Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,463 εγγεγραμμένα μέλη και 718,465 μηνύματα σε 22,630 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 358 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτες και ΚΤΕΛ

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 22:14, 12-05-09:

Χαιρετω!λοιπον κι εγω φοιτητρια ειμαι στο Ρεθυμνο και ταξιδευω πολυ συχνα για Αθηνα,ομως πρωτα πρεπει να παρω το κτελ για Χανια(γιατι απο το Ρεθυμνο μας πηραν το καραβι και πρεπει να πηγαινουμε η Χανια η Ηρακλειο!) Αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα!Ποτε ομως δεν εχω δεχτει να βαλω το κουτσουνι μου στις αποσκευες!Αν ειναι δυνατον!Οι αποσκευες ειναι για τις αποσκευες!Το ζωακι δεν ειναι αντικειμενο!!!Καταρχην πως ειναι δυνατον να σκεφτονται να μπει το ζωακι εκει?Χωρις οξυγονο,με τοσο θορυβο απο τη μηχανη του αυτοκινητου,στα σκοτεινα,μαζι με βαλιτσες στριμωγμενο και με τοσο τρανταγμα?Ελεος!Ποιος μου εγκυαται οτι το γατακι μου δεν θα πεθανει εκει?Εχει που εχει το στρες του ταξιδιου.Και αν ειναι κανενα γατακι με ασθμα η προβλημα στην καρδια δεν θα αντεξει στιγμη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 22:15, 12-05-09:

Και επισης να προσθεσω οτι μονο στα Κτελ το εχω αντιμετωπισει αυτο!Σε κανενα αλλο μεταφορικο μεσο δεν εχω δει τετοια γαιδουρια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

shadowdancer

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη shadowdancer
H shadowdancer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 470 μηνύματα.

H shadowdancer έγραψε στις 22:23, 12-05-09:

AΑΑΑΑΑ... ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΚΑΛΕ ΑΥΤΟ...???!! Η γνωστη εικονα....και γω τα ιδια αντιμετωπιζω...βεβαια ο δικος μου κλαει μεσα στην γατοφορο και εχουν ενα λογο παραπανω ...δυστυχως δεν ξερω τι να κανω γι'αυτο...Οσο για το οξυγονο με διαβεβαιωσαν,και θελω να πιστευω οτι ειναι αληθεια, οτι αεριζεται ο χωρος κανονικα και εχει και φωτισμο....

Παράθεση

mitcd

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mitcd
H mitcd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H mitcd έγραψε στις 08:09, 18-09-09:

Είμαι φοιτήτρια από Άρτα και αναγκαστικά μετακινούμαι με ΚΤΕΛ προς Σπάρτη, παρόλες τις προσπάθειες μου ποτέ δεν μου επέτρεψαν να πάρω τον γατούλη μου μαζί μου και πάντα τον βάζουν σε ενα σίγουρο σημείο (ώστε να μην μετακινείται το κλουβί με το κόυνημα) στο χώρο των αποσκευών. Παρόλο το απάνθρωπο της διαδικασίας πλέον πιστεύω ότι είναι θέμα συνήθειας για τα ζωάκια ώστε τα ταξίδια με ΚΤΕΛ ή με άλλο μέσο μεταφοράς να γίνεται όσο το δυνατόν πιο "ανώδυνο"..
Ο γατούλης μου για παράδειγμα όταν μετακινούμαστε με ΙΧ κλαίει στην άρχη που τον βάζουμε στη γατοφόρο και μέχρι να ξεκινήσει το αυτοκίνητο, αλλά στη συνέχεια με το κουνήμα του αυτοκινήτου κλείνει τα ματάκια και κοιμάται.. Κάθε γατούλα έχει τον δικό της μοναδικό χαρακτήρα αλλά όλες τους μπορούν να γίνουν ανεκτικές στα ταξίδια και κατ'επέκταση και στις μετακινήσεις με ΚΤΕΛ. Εμείς οι γατογονείς θα πρέπει να κάνουμε υπομονή και να επιμένουμε για να ταξιδεύουν τα μικρά μας με αξιοπρέπεια όπως τους αξίζει..

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 00:23, 19-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από natalia_gio
Είμαι φοιτήτρια από Άρτα και αναγκαστικά μετακινούμαι με ΚΤΕΛ προς Σπάρτη, παρόλες τις προσπάθειες μου ποτέ δεν μου επέτρεψαν να πάρω τον γατούλη μου μαζί μου και πάντα τον βάζουν σε ενα σίγουρο σημείο (ώστε να μην μετακινείται το κλουβί με το κόυνημα) στο χώρο των αποσκευών. Παρόλο το απάνθρωπο της διαδικασίας πλέον πιστεύω ότι είναι θέμα συνήθειας για τα ζωάκια ώστε τα ταξίδια με ΚΤΕΛ ή με άλλο μέσο μεταφοράς να γίνεται όσο το δυνατόν πιο "ανώδυνο"..
Ο γατούλης μου για παράδειγμα όταν μετακινούμαστε με ΙΧ κλαίει στην άρχη που τον βάζουμε στη γατοφόρο και μέχρι να ξεκινήσει το αυτοκίνητο, αλλά στη συνέχεια με το κουνήμα του αυτοκινήτου κλείνει τα ματάκια και κοιμάται.. Κάθε γατούλα έχει τον δικό της μοναδικό χαρακτήρα αλλά όλες τους μπορούν να γίνουν ανεκτικές στα ταξίδια και κατ'επέκταση και στις μετακινήσεις με ΚΤΕΛ. Εμείς οι γατογονείς θα πρέπει να κάνουμε υπομονή και να επιμένουμε για να ταξιδεύουν τα μικρά μας με αξιοπρέπεια όπως τους αξίζει..
Οπως και να'χει υπαρχει νομος που μας καλυπτει και οταν ειναι περι νομου εχουμε ολο το δικιο με το μερος μας!

Παράθεση

tzina alexander (Μαριαννα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tzina alexander
H Μαριαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H tzina alexander έγραψε στις 16:18, 26-09-09:

καλως ορισες.εγω θελω να μαθω τι σημαινει dimagling ή οπως το λενε

Παράθεση

aidonaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aidonaki
H aidonaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 και ό,τι κυκλοφορούσε στο χωριό μου! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H aidonaki ΚαραμελοΆνοιξη! έγραψε στις 03:45, 11-01-10:

Γεια σας! Είμαι ένα νέο μέλος εδώ και νέα γατομαμά!!!! Το γατάκι μου είναι 3-4 μηνών και είναι αρσενικό. Το βρήκα αδέσποτο όταν ηταν περιπου 1 με 1 μιση μηνών. Ηταν καρμικη η συνάντησή μας και το υιοθέτησα. Το ονόμασα Zador. Προφέρεται σαν το γαλλικό σε λατρεύω... Στην αρχη νόμιζα πως ήταν θυληκό και το είπα Zadora οποτε οταν το πηγα στο γιατρο και εμαθα πως ειναι αγορακι εκοψα το "α" μιας και αρχισε να ανταποκρίνεται!!!!!!

Ταξιδεύω συχνά με ΚΤΕΛ γιατί κατάγομαι από Ηγουμενίτσα αλλά διαμενω στη Θεσσαλονίκη. Έψαχνα το Internet για πληροφορίες επι του θέματος και ετσι σας βρήκα.

Τη παρασκευή 8 Ιανουαρίου είχα εναν απίστευτο τσακωμό με έναν οδηγό! δε σας τα γράψω εδώ! θα σας παραθέσω σε λίγες ημέρες το άρθρο που έγραψα με όλα τα λινκ όπου κι αν το δημοσιεύσουν γιατί έστειλα αρκετά δελτία τυπου! Προς το παρον το έχω αναρτήσει στο blog μου!

http://art-magazino.blogspot.com/2010/01/blog-post.html

Οταν διαβάσετε το αρθρο θα σας σηκωθεί η τριχα αν δείτε την συμπεριφορά του (ύβρεις, φωνές, ειρωνία....!!!!!)και πως εξελίχθηκε το γεγονός.

Την εκδίκησή μου τη πήρα όταν φτάσαμε Θεσσαλονίκη. Που τον φώναξα με το μικρό του όνομα, γιατι με 2 τηλ ειχα μαθει το ονοματεπωνυμό του και ειχα κανονισει να δημοσιευθει αρθρο σε εφημερίδα της Θεσπρωτίας.

Οταν φτάσαμε λοιπον τον φώναξα και του είπα "Κ. τάδε, αυτό που δεν ξέρατε, εκτός από τους Νόμους, είναι ότι είμαι δημοσιογράφος. Οπότε πάρτε τη ταδε εφημερίδα τη Τετάρτη που έρχεται. Το άρθρο που θα γράψω θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον"

Εκείνος έμεινε με γουρλωμένα τα ματια "Μας απειλείτε;" φώναξε. "Σας ενημερώνω" του απαντησα και εφυγα. Καθώς εφευγα ακουγα βρισιές.... Δε περίμενα και τιποτε αλλο... Αλλα το ευχαριστήθηκα! :up:Και ακόμα περισσότερο οταν ξερω οτι τη Τετάρτη θα το διαβαζει στην Εφημερίδα!!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 04:15, 11-01-10:

καταπληκτικο το αρθρο!!!!!!!!!!!!! δυστυχως οταν ταξιδεψα με το γατακι μου πριν ενα μηνα και ξαναηρθα πισω τωρα, δεν με αφησαν να το βαλω στην καμπινα μαζι μου, ουτε απο αθηνα, ουτε απο πατρα, και δεν το καταλαβαινω, γιατι με το αεροπλανο δεν ειχα κανενα προβλημα. και ειχα παρει τηλ στο πανελληνιο τηλ /κτελ ,στης πατρας και στης αθηνας και μου ειπαν οτι απαγορευται να το βαλω μεσα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aidonaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H aidonaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 και ό,τι κυκλοφορούσε στο χωριό μου! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H aidonaki ΚαραμελοΆνοιξη! έγραψε στις 04:24, 11-01-10:

τι να καταλάβεις;;; δεν υπάρχει λογική;;; εδώ εγω με το νόμο στα χέρια μου και κοντέψανε να με δείρουνε!

εγώ παντως θα κάνω και καταγγελία στο ΚΕΠΚΑ. Κέντρο Προστασία Καταναλωτών γιατί πελάτες είμαστε για τα ΚΤΕΛ και θα σας ενημερώσω.

Εγώ προτείνω αυτό που έκανα εγώ. Να το έχετε εκτυπωμένο στα χέρια σας
http://inteltransport.e-transport.gov.gr/documents/Nom2963-2001%20ktel%20A.E..pdf
αρθρο 15 στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Να τους το δείχνετε.

Να ΕΠΙΜΕΝΕΤΕ! Ο νόμος είναι με το μέρος μας και αυτοι δεν καταλαβαίνουν διαφορετικά. Αυτό που θέλουν είναι να περάσει το δικό τους. Και αμα σας δουν και κάποιον λίγο ευγενικό ή δειλό του συμπεριφέρονται ακόμα πιο άσχημο. Και είναι ευχαριστημένοι αν στο τελος βάλουμε και τα κλαματα.

Να το εκτυπώσεις και να το εχεις στα χερια σου! και απο την εφημεριδα της Κυβερνήσεως και απο την ιστοσελιδα του ΚΤΕΛ.

http://www.ktel.org/legallaws_details.asp?law_id=20

ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΜΕΝΕΤΕ! ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 04:24, 11-01-10:

κι εμας ετσι μας ειπαν γι αυτο δεν στελνουμε ετσι

Παράθεση

aidonaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H aidonaki ΚαραμελοΆνοιξη! έγραψε στις 04:26, 11-01-10:

Επίσης αν η γατουλα σας δεν κάθεται φρόνιμα στα ταξίδια, να φροντίζετε να της δίνετε ενα ειδικό χαπάκι απο τον κτηνίατρο για να ηρεμεί. ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΤΑ!

Eυτυχως εμενα είναι πολυ ήσυχο στα ταξιδια!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 04:28, 11-01-10:

στο δευτερο, αυτο " απαγορεύουν τη μεταφορά ζώων, πλην των περιπτώσεων ζώων συνοδείας αναπήρων ή μικρών κατοικίδιων ζώων, που μεταφέρονται με κατάλληλα για το σκοπό αυτόν μέσα." μπορει να το εκλμεταλευτουν και να πουν να εχουμε προβλεψει χωρο κατω δυστυχως

Παράθεση

aidonaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H aidonaki ΚαραμελοΆνοιξη! έγραψε στις 04:28, 11-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
κι εμας ετσι μας ειπαν γι αυτο δεν στελνουμε ετσι
δε καταλαβα τι εννοεις "δε στελνουμε ετσι"

Παράθεση

aidonaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H aidonaki ΚαραμελοΆνοιξη! έγραψε στις 04:30, 11-01-10:

στο δευτερο, αυτο " απαγορεύουν τη μεταφορά ζώων, πλην των περιπτώσεων ζώων συνοδείας αναπήρων ή μικρών κατοικίδιων ζώων, που μεταφέρονται με κατάλληλα για το σκοπό αυτόν μέσα." μπορει να το εκλμεταλευτουν και να πουν να εχουμε προβλεψει χωρο κατω δυστυχως
δεν λεει ΣΕ κατάλληλα μέσα! δηλ τον χώρο των αποσκευών! λεει ME κατάλληλα για τη μεταφορά μέσα δηλ. το ειδικό κλουβάκι και οχι χυμα στο κύμα!!!!!!!!!!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 04:31, 11-01-10:

Ερωτηση τωρα εαν δηλαδη κλεισω δυο θεσεις και το βαλω πανω ξερετε αν θα πει κανεις τιποτα???? Ετσι σα κυριοι μαλιστα και να ταξιδεψουνε τα χρυσα μας

Παράθεση

aidonaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H aidonaki ΚαραμελοΆνοιξη! έγραψε στις 04:31, 11-01-10:

υγ. και στο κατω κατω δεν αναφέρει το χώρο των αποσκευών!!!!

κοιτάχτε, θέλει γερό στομάχι και τσαγανό. εγώ ετρεμε 24 ωρες απο τη διαμαχη που ειχαμε. αλλα καποια στιγμη πρεπει να αλλαξουνε τα πραγματα!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 04:33, 11-01-10:

Συμφωνω ετσι μου ρχεται για τα γιαννενα να κλεισω 5 θεσεις και να τα παμε.. να δω τι μουτρα θα κανουν οταν θα καθονται γατες στις θεσεις τους αι σιχτιρ πια

Παράθεση

aidonaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H aidonaki ΚαραμελοΆνοιξη! έγραψε στις 04:35, 11-01-10:

Ερωτηση τωρα εαν δηλαδη κλεισω δυο θεσεις και το βαλω πανω ξερετε αν θα πει κανεις τιποτα???? Ετσι σα κυριοι μαλιστα και να ταξιδεψουνε τα χρυσα μας
κοίταξε! δε το ξέρω αυτο! παντως το ζωάκι σου με το νομο μπορείς να το παρεις επανω! και να το απαιτείς. και λεω να το εχουμε εκτυπωμένο γιατι μη νομιζεις οτι ξερουν και τους νόμους! δεν ειδες, εμενα αρνηθηκε να το διαβασει και του ζητησα ΕΓΩ να φωναξουμε τη τροχαια. ηρθε βεβαια το λιμενικο.

δε ξερω. μπορει να ναι και ευχαριστημενοι επειδη πληρωνεις. μπορει και το αντιθετο. αλλα αφου ουτως η αλλως μπορεις να το παρεις στη καμπινα, αν εσυ γουστάρεις να πληρωσεις και αλλο ειστηρήριο για να σαι καλυμένος αυτο ειναι γουστο σου!

εγω οταν κατεβηκα απο Θεσσαλονικη το ειχα στα ποδια μου κατω. οταν επεστρεψα μετα το επεισόδιο, το λεοφωρείο ήτανε αδειο σχεδον και το εβαλα διπλα. το προβλημα ειναι να μπεις στη καμπινα.

αλλα θα το ψάξω!

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 04:44, 11-01-10:

κι εγω σκεφτηκα να κλεισω 2 εισητηρια, αλλα δεν ξερω αν θα με αφησουν γιατι και στα τηλ. κεντρα λενε οτι δεν βαζουν πανω ζωα..και επιμενω, πως γινεται στο αεροπλανο να μην εχω κανενα προβλημα, και να ειναι ολη ευγενεστατοι και εξυπηρετικοι, και στα κτελ να ειναι τοσο καθετοι οτι δεν τα ανεβαζουν. και στον ερχομο στην πατρα, επειδη ηδη ημασταν αρκετα ταλαιπορημενες απο το αεροπλανο πηρα ταξι απο το αεροδρομιο για πατρα . αλλα ειχα παρει τηλ στην αθηνα και το ιδιο πραγμα μου ειπαν..

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 04:46, 11-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από aidonaki
Επίσης αν η γατουλα σας δεν κάθεται φρόνιμα στα ταξίδια, να φροντίζετε να της δίνετε ενα ειδικό χαπάκι απο τον κτηνίατρο για να ηρεμεί. ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΤΑ!

Eυτυχως εμενα είναι πολυ ήσυχο στα ταξιδια!
3 κτηνιατρους ρωτησα, και οι 3 μου ειπαν οτι υπαρχει πιθανοτητα να αντιδρασει αντιθετα η γατα, δλδ να παθει υπερκινητικοτητα..ολοι μου ειπαν το ρισκο δικο μου, και δεν της εδωσα.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 04:47, 11-01-10:

Ειστε να γραψουμε μια επιστολή διαμαρτυριας στα κτελ κι να τη στειλουμε ολοι???

Παράθεση

aidonaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H aidonaki ΚαραμελοΆνοιξη! έγραψε στις 04:49, 11-01-10:

Μη περιμένεις ρε συ να σου πουνε κατι διαφορετικο! Αυτο λεμε τοόση ώρα! Ας μην επαναλαμβάνουμε και ας βρουμε λύση. Πιστεύω πως σας έδωσα ενα μεγάλο πάτημα με το αρθρο το οποιο το παραθετω για τους νεοτερους της κουβεντας ξανα.

Δεν θελουνε να σου πουνε και πολυ απλα ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΞΕΡΟΥΝΕ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ! Πως αλλιως να το πω; Δεν τους ξερουνε! Πηγαινε στα λινκ που εγραψα πριν στην Εφημεριδα της Κυβερνήσεως και του ΚΤΕΛ καντα μια εκτυπωση και απο κει και περα ο καθενας μας ξεχωριστα πρεπει να κανει τον αγωνα του.

Γιατι αν τους περναει συνεχεις ΧΕΣΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝΕ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ! Τουλαχιστον ας τον εκμεταλευτουμε εμεις για να κερδισουμε έδαφος!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 04:50, 11-01-10:

Ιδου η ομαδα

http://www.facebook.com/group.php?gid=425680580603
οσοι θελετε γραφτειτε να αχισουμε δραση πανελλαδικα και σε αυτο

Παράθεση

aidonaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H aidonaki ΚαραμελοΆνοιξη! έγραψε στις 04:50, 11-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από evelynkar
3 κτηνιατρους ρωτησα, και οι 3 μου ειπαν οτι υπαρχει πιθανοτητα να αντιδρασει αντιθετα η γατα, δλδ να παθει υπερκινητικοτητα..ολοι μου ειπαν το ρισκο δικο μου, και δεν της εδωσα.
αυτο δε το ξερω... ενα ηρεμιστικο χαλαρωτικο γιατι να φερει υπερκινητικότητα; δε ξερω.

Παράθεση

aidonaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H aidonaki ΚαραμελοΆνοιξη! έγραψε στις 04:52, 11-01-10:

Ναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτο για το facebook εγω εχω μεγαλο αριθμο γκρουπ και δε μπορω να κανω join!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 04:56, 11-01-10:

κανε μας φιλη σαν psychanimal να σε καλεσουμε εβαλα το αρθρο σου και τους δυο νομους να το μαθουν κι αλλοι, θα γραψεις επιστολή -τυπο να στειλουν πολλοι?? βρες σιευθυνσεις υπουργειου μεταφορων κλπκλπ εμαιλ και γραψε μια βαση και στειλτη μου να την δει και μια δικηγορος αν θελεις και μετα τη κοινοποιουμε να την στειλουνε πολλοι σε ολα αυτα

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 04:59, 11-01-10:

ναι!!!!!
Μη περιμένεις ρε συ να σου πουνε κατι διαφορετικο! Αυτο λεμε τοόση ώρα! Ας μην επαναλαμβάνουμε και ας βρουμε λύση. Πιστεύω πως σας έδωσα ενα μεγάλο πάτημα με το αρθρο το οποιο το παραθετω για τους νεοτερους της κουβεντας ξανα.

Δεν θελουνε να σου πουνε και πολυ απλα ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΞΕΡΟΥΝΕ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ! Πως αλλιως να το πω; Δεν τους ξερουνε! Πηγαινε στα λινκ που εγραψα πριν στην Εφημεριδα της Κυβερνήσεως και του ΚΤΕΛ καντα μια εκτυπωση και απο κει και περα ο καθενας μας ξεχωριστα πρεπει να κανει τον αγωνα του.

Γιατι αν τους περναει συνεχεις ΧΕΣΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝΕ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ! Τουλαχιστον ας τον εκμεταλευτουμε εμεις για να κερδισουμε έδαφος!
στο τηλ τους μιλησα για τον νομο και χεσμενη με ειχαν
Ιδου η ομαδα
http://www.facebook.com/group.php?gid=425680580603
οσοι θελετε γραφτειτε να αχισουμε δραση πανελλαδικα και σε αυτο
μπηκα!!!:up:
αυτο δε το ξερω... ενα ηρεμιστικο χαλαρωτικο γιατι να φερει υπερκινητικότητα; δε ξερω.
ναι, υπαρχει πιθανοτητα, ειδικα σε αγνωστο περιβαλλον που δεν θα ξερει η γατα τι γινεται γυρω της..οποτε πρεπει να κανεις δοκιμη πρωτα στην γατα με το χαπι σε μικρες αποστασεις για να δεις πως αντιδραει και μετα να της δινεις καθε φορα..

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 05:02, 11-01-10:

εχει ενα σαιτ που μαζευει υπογραφες, το care2.com, μπορουμε να μαζεψουμε απο εκει υπογραφες, ειναι πιο ευκολο πιστευω να ειναι ολες μαζεμενες!

Παράθεση

aidonaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H aidonaki ΚαραμελοΆνοιξη! έγραψε στις 05:09, 11-01-10:

κανε μας φιλη σαν psychanimal να σε καλεσουμε εβαλα το αρθρο σου και τους δυο νομους να το μαθουν κι αλλοι, θα γραψεις επιστολή -τυπο να στειλουν πολλοι?? βρες σιευθυνσεις υπουργειου μεταφορων κλπκλπ εμαιλ και γραψε μια βαση και στειλτη μου να την δει και μια δικηγορος αν θελεις και μετα τη κοινοποιουμε να την στειλουνε πολλοι σε ολα αυτα
ok! σε εκανα! απο οσα εψαξα στο ιντερνετ παντου πεφτω στα ιδια! στον Νόμο 2963/2001 περί της οργάνωσης και λειτουργίας των δημόσιων επιβατικών μεταφορών με λεωφορεία τον οποίο μπορείτε να βρείτε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, τεύχος πρώτο, Αρ. Φύλλου 268, 23 Νοεμβρίου 2001, αναφέρεται στο άρθρο 15 παράγραφος 1ιδ : απαγορεύουν τη μεταφορά ζώων, πλην των περιπτώσεων ζώων συνοδείας αναπήρων ή μικρών κατοικίδιων ζώων, που μεταφέρονται με κατάλληλα για το σκοπό αυτόν μέσα.

Αυτο βρισκω παντου. οπως ξαναειπα θα κανω καταγγελια στο ΚΕΠΚΑ και θα ενημερωσω. Απο κει και περα θα συνεχίσω ερευνα! Ειμαι και εγω Θεσσαλονικη. Θα προσπαθησω να μαζεψω υλικο.

Παράθεση

aidonaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H aidonaki ΚαραμελοΆνοιξη! έγραψε στις 05:11, 11-01-10:

εχει ενα σαιτ που μαζευει υπογραφες, το care2.com, μπορουμε να μαζεψουμε απο εκει υπογραφες, ειναι πιο ευκολο πιστευω να ειναι ολες μαζεμενες!
Δε νομιζω να λαβουνε εδω οι αξεστοι υποψην ενα ξενο site ...

Θελει κατι πιο δραστικο σαν αυτο που λεει η yasmin1gr. Θα δουμε. εδω εγω θα ενημερωνω για καθε εξελιξη!

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 05:14, 11-01-10:

Δε νομιζω να λαβουνε εδω οι αξεστοι υποψην ενα ξενο site ...

Θελει κατι πιο δραστικο σαν αυτο που λεει η yasmin1gr. Θα δουμε. εδω εγω θα ενημερωνω για καθε εξελιξη!
μα δεν ειπα να στειλουμε την διαμαρτυρια σε αυτο το σαιτ, απλα να μαζευτουν υπογραφες απο εκει, και μετα να τις στειλουμε στα αρμοδια τμηματα..

Παράθεση

aidonaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H aidonaki ΚαραμελοΆνοιξη! έγραψε στις 05:16, 11-01-10:

μα δεν ειπα να στειλουμε την διαμαρτυρια σε αυτο το σαιτ, απλα να μαζευτουν υπογραφες απο εκει, και μετα να τις στειλουμε στα αρμοδια τμηματα..
επιφυλάσσομαι... αλλα μια προσπαθεια δε βλαπτει. θα ψάξω και πως αλλιως γινεται με τις υπογραφες!

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 05:17, 11-01-10:

επιφυλάσσομαι... αλλα μια προσπαθεια δε βλαπτει. θα ψάξω και πως αλλιως γινεται με τις υπογραφες!
ναι ψαξε το. εγω το σαιτ αυτο το εμαθα γιατι μαζευε υπογραφες ενα καταφυγιο ζωων στη κυπρο για να μην κλεισει, γιαυτο το προτεινα, αλλα αν υπαρχει κατι καλυτερο γιατι οχι

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 05:19, 11-01-10:

Ετσι θα γραψουν πολλοι κατευθειαν στις υπηρεσιες και καλυτερα ειναι να βρουμε και νουμερα φαξ, σε προσθεσα και σε καλεσα , δεξου νασε κανω και συνδιαχειριστρις να μπορεις να βαλεις στις πληροφοριες τις διευθυνσεις, μονο την επιστολη αμα την κανεις στειλτην νατην δουμε πριν τη βαλεις καλα???

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 05:20, 11-01-10:

Τα κανουμε και τα δυο καλε δεν βλαφτει ( αν και τις πετισιον τις πανε σωματεια στον υπουργο κατευθειαν )οσο πιο πολλα τοσο πιο καλα στειλε τη πετισιον αν την βαλω και στην ομαδα

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 11:51, 11-01-10:

Συνονοματη Ράνια καταρχήν να σου πω ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ. Δυστυχώς αυτοί οι τριτοκοσμικοί των ΚΤΕΛ έχουν απαράδεκτη συμπεριφορά. Είναι άξεστοι και αγενείς. Και όχι μόνο με τα ζωάκια. Πλην ορισμένων βέβαια πάντα εξαιρέσεων. Αλλά χρειάζεται να καθίσει κανείς από πίσω τους και να τους τραβάει φωτογραφίες που μιλάνε με τις ώρες στο κινητό και μετά κατευθείαν καταγγελία να τους πάρουν το δίπλωμα. Έχω τύχει σε οδηγό που μιλούσε με το ένα χέρι και οδηγούσε με το άλλο. Το ζωάκι τους πείραξε τα καθίκια. Κι εγώ έχω ταξιδέψει με αεροπλάνο πολλές φορές και οι άνθρωποι ήταν υπερ ευγενικοί.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 15:29, 11-01-10:

ΝΑΙ ! Εχω τεραστιο προβλημα με τα Κτελ εδω στην Κρητη.Και δυστυχως δεν γινεται να ταξιδεψω διαφορετικα γιατι αμαξι δεν εχω και για Αθηνα πηγαινω Χανια για το καραβι(καποιοι φροντισαν να μην εχουμε δικο μας καραβι εδω...παρολο που εχουμε τοσους χιλιαδες φοιτητες)!

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 15:36, 11-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
ΝΑΙ ! Εχω τεραστιο προβλημα με τα Κτελ εδω στην Κρητη.Και δυστυχως δεν γινεται να ταξιδεψω διαφορετικα γιατι αμαξι δεν εχω και για Αθηνα πηγαινω Χανια για το καραβι(καποιοι φροντισαν να μην εχουμε δικο μας καραβι εδω...παρολο που εχουμε τοσους χιλιαδες φοιτητες)!
τα ιδια σκ@τα και στην πατρα, που εχει τοσους φοιτητες...δεν φτανει που δεν εχει αεροδρομιο οπως ολες οι μεγαλες πολεις να γλυτωσουμε λιγη ταλαιπωρια, μας ταλαιπωρουν οι αγενεστατοι οδηγοι των λεωφοριων!

Παράθεση

vaso85

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vaso85
H vaso85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H vaso85 έγραψε στις 15:46, 11-01-10:

H κατάσταση με τα ΚΤΕΛ είναι γνωστή. Χρόνια ταξίδευε έτσι φίλη μου με τη γατούλα της δυστυχώς. Όμοια είναι και στα αεροπλάνα και πολλά έχουμε ακούσει για έλλειψη οξυγόνου και διάφορα τραγικά γεγονότα με ζώα.
Αν κάποιος δεν μπορεί να αποφύγει την μετακίνηση με το ΚΤΕλ-πολλές φορές δεν έχουμε άλλη λύση- πιστεύω ότι καλό είναι να σκεπάζει το κλουβάκι με ένα σεντονάκι από τη μεριά που βλέπει η γατούλα για να μη φοβάται-έτσι έκανε η φίλη μου- και στις στάσεις ήλεγχε πάντα πως είναι .

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3lbereth
H 3lbereth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Καμιά εικοσαριά έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H 3lbereth έγραψε στις 16:16, 11-01-10:

Την εκδίκησή μου τη πήρα όταν φτάσαμε Θεσσαλονίκη. Που τον φώναξα με το μικρό του όνομα, γιατι με 2 τηλ ειχα μαθει το ονοματεπωνυμό του και ειχα κανονισει να δημοσιευθει αρθρο σε εφημερίδα της Θεσπρωτίας.

Οταν φτάσαμε λοιπον τον φώναξα και του είπα "Κ. τάδε, αυτό που δεν ξέρατε, εκτός από τους Νόμους, είναι ότι είμαι δημοσιογράφος. Οπότε πάρτε τη ταδε εφημερίδα τη Τετάρτη που έρχεται. Το άρθρο που θα γράψω θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον"

Εκείνος έμεινε με γουρλωμένα τα ματια "Μας απειλείτε;" φώναξε. "Σας ενημερώνω" του απαντησα και εφυγα. Καθώς εφευγα ακουγα βρισιές.... Δε περίμενα και τιποτε αλλο... Αλλα το ευχαριστήθηκα! :up:Και ακόμα περισσότερο οταν ξερω οτι τη Τετάρτη θα το διαβαζει στην Εφημερίδα!!!!!!!
:up::up::up: 100000 μπράβο!!!
Διάβασα και το άρθρο σου: πολύ ωραίο, κατατοπιστικό και μου άρεσε που αναφέρεις πρόσωπα και πράγματα. Έτσι, να αναλαμβάνει ο κάθε ένας την ευθύνη των πράξεών του και της συμπεριφοράς του. Ίσως την επόμενη δορά, ο κυριούλης να είναι πιό προσεκτικός...
Και μακάρι να γεμίσουν όλα τα έντυπα του νομού με το δελτίο σου!!!

Παράθεση

Ecth3lion

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ecth3lion
Ο Ecth3lion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Ecth3lion έγραψε στις 15:22, 02-06-10:

Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα αν μπορειτε να ξαναποσταρετε την σελιδα με την Χαρτα υποχρεωσεων του ΚΤΕΛ θα σας ημουν υποχρεος.... την θελω για να μπορω να μεταφερω την γατα μου ανετα
(την ειχα στην γατοφορο της και δε μου επετρεψαν να την παρω επανω οποτε πηγε στις αποσκευες εξω εξω λογο ελλειψης επιλογων :@)
Οποτε για να μην επαναληφθει το αντιστοιχο περιστατικο μπορειτε να μου δωσετε το σαητ να το τυπωσω να τους το τριψω στην μουρη ? )

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 15:47, 02-06-10:

Echt3lion, μετέφερα το ποστ σου στο σχετικό θέμα, ελπίζω να σου φανεί χρήσιμο.

Παράθεση

Ecth3lion

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ecth3lion
Ο Ecth3lion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Ecth3lion έγραψε στις 20:11, 02-06-10:

Σας ευχαριστω , εκατσα και διαβασα ολα τα ποστ ενα ενα :Ο
μου πηρε καποια ωρα αλλα καταλαβα πως η μονη λυση ειναι η αποφυγη των ΚΤΕΛ
εμαθα κ απο αλλους πως τα ΚΤΕΛ του νομου κοζανης ειναι αρκετα αδιακριτα επι του θεματος
οποτε θα πρεπει να περνω το μοναδικο τρενο που υπαρχει πλεον για Πτολεμαιδα και να κανω 2πλασιο χρονο για να φτασω...

Υπομονη λοιπον θα γυρισει και η κατασταση με τον νομο

Παράθεση

Degen (Γιωργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Degen
Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O Degen εμ? έγραψε στις 03:56, 08-05-11:

Πηγαίνω ταξίδια με ΚΤΕΛ και φοβάμαι μην πάθει το γατάκι μου τίποτα.Τί προτείνεται?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,477 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:53, 08-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Degen
Πηγαίνω ταξίδια με ΚΤΕΛ και φοβάμαι μην πάθει το γατάκι μου τίποτα.Τί προτείνεται?
Αν υπαρχει η δυνατοτητα τρενου..ειναι σαφεστατα καλυτερο.Αλλιως,αν δεν λειψεις πανω απο μια βδομαδα,καλυτερα να μην την παρεις μαζι σου τη γατα,και να μεινει σπιτι της με μποιλικη ξηρη τροφη,πολυ νερο κλπ.Εγω τα αφηνω μεχρι 8 μερες..και ειναι μια χαρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Degen (Γιωργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Degen
Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O Degen εμ? έγραψε στις 21:00, 10-06-11:

μπορει καποιος να ποσταρει το νομο περι γατας και ΚΤΕΛ και ΟΣΕ?

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 23:41, 07-07-11:

παιδια ναι ξερει καποιος κανα λινκ για την νομοθεσια μεταφορας μικρων ζωων στα κτελ? στις αποσκευες να μπουν οι οδηγοι,οχι τα ζωα μας. Θα χρειαστει σε πολυ κοσμο (και σε μενα) και πρεπει να εκτυπωσουμε για να το τριψουμε στην μουρη τυχων τραμπουκων οδηγων.ΤΑ ΖΩΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΣΚΕΥΕΣ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,939 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 00:12, 08-07-11:

Το Άρθρο 15 διάβασε.

http://inteltransport.e-transport.go...tel%20A.E..pdf

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 14:50, 08-07-11:

ευχαριστωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

κζ8 (μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη κζ8
H μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (ουυυυυυ.....ενα σωρο έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H κζ8 έγραψε στις 16:22, 15-09-11:

(ΤΑ ΖΩΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΝΤΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΤΩΝ ΕΠΙΒΑΤΩΝ)

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Αθήνα, 13 Σεπτεμβρίου 2011
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΠΟΟΜ$Ν, ΜΕΤΑΦΟΡ$Ν &
ΙΚΤΥ$Ν
ΓΕΝΙΚΗ ΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΤΑΦΟΡ$Ν Αριθ. Πρωτ. ΒΑΘΜΟΣ ΠΡΟΤ/ΤΑΣ
ΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΠΙΒΑΤΙΚ$Ν ΜΕΤΑΦΟΡ$Ν Β/ 41804/4443
Ταχ. /νση: Αναστάσεως 2 & Τσιγάντε
Τ.Κ. : 101 91 Αθήνα
Πληροφορίες: Ν. Νόλης
Τηλέφωνο: 210 6508408
ΠΡΟΣ : 1. Όλες τις Διευθύνσεις Μεταφορών &
Επικοινωνιών των Ν.Α. της χώρας
(προς ενημέρωση των οικείων Πειθαρχικών
Συμβουλίων του π.δ. 170/2003)
fax: 210 6508451
e-mail: n.nolis@yme.gov.gr
2. Πανελλήνια Ομοσπονδία Αυτ/στών
Υπεραστικών Συγκοινωνιών (Π.Ο.Α.Υ.Σ.)
Πειραιώς 4 – 10431 ΑΘΗΝΑ
3. Πανελλήνια Ομοσπονδία Αστικών
Συγκοινωνιών (Π.Ο.Α.Σ.)
Πειραιώς 4 – 10431 ΑΘΗΝΑ
ΚΟΙΝ.: 1. ΣΕΕΥΜΕ
Ανθ. Γαζή 4 & Χρ. Λαδά, 10190 ΑΘΗΝΑ
2. Όλα τα Αστικά & Υπεραστικά ΚΤΕΛ & ΚΤΕΛ
Α.Ε. της χώρας
3. Εθνική Ομοσπονδία Τυφλών
Βεραντζέρου 31, 10432 ΑΘΗΝΑ
4. ΠΟ.ΦΥ.Ζ$. (Πολίτες για τα ικαιώματα της
Φύσης και της Ζωής)
Αλκιβιάδου 24, 10440 ΑΘΗΝΑ
5. PSYCHANIMAL (Ψυχολόγοι & Επιστήμονες
υπέρ της Προστασίας των Ζώων)
e-mail: psychanimal@gmail.com
6. Πανελλαδική Συντονιστική Επιτροπής
Ζωοφιλικών Σωματείων
`

ΘΕΜΑ : ιευκρινήσεις σχετικά με τις μετακινήσεις ζώων συντροφιάς με τη
χρήση λεωφορείων των ΚΤΕΛ Α.Ε.
ΣΧΕΤ.: 1.Εγκύκλιος αριθ. 218524/7-4-2004 του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης &
Τροφίμων
2.Έγγραφο αριθ. .ΥΓ1γ/Γ.Π./65626/11-10-2006 του Υπουργείου Υγείας &
Κοινωνικής Αλληλεγγύης
3. Έγγραφο αριθ. ΥΓ1γ/Γ.Π./114166/1-12-2010 του Υπουργείου Υγείας &
Κοινωνικής Αλληλεγγύης
4. Έγγραφο αριθ. 2943/29-9-2010 της Π.Ο.Α.Υ.Σ.
5. Έγγραφο αριθ. 266/29-9-2010 της Π.Ο.Α.Σ.
$ς γνωστόν, με βάση τις διατάξεις της παρ. 1.(ιδ), του άρθρου 15 του ν.
2963/2001 (Α’ 26, που επαναλαμβάνονται και στην υ.α. οικ. Β 36934/2805 «Έκδοση
ΑΝΑΡΤΗΤΕΑ
ΑΔΑ: 4Α861-ΒΩΟ

Ως γνωστόν, με βάση τις διατάξεις της παρ. 1.(ιδ), του άρθρου 15 του ν.
2963/2001 (Α’ 26, που επαναλαμβάνονται και στην υ.α. οικ. Β 36934/2805 «Έκδοση
χάρτη υποχρεώσεων προς τον καταναλωτή (Χ.Υ.Κ.) των φορέων παροχής συγκοινωνιακού
έργου του Ν. 2963/2001 (Α’ 26» (Β’ 862/10-7-02), επιτρέπονται οι μεταφορές με
λεωφορεία των ΚΤΕΛ Α.Ε. των ζώων συνοδείας αναπήρων καθώς και των μικρών
κατοικίδιων που μεταφέρονται με κατάλληλα για το σκοπό αυτό μέσα. Σημειώνεται ότι
βάσει των ανωτέρω σχετικών εγγράφων, τα ζώα συντροφιάς που μεταφέρονται με
δημόσια μέσα μεταφοράς πρέπει να είναι τοποθετημένα σε κατάλληλο και ασφαλές
κλουβί, το οποίο να αναγράφει υποχρεωτικά το ονοματεπώνυμο του ιδιοκτήτη, την
ταχυδρομική διεύθυνση και τηλέφωνο του. Οι ιδιοκτήτες των ζώων δεν απαλλάσσονται,
βέβαια, από τις λοιπές υποχρεώσεις τους, όπως π.χ. την σήμανση και καταγραφή σκύλων,
βιβλιάριο υγείας κ.λ.π., που καταγράφονται στο ν. 3170/2003 – Α’ 191, σύμφωνα με το 2ο
ως άνω σχετικό.
Προς διευκρίνιση και ομοιόμορφη εφαρμογή των διατάξεων για τη μεταφορά ζώων με
λεωφορεία των ΚΤΕΛ Α.Ε., σας πληροφορούμε τα ακόλουθα:
1. Προκειμένου να επιτραπεί η μεταφορά μικρών κατοικίδιων ζώων, αυτά θα πρέπει να
συνοδεύονται υποχρεωτικά από τον ιδιοκτήτη ή κάτοχο τους. Ο ιδιοκτήτης ή κάτοχος θα
πρέπει να επιδεικνύει το διαβατήριο του ζώου ή το βιβλιάριο υγείας, το οποίο να είναι
ενημερωμένο τουλάχιστον κατά την τελευταία διετία.
2. Οι ειδικότερες ρυθμίσεις της μεταφοράς των ζώων συνοδείας αναπήρων (ουσιαστικά
σκύλων συνοδείας τυφλών) καθώς και των μικρών κατοικίδιων, ανάλογα με τον τύπο του
λεωφορείου, έχουν ως ακολούθως:
Α. Λεωφορεία Αστικών ΚΤΕΛ:
Τα ζώα συνοδείας αναπήρων ανεξαρτήτως μεγέθους καθώς και τα μικρά κατοικίδια ζώα
μεταφέρονται εντός ειδικού καλαθιού μεταφοράς με μέγιστες διαστάσεις 50Χ40Χ70
εκατοστά, κατ’ αναλογία με τα ισχύοντα στους συγκοινωνιακούς φορείς αστικών
συγκοινωνιών Αθήνας και Θεσσαλονίκης και τοποθετούνται υποχρεωτικά εντός του χώρου
επιβατών. Τα ζώα συνοδείας αναπήρων δεν τοποθετούνται σε καλάθι αλλά φέρουν
υποχρεωτικά φίμωτρο κατά τη διάρκεια της μεταφοράς.
Β. Λεωφορεία Υπεραστικών ΚΤΕΛ:
Στα λεωφορεία που εξυπηρετούν υπεραστικές συγκοινωνίες λόγω του μικρότερου
διαθέσιμου χώρου, περιορίζονται οι μέγιστες διαστάσεις του ειδικού καλαθιού μεταφοράς.
Έτσι, τα ζώα συνοδείας αναπήρων ανεξαρτήτως μεγέθους και τα μικρά κατοικίδια ζώα,
βάρους έως επτά (7) κιλών, που μεταφέρονται εντός ειδικού καλαθιού μεταφοράς
διαστάσεων 50Χ40X35 εκατοστά είναι επιτρεπτό να μεταφέρονται με τα λεωφορεία των
ΚΤΕΛ & ΚΤΕΛ Α.Ε. που εξυπηρετούν υπεραστικές συγκοινωνίες και τοποθετούνται
υποχρεωτικά εντός του χώρου επιβατών. Τα ζώα αυτά θα τοποθετούνται είτε στο
διάδρομο είτε στα κλιμακοστάσια των λεωφορείων, πλησίον σε κάθε περίπτωση του
ιδιοκτήτη τους. Τα ζώα συνοδείας αναπήρων, όπως προαναφέρθηκε, δεν τοποθετούνται
σε καλάθι αλλά φέρουν υποχρεωτικά φίμωτρο κατά τη διάρκεια της μεταφοράς.
Για λόγους καλύτερης εξυπηρέτησης του επιβατικού κοινού, τα υπεραστικά ΚΤΕΛ &
ΚΤΕΛ Α.Ε. είναι επιτρεπτό να περιορίζουν τη μεταφορά των κατοικίδιων ζώων,
(α) σε ότι αφορά στον αριθμό σε δύο κατοικίδια ανά λεωφορείο και
(β) σε ορισμένα μόνο από τα εξυπηρετούμενα δρομολόγια τα οποία πάντως θα
αποτελούν το 30% τουλάχιστον των δρομολογίων κάθε γραμμής (και κατ’ ελάχιστο ένα
δρομολόγιο ανά ημέρα), κατανεμημένα σε όλη τη διάρκεια της ημέρας.
Εφόσον αποφασιστεί από το οικείο υπεραστικό ΚΤΕΛ Α.Ε. ή ΚΤΕΛ να γίνει χρήση
του ως άνω (β) περιορισμού, θα πρέπει η πληροφορία αυτή να παρέχεται σε κάθε
ενδιαφερόμενο ενώ θα πρέπει να έχει αναρτηθεί εμφανώς σχετική ανακοίνωση στους
σταθμούς και πρακτορεία του ΚΤΕΛ. Ο περιορισμός των δρομολογίων θα δύναται να
εξυπηρετήσει και τις ανάγκες αλλεργικών κ.λπ. ατόμων που ευλόγως αποφεύγουν το
συγχρωτισμό με κατοικίδια ζώα. Σε κάθε περίπτωση βέβαια είναι ενδεδειγμένη η
κατάλληλη διευθέτηση των επιβατών εντός του λεωφορείου.
Για την περίπτωση αστικών λεωφορείων που είναι ενταγμένα και δρομολογούνται
από Υπεραστικά ΚΤΕΛ & ΚΤΕΛ Α.Ε. εφαρμόζονται τα προαναφερθέντα για τα λεωφορεία
των Αστικών ΚΤΕΛ.
3. Τα προαναφερόμενα αφορούν, αδιακρίτως, και στα λεωφορεία ιδιοκτησίας των ΚΤΕΛ
Α.Ε. και στα λεωφορεία ιδιοκτησίας μετόχων των ΚΤΕΛ Α.Ε. που εξυπηρετούν τις αστικές
& υπεραστικές συγκοινωνίες. Σε καμία περίπτωση η μεταφορά των μικρών κατοικίδιων ή
κατά μείζονα λόγο αυτών που συνοδεύουν αναπήρους δεν τελεί υπό την κρίση του
οδηγού ή / και του ιδιοκτήτη του λεωφορείου ή τη συναίνεση των λοιπών επιβατών.
4. Τονίζεται ότι σε περίπτωση μη συμμόρφωσης με τις ρυθμίσεις της εγκυκλίου αυτής,
επιβάλλονται, από το οικείο Πειθαρχικό Συμβούλιο του π.δ. 170/2003 (Α’ 140), στις ΚΤΕΛ
Α.Ε. οι προβλεπόμενες κυρώσεις της παρ. 3(η) του άρθρου 2 του ίδιου π.δ. και σε
περίπτωση υποτροπής αυτές της παρ. 5 του ίδιου άρθρου. Οι οδηγοί των λεωφορείων που
δε συμμορφώνονται με τις ως άνω ρυθμίσεις, υπόκεινται στις πειθαρχικές κυρώσεις του
άρθρου 18 του π.δ. 246/2006 (Α’ 261) που επιβάλλονται από τα αρμόδια όργανα των
ΚΤΕΛ Α.Ε. & ΚΤΕΛ.
Τα συλλογικά όργανα των ΚΤΕΛ Α.Ε. παρακαλούνται για την ενημέρωση των
μελών τους ενώ οι ΚΤΕΛ Α.Ε. για την ενημέρωση του προσωπικού και των μετόχων τους.
Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΑΡ. ΜΠΟΥΡΑΡΑΣ
Ακριβές Αντίγραφο
Θεώνη Παπασημακοπούλου
Εσωτ. ιανομή : .Επ.Μ. – Τμ. Αστικών Συγκοινωνιών
– Τμ. Υπεραστικών Συγκοινωνιών
http://www.facebook.com/notes/psycha...91045747633434

(δεν ξερω εαν εκανα καλα κ το τοποθετησα εδω...πραξτε αναλογως αν εκανα κατι λαθος...παντως χαρηκα παρα πολυ!!!!!!!!!!)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κζ8 : 15-09-11 στις 16:44.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους