Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,401 εγγεγραμμένα μέλη και 718,418 μηνύματα σε 22,620 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 392 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα Sherley's

Δημοσιεύτηκε από marigo173
27-09-06

Όταν ο κτηνίατρος στην πρώτη επίσκεψη μας πριν δύο χρόνια μου είπε διακριτικά ότι είναι καλό να βουρτσίζω τα δόντια της Λουκρητίας μία φορά τη βδομάδα, με δυσκολία συγκρατήθηκα να μην γελάσω..
Φέτος το καλοκαίρι όμως επισκεφθήκαμε με τη Λουκρητία την αδερφή μου (φοιτήτρια Κτηνιατρικής) στη Θεσσαλονίκη και μας είπε ότι αν δεν αρχίσουμε να φροντίζουμε τα κίτρινα δόντακια μας σε μερικά χρόνια θα έχουμε σοβαρό πρόβλημα Ζήτησα λοιπόν από μια φίλη μου που θα ερχόταν από το Λονδίνο να μας φέρει μια οδοντόβουρτσα και μια οδοντόκρεμα για το Λουκρητάκι κι έτσι αποκτήσαμε την Sherley's Dual Action Toothpaste and Brush.
Η πρώτη μου αντίδραση μόλις την έβγαλα από το κουτί ήταν "Ναι, σιγά..!". Επείδη είναι φτιαγμένη και για σκύλους η οδοντόβουρτσα είναι τεράαστια. Το χερούλι της είναι πιο μακρύ από το χερούλι της δικής μου οδοντόβουρτσας και έχει διπλή κεφαλή (ευτυχώς αυτή πιο μικρή) για να βουρτσίζονται ταυτόχρονα και οι δύο πλευρές των δοντιών. Στο κουτί έγραφε ότι η οδοντόκρεμα έχει γεύση που αρέσει στα ζώα και ο καλύτερος τρόπος να ξεκίνησει η εξοικείωση είναι να δοκιμάσουν λίγη οδοντόκρεμα. Η Λουκρητία φυσικά είχε διαφορετική άποψη... έγλειψε λίγη οδοντόκρεμα από το δάχτυλο μου, έκανε μια φοβερή γκριμάτσα αηδίας και έτρεξε στο κουπάκι με το νερό της.. Για μια στιγμή πίστεψα ότι η επιχείρηση βούρτσισμα δοντιών σταμάτησε εκεί αλλά δεν μπορούσα να δεχτώ ότι μπήκα σε τέτοια φασαρία άδικα!
Έτσι το μεσημέρι όταν η Λουκρητία βρισκόταν στα βαθύτερα στάδια ύπνου, έβαλα λίγη οδοντόκρεμα στην οδοντόβουρτσα, της άνοιξα το στόμα και μέσα σε 10 δευτερόλεπτα το πρώτο μας βούρτσισμα ήταν γεγονός! Η οδοντόβουρτσα μπορεί να μοιάζει τεράστια αλλά βουρτσίζει ταχύτατα και αποτελεσματικά, με δύο κινήσεις για την κάτω σιαγόνα και δύο για την πάνω, τα δοντάκια γίνονται καινούρια!:up:
Δεν χρειάζεται να υπογραμμίσω ότι έκτοτε το βούρτσισμα γίνεται πάντα όταν η Λουκρητία δεν μπορεί να ανοίξει τα μάτια της από τη νύστα, αλλά παρόλαυτα δεν μοιάζει να ενοχλείται ιδιαίτερα και τελικά η γεύση της οδοντόκρεμας μάλλον της αρέσει. Ακόμη και όταν είναι ξύπνια και της δώσω την οδοντόβουρτσα, ανοίγει το στόμα της και την μασουλάει!
Απίστευτο....
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη marigo173
Πολύ δραστήριο μέλος

Εργαλεία Θεμάτων

Member rating
Aπόδοση/τιμή
25%25%25%
2,5
Ποιότητα
30%30%30%
3,0
Μυρωδιά
35%35%35%
3,5
Αντίδραση γάτας
55%55%55%
5,5
2 users rated 36% average

5 most read κριτικές
By Subject to change on 27-09-06, 15:51
Μπράβο σας! Εγώ δεν το έχω καταφέρει με τίποτα
Παράθεση
By sardela on 27-09-06, 16:04
marigo, πολυ χρησιμο το αρθρο σου!

που μπορω να βρω την οδοντοβουρτα και την οδοντοκρεμα, μηπως κανω κ εγω μια προσπαθεια με την σαρδελα?
Παράθεση
By marigo173 on 28-09-06, 10:34
Υποθέτω σε κάποιο μεγάλο κτηνιατρείο, ή σε κάποιο μεγάλο pet shop. Εγώ η αλήθεια δεν είχα βρει σε κανένα pet shop εδώ, αλλά μένω στην Κύπρο κι έτσι δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Πάρε μερικά τηλεφώνα κι αν δεν βρεις κάτι, μπορεί να την παραγγείλεις online. Μέχρι και το amazon.co.uk έχει νομίζω, αλλά δοκίμασε και το www.petplanet.co.uk να δεις αν στο στέλνουν.
Καλή τύχη!
Παράθεση
By Mariel on 28-09-06, 11:57
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
10%10%10%
1
Ποιότητα
10%10%10%
1
Μυρωδιά
10%10%10%
1
Αντίδραση γάτας
10%10%10%
1
Average 10%
χρειαζται βουρτσισμα ακομα κι αν η γατουλα τρωει μονο ξηρη τροφη?
Παράθεση
By marigo173 on 28-09-06, 13:24
Μμμ,
νομίζω πως αν τρώει μόνο μια καλή ξηρά τροφή (κάποιες premium γατοτροφές είναι ειδικά σχεδιασμένες ή έχουν κάποιο συστατικό για τα δόντια) μάλλον είναι πιθανότερο να μην έχει πολλά προβλήματα με τα δόντια. Αλλά σίγουρα εξαρτάται από την κατάσταση των δοντιών της. Αν δεις και κιτρινίσουν πολύ ή έχει μαζευτεί πέτρα σαν αυτή που μαζεύουν τα δικά μας δόντια, ίσως είναι καιρός να κάνεις κάτι γι αυτό...
Σ' αυτό το site έχει ένα βίντεο σχετικά με τα πιθανά προβλήματα δοντιών της γάτας και μια μέθοδο εκπαίδευσης στο βούρτσισμα:
www.felinevideos.vet.cornell.edu
Παράθεση
By Γωγω on 03-10-06, 17:34
καλη ιδεα ειναι, αν τη βρει καμια σας..ας μου πει και μενα..
Παράθεση
By mespairos on 10-10-07, 14:44
ωραίο το βίντεο έχει και άλλα χρησιμα για το πως της δίνεις χάπι με βουτηράκι και πετσέτα και πεδευόμασταν τόσο καιρό με τη γάτα της μητέρας μου
Παράθεση
By toulis on 09-10-09, 15:25
Ξέρει κανείς αν υπάρχουν προϊόντα αυτής της εταιρίας στην Ελλάδα? Παρήγγειλα το hairball paste τους (επειδή το defurr-um σε εμάς δεν "δούλεψε") και είναι πολύ καλό!
Παράθεση
By Fotini on 12-10-09, 14:31
Αρχική Δημοσίευση από toulis
Ξέρει κανείς αν υπάρχουν προϊόντα αυτής της εταιρίας στην Ελλάδα? Παρήγγειλα το hairball paste τους (επειδή το defurr-um σε εμάς δεν "δούλεψε") και είναι πολύ καλό!
Κατερίνα, τι ρωτάς τώρα; Ψάξε εκεί που ξέρεις καλύτερα...
Παράθεση
By z1na on 24-02-10, 16:59
Απάντηση: Οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα Sherley's

Ο ομπι μου ειναι 7 μηνων περιπου... Απο ποσο χρονων θα ταν καλο να του βουρτσιζω τα δοντακια?
Παράθεση
By evelynkar on 25-02-10, 02:22
και τωρα να του βουρτσιζεις μια χαρα ειναι, οσο πιο γρηγορα μαθει, τοσο το καλυτερο!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους