Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,327 εγγεγραμμένα μέλη και 718,379 μηνύματα σε 22,608 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 122 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Θρομβοεμβολή!

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,661 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:45, 01-06-18:

Argy μου δυστυχώς δεν γνωρίζω πάρα μόνο πώς να συγκρίνω τις αναγραφόμενες τιμές με τις φυσιολογικές. Και όντως, η κρεατινίνη και η ουρία φαίνονται αρκετά "τσιμπιμένες". Μακάρι να ήμουν γιατρός να βοηθούσα...
Ο κτηνίατρος που είδε τις εξετάσεις, τι εκτίμηση έκανε και σε σχέση με προηγούμενες;
Σου είπε τι προοπτικές υπάρχουν;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Argy
H Argy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 21:23, 01-06-18:

Αλλοίμονο alcyone m,δεν έχω τέτοιες προσδοκίες..απλά τα ανέβασα μήπως περάσει κάποιος κτηνίατρος απο δω μέσα ή κάποιος με παρόμοιο ιστορικό στις τιμές ή έστω περίπου,για να έπαιρνα μια επιπλέον γνώμη για την εξέλιξη του...Η κτηνίατρος είπε μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.!!!Θα συνεχίσουμε μόνο με την ειδική τροφή,θα μειώσουμε το lasix απο 1/4 σε 1/6 και σε κμ βδομάδα θα πάμε να μετρήσει τα υγρά..ε και θα ελπίζουμε με την ειδική τροφή μήπως και μειωθούν...λέω να μην τον ζορίσω ξανά με σύριγγα..να τρώει δηλαδή όπωτε θέλει και όσο θέλει αυτός..σήμερα τσάκισε μισή Hills,εξεπλάγην..!!απλά τρώει πολύ λίγο όπως και όταν ήταν υγιές σε τακτά διαστήματα..δηλαδή ανα μια ώρα με τη κονσέρβα στο χέρι...και όσο φάει..όμως έχει και βραδυνές λιγούρες και έχω γίνει κουκουβάγια τις τελευταίες μέρες..το βράδυ δεν ξέρω γιατί,τρώει λίγο περισσότερο...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 01-06-18 στις 21:29.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,661 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:37, 01-06-18:

Όπως και να'χει, κάνεις οτι είναι ανθρωπίνως δυνατόν ώστε να έχει μια καλή ποιότητα ζωής. Από κει κι έπειτα, ας ευχόμαστε κι ας προσευχόμαστε για το καλύτερο - τουλάχιστον να διατηρηθεί όσο μπορεί η κατάστασή του ελεγχόμενη.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 21:46, 01-06-18:

απο άρθρο ενός κτηνιατρου που διάβασα εδώ στο forum έλεγε πως για το 3ο στάδιο (κρεατινίνη 2,9 έως 5 mg/dl)...αυτό που είμαστε εμείς, μέσης βαρύτητας νεφρικής ανεπάρκειας πρέπει να γίνει θεραπευτική προσπάθεια πριν προχωρήσει η ανεπάρκεια στο ουραιμικό σύνδρομο. Απαιτειται συχνή εργαστηριακή διερεύνηση του ζώου και κατάλληλη αντιμετώπιση των συμπτωμάτων... και αυτό κάνουμε..δεν μου αρέσει να γίνομαι γκρινιάρα αλλά ήρθανε τα πάνω κάτω, τα δεξιά αριστερά, τα πίσω μπρος και ούτω καθεξής....που να σταυροκοπιέμαι απο πάνω του και γω και σεις και όλοι μαζί δεν υπάρχει γυρισμός...εύχομαι μόνο να φύγει χωρίς πόνο και να μην υποστεί ξανά θρομβοεμβολή..αν πάμε στο 4ο στάδιο και αρχίσει εμετούς,επιληπτικές κρίσεις κ.α ε εκεί...μάλλον θα προβούμε σε ευθανασία..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 01-06-18 στις 22:03.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:01, 01-06-18:

Και πολύ ορθά το χειρίζεσαι το θέμα με δύναμη, κουράγιο, αποφασιστικότητα...
Δεν ξέρω κατά πόσο η κατάστασή του δύναται να είναι αναστρέψιμη, με την έννοια της βελτίωσης, το ζητούμενο δεν παύει να είναι η συντήρηση στα τωρινά επίπεδα για όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 22:16, 01-06-18:

το μόνο που βελτιώθηκε είναι η κίνηση στα πίσω άκρα..όπως έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα άρχισε να ανεβοκατεβαίνει σκάλες,καναπέδες και να έρχεται και στα άλλα μέρη του σπιτιού που πριν περιοριζόταν μόνο δωμάτιο-μπαλκόνι...λες;;;να πάμε κλιμακωτά προς το χειρότερο;;;θα δείξει...κουράγιο;;;;δύναμη;;;;μάλλον δεν διαβάσατε προηγούμενα μηνύματα..και νευρικές κρίσεις είχα και καμιά εικοσαριά φρίκες στην αρχή και ένα παρολίγον ξεκατίνιασμα για ασήμαντο λόγο...είπαμε θέλω πολύ δουλείτσα ακόμη στο θέμα υπομονή..λες γι' αυτό να περνώ τέτοια δοκιμασία;;πολλά περνούν απ'το μυαλό..να σαι καλά roccohooshie,glad you joined us..και σεις καλά ξεμπερδέματα ή έστω να παραμείνετε εκεί..στα χαμηλά..εμείς όπως κατάλαβες σας βλέπουμε απο ψηλά.!!! γι'αυτό ας ακούσουμε λίγη μουσική να ξεχαστούμε λίγο...το ακούω αυτές τις μέρες&μου αρέσει..σας καληνυχτίζω με τον μοναδικό Willie Nelson..https://youtu.be/v525UGbA448
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 01-06-18 στις 22:40.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:21, 01-06-18:

Argy καλησπέρα κι από εμένα. Θέλω να σου πω ότι χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους εδώ, που χειρίζονται τέτοιου είδους δύσκολα θέματα με τα ζώα τους, όπως εσύ. Προφανώς "γυρισμός" δεν υπάρχει, αλλά θεωρώ ότι μπορείς να εξασφαλίσεις μία όσο γίνεται πιο ποιοτική ζωή στον γατούλη σου μέσα στο πρόβλημά του...Εμένα ο δικός μου ο μεγάλος (που έκλεισε τα 12 πρόσφατα) διαγνώσθηκε με πρώτου βαθμού νεφρική ανεπάρκεια τον περασμένο Νοέμβρη και με την ειδική τροφή καθώς και με μία αγωγή το παλεύουμε καλά προς το παρόν..Εύχομαι να σταθεροποιηθεί κι ο δικός σου και να είναι όσο γίνεται πιο ανώδυνη η εξέλιξη της κατάστασής του
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 07:13, 03-06-18:

Ώρα καλή..!!Τι μου κάνετε;;Nicole μ,τι έγινε τελικά;;;το αποφύγατε το κλίσμα;;Εμείς ξεκινήσαμε και δεύτερο ημερολόγιο..και απορώ με τον εαυτό μου που δεν το είχα κάνει τόσες μέρες παρα μόνο σημείωνα τις ώρες που έτρωγε..για παράδειγμα χθες:πήγε τουαλέτα(ούρα)2φορές,ενεργήθηκε1,ήπιε νεράκι 4 και έφαγε 12..μη μπερδεύεστε,όταν λέω έφαγε αναφέρομαι σε γλειψίματα απο 3,4 κάθε φορά...επίσης ζυγιστήκαμε και είματε στα 5.900..απο 8..fit fit...συν τις μέρες που πέρασαν απο την ημέρα που συνέβη..θέλω να σας ανεβάσω photo του αν και απ'ότι είδα εδώ μέσα κυκλοφορούν πολλοί σωσίες του ..!!!!!χθες είχαμε σκηνικό για βίντεο,βάζω το χάπι μπροστά του μήπως και του περάσω πιο ήρεμα το μήνυμα για το τι πρόκειται να ακολουθήσει,το μυρίζει και άρχισε να συμπεριφέρεται σαν να πρόκειται να κάνει εμετό..αναφέρομαι στο plavix...στα άλλα δεν αντιδράει τόσο άσχημα όσο σε αυτό..απο έρευνα στο διαδίκτυο για thromboembolism ανακάλυψα πολλές νέες θεραπείες απο κτηνιάτρους που είναι να τους βγάζεις το καπέλο...πχ.η συγκεκριμένη κτηνίατρος στο παρακάτω βίντεο https://youtu.be/-EMCktNefRo χρησιμοποιεί τη leech therapy και λέει πως:Feline (cat) thromboembolism (saddle thrombus) is it a blood related disease? You can bet it is.’ So we apply medical leeches and success rate of coming back to normal life went up from 55% to about 90%...!!!!!άλλοι κτηνίατροι με δικές τους φόρμουλες,άλλοι με ομοιοπαθητική,άλλοι ολιστικά...βέβαια εδώ στη χώρα μας δεν ξέρω αν γίνονται τέτοιες θεραπείες..για όποιον έχει την οικονομική δυνατότητα και ω μη γένοιτο του συμβεί κάτι παρόμοιο ας έχει υπόψιν του πως στο εξωτερικό σημειώνεται πρόοδος σε αυτές τις παθήσεις...ελπιδοφόρο....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 03-06-18 στις 07:18.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,459 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:15, 03-06-18:

Καλημερα αγαπουλα μου!
Καλα κανεις και του κρατας ημερολογια.Και εμενα οταν αρρωσταινει η μαγια μου κραταω.
Θα θελαμε παρα πολυ να δουμε τον κουκλο σου. Εδω δινω οδηγιες για ανεβασμα φωτογραφιων.

Ποσο πολυ σε εκτιμω,να ξερεις καλη μου φιλη.
ΥΓ.Στο εξωτερικο επειδη ειναι πολυ πιο φιλοζωοι απο εμας,αντιστοιχα και οι ερευνητες και οι κτηνιατροι ψαχνονται περισσοτερο.Εδω ακομα εχουμε τα βαρελοσκυλα και το παστουρωμα στα παραγωγικα ζωα.Τι συζηταμε;
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 08:41, 03-06-18:

α ρε ατομάρααα..σ'ευχαριστώ για τον καλό σου λόγο..και γω με τη σειρά μου εκτιμώ&σέβομαι το έργο σου εδώ μέσα...καλημέρα και σε σένα πέρα για πέρα...θα το προσπαθήσω,όχι όμως απο Η/Y αλλά απο κινητό..δεν συζητάμε,ζητάμε μαντήλι να κλάψουμε...
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 08:58, 03-06-18:

Ιδού και η αφεντομουτσουνάρα μας..στις παλιες του δοξες...http://forum.mycat.gr/attachment.php...1&d=1528008902....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  photocollage.jpg
Εμφανίσεις:  94
Μέγεθος:  707,3 KB  
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,459 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:14, 03-06-18:

Αγαπη μουυυυ! Μαναρακι μου! Τι κουκλος!Ομορφια μου γλυκια!
Ψυχουλα μου μωρε!Δωστου ενα φιλακι απο εμενα φιλη μου!
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 09:25, 03-06-18:

Ξανθούλης το όνομά του..γιατί όταν ήταν μικρό και στρουμπουλό ξάνθιζαν οι τρίχες απο το πάνω μέρος στο φως του ήλιου αλλά και γιατί μας ήρθε εν μια νυκτί απο την Ξάνθη....θα προσπαθήσω να ανεβάσω κανα δυο ακόμη..χεχεε φιλί εδόθη με νάζι..θα μας ξαναδείτε λοιπόν λίαν συντόμως..!!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:02, 03-06-18:

Και εχω αδυναμια στους ξανθουληδες γατους!
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 10:19, 03-06-18:

εγώ πάλι σε όλα!!!!!....κοινή ευρωπαική,συναντιέται συχνά αυτή η μορφή..αλλά επειδή κάθε ζωάκι έχει το δικό του μοναδικό χαρακτήρα έτσι και ο δικός μου έχει άλλο αέρα,xaxaa ευρωπαίου......
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:50, 03-06-18:

Ξανθούλης, πανέμορφος και με σπάνιες ματάρες!

Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 23:06, 03-06-18:

αχουουου.....how beautiful..!!thank u.. ζημιά,αυτά τα μάτια του...*°°°*..ελπίζω να μπορέσω να ανεβάσω και κάποιες ακόμη που φαίνεται καλύτερα γιατί αυτές είναι σκούρες....
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 21:26, 04-06-18:

Χαίρετεεε...πως είστε;;Ολυμπία μου ελπίζω να διαβάσεις το μήνυμα γιατί μόλις γύρισα απο τον κτηνίατρο μας και μου είπε πως σε ψάχνει,μάλιστα σου άφησε και δύο μηνύματα-ήθελε να σου αφήσει δυο μηνύματα,δεν κατάλαβα ακριβώς..αν σε βολέψει πάρτον ένα τηλεφωνο..Ανέφερα το όνομά σου και δεν δέχτηκε καμία πληρωμή....και μπορώ να πω πως έφυγα πιο ήρεμη απο το κτηνιατρείο..γιατί ενώ χθες οδυρόμουν απο ενοχές σαν άλλη Σουλιώτισσα,αμάρτησα για μια κονσέρβα(του έδωσα αναγκαστικά απο τη παλιά)μου είπε πως μπορεί να τρώει και απο τις παλιές, αρκεί να τρώει..επίσης σήμερα δοκίμασα να του δώσω με μέλι τα χάπια, άλλο μέλι όμως απο αυτό που είχα δοκιμάσει τη πρώτη φορά και δεν αηδίασε ούτε άρχισε να φτύνει..επιπλέον όταν γυρίσαμε απο το κτηνιατρείο μετά απο τόοοοοοοσες μέρες τον είδα επιτέλους να πλένεται,κεφάλι,χέρια,πόδια και έφαγε και 3,4 κροκετούλες..τον ρώτησα για την ευθανασία,δεν κάνει στο σπίτι, μου είπε και εκείνος πως αν η ποιότητα ζωής του ζώου δεν είναι πια καλή και αρχίσει τους εμετούς να τον πάω.. και επίσης με ρώτησε επι τόπου αν θέλω να του κάνει εκείνη τη στιγμή.!!!!!!Στην κλινική δεν με βλέπω να ξαναπηγαίνω,οι αρνητικές κριτικές στο facebook αυξήθηκαν,απορώ γιατί κρατάνε ακόμα τη σελίδα τους με τόσα αρνητικά....Εφόσον κάνει εμετό το plavix θα συνεχίσουμε με ασπιρίνη&όχι καθημερινές αλλά Τετάρτη&Κυριακή...όταν ανέφερα για την εξέταση των υγρών που μου είπαν στην κλινική,με ρώτησε ποια υγρά;;;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 04-06-18 στις 21:43.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:41, 04-06-18:

.τον ρώτησα για την ευθανασία,δεν κάνει στο σπίτι, μου είπε και εκείνος πως αν η ποιότητα ζωής του ζώου δεν είναι πια καλή και αρχίσει τους εμετούς να τον πάω.. και επίσης με ρώτησε επι τόπου αν θέλω να του κάνει εκείνη τη στιγμή.!!!!!!Στην κλινική δεν με βλέπω να ξαναπηγαίνω,οι αρνητικές κριτικές στο facebook αυξήθηκαν,απορώ γιατί κρατάνε ακόμα τη σελίδα τους με τόσα αρνητικά
ε..ΑΚΡΙΒΩς ΑΥΤΟ...να τον ακουσεις καλη μου φιλη,αν θες την γνωμη μου.Εσυ βεβαια θα κανεις αυτο που πιστευεις.
Για κλινικες εγω..θα το ξαναπω....ως επι το πλειστον....βλεπουν τα ζωακια σαν εμποροι.Σιγουρα οχι ολες...ποτε δεν θελω να ειμαι απολυτη,αλλα..καποιες ναι.Και νομιζω αυτο καποια στιγμη,φαινεται.

Πουφ..τι να πω δεν ξερω.
Απλα...να ξερεις οτι αγαπαμε ξανθουλη,εμενα εχει μπει μεσα στην καρδια μου ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ,και αγαπαμε και εσενα φιλη μου,που εισαι τοσο μα τοσο υπεροχη μαμα!
Μακαρι να εχει μια καλη ποιοτητα ζωης για πολυ καιρο.Οσο περισσοτερο γινεται.
Ομως για ενα πραγμα να εισαι σιγουρη.Οτι ο γατουλης σου ειναι πολυ τυχερος...που εχει εσενα μαμα!
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 22:11, 04-06-18:

σ'αυτό δεν μπορώ να απαντήσω...το μόνο που έχω να πω είναι πως προσπάθησα/θω για το καλύτερο...δεν την είδα ποτέ μαμά του,αλλά στην αρχή μιας και ήμουν παιδί τότε ως τον μικρό παιδικό μου φίλο...και αργότερα ως ισότιμο μέλος της οικογένειας μου...αλλά και μέσα απο αυτόν τον ρόλο καταλαβαίνεις πως χρειάζεται μια ώριμη αγαπητική φροντίδα...χαχαα Πουπουλίνα πως αλλιώς;;;είναι αξιαγάπητο πλάσμα...χαρά&ζωή για όσους τον έχουν γνωρίσει,μεγάλη προσωπικότης ο λόρδος...ιστορίες για την αφεντιά του μέχρι το ξημέρωμα...Η συγκεκριμένη κλινική είναι επι 24βάσεως ανοιχτή και επειδή αγχώνομαι με την επανάληψη του θρόμβου ήθελα να νιώθω κάπως καλυμμένη,αλλά με τόσα αρνητικά σχόλια........ και μιας και έκλεισε ευχάριστα η σημερινή μέρα αφιερώνω σε όσους συμπορεύονται μαζί μας το stand by me:γιατί όπως λέει και ο στίχος του όποιος και αν είσαι και όπου και αν πηγαίνεις στη ζωή,θα ρθει η στιγμή που θα χρειαστείς κάποιον να σταθεί δίπλα σου...https://youtu.be/oiPzU75P9FA...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 04-06-18 στις 22:34.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:38, 05-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από Argy
Χαίρετεεε...πως είστε;;Ολυμπία μου ελπίζω να διαβάσεις το μήνυμα γιατί μόλις γύρισα απο τον κτηνίατρο μας και μου είπε πως σε ψάχνει,μάλιστα σου άφησε και δύο μηνύματα-ήθελε να σου αφήσει δυο μηνύματα,δεν κατάλαβα ακριβώς..αν σε βολέψει πάρτον ένα τηλεφωνο..Ανέφερα το όνομά σου και δεν δέχτηκε καμία πληρωμή....και μπορώ να πω πως έφυγα πιο ήρεμη απο το κτηνιατρείο..γιατί ενώ χθες οδυρόμουν απο ενοχές σαν άλλη Σουλιώτισσα,αμάρτησα για μια κονσέρβα(του έδωσα αναγκαστικά απο τη παλιά)μου είπε πως μπορεί να τρώει και απο τις παλιές, αρκεί να τρώει..επίσης σήμερα δοκίμασα να του δώσω με μέλι τα χάπια, άλλο μέλι όμως απο αυτό που είχα δοκιμάσει τη πρώτη φορά και δεν αηδίασε ούτε άρχισε να φτύνει..επιπλέον όταν γυρίσαμε απο το κτηνιατρείο μετά απο τόοοοοοοσες μέρες τον είδα επιτέλους να πλένεται,κεφάλι,χέρια,πόδια και έφαγε και 3,4 κροκετούλες..τον ρώτησα για την ευθανασία,δεν κάνει στο σπίτι, μου είπε και εκείνος πως αν η ποιότητα ζωής του ζώου δεν είναι πια καλή και αρχίσει τους εμετούς να τον πάω.. και επίσης με ρώτησε επι τόπου αν θέλω να του κάνει εκείνη τη στιγμή.!!!!!!Στην κλινική δεν με βλέπω να ξαναπηγαίνω,οι αρνητικές κριτικές στο facebook αυξήθηκαν,απορώ γιατί κρατάνε ακόμα τη σελίδα τους με τόσα αρνητικά....Εφόσον κάνει εμετό το plavix θα συνεχίσουμε με ασπιρίνη&όχι καθημερινές αλλά Τετάρτη&Κυριακή...όταν ανέφερα για την εξέταση των υγρών που μου είπαν στην κλινική,με ρώτησε ποια υγρά;;;
Έλειπα από το Σάββατο στο εξοχικό και τώρα μόλις γύρισα.Ευχαριστώ κάποιο μέλος που με ενημέρωσε για το post σου.
Αυτό βέβαια ,να σε ψάχνει ο κτηνίατρος για να σου πει τι πρέπει να κάνεις με το ζώο σου ,νομίζω δεν συμβαίνει συχνά.Την Παρασκευή το βράδυ του έστειλα με μειλ όλες τις εξετάσεις που έκανα αλλού και ήθελε να με ενημερώσει.
Ευχαριστώ που με ειδποίησες αλλά και παράλληλα είμαι πολύ ευχαριστημένη ,που ο καλός μας κτηνίατρος για μία ακόμη φορά ,φέρθηκε με ανωτερότητα και δεν σου χρέωσε την επίσκεψη.
Χαίρομαι που σε καθοδήγησε κατάλληλα και εύχομαι όλα να εξελιχθούν με τον καλύτερο τρόπο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ρούλης και Μπία : 05-06-18 στις 15:13.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 16:25, 05-06-18:

welcome back...αντεύχομαι το ίδιο...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 08:59, 07-06-18:

Nicoooole...nicoleee είσαι εδώ;;;αν ναι sos...γιατί φτάσαμε και εμείς στην πέμπτη μέρα που ο ξανθούλης δεεεν..και ήθελα να σε ρωτήσω αν κάνατε τελικά κλύσμα ή δοκιμάσατε κάποιον άλλον τρόπο..συνήθως αργεί όπως προείπα αλλά επειδή τις τελευταίες μέρες,ουρεί μόνο μία φορά την ημέρα, παρά το διουρητικό lasix,έχω αρχίσει και ανησυχώ..εν τω μεταξύ στο συγγενολόι έχουν αντιστραφεί οι ρόλοι,εγώ να γίνομαι όλο και πιο θετική στο ενδεχόμενο της ευθανασίας και οι δικοί μου που τον βλέπουν να έχει πάρει λίγο τα πάνω του όλο και πιο αρνητικοί..και όταν λέω δικοί μου εννοώ πατέρα&αδερφό γιατί η μάνα μου επαναλαμβάνει απο την αρχή:δεν παίρνω τέτοια αμαρτία,δεν παίρνω τέτοια αμαρτία,δεν..δεν..)πονοκεφάλιασα να της εξηγώ αλλά ανένδοτη..βλέπεις δεν είναι μόνο δική μου απόφαση αλλά οικογενειακή...τη τελευταία οχταετία τον άφηνα και γω αρκετούς μήνες μαζί τους στο χωριό,που ήταν για εκείνον παράδεισος,όχι ότι εδώ κακοπερνούσε...εν αντιθέση με άλλα ζωάκια,ζωάρα..!! έχω το προνόμιο να έχω μπαλκόνι,διαμέρισμα,ταράτσα συν ταράτσα γείτονα λαβύρινθο,όχι τόσο απο άποψη μεγέθους χώρου,όσο.....τέλος πάντων είναι πολύπλοκο....και έτσι και εδώ έκανε τις γυροβολιές του..όμως όταν γύριζε απο το χωριό έφερνε πάντα και επισκέπτες μαζί(ψύλλοι)..και έτσι δεν τον άφηνα για πολύ περισσότερο όσο κι αν το ήθελα..θέλω να πω είναι εξίσου δύσκολο και για αυτούς και το πιθανότερο είναι να μη βγει άκρη...pfff..memories of never ending pains....https://youtu.be/CWidhkbDp24
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 07-06-18 στις 12:02.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 17:44, 07-06-18:

Nicoooole...nicoleee είσαι εδώ;;;αν ναι sos...γιατί φτάσαμε και εμείς στην πέμπτη μέρα που ο ξανθούλης δεεεν..και ήθελα να σε ρωτήσω αν κάνατε τελικά κλύσμα ή δοκιμάσατε κάποιον άλλον τρόπο..συνήθως αργεί όπως προείπα αλλά επειδή τις τελευταίες μέρες,ουρεί μόνο μία φορά την ημέρα, παρά το διουρητικό lasix,έχω αρχίσει και ανησυχώ..εν τω μεταξύ στο συγγενολόι έχουν αντιστραφεί οι ρόλοι,εγώ να γίνομαι όλο και πιο θετική στο ενδεχόμενο της ευθανασίας και οι δικοί μου που τον βλέπουν να έχει πάρει λίγο τα πάνω του όλο και πιο αρνητικοί..και όταν λέω δικοί μου εννοώ πατέρα&αδερφό γιατί η μάνα μου επαναλαμβάνει απο την αρχή:δεν παίρνω τέτοια αμαρτία,δεν παίρνω τέτοια αμαρτία,δεν..δεν..)πονοκεφάλιασα να της εξηγώ αλλά ανένδοτη..βλέπεις δεν είναι μόνο δική μου απόφαση αλλά οικογενειακή...τη τελευταία οχταετία τον άφηνα και γω αρκετούς μήνες μαζί τους στο χωριό,που ήταν για εκείνον παράδεισος,όχι ότι εδώ κακοπερνούσε...εν αντιθέση με άλλα ζωάκια,ζωάρα..!! έχω το προνόμιο να έχω μπαλκόνι,διαμέρισμα,ταράτσα συν ταράτσα γείτονα λαβύρινθο,όχι τόσο απο άποψη μεγέθους χώρου,όσο.....τέλος πάντων είναι πολύπλοκο....και έτσι και εδώ έκανε τις γυροβολιές του..όμως όταν γύριζε απο το χωριό έφερνε πάντα και επισκέπτες μαζί(ψύλλοι)..και έτσι δεν τον άφηνα για πολύ περισσότερο όσο κι αν το ήθελα..θέλω να πω είναι εξίσου δύσκολο και για αυτούς και το πιθανότερο είναι να μη βγει άκρη...pfff..memories of never ending pains....https://youtu.be/CWidhkbDp24
Τωρα το ειδα. Εμεις τελικα δεν καναμε κλισμα. Της εδωσα 2 χαπια senna plus που μου ειπε ο κτηνιατρος και μετα απο 5-6 ωρες εκανε και το πρωι εκανε και μια διαρροια. Τωρα παει μερα παρα μερα. Ρωτησε τον κτηνιατρο αν κανει να παρει τετοια χαπια ή σιγουρα θα σου πει κατι να παρει. Μην αφησεις να περασουν αλλες μερες γιατι δεν ειναι και φυσιολογικο αφου πηγαινε πιο συχνα ακομα και με το λιγο φαγητο που τρωει
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 19:08, 07-06-18:

Λέμε τέλος καλό όλα καλά δηλαδη;;;;!!! Μπράβο!Με χάπια ε;;είπα μήπως υπάρχει τίποτα σε κάτι πιο φυσικό..Θα περιμένω μέχρι και σήμερα το βράδυ γιατί το βραδάκι συνήθως πηγαίνει στην άμμο....αύριο ναι,ξανά κτηνίατρο...όμως πιο πολύ με αγχώνει η ολιγουρία του..το ημερολόγιο γράφει εδώ και τρεις μέρες,με τη σημερινή τέσσερις,πως πηγαίνει μία φορά κάθε μέρα τη στιγμή που πίνει νερό&παίρνει και διουρητικά...φοβήθηκα για απόφραξη ουροδόχου κύστης αλλά μετά ήρθε ακόμη πιο μεγάλος φόβος όταν διάβασα σε ξένο site πως η ανουρία είναι ένα απο τα σημάδια πριν το τέλος..!!!!!γιατί τα νεφρά αδυνατούν να παράξουν ούρα,κάτι τέτοιο...σήμερα δεν έφαγε τίποτα...μόνο νερό..λόγω ζέστης;;λόγω νεφρών;;αύριο θα μάθουμε..όπως ανα μια ώρα ανταποκρινόταν με γλειψίματα σήμερα όπωτε του πήγαινα να φάει,άνοιξα ότι είχα και δεν είχα....kai hills&renal&παλιά&...&..έφευγε και κρυβόταν...σε αλλόκοτα μέρη..16.5χρόνια σε αυτό το σπίτι ποτέ δεν πήγε σε αυτά τα μέρη...!!!αξίζει για κάποιες στιγμές που βλέπεις θέληση για ζωή στα μάτια&στις πράξεις του να βάλεις πρώιμο τέλος;;το τέλος ούτως ή άλλως θα έρθει..δυο ανίατες ασθένειες συν τόσα άλλα...χθες διάβασα αυτό και προβληματίστηκα:Όχι λοιπόν στην αφαίρεση της ζωής ενός ανήμπορου ν` αντιδράσει ζώου, με πρόσχημα την λύτρωσή του απ` τα βάσανα.Τότε γιατί δεν κάνουμε το ίδιο και στα συγγενικά μας πρόσωπα, που πάσχουν από ανίατα και βασανιστικά νοσήματα;.Απλούστατα, γιατί φοβόμαστε τον νόμο, τον ανθρώπινο βέβαια νόμο ,γιατί αν φοβόμασταν το νόμο του θεού, δεν θα σκοτώναμε και τα ανυπεράσπιστα ζωάκια που μας κοιτούνε με λατρεία όταν το χέρι του κτηνιάτρου καρφώνει την δήθεν λυτρωτική του βελόνα στην τρυφερή τους σάρκα .Όχι λοιπόν στην ευθανασία του δυστυχισμένου, του αγαπημένου ,του μοναδικού μας ίσως φίλου, ,που μας κοιτάει στα μάτια και μας κουνάει την ουρά του, την ώρα που εμείς το στέλνουμε στον θάνατο...καταλάβατε;;;και έχω και το ΜάΝα να με φορτώνει ενοχές περι αμαρτίας...σε συζήτηση με φίλη μου είπε πως δεν θα άντεχε τις ενοχές μετά..τη στιγμή όμως που και οι κτηνίατροι σου μιλούν περί ποιότητας ζωής;;Όσοι πιστοί,εξομολογηθείτε..!!νιώθετε ενοχές;μετανιώνετε;;...
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 19:22, 07-06-18:

Φιλη μου πραγματικα δεν μπορω να σε βοηθησω στην αποφαση αυτη και ουτε να πω τη γνωμη μου γιατι δεν μου ετυχε ποτε παρα μονο σε ενα μικρουλι αδεσποτο γατακι που με δυσκολια ανεπνεε. Αυτο που δεν καταλαβα ή ισως μπερδευτηκα απλα ειναι με την ουρηση. Δεν ελεγες οτι ειχε συχνοουρια; Αυτο νομιζα τουλαχιστον οτι ειναι και συμπτωμα της νεφρικης ανεπαρκειας. Παντως δεν ξερω αν αυτο ειναι απαραιτητα κατι κακο γιατι και εμενα συνηθως πηγαινε 3-4 ισως και 5 φορες αλλα τις τελευταιες μερες παει λιγοτερες ισως και απο τη ζεστη. Λογικο οταν εχει πολλη ζεστη να εχουν αναγκη περισσοτερο νερο και να μην εχουν την ιδια αναγκη να το αποβαλουν. Επισης ισως η ποσοτητα της μιας φορας να μην ειναι ιδια με αλλες φορες που πηγαινε περισσοτερες. Ξερω οτι ανησυχεις αλλα μην μπαινεις στο τρυπακι του ιντερνετ γιατι θα τρελαθεις. Το εχω κανει παμπολες φορες και τις περισσοτερες αδικα ανησυχουσα. Μονο ο κτηνιατρος μπορει να σου πει και μιας και δεν ειμαστε εμεις απλα λεμε τις δικες μας εμπειριες. Οταν πας ομως να λυσεις ολες σου τις αποριες για να μην ψαχνεις στο ιντερνετ!
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 19:31, 07-06-18:

Στην αρχή ναι..είχε συχνοουρία όπως και πολύ δίψα...τώρα το αντίθετο...ολιγουρία και πίνει πιο λίγο..εννοείται πρώτα ο κτηνίατρος που γνωρίζει και το ζωάκι..αλλά δεν παραβλέπω και την εμπειρία...τόσα έμαθα απο εσάς..
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 19:37, 07-06-18:

Στην αρχή ναι..είχε συχνοουρία όπως και πολύ δίψα...τώρα το αντίθετο...ολιγουρία και πίνει πιο λίγο..εννοείται πρώτα ο κτηνίατρος που γνωρίζει και το ζωάκι..αλλά δεν παραβλέπω και την εμπειρία...τόσα έμαθα απο εσάς..
Αφου οπως λες και συ πινει λιγοτερο νερο φυσικο δεν ειναι να κανει και λιγοτερο; Αφου δεν εφαγε φυσικο δεν ειναι να μην διψα τοσο; Λεω εγω τωρα..καμια φορα αυτα ειναι αλυσιδα. Και γω καποια φαση παλιοτερα ειχα ανησυχησει γιατι πηγαινε μονο 2 φορες αλλα δεν φαινοταν και καλα, ολη μερα ξαπλωνε. Τα κακα του να σε ανησυχησουν περισσοτερο πιστευω. Να τον πας αυριο στον κτηνιατρο να σου πει. Εχουν περασει ηδη αρκετες μερες οπως και σε μας και ισως να μην δρασει κατι λιγοτερο δραστικο απο τα χαπια που μας εδωσε εμας οπως nujol ή duphalac. Επρεπε απο σημερα να επαιρνες ενα τηλ τον κτηνιατρο και να τον ρωτουσες γιατι ισως σου ελεγε να του δωσεις απο σημερα κατι
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:56, 07-06-18:

Αργκυ μου,ακου κατι.καταρχην οταν κρυβεται το ζωακι....κατι συμβαινει.Και απλα πραγματα,πχ εμενα οταν αρρωστησ εη πουπυ απο μπαρτωνελα,ναι..ξαφνικα αρχσε να κρυβεται κατω απ το κρεβατι.Δεν ειναι απολυτο,αν το συνηθιζει.Αν ΔΕν το συνηιζει,κατι δειχνει.
Απο εκει και περα,διαβασα για την αντιδραση της μανας σου.
Εγω θα σου πω την αποψη μου και εσυ σαφως θα κανεις οτι θες.
ΑΜΑΡΤΙΑ;Αμαρτια ειναι να βασανιζεται μια ψυχη..επειδη ΕΜΕΙΣ δεν θελουμε να αναλαβουμε την ευθυνη.
Αν ειναι αμαρτια που δεν θελησα να βασανιζεται η πουπυ μου ,οταν ειχε καρκινο...και μολις σταματησε να τρωει,και μετα απο την συμβουλη και της κτηνιατρου μου,γιατι τι ρωτησα..ποτε να κανουμεμευθανασια;Μου ειπε...οταν σταματησει να τρωει για πανω απο μια/δυο μερες...,ΤΟΤΕ ΝΑΙ...ΕΚΑΝΑ ΑΜΑΡΤΙΑ...ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΕΚΑΝΑ.Δεν πειραζει..ας εχω εγω την αμαρτια,καια ς γλυτωσει το ζωακι μου το βασανηστηριο.
Αν ειναι αμαρτια να γλυτωνουμε απο εναν βασανιστικο θανατο τα ζωακια...ΝΑΙ..ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ ΑΤΥΗΝ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ.
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΗΔΙΕΣ.Και σαφως δενα ναφερομαι σε σεσενα καλη μου φιλη,καταλαβαινεις τι εννοω.

Συγνωμην,αλλα δεν μπορω να τα ακουω αυτα.Και στη ζακυνθο που ημουν ελεγαν...ειναι αμαρτια να στειρωνεις ζωο..και οταν γενναγε η γατα τους εβαζαν τα νεογεννητα σε σακουλά στη μεση του δρομου,για να τα πατησει αυτοκινητο.Αυτο βεβαια...δεν ηταν αμαρτια.

Δεν θελω να πω τιποτε αλλο,διοτι εχω στεναχωρεθει πολυ.

Ομως η γνωμη μου εινα να μην ακουσεις καμια ΜΑΜΑ.ΚΑΝΕΝΑΝ.Μονο εσενα και τον γιατρο.
Καμια συσκεψη,ΕΣΥ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 20:05, 07-06-18:

Το νερό που πίνει ναι μεν είναι λιγότερο αλλά αρκετό για να φανεί ως ποσότητα στα ούρα και αυτό δεν φαίνεται...περίμενα δηλαδή περισσότερο.Πριν τρεις μέρες που ήμουν στον κτηνίατρο με ρώτησε και τον έψαξε...δεν βρίσκω κάτι μου λέει...αλλά και τον πατέρα μου όταν είχε σπάσει ο σκωληκοειδής και έμεινε φυτό στην εντατική δυο μήνες ο γιατρός είχε πει δεν βρίσκω κάτι μάλλον το στομάχι και ψάχνανε για άλλα αίτια...μη σου τύχει...δεν υποννοώ κάτι για τον άνθρωπο προς Θεού..αλλά προσωπικά δεν αναπαύομαι αν δεν έχω κάνει και τη δική μου έρευνα....
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:09, 07-06-18:

και έχω και το ΜάΝα να με φορτώνει ενοχές περι αμαρτίας...σε συζήτηση με φίλη μου είπε πως δεν θα άντεχε τις ενοχές μετά..τη στιγμή όμως που και οι κτηνίατροι σου μιλούν περί ποιότητας ζωής;;Όσοι πιστοί,εξομολογηθείτε..!!νιώθετε ενοχές;μετανιώνετε;;...
Ενοχες νιωθω..ΝΑΙ.Οταν δεν εκανα ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ την ευνασασια στυ αλλο μου γατο,τον πρωτο μου..τον μπουκακο.
Ειχε μαλλον ογκο στον εγλεφαλο,ή μινι εγκεφαλικο.Ο γιατρος που την πηγανα ,στη ζακυνθο τοτε...μου ειχε πει.Θα δωσουμε κορτιζονη.Αν ειναι μικρο εγκεφαλικο θα καλυτερευσει.Αν οχι...δεν θα του κανει τιποτε και θα χειροτερευει.Επειδη ο μπουκακος ηταν πολυ αγριος,ακομα καια ρρωστος,δεν μπορουσα με τιποτα να του δινω το χαπι της κορτιζονης.Το αποτελεσμα,καθε μερα το πρωι τον πηγαινα κτηνιατρο στο κλουβι,να του κανει ενεση κορτιζονης.Ο μπουκακος δεν καλυτερευε...και χειροτερευε.Ουτε υγρη τροφη δεν ετρωγεπια.
Ο γιατρος,ηλιθιωδως...επειδη ηξερε ποσο τον λατρευα...ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ...ΚΑΝΕ ΤΩΡΑ ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ.Ενω πλεον φαινοταν ξεκαθαρα,οτι δεν υοηρχε περιπτωση γιατριας,μαλλον ηταν ογκος στον εγλεφαλο.Ετσι εγω τον ταλαιπωρησα μια βδιμαδα..να τον τρεχω καθε πρωι στο κλουβι..για ενεσεις.
Καθε φορα που ανεβοκατεβαιναμε τα σκαλια,τον επιανε ναυτια και προσπαθουσ ενα κανει εμετο...ζαλιζοταν ο ερμος...
Την τελευταια φορα που τον πηγα για ενεση...πλεον ΜΟΥΓΚΡΙΖΕ φιλη μου...ΜΟΥΓΚΡΙΖΕ ΑΠΟ ΤΝ ΠΟΝΟ,το καταλαβαινεις;
ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΞΑ.....κατευθειαν πηγα στον κτηνιατρο και του ειπα...ΤΩΡΑ ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ....ΤΩΡΑ!Του λεω υπαρχει περιπτωση γιατρειας..μου λεει ΟΧΙ.Τοτε γιατι γμτ με εχεις και τον βασανιζω;Κια μου απαντα...διοτι δεν ηξερα πως να σου το πω!
Ε.....εννοειται εγινε η ευθανασια...τον κοιμισαμε πρωτα και μετα η ευθανασια..και εκει ενιωσα απιστευτη ανακουφιση...ο λατρεμενος μου μπουκακος...ΔΕΝ ΒΑΣΑΝΙΖΟΤΑΝ ΠΙΑ.Πρεπει να ειχε φριχτους πονους στο κεφαλι....
Μετανιωσα μονο που δεν του εκανα την ευθανασια δυο/τρεις μερες νωριτερα.
Πιστεψε με..αν τον βλεπεις να λιωνει ,να κανει εμετους και να σερβεται και δεν του την κανεις..τοτε θα εχεις τυψεις καλη μου φιλη.
Ρωτα τον γιατρο,ΟΧΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗς...και πραξε αναλογα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 07-06-18 στις 20:12.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 20:21, 07-06-18:

Εσένα τέκνον αφέονται σοι όλα,γιατί πολύ αγάπησες...!!(διοτι δεν ηξερα πως να σου το πω)..tragic..τόσα σύμφωνα&φωνήεντα έχει το αλφάβητο,ζωγράφισέ το στη τελική...κοίτα δεν είναι μόνο δική μου απόφαση.Είναι απόφαση όλης της οικογένειας,γιατί έχει επιπτώσεις σ' όλα της τα μέλη κι όχι μόνο....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 07-06-18 στις 20:28.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:31, 07-06-18:

Εσένα τέκνον αφέονται σοι όλα,γιατί πολύ αγάπησες...!!(διοτι δεν ηξερα πως να σου το πω)..tragic..τόσα σύμφωνα&φωνήεντα έχει το αλφάβητο,ζωγράφισέ το στη τελική...κοίτα δεν είναι μόνο δική μου απόφαση.Είναι απόφαση όλης της οικογένειας,γιατί έχει επιπτώσεις σ' όλα της τα μέλη κι όχι μόνο....
Εγω θα σου θεσω ενα ερωτημα,αν θες μου απαντας..αν ΟΧΙ, ..απλα σκεψου το.
Σημασια εχει τι επιπτωσεις θα εχει στους αλλους;Η αν θα βασανιζεται ο γατουλης σου,χωρις κανενα λογο;
Μπροστα στν βασανισμο ζωου,δεν βαζω καμια ενοχη ανθρωπου και καμια στεναχωρια.Ουτως η αλλωψς η στεναχωρια θα ερθει,οταν ο θανατος ειναι αναποφευφκτος.Αλλα να βασανιζεται το ζωακι μου για να μην νιωσει ενοχες η μαμα,ο μπαμπας,η φιλη ή ο οποιοσδηποτε,με τιποτα καλη μου φιλη.Κοιτα το ζωακι σου αυτην την στιγμη.ΑΥΤΟ ΠΕΘΑΙΝΕΙ..ΑΥΤΟ ΣΕ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ.
Μας ρωτησες...για αυτο και σου απαντω καλη μου φιλη.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 07-06-18 στις 20:36.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 20:58, 07-06-18:

σου είχα απαντήσει σε πιο παλιό μήνυμα περι σωφροσύνης..αρχή και δημιουργία κάθε λογικής πράξης είναι η γνώση,έτσι και γω ήθελα απο την αρχή να υπολογίσω αρκετούς παράγοντες πριν με προλάβει το συναίσθημα...Έλα έλα σύνελθε λέμε,μη μου στεναχωριέσαι και μη σκάς για τη ****** του καθενός οκ?είτε αφορά me,σόι,docs,pets,ιδεολογίες κ.α..σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...μίλησες για θάνατο και επειδή ακούω πολύ μουσική αυτές τις μέρες μου θύμισες το σαν τρένο που φεύγει...καληνύχτα...https://youtu.be/7-wLiYjBH3w....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 07-06-18 στις 21:10.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:04, 07-06-18:

σου είχα απαντήσει σε πιο παλιό μήνυμα περι σωφροσύνης..αρχή και δημιουργία κάθε λογικής πράξης είναι η γνώση,έτσι και γω ήθελα απο την αρχή να υπολογίσω αρκετούς παράγοντες πριν με προλάβει το συναίσθημα...Έλα έλα σύνελθε λέμε,μη μου στεναχωριέσαι και μη σκάς για τη ****** του καθενός οκ?είτε αφορά me,σόι,docs,pets,ιδεολογίες κ.α..σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...μίλησες για θάνατο και επειδή ακούω πολύ μουσική αυτές τις μέρες μου θύμισες το σαν τρένο που φεύγει...καληνύχτα...https://youtu.be/7-wLiYjBH3w....
Πολυ ωραιο βιντεο!Και εγω ακουω πολυ μουσικη..βασικα συνεχεια μουσικη ακουω.Αδυνατν να ζησω χωρις μουσικη!
Καλη μου φιλη...ενα να ξερεις απλα.Οτι σε νιωθουμε.Απολυτα.
Να εισαι καλα!
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:32, 07-06-18:

Argy πολύ ωραίο το "τραίνο που φεύγει" και ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας
Για τον ξανθούλη σου εύχομαι και πάλι να είναι όσο γίνεται πιο ανώδυνη η εξέλιξή του...Καταλαβαίνω απόλυτα πόσο δύσκολο είναι όλο αυτό που περνάτε καλή μου...
Όσο για αυτά που ανέφερες παραπάνω...
...αξίζει για κάποιες στιγμές που βλέπεις θέληση για ζωή στα μάτια&στις πράξεις του να βάλεις πρώιμο τέλος;;το τέλος ούτως ή άλλως θα έρθει..δυο ανίατες ασθένειες συν τόσα άλλα...χθες διάβασα αυτό και προβληματίστηκα:Όχι λοιπόν στην αφαίρεση της ζωής ενός ανήμπορου ν` αντιδράσει ζώου, με πρόσχημα την λύτρωσή του απ` τα βάσανα.Τότε γιατί δεν κάνουμε το ίδιο και στα συγγενικά μας πρόσωπα, που πάσχουν από ανίατα και βασανιστικά νοσήματα;.Απλούστατα, γιατί φοβόμαστε τον νόμο, τον ανθρώπινο βέβαια νόμο ,γιατί αν φοβόμασταν το νόμο του θεού, δεν θα σκοτώναμε και τα ανυπεράσπιστα ζωάκια που μας κοιτούνε με λατρεία όταν το χέρι του κτηνιάτρου καρφώνει την δήθεν λυτρωτική του βελόνα στην τρυφερή τους σάρκα .Όχι λοιπόν στην ευθανασία του δυστυχισμένου, του αγαπημένου ,του μοναδικού μας ίσως φίλου, ,που μας κοιτάει στα μάτια και μας κουνάει την ουρά του...
...Με βρίσκουν απολύτως σύμφωνη, έτσι το βλέπω ακριβώς το ζήτημα από την πλευρά μου και δε νομίζω ότι θα έκανα ποτέ ευθανασία σε κάποιο από τα ζώα μου, χωρίς να το αποκλείω και χωρίς να θεωρώ καθόλου "αμαρτία" όμως την πράξη αυτή και δεν αδικώ επίσης όσους καταφεύγουν σε αυτή για τα ζώα τους. Ο καθένας μας κρίνει βάσει συνείδησης και όποια κι αν είναι η επιλογή του σε τέτοιες περιπτώσεις είναι σεβαστή κατ' εμέ. Επίσης είναι άλλο να έχεις να κάνεις με ένα ζώο που σφαδάζει από πόνους ας πούμε (και η "λύτρωση" είναι μονόδρομος) και άλλο να πρόκειται για ένα ανήμπορο ζώο, που δεν έχει γιατρειά και σβήνει...δεν ξέρουμε πως νιώθει βέβαια ακριβώς κι αυτό το ζώο, αλλά είναι στη διακριτική μας ευχέρεια να κρίνουμε αναλόγως την κατάσταση και του κτηνιάτρου φυσικά να μας πει...Από την πλευρά μου πάντως στις τρεις φορές που χρειάστηκε ως τώρα να σκεφτώ τη "λυτρωτική λύση" της ευθανασίας για ανήμπορα ζωακια μου, δεν το αποφάσισα και μέσα σε λίγες μέρες έφυγαν και πολύ πιο ανώδυνα -φαινομενικά τουλάχιστον- απ ό,τι πίστευα κι έτσι δεν το μετάνιωσα καθόλου που δεν επέλεξα την "ευθανασία" τους...Η φθορά εξάλλου είναι αναπόσπαστο μέρος της ζωής όλων των έμβιων όντων...
Αυτα κι από μενα και καλή δύναμη
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 00:08, 08-06-18:

Χαίρομαι που σ'άρεσε Μαράκι..πολλά ευχαριστώ και για τη δική σου απάντηση...συν τις ευχές....ο πρόσφατα αγιοκαταταχθείς Ιάκωβος Τσαλίκης έλεγε πως για καθε θάνατο ο Θεός έχει έναν τελείως διαφορετικό λόγο και τρόπο που παίρνει τον κάθε άνθρωπο, το ίδιο συμβαίνει και με τα ζώα,γιατί ότι δημιουργεί δεν προορίζεται για να χαθεί..όταν είχα ξεκινήσει να γράφω εδώ δέχθηκα στο email μου ένα μήνυμα απο κάποια ψυχή που μόλις είχε πεθάνει ο γατούλης της απο παρόμοια ασθένεια..της έγραψα μαζί με κάποια άλλα τα παρακάτω....έρχονται με τρόπο μαγικό στη ζωή μας όπως και κάποιοι άνθρωποι και με τον ίδιο τρόπο φεύγουν πάλι..περνούν μέσα απο εμάς, ανταποκρινόμαστε όσο το δυνατόν καλύτερα στη διαχείριση αυτής της σχέσης αλλά απο κει και πέρα επιστρέφουν και πάλι στον Δημιουργό τους που ίσως να ενδιαφέρεται και να τα αγαπά περισσότερο απο εμάς γιατί είναι δικά Του δημιουργήματα.Κάποτε είχε πει ένας τραγουδιστής για τον γιο του:σε γνωρίσαμε,σε αγαπήσαμε,όμως Εκείνος σε αγάπησε περισσότερο..Πρέπει να είμαστε ευγνώμονες για τον χρόνο που είχαμε μαζί τους και όσα ζήσαμε κοντά τους..Δεν αντέχουμε τον πόνο γιατί δεν είμαστε φτιαγμένοι για τον πόνο, όμως γιατί να μην συμβεί και σε εμάς;;γιατί όχι σε εμάς..;;;σε περιπτώσεις όμως που βασανίζεται ένα ζώο δεν ξέρω εαν θα είχα τα ψυχικά αποθέματα να επιλέξω άλλον δρόμο πλην της ευθανασίας..(δεν ξέρουμε πως νιώθει βέβαια ακριβώς κι αυτό το ζώο)σωστά...γιατί πολλές φορές κάνουμε και δικές μας προβολές επάνω τους..συν λάθη..πχ.για παράδειγμα σήμερα δεν έφαγε κι αν είναι λέω εγώ τώρα απο κάποιο δόντι ή γιατί δεν ήθελε να φάει και η κτηνίατρος πει είναι απο τα νεφρά,τετέλεσται...και μετά να σου αρχίσει να ξανατρώει..;;πως να αποφασίσεις για ευθανασία;;ορθοί χειρισμοί λοιπόν ψυχραιμία&σύνεση...καλή δύναμη και σε σένα..
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 12:23, 09-06-18:

σήμερα μαύρη μέρα.....σήμερα πολλοί θλίβονται...περισσότερα απο την επιστροφή στο χωριό για το αυτονόητο...
.. για την ουράνια πολιτεία που οδεύει:https://youtu.be/TJXCSM3Wg5I..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 09-06-18 στις 12:39.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 16:39, 09-06-18:

Καλό ταξίδι στον Ξανθούλη σας λοιπόν Argy μου, τον μικρό παιδικό σου φίλο, που είχε την τύχη να βρεθεί τότε στο δρόμο σας και εσείς να τον αγκαλιάσετε για μία ολόκληρη ζωή δική του, όπως του άξιζε, πόσο μάλλον εφόσον επρόκειτο για γάτο-λόρδο και μία μεγάλη προσωπικότης, όπως ανέφερες κάπου παραπάνω Και μετά από τη μακροχρόνια αυτή συμβιώσή σας, είναι βέβαιο ότι θα έχεις να κρατήσεις πολλές όμορφες στιγμές αναλλοίωτες μέσα σου κι έτσι με κάποιο τρόπο το φιλαράκι σου θα σε συντροφεύει πάντα...
Θα θελα αρκετά ακόμη να γράψω μήπως και παρηγορηθείς λιγάκι, αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα, νομίζω εξάλλου πως εσύ ήδη ξέρεις καλή μου. Να είσαι καλά και να τον θυμάσαι με αγάπη, όπως και θα τον θυμάσαι
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 17:28, 09-06-18:

Καλό ταξίδι στον Ξανθούλη.... Στο γάτο που σε συντρόφευε 16 ολόκληρα χρόνια.... Στο πλάσμα που ζήσατε μαζί μια ολόκληρη ζωή..... Ο πόνος είναι μεγάλος, η απώλεια βαριά....Κράτα μέσα στην καρδιά σου όλες τις όμορφες στιγμές.... Το βλέμμα του, την αγκαλιά του, τη φωνή του.... Και όταν θα νιώσεις έτοιμη άνοιξε ξανά την αγκαλια σου σε έναν άλλον Ξανθούλη όχι για να γεμίσει το κενό που θα νιώθεις αλλά για να συνεχίσεις να δινεις την απέραντη αγάπη που έχεις μέσα στη ψυχή σου....
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:01, 09-06-18:

Ψυχουλα μου γλυκια,ψυχουλα μου ΟΜΟΡΦΗ...ξανθο αγγελακι μου,σε γνωρισαμε προσφατα..ομως σε αγαπησαμε γιατι εισαι μια αγνη ψυχουλα,οπως ολα τα ζωακια ειναι.Εχω μια ελπιδα,οτι πριν την υπαρξη αυτου του συμπαντος,ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΟΛΟΙ ΕΝΑ...και αφου φυγουμε..παλι ΟΛΟΙ ΕΝΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ.

Καλη μου φιλη,ξερω οτι τα λογια ειναι φτωχα.Τον εχω περασει και εγω αυτον τον πονο,2 φορες και μαλιστα σε γατια οχι πληρεις ημερων.
Δεν ξερω αν σε παρηγορει αυτο,εμενα θα με παρηγορουσε...αν ειχαν φτασει τα αγαπημενα μου ζωακια τα 16 χρονια.Ο πονος δεν αλλαζει,απλα δεν λες οτι γμτ...εζησε λιγο...
Κουραγιο καρδουλα μου,εδω ειμαστε,να μοιραζομαστε ολα αυτα που θελουμε να πουμε.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 20:28, 09-06-18:

Κοριτσάρες σας υπερευχαριστώ για τη συμπαράσταση που δείχνετε...
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 20:29, 09-06-18:

θα ελπίζω,θα προσμένω και θα συνεχίσω να τον αγαπώ,να τον αγαπώ,να τον αγαπώ..γράψε μου roccohooshie ..γράψε μου μπας και...Πουπουλίνα,Δήμητρα ο πόνος είναι απερίγραπτος και ο τρόπος που έφυγε ακόμη πιο βασανιστικός..θα σας τα γράψω λεπτομερώς γιατί ξεχειλίζω απο πίκρα...όλα εξελίχθηκαν τόσο γρήγορα..αν θυμάστε στη συζήτηση που είχα με τη nicole περι αφοδεύσεως ξαναπήγαμε για νέες εξετάσεις και τα αποτελέσματα έδειξαν το δρόμο της εξόδου..Ιδού ποια ήταν τα νέα δεδόμενα:

Ουρία >267.0 mg/dL.....13.0- 57.0
Κρεατινίνη 12.83mg/dL.....0.80-1.90
Τρανσαμινάση ALT(SGPT)312.0 U/L.....24.0-120.0
γ-Γλουταμυλοτρανσφεράση(γ-GT) 9.0 U/L.....0.0-3.0
Αλκαλική Φωσφατάση(ALP) 448 U/L.....7-60
Χολερυθρίνη Ολική 5.24 mg/dL.....0.10-0.40
Φώσφορος(P) 18.03 mg/dL.....4.00-6.30
Κάλιο Ορού(Κ) 3.4mmol/L.....3.2-5.2

Η κτηνίατρος λέει πως έχει σοβαρό πρόβλημα και με το συκώτι(έκανε ίκτερο)μύτη,πατουσάκια,ούλα,αυτιά πιο κίτρινα και απο τον ήλιο..μας λέει πως ο οργανισμός του είναι φουλ στις τοξίνες και πρέπει άμεσα να νοσηλευτεί για θεραπεία με ορό με αμφίβολα όμως αποτελέσματα....μου λέει ή τον αφήνετε εδώ ή τον παίρνετε σπίτι και προσπαθείτε μήπως και αρχίσει να τρώει ή να πίνει εκεί..τον παίρνω σπίτι..ο ξανθούλης στο μεταξύ να έχει κάνει δύο φορές εμετό,να μην τρώει ,να πηγαίνει στην άμμο και να μην μπορεί να κάνει κάτι και να έχει μονίμως ανήσυχο βλέμμα και να στριφογυρίζει γύρω απο το μέρος που ήταν καθισμένος...mini σύσκεψη με οικογένεια,αυτή τη φορά είχα και τον πατέρα μου μαζί στην κτηνίατρο να τα ακούσει και ο ίδιος...και απο εκεί που ο καθένας έλεγε το κοντό του και το μακρύτερό του ξαφνικά έγινα ο Εσύ Αποφασίζεις..!!!να χέσω το δημοκρατικό μου πνεύμα δηλαδή..πάντες ομόφωνοι:Εσύ αποφασίζεις..μα μέχρι χθες....τον πηγαίνω και σε άλλη κλινική,στη σημερινή μέρα αναφέρομαι όπου ναι, Πουπουλίνα θα σου σηκωθεί η τρίχα κάγκελο και όσο κι αν δακρύζω τη στιγμή αυτή που σας τα γράφω νιώθω πως πρέπει να τα πω...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 09-06-18 στις 20:52.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:35, 09-06-18:

Ωχ....,αυτο με αγχωσε..
.και ο τρόπος που έφυγε ακόμη πιο βασανιστικός
,τι εννοεις;
Δεν ξερω τι να πω γμτ....αυτη τη στιγμη,που ειναι παρα πολυ ασχημη,σε παρακαλω παρα πολυ,σκεψου ΜΟΝΟ οτι τωρα ειναι ησυχος ,καρδουλα μου αυτο θελω να σκεφτεσαι τωρα ναι;Τωρα ΔΕΝ ΥΠΟΦΕΡΕΙ....σε παρακαλω πολυ,αυτο θελω να σκεφτεσαι τωρα...
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:47, 09-06-18:

Ο Ξανθούλης 'έφυγε", πέταξε ως την άκρη του ουράνιου τόξου, παίρνοντας μαζί του ένα κομάτι της καρδιάς σου κι αφήνοντας στη θέση του ανεξίτηλες αναμνήσεις των χρόνων που μοιραστήκατε μαζί.
Καλή δύναμη Argy μου και κουράγιο....
Άσε το χρόνο να στεγνώσει τα δάκρυα, να γλυκάνει τον πόνο και να φέρνει στα όνειρά σου την ψυχή του μικρού, χρυσού σου πρίγκηπα.
Σαν χάδι, σαν πνοή... να σου σιγοψιθυρίζει οτι η ζωή και η αγάπη είναι αδελφές αιώνιες και αθάνατες.
Καλό σου ταξίδι γλυκό αγγελούδι..
Οι υπέροχες ματάρες σου θα λάμπουν, αστέρια- διαμαντάκια, στολίδια του απέραντου ουρανού.

Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 21:01, 09-06-18:

(παίρνοντας μαζί του ένα κομμάτι της καρδιάς σου)την πήρε και την σήκωσε όλη alcyone μ...όχι μόνο ένα κομμάτι,όλη!!!!μακάρι όπως λες και συ ο πανδαμάτωρ χρόνος να απαλύνει τον πόνο..μα τι εικόνα διάλεξες και συ καλό μου;;κει που είπα στέρεψα απο δάκρυα την είδα και κλαααψ!!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:23, 09-06-18:

Η κτηνίατρος λέει πως έχει σοβαρό πρόβλημα και με το συκώτι(έκανε ίκτερο)μύτη,πατουσάκια,ούλα,αυτιά πιο κίτρινα και απο τον ήλιο..μας λέει πως ο οργανισμός του είναι φουλ στις τοξίνες και πρέπει άμεσα να νοσηλευτεί για θεραπεία με ορό με αμφίβολα όμως αποτελέσματα....μου λέει ή τον αφήνετε εδώ ή τον παίρνετε σπίτι και προσπαθείτε μήπως και αρχίσει να τρώει ή να πίνει εκεί..τον παίρνω σπίτι..ο ξανθούλης στο μεταξύ να έχει κάνει δύο φορές εμετό,να μην τρώει ,να πηγαίνει στην άμμο και να μην μπορεί να κάνει κάτι και να έχει μονίμως ανήσυχο βλέμμα και να στριφογυρίζει γύρω απο το μέρος που ήταν καθισμένος...mini σύσκεψη με οικογένεια,αυτή τη φορά είχα και τον πατέρα μου μαζί στην κτηνίατρο να τα ακούσει και ο ίδιος...και απο εκεί που ο καθένας έλεγε το κοντό του και το μακρύτερό του ξαφνικά έγινα ο Εσύ Αποφασίζεις..!!!να χέσω το δημοκρατικό μου πνεύμα δηλαδή..πάντες ομόφωνοι:Εσύ αποφασίζεις..μα μέχρι χθες....τον πηγαίνω και σε άλλη κλινική,στη σημερινή μέρα αναφέρομαι όπου ναι, Πουπουλίνα θα σου σηκωθεί η τρίχα κάγκελο και όσο κι αν δακρύζω τη στιγμή αυτή που σας τα γράφω νιώθω πως πρέπει να τα πω...
Αγαπημενη μου φιλη που μπορει να μην σε ξερω σωματικα,εκ φυσικου,νιωθω ομως οτι σε ξερω ψυχικα,ναι,,ΝΑ ΤΑ ΠΕΙΣ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΟΥ,ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΛΑΦΡΩΣΕΙς...αλλα και γιατι μεσα απο ολες αυτες τις εμπειριες μαθαινουμε.
Προσπαθω να καταλαβω και να σκεφτω τι εγινε...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:27, 09-06-18:

ο ξανθούλης στο μεταξύ να έχει κάνει δύο φορές εμετό,να μην τρώει ,να πηγαίνει στην άμμο και να μην μπορεί να κάνει κάτι και να έχει μονίμως ανήσυχο βλέμμα και να στριφογυρίζει γύρω απο το μέρος που ήταν καθισμένος...mini σύσκεψη με οικογένεια,αυτή τη φορά είχα και τον πατέρα μου μαζί στην κτηνίατρο να τα ακούσει και ο ίδιος...και απο εκεί που ο καθένας έλεγε το κοντό του και το μακρύτερό του ξαφνικά έγινα ο Εσύ Αποφασίζεις..!!!να χέσω το δημοκρατικό μου πνεύμα δηλαδή..πάντες ομόφωνοι:Εσύ αποφασίζεις..μα μέχρι χθες
Εχμ,,,θυμασαι τι σου ειπα;ΕΣΥ να αποφασισεις,σαφως εννοειται και με το τι θα σου πουν οι κτηνιατροι;Τα ξερω αυτα αγαπουλα μου..ολοι το μακρυ τους και το κοντο τους,αλλα οταν δουν τα σκουρα...η αποφαση δικια σου.Τουλαχιστν ειδαν τα σκουρα και το αφησαν επανω σου,αλλα δεν μπορω να φανταστω τι εχει γινει....
ΥΓ.Μην επεξεργαζεσαι το προηγουμενο μηνυμα αν θες..γραφε νεο...για να τα βλεπουμε καλυτερα.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 21:34, 09-06-18:

(παίρνοντας μαζί του ένα κομμάτι της καρδιάς σου)την πήρε και την σήκωσε όλη alcyone μ...όχι μόνο ένα κομμάτι,όλη!!!!μακάρι όπως λες και συ ο πανδαμάτωρ χρόνος να απαλύνει τον πόνο..!!
Ο χρόνος καλή μου είναι ο καλύτερος γιατρός... Σε όλα.... Ο πόνος δεν θα φύγει αλλά με τον καιρό ναι.... Θα απαλύνει.... Είναι πολύ νωπή ακόμα η απώλεια.... Κλάψε...θρηνησε όπως πρέπει... Ποναμε και εμείς μαζί σου.... Να ξέρεις μόνο πως είμαστε κοντά σου....
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 21:46, 09-06-18:

για να συνεχίσω το κλαψ story και ύστερα απο μια βραδιά θρίλερ να βλέπω τον Ξανθούλη να στριφογυρίζει συνεχώς,να βαριανασαίνει&να κοιτάζει με το βλέμμα της άνοιας συν τη μελέτη που είχα ξεκινήσει απο την αρχή έβλεπα τα σημάδια απο το 4οστάδιο..ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πώς τόσο σύντομα ανέβηκαν οι τιμές τη στιγμή που ακολουθούσαμε ειδική διατροφή...και είπα stop,no more pain..αύριο θα κοιτάξουμε για ευθανασία που τουλάχιστον δεν θα πονάει έλεγα,που σε λίγα λεπτά θα έχει τελειώσει ο πόνος του χωρίς να ξαναχρειαστεί νοσηλεία με σωληνάκια για μέρες και μεγάλη πιθανότητα να πεθάνει με stress και ξένους έλεγα,που ακόμη κι αν πεις να πάει καλά υποβόσκει η νέα θρομβοεμβολή που τι;;να ξαναπεράσει αυτή την ακραία μορφή πόνου συν τη παράλυση συν τα όργανα του που έχουν υποστεί τέτοια ζημιά;;συν σύριγγες,χάπια...έλεγα...ο Ξανθούλης μπορεί να είχε στιγμές ζωντάνιας αλλά στη συνολική εικόνα ήταν πολύ κουρασμένος...έτσι σαν προαίσθηση το προηγούμενο βράδυ τον ανέβασα στην ταράτσα του είπα όσα ένιωσα ότι ήθελα να του πω,καθήσαμε ώρα,βγάλαμε photo,είδαμε τα πουλιά που περνούσαν στον ουρανό κάτι που συνηθίζαμε να κάνουμε πολλά απογεύματα και αύριο είπα θα δούμε.....ξημερώνει, τον πηγαίνω σε άλλη κλινική με σκοπό τη νοσηλεία όμως,βλέποντας τις τιμές με προειδοποιεί κι αυτή πως ίσως χρειαστεί πολλές μέρες και να μην εξελιχθούν καλά τα πράγματα..πετάγεται η μητέρα μου και αναφέρει την ευθανασία,απαντάει η κτηνίατρος ναι φυσικά,τι θέλετε νοσηλεία ή ευθανασία;;σας αφήνω χρόνο να το σκεφτείτε..μητέρα βάζει κλάματα όπως κι εγώ,λέει πάλι εσύ αποφασίζεις,εγώ ξανά να αναρρωτιέμαι πως ο ξανθούλης μας,έγινε ξανθούλης μου....λέμε απο κοινού τι έχει περάσει μέχρι στιγμής πως προβλέπεται να είναι το μέλλον του και με τρεμάμενη φωνή και φουλ δάκρυα αποφασίζουμε για ευθανασία..το ανακοινώνουμε στην κτηνίατρο και ξεκινά η διαδικασία..οι ευαίσθητοι απομακρυνθείτε απο την ανάγνωση ακολουθεί σκληρή περιγραφή...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους