Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,519 εγγεγραμμένα μέλη και 718,132 μηνύματα σε 22,536 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 377 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κουνέλι

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 19:06, 01-11-06:

Κουνέλι στον όροφο:up:
Αγαπημένη γειτόνισσα και αδελφή ψυχή απέκτησε κουνέλι.
ΑΠΟΡΙΕς
1/ Τι τρώνε, τι πίνουν, μικρά τίπς φροντίδας, λιχουδιές
2/ Μπάνιο κάνουμε στα κουνέλια, διότι λίγο στο μπεζ απο τη μέση και κάτω είναι, βρωμικούλης ή βρωμικούλα γαρ
3/ Τι προσέχουμε για να έχουμε;
4/ Σε μπαλκόνι ζουν;
5/ Αγκαλίτσες θέλουν;
6/ Απο τι κινδυνεύουν; και
7/ Επειδή υπάρχει μικρό τι πρέπει να προσέχουμε;
Αυτα τα λίγα για την ώρα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

leta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη leta
. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O leta έγραψε στις 19:53, 01-11-06:

επειδή έχει η αδερφή μου ο κτηνίατρος μας έχει πει ότι
1) υπάρχει ειδική τροφή και λιχουδιές στα pet shop
2) μπάνιο εμείς δεν του κάναμε μόνο με ένα νοτερό πανάκι
3) ο γιατρός είπε ότι επειδή έχουν μικρούς πνεύμονες απαγορεύεται το τσιγαρο και ότι δεν αντέχουν την ζέστη
4) στο πολύ κρύο καλύτερα όχι στο μπαλκόνι
5)και παιχνίδια και αγκαλίτσες. είναι πολυ τρυφερά. όταν έλειπε η αδερφή μου του δίναμε μια μπλούζα της και την μυριζε
6)από τα ποντίκια γιατί τους τρώνε το φαι
7)αυτό δεν το ξέρω. δεν μας έτυχε.
θα μάθω κι άλλα και θα σου πω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 20:02, 01-11-06:

Κουνέλι; Πίνει νεράκι τρώει δροσερό χορταράκι έχω δει να τρώει και χαμομήλι, δεν του αρέσει να το πιάνουν και να το παίρνουν αγκαλιά, δεν αποκλείεται όμως σιγά-σιγά να αρχίσει να αφήνει τα χάδια αν είναι διακριτικά, τρομάζουν πολύ εύκολα και μπορεί να πεθάνει ακόμα και από τον κρότο που κάνουν τα παλαμάκια, με ένα κλαπ κάπως δυνατό μπορεί να μείνει στον τόπο. αν του πιάσεις τα αυτιά φοβάται πολύ γιατί νομίζει ότι θέλεις να το σφάξεις. Ροκανίζει σοβάδες και ξύλα προσπαθώντας να ανοίξει τρύπα για να φύγει, και γενικώς είναι για αυλή με χορτάρι κι όχι για μέσα, και να είναι βολική η αυλή για να κρύβεται όπου θέλει αυτό γιατί αν είναι περιορισμένο, μονίμως προσπαθεί να δραπετεύσει. Εχω ακούσει ότι πεθαίνει άμα φάει μαϊντανό.
Περισσότερα δεν ξέρω. Πάντως απόχτησε ότι πιο ακατάλληλο για διαμέρισμα.

Αφού έμπλεξε το κουνελάκι κοιτάξτε αυτά για την όσο το δυνατόν λιγότερο χειρότερη διαβίωση του.
http://www.interpet.gr/nea/recent_2003/neo2_020403.htm

Κι επειδή μπορεί κάποιος να νοιώσει την επιθυμία να πάρει χελώνα…
http://forum.mycat.gr/showpost.php...80&postcount=1

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 22:31, 01-11-06:

Ευχαριστώ για τη ταχύτητα, βοηθήσατε!

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 00:29, 02-11-06:

Πού τα κάνει?Σε ροκανίδι ή πρέπει να κοιτάμε κάτω από καρέκλες?

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 09:16, 02-11-06:

Για ένα φεγγάρι είχαμε και εμείς ένα κουνέλι την ζουζού.Ηταν πολύ καλούλι ,αλλά έκανε συνέχεια κακούδια , όπου να΄τανε.Ευτυχώς την είχαμε στην αυλή και έτσι δεν είχα πρόβλημα με το σπίτι μέσα,αν και δεν λερώνουν γιατί είναι σκληρές μπιλίτσες.Τα προβλήματα άρχισαν αφού συνήλθε ,(μας το παράτησε ο γνωστός pet-shop στην Αθηνάς),και ήθελε να ζευγαρώσει.Δυστυχώς στα κουνέλια δεν γίνεται στείρωση , ενώ έχουν ορμές 2 φορές τον μήνα.Ετσι όταν την έπιανε η ανησυχία , προσπαθούσε να βρει τρόπο να φύγει,και αυτό με τρέλλαινε γιατί φοβόμουν τα αδέσποτα σκυλιά.Μέχρι που μια μέρα κατάφερε να φάει την ξύλινη πέργκολα, και έφυγε.Από την μια θυμάμαι την αγωνία μου, και από την άλλη γελάω.Έτρεχα νυχτιάτικα κατά τις 2 στους δρόμους να κυνηγάω την ζουζού.Αλλο να σας το λέω και άλλο να το βλέπετε.Πως τρέχουν έτσι τα άτιμα.Ευτυχώς σταμάτησε σε ένα παρτέρι για να "βοσκήσει"και έτσι έκανα ένα σάλτο και την έπιασα.Από τότε φρόντισα να πάει εκτός Αθηνών ,σε εξοχικό σπίτι.
Αυτή ήταν η ιστορία της ζουζούς που με έκανε πλέον ,να έχω αμφιβολίες για το κατά πόσο μπορεί να ζήσει στην πόλη ένα κουνέλι.

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 10:05, 02-11-06:

Εμείς από την άλλη είχαμε μέσα στο διαμέρισμα τον Τσικουνή αρκετά χρόνια (ήμουν πολύ μικρή τότε). Αυτό που θυμάμαι είναι ότι με τις αγάπες και τα χάδια τον είχαμε μεταμορφώσει σε γάτα. Ο τσικουνής πέθανε όταν αναγκαστήκαμε να φύγουμε 1 μήνα για ταξίδι, που τον δώσαμε σε ένα σπίτι να τον φροντίζουν. Μας είπαν ότι σταμάτησε να τρώει και τελικά πέθανε από μελαγχολία...

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vicki v.
H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 10:24, 02-11-06:

Τα κουνελάκια είναι τόσο χαριτωμένα --- θέλω πολύ να υιοθετήσω ένα. Στο σωματείο που δούλευα είτε το πιστεύετε είτε όχι είχε ακόμη και αδέσποτα κουνέλια (τα αγόραζαν από πετσοπ και μετά τα αμολάνε στην εξοχή). Ευτυχώς έχουμε και κήπο και θα μπορούσε να είναι έξω...Βέβαια έχοντας τη Σβούρα στον ίδιο κήπο και πολλές γάτες στη γειτονιά..είναι λίγο επικίνδυνο..έως πολύ τώρα που το σκέφτομαι.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 10:41, 02-11-06:

μπορεις να τα εχεις σε ενα κλουβακι μεσα μεπαιχνιδια

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 10:54, 02-11-06:

Δεν είναι και τόσο εύκολο να διατηρήσεις κουνέλι σε διαμέρισμα/σπίτι. Αν υπάρχει κήπος καλό θα είναι να φτιαχτεί ένα κλουβάκι εκεί. Δεν ξέρω κατά πόσο θάντέξει μέσα. Το δοκιμάσαμε μια φορά όταν είμαστε μικρές με την αδελφή μου, καθώς επίσης και πριν 2-3 χρόνια, που είχε πάρει ένα και το είχε σε ειδικά διαμαρφωμένο χώρο στον κήπο στο εξοχικό της, όταν τέλος καλοκαιριού το έφερε στο σπίτι στην Αθήνα και το είχε σε μεγαλούτσικο κλουβί δεν άντεξε πολύ. Μετά από 1-2 μήνες πέθανε.
Βρήκα πληροφορίες στο wikipedia αν θες ρίξε μια ματιά:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%...AD%CE%BB%CE%B9

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 12:10, 02-11-06:

Κι εγω ειχα ενα κουνελι μικρη, τον Μπαγκς Μπανυ. Θυμαμαι οτι τον επαιρνα συνεχως αγκαλια, κοιμομουν μαζι του κτλ
Ειχε μια μανια να γλυφει τα χερια μου.
Δυστυχως ο μπαμπας μου τον εφερε αποφασισε οτι δεν ηταν και πολυ υγιεινη αυτη η επαφη παιδιου - κουνελιου (μεχρι και τα κακα του επιανα), και αποφασισε να τον δωσει σε καποιο συναδελφο του με κηπο.
Τωρα (που μεγαλωσα ) ποτε δεν θα επαιρνα κουνελι δωρο σε παιδακι και μαλιστα σε διαμερισμα, ουτε και για μενα βεβαιως κι ας ειναι τοσο γλυκα και μαλακα ζωακια. Τα κουνελακια ζωακια ειναι για εξω! Εξοχη, χωματακι, χορταρακια!

(Σημερα περασα απο το πετ σοπ στην Αθηνας και ειδα να πουλανε...)

Παράθεση

rotonda

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rotonda
H rotonda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7-8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 410 μηνύματα.

H rotonda έγραψε στις 13:00, 02-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από vicki v.
Στο σωματείο που δούλευα είτε το πιστεύετε είτε όχι είχε ακόμη και αδέσποτα κουνέλια (τα αγόραζαν από πετσοπ και μετά τα αμολάνε στην εξοχή).

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στην Αμερική, αλλά κι εδώ τα ίδια γίνονται... Πριν από κάμποσο καιρό είχα μαζέψει ένα αδέσποτο κουνέλι από τα βασιλικά κτήματα, στο Τατόι. Ήταν άρρωστο και καθόταν δίπλα σε μια χαρτόκουτα στο πλάι του δρόμου. Ήταν ολοφάνερο πως κάποιοι το είχαν παρατήσει εκεί (ήταν και ράτσας, με μακριά αυτιά - "κριάρια" λέγονται αυτά τα κουνελάκια). Ο έρμος ο κούνελος πήγε στο γιατρό. Τα αυτιά του ήταν σε κακό χάλι. Κατά την ιατρική εξέταση... λιποθύμησε από το φόβο του! Τον λυπήθηκε η ψυχή μου. Δυστυχώς μετά από δυο μέρες άφησε τον μάταιο τούτο κόσμο...

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 14:40, 02-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από rotonda
Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στην Αμερική, αλλά κι εδώ τα ίδια γίνονται... Πριν από κάμποσο καιρό είχα μαζέψει ένα αδέσποτο κουνέλι από τα βασιλικά κτήματα, στο Τατόι. Ήταν άρρωστο και καθόταν δίπλα σε μια χαρτόκουτα στο πλάι του δρόμου. Ήταν ολοφάνερο πως κάποιοι το είχαν παρατήσει εκεί (ήταν και ράτσας, με μακριά αυτιά - "κριάρια" λέγονται αυτά τα κουνελάκια). Ο έρμος ο κούνελος πήγε στο γιατρό. Τα αυτιά του ήταν σε κακό χάλι. Κατά την ιατρική εξέταση... λιποθύμησε από το φόβο του! Τον λυπήθηκε η ψυχή μου. Δυστυχώς μετά από δυο μέρες άφησε τον μάταιο τούτο κόσμο...
To κακομοιρο.....

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vicki v.
H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 17:16, 02-11-06:

Αυτά κάνει η άγνοια. Καημενάκι...

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 17:22, 02-11-06:

Ομορφα ζωάκια!! Από φροντίδα δεν γνωρίζω τίποτα αλλά ειναι απίστευτα συμπαθητικά τα ατιμα. Μικρή μου έδωσαν ένα, το πήρα στο κρεββάτι μου και η μαμα έπαθε φρίκη (δεν ήξερα πως τα κάνουν παντού... ) Το δώσαμε

Παράθεση

Στέλλα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Στέλλα
H Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Στέλλα έγραψε στις 17:37, 04-01-07:

Είχα και εγώ κάποτε ένα κουνελάκι, τον Βησαρίωνα. Τα κουνέλια είναι αξιολάτρευτα πλάσματα!:up:
τον είχα ένα χρόνο , αλλα επειδή ήταν αρσενικό έπρεπε να τον διώξουμε για δικό του καλό. Έτσι τώρα είναι σε ένα μεγάλο χώραφι με πολλά κουνέλια και ετοιμάζετε να γίνει για δεύτερη φορά πατέρας!!!

Συμβουλές και πληροφορίες:
1.υπάρχει τροφη για κουνέλια σε pet shops, βέβαια όταν τα κουνέλια βρούν ποικιλία θα φάνε όλη την τροφή τους εκτός από κάτι καφέ μακρουλά κομμάτια που θα επρεπε να τρώνε κανονικά.Επίσης τρώνε λαχανικα που έχετε εσείς σπίτια σας αρκεί να τα έχετε αφήσει να μαραθούν.Τρελαίνονται για χαρούπια!
2.Αν επειχειρήσετε ποτε να τα κανετε μπάνιο, προσέχετε! Προσπαθήστε να τους ριξετε σιγα σιγα το νερό και όχι κατευθείαν.Καλό θα είναι να το κρατάτε με κάποιο τρόπο αν δεν θέλετε να κάνετε εσείς μπάνιο αντί για αυτά!
3.Αν η φωλιά τους είναι στο μπαλκόνι ,καλό θα είναι να σιγουρευτείτε οτι στο σημείο που τα έχετε να μην κάνει ρεύμα γιατί είναι ευαίσθητα στο κρύο τα καημένα
4.Είναι παιχνιδιάρικα.(ετσι κατάλαβα τουλάχιστον εγω)Με τη γλυκύτητα τους σε προκαλούν να τα χαϊδέψεις και να παίξεις μαζί τους,φυσικα καλό είναι να μην το παρακάνουμε γιατί ίσως να τα ενοχλεί.
5.Οσον αφορα τη δική μας υγεία ,δεν υπάρχει λόγος να φοβάστε.Τα κουνέλια δεν μεταδίδουν τις ασθένειες τους στους ανθρώπους. Δυστυχώς όμως μαδάνε πολύ και δεν είναι και καλό να εισπνέουμε τις τρίχες τους.
6.Τα "κάνουν" σε ροκανίδι και καλό είναι να αλλάζετε μια φορα τουλάχιστον την εβδομάδα το ροκανίδι τους ή όποτε μυρίζει άσχημα, ειδάλως μαζευονται μύγες και κάνουν φωλιές(γεννούν)μέσα στα ροκανίδια.
Ελπίζω να βοήθησα !

Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 15:51, 05-01-07:

Αχ ειναι γλυκα τα κουνελακια! Στην 4 δημοτικου ηθελα ζωακι, γατακι- κουνελακι μου τα απαγορεψαν και συμβιβαστηκα με χαμστερ... Οταν μεγαλωσα ζητησα απο την μητερα μου ξανα και μου λεει: Ωραια πες οτι παιρνουμε, το αγαπαμε, μεγαλωνει... Μετα ποιος θα το σφαξει για να το φαμε? Καλα ρε μαμα σωνε και καλα να το φαμε μετα? Τπτ... απο τοτε δεν ξαναφερα τπτ στην μητερα μου για κουνελακια :cool:

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 15:53, 05-01-07:

αχ αυτο το ποιος θα το σφαξει για να το φαμε μου θυμιζει τον πατερα μου που ποτε δεν σκοτωνε κανενα ζωο απο αυτα που μεγαλωναν στο σπιτι μας ολα πεθεναν στα βαθυα τους γεραματα

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 16:25, 05-01-07:

Εμένα πάλι και τις πάπιες μου μου σκότωσαν και τις μαγείρεψαν και το γουρουνάκι μου. Έκτοτε έχω μια ψιλοφοβία με τα ζώα που φέρνω σπίτι. Με το γάτο πάντως είμαι σίγουρη ότι δεν πρόκειται να τον βρω μαγειρευτό

Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 16:49, 05-01-07:

Νομιζω οτι στην Ιταλια τρωγανε γατια ... Τι θα φαμε αγαπη μου? ααα εκανα ενα γατι στο φουρνο! Μουρλια! (black humor)

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef έγραψε στις 16:52, 05-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από lactoula
Νομιζω οτι στην Ιταλια τρωγανε γατια ... Τι θα φαμε αγαπη μου? ααα εκανα ενα γατι στο φουρνο! Μουρλια! (black humor)
Κάτι σε "Πόλεμο των Ροουζ" μου κάνει, σκύλος με πατατούλες στο φούρνο. Μπλιαχ! Ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω!

Παράθεση

chrisidor

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη chrisidor
H chrisidor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 582 μηνύματα.

H chrisidor έγραψε στις 19:25, 05-01-07:

Και εγώ είχα κουνέλι παλιά για πολλά χρόνια. Το πρώτο μου ήταν ελεύθερο στο μπαλκόνι και δυστυχώς έπεσε και πέθανε πολύ νωρίς. Το δεύτερο έμενε σε κλουβάκι στο μπαλκόνι, το οποίο πλέναμε καθημερινά γιατί μύριζε πολύ! Τότε τα κουνέλια δεν ήταν της μόδας και δεν είχαν βρεί το κόλπο με το πριονίδι. Εμένα μου τα είχαν χαρίσει σε μια φάρμα εκτροφής κουνελιών. Έτρωγαν ειδική τροφή και τρελαίνονταν για λαχανικά, κυρίως για μαρούλι και καρότο. Τώρα στα πέτσοπ λένε πως δεν κάνει να τρώνε λαχανικά, αλλά δεν το πολυπιστεύω.Μάλλον το λένε για να πωλούν τις τροφές τους.
Το δεύτερο μου κουνέλι, που το είχα για χρόνια, ήταν πολύ καλό και έξυπνο. Είχα εντυπωσιαστεί γιατί ήμουν μικρή και νόμιζα πως τα κουνέλια είναι χαζά. Όταν είμασταν σπίτι το είχαμε μέσα ελεύθερο και ήθελε όλο αγκαλιές και παιχνίδια. Βέβαια καλό είναι μετά το φαγητό να μένει στο κλουβί του για να μη τα κάνει παντού. Η αλήθεια είναι πως τα κακά του είναι μπιλίτσες και δεν μυρίζουν ούτε λερώνουν, όμως τα τσίσα του...αφήστε καλύτερα! Άκουγε όταν τον φωνάζαμε και έτρεχε προς το μέρος μας. Έπαιζε με μπαλάκια και με τον τότε γάτο μου, ο οποίος παρεμπιπτόντως τον φοβόταν επειδή χοροπηδούσε. Όταν μεγάλωσε έγινε τεράστιο! Αυτά στα πέτσοπ λένε πως είναι μίνι και δεν μεγαλώνουν, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μπορείς να το ξέρεις αυτό γιατί ακόμα και τα πιο τεράστια κουνέλια όταν είναι μωρά είναι απίστευτα μικρά! Πλένονται μόνα τους και είναι πολύ αστεία! Μπάνιο έκανα μόνο τα ποδαράκια του με χλιαρό νερό και τα στέγνωνα με πετσέτα. Το καλοκαίρι είχαμε το κλουβάκι του πάντα σε σκιά γιατί δεν αντέχουν τη ζέστη και το χειμώνα το καλύπταμε με χοντρό νάυλον για να μην περνάει το κρύο (ανοίγαμε και τρύπες για να μπορεί να αναπνέει βέβαια) και φυσικά το είχαμε σε μέρος που δεν βρεχόταν.
Σχετικά με τη στείρωση, τα ξαδέρφια μου που είναι άγγλοι έχουν στειρώσει το θηλυκό (έχουν 2, ένα αρσενικό και ένα θηλυκό), αλλά δεν ξέρω αν γίνεται αυτό και στην Ελλάδα.
Προσωπικά λατρεύω τα κουνέλια, αλλά είμαι της άποψης ότι δεν κάνουν για διαμέρισμα, εκτός εάν έχουν μεγάλο χώρο και μπορούν να χοροπηδούν άνετα!
Ελπίζω να βοήθησα κάπως από την εμπειρία μου.

Παράθεση

KOKKINIKLOSTI

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KOKKINIKLOSTI
H KOKKINIKLOSTI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (Ααααααχ, 3!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H KOKKINIKLOSTI έγραψε στις 16:49, 06-01-07:

Γειά σε όλους! Είμαι νέο μέλος και, αν και δεν έχω τώρα γάτα είχα κάποτε), έχω έναν φοβερό κούνελο και το έχω ψάξει σε βάθος το θέμα! Λοιπόν... η κουνελίνη είναι κακή για τα κατοικίδια κουνέλια, γιατί είναι φτιαγμένη για να παχαίνει τα κουνέλια παραγωγής! Και η καλύτερη τροφή για κατοικίδια κουνέλια έχει τουλάχιστον 15% φυτικές ίνες και λιγότερο απο 8% πρωτείνες! Επίσης τα κουνέλια επιβάλλεται να τρώνε καθημερινά λαχανικά και χορταρικά, όμως μετά την ηλικία των 3 μηνών! Επίσης όχι μόνο μπορούν να στίρωθούν αλλά επιβάλλεται!! Όχι μόνο για να μην αναπαράγονται αλλα και γιατί αν δεν το κανουν τρελαίνονται! Να έχει κάποιοσ που έχει κουνέλι υπ' όψιν του οτι θα πρέπει να βρίσκει σπίτια για μωρά κουνελάκια τουλάχιστον 3 φορές το χρόνο γιατί τόσες φορές γεννάνε!Επίσης έρευνες δείχνουν οτι το 85% των θηλυκών αστείρωτων κατοικίδιων κουνελιών που δεν ζευγαρώνουν παθαίνουν καρκίνο της μήτρας πρίν την ηλικία των 3 ετών! Ένα άλλο πράγμα είναι οτι τα κουνέλια ΔΕΝ είναι ζώα που ζούν καλά σε κλουβί!Όσο μεγάλο και να είναι το κλουβί τους!
Δεν τα πειράζει να είναι εκεί κάποιες ώρες της ημέρας, όμως είναι έξυπνα ζώα και χρειάζονται παιχνίδια για να απασχολούν το πνεύμα τους καί το σώμα τους! Βοηθάει πολύ το γεγονός οτι πολύ εύκολα εκπαιδεύονται για να τα κάνουν στην άμμο για γάτες και να μην λερώνουν!Όσον αφορά το πόσο τους αρέσουν τα χάδια, σκεφτείτε οτι είναι ζώα που ανήκουν στον πάτο της τροφικής αλυσίδας!
Είναι φυσιολογικό να μην είναι τοσο χαδιάρικα όσο οι γάτες! Όμως εξάρτάται και απο την ξεχωριστή προσωπικότητα του κάθε κουνελιού!Σε γενικές γραμμές τους αρέσει περισσότερο να τα χαιδεύουν ανάμεσα στα μάτια και πίσω απο τα αφτιά! Τέλος είναι σπάνιο να τους αρέσει να τα σηκώνουμε γιατί το ένστικτό τους τους λέει οτι θέλουμε να τα φάμε! Και φυσικά είναι λάθος να τα σηκώνουμε απο τα αφτιά! Ο καλύτερος τρόπος είναι βαζοντας το ένα χέρι κάτω απο το στήθος τους και το άλλο λίγο πιο πάνω απο την ουρά τους και να τα σηκώνουμε με μία κινηση! Με αυτόν τον τρόπο είναι ασφαλή και δεν μπορούν να κλοτσήσουν και να ξαφύγουν! Αυτά προς το παρον!!!! Ουφ!!!

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 16:53, 06-01-07:

αληθεια ειναι οτι οι γατες κηνυγουν και σκοτωνουν τα κουνελακια? εβλεπα ενα ντοκημαντερ μια φορα που εδιχνε μια γατουλα να το κανει...

Παράθεση

KOKKINIKLOSTI

Νεοφερμένος

H KOKKINIKLOSTI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (Ααααααχ, 3!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H KOKKINIKLOSTI έγραψε στις 16:56, 06-01-07:

Οι γάτες είναι σαρκοφάγα ζώα, άρα κυνήγάνε άλλα μικρότερα ζώα για να φάνε! ακόμα και όταν είναι χορτάτες όταν μυρίσουν φαϊ ξυπνάνε τα ένστικτα! Αν σκεφτείς οτι οι περισσότερες γατοτροφές έχουν μέσα κουνέλι καταλαβαίνεις τι σκέφτονται μόλις βρούν ένα ζωντανό!

Παράθεση

chrisidor

Πολύ δραστήριο μέλος

H chrisidor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 582 μηνύματα.

H chrisidor έγραψε στις 21:27, 07-01-07:

Ο Γουόλι, ο κούνελος μου!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  σάρωση0002.jpg
Εμφανίσεις:  543
Μέγεθος:  54,4 KB  
Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 22:03, 07-01-07:

Καλε τι αυταρες που εχει ο γουολι. Να το χαιρεσε το κουνελακι σου.

Παράθεση

KOKKINIKLOSTI

Νεοφερμένος

H KOKKINIKLOSTI έγραψε στις 13:57, 08-01-07:

einai autos pou exeis tora? ti ratsa einai? Kai elega oti o Aftias mou exei makria autia! Na merikes fotografies!

Παράθεση

chrisidor

Πολύ δραστήριο μέλος

H chrisidor έγραψε στις 21:28, 08-01-07:

Όχι, μάλλον δεν καταλάβατε. Αυτό το κουνέλι το είχα πολύ παλιά όταν ήμουν τρίτη δημοτικού, αν θυμάμαι καλά. Και το άλλο που έπεσε από το μπαλκόνι επίσης. Μόλις το βρήκα νεκρό κάτω στον κήπο (μένω στο δεύτερο όροφο) έκλαιγα τόσο πολύ που μου έφεραν την ίδια μέρα αυτό της φωτογραφίας. Γουόλι τα έλεγα και τα δύο. Ήταν και τα δύο άσπρα, μόνο που το πρώτο είχε γαλαζογκρί μάτια ενώ το δεύτερο κόκκινα. Το πρώτο πέθανε μωρό δυστυχώς.Φανταστείτε ότι οι αδερφές μου που δεν ασχολιόντουσαν μαζί του ούτε που το είχαν καταλάβει ότι ήταν άλλο, μέχρι που τους είπα ότι πέθανε το πρώτο !
Μου τα είχαν φέρει από φάρμα με κουνέλια που προορίζονταν για σφαγή ! Αυτά που πουλάνε τώρα στα petshop δεν είναι τα original κουνέλια που τρώει ο κόσμος. Είναι διασταυρωμένα ειδικά για να μην μεγαλώνουν πολύ και προορίζονται για κατοικίδια.
Γι'αυτό ο Γουόλι μου είχε τόσο μεγάλα αυτιά. Και όταν μεγάλωσε έγινε τεράστιος.

Παράθεση

chrisidor

Πολύ δραστήριο μέλος

H chrisidor έγραψε στις 21:49, 08-01-07:

Αυτό είναι μιας γνωστής μου από petshop. Είναι βέβαια πιο μικρό από τον Αυτιά σου γιατί είναι μωρό. Μάλλον είναι και άλλη ράτσα γιατί είναι φουντωτό.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  DSC00938.JPG
Εμφανίσεις:  6694
Μέγεθος:  55,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00940.JPG
Εμφανίσεις:  5705
Μέγεθος:  57,3 KB  
Παράθεση

chrisidor

Πολύ δραστήριο μέλος

H chrisidor έγραψε στις 21:57, 08-01-07:

Και αυτά είναι τα αγγλάκια του ξαδερφού μου. Είναι άλλης ράτσας και τα αυτιά τους είναι πάντα πεσμένα.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  DSC02149.jpg
Εμφανίσεις:  1041
Μέγεθος:  234,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02151.jpg
Εμφανίσεις:  891
Μέγεθος:  130,3 KB  
Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 01:47, 09-01-07:

πολυ ομορφο το γκρι φουντωτο κουνελακι!στην αμερικη ξερω οτι απο τα καταφυγια ζωων μπορεις να υιοθετησεις και κουνελακια!

Παράθεση

KOKKINIKLOSTI

Νεοφερμένος

H KOKKINIKLOSTI έγραψε στις 13:08, 09-01-07:

Ti kouklia pou einai auta??? Kai stin Ellada mpoeis na vreis kouneli ratsas alla pote den mpoeis na eisai sigouros giati oi perissoteroi promitheutes einai asxetoi kai ta afinoun na zeugaronoun metaxi tous! Etsi, auto pou sou poulane gia "nanaki" mporei na min vgei kai toso mikro telika!

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 00:45, 10-01-07:

Ο φουντωτούλης είναι τέλειος!

Παράθεση

chrisidor

Πολύ δραστήριο μέλος

H chrisidor έγραψε στις 01:06, 10-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από KOKKINIKLOSTI
Ti kouklia pou einai auta??? Kai stin Ellada mpoeis na vreis kouneli ratsas alla pote den mpoeis na eisai sigouros giati oi perissoteroi promitheutes einai asxetoi kai ta afinoun na zeugaronoun metaxi tous! Etsi, auto pou sou poulane gia "nanaki" mporei na min vgei kai toso mikro telika!

Έχεις δίκιο!Ο φίλος μου ενδιαφερόταν για κουνέλι, μόνο υπό την προϋπόθεση οτι θα μείνει μικρό. Όταν λοιπόν πήγαμε σε petshop, ρωτήσαμε τον πωλητή και μας διαβεβαίωσε ότι ήταν όλα μίνι.Αμέσως μετά, μας πλησίασε μια κοπέλα που άκουσε τη συζήτηση και μας είπε πως αγόρασε από εκεί ένα κουνελάκι, υποτίθεται μίνι, και αυτό έγινε σαν γάτα. Δυστυχώς δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη στα λεγόμενά τους γιατί τις περισσότερες φορές είναι όντως άσχετοι.

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 15:00, 10-01-07:

Η απλως θελουν να πουλησουν και αυτο ειναι χειροτερο

Παράθεση

KOKKINIKLOSTI

Νεοφερμένος

H KOKKINIKLOSTI έγραψε στις 16:02, 11-01-07:

Toulaxiston osos afora ta kounelia isxioun kai ta 2 tautoxrona! Logo oti apo kairo ithela na vro kouneli eixa frontisei na enimerotho apo kairo apo to internet gia auta! Telika to kouneli mou to iothetisa apo mia kiria pou eixe anagi na dosei! Omos klouvia, trofes, axesouar eprepe na ta paro apo pet-shop! Gia na katalavo tin simperifora tous ekana tin entelos asxeti me to thema. To ti drako kai parapliroforisi pira den legetai! Otan loipon arxisa na tous leo ta sosta tous afisa me to stoma anixto kai apo tote mou lene panta tin alitheia!

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 16:15, 11-01-07:

Μια μικρη υποδειξη Γραφε σε παρακαλωμε ελληνικους χαρακτηρες Ευχαριστω

Παράθεση

KOKKINIKLOSTI

Νεοφερμένος

H KOKKINIKLOSTI έγραψε στις 16:27, 12-01-07:

Εντάξει!

Παράθεση

Νιαου!

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νιαου!
H Νιαου! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (έξι δικές μου και μαζί με τα αδέσποτα που έχω σώσει.... 100!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 1,153 μηνύματα.

H Νιαου! έγραψε στις 20:23, 12-01-07:

Επιτελους! Εμεις για καλο το λεμε μονο!

Παράθεση

βαγια

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη βαγια
H βαγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H βαγια έγραψε στις 22:51, 12-01-07:

Παρακαλώ πατήστε ένα από τα εικονίδια γρήγορης απάντησης στα παραπάνω μηνύματα για να ενεργοποιήσετε τη λειτουργία γρήγορης απάντησης.

Παράθεση

CuteKitty (Δήμητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη CuteKitty
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 618 μηνύματα.

H CuteKitty Βαρέθηκα... Σταματήστε τη γη να κατέβω! έγραψε στις 18:33, 06-08-09:

Καλησπέρα σας !

Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτησούλες για αυτά τα μικρά αθώα πλασματάκια, . Η φίλη μου έχει ένα κουνελάκι πολύ μικρούλι - δεν είναι πάνω από 20 εκατοστά, και θα ήθελα να ρωτήσω εκ μέρους της:

1) Το κουνελάκι χτυπιέται όταν πάει να το πιάσει. Τι μπορεί να κάνει;
2) Πόσες φορές ακριβώς τη μέρα πρέπει να το ταίζει και πόσο περίπου;
3) Χριάζονται τα κουνελάκια εμβόλια, ή γενικά επισκέψεις στον κτηνίατρο;
4) Αν ναι, (για την παραπάνω ερώτηση) κάθε πότε;
5) Πρέπει αυτά τα "μίνι" τα μικρούτσικα κουνελάκια να κάνουν μπάνιο; Αν ναι, πως (γιατί της φίλης μου πάντα χτυπιέται όταν κάποιος προσπαθήσει να το σηκώσει! )

Επίσης έχει μια περίεργη συνήθεια . Πάντα όταν οι άνθρωποι κάθονται στο μπολκόνι, αυτό πάει και τους γρείφει τα πόδια! (κυρίως στις γάμπες! ). Ευχαριστώ πλοκαταβολικά !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ιωάννα-μπιάνκα
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 12:42, 07-08-09:

εγω παλι θα ηθελα να ρωτησω αν παθαινουν κατι απο τη ζεστη..και επισης αν ειναι υποχρεωτικο να ζησουν μονο 5 χρονια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 12:48, 07-08-09:

είχα κ εγώ κουνελάκια..πολλά πέθαιναν πολύ νωρίς. όμως ο ασπρούλης μου έζησε πολλά χρόνια και σίγουρα πάνω απο 5..ακριβώς πόσα δεν θυμάμε..νομίζω γύρω στα 7 ή 8.

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 12:51, 07-08-09:

μηπως θυμασαι πως τον φροντιζες?

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 12:58, 07-08-09:

ιδιαίτερες γνώσεις δεν είχαμε γύρω απο το μεγάλωμα του, ούτε θυμάμαι πολλά πράγματα. το μόνο που θυμάμαι είναι ότι το ταίζαμε καλά, το κλουβάκι του ήταν σε σκιερό μέρος, βοσκούσε σε αυλή και έκανε παρέα με ινδικά χοιρίδια που είχαμε και τα γατάκια μου ..δεν νομίζω να σε βοήθησα..σίγουρα παίζει ρόλο και η ράτσα..εμείς είχαμε ένα παραδοσιακό μεγάλο κουνέλι, άσπρο με κόκκινα ματάκια...

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 13:09, 07-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από evelynkar
ιδιαίτερες γνώσεις δεν είχαμε γύρω απο το μεγάλωμα του, ούτε θυμάμαι πολλά πράγματα. το μόνο που θυμάμαι είναι ότι το ταίζαμε καλά, το κλουβάκι του ήταν σε σκιερό μέρος, βοσκούσε σε αυλή και έκανε παρέα με ινδικά χοιρίδια που είχαμε και τα γατάκια μου ..δεν νομίζω να σε βοήθησα..σίγουρα παίζει ρόλο και η ράτσα..εμείς είχαμε ένα παραδοσιακό μεγάλο κουνέλι, άσπρο με κόκκινα ματάκια...
δεν ειναι δικο μου αλλα ξερω οτι απλα του δινουν ειδικη τροφη για κουνελια, εχει στη διαθεση του παντα φρεσκο νερο, σε σκιερο μερος το κλουβακι του και το αφηνουν και συχνα σ'ενα μπαλκονακι και αυτο παει και ξαπλωνει στο χωμα απο μια γλαστρα!για δροσια μαλλον!ειναι τοσο γλυκο!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 14:34, 07-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από CuteKitty
Καλησπέρα σας !

Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτησούλες για αυτά τα μικρά αθώα πλασματάκια, . Η φίλη μου έχει ένα κουνελάκι πολύ μικρούλι - δεν είναι πάνω από 20 εκατοστά, και θα ήθελα να ρωτήσω εκ μέρους της:

1) Το κουνελάκι χτυπιέται όταν πάει να το πιάσει. Τι μπορεί να κάνει;
2) Πόσες φορές ακριβώς τη μέρα πρέπει να το ταίζει και πόσο περίπου;
3) Χριάζονται τα κουνελάκια εμβόλια, ή γενικά επισκέψεις στον κτηνίατρο;
4) Αν ναι, (για την παραπάνω ερώτηση) κάθε πότε;
5) Πρέπει αυτά τα "μίνι" τα μικρούτσικα κουνελάκια να κάνουν μπάνιο; Αν ναι, πως (γιατί της φίλης μου πάντα χτυπιέται όταν κάποιος προσπαθήσει να το σηκώσει! )

Επίσης έχει μια περίεργη συνήθεια . Πάντα όταν οι άνθρωποι κάθονται στο μπολκόνι, αυτό πάει και τους γρείφει τα πόδια! (κυρίως στις γάμπες! ). Ευχαριστώ πλοκαταβολικά !
1. να μη το πιανει συνεχεια. Δεν ειναι παιχνιδια τα κουνελια. Ας το πλησιαζει με το χερι της για να το ταισει ωστε να την συνηθισει και σιγα σιγα να το χαιδευει και να το σηκωνει οταν σταματησει να αντιδρα με αυτον τον τροπο. Βασικα καλυτερα να μην το σηκωνει καθολου γιατι εχουν πολυ ευαισθητα κοκκαλα και οταν το σηκωνει πρεπει να βαζει το χερι της απο κατω για να στηριζει το βαρος του για να μη παθει ζημια η σπονδυλικη του στηλη.
2. λογικα πρεπει να εχει χορτο συνεχεια μεσα στο κλουβι. Για την αλλη τροφη που πρεπει να δινει ας συμβουλευτει τον κτηνιατρο της (ειδος τροφης, καθε ποτε να το ταιζει κτλ)
3. νομιζω χρειαζονται εμβολια και επισης χρειαζονται επισκεψεις στον κτηνιατρο με το παραμικρο γιατι ειναι πολυ ευαισθητα ζωακια!!! Πχ, αν δει οτι δεν τρωει για 24 ωρες να το παει κατευθειαν στον γιατρο.
4. θα της πει ο κτηνιατρος της καθε ποτε πρεπει να το πηγαινει.
5. προς θεου, οχι μπανιο το κουνελι, δεν ειναι κουκλα να το μπανιαριζουμε και να το κανουμε οτι θελουμε. Σε καποιες περιπτωσεις ισως χρειαστει μπανιο, αλλα δεν θα λεγα πως πρεπει να το πλενει για να μη μυριζει. Ξανατονιζω πως τα κουνελια ειναι αρκετα ευαισθητοι οργανισμοι. Ας ρωτησει τον κτηνιατρο για να λυσει ολες τις αποριες της.

Επισης αν ειναι θηλυκο να παει να το στειρωσει γιατι τα περισσοτερα πεθαινουν νωρις λογω καρκινου της μητρας ή κατι τετοιο.

Αρχική Δημοσίευση από ιωάννα-μπιάνκα
εγω παλι θα ηθελα να ρωτησω αν παθαινουν κατι απο τη ζεστη..και επισης αν ειναι υποχρεωτικο να ζησουν μονο 5 χρονια...
εγω ξερω οτι τα κουνελια (τα κανονικα, τα μεγαλουτσικα) ζουν μεχρι 10-12 χρονια. Λογικα θα τα πειραζει η ζεστη οπως ολα τα ζωα, οποτε καλο θα ηταν να αποφευγεται η εκθεση στον ηλιο και στην ζεστη τα καλοκαιρια.

Παράθεση

CuteKitty (Δήμητρα)

Διάσημο Μέλος

H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 618 μηνύματα.

H CuteKitty Βαρέθηκα... Σταματήστε τη γη να κατέβω! έγραψε στις 14:53, 07-08-09:

Σε ευχαριστω πάρα πολύ! Έχω τώρα νέα να της πω... Για να καταλάβεις, δε νομίζω ότι σκέφτηκε καλά πριν το αγοράσει... Λέει πως τα εμβόλια δεν χρειάζονατι αφού ζει μέσα στο σπίτι... Να, είναι τέτοιο μέγεθος και δε μεγαλώνουν πολύ περισσότερο:

Παράθεση

CuteKitty (Δήμητρα)

Διάσημο Μέλος

H CuteKitty Βαρέθηκα... Σταματήστε τη γη να κατέβω! έγραψε στις 14:56, 07-08-09:

Επίσης στη περιοχή όπου μένουμε (επειδή δεν είναι πολύ μεγάλη η πόλη δεν ξέρω αν βρούμε κτηνίατρο που να ειδικεύεται στα κουνέλια ή στα ινδικά χοιρίδια γενικά... Από τροφή του βάζει απ' αυτή που τρώνε τα κουνέλια λίγο πρωί και απόγευμα. Και το μεσημεράκι του δίνει κάποιο φρούτο...

Για περισσότερα θα τη ρωτήσω και θα σου πω ! Σ' ευχαριστώ και πάλι .

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    luiswk1, MichaelRR

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Χαρίζεται κουνέλι.Επείγον! - Από cocorrina
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Άλλες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-10-11 στις 13:56.
    • Σχέση γάτας με κουνέλι - Από Thea
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Άλλα ζωάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-08-11 στις 21:02.
    • Αρρώστιες που το κουνέλι μεταδίδει στη γάτα - Από Ducati
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-07-10 στις 15:18.
    • Και κουνέλι στο δρόμο μου!! - Από Χριστιάννα Γερακαρίτη
      Το θέμα έχει λάβει 28 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Άλλες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-05-10 στις 10:53.
    • Γεννάει το κουνέλι!! - Από avtwvia
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Άλλα ζωάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-06-08 στις 11:02.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους