Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,308 εγγεγραμμένα μέλη και 718,372 μηνύματα σε 22,604 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 326 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Κατάθλιψη στη γάτα

Κατάθλιψη στη γάτα
Κατάθλιψη στη γάτα
Δημοσιεύτηκε από yasmin1gr
26-01-07
Κατάθλιψη στη γάτα

Έχοντας ειδικευθεί στα ανθρώπινα ψυχοσωματικά νοσήματα και την ανθρώπινη κατάθλιψη έχω την εξης προσεγγιση για την γάτα:
γενικά οι γάτες σπάνια δείχνουν ξεκάθαρα οτι κατι δεν τους παει καλά και ο μόνος τρόπος για να το δειξουν είναι όπως τα μωρά, που δεν έχουν ακομα την δυνατότητα να μιλήσουν και να το πουν, δηλαδή το εκφράζουν με το σώμα τους. Τα πρωτα πραγματα που αλλάζουν οταν ενα μωράκι και μια γατούλα δεν αισθάνονται άνετα και καλά, εκτός απο εναν οργανικό λόγο που πρεπει να διερευνάται πρώτος, γιατι πολλες φορες η κατάθλιψη εχει σχέση και με οργανικές ασθένειες ή ειναι επακόλουθο τους, ειναι:
  • ο υπνος: με περισσότερο η λιγότερο, συχνά προώρα ξυπνήματα, πολύ έντονη ξαφνική δραστηριότητα τη νύχτα.
  • το φαγητό: με περισσότερη η λιγότερη όρεξη: μανιακη κατανάλωση η στέρηση.
  • η ούρηση και η αφόδευση: με ούρηση και αφόδευση δύσκολη η ακατάσχετη η σε περίεργα μέρη με ασυνίθιστο τρόπο.
  • το δερμα: ξύσιμο, πληγές κάθε είδους αυτοεπιθετική συμπεριφορά.
  • νυχια και δοντια: επιθετική συμπεριφορά ξαφνικά η σε άλλες γάτες η στον ιδιοκτήτη η στον εαυτό της ειναι η λεγόμενη "μασκαρεμένη κατάθλιψη" πίσω απο επιθετικότητα.
Οπως οι μαμάδες, ανάλογα με το πόσο προσέχουν το μωρό η όχι καταλαβαίνουν οτι κάτι συμβαίνει και το πάνε στο γιατρό και το φροντίζουν αλλάζοντας κατι στην παρουσία τους, το άγγιγμα και την ποιότητα του, ετσι και όποιος εχει γάτα καλό είναι να προσέχει περίεργα ασυνήθιστα σημάδια αλλαγών, ιδιως σε γάτες που ζουν μόνες και δεν έχουν άλλη εναλλακτική λύση στα συναισθήματα τους απο την οικογένεια η τον άνθρωπο που τις έχει.

Στις γατες που ειναι μόνες
Στην περιπτωση αλλαγής στην οικογένεια η τον χώρο
Στην περίοδο προσαρμογής απο μία σε δύο η περισσότερες γάτες

οι σχέσεις με τον ιδιοκτήτη περνούν μια φορτισμένη φάση όπου τα συναισθήματα ζήλειας, ανασφάλειας η παραμέλησης ειναι έντονα και η κάθε γάτα τα διαχειρίζεται ανάλογα με τον χαρακτήρα της, άλλες ζηλεύουν φριχτά , ιδίως αν ο ιδιοκτήτης καλιέργησε απο μόνος του μια πολύ κτητική σχέση πραγμα που λέγεται δημιουργία "νεο-ανάγκης", κι άλλες λιγότερο.

Ο μόνος τρόπος που έχει παντως μια γατούλα να προσελκύσει προσοχή ειναι κάνοντας με κάποιον απο τους παραπάνω τρόπους κακό στον εαυτό της και δείχνοντας χάλια έτσι ώστε ο ιδιοκτήτης να πάρει το μύνημα.

Όσο πιο πολύ δεν το καταλαβαίνει ο ιδιοκτήτης τόσο τα συμπτώματα χειροτερεύουν και συνήθως όταν κάτσει και καταλάβει τι προβληματίζει την γάτα του και ασχοληθεί με αυτό είτε με περισσότερη προσοχή και ποιοτικό χρόνο είτε με το να τη βοηθήσει να προσαρμοστεί σ'ενα νέο μέρος η χώρο, τα συμπτώματα φεύγουν γρήγορα.

Προσωπικά είμαι κατά των ψυχοφαρμάκων σε ζώα, εκτός απο πολύ σπάνιες περιπτώσεις γιατί συνήθως έρχονται να καλύψουν την έλλειψη χρόνου και κατανόησης απο τον ιδιοκτήτη και τα προτεινει ο γιατρός σαν εύκολη και γρήγορη λύση ειτε σε μια πιεστική αίτηση του ιδιοκτήτη, είτε οταν δεν ξέρει κιόλας τι σημαίνει γενικότερα κατάθλιψη και πως αντιμετωπίζεται μη φαρμακευτικά και σε ζώα και σε ανθρώπους. Παρ όλο που οι γρήγορες εύκολες λύσεις γοητεύουν πάντα και ιδίως τους έλληνες ( η κατανάλωση ψυχοφαρμάκων στην έλλαδα ειναι πολυ ανώτερη απο άλλες ευρωπαικές χώρες) προσωπικά και στους ανθρώπους και στα ζώα πιστεύω οτι κανείς πρέπει ν'ασχολείται με το να καταλάβει τι γίνεται σε βάθος και τα φάρμακα να χρησιμοποιούνται μονο σε περιπτώσεις που αυτο δεν γίνεται, άλλωστε δεν ειναι χωρίς παρενέργειες και στους ανθρώπους και στα ζώα.

Άγχος, Κατάθλιψη και ιδιοκτήτες
Στους ασθενείς μου παρατηρώ για παράδειγμα οτι πολλές φορές έρχονται απο ψυχίατρο παίρνοντας αντικαταθλιπτικά ή ανχολυτικά στην αρχή της θεραπείας, γιατι δεν καταλαβαίνουν τι έχουν , με τι μηχανισμούς λειτουργούν και γιατι ειναι ανυπόμονοι βιαστικοί και θέλουν γρήγορες μαγικές λύσεις. Όταν σιγά σιγά καταλαβαίνουν τι τους συμβαίνει και γίνονται πιο ανεκτικοί και με κατανόηση προς τον εαυτό τους, τα φάρμακα μειώνονται και τελικά κόβονται και συνεχίζουμε βασιζόμενοι καθαρά στις ψυχικές τους δυνάμεις.

Το ίδιο ειναι και για τα ζωάκια, αν πέσουν σε ιδιοκτήτη υπομονετικό στοργικό, που τα προσέχει, σπάνια θα πάθουν κατι σοβαρό, αν παλι πέσουν σε κάποιον ανχώδη, βιαστικό, απαιτητικό άνθρωπο που δεν καταλαβαίνει τον εαυτο του αυτός θα έχει μια ταση να το πηγαινει συνέχεια στο γιατρό με το παραμικρό και πιθανόν το κλίμα άνχους να δημιουργεί συχνές ενοχλήσεις στο ζώο η μια εικόνα παραμέλησης παρά τη συχνή ιατρική φροντίδα.

Αλλωστε αν προσέξετε, αυτο συμβαινει φυσιολογικά στους νέους ιδιοκτήτες που υπερανχωμένοι ανχώνουν και το ζώο τους. Όταν το ξεπεράσουν, ηρεμεί και το ζώο. Και φυσικα η καταθλιψη ενος ιδιοκτήτη που φροντίζει με αργά βήματα και βαριά καρδιά, ή απο υποχρέωση μόνο ενα ζώο λογω δικής του ψυχικής ασθένειας πάντα επηρεάζει και το ζώο εν μέρει. Αν και οι γάτες είθισται να λειτουργούν κατευναστικά για τον ιδιοκτήτη σύμφωνα με ερευνες. Η θεωρια μου ειναι οτι αυτό γίνεται γιατί μέσω ταύτισης μεσα απο το χάδι που δίνεται απο τον ιδιοκτήτη και την προσοχή και ανταπόκριση που του δίνουν πίσω καλυπτονται με καθαρτικό τρόπο και προσωπικά του κενά τρυφερότητας στοργής και αγάπης, γιαυτο συχνα εχει την αίσθηση οτι μετά απο τα χάδια τα έχει "ξεχάσει όλα" .Αυτός ειναι και ο λόγος που πολλοι γιατροί συνιστούν γάτες σε ατομα με κατάθλιψη. Αυτο βέβαια μπορει να είναι πάλι μια ελπίδα να δωθει μια λύση μαγική απο απ έξω "πάρε μια γάτα θα σου φύγει η κατάθλιψη" και οταν δεν φεύγει, μιας και το ζωο αντιμετωπιστηκε σαν αντικείμενο πολλα ζωα καταλήγουν παραμελημένα αν δεν υπάρχει παράλληλα και μια αληθινή επιθυμία απο τον άνθρωπο να τα έχει.
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη yasmin1gr
Επιφανές Μέλος

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
By kelly on 01-02-07, 00:42
Μπραβο yasmin, πολυ καλη δουλεια για αλλη μια φορα
By Σεχρά on 01-02-07, 17:49
Ευχαριστούμε yasmin, που μας μαθαίνεις τόσα όμορφα πράγματα!!!:up:
το γατί στην αρχή του άρθρου μου ραγίζει την καρδιά!!!
Μου θυμίζει την Σεχρούλα το πρωί όταν φεύγω...
By yasmin1gr on 01-02-07, 18:20
Γι αυτο το διαλεξα εχει χαρακτηριστικη φατσα το καημενο πιο κατεθλιμενο και καημενο δεν γινεται... οντως η Σεχρα του μοιαζει μηπως να της επαιρνες μια παρεουλα??κανει πολυ καλο στην υγεια τους και τη διαθεση τους
By Σεχρά on 03-02-07, 00:00
Η Σεχραζάτ είναι το συφιλιασμένο γατί με το μπικουτί στο κεφάλι που έχω στο Avatar μου.Σε γενικές γραμμές είναι ένα ζωηρό γατάκι που κυνηγάει μπαλάκια μέσα στο σπίτι και ξέρει να απαιτεί αυτό που χρειαζεται!!! Το πιστεύεις οτι όταν φοράω την στολή για να πάω στην δουλειά(είμαι στρατιωτικός) πράγμα που σημαίνει οτι θα λείψω όλο το πρωί, μου γυρνάει την πλάτη και κρατάει μούτρα? τώρα μένει με τους γονείς μου (που κυριολεκτικά την λατρεύουν και αυτή το ίδιο) γιατί έχω πάρει μετάθεση εκτός Αθήνας και δουλεύω και αρκετά εκτός ωραρίου. Εχτές ζήτησε από την μητέρα μου να της ανοιξει το καλοριφέρ, δηλαδή νιούριζε δίπλα του και όταν το άναψε, θρονιάστηκε εκεί και δεν το κούναγε η χουχουλιάρα....:cool:
By yasmin1gr on 04-02-07, 20:17
Πρωτοτυπο το μπικουτι...
By Mil on 08-02-07, 10:59
Επιθετικότητα μετά την στείρωση.

Πρίν 1/2 μήνα έκανα στείρωση στον μικρό μου Mil.Απο τότε έχει αποκτήσει μια πολύ επιθετική συμπεριφορά!!!Εκεί που του κάνω χάδια με αρπάζει και αρχίζει να με δαγκώνει και να γρατζουνάει!Ποτέ πρίν δεν είχε τέτοια συμπεριφορά!!!!Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει και να μου πεί τί θα μποορούσα να κάνω γιανα ηρεμήσει???Φοβάμαι μήπως κάποια στιγμή δεν θα με αφήνει ούτε να το αγγίξω!?

Ευχαριστώ και περιμένω όποια λύση!
By AGGELIKI on 08-02-07, 11:08
ετσι κανει και σε μενα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι θεμα στειρωσεις.
By Σεχρά on 08-02-07, 15:29
Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
Πρωτοτυπο το μπικουτι...
ευχαριστω!!!
By yasmin1gr on 09-02-07, 18:44
Αρχική Δημοσίευση από Mil
Πρίν 1/2 μήνα έκανα στείρωση στον μικρό μου Mil.Απο τότε έχει αποκτήσει μια πολύ επιθετική συμπεριφορά!!!Εκεί που του κάνω χάδια με αρπάζει και αρχίζει να με δαγκώνει και να γρατζουνάει!Ποτέ πρίν δεν είχε τέτοια συμπεριφορά!!!!Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει και να μου πεί τί θα μποορούσα να κάνω γιανα ηρεμήσει???Φοβάμαι μήπως κάποια στιγμή δεν θα με αφήνει ούτε να το αγγίξω!?

Ευχαριστώ και περιμένω όποια λύση!
Χμμ ο γιατρος που την εκανε ειναι καλος? πηγε καλα η στειρωση? συνηθως ηρεμουν μετα δεν ειναι επιθετικα...!! περιεργο πες κι αλλα για το πως ζει και ελενξε μηπως ποναει η μηπως λειπεις πολλες ωρες απο το σπιτι καθως και πως τον ακουμπας
By evelynaRoidou on 28-03-07, 17:01
καλησπέρα Jasmin

Καλησπέρα Jasmin
Έχω εδώ και 2,5 χρόνια μια λατρεμένη γατούλα τη Ροδάνθη την οποία πρωτογνώρισα όταν μετακόμισα ως αδέσποτη που ερχόταν στην αυλή της πολυκατοικίας και νιαούριζε πεινασμένη.Είχα ήδη μια γατούλα τη γλυκύτατη,πανέμορφη Νεφέλη και ξεκίνησα να ταίζω καθημερινά τη Ροδάνθη για αρκετούς μήνες, μέχρι που με εμπιστεύτηκε αρκετά και την ανέβασα στο σπίτι.Η Νεφέλη ζήλεψε αρκετά στην αρχή αλλά τελικά έγιναν πολύ καλες φίλες.Η μία αποζητάει τη συντροφιά της άλλης.Η Ροδάνθη προσαρμόστηκε αργά και σταθερά.Είχαμε κάποια προβλήματα με την άμμο υγιεινής στην αρχή,αλλά τελικά το έμαθε και αυτό.Αυτό που πραγματικά με ανυσηχεί τους το τελευταίο χρόνο είναι ότι η Ροδάνθη ενώ απολαμβάνει ιδιαιτέρως το γεγονός ότι έχει πλέον όσο φαγητό θέλει,καναπέδες και κουβέρτες για ζεστασιά και πάρα πολλά χάδια και αγκαλιές,(όσα στερείται ένα αδέσποτο δηλαδή),συγχρόνως δείχνει να της λείπει το "έξω".Κοιτάζει από το μπαλκόνι προς τα κάτω και νιαουρίζει σπαρακτικά και μερικές φορές τρέχει πάνω κάτω στο σαλόνι σαν αφηνιασμένο άλογο.Κοιμάται σε όλη τη διάρκεια της ημέρας που ύπάρχει φως και όταν ξυπνάει τρώει πολύ και μετά νιαουρίζει σαν να κλαίει.Παρηγορείται μόνο από την αγκαλιά μου ή από την συντροφιά-παιχνίδι με την Νεφέλη.Ξέχασα να αναφέρω ότι όταν την πήρα ήταν περίπου 2,5 χρονών, άρα είχε μάθει να ζει έξω.Ρώτησα τον κτηνίατρο αν θα ήταν καλή ιδέα τώρα που καλοκαιριάζει να την αφήνω έξω στη γειτονιά για όση ώρα θέλει και να την ξαναπαίρνω στο διαμέρισμα όταν ακούσω το νιαούρισμα της,αλλά μου απάντησε ότι επειδή εχει πολύ καιρό να βγεί έξω ίσως να έχει ξεσυνηθίσει και είτε να την πατήσει αυτοκίνητο είτε να τρομάξει άμα την κυνυγήσει σκύλος και απομακρυνθεί πολύ τρέχοντας και δε μπορέσει να επιστρέψει.
Ισμήνη πές μου σε παρακαλώ τι πιστεύεις.Η Ροδάνθη πάσχει από κατάθλιψη;Μήπως της κανω κακό που την έχω στο σπίτι;Τι θα μπορούσα να κάνω για να την βοηθήσω;Δυστυχώς δε μένω σε μονοκατοικία με ατομική αυλή για να διευθετούσα το πρόβλημα πολύ πιο εύκολα.
Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.
By chouzouris on 28-03-07, 21:49
ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΕΞΩ! Ούτε μια στιγμή!!! Είναι καλύτερο να μην θυμάται το έξω.
Το να την βγάλεις έξω σημαίνει ότι αποδέχεσαι κάποια στιγμή να την χάσεις για πάντα.
Η συμπεριφορα που περιγράφεις είναι απολύτως φυσιολογική. Να την παίζεις λίγο παραπάνω και όλα θα πάνε καλά!
By evelynaRoidou on 28-03-07, 23:21
chouzouris σε ευχαριστώ πολυ.Με ενδιαφέρει να ακούσω απόψεις.
By nataliatsapidou on 29-03-07, 00:53
enelyna καλησπέρα. Δυσκολο το θέμα σου. Το μόνο σίγουρο είναι οτι η γατούλα σου νοιώθει τόσο ασφαλής όσο και εγκλωβισμένη. Δε νομιζω οτι υπάρχει μια απαντηση απόλυτη. Τα γατιά δεν ειναι άνθρωποι ούτε παιδιά να τα κρατάμε μεσα μακριά απο τους κινδύνους, είναι στη φυση τους να τρέχουν να παιζουν και να κυνηγουν, ετσι; Εγω προσωπικα ειχα ολη μου τη ζωη γατακια σε διαμερισματα και οταν μετακομισαμε σε σπιτι με κηπο, ειδα τεραστια αλλαγη, τα ζωακια πολυ πιο ενεργητικα και ευτυχισμενα. Με αποτελεσμα, βεβαια, να μην ειναι τοσο προσκολλημενα σε μας ολη την ωρα και να διατρεχουν κινδυνους. Εχουμε χασει γατακια απο διαφορους απο τους κινδυνους αυτους, γι αυτο το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι κανε ο,τι καλυτερο για το ζωακι και αντιμετωπισε υπευθυνα τις συνεπειες. Οπως και να χει, μπορει να ναι λιγοτερο επωδυνο και αγχωτικο για εμενα και σενα να κραταμε το κηδεμονευομενο γατακι μεσα για να μη το χασουμε και να μην παθει τιποτα, αλλα στο τελος ο καθενας θα αποφασισει διαφορετικα τι ακριβως σημαινει 'για το καλο' του ζωου. Εγω λεω να ακουσεις το ζωο πανω απ'ολα, παρατηρησε το και αν είναι πια δυστυχισμενο μεσα, ισως να πρεπει να ρισκαρεις. Ο τελευταιος μας γατουλης ηταν παρομοια περιπτωση, τον πηραμε απο το δρομο και οσο τον αφηναμε μεσα στο σπιτι υπεφερε και το βλεπαμε, γιατι ειχε μαθει στο τρεξιμο και το κυνηγι. Μαλιστα μενουμε σε προαστεια γεματα πρασινο και ελαχιστα αυτοκινητα. Δυστυχως τον χτυπησε αυτοκινητο πριν λιγο καιρο και τον χασαμε. Αλλα αν και μας λειπει και νοιωθουμε οτι ηταν μεγαλο κριμα που σκοτωθηκε τοσο νεο, θα ηταν πραγματικα μαρτυριο γι αυτον να μην εβγαινε ποτε εξω. Δυσκολη αποφαση, αλλα ετσι ειναι ολες. Ακου τη γατουλα σου και δεξου τις ενδεχομενες συνεπειες της αποφασης σου. Ακομα κι αν αυτο σημαινει να ανεχεσαι σταθερα τις ενοχες σου αν αποφασισεις να την κρατας μεσα (αν δεν μπορεις να συμφιλιωθεις με το αγχος ενδεχομενης απωλειας). Καλη τυχη και στα δυο σας, οπως και να χει, η γατουλα και εσυ ειστε τυχερες που βρηκε η μια την αλλη.
By Ismini on 29-03-07, 09:03
Καλημέρα Elina. Προσωπικά δεν γνωρίζω πολλά πράγματα για την κατάθλιψη στις γάτες, καθώς δεν μου έχει τύχει κάτι ανάλογο.
Εδω http://forum.mycat.gr/showthread.p...E8%EB%E9%F8%E7 θα βρεις τον ορισμό της κατάθλιψης, από τους κτηνίατρους που συμμετέχουν στο site.

Σύμφωνα λοιπόν με αυτά που γράφουν, νομίζω ότι η γατούλα σου δεν έχει κατάθλιψη, αλλά απλά διαμαρτύρεται για τον "εγκλεισμο" της.
Οταν μια γάτα βγαίνει εξω ειναι πολυ επικινδυνο για τη ζωή και την υγεία της. Προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα. Εμείς το Σίβα τον αφήνουμε μόνο να βγαίνει στο διάδρομο της πολυκατοικίας και να ανεβαίνει μέχρι την ταράτσα. Σε αυτό έχει συνηθίσει και του αρκεί. Ο δε Βαλεντίνο που τον μάζεψα από το δρόμο σε ηλικία περίπου 5 μηνών, ακόμα και με ανοιχτή την εξώπορτα δεν φεύγει, παρόλο που ακόμη δεν είναι στειρωμένος.
By evelynaRoidou on 29-03-07, 21:43
Ισμήνη και Ναταλια,ειλικρινά σας ευχαριστώ πολύ.Πράγματι είναι μια δύσκολη απόφαση.Πρέπει να ζυγίσω τα δικά μου θέλω και της γάτας.Μάλλον θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή και θα κρίνω από τις αντιδράσεις της Ροδάνθης εάν της κάνει καλό ή όχι.
By chouzouris on 30-03-07, 09:02
Δεν νομίζω ότι η Ροδάνθη θα επέλεγε ποτέ να πεθάνει από αυτοκίνητο...
By Έλενα on 30-03-07, 13:52
Μπράβο!!! Το άρθρο σου ήταν πραγματικά πολύ καλό!!!:up::up: :up:
By ritsak on 14-04-07, 19:31
Τριχόπτωση

Γεια σας φίλοι μου, θέλω και εγώ να ζητήσω την συμβουλή σας για τον Πάρη μου. Είναι 11 μηνών και τον έχω 9 μήνες. Είναι πολύ καλό γατί, δεν μου κάνει ζημιές και τον αγαπάω πολύ. Τους τελευταίους 3-4 μήνες έχω πρόβλημα με το τρίχωμά του. Μαδάει πάρα πολύ σε σημείο να φοβάμαι οτι κάτι έχει. Να σημειώσω εδώ οτι εδώ και 1 μήνα του δίνω ειδικές καψούλες που μου τις έδωσε ο κτηνίατρος αλλά αντί για καλύτερα χειρότερα. Είναι πολύ δύσκολά γιατί ο αέρας στο σπίτι γέμισε τρίχες και για τα παιδιά δεν είναι ό,τι καλύτερο. Όσο και να τον βουρτσίζω οι τρίχες δεν σταματάνε. Τι φταίει άραγε: Να πω εδώ οτι είναι από τις μακρύτριχες γάτες, όχι ράτσας. Τι να κάνω;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PARIS 1.jpg
Εμφανίσεις:  394
Μέγεθος:  526,4 KB  
By (*)Sofia(*) on 14-04-07, 22:32
Γεια σου yasmin! Ο δικός μου γατούλης είχε ένα πρόβλημα υγείας που το καταλάβαμε ακριβώς από τα συμπτώματα που περιέγραψες στο άρθρο σου (δεν έτρωγε,ξάπλωνε σε περίεργη θέση,απομονωνόταν,κοιμόταν πολύ).Έμεινε 4 μέρες στην κλινική.Ενώ η υγεία του φαίνεται να πηγαίνει καλύτερα και τρώει κανονικά πια,με ανησυχεί ότι εξακολουθεί να κοιμάται συνέχεια και να μην κάθεται κοντά μας. Και ενώ δεν ξάπλωνε σχεδόν ποτέ στο καλάθι του..τώρα δεν το αποχωρίζεται! Θεωρείς ότι θα του περάσει αν αναρρώσει πλήρως ή έχει υποστεί σοκ από την κλινική και τον πόνο που του προκάλεσαν;
By yasmin1gr on 17-04-07, 01:35
Αρχική Δημοσίευση από ritsak
Γεια σας φίλοι μου, θέλω και εγώ να ζητήσω την συμβουλή σας για τον Πάρη μου. Είναι 11 μηνών και τον έχω 9 μήνες. Είναι πολύ καλό γατί, δεν μου κάνει ζημιές και τον αγαπάω πολύ. Τους τελευταίους 3-4 μήνες έχω πρόβλημα με το τρίχωμά του. Μαδάει πάρα πολύ σε σημείο να φοβάμαι οτι κάτι έχει. Να σημειώσω εδώ οτι εδώ και 1 μήνα του δίνω ειδικές καψούλες που μου τις έδωσε ο κτηνίατρος αλλά αντί για καλύτερα χειρότερα. Είναι πολύ δύσκολά γιατί ο αέρας στο σπίτι γέμισε τρίχες και για τα παιδιά δεν είναι ό,τι καλύτερο. Όσο και να τον βουρτσίζω οι τρίχες δεν σταματάνε. Τι φταίει άραγε: Να πω εδώ οτι είναι από τις μακρύτριχες γάτες, όχι ράτσας. Τι να κάνω;
Δοκιμασες το glavaderm?παντως εξετασε μηπως εκτος απο τη φυσιολογικη απωλεια τριχας καθε ανοιξη εχει αλλαξει κατι και στον τροπο που ζει γενικα προσπαθησε να τον παιζεις περισσοτερο και πες μου νεα.
By yasmin1gr on 17-04-07, 01:42
Εβελυνα θα σου προτεινα προσωπικα να την βγαζεις εξω μεν αλλα δεμενη με το πιο μακρυ λουρακι σκυλου δε και φορωντας της σαμαρακι για γατες. Αν κανοντας αυτο αρκετες φορες δεις οτι συμπεριφερεται καλα κανει τη βολτα της και γυρνωντας ειναι πιο ευτυχισμενη θα σου προτεινα να την αφηνεις το πρωι η το βραδυ λιγες ωρες εξω αν δεις οτι γυρναει σε σενα. Η αλλη λυση θα ειναι ν ααντεξεισ τον φυσιολογικό της θρηνο που χανει την ελευθερια του εξω οσο καιρο παρει και να την βοηθησεις να προσαρμοστει μονιμως μεσα για παραδειγμα εχοντας την συνεχεια κοντα σου η δινοντας νεα παιχνιδια και παιζοντας μαζι της για να δει οτι και μεσα καλα ειναι εξισου υπαρχουν πολοι μεγαλοι και ψηλοι ονυχοτριφτες με πολλα ποθλακια κλπ ποθ ειναι υποκαταστατα δεντρων για μεσα αν της παρεις ενα θα παιζει με την αλλη εκει πανω και θα εξασκειτε οπως εξω
By evelynaRoidou on 21-04-07, 11:22
Yasmin καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.
Η μικρή Ροδάνθη τώρα που της πέρασε ο οίστρος είναι πολύ πιο ήρεμη και δε ζητάει να βγει έξω.(έφυγαν και οι αρσενικοί από κάτω).Αν και είναι στειρωμένη παρουσιάζει κανονικά κύκλο και είναι πάντα αναστατωμένη αρχές άνοιξης και καλοκαιριού.Σαν να μην εξαρτάται ο οίστρος μόνο από τις ωοθήκες.Για να είμαι ειλικρινής φοβάμαι πολύ να τη βγάλω έξω για όλους τους κινδύνους που υπάρχουν.Όσο αφορά το ονυχοδρόμιο δέντρο το σκέφτομαι σοβαρά να τις το πάρω,αν και στο τέλος θα βγούμε εμείς έξω για να βολευτούν όλα τα πράγματα για τις γάτες, το σπίτι δεν είναι και τόσο μεγάλο!Εξακολουθώ να αναρωτιέμαι.Τι είναι καλύτερο.Να ρισκάρεις επιτρέποντας κάποιες ώρες ελευθερίας ή να τις εχεις κλεισμένες σε ένα χρυσό κλουβί.Εάν μπορούσαν να μιλήσουν οι ίδιες οι γάτες φοβάμαι για την απάντηση που θα έδιναν.
Σε ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σου.
Εβελύνα
By μελινάκι on 21-04-07, 12:40
εμενα παρουσιασε ο γατουλης μου καποια απο τα συμπτωματα μολις χτες!!
By evelynaRoidou on 21-04-07, 13:05
Μελινάκι είναι ο γατούλης σου στειρωμένος και παρουσιάζει οίστρο;
By μελινάκι on 21-04-07, 13:40
ναι στειρωμενος ειναι
By ruko on 22-04-07, 13:34
Εβελύνα, γεια σου.
Αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία, νομίζω πως την ανάγκη του έξω την έχουν σχεδόν όλες οι γάτες, ακόμη κι αν έχουν μάθει να ζουν στο σπίτι, πόσω μάλλον η Ροδάνθη...

Τώρα, πέρα από το θεωρητικό ερώτημα, αν είναι προτιμότερο το έξω με τους κινδύνους του αποό το χρυσό κλουβί, καλύτερα να εξετάσεις τη συγκεκριμένη περίπτωση που αντιμετωπίζεις: η Ροδάνθη είναι 5 ετών (αν κατάλαβα σωστά), έχει να βγει έξω 2,5 χρόνια και δε μένεις σε περιοχή που να μπορεί να βγει έξω εύκολα και με κάποια σχετική ασφάλεια. Κατά συνέπεια, ίσως είναι καλύτερο να την κρατήσεις μέσα και, όπως πρότειναν τα κορίτσια, να παίζεις περισσότερο μαζί της ή να της πάρεις το ονυχοδρόμιο που έλεγες.

Αλλά σε καταλαβαίνω απόλυτα, βλέπω και το δικό μου που είναι μέσα όλη μέρα και μελαγχολεί. Είναι και μοναχούλης...

Όσο για τον οίστρο, διάβασα πως πολλές στειρωμένες γάτες διατηρούν σεξουαλικές συμπεριφορές, ιδίως αν στειρώθηκαν σε μεγάλη ηλικία (όπως υποθέτω συνέβη στην περίπτωση της Ροδάνθης).
By yasmin1gr on 22-04-07, 16:57
Αρχική Δημοσίευση από evelynaRoidou
Yasmin καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.
Η μικρή Ροδάνθη τώρα που της πέρασε ο οίστρος είναι πολύ πιο ήρεμη και δε ζητάει να βγει έξω.(έφυγαν και οι αρσενικοί από κάτω).Αν και είναι στειρωμένη παρουσιάζει κανονικά κύκλο και είναι πάντα αναστατωμένη αρχές άνοιξης και καλοκαιριού.Σαν να μην εξαρτάται ο οίστρος μόνο από τις ωοθήκες.Για να είμαι ειλικρινής φοβάμαι πολύ να τη βγάλω έξω για όλους τους κινδύνους που υπάρχουν.Όσο αφορά το ονυχοδρόμιο δέντρο το σκέφτομαι σοβαρά να τις το πάρω,αν και στο τέλος θα βγούμε εμείς έξω για να βολευτούν όλα τα πράγματα για τις γάτες, το σπίτι δεν είναι και τόσο μεγάλο!Εξακολουθώ να αναρωτιέμαι.Τι είναι καλύτερο.Να ρισκάρεις επιτρέποντας κάποιες ώρες ελευθερίας ή να τις εχεις κλεισμένες σε ένα χρυσό κλουβί.Εάν μπορούσαν να μιλήσουν οι ίδιες οι γάτες φοβάμαι για την απάντηση που θα έδιναν.
Σε ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σου.
Εβελύνα
Υπαρχουν cat trees που στερεωνονται στον τοιχο για εξοικονομηση χωρου οσο για τα αλλα αν τη βγαζεις καθε δυο μερες μια βολτιτσα με σαμαρακι σφιχτα δεμενο νομιζω θα ξανανιωσει. Αλλη γατα εχεις να παιζει?
By ritsak on 22-04-07, 20:03
yasmin,γειά σου. Άργησα να σου γράψω νέα αλλα προσπαθώ να βρω τι γίνεται για να έχω κάτι να γράψω. η κατάσταση παραμένει η ίδια και προχθές τον πήγα πάλι στο γιατρό για να δω μήπως είναι η φυσιολογιή ανοιξιάτικη τριχόπτωση και τζάμπα ανησυχώ. ¨ομως είχα δίκιο. Η τριχόπτωση είναι υπερβολική χωρίς όμως το δέρμα του να έχει κάποιο πρόβλημα. Πριν 2 μήνες του έκανα στείρωση και σκεφτήκαμε μήπως είναι ορμονικό αλλά ή γιατρός λέει ότι αν ήταν ορμονικό σε δυό μήνες θα είχε βρει ο οργανισμός την ισορροπία του. Την ρώτησα για το glavaderm που μου είπες και είπε οτι και αυτό που του δίνω είναι παρόμοιο.Viacutan plus λέγεται. Τελικά μου έδωσε μια ενισχυμένη τροφή της purina για να δούμε μήπως είναι θέμα διατροφής να και εγώ δεν άλλαξα την τροφή του εδώ και 5 μήνες. Οι συνθήκες ζωής του δεν έχουν αλλάξει ούτε και οι συνήθειές μας. Τι να πω δεν ξέρω! Σήμερα τον πήραμε το μεσημέρι στο χωριό που πήγαμε για φαγητό και τον αφήσαμε στην αυλή να αλλάξει τον αέρα του και να τρέξει να σκαρφαλώσει και να εκτοωθεί. Στην αρχή φοβότανε πολύ, όλο δίπλα μας ήτανε αλλά στο τέλος δεν ήθελε να φύγει. Νομίζω πως δεν θα τον ξαναπάω γιατί θα του αρέσει και θα τον χάσω. Που να ξανακλειστεί πάλι στο διαμέρισμα. Αυτά τα νέα από τον Πάρη μου. Περιμένω να δω αν θα αποδόσει η διατροφή και αν έχετε και εσείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει πείτε μου θα σας είμαι υπόχρεη.
Φιλάκια.
By yasmin1gr on 22-04-07, 20:13
Λοιπον σου εχω μια σιγουρη λυση απλα δεν ξερω πώς θα την παρεις... νομιζω οτι ο γατουλης σου θα ηταν παρα πολυ ευτυχισμενος αν του εφερνες μονιμη παρεα.. τι θα ελεγες για ενα μικρο δευτερο γατακι?? Μη βιαστείς να το απορίψεις σκέψου τα υπερ: θα σωσεις ενα αδεσποτακι και με αυτη την ευκαιρια θα εξασφαλίσεις στον γατούλη σου συντροφιά υγεια και σε εσενα μια πολύτιμη ησυχία. Με λίγη τροφη εξτρα και το ιδιο γατοφόρο , χωρίς αλλη αλλαγή εκτός απο τρείς εξετασεις για τα πρωτα του εμβόλια θα λυσεις μια κα καλη ολα τα προβλήματα και θα εχεις κάνει και μια καλή πράξη... αρα ολοι θα κοιμαστε πιο ησυχοι. Οσο για το πιο γατακι θα παρεις? εδω ειμαστε παλι !!! Θα σου βρούμε το κατάλληλο!
By evelynaRoidou on 25-04-07, 14:12
Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
Υπαρχουν cat trees που στερεωνονται στον τοιχο για εξοικονομηση χωρου οσο για τα αλλα αν τη βγαζεις καθε δυο μερες μια βολτιτσα με σαμαρακι σφιχτα δεμενο νομιζω θα ξανανιωσει. Αλλη γατα εχεις να παιζει?
Ναι έχω τη Νεφέλη μου.Παίζουν πολύ οι δυο τους.Αφότου ξυπνήσουν από τον 16ωρο τεμπελούπνο τους!Από ποντικάκια,τρελλόμπαλλα,κουδουνάκια, ονυχοδρόμια,λούτρινα πουλάκια και σκυλάκια βρίθει το σπίτι.Μόνο ονυχοδρόμιο δέντρο δεν έχουμε αγοράσει ακόμα!
Εφάρμοσα αυτό που μου πρότεινες και είδα κάποιο αποτέλεσμα.Κάθε φορά που κλαίει σπαρακτικά στο μπαλκόνι την πέρνω αγγαλίτσα,αφήνω ότι και να κάνω,και ασχολούμαι μόνο μαζί της.Ηρεμεί και χουρχουρίζει.Εστω και προσωρινώς.Μετά έχω να αντιμετωπίσω τα μούτρα της Νεφέλης και καλούμαι να διευθετίσω τους καυγάδες τους διότι η Νεφέλη πλακώνει στο ξύλο τη Ροδάνθη από τη ζήλεια της.
Όχι δεν έχω δοκιμάσει να τη βγάλω βόλτα με λουράκι.Φοβάμαι πως θα της αρέσει τόσο πολύ που δε θα μπορώ να τη μαζέψω στο σπίτι με όλα τα επακόλουθα.Ακόμα το δουλεύω μέσα μου.
Σε ευχαριστώ και καλό σου απόγευμα.
Εβελύνα
By evelynaRoidou on 25-04-07, 14:25
Αρχική Δημοσίευση από ruko
Εβελύνα, γεια σου.
Αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία, νομίζω πως την ανάγκη του έξω την έχουν σχεδόν όλες οι γάτες, ακόμη κι αν έχουν μάθει να ζουν στο σπίτι, πόσω μάλλον η Ροδάνθη...

Τώρα, πέρα από το θεωρητικό ερώτημα, αν είναι προτιμότερο το έξω με τους κινδύνους του αποό το χρυσό κλουβί, καλύτερα να εξετάσεις τη συγκεκριμένη περίπτωση που αντιμετωπίζεις: η Ροδάνθη είναι 5 ετών (αν κατάλαβα σωστά), έχει να βγει έξω 2,5 χρόνια και δε μένεις σε περιοχή που να μπορεί να βγει έξω εύκολα και με κάποια σχετική ασφάλεια. Κατά συνέπεια, ίσως είναι καλύτερο να την κρατήσεις μέσα και, όπως πρότειναν τα κορίτσια, να παίζεις περισσότερο μαζί της ή να της πάρεις το ονυχοδρόμιο που έλεγες.

Αλλά σε καταλαβαίνω απόλυτα, βλέπω και το δικό μου που είναι μέσα όλη μέρα και μελαγχολεί. Είναι και μοναχούλης...

Όσο για τον οίστρο, διάβασα πως πολλές στειρωμένες γάτες διατηρούν σεξουαλικές συμπεριφορές, ιδίως αν στειρώθηκαν σε μεγάλη ηλικία (όπως υποθέτω συνέβη στην περίπτωση της Ροδάνθης).
Ο γιατρός μου είπε ότι αν μια γάτα στειρωθεί σε περίοδο οίστρου συνήθως παραμένουν μέσα στο σώμα ιστοί των ωοθηκών που μπορεί να παράξουν κάποια εποχή και πάλι σεξουαλικές ορμόνες.Γιαυτό το λόγο είναι καλύτερα να κάνουμε υπομονή την εποχή του οίστου τους και να τις στειρώνουμε μετά τη λήξη του κύκλου.Την παραπάνω άποψη δε τη δέχονται όλου οι γιατροί.Οπως και ο παλιός μας γιατρός ο οποίος δέχτηκε να της κάνει στείρωση ενώ είχε οίστρο.
Σε ευχαριστώ για το ένδιαφέρον σου.
Εβελύνα
By Martes on 29-02-12, 01:11
Απάντηση: Κατάθλιψη στη Γάτα

Πόσο χρονών είναι ο Μil? Μήπως έγκειται καθαρά σε παιχνιδιάρικη συμπεριφορά & δεν έχει καμία σχέση με την επέμβαση...;
By eratolamusa on 31-08-12, 20:07
Αναγκαστηκαμε οικογεννιακος να μετακομισουμε στην Βουλγαρια ταξιδεψαμε με αυτοκινητο 12 ωρες με 3 γατες (τη δικια μου την Ισιδα τις αλλες 2 που ειναι της μανας μου και της αδερφης μου. ) Εγω θα μινω μονη μου στην Σοφια σε γκαρσονιερα η οποια ειναι σε ανακαινιση .Η γατουλα μου η Ισιδα(2 ετων) ταξισεψε μαζι μου τοσες ωρες και τωρα πρεπει να συνηθισει χωρις την παρεα των αλλων 2 γατιων σ αυτο το σπιτι το οποιο εχει να υποστει ακομα πολλες αλλαγες. Ειμαστε εδω περιπου 3 μερες και η Ισιδα παρουσιαζει καποια σιμαδια καταθλιψης. Ολη την ημερα κοιμαται στο σπιτιακι η στο κρεβατακι της τρωει και μετα ξανακοιμαται, δεν εχει ορεξη για παιχνιδι ενω πριν ηταν πολυ παιχνιδιαρα. Το βραδυ παρουσιαζει εντονη δραστηριοτητα πραγμα περιεργο γιατι εχει μαθει μαζι μου να κοιμαται απο μικρη και να σηκωνετε μαζι μου. Προσπαθω να της φτιαξω το κεφι με παιχνιδια και χαδια αλλα εξακολουθει να ναι πεσμενη . Κοιταει συνεχεια τρομαγμενη απ το παραθυρο,εχει μεγαλωσει σε ησυχο διαμερισμα 1ο και 2ο οροφο και τωρα ξαφνικα βρισκεται στον 8ο. τρομαζει με καθε ηχο πολλες φορες χωνεται σε γωνιες και κρυβεται . Εχω παντου σκορπισμενα δικα της πραγματα με την μυρωδια της για να αισθανεται πιο ανετα αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω. Φοβαμαι μηπως χειροτερεψει. Παρακαλω οποιος μπορει να με συμβουλεψει δεν ξερω πως να την βοηθησω.
By Mauros Gatos on 31-08-12, 20:15
Αρχική Δημοσίευση από eratolamusa
Αναγκαστηκαμε οικογεννιακος να μετακομισουμε στην Βουλγαρια ταξιδεψαμε με αυτοκινητο 12 ωρες με 3 γατες (τη δικια μου την Ισιδα τις αλλες 2 που ειναι της μανας μου και της αδερφης μου. ) Εγω θα μινω μονη μου στην Σοφια σε γκαρσονιερα η οποια ειναι σε ανακαινιση .Η γατουλα μου η Ισιδα(2 ετων) ταξισεψε μαζι μου τοσες ωρες και τωρα πρεπει να συνηθισει χωρις την παρεα των αλλων 2 γατιων σ αυτο το σπιτι το οποιο εχει να υποστει ακομα πολλες αλλαγες. Ειμαστε εδω περιπου 3 μερες και η Ισιδα παρουσιαζει καποια σιμαδια καταθλιψης. Ολη την ημερα κοιμαται στο σπιτιακι η στο κρεβατακι της τρωει και μετα ξανακοιμαται, δεν εχει ορεξη για παιχνιδι ενω πριν ηταν πολυ παιχνιδιαρα. Το βραδυ παρουσιαζει εντονη δραστηριοτητα πραγμα περιεργο γιατι εχει μαθει μαζι μου να κοιμαται απο μικρη και να σηκωνετε μαζι μου. Προσπαθω να της φτιαξω το κεφι με παιχνιδια και χαδια αλλα εξακολουθει να ναι πεσμενη . Κοιταει συνεχεια τρομαγμενη απ το παραθυρο,εχει μεγαλωσει σε ησυχο διαμερισμα 1ο και 2ο οροφο και τωρα ξαφνικα βρισκεται στον 8ο. τρομαζει με καθε ηχο πολλες φορες χωνεται σε γωνιες και κρυβεται . Εχω παντου σκορπισμενα δικα της πραγματα με την μυρωδια της για να αισθανεται πιο ανετα αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω. Φοβαμαι μηπως χειροτερεψει. Παρακαλω οποιος μπορει να με συμβουλεψει δεν ξερω πως να την βοηθησω.
Οι γατες ειναι ζωα που ναι μεν προσαρμοζονται σχετικα ευκολα αλλα χρειαζονται λιγο χρονο για να το πετυχουν. .Εμεις οταν ειχαμε μετακομισει ηταν μικρουλης αλλα ειχε επισης τρομαξει και ειχε αδειασει σε ενα σημειο στο κεφαλακι του απο το στρες. Συνεχισε να την ηρεμεις με χαδια και βγαζε της κοντα τα αγαπημενα της αντικειμενα απο το παλιο σπιτι.Καλη δυναμη!
By Πουπουλίνα on 31-08-12, 20:17
Απάντηση: Κατάθλιψη στη γάτα

Καλησπέρα.Ειναι φυσιολογική πάντως η συμπεριφορά της,καθώς οντως η γάτα δένεται πολύ με το σπιτι που ζει.
Και εμενα περίπου τα ιδια έκανε ο ένας μου γάτος.Αυτός μάλιστα κρυβόταν μέσα στην κλειστή αμμολεκάνη,και επίσης το βράδυ πήγαινε μπροστά απο τα παράθυρα και την πόρτα ,την γρατζούναγε και έκλαιγε.Σε καμια βδόμάδα πάντως του πέρασε.
Απέφυγε τους δυνατούς θορύβους όσο μπορείς,μίλα της γλυκά,χάιδευε την και όλα θα πάνε καλά .Λιγη υπομολη θέλει.Και να μην νιώθει εσένα ταραγμένη.
By eratolamusa on 31-08-12, 20:41

Ευχαριστω πολυ... Ελπιζω οντως να της περασει γρηγορα και να πανε ολα καλα γενικα ειναι γατα που στρεσαρεται ευκολα η μανα της την εγκατελειψε νωρις και στην ουσια εγω ειμαι η μαμα της και τωρα ισως νιωθει οτι εγω ευθυνομαι που την πηρα απ το σπιτι της και την φερνω σε ενα αγνωστο μερος της στερω την αναγκη να αισθανεται ανεξαρτητη την καταλαβαινω αλλα να την γυρισω σεν μπορω πρεπει να προσαρμοστει .. Ευχαριστω πολυ για τον ενδιαφερον
By Πουπουλίνα on 31-08-12, 20:48

χμ...τα ιδια και ο δικος μου.Ειναι παρα πολυ φοβιτσιαρης.
By Selina Kyle on 02-09-12, 10:28
Πως είναι το διαμέρισμα στη Σόφια; Υπάρχει τρόπος εμπλουτισμού του, προσαρμογή του στις ανάγκες μιας γάτας; Δηλαδή περίφραξη μπαλκονιού ή προσθήκη χώρων όπου η γατούλα σου μπορεί να ανεβαίνει ψηλά (μέσα στο διαμέρισμα) όπου θα αισθάνεται περισσότερη ασφάλεια; Γενικά εμπλούτισέ το όσο περισσότερο γίνεται, αύξησε τις κρυψώνες και τα κρεβάτια, εκμεταλλεύσου τον χώρο που έχεις όσο πιο καλά μπορείς.
By Vassiliki-Titos on 03-10-12, 22:12

Γεια σας κι από μένα. Έχω ένα γατούλη τον Τίτο, τον βρήκα στα σκουπίδια όταν ήταν 4 ημερών. Τώρα είναι 4 μηνών και μέχρι πριν από 1 μήνα ήταν μια χαρά. Βέβαια μέναμε σε άλλο σπίτι, μπορούσε να μπαίνει και να βγαίνει από ένα παράθυρο όποτε ήθελε. Τώρα μετακομίσαμε σε όροφο κι επιπλέον δεν είμαστε οι δυο μας αλλά μαζί με μια ακόμα κοπέλα η οποία τον λατρεύει. Τον τελευταίο αυτό μήνα έχει αλλάξει τελείως!!! Δαγκώνει, τρέχει πάνω κάτω σαν τρελός, γρατζουνάει το πάτωμα, μας ξυπνάει ξημερώματα και όταν δεν κοιμάται κάνει σχεδόν συνέχεια ένα περίεργο ήχο που δεν είναι ούτε νιαούρισμα, ούτε γουργούρισμα. Αφήστε που τις περισσότερες φορές που πάω να τον χαιδέψω ή να παίξω μαζί του φεύγει τρέχοντας!!!! Στο άλλο σπίτι κοιμόταν στα πόδια μου, τώρα ούτε να με πλησιάσει.... Μπορείτε να με βοηθήσετε;;;;

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Κατάθλιψη γάτας - Από sardela
      Το θέμα έχει λάβει 181 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-09-14 στις 11:30.
    • Στρες στη γάτα και κατάθλιψη - Από vasopent
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-06-12 στις 21:20.
    • Δελφίνι σε κατάθλιψη... - Από mimikaki
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-02-07 στις 09:40.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους