Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,475 εγγεγραμμένα μέλη και 718,471 μηνύματα σε 22,632 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 398 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φλεγμονή στο μάτι που δεν υποχωρεί

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexianna
. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O alexianna α έγραψε στις 21:14, 19-12-13:

Καλησπέρα σας,

η αγωνιώδης ιστορία μου έχει ως εξής. Ταϊζω έναν γατούλη μου στον κήπο, ο οποίος είναι 1,5 έτους. Πριν 6 εβδομάδες παρατήρησα ότι το ένα του μάτι ήταν θολό και κόκκινο, τον πήγα στον κτηνίατρο και μου είπε ότι είχε μία γρατζουνιά και άρχισα να του βάζω ένα κολλύριο που μου έδωσε. Το μάτι όμως δεν καλυτέρεψε και πριν από μία εβδομάδα τον ξαναπήγα στο γιατρό. Του έβαλε κολλύριο αλλά δεν έκανε κάτι και έτσι τον πήγα σε ειδική οφθαλμίατρο κτηνίατρο. Εκείνη μου είπε ότι το μάτι έχει οριακά αυξημένη πίεση και φλεγμονή, που δεν θεωρούσε ότι ήταν από την γρατζουνιά, η οποία παρέμενε και μου είπε ότι παίζει το ζώο να έχει κάποιο λοιμώδες νόσημα. Του έκανα όλες τις εξετάσεις και δεν έχει τίποτα και εντωμεταξύ τον άφησα στον κτηνίατρο για να του κάνει εντατική αγωγή με αντιβίωση και δύο κολλύρια (αντιφλεγμονώδες και αντιβιοτικό). Το θέμα είναι ότι 4 μέρες μετά το μάτι έχει ελάχιστη βελτίωση και ο γατούλης έπεσε πάρα πολύ, δεν τρώει και δεν κουνιέται.
Ο γιατρός πήρε ως πιθανότητα να έπεσε ψυχολογικά, επειδή είναι σε κλουβί για τη θεραπεία όμως δεν το θεωρεί πολύ πιθανό μιας και ο γατούλης είναι ήδη 8 μέρες σε κλουβί και ήταν εντάξει. Επομένως προσανατολιζόμαστε στο να πονάει αλλά η οφθαλμίατρος είπε ότι δεν παίζει να πονάει τόσο πολύ καθαρά και μόνο από το μάτι και ότι μπορεί να υπάρχει όγκος από πίσω και γιαυτό να πονάει και να μην φτιάχνει το μάτι. Μου είπαν ότι μόνο με αξονική μπορεί να φανεί αν υπάρχει όγκος αλλά αυτό κοστίζει ένα αστρονομικό ποσό, χώρια που αν έχει όγκο εκεί λίγα μπορούν να γίνουν.
Αποφάσισα λοιπόν να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα (που μου είπε η οφθαλμίατρος ότι το κολλύριο θα έχει δράσει) και αν δεν έχει γίνει τίποτα και το γατί εξακολουθεί να είναι χάλια να μπει χειρουργείο να του αφαιρεθεί το μάτι και εκεί να δει ο γιατρός αν υπάρχει όγκος.
Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, είναι βάρβαρο να του αφαιρέσω το μάτι αλλά από την άλλη δεν μπορεί να κινδυνεύει και η ζωή του από αυτό και να υποφέρει τόσο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 21:41, 19-12-13:

Αλεξιάννα μου εύχομαι με όλη μου την καρδιά να είναι κάτι πολύ πιο απλό, που θα έχει υποχωρήσει ως τη Δευτέρα... Ό,τι καλύτερο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 00:36, 22-12-13:

Καλησπέρα επειδή και εγώ αυτή την στιγμή αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον γατούλη που έχω μαζέψει τελευταία σπίτι μου, ήθελα να σου πω ότι δεν νομίζω ότι η φλεγμονή περνάει τόσο εύκολα. Εγώ τον πήγα στην κυρία Σκούντζου ειδική στα μάτια και μου έδωσε μια θεραπεία με κολύρια τζελ λυσίνες και αντιβίωση. Μήπως να τον πήγαινες μια βόλτα εκεί. Ίσως το μάτι του να πονάει για αυτό και να είναι κακοδιάθετος. Γιατί δεν τον κρατούσες σπίτι να του κάνεις εσύ την θεραπεία. Εκτός αν είναι άγριος... Πάντως εμένα μου είπε η θεραπεία είναι για 3 εβδομάδες και θα τον ξαναδεί πάλι...
Εύχομαι περαστικά στον γατούλη σου και να βρεθεί η καταλληλότερη λύση.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 10:42, 22-12-13:

Μπορει να νιωθει αβολα και στεναχωρεμενος που ειναι κλεισμενος σε κλουβι. Ειναι αγριος και δεν μπορει να του γινει η θεραπεια χωρις να ειναι σε κλουβι; Μηπως να το επαιρνες και για μια δευτερη γνωμη; Κριμα να βγει το ματι του ειδικα αν γινει αδικα και δεν εχει τιποτα τελικα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Φλεγμονή μετά τη στείρωση! - Από Ξένια
      Το θέμα έχει λάβει 36 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-09-11 στις 11:40.
    • Πιθανή φλεγμονή - Από sotiria-k
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-06-10 στις 15:38.
    • Φλεγμονή στον οισοφάγο - Από chaton22
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-07-09 στις 09:30.
    • Μάτι - Από eleni999
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-06-08 στις 20:27.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους