Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,499 εγγεγραμμένα μέλη και 718,479 μηνύματα σε 22,636 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 357 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Χάνει πολύ τρίχωμα,τι φταίει;

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 18:30, 05-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από DRIFTER
ουάου!!!!!!
εγώ έχω πάρει αυτό που είναι με το ατσάλιο χτένι σε σχήμα ξυραφιού, θέλει καλό χειρισμό αλλα το ξεκατινιάζει το τρίχωμα!!!!
Το φουρμινατορ λες.Το ιδιο βγαζει?Ειναι φυσιολογικο να μαδαει τοσο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη DRIFTER
Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 910 μηνύματα.

O DRIFTER έγραψε στις 18:31, 05-01-10:

αυτό δεν το γνωρίζω, ας μιλήσουν οι παλαιότεροι
πάντως, σίγουρα έχει σημασία και η διατροφή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 18:33, 05-01-10:

αυτό δεν το γνωρίζω, ας μιλήσουν οι παλαιότεροι
πάντως, σίγουρα έχει σημασία και η διατροφή
Με ρουαλ τα ταιζω...Τι αλλο θελουν πια?

Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη DRIFTER
Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 910 μηνύματα.

O DRIFTER έγραψε στις 18:37, 05-01-10:

έχω δει ότι υπάρχουν τροφές που υποστηρίζουν την μείωση του τριχομαδήματος, τσέκαρε μπας και σε βοηθήσει κάτι τέτοιο.
άραγε πόσες τρίχες έχει πάνω της μία γάτα?

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 18:38, 05-01-10:

έχω δει ότι υπάρχουν τροφές που υποστηρίζουν την μείωση του τριχομαδήματος, τσέκαρε μπας και σε βοηθήσει κάτι τέτοιο.
άραγε πόσες τρίχες έχει πάνω της μία γάτα?
Εκατονταδες χιλιαδες και το σιγουρο ειναι οτι της βγαζω τις μισες καθε μερα!

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 18:45, 05-01-10:

Παίζει ρόλο σίγουρα η διατροφή, η ζέστη του σπιτιού (δλδ αν τα καλοριφερ ή το κλιματιστικό είναι στο φουλ ), παίζει ρόλο η φυλή το πόσο καλά τις χτενίζουμε κ τις κάνουμε μπάνιο αλλά κ το άγχος τους, έχω προσέξει για παράδειγμα ότι όταν είναι να πρέπει να κάνουν κάτι που δεν θέλουν παράδειγμα χτένισμα ή να πάρουν κάποιο φάρμακο φεύγουν όχι τούφες αλλά φλοκάτη. Πάντως εγώ έπαιρνα μία αμπούλα την Dermoscent Essential 6 που ήταν αρκετά καλή κ τους έκανε κ υπέροχο τρίχωμα αν την βρείτε να την πάρετε για δοκιμή ειδικά για τα μακρύτριχα είναι καταπληκτική

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 18:48, 05-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Elvenstar
Παίζει ρόλο σίγουρα η διατροφή, η ζέστη του σπιτιού (δλδ αν τα καλοριφερ ή το κλιματιστικό είναι στο φουλ ), παίζει ρόλο η φυλή το πόσο καλά τις χτενίζουμε κ τις κάνουμε μπάνιο αλλά κ το άγχος τους, έχω προσέξει για παράδειγμα ότι όταν είναι να πρέπει να κάνουν κάτι που δεν θέλουν παράδειγμα χτένισμα ή να πάρουν κάποιο φάρμακο φεύγουν όχι τούφες αλλά φλοκάτη. Πάντως εγώ έπαιρνα μία αμπούλα την Dermoscent Essential 6 που ήταν αρκετά καλή κ τους έκανε κ υπέροχο τρίχωμα αν την βρείτε να την πάρετε για δοκιμή ειδικά για τα μακρύτριχα είναι καταπληκτική
Αμπουλα για το φαγητο ή μπανει στο σβερκακι?
Στο κτηνιατρειο θα τη βρω?

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 19:06, 05-01-10:

Τοση πολυ τριχα ,απο χτενισμα ειναι;Νομιζω πως ειναι παρα πολυ.Μηπως λειπει καποια βιταμινη;Ειναι υπερβολικο τοσο μαδιμα τετοια εποχη.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 19:27, 05-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από brigite
Τοση πολυ τριχα ,απο χτενισμα ειναι;Νομιζω πως ειναι παρα πολυ.Μηπως λειπει καποια βιταμινη;Ειναι υπερβολικο τοσο μαδιμα τετοια εποχη.
Nαι μονο απο το γαντι. Κι εγω αυτο πιστευω αλλα ο γιατρος το φορουμ μου ειπε πως αν ξαναφυτρωνουν και δεν υπαρχουν κενα σημεια ειναι φυσιολογικο...

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 19:53, 05-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
Αμπουλα για το φαγητο ή μπανει στο σβερκακι?
Στο κτηνιατρειο θα τη βρω?
Ναι ναι την βάζεις στο πίσω μέρος όπως βάζουμε αυτή για τα παράσιτα κ τους κάνει ένα τρίχωμα καταπληκτικό γυαλιστερό κ μαλακό
Αρχική Δημοσίευση από brigite
Παιδιά μη ξεχνάτε ότι αυτή την εποχή έχουμε κ καλοριφέρ στο φουλ κ έχει τόση ζέστη το σπίτι που είναι σαν καλοκαίρι γι αυτά με αποτέλεσμα να ρίχνουν πολύ τρίχα

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 01:02, 06-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
δεν μου λετε βρε κοριτσια..οταν λετε κολλητικη ταινια ,εννοειτε αυτην την καφε που δενουμε τα δεματα;
εμεις παλια αυτη χρησιμοποιουσαμε, και σημερα που ηθελα να καθαρισω τα ρουχα μου παλι με αυτη!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 08:03, 06-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
Και αναρρωτιεμαι...
ΜΑ ΠΟΣΟ ΜΑΔΑΝΕ???

Αυτες τις τριχες τις βγαζω καθημερινα απο τη Σελινα.Με το απλο γαντι(που να ειχα και furminator)!Και οσο τη χτενιζω,τοσο βγαζει...δε σταματαει καθολου!Εχω φρικαρει!Ο Σηφης βγαζει το 1/3(αν παρατηρησετε ειναι οι ασπρες τριχες πανω απο το σιφωνι).Δεν ξερω αν εφταιξε η στειρωση ή η ηλικια αλλα αρχισε να μαδαει λιγο πριν τον οιστρο.Πριν δεν εβγαζε τιποτα!Τιποτα ομως!
Γενικα εχω παρατηρησει οτι ολα τα γατακια μολις πατησουν τους 8 μηνες αρχιζουν να μαδανε ενω νωριτερα τιποτα.
Ομως τοσο πολυ?Στην καρδια του χειμωνα??Ειναι φυσιολογικο? Τι θα γινει το καλοκαιρι δηλαδη???
Στο σπιτι εχω περιπου 20 βαθμους θερμοκρασια.

Να και μαζεμενες.Φοβαμαι οτι στο τελος θα γινει Σφινξ.
(Ασχετο δεν εχω τελεια κουρτινα μπανιου?)
o ναρουτο που μαδουσε τον περασμενο μηνα δεν εβγαζε τοση τριχα ουτε με το furminator Το πρωτο του μαδημα το εκανε τον περασμενο μαιο οταν εγινε 1 ετους, αλλα πρεπει να αναλογιστουμε οτι μεγαλωνει καπως πιο αργα απο τις αλλες γατες Εμεις στο σπιτι εχουμε γυρω στους 25 με 26 βαθμους και δεν μαδαει. Παρατηρησε να δεις πως θα εξελιχθει η τριχοπτωση και αν διαπιστωσεις οτι εχει σημεια που δεν εχουν καθολου τριχωμα πηγαινε την στον κτηνιατρο. Εκτος απο την θερμοκρασια παιζει ρολο και η διαρκεια της μερας. Αν εχεις συνεχεια τα φωτα ανοιχτα, και σε συνδιασμο με την υψηλη θερμοκρασια, δινουν το σημα για τριχοπτωση.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 10:09, 07-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Εγω παντως χρησιμοποιω βουρτσα,σαν αυτη που εχω για τις γατες μου,κι εχω σωθει.Μεσα σε πεντε λεπτα δεν υπαρχει ουτε μια τριχα στους καναπεδες και το κρεβατι.
Τι βούρτσα είναι αυτή?Με μαλακή τρίχα?
Και η Μπουμπού εξακολουθεί να μαδάει... Σκέφτομαι να της αλλάξω τροφή, τώρα που δε βρίσκω την παλιά εύκολα.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 14:16, 07-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
o ναρουτο που μαδουσε τον περασμενο μηνα δεν εβγαζε τοση τριχα ουτε με το furminator Το πρωτο του μαδημα το εκανε τον περασμενο μαιο οταν εγινε 1 ετους, αλλα πρεπει να αναλογιστουμε οτι μεγαλωνει καπως πιο αργα απο τις αλλες γατες Εμεις στο σπιτι εχουμε γυρω στους 25 με 26 βαθμους και δεν μαδαει. Παρατηρησε να δεις πως θα εξελιχθει η τριχοπτωση και αν διαπιστωσεις οτι εχει σημεια που δεν εχουν καθολου τριχωμα πηγαινε την στον κτηνιατρο. Εκτος απο την θερμοκρασια παιζει ρολο και η διαρκεια της μερας. Αν εχεις συνεχεια τα φωτα ανοιχτα, και σε συνδιασμο με την υψηλη θερμοκρασια, δινουν το σημα για τριχοπτωση.
Θερμοκρασια εχω πανω κατω στους 20 βαθμους αλλα τα η νυχτα στο σπιτι μας διαρκει 3-4 ωρες περιπου...Συνηθως βλεπω TV μεχρι τις 2:30-3:00 και οταν παω για υπνο τους αναβω ενα φωτακι νυχτος για να βλεπουν.. Κατα τις 6 που ξημερωνει μπαινει φως μεσα στο σπιτι γιατι η πορτα της εισοδου εχει τζαμακι οπως οι πορτες των ανελκυστηρων!Βεβαια τα μωρα μου κλεινουν 12ωρο στον υπνο!Αλλα μηπως τελικα να μη τους βαζω φωτακι νυχτος?
Παντως το τριχωμα της δεν εχει αραιωσει...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:03, 07-01-10:

Ειναι η βουρτσα που ειχαν και παλιοτερα για τα χνουδια.

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 15:34, 07-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Ειναι η βουρτσα που ειχαν και παλιοτερα για τα χνουδια.
Σατανικό!!!! Θα το δοκιμάσουμε και αυτό λοιπόν! Και θα αλλάξουμε και τροφή από hill's σε royal και θα δούμε...

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 15:27, 12-07-10:

Σίγουρα εχει ξανά ειπωθεί το θέμα αλλα επειδή είναι δύσκολο να το ψάξω είπα να το ξανά βάλω!

Η Λιζα μου μαδάει πολυ...σίγουρα το περίμενα αλλα θα ήθελα να μου πείτε εαν υπάρχει κάτι ώστε να μειωθεί λιγάκι η τριχόπτωση... Ισως να ειναι και ο καιρός της αλλαγής του τριχώματος της αλλα μιλάμε ώρες ώρες ειναι σαν να "χιονίζει" μεσα στο σπίτι..

Παράθεση

fffaye

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fffaye
H fffaye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H fffaye έγραψε στις 17:20, 12-07-10:

Δοκιμασες να της δωσεις βιταμίνες ειδικές για την τριχόπτωση; εμένα παρόλο που παίρνει από την άνοιξη σε καθημερινή βάση δεν έχει πάψει εντελώς να μαδάει...δεν χιονίζει οπως λες αλλά κάθε τρεις μέρες που τη χτενίζω βγάζω 5-6 κουβαράκια...εεε δεν γίνεται φαντάζομαι και να μη μαδάει καθόλου,πρέπει να αλλάξει τρίχωμα είτε μας αρέσει είτε οχι. Δοκίμασε βιταμίνες,ω3 θέλει...και καλή επιτυχία!

Παράθεση

ge-ia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ge-ia
H ge-ia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ge-ia έγραψε στις 21:15, 14-07-10:

Πωπω σε καταλαβαίνω...Αντιμετοπιζω το ίδιο πρόβλημα με την Πανδωρα...Εδω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα.Μονο που δεν την έχω ξυρίσει ακομη.Η γάτα μου μαδάει και το χειμωνα ασταματητα.Ο γιατρός της δεν βρίσκει καμία αιτία, ούτε καν δερματολογική

Παράθεση

tzoutzou

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη tzoutzou
H tzoutzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.

H tzoutzou έγραψε στις 21:25, 14-07-10:

Εμενα τα δικα μου μαδαγανε την ανοιξη σαν παλαβα,τωρα εχει μειωθει πολυ η τριχοπτωση.
Τακτικο βουρτσισμα θελει,καλη τροφη και περασμα με βρεγμενα χερια ή πετσετα.Αλλα οπως και να το κανουμε,γατες ειναι και μαλιστα οικοσιτες και θα μαδανε!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,477 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:28, 14-07-10:

εμενα...γιατι μαδανε ολες τις εποχες και ολες τις ωρες;;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ge-ia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ge-ia
H ge-ia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ge-ia έγραψε στις 21:30, 14-07-10:

Ακολουθω Tzoutzou τις προτασεις σου συστηματικά. Επιπλέον την χτενιζω.Εχω αγοράσει πάνω απο πέντε είδη βούρτσας ωσπού να καταλήξω οτι καμία δεν διορθώνει το πρόβλημα

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 21:33, 14-07-10:

Οκ παίδες! Η τροφή της είναι ήδη άψογη...για μένα η καλύτερή δλδ. Οπότε θα φροντίζω να την χτενίζω συχνά.

Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη artemaki
H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H artemaki .- έγραψε στις 11:11, 03-09-10:

Λοιποοον.Γεια σας.
Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω.
Υπαρχει καποια συγκεκριμενη ρατσα γατας που μαδαει σχεδον καθολου?:/

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:35, 03-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από artemaki
Λοιποοον.Γεια σας.
Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω.
Υπαρχει καποια συγκεκριμενη ρατσα γατας που μαδαει σχεδον καθολου?:/
η sphynx (δεν εχει σχεδον καθολου τριχες)

Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Νεοφερμένος

H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H artemaki .- έγραψε στις 12:03, 03-09-10:

Οkay.Τωρα ανατριχιασα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,477 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:23, 03-09-10:

γιατι καλε;;;
...παντως σαν αισθηση οταν τις ακουμπας..ειναι φοβερες...σαν βελουδο...

Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Νεοφερμένος

H artemaki .- έγραψε στις 12:29, 03-09-10:

Ναι οντως θα ειναι ωραια οταν τις ακουμπας αλλα εμενα μου θυμιζουν ξεπουπουλιασμενα κοτοπουλα ετοιμα για σφαγη.

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη natalouko
H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,822 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 12:42, 03-09-10:

Εαν χτενίζεις την γάτα τακτικά μειώνεται αισθητά η απώλεια τριχών!!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:12, 03-09-10:

καποιες γατες επισης μαδανε μονο 2 φορες τον χρονο και δεν αφηνουν πολλη τριχα στο ενδιαμεσο
Η γατα νορβηγικου δασους για παραδειγμα μαδαει ετσι.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 15:11, 27-01-12:

να ρωτησω κι εγω κατι?και τα δικα μου γατακια μαδανε απιστευτα πολυ κι ειμαστε μεσα στο χειμωνα,μου κανει εντυπωση γιατι ο πατσινο μαδαγε μονο το καλοκαιρι,τετοια εποχη γινονταν σαν αρκουδακι απ τη γουνα,αντιθετως τα γατουνια μου,μαδανε παρα πολυ,μπορω να κανω κατι γιαυτο?

πηρα μια βουρτσα,απ αυτη που καθαριζουμε παλτα κλπ.(ενοηται δεν ξανακανουμε παλτα μ αυτην πλεον χαχαχα)και χτενιζα γατακια,αχαχαα,καπως καλλυτερα μου φαινονται,τουλαχιστον δεν πεταν τριχες οταν τις χαιδευω,βασικα φοραω και πολλα σκουρα-μαυρα κλπ ρουχα το χειμωνα κι εχω πολυ πλακα,γεματη τριχα ειμαι καθε χρωματος ομως,παλια ειχα μονο πορτοκαλι,ξανθια εγω πορτοκαλι ο πατσινο δεν εδειχνε,τωρα εχω οτι χρωμα θελετε.
τα γατακια φανηκαν να το απολαμβανουν παντως,τετοια χαρα δεν την περιμενα.
θελω κι ενα καλο σκουπισμα τωρα και θα μαστε οκ,απλα φοβαμαι μη τους λειπει καμια βιταμινη και μαδανε μες στο χειμωνα,μου κανε εντυπωση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 27-01-12 στις 15:42. Αιτία: merge
Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 17:10, 27-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
να ρωτησω κι εγω κατι?και τα δικα μου γατακια μαδανε απιστευτα πολυ κι ειμαστε μεσα στο χειμωνα,μου κανει εντυπωση γιατι ο πατσινο μαδαγε μονο το καλοκαιρι,τετοια εποχη γινονταν σαν αρκουδακι απ τη γουνα,αντιθετως τα γατουνια μου,μαδανε παρα πολυ,μπορω να κανω κατι γιαυτο?

πηρα μια βουρτσα,απ αυτη που καθαριζουμε παλτα κλπ.(ενοηται δεν ξανακανουμε παλτα μ αυτην πλεον χαχαχα)και χτενιζα γατακια,αχαχαα,καπως καλλυτερα μου φαινονται,τουλαχιστον δεν πεταν τριχες οταν τις χαιδευω,βασικα φοραω και πολλα σκουρα-μαυρα κλπ ρουχα το χειμωνα κι εχω πολυ πλακα,γεματη τριχα ειμαι καθε χρωματος ομως,παλια ειχα μονο πορτοκαλι,ξανθια εγω πορτοκαλι ο πατσινο δεν εδειχνε,τωρα εχω οτι χρωμα θελετε.
τα γατακια φανηκαν να το απολαμβανουν παντως,τετοια χαρα δεν την περιμενα.
θελω κι ενα καλο σκουπισμα τωρα και θα μαστε οκ,απλα φοβαμαι μη τους λειπει καμια βιταμινη και μαδανε μες στο χειμωνα,μου κανε εντυπωση.
Γεια σου Ρενάκι

Λοιπόν λογικά η τρίχα έχει πολύ να κάνει με τη διατροφή..
Η Αλέκα μέχρι τον Αύγουστο περίπου, έτρωγε για 2 χρόνια Royal Canin και μαδούσε πάρα πάρα πολύ και όλο τον χρόνο.
Από τότε μέχρι σήμερα τρώει Acana και η διαφορά είναι υπερβολικά αισθητή..Τη χαιδεύω και δε μαδάει καθόλου!!

Όμως επειδή ξέρω ότι εκεί που μένεις δεν έχει πολλές επιλογές για τροφές, το συχνό βούρτσισμα θα τους κάνει καλό σίγουρα.
Πολύ καλό κάνει και το λάδι σολωμού που υπάρχει για κατοικίδια(είναι λίιιγο τσουχτερό).

Αυτά από μένα..
Δεν έχω άλλη συμβουλή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 06:30, 29-01-12:

λοιπον ειχα στο ψυγειο αυτο:http://www.agrotikistegi.gr/index.ph...mart&Itemid=64

κι εδωσα στα γατουνια και δεν μαδανε τοσο πολυ,το ειχα παρει για τον πατσινο,για ανανεωση κυταρων αλλα δεν το ηθελε με τιποτα,δεν τους αρεσε σε γευση αλλα τους εκανε καλο στην τριχα και πολυ γρηγορα μαλιστα,περιμενω και να στρωσουν λιγο και τα οικονομικα να παραγγειλω την ακανα,(ηρθε κι εδω η κριση δυστυχως).

Παράθεση

Στεφανία ΛΠ (Μαρία-Στεφανία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Στεφανία ΛΠ
H Μαρία-Στεφανία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Στεφανία ΛΠ Fatsoulakos mou έγραψε στις 09:10, 25-03-12:

Nα σας ρωτήσω κάτι??
Ποιά είναι η εποχή που μαδάνε περισσότερο οι γάτες....???

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:16, 25-03-12:

χμ,εμενα παντως την ανοιξη και στις αρχες του καλοκαιριου.Μιλαμε για απιστευτο μαδημα.

Παράθεση

gatotinaki (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gatotinaki
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O gatotinaki έγραψε στις 18:38, 25-04-12:

Καλησπέρα. Έχω διαβάσει οτι ειναι φυσιολογικό να μαδάνε, και οτι όλα τα γατιά μαδάνε κ.λ.π. Βλέποντας όμως την ποσότητα τρίχασ που αφαιρώ καθημερινά σχεδόν, δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό. Γι αυτό σας παραθέρω μια φωτογραφία. Το αποτέλεσμα που βλεπεται είναι μετα απο 3 λεπτά χτενίσματος με furminator

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:11, 25-04-12:

Εχω την εντυπωση οτι το furminator τα παραμαδαει,αλλα απλα στο λεω μονο απο μαρτυριες χρηστων.Δεν εχω προσωπικη εμπειρια.
Αν την χτενισεις με κανονικη ,απλη χτενα ή το ειδικο γαντι -χτενα..βγαζει και παλι τοσο πολλα;

Παράθεση

gatotinaki (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gatotinaki
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O gatotinaki έγραψε στις 23:47, 25-04-12:

Λες να τα ξυρίζει το furminator? Με ενα γάντι που χρησιμοποιούσα πριν, το γάντι γέμιζε συνεχώς. Βέβαια δεν είχα το κουράγιο να συνεχίζω για πολλή ώρα μέχρι να φτάσει σε αυτό το σημείο. Τι να πω.. Απλά να φανταστείς οτι ακόμα και αν πηδήξει απο τον καναπέ στο πάτωμα, την στιγμή που πατάει στο πάτωμα πετάγονται τρίχες. Μιλάμε γι απάλευτη κατάσταση.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 08:37, 26-04-12:

Η αλήθεια είναι πως το furminator όντως βγάζει πολλές τρίχες από τη γάτα, ακόμη κι αν τη χτενίζεις μέρα παρά μέρα.
Εάν τη χτενίσεις μια φορά την εβδομάδα, ακόμη περισσότερες.
Όμως δε μου έχει τύχει να δω τόσο πολλές τρίχες από τη δική μου, όπως στη φωτογραφία.
Μήπως ήταν η πρώτη φορά που τη χτένισες με furminator ή είχες να τη χτενίσεις αρκετές μέρες μήπως;

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 10:57, 26-04-12:

Έχω ακούσει και εγώ για το furminator ότι μπορεί να αφήσει κενά, δηλαδή να αρχίσει η γάτα να μαδάει τοπικά σε σημεία.Για αυτό δεν το πήρα.
Το ίδιο ακριβώς θέμα έχουμε και εμείς με την Ραλλού. Το πόσο πολύ μαδάει είναι παράλογο. Τα πάντα έχουν γίνει άσπρα. Η κτηνίατρος μας πρότεινε μια θεραπεία με αμπούλες (έχουν κάτι τύπου Ω-3 νομίζω), για 4 εβδομάδες. Λέμε να το δοκιμάσουμε διότι έχουμε απελπιστεί.

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη billio
H billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 958 μηνύματα.

H billio zbeez έγραψε στις 09:32, 03-05-12:

Aυτη την τριχα η Μπηλλιω μου τη βγαζει και με τη furminator και με την απλή βουρτσα. Οσο τη χτενιζω τοσο τριχα αφηνει. Για τα ρουχα μου; Δε προφτενω να τα καθαρισω με το αυτοκολητο και σε ενα λεπτο παραμονης στο σπιτι ξαναγεμιζουν τριχα. Αν ερθει και η μικρη και μου τριφτει; Θα αφησει μια στρώση τριχας στο παντελονι/φορμα μου. Και εδω και ενα χρονο τρωει Orijen τροφη (ναι την εμαθε πια να την τρωει). Οποτε δεν ειναι διατροφικο το θεμα.

Οι δικοι μου με εχουν πριξει με το μάδημα της του στυλ "Θα παθουν τα πνευμονια σου με τοση τριχα που εισπνέεις!!" . Λες κι εχω βιτσιο να σνιφάρω την Μπηλλιω χαχαα...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 09:37, 03-05-12:

Πάντως ειδικά αυτή η περίοδος είναι πραγματικά πολύ δύσκολη. Όσο περισσότερο την χτενίζεις, τόσο περισσότερε βγάζει. Εμένα αυτό μου κάνει εντύπωση. Εμεις ξεκινήσαμε τώρα με γάντι (γιατί με την βούρτσα την έπιανε μια μικρή υστερία) και για όση ώρα και να την κάνεις, βγάζει.
Και φυσικά έρχονται οι τρίχες στην επιφάνεια και αν δεν βάλεις καπάκι ηλλεκτρική σκούπα, αιωρούνται προς όλες τις κατευθύνσεις για ώρες και τελικά κάθονται στα πιο ακατάλληλα σημεία (ρούχα-μαξιλάρια κλπ).

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη billio
H billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 958 μηνύματα.

H billio zbeez έγραψε στις 10:22, 03-05-12:

H δικια μου αν και τρελοκαμπερο, ατιθαση και τρελοκαμπερο, παραδόξως το απολαμβάνει το χτένισμα. Μαλιστα ξαπλωνει και μου κανει βαρελακια για να χτενίσω και απο την αλλη, μου ξαπλωνει ανασκελα για την κοιλιτσα... το έχει βρει χάδι το ολο συστημα. Και φυσικά εγω χτενίζω. Ειχα δει ενα βιντεάκι στο youtube που κάποια σκουπιζε την γατα της με ηλεκτρικη σκουπα και το απολαμβανε... Μακαρι να μπορουσα να το κανω στη δικιά μου αλλά δυστιχως με το που ακουει την σκουπα εξαφανίζεται... Μου αρκεί που μου κάθεται να τη χτενίζω, πάλι καλα.

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 13:19, 03-05-12:

Τα δικά μου ξεκίνησαν να μαδάνε από τον Ιανουάριο! Ο Βίκτωρας έχασε ελάχιστο τρίχωμα, αλλά με το Τσουρέκι ήρθα σε απόγνωση! Αφού αν είχα μαζέψει ότι τρίχα της έχει πέσει ως τώρα θα είχα πλέξει πουλόβερ
Πριν από λίγο καιρό την πήγα στον κτηνίατρο γιατί είχα ανησυχήσει (τη χάιδευα κι έβλεπες παντού γύρω της τρίχες να ίπτανται). Εκείνος γέλασε και μου είπε "και που είσαι ακόμα"!!! Μου συνέστησε βέβαια αν θέλω να πάρω μια πάστα με βιταμίνες από το πετ σοπ, αλλά κατά τα άλλα τη βρήκε υγιέστατη!
Γνωρίζετε εσείς κάποια καλή; Είναι απαραίτητο να δώσω;

Σημειωτέον ότι α)δίνω και στους 2 ακάνα εδώ και 3 μήνες. β)βουρτσίζω με χτένι αφαίρεσης υποστρώματος (είναι σαν το furminator) 4 φορές το μήνα και γ)στο ενδιάμεσο με απλή βούρτσα.
Επιπλέον, όπως ανέφερε η billio παραπάνω, έχω χρησιμοποιήσει και την ηλεκτρική σκούπα πάνω της (στη χαμηλότερη ταχύτητα φυσικά) και αφου είναι κουφή,δεν την ενόχλησε καθόλου! Ίσα που γουργούριζε κιόλας!

Τι άλλο να κάνω;;; Υπάρχει περίπτωση να χάνει ακόμα το βρεφικό τρίχωμα; (είνα ενός έτους τώρα) Αν συνεχίσω με ακάνα (που θεωρώ την καλύτερη) θα βελτιωθεί η ποιότητα τριχώματος; Γιατί όμως έχουν τα γατιά μου τόσο διαφορετική εικόνα μεταξύ τους ενώ ζουν στο ίδιο περιβάλλον;

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:26, 03-05-12:

Ο δικός μου δεν μαδάει καθόλου τον τελευταιο 1.5 χρονο. Αφηνει μονο λιγες τριχες στα σημεια που κοιμαται. Οταν τον παιρνεις αγκαλια δεν αφηνει σχεδον τιποτα πανω σου. Δεν τον χτενιζω καθολου και δεν παιρνει κανενα συμπληρωμα διατροφης. Οι εποχες που μαδουσε ειναι πια παρελθον

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη flora.m123
H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 633 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 21:38, 03-05-12:

Χαχαχα!Το αιώνιο πρόβλημα με τις τρίχες!Νομίζετε ότι οι γατούλες μαδάνε πολύ;
Χα!Που να είχατε τον σκύλο μου!
American esκimo, και όταν λέμε τρίχα..εννοούμε ΤΡΙΧΑ!!!!
Όοοοολοοοο το σπίτι γεμάτο.Όλα τα ρούχα, σεντόνια, με καθημερινό σκούπισμα και πάλι κάθε μέρα παντού τρίχες!
Ceres σε ζηλεύω!!!Η ωμή διατροφή λες έκανε τη διαφορά;

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:46, 03-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από flora.m123
Χαχαχα!Το αιώνιο πρόβλημα με τις τρίχες!Νομίζετε ότι οι γατούλες μαδάνε πολύ;
Χα!Που να είχατε τον σκύλο μου!
American esκimo, και όταν λέμε τρίχα..εννοούμε ΤΡΙΧΑ!!!!
Όοοοολοοοο το σπίτι γεμάτο.Όλα τα ρούχα, σεντόνια, με καθημερινό σκούπισμα και πάλι κάθε μέρα παντού τρίχες!
Ceres σε ζηλεύω!!!Η ωμή διατροφή λες έκανε τη διαφορά;
μπορεί, μπορεί και όχι. Η διατροφή του περιέχει μόνο: ωμό κρέας μαζί με τα κόκκαλα, νεφρά, συκώτι, καρδιές, νερό, αλάτι, ωμούς κρόκους βιολογικών αυγών, ελαιόλαδο. Μπορεί να οφείλεται σε όλο αυτό το "πακέτο" ή μπορεί να βοήθησε την κατάσταση το ελαιόλαδο ή οι ωμοί κρόκοι αυγών (περιέχουν λιπαρά ω-3)

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 20:23, 08-05-12:

Πάντως, είναι κι η εποχή που μαδάνε τώρα περισσότερο.
Η δική μου είναι κοντότριχη κι αυτή την εποχή γίνεται το έλα να δεις από τρίχες...

Παράθεση

Akasha

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Akasha
H Akasha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αμέτρητες! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Akasha έγραψε στις 13:12, 21-03-13:

Καλησπέρα! Λοιπόν η γατουλίνα μου μαδάει ελαφρώς, είναι μεσαίου τριχώματος, αλλά παρατηρώ κενά στα πόδια. Είδα πως υπάρχει περίπτωση να είναι ασθένεια. Ξέρει κανείς κάτι? Ανησυχώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 13:15, 21-03-13:

Μπορεί να είναι κάποιος μύκητας οπότε θα χρειαστεί κάποια αγωγή σε αυτήν την περίπτωση.
Το καλύτερο θα ήταν να τη δει κτηνίατρος ώστε να σου δώσει μια σίγουρη απάντηση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Beautiful Cat

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους