Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,387 εγγεγραμμένα μέλη και 718,410 μηνύματα σε 22,616 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 171 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Θρομβοεμβολή!

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,467 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:38, 15-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από Argy
συνήθως μετά το βλέμμα του 'παράτα με ήσυχο'του βάζω ήχους τους δάσους,πουλιά κ.α και τον αφήνω να ηρεμήσει απο μόνος του γιατί πιο πολύ θυμώνει όταν του μιλώ κιόλας....είναι μαχητής όμως και τον θαυμάζω...χαλάλι και τα νευράκια του και όλα..°*°°
Αγαπουλα μου,καιε γω τα ιδια σκεφτομαι με εσενα..ΑΛΛΑ...προεχει η υγεια τους.Αυτο σημαινει οτι θα τα δυσαρεστησουμε κιολς,αλλα δεν γινεται αλλιως.Ειναι για το καλο τους.Απο οτι καταλαβα..η ψυχουλα σου μωρε...ειναι ησυχη και βασικα και αδυναμη...με αυτα πουπερναει.Οποτε το προβλημα ειναι σε εσενα...που δεν θες καθολου να τον στεναχωρεσεις,αλλα δεν γινεται αλλιως.Πρεπει να εισαι αποφασισμενη και δυναμικη.Δεν γινεται αλλιως.Ετσι σκεψου το..πρεπει να παρει το χαπακι του,τελεια και παυλα.Ομως να ξερεις..ΣΕ ΝΙΩΘΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 21:43, 15-05-18:

Θελει αποφασιστικοτητα οσο αφορα το χαπι. Οντως στα βιντεο ειναι γενικα πιο ημερα γατια. Μια λυση ειναι αυτο που σου ειπε η Ολυμπια. Με το αριστερο χερι να τον κρατας απο το σβερκο, το κεφαλακι του θα παει προς τα πανω και και συνηθως κανουν ενα νιου για διαμαρτυρια εκεινη την ωρα που ανοιγει το στομα ριξε το χαπι μεσα και κρατα του το στομα κλειστο μεχρι να το καταπιει. Υπαρχει και ενα εργαλειο που μπορεις να χρησιμοποιησεις αν και να σου πω την αληθεια εμενα ποτε δεν με βοηθησε αυτο γιατι μεχρι να αφησεις το χαπι κλεινει και το στομα
https://vetpracticemag.com.au/wp-con...on-Syringe.jpg
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,467 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:49, 15-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Θελει αποφασιστικοτητα οσο αφορα το χαπι. Οντως στα βιντεο ειναι γενικα πιο ημερα γατια. Μια λυση ειναι αυτο που σου ειπε η Ολυμπια. Με το αριστερο χερι να τον κρατας απο το σβερκο, το κεφαλακι του θα παει προς τα πανω και και συνηθως κανουν ενα νιου για διαμαρτυρια εκεινη την ωρα που ανοιγει το στομα ριξε το χαπι μεσα και κρατα του το στομα κλειστο μεχρι να το καταπιει. Υπαρχει και ενα εργαλειο που μπορεις να χρησιμοποιησεις αν και να σου πω την αληθεια εμενα ποτε δεν με βοηθησε αυτο γιατι μεχρι να αφησεις το χαπι κλεινει και το στομα
https://vetpracticemag.com.au/wp-con...on-Syringe.jpg
Οπως τα λες.....Ουτε και εμενα με βοηθησε..μια μαλακια ειναι.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 21:50, 15-05-18:

Όταν πιο πάνω ανέφερα για το κονιορτοποιημένο χάπι,ξέχασα να γράψω ανακατωμένο με μέλι.Γίνεται μιά πάστα και την αλείφεις γύρω από το στόμα και στην μυτούλα.Θα θελήσει να καθαριστεί και θα το φάει.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Argy
H Argy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 22:37, 15-05-18:

Με το τζελ δεν καθαρίζεται,το αφήνει πάνω του γιατί δεν καταδέχεται ούτε να το σκουπίσει...το σιχαίνεται μιλάμε..μου έδωσες ιδέα με το μέλι..βασικά σας ευχαριστώ και πάλι για τις λύσεις που μου προτείνετε..θα δοκιμάσω ίσως με μέλι,θα ρωτήσω και τη κτηνίατρο αν έχει να μου προτείνει και εκείνη κάποια λύση.Το ξέρω Πουπουλίνα μου..όπως έλεγα και σε ένα πρόσωπο το πρωί είναι πολύ σημαντικό και αξίζει να μοιράζεσαι τελικά τις σκέψεις και τα συναισθήματά σου με ανθρώπους που μπορούν να ακούσουν και να σεβαστούν αυτό που περνάς...παραμένω όσο μπορώ πιο δυνατή γιατί σκέφτομαι πως καθημερινά πεθαίνουν τόσοι πολλοί άλλοι που αν φερόμουν πάντα με θλίψη και οδύνη θα είχα χάσει και τη δική μου ζωή,τον ύπνο μου και γενικά τα όριά μου...Ναι μεν ο πόνος ίσως και το πένθος να είναι κοντά αλλά η ζωή συνεχίζεται,είμαστε εδώ και θα περάσει η πρώτη μπόρα,μετά ίσως έρθει άλλος πόνος....θα περάσει...Και Αυτός..πρέπει να δείχνουμε αποφασιστικότητα ώστε να δυναμώνει και η δική μας καρδούλα για να δίνουμε απλόχερα σε όσους την έχουν ανάγκη...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:42, 15-05-18:

Με το τζελ δεν καθαρίζεται,το αφήνει πάνω του γιατί δεν καταδέχεται ούτε να το σκουπίσει...το σιχαίνεται μιλάμε..μου έδωσες ιδέα με το μέλι..βασικά σας ευχαριστώ και πάλι για τις λύσεις που μου προτείνετε..θα δοκιμάσω ίσως με μέλι,θα ρωτήσω και τη κτηνίατρο αν έχει να μου προτείνει και εκείνη κάποια λύση.Το ξέρω Πουπουλίνα μου..όπως έλεγα και σε ένα πρόσωπο το πρωί είναι πολύ σημαντικό και αξίζει να μοιράζεσαι τελικά τις σκέψεις και τα συναισθήματά σου με ανθρώπους που μπορούν να ακούσουν και να σεβαστούν αυτό που περνάς...παραμένω όσο μπορώ πιο δυνατή γιατί σκέφτομαι πως καθημερινά πεθαίνουν τόσοι πολλοί άλλοι που αν φερόμουν πάντα με θλίψη και οδύνη θα είχα χάσει και τη δική μου ζωή,τον ύπνο μου και γενικά τα όριά μου...Ναι μεν ο πόνος ίσως και το πένθος να είναι κοντά αλλά η ζωή συνεχίζεται,είμαστε εδώ και θα περάσει η πρώτη μπόρα,μετά ίσως έρθει άλλος πόνος....θα περάσει...Και Αυτός..πρέπει να δείχνουμε αποφασιστικότητα ώστε να δυναμώνει και η δική μας καρδούλα για να δίνουμε απλόχερα σε όσους την έχουν ανάγκη...
Απλα...σε αγαπω.Ναι..δεν χρειαζεται να ξερεις καποιον ΦΥΣΙΚΑ, για να τον αγαπας.Αγαπω τουλαχιστον τις σκεψεις σου.
Να εισαι καλα καρδουλα μου.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 22:42, 15-05-18:

Το εργαλειάκι χρήσιμο φαίνεται αλλά είμαι σίγουρη πως ο δικός μου πάλι θα έβρισκε έναν τρόπο και θα το έφτυνε..
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 22:47, 15-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Οπως τα λες.....Ουτε και εμενα με βοηθησε..μια μαλακια ειναι.
Ειχα δει και γω μια φορα τον κτηνιατρο και λεω να δοκιμασω. Ουτε καν ξερω που το εχω βαλει. Οταν το ειχα παρει πριν χρονια φοβομουνα να βαλω το χερι μου στο στομα της μηπως και το δαγκωσει κι ειχα παρει αυτο ταχα να πεταει το χαπι πιο βαθια. Μετα εγινα expert σε αυτο το θεμα. Ειχε και ενα διαστημα που της εδινα τις βιταμινες για το συκωτι (60 ειχε το κουτι μεσα!). Μαλιστα εμενε εξω τοτε και οποτε με εβλεπε ετρεχε και εξαφανιζοταν. το χειροτερο ηταν με τις καψουλες για τα αρθριτικα..εκεινες ηταν τεραστιες και δυσκολευοταν η καημενη δεν μπορουσε να τις καταπιει. Μην σας τυχει! Ε στο τελος σταματησα να της τις δινω. Ποσο να την βασανιζω. Συνηθισα ομως τοτε και μερα με τη μερα γινοταν πιο ευκολο.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 22:55, 15-05-18:

και συ ρε ψυχή..εύχομαι ότι όμορφο και ευγενικό επιθυμεί η ψυχούλα σου..& φυσικά να χαίρεσαι τα γατόνια σου..°*°°°♡...ε μα ναι, πόσο να τις χαπακώνεις και συ;;;ελπίζω η επιλογή σου να σε δικαίωσε...
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 23:04, 15-05-18:

και συ ρε ψυχή..εύχομαι ότι όμορφο και ευγενικό επιθυμεί η ψυχούλα σου..& φυσικά να χαίρεσαι τα γατόνια σου..°*°°°♡...ε μα ναι, πόσο να τις χαπακώνεις και συ;;;ελπίζω η επιλογή σου να σε δικαίωσε...
Ενταξει αυτες οι καψουλες ειναι οπως αυτα που παιρνουν και οι ανθρωποι για τα αρθριτικα και τα παιρνεις για παντα. Ε δεν μπορουσε να την βασανιζω καθημερινα. Ε δεν μιλαει να ξερω αν ποναει αλλα ετσι και αλλιως δεν πολυκινειται. Το χειμωνα την κραταω ζεστή στο σπιτι. Σιγα σιγα θα συνηθισεις τη διαδικασια με τα χαπια οσο και αν σου φαινεται αυτη την στιγμη βουνο
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 23:38, 15-05-18:

..θυμάμαι μια εικόνα με μια γάτα και ένα λιοντάρι που έλεγε δείχνει ότι ταίζεις μια γατούλα όμως αισθάνεσαι λες και έχεις να ανοίξεις τα σαγόνια λιονταριού...δίνεις το χάπι και χρειάζεσαι εσύ νοσηλεία μετά..όχι μωρέ εντάξει κάνουμε και λίγο χιούμορ,ψηλά το κεφάλι δικό μας και δικό τους και κάποια λύση θα βρεθεί που να ωφελεί και τους δυο....

χαπακωμένοι και μη...καληνύχτα..!!☆☆
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 16-05-18 στις 06:06. Αιτία: merge.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 23:45, 15-05-18:

χαπακωμένοι και μη...καληνύχτα..!!☆☆
Καλο βραδυ. Ευχομαι η αυριανη μερα που θα ξημερωσει να ειναι ακομα καλυτερη και πιο αισιοδοξη για σενα και το γατουλη σου
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,669 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 07:09, 16-05-18:

..θυμάμαι μια εικόνα με μια γάτα και ένα λιοντάρι που έλεγε δείχνει ότι ταίζεις μια γατούλα όμως αισθάνεσαι λες και έχεις να ανοίξεις τα σαγόνια λιονταριού...δίνεις το χάπι και χρειάζεσαι εσύ νοσηλεία μετά..όχι μωρέ εντάξει κάνουμε και λίγο χιούμορ,ψηλά το κεφάλι δικό μας και δικό τους και κάποια λύση θα βρεθεί που να ωφελεί και τους δυο....

Καλή σου μέρα

Κάτι τέτοιο θα εννοείς...

Μου αρέσει που το αντιμετωπίζεις με δύναμη και χιούμορ -μεγάλο όπλο το χιούμορ, βοηθάει πολύ!

Δοκίμασες να κονιορτοποιήσεις το χάπι και να το "κρύψεις" σε ένα πολύ μικρό κοματάκι βούτυρο;
(οι περισσότερες γάτες τρελαίνονται βούτυρο).

Συνέχισε να προσπαθείς..Δεν μπορεί,... Κάποιος τρόπος θα υπάρχει για να πάρουν το χάπι τους, μαχητικά και... καχύποπτα γατιά.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 07:36, 16-05-18:

xaxaaxa...αυτό ακριβώς εννοώ alcyone mou..αυτό ακριβώς..και σε άλλη photo να δείχνει το πριν και το μετά της κοπέλας......!!χωρίς χιούμορ δεν παλεύεται τίποτις..χάνεται η νοστιμιά της ζωής...σήμερα θα δοκιμάσω ξανά ή με μέλι που πρότεινε εδώ μια φίλη ή πάλι με το τζελ...και ας το σιχαίνεται..
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 09:32, 16-05-18:

Με το μέλι ο δικός μου δεν το ήθελε.Πολλά όμως το καταπίνουν μιά χαρά.Το κόλπο μου το έμαθε ο Γ.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 09:57, 16-05-18:

Καλημέρααα... λέω να αφήσω το μελάκι για μένα τελικά...ξαναδοκίμασα με λιωμένο χάπι και αύξησα τη δόση στο τζελ τρίβωντας το στα δόντια του πριν αρχίζει να φτύνει και να το βγάζει προς τα έξω..και μάλλον έτσι θα συνεχίσουμε...
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 08:45, 17-05-18:

Hey u..°°*..τα πήραμε τα αποτελέσματα και δυστυχώς παρόλο που χθες πήρε τα πάνω του και ανέβαινε,κατέβαινε καναπέδες,σήμερα μάθαμε πως τα νεφρά του υπολειτουργούν και παρόλο που παίρνει lasix και πηγαίνει πολύ συχνά τουαλέτα, το δύσμοιρο ,πρέπει να αρχίσει να παίρνει ειδική τροφή για νεφροπαθή γάτα, εαν θυμάμαι καλά μου πρότεινε τη K/D Hill's ή Renal Royal...και συνεχίζει κανονικά το cibacen&το plavix..ίσως μειώσουμε το lasix απο 1/4 σε 1/8 αν καταφέρουμε και αρχίσει και τρώει αυτές τις τροφές..με το τζελ/χάπι είχαμε πάλι θεματάκι,απο τη σκασίλα του, επειδή είπαμε το απεχθάνεται,πήγε και έκατσε μόνος του στην άκρη του μπαλκονιού και έκανε καμιά ώρα να έρθει μέσα...και όταν ακούει το χρουτς χρουτς απο το κουτί του χαπιού πάει και κρύβεται κάτω απο το κρεβάτι...τι να κάνω,δεν μπορώ διαφορετικά..τα λιώνω,τα κάνω μπαλάκι με το τζελ και τα τρίβω στα δόντια του........αυταααααά...όσες πίνετε καφέ τώρα,πιείτε καμιά γουλιά και για εμάς....εις υγείαν...!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 914 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 09:38, 17-05-18:

Υπομονή κούκλα μου... Κάνεις το καλύτερο δυνατό για το φιλαράκι σου και συνέχισε όσο δύσκολο και αν είναι.... Εμείς είμαστε κοντά σου.... Καλημέρα
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 10:05, 17-05-18:

Η πορεία του αγαπημένου σου γατούλη είναι γεμάτη σκαμπανεβάσματα.Θα κάνεις υπομονή και θα του κάνεις ,όπως και του κάνεις ,όλα του τα χατήρια,άλλωστε το αξίζει.
Θέλω να τον χαιδέψεις απαλά στο κεφαλάκι του και να του πις πως τον αγαπάω και τον σκέφτομαι.Είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω γι'αυτόν τον καλό παππούλη
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 11:22, 17-05-18:

Η θερμή σας συμπαράσταση ζεσταίνει τη πονεμένη μου ψυχή...ματώνω λέμε......έχει ήδη αδυνατίσει αρκετά και απο το πρωί είναι κάτω απο το κρεβάτι και δε λέει να βγει...(όταν κρύβονται οι γάτες είναι ύποπτο σημάδι και για πόνο)..διάβασα εδώ στο forum για γατούλες με νεφροπάθεια και οι περισσότεροι ήταν ομόφωνοι στο ότι οι γάτες δεν τρώνε την Κ/D..δεν τους αρέσει..όπου σημειωτέον βρήκα μόνο γεύση κοτόπουλο..είναι και ακριβούτσικες,είμαι και άνεργη αυτή τη περίοδο,σκτ,μετα συγχωρήσεως κιόλας αλλά σκτ..πφφφ...
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 12:02, 17-05-18:

Η θερμή σας συμπαράσταση ζεσταίνει τη πονεμένη μου ψυχή...ματώνω λέμε......έχει ήδη αδυνατίσει αρκετά και απο το πρωί είναι κάτω απο το κρεβάτι και δε λέει να βγει...(όταν κρύβονται οι γάτες είναι ύποπτο σημάδι και για πόνο)..διάβασα εδώ στο forum για γατούλες με νεφροπάθεια και οι περισσότεροι ήταν ομόφωνοι στο ότι οι γάτες δεν τρώνε την Κ/D..δεν τους αρέσει..όπου σημειωτέον βρήκα μόνο γεύση κοτόπουλο..είναι και ακριβούτσικες,είμαι και άνεργη αυτή τη περίοδο,σκτ,μετα συγχωρήσεως κιόλας αλλά σκτ..πφφφ...
Δεν ειναι απαραιτητα υποπτο οτι ποναει. Καθαρα στο λεει το καημενουλι οτι δεν θελει χαπι. Ειναι ομως για το καλο του και πρεπει. Να το βγαζεις απο το κουτι σε αλλο δωματιο να μην ακουει το θορυβο. Εγω καποτε που εμενε εξω η δικη μου και της εδινα χαπια με το που καταλαβαινε οτι θα της δωσω πηγαινε και κρυβοταν κατω απο αυτοκινητα. Σκεψου ποσες ωρες περνουσα εκει μεχρι να πιει το χαπι της. Μετα προσπαθουσα να την πιανω απροετοιμαστη πριν προλαβει να κρυφτει. Υπομονη. Μηπως τα νεφρα της επηρεαστηκαν επειδη δεν τρωει; Ξερω οτι οι τιμες του συκωτιου επηρεαζονται αμα δεν τρωνε δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο και για τα νεφρα.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 12:30, 17-05-18:

Έχεις δίκιο,θα προσπαθήσω να ετοιμάζω τα χάπια του σε άλλο δωμάτιο,αποφεύγοντας τον θόρυβο και μετά surprise!!να σου χώνουν χάπια στο στόμα απ'το πουθενά ε;.;.;..μιλιά να είχαν,τι θα ακούγαμε ..!!!Δεν γνωρίζω αν είναι απο την τροφή ή απο την καρδιά..Ο πρώτος κτηνίατρος είχε πει για μικρή νεφρική βλάβη..Σήμερα η κτηνίατρος που τον παρακολουθεί πιο στενά μου τα παρουσίασε πιο τραγικά τα πράγματα..Αγχώθηκα!!Την Δευτέρα θα ξαναμιλήσω μαζί της και αν καταφέρουμε και τρώει απο αυτήν την τροφή θα πρέπει να συνεχίσει με αυτή εαν όχι.....ελπίζω να φάει έστω μια απο τις δύο,του έβαλα και απο τις δύο μάρκες(ξηρά)και το απόγευμα θα δοκιμάσω με πατέ K/D..πάντως μέχρι στιγμής δεν έχει φάει..κοιμάται....
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 13:32, 17-05-18:

Έχεις δίκιο,θα προσπαθήσω να ετοιμάζω τα χάπια του σε άλλο δωμάτιο,αποφεύγοντας τον θόρυβο και μετά surprise!!να σου χώνουν χάπια στο στόμα απ'το πουθενά ε;.;.;..μιλιά να είχαν,τι θα ακούγαμε ..!!!Δεν γνωρίζω αν είναι απο την τροφή ή απο την καρδιά..Ο πρώτος κτηνίατρος είχε πει για μικρή νεφρική βλάβη..Σήμερα η κτηνίατρος που τον παρακολουθεί πιο στενά μου τα παρουσίασε πιο τραγικά τα πράγματα..Αγχώθηκα!!Την Δευτέρα θα ξαναμιλήσω μαζί της και αν καταφέρουμε και τρώει απο αυτήν την τροφή θα πρέπει να συνεχίσει με αυτή εαν όχι.....ελπίζω να φάει έστω μια απο τις δύο,του έβαλα και απο τις δύο μάρκες(ξηρά)και το απόγευμα θα δοκιμάσω με πατέ K/D..πάντως μέχρι στιγμής δεν έχει φάει..κοιμάται....
Αποψη μου ειναι οτι απο τη στιγμη που δεν τρωει ο μονος τροπος που ισως φαει ειναι με καποια τροφη που του αρεσει. Τοτε εμενα ειχε θεμα με το συκωτι της και ηθελαν να την ανοιξουν για βιοψια. Δεν δεχτηκα και μου ειπε να της δινω ειδικη τροφη την οποια φυσικα ουτε να αγγιξει αφου ειναι πολυ ιδιοτροπη. Και μεις αν αρρωστησουμε και δεν εχουμε ορεξη σιγουρα κατι που δεν εχει ωραια γευση δεν θα μας κανει να θελουμε να φαμε! Πρεπει πρωτα να επανελθει η ορεξη του κατα τη γνωμη μου και μετα η ειδικη τροφη. Αν δεν τρωει ομως εγω στη θεση σου θα δοκιμαζα λιγο με το ζορι να του εδινα αν και ξερω οτι εχεις και τα χαπια οποτε αυτο δυσκολευει την κατασταση. Συζητησε το ομως με τον κτηνιατρο που τον παρακολουθει που αν καταλαβα καλα ειναι δυο; Καποια κονσερβα που του αρεσε πολυ πριν τρωει λιγο ή ουτε απο αυτη;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 14:08, 17-05-18:

Στην αρχή ήταν δύο,τώρα ένας,μια για την ακρίβεια,πολύ καλή επιστήμων και φαίνεται να αγαπά τα ζωάκια...μέχρι στιγμής έτρωγε απο τις παλιές τροφές...πχ..8-9 φορές την ημέρα απο πολύ λίγο..το τονίζω,απο πολύ λίγο..σήμερα όμως που βγήκαν τα αποτελέσματα συν της αυξημένης δίψας και συχνοουρίας που έχει,πρέπει να αλλάξει διατροφή...πριν απο λίγο του έδωσα με το ζόριτην k/d της κονσέρβας και πιο μετά ίσως του δώσω λίγο και απο τη παλιά κονσέρβα...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 14:19, 17-05-18:

Ισως καλυτερα να του δινεις και λιγο απο αυτο που του αρεσει να τρωει και με τη θεληση του γιατι απο την ειδικη μου φαινεται πως μαλλον μονο αν τον ταιζεις με το ζορι. Το θεμα ειναι οτι δεν εχει επανελθει η ορεξη του του καημενου οποτε λογικο να μην υελει να φαει και κατι διαφορετικο απο αυτα που του αρεσαν
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 14:39, 17-05-18:

Το συζήτησα με την κτηνίατρο γιατί ήμουν 100%σίγουρη πως δεν θα τη φάει και μου πρότεινε δίπλα στη δική του πχ.τη ξηρά να υπάρχει και ένα μπολάκι με την ειδική...απο ξηρά του έχω μόνο την ειδική και απο κονσέρβα λίγο απο την ειδική(με το ζόρι)και λίγο απο τη παλιά(μόνος του)μήπως και τη συνηθίσει και μετά να τρώει ας πούμε μόνο την ειδική...δεν έχω ελπίδες όμως για κάτι τέτοιο,απο μικρός είχε ιδιοτροπίες με το φαγητό,ήθελε πάντα αυτό που ήθελε αυτός και δεν συμβιβαζόταν με τίποτα άλλο...
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 14:50, 17-05-18:

Το συζήτησα με την κτηνίατρο γιατί ήμουν 100%σίγουρη πως δεν θα τη φάει και μου πρότεινε δίπλα στη δική του πχ.τη ξηρά να υπάρχει και ένα μπολάκι με την ειδική...απο ξηρά του έχω μόνο την ειδική και απο κονσέρβα λίγο απο την ειδική(με το ζόρι)και λίγο απο τη παλιά(μόνος του)μήπως και τη συνηθίσει και μετά να τρώει ας πούμε μόνο την ειδική...δεν έχω ελπίδες όμως για κάτι τέτοιο,απο μικρός είχε ιδιοτροπίες με το φαγητό,ήθελε πάντα αυτό που ήθελε αυτός και δεν συμβιβαζόταν με τίποτα άλλο...
Σαν τη δικη μου μου ακουγεται. Αν δεν της δωσω αυτο που θελει δεν τρωει τιποτα. Μπορει να της ανοιξω και 3 κονσερβες για να φαει λιγο. Αν ειμαι τυχερη ισως πετυχω απο την πρωτη τη γευση που θελει
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 15:24, 17-05-18:

3,4,8,9... εαν διάβασες προηγούμενα μηνύματά μου το έχω αναφέρει πως είχα δοκιμάσει κάθε μα κάθε τροφή με αυτόν τον γατούλη..ποτέ δεν έμαθα και απ'ότι φαίνεται ποτέ δεν θα μάθω γιατί τις απέρριπτε...ενώ έβλεπα απο γάτες/ους άλλων φίλων να τρώνε απ'όλα ή έστω να δοκιμάζουν...δεν πήγαιναν χαμένες όμως τις έδινα στα αδεσποτάκια κάτω απο το σπίτι μου...

Keep trying...μέχρι να βρεθεί κάποια που να της αρέσει...και μετά ξανά πάλι για νέα λιχουδίτσα που να ανταποκρίνεται στα γούστα της..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 17-05-18 στις 22:54. Αιτία: merge.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 15:43, 17-05-18:

3,4,8,9... εαν διάβασες προηγούμενα μηνύματά μου το έχω αναφέρει πως είχα δοκιμάσει κάθε μα κάθε τροφή με αυτόν τον γατούλη..ποτέ δεν έμαθα και απ'ότι φαίνεται ποτέ δεν θα μάθω γιατί τις απέρριπτε...ενώ έβλεπα απο γάτες/ους άλλων φίλων να τρώνε απ'όλα ή έστω να δοκιμάζουν...δεν πήγαιναν χαμένες όμως τις έδινα στα αδεσποτάκια κάτω απο το σπίτι μου...
Ενταξει εγω τη συνηθισα τοσα χρονια. Το θεμα ειναι οτι δεν μπορει να λειψουμε γιατι κανενας δεν μπορει να ανεχτει ολες τις ιδιοτροπιες της. Και γω τα ιδια. Τις δινω στα αδεσποτα δεν πανε χαμενες. Ξοεδευουμε παραπανω λεφτα για το φαι αυτης της γατας παρα για το δικο μας αλλα την αγαπαμε τοσο που δεν μας νοιαζει. 3 κονσερβες ειναι αυτες που τρωει και οτιδηποτε αλλο απλα αρνειται να το δοκιμασει! Κοτοπουλο τρωει μονο το στηθος.Γενικα ομως και μενα ιδιοτροπιες κανει αλλα δεν τρωει πολυ λογω ηλικιας. Οποτε απλα συμβιβαζομαι γιατι εχει σκαμπανεβασματα. Το θεμα ειναι οτι αυτα που του αρεσαν εστω πριν τρωει κ μονος του. Εστω και λιγο καθε φορα. Αληθεια κοτοπουλακι βραστο μηπως τρωει; Ρωτησε τον κτηνιατρο αν επιτρεπεται να του δινεις λιγο αν του αρεσει
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicole1987 : 17-05-18 στις 15:48.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 16:13, 17-05-18:

(ξοδεύουμε παραπάνω)...ασε βροχή τα 20ευρα για την αυτού μεγαλειότης..(κοτόπουλο τρώει μόνο το στήθος)..και μένα μόνο στήθος,αυτό απο το μπούτι ή τα άλλα του κοτόπουλου που είναι πιο σκούρα,ούτε καν!!!και δεν μπορώ να πω ότι τρώει αλλά τσιμπολογά,.δύο στην καλύτερη περίπτωση τέσσερις μπουκίτσες..!!!αδυναμία τρελή,τρελή όμως είχε αυτό το γατί στο χόρτο...!!!! προβατάκι να είχα λιγότερο θα έτρωγε,ειδικά στο σιταρόχορτο ....του έφερναν οι δικοί μου απο το χωριό και το αγαπούσε τόσο που κοιμόταν κοντά του..!!!!όταν περνούσαν οι μέρες ε και έπρεπε να πετάμε τα βάζα γιατί μαραινόταν είχαμε νιαουρίσματα...
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 16:25, 17-05-18:

(ξοδεύουμε παραπάνω)...ασε βροχή τα 20ευρα για την αυτού μεγαλειότης..(κοτόπουλο τρώει μόνο το στήθος)..και μένα μόνο στήθος,αυτό απο το μπούτι ή τα άλλα του κοτόπουλου που είναι πιο σκούρα,ούτε καν!!!και δεν μπορώ να πω ότι τρώει αλλά τσιμπολογά,.δύο στην καλύτερη περίπτωση τέσσερις μπουκίτσες..!!!αδυναμία τρελή,τρελή όμως είχε αυτό το γατί στο χόρτο...!!!! προβατάκι να είχα λιγότερο θα έτρωγε,ειδικά στο σιταρόχορτο ....του έφερναν οι δικοί μου απο το χωριό και το αγαπούσε τόσο που κοιμόταν κοντά του..!!!!όταν περνούσαν οι μέρες ε και έπρεπε να πετάμε τα βάζα γιατί μαραινόταν είχαμε νιαουρίσματα...
Χαχα δεν πιστευα ποτε οτι υπαρχει καπου εκει εξω το ετερον της ημιση! Δυστυχως και μεις τα ιδια οποτε τα πραγματα δυσκολευουν οταν δεν ειναι καλα. Βεβαια αν και απο τη φυση τους ισως ειναι ιδιοτροπα φταιμε και μεις γιατι εμεις τα καναμε ετσι.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 16:47, 17-05-18:

με συγχωρείς αλλά δεν νομίζω πως εμείς τα κάναμε έτσι...φταίμε πχ.εμείς που δεν τους αρέσει το κοτόπουλο ή το ψάρι..;;;ή προτιμάς να την αφήσεις νηστικιά μόνο και μόνο για να φάει κάτι που δεν της αρέσει..;;και γω ήξερα πως το κοτοπουλάκι,η βραστή γαλοπούλα,κανα λαχανικό κ.α θα έκαναν πολύ καλό στην υγεία του αλλά τι να κανα,να του τα έδινα με το ζόρι όπως τώρα και να το αισθάνομαι να δυσφορεί...;;όχι εγώ έχω ήσυχη τη συνείδησή μου..απο μικρό ακόμη δεν τα έτρωγε αυτά...όχι ας πούμε σε κάποια φάση που ανακάλυψε τις κονσέρβες και έκοψε τις άλλες τροφές...
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 17:04, 17-05-18:

με συγχωρείς αλλά δεν νομίζω πως εμείς τα κάναμε έτσι...φταίμε πχ.εμείς που δεν τους αρέσει το κοτόπουλο ή το ψάρι..;;;ή προτιμάς να την αφήσεις νηστικιά μόνο και μόνο για να φάει κάτι που δεν της αρέσει..;;και γω ήξερα πως το κοτοπουλάκι,η βραστή γαλοπούλα,κανα λαχανικό κ.α θα έκαναν πολύ καλό στην υγεία του αλλά τι να κανα,να του τα έδινα με το ζόρι όπως τώρα και να το αισθάνομαι να δυσφορεί...;;όχι εγώ έχω ήσυχη τη συνείδησή μου..απο μικρό ακόμη δεν τα έτρωγε αυτά...όχι ας πούμε σε κάποια φάση που ανακάλυψε τις κονσέρβες και έκοψε τις άλλες τροφές...
Αυτο που εννοω ειναι οτι κανοντας ολα τα χατηρια τους αθελα μας τα καναμε ακομα πιο ιδιοτροπα. Για παραδειγμα εμενα της αρεσει το κοτοπουλο και σε γευση στην κονσερβα. Παρολα αυτα οτι κονσερβα και να της ανοιξω δεν τη θελει εκτος απο τη gourmet gold. Το θεμα δεν ειναι οτι απλα δεν της αρεσει ουτε καν βαζει την μουσουδα της μεσα να δοκιμασει ή εστω να γλυψει λιγο να πω ρε παιδι μου δοκιμασε και δεν της αρεσε..οκ και μας δεν μας αρεσουν ολα. Δεν ειπα να την αφηνα νηστικη ας πουμε αλλα αυτη ξερει τι θα ακολουθησει..οτι θα μου δωσει αυτο που θελω οποτε περιμενω και δεν τρωω. Ακομα και τις κονσερβες που τρωει καμια φορα μπορει να μην εχουν ζουμι μεσα και να ειναι πιο ξερες και αναγκαζομαι γυρναω τα σουπερ να βρω με παλια ημερομηνια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicole1987 : 17-05-18 στις 17:10.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 914 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 17:19, 17-05-18:

Τελικά ίσως δεν πρέπει να υποκυπτουμε στις απαιτήσεις τους όταν αυτά είναι ακόμα μικρά.... Συμφωνώ με την Νικόλ... Εννοείται πως υπάρχουν γάτες που είναι ΙΔΙΑΊΤΕΡΑ δύστροπες στο φαγητό τους - και ποιος δεν είναι άλλωστε!!!! Όσο λοιπόν υπάρχει ακόμα χρόνος να μειώσουμε τις ιδιοτροπίες τους μάλλον θα πρέπει να μένουμε σταθεροί και ακλόνητοι - στη τροφή που έχουμε αποφασίσει ότι θέλουμε να τρώει, στο μέρος που θέλουμε να κοιμάται κλπ.... Αλλάζοντας γνώμη με το πρώτο τους νιάου μάλλον δεν τους κάνουμε καλό..... Και μεγαλώνοντας ύστερα το ζώο γίνεται περισσότερο ιδιότροπο και δυσκολο - σαν τους ηλικιωμένους -.... Εννοείται φίλη μου πως δεν σου ρίχνω ευθύνες για την ιδιότροπια του στο φαΐ μην με παρεξηγήσεις - μιλάω γενικά - και για να τα ακούω πρώτη εγώ!!!!!!

Οι περισσότερες, γιατί δε θέλω να πω όλες και ακουστώ υπερβολική, - κακές έως μέτριες ποιοτικά τροφές - είναι φουλ στα συντηρητικά, τις χρωστικές και τα ενισχυτικά γεύσης για να γίνονται ελκυστικές στις γάτες... Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το ζώο να "εθιστεί" σε αυτές και να μην θέλει με τίποτα να δοκιμάσει άλλη τροφή - ποιοτική και καλή - που όμως δεν τον ελκύει η μυρωδιά της... Εκεί εμείς πρέπει να επιμείνουμε!!! Τεσπα....
Εύχομαι πραγματικά ο γάτος σου να μην το βάλει κάτω... Όσο θα νιώθει πως εσύ πολεμάς να τον βοηθήσεις θα πολεμά και αυτός για τη ζωή του... Καλή δύναμη και συνέχεια και στους δύο σας... Να του φιλάς εκ μέρους μας
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 17:25, 17-05-18:

(ουτε καν βαζει την μουσουδα της μεσα να δοκιμασει ή εστω να γλυψει λιγο να πω ρε παιδι μου δοκιμασε..)τι μου θυμίζεις,τι μου θυμίζεις.....και τα αδεσποτάκια να τα χλαπακιάζουν...!!εμένα έπαιρνε και γκριμάτσες!!τρέλα ήταν και είναι ο άτιμος...τα χούγια παραμένουν και τώρα,παρα την ηλικία του......γερά να ναι μωρε και απο τροφές υπάρχει μεγάλη γκάμα,κάποιες θα βρεθούν και για τη γατούλα σου..απλά θέλει πολλές δοκιμές...
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 17:44, 17-05-18:

σ'ευχαριστούμε πολύ πολύ Δήμητρα...τα γατοφιλιά παίρνουν και δίνουν αυτές τις μέρες..όσοι έρχονται και τον βλέπουν του δίνουν και ένα σκαστό είτε στο κεφαλάκι είτε στο ποδαράκι..prrr..prrrr..!!!!!=^ο^= !!..ευτυχώς μπόρεσε και έγλειψε λίγο απο μόνος του την K/D..πφφ. πολύ μυρίζει αυτή η κονσέρβα ρε κορίτσια....εύχομαι πολλές ακόμη χαρούμενες στιγμές ώστε να χουρχουρίζουν κι αυτά ήρεμα πλάι σας....
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 18:05, 17-05-18:

..ευτυχώς μπόρεσε και έγλειψε λίγο απο μόνος του την K/D..πφφ. πολύ μυρίζει αυτή η κονσέρβα ρε κορίτσια......
Αυτές οι ειδικές κονσέρβες γενικά μυρίζουν

Και ο δικός σου να χουρχουριζει ήρεμος πλάι σου
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 20:37, 17-05-18:

(ουτε καν βαζει την μουσουδα της μεσα να δοκιμασει ή εστω να γλυψει λιγο να πω ρε παιδι μου δοκιμασε..)τι μου θυμίζεις,τι μου θυμίζεις.....και τα αδεσποτάκια να τα χλαπακιάζουν...!!εμένα έπαιρνε και γκριμάτσες!!τρέλα ήταν και είναι ο άτιμος...τα χούγια παραμένουν και τώρα,παρα την ηλικία του......γερά να ναι μωρε και απο τροφές υπάρχει μεγάλη γκάμα,κάποιες θα βρεθούν και για τη γατούλα σου..απλά θέλει πολλές δοκιμές...
Αγαπητη μου φιλη, τα χουγια δεν παραμενουν απλα αλλα με τα χρονια χειροτερευουν σε μας! Για να καταλαβεις την κονσερβα που ειναι μους ουτε καν την δαγκωνει να φαει. Οσο φαει το τρωει γλυφοντας!!! Και εκει που νομιζω πως μπορει να εφαγε και τη μιση τη ζυγιζω μετα και βλεπω πως το πολυ να εφαγε 15γρ! Την σπρωχνει με τη γλωσσιτσα της και τη συρρικνωνει
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 21:25, 17-05-18:

χαχχα...με τη μους εμείς πέρα απο αυτό που περιγράφεις κάποιες φορές είχε την απαίτηση ο mister να τη φάει απο το χέρι μου,διαφορετικά τη μύριζε καθόταν κάποια δευτερόλεπτα πάνω απο το κονσερβάκι και αν έβλεπε ότι δεν έκανα κάποια κίνηση τίναζε περιφρονητικά το ποδαράκι του και έφευγε....!!!να δαγκώσει;;;σπάνια,σπανιότατα...εν τω μεταξύ τα δοντάκια του μια χαρά,να πεις πχ.δεν μπορούσε...παραξενιές παιδί μου...άλλοι που δεν τα χουν ζήσει αυτά απορούν...να όπως εδώ στο forum που κάποιες μου πρότειναν μαγειρεμένη τροφή και γω αναστέναζα...αχχχ if you only knew..!!τώρα κάνω τον ζογκλέρ..μετά που του δίνω τα χάπια αρχίζω να κουνάω χέρια-πόδια,να πετάω μια μπάλα μέχρι το ταβάνι,να ανοιγοκλείνω τη ντουλάπα,να τρέχω στο δωμάτιο έτσι ώστε να του αποσπώ όλη τη προσοχή πριν αρχίσει να ασχολείται εκείνος με το δικό του στόμα και αρχίζει να φτύνει ή να βγάζει το τζελ με τη γλώσσα προς τα έξω. .μέχρι να τελειώσω έχει ανοιγοκλείσει το στόμα του κάποιες φορές και έχει ξεχαστεί κάπως...
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 21:34, 17-05-18:

χαχχα...με τη μους εμείς πέρα απο αυτό που περιγράφεις κάποιες φορές είχε την απαίτηση ο mister να τη φάει απο το χέρι μου,διαφορετικά τη μύριζε καθόταν κάποια δευτερόλεπτα πάνω απο το κονσερβάκι και αν έβλεπε ότι δεν έκανα κάποια κίνηση τίναζε περιφρονητικά το ποδαράκι του και έφευγε....!!!να δαγκώσει;;;σπάνια,σπανιότατα...εν τω μεταξύ τα δοντάκια του μια χαρά,να πεις πχ.δεν μπορούσε...παραξενιές παιδί μου...άλλοι που δεν τα χουν ζήσει αυτά απορούν...να όπως εδώ στο forum που κάποιες μου πρότειναν μαγειρεμένη τροφή και γω αναστέναζα...αχχχ if you only knew..!!τώρα κάνω τον ζογκλέρ..μετά που του δίνω τα χάπια αρχίζω να κουνάω χέρια-πόδια,να πετάω μια μπάλα μέχρι το ταβάνι,να ανοιγοκλείνω τη ντουλάπα,να τρέχω στο δωμάτιο έτσι ώστε να του αποσπώ όλη τη προσοχή πριν αρχίσει να ασχολείται εκείνος με το δικό του στόμα και αρχίζει να φτύνει ή να βγάζει το τζελ με τη γλώσσα προς τα έξω. .μέχρι να τελειώσω έχει ανοιγοκλείσει το στόμα του κάποιες φορές και έχει ξεχαστεί κάπως...
Εμενα αν και εχουμε βγαλει 4-5 δοντακια τη ξηρη τροφη μια χαρα τη μασαει! Μαλιστα μασαει τον καθε κοκκο μηπως και καταπιει και κανενα ολοκληρο. Παλιοτερα δαγκωνε την κονσερβα μια χαρα. Τωρα για να φαει γλυφει λιγο και μετα της την γυρναω αναποδα που εχει περισσοτερο ζουμι. Μετα φευγει της την ξαναβαζω μπροστα της την χαιδευω στο κεφαλακι σπρωχνοντας ελαφρα τη μουσουδα της προς την κονσερβα!! Δοκιμασε το αυτο πιανει! Λιγο χαδι λιγο φαγητο.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 21:47, 17-05-18:

χάδι;;;;ποτές!!!!όπωτε καμιά φορά πήγαινα να τον χαιδέψω λίγο στο κεφαλάκι σταματούσε επι τόπου να τρώει...!!!βασικά δεν είναι χαδιάρης γατούλης..ερχόταν όπωτε ήθελε εκείνος για όσο ήθελε εκείνος ..βέβαια εγώ πάντοτε του κάνω κουτουλιές και χάδια αλλά μετά απο λίγο γίνεται λούης...ο πατέρας μου ειρωνευτικά τον αποκαλεί αρχοντόγατο....αφού τρώει μην ανησυχείς,έστω και έτσι τρώει...
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 09:26, 21-05-18:

Καλημέρα&καλή εβδομάδα...έφτιαξα καφεδάκι και είπα να μπω να γράψω κάποια ακόμη νέα μας....Ο γατούλης ανταποκρίνεται στις νέες τροφές(στα πατεδάκια)όχι όμως και στη ξηρά...η συχνοουρία,η πολυδιψία και η απώλεια όρεξης συνεχίζεται αλλά όχι σε τόσο έντονο βαθμό όσο τις πρώτες ημέρες...16χρόνια υγιέστατος και ξαφνικά υπερτροφική μυοκαρδιοπάθεια,νεφρική ανεπάρκεια,υγρό στους πνεύμονες....είναι να απορείς και με αυτό που συμβαίνει αλλά και με ότι πιθανόν ακολουθήσει..και το πιο φοβερό πως δεν υπάρχει θεραπεία για όλα αυτά παρα μόνο πρόληψη και καθυστέρηση της νόσου..!!!....δεν φαίνεται όμως να πονά και αυτό κάπως με παρηγορεί...πλέον μπορεί και πηγαίνει τουαλέτα μόνος του,σημαντικό..!!!αν όμως συνεχίσει να χάνει βάρος να του δίνω λίγο απο τη παλιά του τροφή;; θα μου πείτε ρώτα την κτηνίατρο και γω θα σας πω πως αααααν τη βρω στο τηλ.εννοείται πως θα ρωτήσω.....
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 11:06, 21-05-18:

Καλημέρα&καλή εβδομάδα...έφτιαξα καφεδάκι και είπα να μπω να γράψω κάποια ακόμη νέα μας....Ο γατούλης ανταποκρίνεται στις νέες τροφές(στα πατεδάκια)όχι όμως και στη ξηρά...η συχνοουρία,η πολυδιψία και η απώλεια όρεξης συνεχίζεται αλλά όχι σε τόσο έντονο βαθμό όσο τις πρώτες ημέρες...16χρόνια υγιέστατος και ξαφνικά υπερτροφική μυοκαρδιοπάθεια,νεφρική ανεπάρκεια,υγρό στους πνεύμονες....είναι να απορείς και με αυτό που συμβαίνει αλλά και με ότι πιθανόν ακολουθήσει..και το πιο φοβερό πως δεν υπάρχει θεραπεία για όλα αυτά παρα μόνο πρόληψη και καθυστέρηση της νόσου..!!!....δεν φαίνεται όμως να πονά και αυτό κάπως με παρηγορεί...πλέον μπορεί και πηγαίνει τουαλέτα μόνος του,σημαντικό..!!!αν όμως συνεχίσει να χάνει βάρος να του δίνω λίγο απο τη παλιά του τροφή;; θα μου πείτε ρώτα την κτηνίατρο και γω θα σας πω πως αααααν τη βρω στο τηλ.εννοείται πως θα ρωτήσω.....
Καλημέρα... Είναι ευχάριστο τουλάχιστον το γεγονός ότι δείχνει να μην πονάει και που έχει ξεκινήσει να πηγαίνει μόνος του στην τουαλέτα.... Πιστεύω πως σιγά σιγά θα αρχίσει να τρώει και την ξηρά... Προς το παρόν ίσως θα μπορούσες να την ανακατεύεις με την παλιά του (μέχρι να συνεννοηθείτε με τη γιατρό) μπας και έτσι ξεγελαστει και τη φάει...
Αχ δυστυχώς έτσι είναι... Όλοι και όλα μεγαλώνουν και μαζι έρχονται τα προβλήματα υγείας.... Δεν μπορούμε να το αποφύγουμε... Το μόνο που ίσως να μπορούμε να κάνουμε σε όλη τη διάρκεια της ζωής είναι η πρόληψη... Να τρέφονται (άνθρωποι και ζώα) όσο το δυνατόν πιο σωστά και να αποφεύγεται η παχυσαρκία....
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 11:53, 21-05-18:

Φοβάμαι να τα ανακατέψω γιατί η παλιά του τροφή μου φαίνεται αλμυρή σε σχέση με τη νέα...θα αρκεστώ στα πατεδάκια μου φαίνεται ελπίζοντας να αρχίσει κάποια στιγμή και τη ξηρά...έχω βρει μέχρι στιγμής μόνο γεύση κοτόπουλο&δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλες γεύσεις K/D Hills ή Renal με βοδινό πχ.ή σωλομό.Σε δύο pet shop που πήγα είχαν μόνο κοτόπουλο...κρίμα δεν είναι να τρώει συνέχεια ίδιες γεύσεις..;;μόνο ευχάριστο;;;τα παιξα τις πρώτες μέρες(τουαλέτα-καθάρισμα) και ειλικρινά θαυμάζω απεριόριστα αυτούς που υιοθετούν παράλυτα ζωάκια ή προσέχουν άτομα με ειδικές ανάγκες...δεν είναι μόνο η καθαριότητα αλλά και η ενθάρρυνση και η ηρεμία που πρέπει να δίνεις και στον άλλον..μεγάλα ψυχικά αποθέματα,σεβασμός πέρα για πέρα..όμως ούτε είναι και όλοι για όλα, όσο και να θες να βοηθήσεις τον άλλον..Παρασκευή θα ξαναμιλήσουμε( με κτηνίατρο)για να κανονίσουμε νέο ραντεβού....θυμάμαι τώρα αυτό που είχε πει η Ολυμπία αν δεν κάνω λάθος περι σκαμπανεβασμάτων..υπάρχουν στιγμές κατα τη διάρκεια της μέρας που τον κοιτάζω και βλέπω τον γατούλη που γνωρίζω και άλλες στιγμές σαν κάποιος άλλος που πρέπει να τον μάθω απο την αρχή....οι συνήθειες χρόνων πχ.λίγη τροφή,απομόνωση παραμένουν αλλά είναι και κάποια βλέμματα...αχχχ κάποια βλέμματα που τα βλέπω για πρώτη φορά...σαν να χάνεται,σαν να μη ξέρει και ο ίδιος που κοιτάζει...προσπαθώ να τον κάνω να παίξει λίγο με το κορδονάκι για να κουνήσει λίγο το ποδαράκι του που άλλοτε τρελαινόταν και τώρα ούτε που το κοιτάζει...σε άλλα μέρη του σπιτιού δεν πηγαίνει..παρα μόνο δωμάτιο-μπαλκόνι...όχι ότι δεν μπορεί,δεν θέλει...τον πήγα για λίγο στο σαλόνι και άρχισε να κλαίει....ας είναι...στο μπαλκόνι τουλάχιστον βλέπει και πουλάκια..°*°!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 21-05-18 στις 12:06.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 12:23, 21-05-18:

Φοβάμαι να τα ανακατέψω γιατί η παλιά του τροφή μου φαίνεται αλμυρή σε σχέση με τη νέα...θα αρκεστώ στα πατεδάκια μου φαίνεται ελπίζοντας να αρχίσει κάποια στιγμή και τη ξηρά...έχω βρει μέχρι στιγμής μόνο γεύση κοτόπουλο&δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλες γεύσεις K/D Hills ή Renal με βοδινό πχ.ή σωλομό.Σε δύο pet shop που πήγα είχαν μόνο κοτόπουλο...κρίμα δεν είναι να τρώει συνέχεια ίδιες γεύσεις..;;μόνο ευχάριστο;;;τα παιξα τις πρώτες μέρες(τουαλέτα-καθάρισμα) και ειλικρινά θαυμάζω απεριόριστα αυτούς που υιοθετούν παράλυτα ζωάκια ή προσέχουν άτομα με ειδικές ανάγκες...δεν είναι μόνο η καθαριότητα αλλά και η ενθάρρυνση και η ηρεμία που πρέπει να δίνεις και στον άλλον..μεγάλα ψυχικά αποθέματα,σεβασμός πέρα για πέρα..όμως ούτε είναι και όλοι για όλα, όσο και να θες να βοηθήσεις τον άλλον..Παρασκευή θα ξαναμιλήσουμε( με κτηνίατρο)για να κανονίσουμε νέο ραντεβού....
ΑΠΟ όσο γνωρίζω οι ειδικές τροφές - όσο έχω δει τουλάχιστον - σαν γεύση έχουν μόνο κοτόπουλο... Ίσως γιατί θεωρείται το πιο εύπεπτο συστατικό.... Προσωπικά περί αλλαγής γεύσης ανά διαστήματα (γενικά μιλώντας μιας και το έφερε η κουβέντα) είμαι αρνητική... Έχοντας διαβάσει παλιότερα και κάποια άρθρα οι γάτες μπορούν να τρώνε μια ζωή την ίδια ακριβώς τροφή χωρίς να τους νοιάζει νέες γεύσεις... Το σκεπτικό αυτό έχω την αίσθηση ότι προέρχεται από εμάς τους ίδιους.... Πιστεύουμε μάλλον ότι τα ζωάκια μας θα είναι πιο ευτυχισμένα αν δοκιμάζουν καινούριες γεύσεις δίχως όμως στην ουσία να ισχύει κάτι τέτοιο.... Δεν μιλάω για μια λιχουδιά που μπορεί να φάνε έτσι κάποια στιγμή, αναφέρομαι στην καθημερινή τους τροφή.... Αν κάτι τους έχει κάτσει καλά και τους αρέσει και το τρώνε δε βρίσκω το λόγο για αλλαγές.... Μπορεί βέβαια να κάνω λάθος...

Όντως το να έχεις ανάπηρο ζώο - και δεν μιλάω για κουτσό ή τυφλό ή κουφό αλλά σε τέτοια κατάσταση που να μην μπορεί να εξυπηρετήθει μόνο του - είναι ΠΆΡΑ ΠΟΛΎ ΔΎΣΚΟΛΟ... Και αυτό γιατί χρειάζεται την φροντίδα σου 24 ώρες το 24ωρο....πραγματικα βγάζω το καπέλο σε όλους αυτούς που φροντίζουν τέτοια ζώα... Είναι άξιοι σεβασμού!!!!
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 12:34, 21-05-18:

(οι γάτες μπορούν να τρώνε μια ζωή την ίδια ακριβώς τροφή χωρίς να τους νοιάζει νέες γεύσεις)αλήθεια;;;δεν το γνωρίζω....είχα την εντύπωση πως κι αυτά θέλουν να δοκιμάζουν νέες γεύσεις...24ωρο έτσι ακριβώς...πχ.τώρα που δεν φωνάζει,με τις ματιές μου δείχνει πότε θέλει να πιει νερό,να πάει τουαλέτα ή να φάει...παρ'ότι έχω τα μπολάκια κοντά του είναι να σαν να μου λέει ε αμα έβαζες και συ ένα χεράκι δε θα ήταν άσχημα...όμως πρέπει να είσαι εκεί για να το δεις αυτό...και επειδή ψάχνω για δουλειά όταν θα χρειαστεί να φύγω έχω σημειώσει τις ώρες που συνήθως τρώει και πηγαίνει τουαλέτα ώστε να μπορέσει να ανταποκριθεί στις ανάγκες του η μητέρα μου....
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:59, 21-05-18:

Δεν το συζητώ ,η κατάσταση είναι δύσκολη κι αφού από την αρχή ήταν ζόρικος έτσι θα συνεχίσει.Τώρα μετά από 16 χρόνια δεν μπορεί ν'αλλάξει συνήθειες αυτό το ζωάκι.
Υπάρχει μία μέθοδος αλλά σίγουρα στην περίπτωσή σου δεν μπορεί να εφαρμοστεί και μου την είπε ο δικός μου γιατρός.Η δίαιτα του εικοσάλεπτου.
Παίρνεις τη νέα τροφή και την αφήνεις μπροστά του για 20 λεπτά.Δεν την θέλει?την αποσύρεις και μετά από 1 ώρα την ξανασερβίρεις για άλλα 20 λεπτά.Τα περισσότερα αναγκάζονται να τη φάνε.Δεν χρειάστηκε να την κάνω ποτέ .
Σίγουρα πρέπει να ρωτήσεις την κτηνίατρο για το ανπρέπει να φάει από την παλιά τροφή(νομίζω δεν θα το επιτρέψει)αλλά αν δεν την βρίσκεις ουσιαστικά το ζωάκι σου κι εσύ είστε μόνοι.Θα πρέπει δηλαδή κάθε φορά να το μεταφέρεις στην κλινική?Λίγο δύσκολο μου ακούγεται.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 14:28, 21-05-18:

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 21-05-18 στις 14:33.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 14:29, 21-05-18:

Η κτηνίατρος το επιτρέπει μου είπε μέχρι να μάθει να τρώει αποκλειστικά με τη Hills και τη Renal...και γω δεν νομίζω να κάνω αυτό με το εικοσάλεπτο..εδω που τα λέμε τι εικοσάλεπτο,τι τριαντάλεπτο,ολημερις να το χει μπροστά του ούτε που θα το μυρίσει..ευτυχώς τρώει τα πατε..είναι δύσκολο και πιο δύσκολο όταν κάθε επίσκεψη τη πληρώνεις...ενω στην αρχή μου είχε πει πως αυτές τις επισκέψεις δεν θα μου τις χρεώσει..βάλε και τη βενζίνη πέρα δώθε...όμως πάτησε σε ένα ευαίσθητο σημείο που δεν μπορώ να αγνοήσω:στο ότι ξέρουν το ιστορικό του και ο γατούλης έχει μάθει κάπως το χώρο....ελπίζω να μη χρειαστεί να είναι συχνές αυτές οι επισκέψεις..
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:41, 21-05-18:

Αυτές είναι οι πονηράδες με τις κλινικές ,κερδοσκοπικές επιχειρήσεις και ποντάρουν στις ευαισθησίες μας.
Αυτοί οι γιατροί εκεί μέσα δεν μπορούν να ενεργήσουν αυτόβουλα ,έχουν υπογράψει συμφωνητικά και αυτά λένε ,δεν απαντάς στο τηλέφωνο,να έρχονται εδώ.Κάθε φορά πέφτει το χρήμα.Να δω μέχρι πότε θα αντέχει ο κόσμος να πληρώνει την πολυτέλεια τους .
Να απαιτήσεις να πάρεις τις εξετάσεις (αν δεν τις έχεις πάρει ήδη)γιατί τις έχεις πληρώσει και είναι δικές σου.Αν ο μη γενοιτο συμβεί κάτι να τις έχεις στο χέρι εσύ.Αυτοί κάλλιστα μπορούν να τις περάσουν στο κομπιούτερ τους.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους