλλα δεν ηταν αυτος ο λογος που τα σπασαμε. Αργοτερα αυτη η κοπελα αποδειχτηκε φιδι.
Τα ζωα μου ειναι πανω απο ολους τους φιλους και δεν ντρεπομαι καθολου να τους το πω και στα μουτρα αν με προκαλεσουν.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 22:04, 26-04-13:

οπότε ουσιαστικά παιδιά, από τρία πράγματα "κινδυνεύει" ο άνθρωπος στην επαφή του με μια γάτα (αφρόντιστη/αδέσποτη): τοξόπλασμα (εάν έχει η γάτα και αν αυτός έρθει σε επαφή με τα κακά της), μύκητες (με μικρά σπινθουράκια που δεν προκαλούν σημαντικά προβλήματα) και αλλεργική ρινίτιδα στην επαφή του με τις τρίχες της. (αν έχει ήδη δηλαδή αλλεργία)
Ξέρετε κάτι άλλο πέρα από αυτά;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γαταλί : 26-04-13 στις 22:20.
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 22:07, 26-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
Να μην στεναχωριεσαι! Οι φιλοι σε αγαπανε και αν η αγαπη τους ειναι ειλικρινης σε δεχονται οπως εισαι.
Μου ετυχε το καλοκαιρι κατι παρομοιο που φιλοξενησα ενα ζευγαρι.Η κοπελα ηταν χρονια φιλη μου.Ενω λοιπον μπροστα μου το επαιζε φιλοζωη και ευσυνειδητη και κατεκρινε οσους μου ελεγαν οτι σιχαινονται τον γατο μου να ανεβαινει πανω τους και στα πραγματα τους,εκανε ακριβως το ιδιο. Μπηκε ο γατος στο δωματιο που τους ειχα τακτοποιησει και χωρις να ξερει η κοπελα οτι ειμαι μεσα στο σπιτι και ακουω,αρχισε να κραζει τον γατο μου στον συντροφο της. Τσαντιστηκα αλλα δεν ηταν αυτος ο λογος που τα σπασαμε. Αργοτερα αυτη η κοπελα αποδειχτηκε φιδι.
Τα ζωα μου ειναι πανω απο ολους τους φιλους και δεν ντρεπομαι καθολου να τους το πω και στα μουτρα αν με προκαλεσουν.
ξεχασα! Επισης ο συντροφος της μας εκανε κριτικη που επιτρεπαμε στους γατους να ανεβαινουν στο τραπεζι.Ενω οταν εστρωνα το τραπεζι τους γατους τους ειχα σε αλλο δωματιο και το τραπεζι μπροστα τους το καθαριζα πολυ καλα για να μην σιχαθουν.Εγω και ο αντρας μου δεν σιχαινομαστε τους γατους μας!

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 22:25, 26-04-13:

Έχουμε όλοι ακούσει πολλά απο στενόμυαλους ανθρώπους.
Δε τους θυμώνω.Ειδικά νεαρά άτομα που τους έγινε πλύση εγκεφάλου οτι τα ζώα είναι βρωμιά και μικρόβια είναι για λύπηση.
Αυτούς όμως που δεν αντέχω είναι όσους έχουν πρόβλημα με τα ζωάκια και το παίζουν καθαροί ...όταν μπαίνουν στη τουαλέτα όμως μετά "ξεχνούν" να πλύνουν τα χέρια τους...

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 22:38, 26-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας-77
Έχουμε όλοι ακούσει πολλά απο στενόμυαλους ανθρώπους.
Δε τους θυμώνω.Ειδικά νεαρά άτομα που τους έγινε πλύση εγκεφάλου οτι τα ζώα είναι βρωμιά και μικρόβια είναι για λύπηση.
Αυτούς όμως που δεν αντέχω είναι όσους έχουν πρόβλημα με τα ζωάκια και το παίζουν καθαροί ...όταν μπαίνουν στη τουαλέτα όμως μετά "ξεχνούν" να πλύνουν τα χέρια τους...
Ηλια το επαγγελμα μου ειναι κομμωτρια.Ετσι ειχα παει σε ενα σπιτι για κατι χτενισματα.Μολις ακουσαν οτι εχω γατους μεσα στο σπιτι στραβωσαν την μουρη και ηταν ολοφανερο οτι σιχαθηκαν.Μαλιστα αυτη την ερωτηση (δεν σιχαινεσαι με τα γατια?) μου την εκαναν και στα ισια. Να σιχαθω τι? Εχω ενα σπιτι που λαμποκοπα(οχι να το παινευτω αλλα καταλαβαινετε πως το εννοω).Πιο βρωμικο σπιτι λοιπον απο αυτο που ειχα παει και λεω βρωμικο και οχι ακαταστατο,δεν εχω ξαναματαδει. Κατι τετοιοι ειναι λοιπον εκεινοι που μας κανουν κριτικη για τα ζωα μας και την ζωη ΜΑΣ γενικοτερα.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 23:53, 26-04-13:

Δυστυχως τα περισσοτερα ατομα που ξερω κι εχουν ζωα μεσα στο σπιτι,ειναι βρωμιαρηδες.Ειναι η αληθεια.Το να παρεις ενα ζωακι ειτε ειναι γατι ειτε σκυλι,θελει φροντιδα.Δεν αρκει ενα πιατο φαι.Θελει να εχεις το σπιτι σου ακομη καθαροτερο απο πριν,γιατι πλεον,πρεπει να προσεχεις και για την υγεια του κατοικιδιου σου.Οσο για τα περι εγκυμοσυνης...αχαχαχαχαχαχ...εδω εγω ξερω ατομα που νιωθουν οτι εχουν αντεβει στην ιεραρχια επειδη θα εκαναν παιδι,ενω εγω δεν εχω κανει ακομη,στο γατι θα κολλουσαν?Αν ο ανθρωπος εχει κομπλεξ,θα τα βγαλει,οπως και να χει.

Παράθεση

jolinara87 (Κατερινα)

Νεοφερμένος

H jolinara87 έγραψε στις 15:48, 28-04-13:

Περα απο τις προσωπικες μας εμπειριες που απο οτι βλεπω ολοι μας εχουμε μπολικες,το θεμα εχει πολυ μεγαλυτερες προεκτασεις απο την περιοδο της εγκυμοσυνης.Βλεπω και ακουω πολλους ανθρωπους και ναι,δυστυχως νεους,να θεωρουν τη γατα ως το πιο βρωμικο ζωο!Τη γατα,που καθαριζεται με μεγαλη σχολαστικοτητα αρκετα μεγαλο μερος της ημερας,που κατουρασει μονο σε χωμα(ή αμμολεκανη) και μετα σκεπαζει τα περιττωματα της οχι μετα απο εκπαιδευση,αλλα απο τη φυση της,που ειναι προικισμενη με "καθαρο στομα" ακριβως για το λογο οτι καθαριζει τη γουνα της κι ολα τα μικροβια απο το στομα μεταφερονται στο στομαχι κοκ.Ακουω να λενε"αγαπαω τα σκυλια,τισ γατες δεν τισ θελω γιατι ειναι απιστες".Τι θεσ δηλαδη ρε φιλε,κατοικιδιο ρομποτακι;Μπορεις να σεβαστεις την ανεξαρτησια ενος αλλου ανθρωπου αλλα οχι ενος ζωου;Και γενικοτερα υπαρχει μια αντιπαθεια προσ το ειδος βαθεια ριζωμενη χρονια και χρονια μεσα μας.

Αρχική Δημοσίευση από Conan
Δυστυχως τα περισσοτερα ατομα που ξερω κι εχουν ζωα μεσα στο σπιτι,ειναι βρωμιαρηδες.Ειναι η αληθεια.Το να παρεις ενα ζωακι ειτε ειναι γατι ειτε σκυλι,θελει φροντιδα.Δεν αρκει ενα πιατο φαι.Θελει να εχεις το σπιτι σου ακομη καθαροτερο απο πριν,γιατι πλεον,πρεπει να προσεχεις και για την υγεια του κατοικιδιου σου.Οσο για τα περι εγκυμοσυνης...αχαχαχαχαχαχ...εδω εγω ξερω ατομα που νιωθουν οτι εχουν αντεβει στην ιεραρχια επειδη θα εκαναν παιδι,ενω εγω δεν εχω κανει ακομη,στο γατι θα κολλουσαν?Αν ο ανθρωπος εχει κομπλεξ,θα τα βγαλει,οπως και να χει.
καλα αυτο ειναι να το χει κι ο ανθρωπος!Εγω πριν παρω ζωο σπιτι μου δεν εκανα καμια δουλεια,καθαριζε μονο η αδερφη μου και γρουσουζα με ανεβαζε γρουσουζα με κατεβαζε!Μετα τα ζωακια μου ομως εχω γινει νοικοκυρα πρωτης ταξεωσ!Ειναι πως εχεις μεγαλωσει,τα ατομα που λες θα ηταν βρωμικα ουτως η αλλως απλα τα ζωακια μεσα στο σπιτι(οπως και τα παιδια) ανεδειξαν την πραγματικοτητα

Και κατι ακομα(μην καταφερω να γραψω ενα ολοκληρωμενο μυνημα)Δεν ειναι εντελως χαζο να φοβομαστε τοοοοοσο πολυ μερικες δεκαδεσ ζωοανθρωπονοσους που απο αυτες αντε 2-3 να ειναι πραγματικα επικυνδινες,και να μη φοβομαστε τις εκατονταδεσ ανθρωπονοσους που ειναι πραγματικα απειλη για την υγεια μας;Με την ιδια λογικη να αποκλεισουμε κ τη συναναστροφη μας με αλλους ανθρωπους;Αν μπορουσαμε μονο να σκεφτομαστε τα πραγματα ΣΦΑΙΡΙΚΑ κι οχι ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΑ ποσο καλυτερος θα ηταν αυτος ο κοσμοσ...ΠΟΣΟ!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 29-04-13 στις 11:29. Αιτία: Συγχωνευση συνεχομενων μηνυματων
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:38, 30-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από jolinara87
Αν μπορουσαμε μονο να σκεφτομαστε τα πραγματα ΣΦΑΙΡΙΚΑ κι οχι ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΑ ποσο καλυτερος θα ηταν αυτος ο κοσμοσ...ΠΟΣΟ!
Δυστυχώς οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν μάθει να σκέφτονται όπως τους βολεύει προσωπικά. Είναι πιο εύκολο να αντιπαθήσεις ένα ζώο αν σ' έχουν μεγαλώσει με αυτό τον τρόπο από το να συμπεριφερθείς πραγματικά αυτόνομα ακυρώνοντας τις πεποιθήσεις που σου έχουν φορτώσει. Αυτό χρειάζεται δουλειά βλέπεις και ο άνθρωπος είναι και φυγόπονος συν τοις άλλοις..

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους