Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,894 εγγεγραμμένα μέλη και 717,276 μηνύματα σε 22,369 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 369 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτες και τέχνες

Άστριντ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Άστριντ
H Άστριντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 176 μηνύματα.

H Άστριντ έγραψε στις 21:15, 22-02-08:

Θαυμάσιο! Μου αρέσουν και τα χρώματα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 21:27, 22-02-08:

Και λίγη μουσική: ακούστε εδώ την πολύ γουστόζικη Sonata Representativa VII - Die Katz του H.I.Biber.

Είναι το 15ο κομμάτι στο πρώτο CD και διαρκεί περίπου ένα λεπτό. Ευτυχώς εδώ την έχει ολόκληρη!:up:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άστριντ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Άστριντ
H Άστριντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 176 μηνύματα.

H Άστριντ έγραψε στις 21:57, 22-02-08:

τέλεια μουσική.

Βρήκα και μια ωραία εκτέλεση του Ντουέτο για δυο γάτες του Ροσσίνι.
http://www.youtube.com/v/3FAa-g_7PRM&rel=1

Εγώ το τραγούδησα πέρσι ΜΕ τον γάτο μου:
http://www.mycat.gr/forum/showthread.php?s=9e06624749014f39c7ed269c793b0f57&t=3871

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 22:53, 11-04-08:

Αφήνω κάτω το βιβλίο μου
Η Σημασία του Ζεν
Και βλέπω τη γάτα να χαμογελάει κάτω απ'τα μουστάκια της,
καθώς χτενίζεται με τη ροδαλή τραχιά της γλώσσα.
"Γάτα, θα σου δάνειζα αυτό το βιβλίο να το μελετήσεις
αλλά μοιάζει να το έχεις κιόλας διαβάσει."
Σηκώνει τα μάτια και για πρώτη φορά με κοιτάζει κατάματα: "Μην είσαι αφελής", μου γουργουρίζει.
"Εγώ το έγραψα!".
Dilyw Laing, The cat

Στο Φαλντί μου, το πιο Ζεν αγαπημένο γατί

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina10
H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 23:00, 11-04-08:

Νότα ΦΟΒΕΡΟ!!!!:up::up:

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 23:08, 11-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Nota
Αφήνω κάτω το βιβλίο μου
Η Σημασία του Ζεν
Και βλέπω τη γάτα να χαμογελάει κάτω απ'τα μουστάκια της,
καθώς χτενίζεται με τη ροδαλή τραχιά της γλώσσα.
"Γάτα, θα σου δάνειζα αυτό το βιβλίο να το μελετήσεις
αλλά μοιάζει να το έχεις κιόλας διαβάσει."
Σηκώνει τα μάτια και για πρώτη φορά με κοιτάζει κατάματα: "Μην είσαι αφελής", μου γουργουρίζει.
"Εγώ το έγραψα!".
Dilyw Laing, The cat

Στο Φαλντί μου, το πιο Ζεν αγαπημένο γατί
Πολύ μαγικό απόσπασμα. Κυκλοφορεί κ στην Ελλάδα Νοτα; από ποιες εκδόσεις;

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 07:56, 12-04-08:

Πολύ ωραίο, πραγματικά!
Και ταιριάζει γ ά ν τ ι στο Φαλντί...

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 09:41, 12-04-08:

Αχ τέλειο, Νότα! Ναι, το θέλουμε κι εμείς!

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 21:47, 12-04-08:

Το συγκεκριμένο απόσπασμα παιδιά το βρήκα μέσα σε ένα βιβλιαράκι που ονομάζεται "Κοινωνία & Ζώα. Αναζητώντας το δαχτυλίδι του Σολομώντα" (Βιβλιοπωλείο της Εστίας), και ουσιαστικά κανει μια μικρη αναδρομή απο τα αρχαία χρόνια μεχρι σήμερα στη σχεση ανθρωπου - ζωου...γραφει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα αλλά εμένα βασικά μου δείχνει μια μεταστροφή που αρχίζει να υπάρχει πια στην Ελλάδα ....απέναντι σ'αυτα τα πλασματα καθώς ειναι λίγα βιβλία του είδους που ειναι γραμμένα από έλληνες..

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 21:56, 12-04-08:

οριστε πολυ ενδιαφερον..να ακουμε και κατι καλο....:up:

Παράθεση

Anima

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Anima
H Anima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 οικόσιτες και 8-9 για φιλοξενία έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,021 μηνύματα.

H Anima έγραψε στις 21:13, 13-04-08:

Τα δύο μουσεία του κόσμου που περηφανεύονται για το ότι φροντίζουν "κοπάδι" γατών είναι το British Museum στο Λονδίνο και το Hermitage στην Αγία Πετρούπολη. Βρήκα και φυσικά αγόρασα τα συμπαθέστατα σχετικά βιβλιαράκια τους που μόλις βρώ λίγο χρόνο θα σας τα παρουσιάσω (εκτός αν κάποια σας επισκεφθεί στο μεταξύ τα δυο μουσεία).

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,001 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 19:02, 13-06-08:

1) Η αγαπημένη μου γάτα ,λόγια διάσημων γατόφιλων (εκδόσεις Ανατολικός)
2) Η ΓΑΤΑ στην παγκόσμια λογοτεχνία (εκδόσεις Καστανιώτη), με ποιήματα και διηγήματα μεγάλων λογοτεχνών για γάτες.
βάζω ένα απόσπασμα:
"............Όταν έχω καλεσμένους στο σπίτι, η Επονίνη το ξέρει πολύ πριν φτάσουν οι ξένοι. Κοιτάζει προς την καρέκλα της και, αν δει στο δικό της μέρος μαχαιροπίρουνα, χωρίς δεύτερη κουβέντα, πάει μονάχη και κάθεται πάνω στο σκαμνί του πιάνου, που της χρησιμεύει για κάθισμα σ'αυτές τις περιπτώσεις.
Όσοι αρνιούνται κρίση στα ζώα, ας μου εξηγήσουν αυτό το μικρό γεγονός, φαινομενικά τόσο απλό, αλλά που περικλείει ένα σωρό συμπεράσματα...." (Θεόφιλος Γκοτιέ, Οι λευκές και οι μαύρες δυναστείες)
3)Μαριέλλη Σφακιανάκη- Μανωλίδου "Μη πατάτε τις ουρές"
4)Μαριέλλη Σφακιανάκη -Μανωλίδου "....και άλλες ουρές" (εκδόσεις Οδυσσέας)
βάζω ένα απόσπασμα:
" Μα πώς δέθηκαν τελικά οι γάτες μέσα στη ζωή μας; Από πού ήρθαν; Πώς διάλεξαν εμάς από όλα τ'άλλα ζώα για να ζήσουν δίπλα μας;
Είμαι ο σιτιστής τους και ο θυρωρός τους. Αυτή η πόρτα της κουζίνας ανοιγοκλείνει αμέτρητες φορές κάθε μέρα. Να βγουν, να μπουν, να ξαναβγούν βιαστικά σαν κάτι να ξέχασαν και σε λίγο πάλι να επιστρέψουν. Πότε πότε σκέφτομαι πως μπορεί πράγματι να υπάρχει ανάμεσά μας ένα προαιώνιο συμφωνητικό να τις υπηρετούμε. Δεν εξηγείται αλλιώς η άνεση με την οποία μας ζητούν να τους ανοίξουμε ή να τους σερβίρουμε....... Οι δικές μας οι γάτες πάντως, ξέρουν, φαίνεται πολύ καλά μέσα τους τη μυστική υποχρέωση που έχουμε απέναντί τους ,όλοι όσοι τις αγαπάμε, να τις υπηρετούμε και με αφάνταστη άνεση ασκούν συνεχώς τα δικαιώματά τους. Όπου κι αν βρίσκομαι στο σπίτι, αν είναι ώρα φαγητού, θα με βρουν. Ακόμη κι αν είμαι κλεισμένη στο δωμάτιό μου, κάποιον θα βάλουν να νιαουρίζει απ'έξω κι ένα γούνινο χέρι θα προσπαθεί συνεχώς να μου ανοίξει την πόρτα...."

Τα δύο πρώτα βιβλία τα βρήκα κατόπιν παραγγελίας, γιατί είναι παλαιές εκδόσεις .Για τα δύο τελευταία, που είναι καταπληκτικά, θα ρωτήσω, γιατί εγώ τα έχω από το 2001. Αξίζει τον κόπο να τα ψάξει κάποιος. Θα σας ενημερώσω και για δύο άλλα που ψάχνω.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:04, 13-06-08:

Το αγαπημένο μου γατοβιβλίο είναι "Η Τελευταία Μαυρη γάτα",του Ευγένιου Τριβιζά.Αυτη τη στιγμή μου λείπει επειδή κυκλοφορεί σε Bookbox,αλλά όσοι είστε bookcrossers και ενδιαφέρεστε,λέω να το κάνω ring μόλις επιστρέψει στα χέρια μου.:up:

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,001 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 22:00, 13-06-08:

Α, ωραία, εδώ ήταν το σχετικό θέμα, δεν θυμόμουνα πού το είχα βρει τις προάλλες. Moukelis, δεν κατάλαβα τίποτα από τα συνθηματικά που γράφεις, καθότι από τεχνικούς( όρους είμαι άσχετη. Το " Η τελευταία μαύρη γάτα", το έχω διαβάσει, είναι συμβολικό, αντιρατσιστικό στην ουσία βιβλίο.
Από τις εκδόσεις "Μαλλιάρης -Παιδεία" έχει εκδοθεί το "365 γατοϊστορίες", μάλλον είναι παιδικό, θα ρωτήσω και θα σας γράψω. Και από τις εκδόσεις "Άπόπειρα" κυκλοφορεί το "Η γάτα μέσα μας" του Μπάροουζ, από τα πιο γνωστά έργα του συγγραφέα. Ωραίες κριτικές έχω διαβάσει για το "Οι εφτάψυχες των Αθηνών" του Τάκη Θεοδωρόπουλου (εκδόσεις Ωκεανίδα) με θέμα τις αδέσποτες γάτες και το "Άνθρωποι και γάτες" (εκδόσεις Ποντίκι) σε μετάφραση Γιούλης Τσίρα. Δεν κυκλοφορούν ευρέως, το δεύτερο δε, το προμηθεύεσαι μόνο από τα γραφεία των εκδόσεων στο Χαλάνδρι(Ύδρας 5).

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 00:20, 14-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ελένη Π
Α, ωραία, εδώ ήταν το σχετικό θέμα, δεν θυμόμουνα πού το είχα βρει τις προάλλες. Moukelis, δεν κατάλαβα τίποτα από τα συνθηματικά που γράφεις, καθότι από τεχνικούς( όρους είμαι άσχετη. Το " Η τελευταία μαύρη γάτα", το έχω διαβάσει, είναι συμβολικό, αντιρατσιστικό στην ουσία βιβλίο.
Από τις εκδόσεις "Μαλλιάρης -Παιδεία" έχει εκδοθεί το "365 γατοϊστορίες", μάλλον είναι παιδικό, θα ρωτήσω και θα σας γράψω. Και από τις εκδόσεις "Άπόπειρα" κυκλοφορεί το "Η γάτα μέσα μας" του Μπάροουζ, από τα πιο γνωστά έργα του συγγραφέα. Ωραίες κριτικές έχω διαβάσει για το "Οι εφτάψυχες των Αθηνών" του Τάκη Θεοδωρόπουλου (εκδόσεις Ωκεανίδα) με θέμα τις αδέσποτες γάτες και το "Άνθρωποι και γάτες" (εκδόσεις Ποντίκι) σε μετάφραση Γιούλης Τσίρα. Δεν κυκλοφορούν ευρέως, το δεύτερο δε, το προμηθεύεσαι μόνο από τα γραφεία των εκδόσεων στο Χαλάνδρι(Ύδρας 5).
Ποια συνθηματικά καλέ;

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση έγραψε στις 14:09, 14-06-08:

ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ,είδες που σου λέω; Αυτά τα "bookbox" και "κάνω ring" νομίζεις ότι τα καταλαβαίνουν κάτι κουμπούρες (κάπως) μεγάλης ηλικίας σαν και μένα πχ;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:28, 14-06-08:

ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ,είδες που σου λέω; Αυτά τα "bookbox" και "κάνω ring" νομίζεις ότι τα καταλαβαίνουν κάτι κουμπούρες (κάπως) μεγάλης ηλικίας σαν και μένα πχ;
ΑΑααα,τώρα κατάλαβα.Bookbox είναι ένα κουτί με βιβλία ίδιου είδους συνήθως,π.χ.κόμιξ.Κυκλοφορεί σε όσους Bookcrossers ενδιαφέρονται,οι οποίοι παιρνουν από το κουτί όποια βιβλία θέλουν,και βάζουν στη θέση τους κάποια άλλα.Στο τέλος,το κουτί αποστελλεται σε αυτόν που το άρχισε.Εγώ πέρισυ για τα γενέθλιά μου έκανα ένα τέτοιο κουτί,με θέμα τα γατόνια,όλοι λοιπόν όσοι συμμετείχαν έπρεπε να πάρουν και να βάλουν βιβλία σχετικα με τις γάτες,και να γράψουν από μια ευχή πάνω στο κουτί,που είχε διακοσμηθεί καταλλήλως.
Bookring είναι ένα βιβλίο,που σου αρέσει πολύ,αλλά δεν θες να το απελευθερώσεις,Αν παρόλα αυτά νομίζεις ότι αξίζει να το διαβάσουν κι άλλοι,δηλώνεις ότι είναι διαθέσιμο,και κάνεις μια λίστα με τους ενδιαφερομένους.Στη συνέχεια,το στέλνει ο ενας στον άλλο σαν αλυσίδα,και ο τελευταίος σου το επιστρέφει.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 16:09, 14-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
ΑΑααα,τώρα κατάλαβα.Bookbox είναι ένα κουτί με βιβλία ίδιου είδους συνήθως,π.χ.κόμιξ.Κυκλοφορεί σε όσους Bookcrossers ενδιαφέρονται,οι οποίοι παιρνουν από το κουτί όποια βιβλία θέλουν,και βάζουν στη θέση τους κάποια άλλα.Στο τέλος,το κουτί αποστελλεται σε αυτόν που το άρχισε.Εγώ πέρισυ για τα γενέθλιά μου έκανα ένα τέτοιο κουτί,με θέμα τα γατόνια,όλοι λοιπόν όσοι συμμετείχαν έπρεπε να πάρουν και να βάλουν βιβλία σχετικα με τις γάτες,και να γράψουν από μια ευχή πάνω στο κουτί,που είχε διακοσμηθεί καταλλήλως.
Bookring είναι ένα βιβλίο,που σου αρέσει πολύ,αλλά δεν θες να το απελευθερώσεις,Αν παρόλα αυτά νομίζεις ότι αξίζει να το διαβάσουν κι άλλοι,δηλώνεις ότι είναι διαθέσιμο,και κάνεις μια λίστα με τους ενδιαφερομένους.Στη συνέχεια,το στέλνει ο ενας στον άλλο σαν αλυσίδα,και ο τελευταίος σου το επιστρέφει.
Αγαπητη μου Moukelis επειδη και εγω ειμαι πια καποιας ηλικιας, αλλα μου αρεσει πολυ το διαβασμα,ολα αυτο που περιεγραψες παραπανω θα με ενδιεφερε πολυ.Να κανω ομως καποιες διευκρινιστικες(αφελης ισως) ερωτησεις.Ολα αυτα που αναφερεις συμβαινουν μεταξυ φιλων-γνωστων
η το κουτι αυτο στηνεται σε καποιο κεντρικο βιβλιοπολειο η δανειστικη βιβλιοθηκη? Και πιο συγκεκριμενα γνωριζει κανεις αν κατι αντιστοιχο γινεται στην Θεσσαλονικη και που?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:46, 14-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Αγαπητη μου Moukelis επειδη και εγω ειμαι πια καποιας ηλικιας, αλλα μου αρεσει πολυ το διαβασμα,ολα αυτο που περιεγραψες παραπανω θα με ενδιεφερε πολυ.Να κανω ομως καποιες διευκρινιστικες(αφελης ισως) ερωτησεις.Ολα αυτα που αναφερεις συμβαινουν μεταξυ φιλων-γνωστων
η το κουτι αυτο στηνεται σε καποιο κεντρικο βιβλιοπολειο η δανειστικη βιβλιοθηκη? Και πιο συγκεκριμενα γνωριζει κανεις αν κατι αντιστοιχο γινεται στην Θεσσαλονικη και που?
Όχι,καμία από τις παραπάνω ενέργειες δεν αποτελεί δράση βιβλιοθήκης,του Δήμου,ή κάποιου βιβλιοπωλείου.Είναι όλα μέρος της έννοιας του Bookcrossing.Θα λύσεις όλες τις απορίες σου σχετικά εδώ.Μπορείς να δεις το φόρουμ των Ελλήνων Bookcrossers εδώ.Στη Θεσσαλονίκη έχουμε πάρα πάρα πολλά μέλη,γνωρίζω τα περισσότερα από τα παιδιά,καθώς και εγώ ανεβαίνω που και που στις μηνιαίες συναντήσεις τους.Οι καλύτεροι φίλοι (Luz και Τρυποκάρυδος) μου είναι αυτοί που εδραίωσαν το bookcrossing μάλιστα στη Θεσσαλονίκη.Α,και να τονίσω φυσικά ότι όλα είναι εντελώς δωρεάν,η εγγραφή,η συμμετοχή,και κανείς φυσικά δε σε υποχρεώνει να απελευθερωσεις ή όχι βιβλία και ούτε ελέγχει πόσα και ποια.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 19:14, 14-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Όχι,καμία από τις παραπάνω ενέργειες δεν αποτελεί δράση βιβλιοθήκης,του Δήμου,ή κάποιου βιβλιοπωλείου.Είναι όλα μέρος της έννοιας του Bookcrossing.Θα λύσεις όλες τις απορίες σου σχετικά εδώ.Μπορείς να δεις το φόρουμ των Ελλήνων Bookcrossers εδώ.Στη Θεσσαλονίκη έχουμε πάρα πάρα πολλά μέλη,γνωρίζω τα περισσότερα από τα παιδιά,καθώς και εγώ ανεβαίνω που και που στις μηνιαίες συναντήσεις τους.Οι καλύτεροι φίλοι (Luz και Τρυποκάρυδος) μου είναι αυτοί που εδραίωσαν το bookcrossing μάλιστα στη Θεσσαλονίκη.Α,και να τονίσω φυσικά ότι όλα είναι εντελώς δωρεάν,η εγγραφή,η συμμετοχή,και κανείς φυσικά δε σε υποχρεώνει να απελευθερωσεις ή όχι βιβλία και ούτε ελέγχει πόσα και ποια.

Σε ευχαριστω πολυ Moukelis με μια ματια που'του ριξα φαινεται πολυ ενδιαφερον.Ηδη το προσθεσα στα αγαπημενα και θα το κοιταξω αργοτερα λεπτομεριακα.Πιθανον να συναντηθουμε και σε κεινο το φορουμ.
Σε ευχαριστω και παλι.

Παράθεση

ΖΗΝΑ

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΖΗΝΑ
H ΖΗΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 809 μηνύματα.

H ΖΗΝΑ έγραψε στις 20:46, 14-06-08:

Φέλιντε του Ακίφ Πιρίντσι ,ένα αστυνομικό μυθιστόρημα που το διηγήται οΦράνσις ένας εξυπνάκιας γάτος με βελούδινες πατούσες...... απο της εκδ.Πατάκη.
αα η τελευταία μαύρη γάτα κυκλοφορεί και στη Θεσ/νίκη,αυτή τη στιγμή το έχει ένας bookcrossers όταν το τελειώσει θα το μάθουμε

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση έγραψε στις 14:52, 25-06-08:

Οδήγα με στα σωστά τα μονοπάτια
Φύλα με από ψύλλους, μέλισσες και μπάνια.
Στην καταιγίδα κάνε νάμαι μέσα,
κράτα με ασφαλή, ταϊσμένη και ζεστή.
Άσε τον ήλιο να ζεσταίνει εκεί, όπου ξαπλώνω,
άσε με νέα κι όμορφη
να παίζω, να ζυμώνω.
Και πάνω απ'όλα.........
Ευλόγα τους ανθρώπους μου,
εκείνους που λατρεύω
και από το σκύλο το κακό του γείτονα,
να με φυλάς Θεέ μου.

Lisa Malone (Αμερικανίδα ποιήτρια)
Πηγή: Ίντερνετ

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:17, 25-06-08:

Πολυ ωραιο Ελενη Π Μεσα σε λιγους στιχους περιεχει ολο τον κοσμο της γατας Σιγουρα η ποιητρια ειχε γατες στην ζωη της μια που ειναι τοσο γνωστης της γατησιας φυσης
Εμενα μου αρεσε αυτο με τις μελισσες, τους ψυλους και ..το μπανιο

Παράθεση

XOYRXOYDEROS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη XOYRXOYDEROS
. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O XOYRXOYDEROS έγραψε στις 21:23, 20-08-08:

Εχω λοιπον να προτεινω σε ολους τους γατοφιλους ενα βιβλιο το οποιο μεσα απο τον κοσμο των γατιων περιγραφει καθε φυλετικη διακριση , προκαταληψεις και δυσιδαιμονιες.
Ευγενιος Τριβιζας - Ο Τελευταιος Μαυρος Γατος
καλη διασκεδαση:up:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fru_fru

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fru_fru
H fru_fru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 554 μηνύματα.

H fru_fru έγραψε στις 21:51, 20-08-08:

Λοιπον, Χουρχουδερος!!!

Μαζι σου και εγω!!!
Λενε οι Ρωμιοι 'αμα δεις μαυρη γατα ειναι γρουσουζια'

Ε! Λενε και οι Ιταλοι "οι μαυρες γατες φερνουν γουρι"!!!

Κοινως! Καποιος Ρωμιος ξυπνησε το πρωι στραβα, εριξε μια ματια απ το μπαλκονι και ειδε ενα μαυρο γατονι να κλεβει φαγητο απ τα σκουπιδια, κυτταξε τη γυναικα του που ροχαλιζε και σιχτιρησε την ωρα και τη στιγμη που αυτος θα παει στη δουλεια ενω αυτη η αχρηστη θα κοιμηθει μιαν ωρα παραπανω, πηγε να παρει το τουτουνι του ( γμ το φελεκι μου μεσα, παλι τα "κοπανησα" χθες) και δε θυμοταν που στην ευχη το παρκαρησε (το παρκαρησα?? φτου! και παλι δε θυμαμαι, μπας και το αφησα στο ... φτου.. γμτ πιο μπαρακι ηταν το τελευταιο? ) , πηρε ταξι για τη δουλεια και δεν εβρισκε ψιλα για να πληρωσει το ταξιτζη, οπου εφτασε αργα και τον ξεχεσε ο μποςς , δε πηρε τελικα την αυξηση που ζητησε και τελικα γυρισε σπιτι και η γυναικα του του ειχε αφησει ενα ωραιο γραμματακι "σ αγαπω αλλα δε μπορω να ζησω μαζι σου, εχει φαγητο στο ψυγειο"

Τελικα να δεις για ολα φταινε οι ΜΑΥΡΕΣ γατες

Εχω φαει το ιντερνετ να βρω απο που προερχεται αυτη η δυσιδαιμονια αλλα εις ματην.
Αν βρεις κατι ριξε μου σημα γιατι ΠΟΛΥ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΕ ΟΣΟΥΣ ΑΝΤΙΠΑΘΟΥΝ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΓΑΤΟΝΙΑ!!!! Αν το συγκεκριμενο βιβλιο με διαφωτισει να το παρω, αλλοιως ε... προτιμω να δωσω το κατιτις μου για να στειρωσουμε μια αδεσποτη γατουλα αντι να διαβασω κατι ασχετο...

(νομιζω με καταλαβαινεις, ειδαν πολλα τα ματακια μου τοσα χρονια τωρα!)

Ελπιζω το συγκεκριμενο βιβλιο να εχει αυτα που θελω να μαθω για τη βλακεια των ανθρωπων φιλε μου !!!

Το "Τελευταιος Μαυρος Γατος" ως τιτλος δε μπορω να πω οτι με ξετρελλαινει κιολας

αλλα θα θελα να μου απαντησεις σχετικα ωστε να μη το παρουμε ολοι οι συμφορουμιστες αδικα. Διαβαζω και λεω αποψη και οποιος θελει το παιρνει.

Σωστα???

Φιλικα
Κατερινο-φρουφρου-μπιζουδενιοκατσικωμενη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 22:38, 20-08-08:

Αγαπητή Κατερινο-φρουφρου-μπιζουδενιοκατσικωμενη ,
για αρχή βρήκα το παρακάτω τμήμα ενός γενικότερου άρθρου που αναφαίρεται στις μαύρες γάτες.
ΠΗΓΗ:ESOTERICA.gr
Κακοτυχία Ένας από τους πρώτους δεσμούς της μαύρης γάτας με την κακοτυχία έρχεται από την αρχαία Βαβυλώνα και την Εβραϊκή μυθολογία. Αυτός ο θρύλος παρομοιάζει τον κύκλο που κάνει η μαύρη γάτα καθώς κάθεται με το διάβολο.

Επίσης σε πολλούς Ευρωπαϊκούς λαούς οι μαύρες γάτες θεωρείται ότι είναι κακοτυχία. Θρύλοι των Αγγλοσαξόνων και των Σκανδιναβών αναφέρουν ότι αν μαύρη γάτα διασχίσει το δρόμο τότε ο πιο ασφαλής δρόμος για τον περαστικό είναι γυρίσει πίσω στο σπίτι του. Στην Ιρλανδία και τη Νορβηγία λέγεται ότι αν μαύρη γάτα διασχίσει ένα φεγγαρόλουστο μονοπάτι, αυτό σημαίνει θάνατο από επιδημία. Επίσης λέγεται ότι οι μαύρες γάτες έχουν τη δυνατότητα να αλλάζουν τη μορφή τους και μπορούν να επικοινωνούν με το διάβολο.
Μαύρες γάτες, Υγεία και Θάνατος
Εκτός των άλλων, στην Κίνα, η παρουσία των μαύρων γατών σημαίνει αρρώστια και φτώχεια.
Το 16ο αιώνα στην Ιταλία και τη Γερμανία οι άνθρωποι πίστευαν ότι αν μια μαύρη γάτα καθίσει στο κρεβάτι ενός αρρώστου τότε αυτός θα πεθάνει. Και όταν αυτό συνέβηκε κάποιες φορές, έλεγαν πως ο θάνατος οφείλονταν στις υπερφυσικές δυνάμεις της γάτας και όχι στην αρρώστια. Επίσης αν στην κηδεία αυτού του ατόμου εμφανίζονταν μαύρη γάτα τότε αυτό σήμαινε ότι θα πεθάνει και άλλο μέλος της οικογένειας.

Αντίθετα οι πρώτοι Αμερικανοί, πίστευαν ότι με το ζωμό που προερχόνταν από μια βρασμένη μαύρη γάτα μπορούσε να γιατρευτεί η φυματίωση. Το περίεργο ήταν ότι κανείς δεν τόλμαγε να σκοτώσει μια μαύρη γάτα, γιατί αυτό σήμαινε κακοτυχία. Εκτός αυτού πίστευαν ότι αν κάποιος είχε πρόβλημα με τα μάτια του, μπορούσε να γιατρευτεί αν κάποιος τον χτυπούσε με δύναμη με την ουρά μιας μαύρης γάτας.
Μαύρες γάτες και μάγισσες
Οι "γάτες και οι γυναίκες" έχουν συνδεθεί κατά καιρούς με πολλούς τρόπους. Η Freya, θεά της έρωτα και της γονιμότητας των Νορβηγών, εμφανίζεται σε αναπαραστάσεις πάνω σε άρμα που το τραβάνε 2 μαύρες γάτες. Σε κάποιες περιπτώσεις αναφέρεται ότι οι γάτες κάλπαζαν, σαν δαιμονισμένα άλογα. Μετά από 7 χρόνια υπηρεσίας στη Freya, οι γάτες μεταμορφώνονταν σε μάγισσες, οι οποίες βέβαια πολύ πιθανόν πριν απλά να ήταν μεταμφιεσμένες σε μαύρες γάτες.

Μια παράδοση της Βεγκάλης λέει ότι μια γυναίκα μπορεί να αλλάξει την ψυχή της με μια μαύρη γάτα, και από εκεί και πέρα ότι κακό συμβεί στη γάτα θα το υποφέρει η γυναίκα. Πάνω σ' αυτό υπάρχουν κάποιες μαρτυρίες που λένε ότι χτυπήματα που έκαναν σε μαύρη γάτα βρέθηκαν παρόμοια σε μια γυναίκα.

Κατά το Μεσαίωνα οι μαύρες γάτες καίγονταν στην πυρά όπως και οι μάγισσες επειδή πίστευαν ότι είχαν υπεφυσικές δυνάμεις. Πολλές φορές μάλιστα καίγονταν στη φωτιά αφού πρώτα τις είχαν δέσει σε ένα ξύλο.
Αν κάποιο άτομο δεν πάθαινε τίποτα, αν περνούσε από δρόμο που τον είχε διασχίσει μαύρη γάτα, τότε πίστευαν ότι αυτός ήταν υπό την προστασία του διαβόλου. Παρόλα αυτά αν εκείνος χτυπούσε απαλά τη γάτα τρεις φορές, τότε η κακοτυχία έφευγε.

Και επειδή όλα είναι πιθανά, ένα καλό ξόρκι δεν βλάπτει!

"Μαύρη γάτα πέρασε από το δρόμο μου.
Φέρε τύχη στο σπιτικό μου,
Και όταν λείπω απ' το σπίτι μου
Δώστη μου όπου κι αν γυρνώ."

Αφού πείτε το ξόρκι αφήστε τη γάτα να φύγει. Αν την πειράξετε ή τη χτυπήσετε τότε θα έχετε κακοτυχία!

Στη Φιλανδία πιστεύονταν ότι οι μαύρες γάτες μετέφεραν τις ψυχές των πεθαμένων στον άλλο κόσμο, ενώ οι Κέλτες πίστευαν ότι οι μαύρες γάτες ήταν ενσαρκώσεις όντων που είχαν τη δυνατότητα της πρόβλεψης. Στην Ινδία οι μαύρες γάτες συνδέονταν με τη μετεμψύχωση. Πίστευαν ότι όταν έχει γίνει μια μετεμψύχωση, η ψυχή αυτή μπορεί να ελευθερωθεί αν ρίξει μια μαύρη γάτα σε ένα φούρνο.

Παράθεση

XOYRXOYDEROS

Νεοφερμένος

O XOYRXOYDEROS έγραψε στις 00:00, 21-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από fru_fru
Λοιπον, Χουρχουδερος!!!

Μαζι σου και εγω!!!
Λενε οι Ρωμιοι 'αμα δεις μαυρη γατα ειναι γρουσουζια'

Ε! Λενε και οι Ιταλοι "οι μαυρες γατες φερνουν γουρι"!!!

Κοινως! Καποιος Ρωμιος ξυπνησε το πρωι στραβα, εριξε μια ματια απ το μπαλκονι και ειδε ενα μαυρο γατονι να κλεβει φαγητο απ τα σκουπιδια, κυτταξε τη γυναικα του που ροχαλιζε και σιχτιρησε την ωρα και τη στιγμη που αυτος θα παει στη δουλεια ενω αυτη η αχρηστη θα κοιμηθει μιαν ωρα παραπανω, πηγε να παρει το τουτουνι του ( γμ το φελεκι μου μεσα, παλι τα "κοπανησα" χθες) και δε θυμοταν που στην ευχη το παρκαρησε (το παρκαρησα?? φτου! και παλι δε θυμαμαι, μπας και το αφησα στο ... φτου.. γμτ πιο μπαρακι ηταν το τελευταιο? ) , πηρε ταξι για τη δουλεια και δεν εβρισκε ψιλα για να πληρωσει το ταξιτζη, οπου εφτασε αργα και τον ξεχεσε ο μποςς , δε πηρε τελικα την αυξηση που ζητησε και τελικα γυρισε σπιτι και η γυναικα του του ειχε αφησει ενα ωραιο γραμματακι "σ αγαπω αλλα δε μπορω να ζησω μαζι σου, εχει φαγητο στο ψυγειο"

Τελικα να δεις για ολα φταινε οι ΜΑΥΡΕΣ γατες

Εχω φαει το ιντερνετ να βρω απο που προερχεται αυτη η δυσιδαιμονια αλλα εις ματην.
Αν βρεις κατι ριξε μου σημα γιατι ΠΟΛΥ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΕ ΟΣΟΥΣ ΑΝΤΙΠΑΘΟΥΝ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΓΑΤΟΝΙΑ!!!! Αν το συγκεκριμενο βιβλιο με διαφωτισει να το παρω, αλλοιως ε... προτιμω να δωσω το κατιτις μου για να στειρωσουμε μια αδεσποτη γατουλα αντι να διαβασω κατι ασχετο...

(νομιζω με καταλαβαινεις, ειδαν πολλα τα ματακια μου τοσα χρονια τωρα!)

Ελπιζω το συγκεκριμενο βιβλιο να εχει αυτα που θελω να μαθω για τη βλακεια των ανθρωπων φιλε μου !!!

Το "Τελευταιος Μαυρος Γατος" ως τιτλος δε μπορω να πω οτι με ξετρελλαινει κιολας

αλλα θα θελα να μου απαντησεις σχετικα ωστε να μη το παρουμε ολοι οι συμφορουμιστες αδικα. Διαβαζω και λεω αποψη και οποιος θελει το παιρνει.

Σωστα???

Φιλικα
Κατερινο-φρουφρου-μπιζουδενιοκατσικωμενη
λοιπον fru_fru το βιβλιο ξεκιναει μεν με την δυσιδαιμονια των ανθρωπων και την προκαταληψη απεναντι στις μαυρες γατες για να καταληξει στο οτι ολα αυτα τα χρησιμοποιουν καποιοι για να υποθαλψουν κακοβουλες ενεργειες.πιστευω οτι το βιβλιο θα σου αρεσει αν και σε καποια σημεια μπωρει να νιωσεις ασχημα... Υ.Σ.και εγω γουσταρω τις μαυρες γατες κι ας εχω τον iggy.(βλ.foto)!βλεπεις ηταν αδεσποτος και τον πηρα για συγκατοικο

Παράθεση

fru_fru

Πολύ δραστήριο μέλος

H fru_fru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 554 μηνύματα.

H fru_fru έγραψε στις 08:59, 21-08-08:

Sli8erin ολα αυτα τα προξενουν τα μαυρα γατονια υποτιθεται??? (ρε τι εχουν σουρει στα δυσμοιρα ) Σ ευχαριστω πολυ, οντως διαφωτιστικα αυτα που βρηκες

Αυτο ομως που με φρικαρησε (ντιπ για ντιπ!) ειναι το

Στην Ινδία οι μαύρες γάτες συνδέονταν με τη μετεμψύχωση. Πίστευαν ότι όταν έχει γίνει μια μετεμψύχωση, η ψυχή αυτή μπορεί να ελευθερωθεί αν ρίξει μια μαύρη γάτα σε ένα φούρνο.
:greycat:

Χουρχουδερε, εγω θα το παρω, ενημερωσε με αν εχει τιποτα περιγραφες βασανιστηριων γιατι ουσα παντα αντιδραστικη μπορει να μαζεψω καμμια δεκαρια μαυρα γατονια στο σπιτι !!! (θα κανουν κοντραστ και με τα σκυλουδια μου τα ασπρουδερα!!) :up::up:

Φιλουθκια !!!!

Παράθεση

XOYRXOYDEROS

Νεοφερμένος

O XOYRXOYDEROS έγραψε στις 11:37, 21-08-08:

fru_fru δεν ειναι ακριβως περιγραφες βασανηστιριων αλλα καποιες ακραιες ενεργειες.ελπιζω να απολαυσεις το βιβλιο.(ειναι και λιγο παιδικο)

Παράθεση

Anima

Περιβόητο Μέλος

H Anima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 οικόσιτες και 8-9 για φιλοξενία έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,021 μηνύματα.

H Anima έγραψε στις 11:50, 21-08-08:

Λοιπόν Φρου-φρου, Χουρχουδέρο και άλλοι φίλοι, είναι σαφέστατο ότι οι γάτες, και δη οι μαύρες, αποτέλεσαν αντικείμενο δεισιδαιμονιών ιδιαίτερα στο μεσαίωνα με την ιερά εξέταση. Δεκάδες χιλιάδες γάτες σφαγιάστηκαν τότε, βασανίστηκαν και κρεμάστηκαν για εκφοβισμό με τα ρούχα που συμβόλιζαν το πρόσωπο (ή την κοινωνική ομάδα) εναντίον του οποίου στρέφονταν η πράξη. Βέβαια το όλο πράγμα βασίζεται σε κείνες τις θρησκείες -ονόματα δε λέμε- που πρεσβεύουν ότι τα ζώα δεν έχουν ψυχή...
Σας θυμίζω μόνο τον σκύλο που έκοβαν στη μέση στο κατώφλι του σπιτιού για να μη μπαίνουν οι εχθροί και τον κόκκορα που σφάζουν στα θεμέλια των σπιτιών ακόμη και σήμερα.
Το όλο πράγμα ανήκει στην ιστορία της βίας και της φρίκης!

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 13:48, 21-08-08:

Αυτό ομως που με φρικαρησε (ντιπ για ντιπ!) ειναι το

Στην Ινδία οι μαύρες γάτες συνδέονταν με τη μετεμψύχωση. Πίστευαν ότι όταν έχει γίνει μια μετεμψύχωση, η ψυχή αυτή μπορεί να ελευθερωθεί αν ρίξει μια μαύρη γάτα σε ένα φούρνο.
:greycat: Φιλουθκια !!!!
Στην Ινδία λατρεύουν τα ποντίκια τυχαίο;-
Και εγώ ανατρίχιασα μ αυτό κ με πολλά άλλα που έχω μάθει το τι βασανηστήρια έχουν τραβήξει αυτά τα καημένα τα γατάκια τόσους αιώνες, κ να φανταστείς ότι δεν ειναι κ από τα ζώα που εκτρέφονται για τροφή, αν κ στην Αφρική το έχουν κάνει ΚΑΙ αυτό
Αρχική Δημοσίευση από Anima
βασίζεται σε κείνες τις θρησκείες -ονόματα δε λέμε- που πρεσβεύουν ότι τα ζώα δεν έχουν ψυχή...
Σας θυμίζω μόνο τον σκύλο που έκοβαν στη μέση στο κατώφλι του σπιτιού για να μη μπαίνουν οι εχθροί και τον κόκκορα που σφάζουν στα θεμέλια των σπιτιών ακόμη και σήμερα.
Το όλο πράγμα ανήκει στην ιστορία της βίας και της φρίκης!
και της αγραμματοσύνης γιατί οι εκπρόσωποι των θρησκειών -που ονόματα δεν λέμε- μη ξεχνάμε ότι ήταν νομάδες και γιδοβοσκοί κ πολύ φοβάμαι ότι αυτό συνεχίζεται ακόμα κ στις μέρες μας

Παράθεση

fru_fru

Πολύ δραστήριο μέλος

H fru_fru έγραψε στις 14:16, 21-08-08:

...τελικα φιλοι μου, μου φαινεται προτιμω να συνεχισω να ζω στο τεταρτο ροζ συννεφακι δεξια..

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 14:39, 21-08-08:

...τελικα φιλοι μου, μου φαινεται προτιμω να συνεχισω να ζω στο τεταρτο ροζ συννεφακι δεξια..
Θέλεις συγκάτοικο;
Έχω βαρεθεί τους σκληρούς και τους ηλίθιους ανθρώπους (δλδ τη μεγάλη πλειοψηφία)

Παράθεση

fru_fru

Πολύ δραστήριο μέλος

H fru_fru έγραψε στις 19:57, 21-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Sli8erin
Θέλεις συγκάτοικο;
Έχω βαρεθεί τους σκληρούς και τους ηλίθιους ανθρώπους (δλδ τη μεγάλη πλειοψηφία)
Αμε!!! νοικιαζεται το παραδιπλα ροζ συννεφακι, θα χαρω να εχω παρεα, ως τωρα δεν ειμαστε πολλοι αλλα ειμαστε εκλεκτοι ....

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση έγραψε στις 17:11, 31-08-08:

Η ΕΠΙΛΟΓΗ

Τις γάτες υποδέχεται
με χέρια ανοιχτά
όλες,φτωχιές και πλούσιες
στου Παράδεισου την Πύλη.
Το κεφάλι του όμως σκύβει
στο δικό τους χαμηλα
και σε κάθε μια μιλά,
" Του Παράδεισου είναι νόμος
με ποντίκια, με πουλιά, εδώ να είστε φίλοι.
Τα κυνήγια τέρμα τώρα
πάει του τρόμου τους η ώρα.
Δόντια, νύχια δεν θα δείξεις
ούτε ,βέβαια, θα τα σκίσεις
εδώ είναι για όλα αυτά,
ο Παράδεισος, επίσης.
Απ'τις γάτες, πιο πολλές
τον κοιτούν καλά καλά
με τη γατίσια όραση
και του λένε θαρρετά,
"Προτιμώ να πάω στη Κόλαση".

John Quirk

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 17:13, 31-08-08:

Η ΕΠΙΛΟΓΗ

Απ'τις γάτες, πιο πολλές
τον κοιτούν καλά καλά
με τη γατίσια όραση
και του λένε θαρρετά,
"Προτιμώ να πάω στη Κόλαση".

John Quirk
:up:

Παράθεση

πυρροθριξ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη πυρροθριξ
Ο πυρροθριξ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αράχωβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 5,258 μηνύματα.

O πυρροθριξ έγραψε στις 17:26, 31-08-08:

ε μα!!!!αυτος ο Παραδεισος ειναι κολαση για την γατα!!!!!

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 13:24, 05-09-08:

θα ήθελα να σας παρουσιασω μια ισπανιδα καθηγητρια ζωγραφικής , η οποια αν και μονο 23 ετων ειναι εξαιρετικο ταλεντο και λατρευει τις γατες εχει εικονογραφησει αρκετα βιβλια φυσικης ιστοριας οπως καια ρκετα βιβλια με γατες στη χωρα της..

επίσης φτιαχνει απο φωτογραφια το αγαπημενο σας γατακι πορτραιτο...
αρκει να επικοινωνεισετε μαζι της μεσω μαιλ...

Η ΜΑΡΤΑ ΠΕΡΕΣ ΛΟΖΑΟ ...

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  genika 354.jpg
Εμφανίσεις:  81
Μέγεθος:  138,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  genika 356.jpg
Εμφανίσεις:  87
Μέγεθος:  221,7 KB  
Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 13:30, 05-09-08:

και μερικά ακομη εδώ!! η τίγρης μαρεσει παρα πολυ οπως και το exotic:up:

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  genika 360.jpg
Εμφανίσεις:  80
Μέγεθος:  165,8 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Havana : 14-09-12 στις 18:33.
Παράθεση

Anima

Περιβόητο Μέλος

H Anima έγραψε στις 15:18, 05-09-08:

Kαι ποι είναι το ε-μαιλ της?

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 16:51, 05-09-08:

exoragsbusibu@yahoo.es
με θέμα arte ....
γράφεις και στα αγγλικά καταλαβαίνει!!1

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 21:05, 06-11-08:

Ένα μικρό απόσπασμα από το Allegro non troppo του Bruno Bozzetto, που ήταν η ευρωπαϊκή απάντηση στη Φαντασία του Ντίσνεϊ. Το κομμάτι είναι το Valse Triste του Sibelius και το θέμα ένα αδέσποτο γατάκι που θυμάται το σπίτι του.

http://www.youtube.com/watch?v=Y0gIy4jkL4c

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 21:27, 06-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Ένα μικρό απόσπασμα από το Allegro non troppo του Bruno Bozzetto, που ήταν η ευρωπαϊκή απάντηση στη Φαντασία του Ντίσνεϊ. Το κομμάτι είναι το Valse Triste του Sibelius και το θέμα ένα αδέσποτο γατάκι που θυμάται το σπίτι του.

Φέρτε την κατάνα να κάνω χαρακίρι... Το καημένο το τιγροπουλάκι... Σνιφ... σνιφ...

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,857 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 21:56, 06-11-08:

Αμάν, μωρέ Ρούλα, βραδιάτικα! Μας πέθανες, μας μαράζωσες κανονικά

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 16:05, 15-11-08:

Η βαριά κουλτούρα συνεχίζεται με Domenico Scarlatti και τη Φούγκα σε σολ ελάσσονα, πιο γνωστή σαν Φούγκα της γάτας.
Η ιστορία έχει ως εξής: ο Σκαρλάτι είχε μια γάτα ονόματι Πουλτσινέλα, που της άρεσε να περπατάει πάνω στο τσέμπαλο για να ακούει τους διάφορους ήχους. Ο Σκαρλάτι βασίστηκε σε μια από τις "συνθέσεις" της (τρία μέτρα - μπορείτε να τα δείτε εδώ) για τη φούγκα.

Έτσι για να μη λέτε ότι ποστάρω μόνο καταθλιπτικά πράγματα.:cool:

http://www.youtube.com/watch?v=CbW1nNBqVnI

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 11:04, 16-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από ruko

δεν μου το ανοιγει.μου δειχνει κατι για κατι κατασκηνωσεις...
ενω τη φουγκα της γατας μου την ανοιξε...

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 18:17, 16-11-08:

Χμ, φαίνεται ότι ο χρήστης το κατέβασε. Εναλλακτική διεύθυνση:
http://www.youtube.com/watch?v=D3Blm2qWduY

Παράθεση

Orsalia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Orsalia
H Orsalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Orsalia έγραψε στις 21:56, 25-01-09:

Oι Γάτες των Φορτηγών (Νίκος Καββαδίας)

Oι ναυτικοί στα φορτηγά πάντα μια γάτα τρέφουν,
που τη λατρεύουνε, χωρίς να ξέρουν το γιατί,
κι αυτή, σαν απ' τη βάρδια τους σχολάνε κουρασμένοι,
περήφανη στα πόδια τους θα τρέξει να τριφτεί.

Tα βράδια, όταν η θάλασσα χτυπάει τις λαμαρίνες,
και πολεμάει με δύναμη να σπάσει τα καρφιά,
μέσα στης πλώρης τη βαριά σιγή, που βασανίζει,
είναι γι' αυτούς σα μια γλυκιά γυναίκεια συντροφιά.

Eίναι περήφανη κι οκνή, καθώς όλες οι γάτες,
κι είναι τα γκρίζα μάτια της γιομάτα ηλεκτρισμό·
κι όπως χαϊδεύουν απαλά τη ράχη της, νομίζεις
πως αναλύεται σ' ένα αργό και ηδονικό σπασμό.

Στο ρεμβασμό και στο θυμό με τη γυναίκα μοιάζει
κι οι ναύτες περισσότερο την αγαπούν γι' αυτό·
κι όταν αργά και ράθυμα στα μάτια τούς κοιτάζει,
θαρρείς έναν παράξενο πως φέρνει πυρετό.

Tης έχουν πάντα στο λαιμό μια μπακιρένια γύρα,
για του σιδέρου την κακήν αρρώστια φυλαχτό,
χωρίς όμως, αλίμονο, ποτέ να κατορθώνουν
να την φυλάξουν απ' το μαύρο θάνατο μ' αυτό.

Γιατί είναι τ' άγρια μάτια της υγρά κι ηλεκτρισμένα
κι έτσι άθελα το σίδερο το μαύρο το τραβά,
κι ουρλιάζοντας τρελαίνεται σ' ένα σημείο κοιτώντας
φέρνοντας δάκρυα σκοτεινά στους ναύτες και βουβά.

Λίγο πριν απ' το θάνατον από τους ναύτες ένας,
―αυτός οπού 'δε πράματα στη ζήση του φριχτά―
χαϊδεύοντάς την, μια στιγμή στα μάτια την κοιτάζει
κι ύστερα μέσ' στη θάλασσα την άγρια την πετά.

Kαι τότε οι ναύτες, που πολύ σπάνια λυγά η καρδιά τους,
πάνε στην πλώρη να κρυφτούν με την καρδιά σφιχτή,
γεμάτη μια παράξενη πικρία που όλο δαγκώνει,
σαν όταν χάνουμε θερμή γυναίκα αγαπητή.
------
Από τον αγαπημένο μου ποιητή...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 23:17, 25-01-09:

Ενας πινακας του αγαπημενου μου ζωγραφου Marc Chagall
με μια υπεροχη γατα!:up:

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  Μarc Chagall 1 α.jpg
Εμφανίσεις:  78
Μέγεθος:  123,4 KB  
Παράθεση

asteria

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη asteria

O asteria έγραψε στις 10:57, 01-05-09:

Σ' ΕΝΑ ΓΑΤΟ

ΧΟΡΧΕ ΛΟΥΙΣ ΜΠΟΡΧΕΣ

Είσαι πολύ πιο σιωπηλός απ' τους καθρέφτες
και πιο κρυφός από την πολυκύμαντη αυγή
είσαι κείνος ο πάνθηρας που μόνο από μακριά,
κάτω απ' το φεγγαρόφωτο, μας επιτρέπει να κοιτάζουμε η μοίρα.
Μάταια σε ψάχνουμε μες στους ανεξιχνίαστους
μηχανισμούς κάποιου θεϊκού νόμου
πιο απόμακρος κι από το δειλινό ή απ' το Γάγγη
εσύ κρατάς το μυστικό κλειδί της μοναξιάς.
Η ράχη σου αφήνεται στο ανάλαφρο
του χεριού μου το χάδι. Αιώνες τώρα
που πια έχουν γίνει λησμονιά, αφήνεις μόνο
στο χέρι το δισταχτικό να σ' αγαπά.
Ζεις σε αλλιώτικους καιρούς. Εξουσιάζεις
έναν κόσμο κατάκλειστο, όπως του ονείρου.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους