Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,518 εγγεγραμμένα μέλη και 718,132 μηνύματα σε 22,536 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 409 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια! Ορφανά γατάκια 2-3 ημερών

Βικάκι23

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βικάκι23
H Βικάκι23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Βικάκι23 Γνώρισα τους ανθρώπους κι αγάπησα τα ζώα έγραψε στις 14:00, 22-03-11:

Γεια σας παιδιά, βρήκα το πρωί στη βεράντα τρία νεογέννητα γατάκια μέσα σε μια τσάντα ρούχα. Προχτές δεν ήταν εκεί και είναι πολύ μικρά, οπότε υποθέτω ότι δεν είναι πάνω από 2-3 ημερών. Τα ματάκια τους είναι ακόμα κλειστά. Η μαμά τους πέθανε το πρωί, την είδαμε που ξεψυχούσε. Πήρα στο Φιλοζωικό Κόσμο του Ρεθύμνου και μου είπε να τα πάω για ευθανασία!!!!! Εννοείται ότι τους το'κλεισα αλλά έχω αγχωθεί πολύ. Τα ταϊζω κάθε 2 ώρες περίπου, εβαπορέ με χλιαρό νερό. Τους πήρα και ένα ομοίωμα θηλής αλλά πίνουν πολύ λίγο. Τους αρκεί αυτό;
Ζητώ τη βοήθειά σας! Τι άλλο να κάνω; Τα έχω σε μία κούτα με πουλόβερ και τα χαϊδεύω κάθε τρεις και λίγο. Επίσης ο σκύλος μου τα προσέχει πολύ και τα γλείφει συνέχεια. Είναι καλό ή να τον απομακρύνω; Και πότε να τα πάω στον κτηνίατρο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 14:09, 22-03-11:

Γεια σου! Το εγχειρημα που ανελαβες ειναι δυσκολο και πολλες φορες με λυπητερο τελος.
Δες:
http://forum.mycat.gr/%CF%86%CF%81%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1/%CE%BF%CF%81%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%AC-%CE%B3%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5-24725/
http://forum.mycat.gr/%CF%86%CF%81...A%CE%B9-22088/
http://forum.mycat.gr/%CE%B5%CE%B3...C%CE%B1-66301/
Σου ευχομαι τα καλυτερα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stagonitsaa
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Εκτός απο τα δυό μου βιρμανάκια,όλες οι αδέσποτες γατούλες της γειτονιάς..... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H stagonitsaa έγραψε στις 14:10, 22-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Βικάκι23
Γεια σας παιδιά, βρήκα το πρωί στη βεράντα τρία νεογέννητα γατάκια μέσα σε μια τσάντα ρούχα. Προχτές δεν ήταν εκεί και είναι πολύ μικρά, οπότε υποθέτω ότι δεν είναι πάνω από 2-3 ημερών. Τα ματάκια τους είναι ακόμα κλειστά. Η μαμά τους πέθανε το πρωί, την είδαμε που ξεψυχούσε. Πήρα στο Φιλοζωικό Κόσμο του Ρεθύμνου και μου είπε να τα πάω για ευθανασία!!!!! Εννοείται ότι τους το'κλεισα αλλά έχω αγχωθεί πολύ. Τα ταϊζω κάθε 2 ώρες περίπου, εβαπορέ με χλιαρό νερό. Τους πήρα και ένα ομοίωμα θηλής αλλά πίνουν πολύ λίγο. Τους αρκεί αυτό;
Ζητώ τη βοήθειά σας! Τι άλλο να κάνω; Τα έχω σε μία κούτα με πουλόβερ και τα χαϊδεύω κάθε τρεις και λίγο. Επίσης ο σκύλος μου τα προσέχει πολύ και τα γλείφει συνέχεια. Είναι καλό ή να τον απομακρύνω; Και πότε να τα πάω στον κτηνίατρο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Το γάλα που πίνουμε εμείς,δεν κάνει για τα γατάκια! Πρέπει να πάρεις απο κάποιο κτηνιατρείο,ή κάποιο πέτ σοπ,ειδικό γάλα και να τα ταίζεις με το ειδικό μπιμπερό που υπάρχει κάθε τρείς ώρες.
Επίσης,αν έχεις τη δυνατότητα,βάλτα μέσα στο σπίτι σου,σε ένα ζεστό μέρος,διπλα στο καλοριφέρ (γιατί κινδυνεύει να χαθεί η ζωή τους απο υποθερμία,έχουν πολύ ανάγκη τη ζέστη σε αυτή την ηλικία.)και μέσα στο κουτί που τα έχεις,βάλτους μία θερμοφόρα και απο πάνω μία καθαρή πετσέτα και προσπάθησε να τα κρατάς ζεστά.Επίσης,με ένα βαμβάκι εμποτισμένο σε χλιαρό νερό,κάνε τους μασάζ στην κοιλίτσα ώστε να μπορέσουν να ενεργηθούν,φροντίζοντας μετά να στεγνώνεις την υγρασία απο το βαμβάκι με ένα μαντηλάκι!Μπράβο που τα μάζεψες και τα βοηθάς!Καλή τύχη στα μικρούλια.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:11, 22-03-11:

Καλησπερα.Καταρχην μην τους δινεις εβαπορε γαλα,διοτι θα τα πιασει διαρροια.Πρεπει να πας σε κτηνιατρειο,ή πετ σοπ,να παρεις ειδικο γαλα για γατακια..και μπιμπερο.Καθε 2-3 ωρες ειναι καλα να τα ταιζεις.Ομως θα πρεπει να μπουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μεσα στο σπιτι(αν ειναι εξω δηλαδη)..διοτι θα πρεπει να εχουν πολυ ζεστη.Σε μια κουτα με ζεστα ρουχαλακια,και επισης μια θερμοφορα,ή ενα μπουκαλι πλαστικο με ζεστο νερο,αλλα οχι καυτο..μην καουν.Επισης μετα το φαγητο θα πρεπει να τους τριβεις την κοιλιτσα χαμηλα,προς το πωπουδακι τους για να ενεργηθουν(ειναι πολυ σημαντικο αυτο).Ελπιζω να πανε ολα καλα.

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 14:12, 22-03-11:

Ωραια βοηθεια σου εδωσαν απο τη φιλοζωικη...Ειναι πολυ μικρουλια και σιγουρα χρειαζονται μια γατουλα να τα θηλασει.Ρωτησε κτηνιατρο αν ξερει που να εχει γατουλα μαμα ,μηπως και τα αναλλαβει...διαφορετικα συνεχισε να κανεις αυτο που κανεις...Μια θερμοφορα θα βοηθουσε ,για να τα κραταει ζεστα συνεχως και γαλα ειδικο για γατακια..(αν κι εγω το Ρικυ μου με νουνου αραιωμενο τον μεγαλωσα).Για να λειτουργησει το εντερο τους,θελει με ενα πανακι μαλακο,βουτηγμενο σε ζεστο νερο να τριβεις το πωπουδακι τους .(ετσι οι μυες ενεργοποιουνται...αυτο θα εκανε η μανουλα τους.)Καλη συνεχεια και ευχομαι να πανε ολα καλα.

Παράθεση

Βικάκι23

Νεοφερμένος

H Βικάκι23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Βικάκι23 Γνώρισα τους ανθρώπους κι αγάπησα τα ζώα έγραψε στις 16:32, 22-03-11:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους και σας φέρνω καλά νέα μέχρι στιγμής!
Τα γατάκια πριν τα είχα στο μαγαζί και από τις 2 ήρθαμε σπίτι. Είναι στην κουβερτούλα τους μπροστά στη σόμπα! Την τελευταία φορά ήπιαν μάλιστα γάλα με πολλή όρεξη! Επίσης, ο σκύλος μας ο Τσάρλι έχει αναλάβει το ρόλο του πατέρα! Τα γλείφει και τα βοηθάει να κάνουν την ανάγκη τους! Είναι συνέχεια δίπλα τους και τα προσέχει! Και για να αποκαταστήσω την κακή φήμη της ράτσας, να σας πω ότι είναι πίτμπουλ!
Πήρα και τηλέφωνο στη Φιλοζωική Εταιρία στην Αθήνα και ήταν ευγενέστατοι! Μου είπαν ότι το αραιωμένο νουνού είναι ό,τι πρέπει και ότι η συμπεριφορά αυτή του σκύλου μου είναι ζωτικής σημασίας για τα μικρούλια!!
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
Α! Το απόγευμα θα πάω απ'τον κτηνίατρο να ρωτήσω για πιθανή μανούλα-γατούλα και να πάρω γαλατάκι!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βικάκι23 : 22-03-11 στις 16:34. Αιτία: ξέχασα κάτι
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Εκτός απο τα δυό μου βιρμανάκια,όλες οι αδέσποτες γατούλες της γειτονιάς..... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H stagonitsaa έγραψε στις 16:42, 22-03-11:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους και σας φέρνω καλά νέα μέχρι στιγμής!
Τα γατάκια πριν τα είχα στο μαγαζί και από τις 2 ήρθαμε σπίτι. Είναι στην κουβερτούλα τους μπροστά στη σόμπα! Την τελευταία φορά ήπιαν μάλιστα γάλα με πολλή όρεξη! Επίσης, ο σκύλος μας ο Τσάρλι έχει αναλάβει το ρόλο του πατέρα! Τα γλείφει και τα βοηθάει να κάνουν την ανάγκη τους! Είναι συνέχεια δίπλα τους και τα προσέχει! Και για να αποκαταστήσω την κακή φήμη της ράτσας, να σας πω ότι είναι πίτμπουλ!
Πήρα και τηλέφωνο στη Φιλοζωική Εταιρία στην Αθήνα και ήταν ευγενέστατοι! Μου είπαν ότι το αραιωμένο νουνού είναι ό,τι πρέπει και ότι η συμπεριφορά αυτή του σκύλου μου είναι ζωτικής σημασίας για τα μικρούλια!!
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
Πράγματι,ο σκυλάκος σου είναι η σωτήρια λύση για τα μικρά.Γλύφωντάς τα,κάνει το μασαζάκι που θα τους έκανε στην κοιλίτσα και η μανούλα τους,τι καλά!!!!

Μήν ξεχνάς όμως να τους βάλεις μέσα στο κουτάκι που τα έχεις και μία θερμοφόρα ή ένα μπουκάλι με ζεστό νερό,όπως είπε και Έφη,σε περίπτωση που δεν έχεις θερμοφόρα.Η θερμοκρασία είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για την επιβίωσή τους!Ένα περιβάλλον 40βαθμών κελσίου,θεωρείται ιδανικό

Όσο για το γάλα,καλή η λύση του αραιωμένου νουνού, ΟΤΑΝ δεν υπάρχει δυνατότητα να βρούμε το κατάλληλο γάλα και δεν υπάρχει άλλη λύση!Αν κάνω κάπου λάθος,διορθώστε με οι πιο έμπειροι!

Εγώ στη θέση σου θα τους έπαιρνα το γαλατάκι της royal canin,είναι υποκατάστατο μητρικού γάλακτος και περιέχει όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά που απαιτεί ο οργανισμός τους σε αυτή την ηλικία

Και πάλι μπράβο σου που τα μάζεψες!Μέσα στην ατυχία τους που έχασαν τη μανούλα τους,τελικά υπήρξαν πολύ τυχερά που βρέθηκαν απο εσένα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Βικάκι23

Νεοφερμένος

H Βικάκι23 Γνώρισα τους ανθρώπους κι αγάπησα τα ζώα έγραψε στις 17:47, 22-03-11:

Λοιπόν, έχω κάποιες ερωτήσεις ακόμα!
Πρώτον: Τα έχω ήδη μπροστά στη σόμπα με την κουβερτούλα τους. Να τους βάλω και θερμοφόρα ή πάει πολύ;
Δεύτερον: Μόλις διαπίστωσα ότι έχουν ψύλλους τα καημενούλικα. Να τους πάρω τώρα που θα πάω κτηνίατρο το Φροντλάιν σπρέι που είναι για νεογέννητα; Το έβαζα και σε όλα τα σκυλιά μου όταν ήταν κουτάβια και γράφει ότι επιτρέπεται από 2 ημερών και είναι ακίνδυνο για να τα γλείφει η μαμά τους ή να γλείφονται μεταξύ τους. Εσείς το έχετε δοκιμάσει;
Τα τάισα για τρίτη φορά, τα χτύπησα ελαφρά για να ρευτούν και τους έκανα και εγώ μασαζάκι και ξανάκαναν την ανάγκη τους!
Είμαι πολύ χαρούμενη! Και σας ευχαριστώ πολύ που με στηρίζετε και ψυχολογικά!!

Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

H stagonitsaa έγραψε στις 18:40, 22-03-11:

Πρώτον: Τα έχω ήδη μπροστά στη σόμπα με την κουβερτούλα τους. Να τους βάλω και θερμοφόρα ή πάει πολύ;
Δεύτερον: Μόλις διαπίστωσα ότι έχουν ψύλλους τα καημενούλικα. Να τους πάρω τώρα που θα πάω κτηνίατρο το Φροντλάιν σπρέι που είναι για νεογέννητα; Το έβαζα και σε όλα τα σκυλιά μου όταν ήταν κουτάβια και γράφει ότι επιτρέπεται από 2 ημερών και είναι ακίνδυνο για να τα γλείφει η μαμά τους ή να γλείφονται μεταξύ τους. Εσείς το έχετε δοκιμάσει;
Τα τάισα για τρίτη φορά, τα χτύπησα ελαφρά για να ρευτούν και τους έκανα και εγώ μασαζάκι και ξανάκαναν την ανάγκη τους!
Πράττεις άριστακαι αυτή τη στιγμή,να ξέρεις πως εκπροσωπείς επάξια τη μανούλα τους

Ναί,βάλε μέσα στο κουτί τους θερμοφόρα και πετσέτες ή παλιά-καθαρά όμως-ρούχα,για να τα κρατήσεις ζεστά,ακόμα κι αν τα έχεις δίπλα στη σόμπα και να μη ξεχνάς να αλλάζεις συχνά το νερό με φρέσκο,πιο ζεστό !!!Η ζέστη είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να ζήσουν

Όσο για το sprey της frontline,επειδή είναι νεογέννητα,ρώτησε καλύτερα τον κτηνίατρο να σου πεί αν ενδείκνυται.
Συγκεκριμένα,τυχαίνει να έχω ένα μπουκαλάκι σπρέι φροντλάϊν μπροστά μου,αλλά δεν αναφέρει πουθενά αν είναι κατάλληλο για νεογέννητα.Όπότε η απάντηση του κτηνιάτρου είναι η είναι η πλέον ασφαλής.

Θα περιμένουμε νεότερα!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stagonitsaa : 22-03-11 στις 18:51.
Παράθεση

RoulaBilly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη RoulaBilly
H RoulaBilly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μια και μοναδική έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H RoulaBilly έγραψε στις 19:00, 22-03-11:

Μακαρι ολα να πανε καλα...να μας λες τα νεα σας!!!
Να σου ζησει ο σκυλακος σου!!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:08, 22-03-11:

Αν πιστευεις οτι ειναι πολυ ζεστα εκει που τα εχεις..ισως δεν χρειαζεται θερμοφορα.Απλα οταν σβησεις τη σομπα το βραδυ..τοτε μπορεις να τους βαλεις το μπουκαλι.Καταρχην μην τους βαλεις απο μονη σου frontline.Εννοειται πως θα ειναι αυτο για γατες..και οχι αυτο για σκυλους.Ομως ειναι υπερβολικα μικρα μου φαινεται.Καλο θα ειναι να παρεις τηλεφωνο τον κτηνιατρο.(α..λες οτι θα πας στον κτηνιατρο,ακομα καλυτερα..).να του πεις ποσο μικρα ειναι,..και να σου πει ΑΥΤΟΣ αν πρεπει να ψεκαστουν τοσο μικρα.Ευχομαι να πανε ολα καλα.

Παράθεση

Louiza26

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Louiza26
H Louiza26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 163 μηνύματα.

H Louiza26 έγραψε στις 20:26, 22-03-11:

Μπραβο σου που προσπαθείς και μπράβο και στο σκυλο σου. Καλη δύναμη και οταν μπορέσεις, περιμενουμε και φωτογραφία

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 21:01, 22-03-11:

φωτογραφία και από το σκυλάκο επίσης
να του πεις συγχαρητήρια από τον κύριο Μαυρόπουλο.

Παράθεση

Pocahontas

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Pocahontas
H Pocahontas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 521 μηνύματα.

H Pocahontas έγραψε στις 21:16, 22-03-11:

μπράβο για την υπομονή σου και την επιμονή σου
και που δεν άκουσες τη φιλοζωική
μπράβο μπράβο

Παράθεση

Pocahontas

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Pocahontas
H Pocahontas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 521 μηνύματα.

H Pocahontas έγραψε στις 21:21, 22-03-11:

μπράβο και στο σκυλάκο
εύχομαι όλα τα ζωάκια να χουν την τύχη που είχαν και αυτά τα γατάκια

Παράθεση

Βικάκι23

Νεοφερμένος

H Βικάκι23 Γνώρισα τους ανθρώπους κι αγάπησα τα ζώα έγραψε στις 10:01, 23-03-11:

Καλημέρα!!! Σας έχω θετικά νέα και σήμερα!! Λοιπόν...τα μικρούλια μας έχουν ζωηρέψει, το ένα κυρίως το φωνάζουμε Καπεταν-Φασαρία!! Πίνουμε με πολλή πολλή όρεξη το γαλατάκι που μας έδωσε ο γιατρός, κάνουμε την ανάγκη μας μετά από κάθε γεύμα και είμαστε κομπλέ!!! Μόλις νιώσουν το γαλατάκι στο μπιμπερό ρουφάνε σαν τρελά! Φροντλάιν θα τους βάλουμε σε λίγες μέρες, ωστόσο μέχρι τότε όπου βλέπω ψύλλο θα τον βγάζω και θα τον σκοτώνω. Τη σόμπα δεν τους την κλείνω καθόλου, τους έβαλα και ένα αρκουδάκι και πάνε πάνω του και κοιμούνται!!
Σήμερα το βραδάκι θα σας στείλω φωτογραφίες από τα μωρούλια και τον Τσάρλι!
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:43, 23-03-11:

Ποσο μα ποσο χαιρομαι.... Περιμενουμε τις φωτο!!

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 13:54, 23-03-11:

Πολυ χαρουμενα τα νεα σας...Καλη συνεχεια.

Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 429 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 13:58, 23-03-11:

τι ομορφα νεακια! ποσο ημερων ειναι τωρα τα μικρα!? μακαρι και για το δικο μου το μικρουλι να πανε ολα καλα!

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 14:03, 23-03-11:

Μπραβο βρε Βικακι. Να ενα καλο νεο μπροστα στα τοσα ασχημα που συμβαινουν. Αυτο που κανεις ειναι αξιοθαυμαστο. Συνεχισε την προσπαθεια και ευχομαι να πανε ολα καλα.

Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

H stagonitsaa έγραψε στις 17:55, 23-03-11:

Αχ μπράβοοοοοοοοοοοο
Τέλειααααααα!!!Αφού πήραν τα πάνω τους και ζωήρεψαν αυτό είναι καλό σημάδιΣυνέχισε έτσι

Παράθεση

Βικάκι23

Νεοφερμένος

H Βικάκι23 Γνώρισα τους ανθρώπους κι αγάπησα τα ζώα έγραψε στις 00:04, 24-03-11:

Γειαααα σε όλους!!!
Λοιπόν τα μωρούλια μας πάνε από το καλό στο καλύτερο, φτου φτου σκόρδα!!! Τρώμε αρκετά, γύρω στα 17ml σε κάθε γεύμα (όλα μαζί)! Νομίζω ότι είναι δύο αρσενικά και ένα θηλυκό. Το θηλυκό τρώει και κοιμάται πιο πολύ από όλα αλλά είναι και το πιο μικρόσωμο! Σήμερα την έγλειφε ο Τσάρλι αρκετή ώρα και έβγαλε ένα κουράδι πάνω από 5 εκατοστά! Συγγνώμη τώρα που μπαίνω σε τέτοιες "ανατριχιαστικές" λεπτομέρειες αλλά πρέπει να μάθω!! Ήταν καφέ ανοιχτό και είχε απαλή υφή, δηλαδή ούτε σκληρή ούτε διάρροια. Είναι καλό αυτό; Το μεσημέρι ήταν φουσκωμένη η κοιλίτσα του και αμέσως ξεφούσκωσε!!! Τα δύο αρσενικά νομίζω πως προσπαθούν να μου τραβήξουν την προσοχή! Κλαίνε μέχρι να τα πάρω αγκαλιά )))
Λοιπόν και οι φωτογραφίες που σας υποσχέθηκα! Τσάρλι και γατάκια δεν έχω καταφέρει ακόμα να τους απαθανατίσω μαζί αλλά επιφυλάσσομαι για αργότερα!!

Καπεταν-Φασαρίας και Ασπρόμαυρος!!! (έτσι τα ξεχωρίζουμε μέχρι στιγμής)

Καπεταν-Φασαρίας

Και τα τρία μωρούλια, το θηλυκό κλασικά κοιμάται στο βάθος, πάνω στις κάλτσες και κάτω από το αρκούδι!!!

και για το τέλος.......Τσάρλι, ο καλόκαρδος λαίμαργος γίγαντας!!!!

Καλό βράδυ!!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:01, 24-03-11:

Πανεμορφα ειναι ολα...και ο τσαρλυ!!!!!!!!....αντε..ολα καλα θα πανε...

Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

H stagonitsaa έγραψε στις 01:59, 24-03-11:

Άχου άχου άχου κάτι γατούλια τρρρρρρρρελλλλλλλαίαίαίνομαιαιαιαιαιαιαι..... ποιός τη χάρη σου τυχερή!!!!

Όρισμένες φορές τα πιό μικρόσωμα έχουν αυξημένες ανάγκες σε σχέση με τα άλλα,θέλουν πιο πολύ φροντίδα,χωρίς βέβαια αυτό να είναι απόλυτο!!!!
Το ότι τρώνε και ενεργούνται είναι πολύ ενθαρρυντικό σημάδι!Το μασαζάκι τους να μήν ξεχνάς,μήν επαναπαύεσαι μόνο στο σκυλάκο!!!

Παράθεση

Βικάκι23

Νεοφερμένος

H Βικάκι23 Γνώρισα τους ανθρώπους κι αγάπησα τα ζώα έγραψε στις 11:37, 24-03-11:

Καλημέρα!!
Σήμερα ήρθαμε στο μαγαζί πάλι, γιατί πρέπει να βοηθήσουμε το μπαμπάκα μας, ο οποίος τους αγόρασε και αερόθερμο για να μην κουβαλάμε τη σόμπα! Δεν το παραλείπουμε το μασαζάκι τους, ούτε εγώ ούτε ο Τσάρλι μας! Α! Ήδη έχουμε βρει δύο ανάδοχες οικογένειες και αναμένουμε για την τρίτη χωρίς άγχος! Τους είπα ότι σε ένα μήνα περίπου από τώρα θα είναι έτοιμα για να τα πάρουν, σωστά ή πρέπει να μεγαλώσουν κι άλλο;

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 11:58, 24-03-11:

Υπεροχα τα νεα σας! ο σκυλος σου ειναι αξιολατρευτος!!!

Παράθεση

Kalliastar (Κάλλια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Kalliastar
H Κάλλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2,106 μηνύματα.

H Kalliastar Ride Free :) έγραψε στις 12:09, 24-03-11:

ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι κουκλάκια τα μωλά!!! Να σας ζήσουν!
Πολλά φιλούνια στον σκυλάκο σου!!!

Παράθεση

Βικάκι23

Νεοφερμένος

H Βικάκι23 Γνώρισα τους ανθρώπους κι αγάπησα τα ζώα έγραψε στις 10:07, 25-03-11:

Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Τα νέα από τα γατούλια συνεχίζουν να είναι καλά!! Τρώνε πολύ, αφοδεύουν 1-2 φορές τη μέρα, κινούνται πολύ, σκαρφαλώνουν παντού...όλα πάνε κατευχήν!!!
Μας έκαναν κατάληψη και στο κρεβάτι, μόνο εκεί ηρεμούν και κοιμούνται τώρα (με τον Τσάρλι δάσκαλο τι να κάνεις)!!!
Λοιπόν, άντε να πάμε παρέλαση

Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 429 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 10:18, 25-03-11:

βικακι ποσο ημερων ειναι? οταν λες τρωνε πολυ, ποσο περιπου δηλαδη και ποσες φορες την ημερα?(ρωταω για να ξερω και για το δικο μου μικρουλακι που μεγαλωνω).. μπραβο σου που ανελαβες τετοιο εγχειρημα και απο οτι βλεπω παει και τελεια.. πολυ χαρουμενα νεα πραγματικα!

Παράθεση

Βικάκι23

Νεοφερμένος

H Βικάκι23 Γνώρισα τους ανθρώπους κι αγάπησα τα ζώα έγραψε στις 18:44, 25-03-11:

Βαγγελίτσα μου είναι περίπου 5-6 ημερών! Τρώνε το πολύ 20ml τη φορά και τα ταϊζω κάθε 4 με 4,5 ώρες από χτες (γιατί πριν τα τάιζα κάθε 2,5 με 3 αλλά τους έπεφτε πολύ από ό,τι έδειχνε). Εσένα πόσο είναι; Πάντως τα δικά μου έχουν γίνει σωστά διαολάκια!!!
Ευχαριστώ πολύ...και σε σένα μπράβο, θέλει πολλή ψυχή τελικά να κάνεις κάτι τέτοιο αλλά στο ανταποδίδουν με τον καλύτερο τρόπο... Εγώ πολλές φορές όταν τρώνε με όρεξη συγκινούμαι!!!

Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

H lili. έγραψε στις 20:19, 25-03-11:

εμενα ειναι 4 ημερων. δεν τρωει πανω απο 2ml την φορα και το ταιζω ανα 2 ωρες ..και μια ειναι 48 γραμμαρια, μια 49 (οταν τρωει)..δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω...

Παράθεση

Βικάκι23

Νεοφερμένος

H Βικάκι23 Γνώρισα τους ανθρώπους κι αγάπησα τα ζώα έγραψε στις 22:35, 25-03-11:

Έλα μωρέ, όλα καλά θα πάνε... Ο κτηνίατρος όταν πήγα που ήταν 2-3 ημερών, μου είπε ότι και δύο-τρεις σταγόνες να πίνουν να είμαι ευχαριστημένη! Πιστεύω ότι σε λίγες μέρες θα δεις μεγάλη διαφορά στην όρεξη! Την ανάγκη του την κάνει κανονικά;

Παράθεση

Μελισσακι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μελισσακι
H Μελισσακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Μελισσακι μιαου έγραψε στις 18:35, 25-04-11:

λοιπον συχαριτιρια για την καλη σου πραξη ειχα και εγο το ιδιο προβλημα και εκομα το περναω!!!αλλα ολα πανε καλα λοιπον τα μωρακια 8ελουν πολυ φροντιδα πρωτα φαι :μια καλη λυση ειναι να παρεισ απο το φαρμακειο το ορμιλακ κιττεν το οποιο ειναι σκονη που την διαλυεισ σε ζεστο νερο (λιγο υψηλοτερο απο την θερμοκρασια του γατιου)το ταιζεισ με το μπιμπερο που εχει η συσκευασεια (επισησ περιεχει δυο θηλεσ τισ οποιεσ πρεπει να κοψεισ το κεφαλακι)για να το τα'ι'σει με ευκολια πιαστο λιγο απο το σβερκακι. βημα δευτερο μολισ φανε πρεπι με βαμβακι και ζεστο νερο να τουσ κανεισ μασαζ στην κοιλια φια να ενεργειθουν.το βραδυ να τουσ βαζεισ κατω απο πετσετουλεσ μια θερμοφορα!!! καλη επιτυχια !!!!

Παράθεση

mystery_cats

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mystery_cats
Ο mystery_cats αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O mystery_cats έγραψε στις 12:33, 02-05-11:

Χρονια πολλα φιλοι μου! Επελεξα να γραψω εδω και να μην ανοιξω αλλο θεμα γιατι το ιδιο περιπου προβλημα αντιμετωπιζω κι εγω. Εχθες το βραδυ οπως καθομουν στο γραφειο μου, ακουσα καποια νιαουρισματα απο μικρα γατακια. Δεν εδωσα σημασια σκεπτομενος οτι θα ειναι καποια νεογεννητα με τη μαμα τους. Ομως το κλαμα απο τα μικρα συνεχιζονταν και ετσι ειπα να παω να δω τι συμβαινει. Και δυστυχως βρηκα 4 νεογεννητα γατακια πεταμενα μεσα σε μια σακκουλα... Πονεσε η καρδια μου και δε μπορουσα με τιποτε να τα αφησω ετσι να κλαινε ολη νυχτα κι εγω να κοιμαμαι αμεριμνος.. Τα αφησα καμποση ωρα εκει μηπως και ερθει καποια αδεσποτη γατουλα και τα βοηθησει αλλα επειδη ειδα οτι αυτο δε γινονταν αποφασισα να τα παρω... Τα τρια ειχαν βγει απο τη σακκουλα ενω το τεταρτο ειχε μεινει μεσα, με αποτελεσμα οπως βγηκαν τα αλλα, καθισαν πανω απ'τη σακκουλα και το εκλεισαν μεσα. Βεβαια , ηταν ακομη ζωντανο οταν το εβγαλα αλλα ανεπνεε με δυσκολια και ηταν καπως πρισμενη η κοιλιτσα του και ετσι αποφασισα να το αφησω εκει γιατι καταλαβα οτι δε θα τα καταφερνε να ζησει Πηρα λοιπον τα αλλα τρια τα οποια τα εχω απο εχθες στο σπιτι μου. Ετρεχα το βραδυ να βρω διανυκτερευον φαρμακειο για να παρω σηρυγγα να τα ταισω. Ζεστανα λιγο γαλα εβαπορε και με πολλη δυσκολια τα ταισα. Σημερα τα καταφερα καπως καλυτερα, περασα και απο μια κτηνιατρο που μου εδωσε μερικες συμβουλες για το τι να κανω, διαβασα κι εδω παρομοιες περιπτωσεις και συνεχιζω τη προσπαθεια για τη σωτηρια των μικρων. Η κτινιατρος μου ειπε οτι οι πιθανοτητες να ζησουν ειναι 50-50. Ευχομαι να πανε ολα καλα γιατι ειναι κριμα να χαθουν ετσι αυτες οι αθωες ψυχουλες... Καθε δικη σας βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη για να μπορεσω να κανω οσο το δυνατον καλυτερο αυτο που δε μπορεσε να κανει η μανουλα τoυς...Ειναι απανθρωπο παντως να βαζουν ψυχουλες μεσα σε σακκουλες και να τα πετανε σαν να ειναι αψυχα αντικειμενα... ντροπη τους...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystery_cats : 02-05-11 στις 12:45.
Παράθεση

mystery_cats

Νεοφερμένος

Ο mystery_cats αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O mystery_cats έγραψε στις 22:36, 02-05-11:

Δυστυχως το ενα απο τα 3 γατακια δεν τα καταφερε... Πριν λιγο που πηγα να τα ταισω, το βρηκα πεθαμενο... Ειμαι πολυ στεναχωρημενος ... Ελπιζω να μπορεσω να σωσω τα αλλα δυο... Μηπως χρειαζονται περισσοτερη ζεστη βρε παιδια?? Τα εχω μεσα σε μαλλινη μπλουζα και απο πανω τους αναβει συνεχως ενα φωτιστικο γραφειου για να τα κραταει ζεστα... Χρειαζεται να κανω και κατι αλλο? Τι λετε?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:41, 02-05-11:

Καλησπερα.Εφοσον τα εχεις μεσα στο σπιτι,πουλοβερ και λαμπα...πιστευω οτι ειναι οκ απο αποψη ζεστης.Μπορεις να βαλεις και ενα μπουκαλι με ζεστο νερο..αλλα οχι καυτο..προσοχη σε αυτο.
Τελικα..τους δινεις γαλα εβαπορε; ή πηρες ειδικο γαλα απο τον κτηνιατρο; Τα τριβεις στην κοιλιτσα χαμηλα για να ενεργηθουν;
Δες και εδω..αν δεν το εχεις δει δηλαδη..
Ειναι δυσκολο εγχειρημα,διοτι τα βρηκες σε ασχημη κατασταση...μακαρι να ζησουν τα υπολοιπα..

Παράθεση

mystery_cats

Νεοφερμένος

O mystery_cats έγραψε στις 22:47, 02-05-11:

Εχθες και σημερα το πρωι και το μεσημερι τα εδωσα γαλα εβαπορε, το απογευμα ομως πηγα στο πετ σοπ και πηρα ειδικο γαλα για νεογεννητα της Royal Canine . To γατακι που πεθανε προλαβα μια φορα να το ταισω με το ειδικο γαλα. Τι να πω... Ναι βεβαια και τα τριβω στη κοιλιτσα για να ενεργηθουν και ολα καλα. Βεβαια, το βαμβακι που μουλιαζω σε ζεστο νερο μεχρι να κανω το ενα γατακι κρυωνει και οταν κανω το επομενο ηδη ειναι κρυο το βαμβακι. Λες να πειραζει αυτο?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:52, 02-05-11:

Οχι μωρε...εγω δεν το ζεσταινα καν..παγωμενο να μην ειναι...κοιτα,ειναι ενα εγχειρημα,οπως σου ειπε και ο γιατρος...50/50....εσυ κανε οτι καλυτερο,και μακαρι να πανε ολα καλα.Απο εμας,οτι βοηθεια θες..και ολες τις ευχες μας.

Παράθεση

mystery_cats

Νεοφερμένος

O mystery_cats έγραψε στις 22:56, 02-05-11:

Σ'ευχαριστω ειλικρινα... αυτο ευχομαι κι εγω... εστω να σωθουν αυτες οι δυο ψυχουλες.

Παράθεση

mystery_cats

Νεοφερμένος

O mystery_cats έγραψε στις 20:48, 03-05-11:

Δυστυχως σημερα εφυγε και το αλλο γατακι.... Ελπιζω να μπορεσω να σωσω εστω αυτο το ενα που απομεινε... Και ειναι τοσο γλυκο βρε παιδια... Ειναι τοσο μικρο, περιπου τριων ημερων το υπολογιζω κι ομως σημερα το ειδα μετα που το ταισα, να προσπαθει να καθαρισει τα ποδαρακια του και επισης μολις το παρω αγκαλιτσα και το χαιδεψω αρχιζει να γουργουριζει και να με ζυμωνει με τα πατουσακια του! Κανετε ολοι σας μια ευχη σας παρακαλω να σωθει, δε θελω να χαθει κι αυτο.....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:52, 03-05-11:

Αχ βρε γμτ...κριμα....μακαρι να σωθει εστω και ενα...

Παράθεση

mystery_cats

Νεοφερμένος

O mystery_cats έγραψε στις 19:02, 04-05-11:

Δυστυχως σημερα εφυγε και το αλλο μικρουλη... Και τα τρια εφυγαν με διαφορα 1 ημερας... Τι να πω...
Παντως αν υπαρχει καποιος στη Θεσ/νικη με μικρα που χρειαζεται βοηθεια για το μεγαλωμα τους, ευχαριστως να τον βοηθησω!
Θελω να προσφερω οτι μπορω σε τετοιες ψυχουλες!

Παράθεση

Μπουμπού2

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μπουμπού2
H Μπουμπού2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Μπουμπού2 έγραψε στις 20:03, 04-05-11:

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:09, 04-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από mystery_cats
Δυστυχως σημερα εφυγε και το αλλο μικρουλη... Και τα τρια εφυγαν με διαφορα 1 ημερας... Τι να πω...
Παντως αν υπαρχει καποιος στη Θεσ/νικη με μικρα που χρειαζεται βοηθεια για το μεγαλωμα τους, ευχαριστως να τον βοηθησω!
Θελω να προσφερω οτι μπορω σε τετοιες ψυχουλες!
Προφανως ηταν ήδη πολυ ασχημη η κατασταση τους.Πολυ κριμα.. μπραβο σου ομως που το προσπαθησες.

Παράθεση

mystery_cats

Νεοφερμένος

O mystery_cats έγραψε στις 20:49, 04-05-11:

Μαλλον καπως ετσι πρεπει να ηταν πουπουλινα! Ισως αυτοι που τα πεταξαν , να τα πηραν και την ιδια μερα απο τη μανα τους γιατι η σακουλα που τα βρηκα ειχε κατι υγρα... Τοσο ηλιθιοι ηταν που δεν τα αφησαν ουτε για λιγες μερες κοντα στη μανουλα τους... Και το ασχημο ηταν οτι εκτος που "εφυγαν" το ενα μετα το αλλο , εφυγαν και με τον ιδιο τροπο... Και σημερα οταν πηγα το μεσημερι να ταισω το τελευταιο, καταλαβα οτι κι αυτο θα "εφευγε" απο το τροπο που ανεπνεε... Ντροπη και αισχος για αυτους που κανουν κατι τετοιο... Ζωντανες ψυχουλες και τους συμπεριφερονται με αυτο το τροπο... Να σκεφτειτε, μια μερα βρεθηκε εξω απο το σπιτι μας ενα χτυπημενο σκυλακι, και πηγαμε με τους γονεις μου να το βοηθησουμε, να του δωσουμε φαγητο και νερο και απο το διπλανο σπιτι ηταν εξω η γειτονισα και την ακουω να λεει στον αντρα της "εδω πεθαινουν ανθρωποι και αυτοι ασχολουνται με τα ζωα" , ειλικρινα μου ηρθε εκεινη την ωρα να τη βρισω πολυ αγρια αλλα κρατηθηκα σεβομενος την ηλικια της... Τι να πεις... Οταν σκεφτονται ετσι, λογικο ειναι να κανουν και αυτα που κανουν στα ζωακια.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:06, 04-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από mystery_cats
Μαλλον καπως ετσι πρεπει να ηταν πουπουλινα! Ισως αυτοι που τα πεταξαν , να τα πηραν και την ιδια μερα απο τη μανα τους γιατι η σακουλα που τα βρηκα ειχε κατι υγρα... Τοσο ηλιθιοι ηταν που δεν τα αφησαν ουτε για λιγες μερες κοντα στη μανουλα τους... Και το ασχημο ηταν οτι εκτος που "εφυγαν" το ενα μετα το αλλο , εφυγαν και με τον ιδιο τροπο... Και σημερα οταν πηγα το μεσημερι να ταισω το τελευταιο, καταλαβα οτι κι αυτο θα "εφευγε" απο το τροπο που ανεπνεε... Ντροπη και αισχος για αυτους που κανουν κατι τετοιο... Ζωντανες ψυχουλες και τους συμπεριφερονται με αυτο το τροπο... Να σκεφτειτε, μια μερα βρεθηκε εξω απο το σπιτι μας ενα χτυπημενο σκυλακι, και πηγαμε με τους γονεις μου να το βοηθησουμε, να του δωσουμε φαγητο και νερο και απο το διπλανο σπιτι ηταν εξω η γειτονισα και την ακουω να λεει στον αντρα της "εδω πεθαινουν ανθρωποι και αυτοι ασχολουνται με τα ζωα" , ειλικρινα μου ηρθε εκεινη την ωρα να τη βρισω πολυ αγρια αλλα κρατηθηκα σεβομενος την ηλικια της... Τι να πεις... Οταν σκεφτονται ετσι, λογικο ειναι να κανουν και αυτα που κανουν στα ζωακια.
Εχεις απολυτο δικιο...
Επισης και κατι αλλο..να τα βαζουν στη σακουλα ξερουν,να στειρωσουν τη γατα τους οχι,διοτι παραβιαζεις ,λενε,τη φυση.Το καταλαβαινεις;Σκοτωνουν τα γατακια..για να μην στειρωσουν τη γατα τους.Το εχω ξαναπει..αλλα θα το πω ακομα μια φορα,γιατι εχω συγκλονιστει απο αυτο.Στη ζακυνθο...αυτοι που δεν στειρωνουν τις γατες τους,ειτε τα θαβουν ζωντανα,ειτε τα βαζουν σε σακουλα..στη μεση του δρομου,για να πατηθουν απο αμαξια.Το εχω δει με τα ματια μου.Στον κεντρικο δρομο..σακουλα...που ξεχειλιζε το αιμα...κανενα εμοτικον δεν μπορει να εφρασει αυτο που νιωθω,οταν το σκεφτομαι..

Παράθεση

mystery_cats

Νεοφερμένος

O mystery_cats έγραψε στις 21:17, 04-05-11:

Πωπω... ειναι συγκλονιστικο αυτο που περιγραφεις..... δεν απεχουν πολυ απο τους δολοφονους αυτοι οι ανθρωποι...
Και ναι, επιτελους ας καταλαβουμε οτι η στειρωση γινεται για το καλο μιας γατουλας και οχι για κακο... Τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβουμε?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:26, 04-05-11:

Mα δολοφονοι ειναι...ας πουμε τα πραγματα με το ονομα τους..

Παράθεση

Greek Army

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Greek Army
H Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Greek Army έγραψε στις 13:47, 24-08-13:

Παιδιά καλησπέρα σας!Την Τετάρτη το απόγευμα βρήκα απέναντι σχεδόν από το σπίτι μου 3 γατάκια τα οποία τώρα είναι 5 ημερών..Τα ταίζω,κοιμόυνται,ενεργούνται κανονικά..Το μοναδικό πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να τα κρατήσω λόγω του ότι είμαι τρίτη λυκείου και έχω τρελό διάβασμα,καταλαβαίνετε...Εννοώ ότι χρειάζονται πολλή φροντίδα και πολύ τακτική επίβλεψη,πράγμα που ψιλοαδυνατώ να το κάνω..Και ενώ θέλω τόσο πολύ να τα κρατήσω,είναι πρακτικά δύσκολο με αυτό το πρόγραμμα που έχω.Δεν υπάρχει βέβαια καμία περίπτωση να τα παρατήσω ή να τα αφήσω στο δρόμο απλά είπα να ποστάρω εδώ μπας και μου πείτε καμία συμβουλή για το που να απευθυνθώ ή οτιδήποτε άλλο σκεφτείτε.Επικοινώνησα με την φιλοζωική αλλά μου είπαν ότι όταν δύνανται να τρέφονται μόνα τους,να τους στείλω φωτογραφίες για να τις αναρτήσουν στο φεισμπουκ και στην ιστοσελίδα τους για να πάνε σε κάποια οικογένεια..Ωστόσο εγώ δεν ξέρω τί να κάνω..Η μητέρα μου μού πρότεινε να τα πηγαίναμε σε κάποιο πετ σοπ αλλά δεν θέλω με τόσα που έχω ακούσει.Και σιγά μην κάτσουν να ασχοληθούν με τρία νεογέννητα(αδεσποτάκια) που θέλουν ανά τρίωρο σχεδόν τάισμα κτλ. Τί να κάνω;;;;;;;;;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 15:34, 24-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Greek Army
Παιδιά καλησπέρα σας!Την Τετάρτη το απόγευμα βρήκα απέναντι σχεδόν από το σπίτι μου 3 γατάκια τα οποία τώρα είναι 5 ημερών..Τα ταίζω,κοιμόυνται,ενεργούνται κανονικά..Το μοναδικό πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να τα κρατήσω λόγω του ότι είμαι τρίτη λυκείου και έχω τρελό διάβασμα,καταλαβαίνετε...Εννοώ ότι χρειάζονται πολλή φροντίδα και πολύ τακτική επίβλεψη,πράγμα που ψιλοαδυνατώ να το κάνω..Και ενώ θέλω τόσο πολύ να τα κρατήσω,είναι πρακτικά δύσκολο με αυτό το πρόγραμμα που έχω.Δεν υπάρχει βέβαια καμία περίπτωση να τα παρατήσω ή να τα αφήσω στο δρόμο απλά είπα να ποστάρω εδώ μπας και μου πείτε καμία συμβουλή για το που να απευθυνθώ ή οτιδήποτε άλλο σκεφτείτε.Επικοινώνησα με την φιλοζωική αλλά μου είπαν ότι όταν δύνανται να τρέφονται μόνα τους,να τους στείλω φωτογραφίες για να τις αναρτήσουν στο φεισμπουκ και στην ιστοσελίδα τους για να πάνε σε κάποια οικογένεια..Ωστόσο εγώ δεν ξέρω τί να κάνω..Η μητέρα μου μού πρότεινε να τα πηγαίναμε σε κάποιο πετ σοπ αλλά δεν θέλω με τόσα που έχω ακούσει.Και σιγά μην κάτσουν να ασχοληθούν με τρία νεογέννητα(αδεσποτάκια) που θέλουν ανά τρίωρο σχεδόν τάισμα κτλ. Τί να κάνω;;;;;;;;;;;
Kαλησπέρα!
Αρχικά μπράβο σου που προσπαθείς να τα βοηθήσεις!
Από ό,τι καταλαβαίνω σου είναι δύσκολο να τα κρατήσεις έστω κ για ένα μήνα-μέχρι να πάρουν δηλ.λίγο τα πάνω τους-..

Σίγουρα θα πρέπει να μείνεις μακριά από petshop για πάρα πολλούς λόγους -κακές συνθήκες,εμπόριο ζώων κλπ κλπ-.

Εγώ θα πρότεινα να επικοινωνήσεις κ πάλι με τη φιλοζωική (αν δε βλέπεις να βοηθάνε πολύ στη συγκεκριμένη ίσως να μιλήσεις κ με κάποια άλλη) και να εξηγήσεις πόσο πολύ δύσκολο είναι να τα κρατήσεις σπίτι!
Ζήτησε τους να δημοσιευτεί άμεσα μια αγγελία,εξάλλου μπορεί να βρεθεί κ κάποια γάτα να τα δεχτεί κ να τα θηλάσει..Όλα αυτά βέβαια είναι πολύ δύσκολα έχε υπόψιν αλλά αν δεν υπάρχει δυνατότητα να τα κρατήσεις θα πρέπει να βρεθεί άμεσα μια λύση κ νομίζω πως μόνο αυτό μπορείς να κάνεις!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους