Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,490 εγγεγραμμένα μέλη και 718,472 μηνύματα σε 22,632 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 400 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κόλλησα μύκητες από το γατάκι μου..

Dizzy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dizzy
H Dizzy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Dizzy έγραψε στις 11:12, 18-12-07:

Τον γατο μου τον εχω 1.5 μηνα. Πριν 4 μερες παρατηρησα αυτο στο λαιμο μου κατω απο το αυτι με φαγουρα σαν απο τσιμπημα κουνουπιιου.

Πηγα σε δερματολογο σημερα και το πρωτο που με ρωτησε ηταν αν εχουμε ζωα στο σπιτι. Οταν του ειπα για το γατο μας, μου ειπε πως πιθανον ειναι μυκητας, (ροδοχρουν)? το ειπε και θελει θεραπεια καιπιθανον να βγουν κι αλλα και να ελεγξω και το γατο αν εχει καποια σημεια που εχουν πεσει οι τριχες, αλλα δε βλεπω κατι στο γατουλη.

Σας λεει τιποτα αυτο το σημαδι σε σχεση με γατες?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 11:17, 18-12-07:

Μικρή είχα κολλήσει κι εγώ μύκητες από αδέσποτο γατάκι. Μην ανησυχείς, δεν είναι τίποτα, με την κατάλληλη θεραπεία περνάει.
Πρέπει όμως οπωσδήποτε να πας και το γάτο στον κτηνίατρο, να τον ελέγξει προσεκτικά και να σου πει αν χρειάζεται κι εκείνος θεραπεία. Διαφορετικά, θα τους κάνετε αενάως πάσα ο ένας στον άλλον!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 11:21, 18-12-07:

αν θυμαμαι καλα ετσι ηταν και το δικο μου στο λαιμο,εβαλα για καποιο διαστημα κρεμα και περασε,στο γατακι δεν θυμαμαι να ειχε μυκητα,μαλλον εγω τον ειχα κολλησει απο καπου αλλου,αλλα καλο ειναι να κανεις και μια επισκεψη στον κτηνιατρο προληπτικα για το γατακι.

Παράθεση

jiovi

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη jiovi
H jiovi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H jiovi έγραψε στις 01:36, 19-12-07:

ελεος πια!!!! οι ροδοχροθν μυκητες δεν κολλανε μονο απο ζωα .. αλλα απο ανθρωπους απο την αμμο το καλοκαιρι απο το μπανιο . ΑΠΟ ΤΟΥΑΛΕΤΕΣ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙΑ.. ελεος πια ποθ τα ριχνουμε ολα στα ζωα! ! ! ..... ντακταριν αλλοιφη θελει αλλα καλυτερα να σου γραψει αυτος μια φαρμακευτικη που ειναι μοιξη 3 αλλοιφων μαζι ... εμενα σε 1 εμδομαδα εφυγε! ! ! ...(και την κολλησα απο αμμο το καλοκαιρι! ! ! εγω η κολλητη μου και η ξαδερφη μου και οι 3 που ειχαμε παει για μπανιο μαζι! ! ! ... μαλλον δεν συμπαθει και πολυ τα ζωα ¨ροδοχρους πυτηριαση λεγεται ....

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 02:54, 19-12-07:

Συνηθως ειναι απο γατο αλλα μονο αν κι ο γατος ειναι αρρωστος εαν δεν νοσει τοτε δεν το πηρες απο αυτον θεραπευεται πολυ ευκολα με αλοιφη παντως (τυπου ντακταριν)

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 09:44, 19-12-07:

Σου είπε μήπως ότι ειναι "ροδόχρους πιτυρίαση";
Αυτο δεν κολλάει απο τα ζώα. Δες:
http://www.##############/HotSprings/4809/p_rosea.htm
Το έχω πάθει κι εγώ και μάλλον με κόλλησε η αδερφή μου που το έπαθε στη θάλασσα. Δεν ειναι κάτι, περνάει.

Αν ειναι μηκυτας, θα πρέπει να κανεις κι εσύ θεραπέια και να δει και ο γιατρος το γατάκι σου.Και πάλι δεν ειναι κάτι ανησυχητικό.

Παράθεση

Dizzy

Νεοφερμένος

H Dizzy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Dizzy έγραψε στις 08:47, 20-12-07:

Τελικα χθες βραδυ παρατηρησα πως ο γατουλης μου εχει βγαλει 4 σπυρια στην κοιλιτσα του. Ειναι ροζ και στην ακρη τους εχουν ασπρη μυτουλα, σα να εχει πυον εκει. Δυστυχως ο κτηνιατρος εδώ εφυγε χθες για Αθηνα, υπαρχει κι αλλος ενας στον οποιο δεν εχω ξαναπαει, θα δω τι θα κανω. Προς το παρον τηλεφωνικα που μιλησα μαζι του μου ειπε να κανω το γατακι μπανιο με clorifen? (για βοηθηστε, δεν θυμαμαι πώς μου το ειπε). Θα παω σημερα στο πετ σοπ να ρωησω, θα παρω και τον γατο μαζι να τον δουνε. Πώς στην ευχη θα τον κανω μπανιο, ιδεα δεν εχω. Απο πού μπορει να το κολλησε εκεινος ομως? Εξω βγαινει σπανια, μονο στον κηπο οσο ειμαι εγω εξω, ισα για ενα τσιγαρο (εγω, οχι ο γατος). Σ επαφη μ αλλες γατες δεν ερχεται.

Παράθεση

τανια13273

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη τανια13273
H τανια13273 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου ειχα παντα γατες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H τανια13273 έγραψε στις 08:56, 20-12-07:

ακριβως το ιδιο ειχε και η κορη μου απο το γατακι μας δεν ειναι κατι σοβαρο αλλα θελει ταυτοχρονη θεραπεια και ηγατουλα σου,

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 09:22, 20-12-07:

Dizzy, κάπως έτσι ήταν και τα δικά μου σημάδια όταν είχα πάθει ροδόχρου πιτυρίαση, αλλά τότε δεν είχα γάτα. Αφού πήρα το γάτο μου και κάποια στιγμή άρχισαν να του πέφτουν τα μουστάκια, μου είπε η κτηνίατρος ότι μπορεί να είναι δερματόφυτα και να ψαχτώ μήπως έχω σημάδια κόκκινα σε μέγεθος μικρού νομίσματος που φαίνονται σαν ξεφλουδισμένα (ακριβώς όπως το δικό σου). Μήπως να ρωτούσες τον κτηνίατρό σου για δερματόφυτα; Σου το λέω γιατί και η περιγραφή των σημαδιών του γατακίου σου συμπίπτει με αυτή που μου είχαν περιγράψει στο κτηνιατρείο.

Παράθεση

gattina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gattina
. Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O gattina έγραψε στις 11:53, 20-12-07:

Μήπως σου είπε με clinafarm; Είναι ένα διάλυμα (μια σύριγγα από το φάρμακο και μισό λίτρο νερό) που αρχικά το περνάς με γάζα ή βαμβάκι σε όλο το κορμάκι του ζώου μια φορά κι έπειτα το βάζεις τοπικά στην πληγή κάθε 2 μέρες για δυο εβδομάδες περίπου. Μήπως εννοούσε αυτό με το "μπάνιο"; Είναι πολύ αποτελεσματικό πάντως για τους μήκυτες.

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 11:56, 20-12-07:

προσεχε μονο να βαλεις την σωστη δοσολογια και να μην το γλυψει ,λογικα...

Παράθεση

Dizzy

Νεοφερμένος

H Dizzy έγραψε στις 11:59, 20-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από gattina
Μήπως σου είπε με clinafarm; Είναι ένα διάλυμα (μια σύριγγα από το φάρμακο και μισό λίτρο νερό) που αρχικά το περνάς με γάζα ή βαμβάκι σε όλο το κορμάκι του ζώου μια φορά κι έπειτα το βάζεις τοπικά στην πληγή κάθε 2 μέρες για δυο εβδομάδες περίπου. Μήπως εννοούσε αυτό με το "μπάνιο"; Είναι πολύ αποτελεσματικό πάντως για τους μήκυτες.
Μπραβο, απορω πως το αποκωδικοποιησες ετσι που το σκοτωσα!!!Το θυμομουνα χθες και το πρωι που ξυπνησα το ειχα ξεχασει τελειως. Αυτο απο φαρμακειο ή πετ σοπ?

Παράθεση

gattina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gattina
. Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O gattina έγραψε στις 23:11, 21-12-07:

Νομίζω πως δεν υπάρχει σε ανθρώπινο φαρμακείο. Εμένα μου γέμιζε ο κτηνίατρος μια σύριγγα των 5ml που την αραίωνα σε μισό λίτρο νερού. Σε pet shop θα το βρεις το φάρμακο αλλά μάλλον θα σε υποχρεώσουν να πάρεις όλο το μπουκάλι και, φυσικά, θα στο χρεώσουν αρκετά ακριβά. Προσπάθησε να το βρεις από τον κτηνίατρο. Και κάτι ακόμη: όταν θα της βάλεις σε όλο της το κορμάκι, να επιμείνεις πολύ στα πατουσάκια και ειδικά στα νυχάκια, να τις τα τραβήξεις έξω μαλακά και να της τα περάσεις με το φάρμακο, γιατί ύστερα ξύνεται και μπορεί να μεταφέρει τον μήκυτα και σε άλλο σημείο του σώματος.

Παράθεση

ΑγγελικήΤ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΑγγελικήΤ
. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O ΑγγελικήΤ έγραψε στις 10:34, 28-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dizzy
Τον γατο μου τον εχω 1.5 μηνα. Πριν 4 μερες παρατηρησα αυτο στο λαιμο μου κατω απο το αυτι με φαγουρα σαν απο τσιμπημα κουνουπιιου.

Πηγα σε δερματολογο σημερα και το πρωτο που με ρωτησε ηταν αν εχουμε ζωα στο σπιτι. Οταν του ειπα για το γατο μας, μου ειπε πως πιθανον ειναι μυκητας, (ροδοχρουν)? το ειπε και θελει θεραπεια καιπιθανον να βγουν κι αλλα και να ελεγξω και το γατο αν εχει καποια σημεια που εχουν πεσει οι τριχες, αλλα δε βλεπω κατι στο γατουλη.

Σας λεει τιποτα αυτο το σημαδι σε σχεση με γατες?
Ναι, ειχα βγαλει και εγς εναν τετοιο μηκυτα απο γάτο. Με μια αλοιφη περναει, δεν ειναι τιποτα σοβαρο. Μην ανησυχεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 13:13, 28-12-07:

Μου είπε η μαμά μου ότι είχα κι εγώ στο κεφάλι όταν είμουν μικρούλα,αλλά φεύγει με αλοιφή!!! Τον γάτο καλύτερα να τον πας σε κτηνίατρο δεν είναι τίποτα!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

eleni1410

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eleni1410
H eleni1410 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H eleni1410 έγραψε στις 21:02, 07-05-10:

να ρωτήσω κάτι..έπαθα τριχοφιτία ή όπως το λένε από τους 2 γάτους
που έχω στην αυλή..
δεν ξέρω απο ποιον..
το έχει πάθει κανείς?
είναι μία ουλή σαν κάψιμο από τσιγάρο και δημιουργεί πολύ φαγούρα!
πρέπει να ανησυχώ μην κολλήσουν και οι υπόλοιπες?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 21:19, 07-05-10:

Έχω κολλήσει κι εγώ στο παρελθόν από ένα γατάκι αυλής. Απίστευτη φαγούρα, όντως! Δεν ξέρω αν πήγες ήδη σε δερματολόγο, αν όχι, καλό είναι να πας να σου γράψει κάποια κρέμα να βάζεις. Εγώ άργησα να πάω γιατί νόμιζα ότι ήταν τσιμπήματα (καλοκαίρι στο χωριό) και γέμισα στα χέρια και στα πόδια και τελικά πήρα χάπια από το στόμα για να περάσουν γιατί η κρέμα δεν έπιανε. Επίσης, είναι μεταδοτικό και στους ανθρώπους, οπότε πρέπει να προσέχεις να έχεις δική σου πετσέτα κλπ και όσα ρούχα έρχονται σε επαφή να τα πλένεις συχνά. Συνήθως είναι πολύ εύκολο να αντιμετωπιστεί, απλά θέλει λίγη προσοχή.
Όσο για τους γάτους, μπορεί να κολλήσουν ο ένας τον άλλο, μπορεί και όχι. Να παρακολουθείς για σημάδια στο τρίχωμα που μένουν κενά και μεγαλώνουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,477 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:21, 07-05-10:

καταρχην..εχεις παει σε γιατρο και εχει κανει διαγνωση οτι ειναι οντως ετσι;;...ή το εχεις συμπερανει μονη σου;..οσον αφορα το αν θα κολλησουν οι υπολοιπες..εννοεις απο σενα..ή απο τους γατους;..σε αυτη την ερωτηση,καλυτερα να ρωτησεις τον κτηνιατρο.....εγω,δεν γνωριζω...περαστικα σου

Παράθεση

eleni1410

Νεοφερμένος

H eleni1410 έγραψε στις 21:23, 07-05-10:

γιατρός μου το είπε..
ανησυχώ μήπως κολλήσουν και οι υπόλοιπες γάτες..¨
ευχαριστώ πάντως!

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 21:37, 07-05-10:

Το θέμα με τους μύκητες (τριχοφάγο) είναι πολύ φλου. Εγώ τότε που κόλλησα είχα δυο μικρά γατάκια όλη μέρα αγκαλιά και τα σημάδια τα εμφάνισα στα χέρια και στα μπούτια (όπου ακουμπούσαν οι γάτες). Ο κτηνίατρος έλεγε ότι δεν έχουν τίποτα, ο δερματολόγος επέμενε ότι φταίνε οι γάτες. Όρκο δεν παίρνω για το ποιος με κόλλησε. Το σίγουρο είναι ότι κόλλησα όλη την οικογένεια από μια κοινή πετσέτα χεριών!
Πρόπερσι που βρήκα τη γάτα μου είχε αρκετά σοβαρό πρόβλημα και παρόλα αυτά δεν κόλλησα ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου. Μετά από συζητήσεις με κτηνιάτρους, έμαθα ότι οι μύκητες υπάρχουν παντού και απλά χτυπάνε σε οργανισμούς με πεσμένη άμυνα. Οπότε αν ένα γατάκι είναι πολύ μικρό ή λίγο άρρωστο έχει πιο πολλές πιθανότητες να κολλήσει. Εσύ βάζε τις κρεμούλες σου και πλένε καλά τα χέρια σου αφού έχεις χαϊδέψει τις γάτες και θα περάσει. Φαντάζεσαι να το έχεις κολλήσει από αλλού και να κολλήσεις τις γάτες?

Παράθεση

sotiria-k (Σωτηρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη sotiria-k
H Σωτηρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 πολυ αγαπημενες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.

H sotiria-k per aspera ad astra *** έγραψε στις 21:41, 07-05-10:

Καταρχας, για να διαπιστωσεις εαν οι γατες εχουν οντως μυκητες πρεπει να τις πας στο γιατρο και να κανουν μια καλλιεργεια για μυκητες. Τα αποτελεσματα τα παιρνεις σε 5-7 μερες. Αν ειναι οντως μυκητες χρειαζεται να ακολουθησουν θεραπεια οι γατες. Επισης, το πιθανοτερο ειναι οτι εαν η μια γατα εχει μυκητες τοτε θα εχει και οι αλλοι, εφοσον ζουνε μαζι και ερχονται σε επαφη καθημερινα. Οσο για σενα, πρεπει να πας σε δεματολογο οπως σου συστησαν και οι αλλοι και να ακολουθησεις κι εσυ θεραπεια.

Παράθεση

eleni1410

Νεοφερμένος

H eleni1410 έγραψε στις 21:45, 07-05-10:

αυτό φοβάμαι..μήπως τις κολλήσω και εγώ!!με την πριγκίπισσά μου κοιμόμαστε αγκαλιά! :-)
θα τους κάνω καλλιέργεια !!την άλλη εβδομάδα!!:-)

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 10:07, 08-05-10:

Όπως και να είναι και γάτες και άνθρωποι μπορούν να γιατρευτούν.

Και εγώ έχω κολλήσει, και απο τότε έχω πάντα μια κρέμα, την βάζω και σε μερικές μέρες είμαι οκ.

Σε όσες γατούλες έχουν, τους κάνω την κατάλληλη θεραπεία.

Παράθεση

bellanefeli

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bellanefeli
H bellanefeli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (γυρω στις 17 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H bellanefeli έγραψε στις 18:01, 15-05-10:

Γεία σας,είμαι απεγνωσμενη γιατι κολλησα μυκητες απο το γατακι μου σε ολο μου το σωμα...Πριν μια εβδομαδα εφερε η μαμα μου ενα γατακι απο το δρομο,το οποια στην αρχη ηταν μια χαρα...σιγα σιγα εκανε αραιωση πισω απο τα αυτακια του!! του βαζαμε daktarin αλλα δεν εκανε αμεσως κατι ειχα ηδη κολλησει....Αρχισαν να εμφανιζονται σπυρακια σα καψιμο απο τσιγαρο..θεωρησα οτι ειναι απο τον ιδρωτα μιας και ειχε ζεστη τις τελευταιες μερες..αλλα τελικα εβγαλα και αλλου και αλλου πολλα....Ο κτηνιατρος μας ειπε οτι ειναι πολυ μικρο το γατακι για να το ψεκασουμε με clinafarm και να του βαζουμε τοπικα daktarin και παλι οχι πολυ γιατι ειναι το πολυ ενος μηνα και αμα γλειψει ποσοτητα ισως και να πεθανει..Οσο για εμενα μου ειπε να βαζω Lomexin, η daktarin ( εγω βαζω και τις δυο) αλλα ακομα βλεπω εξαπλωση...Θα θελα να σας ρωτησω κατι βασικο ισως να ξερετε...
1.κολλαει απο ανθρωπο σε ανθρωπο η μυκητιαση απο γατα?
2.κολλαει απο εμενα πχ. στις αλλες μου γατες??(εχω αλλες 3 πιο μεγαλες )
4.Το μονο συμπτωμα ειναι τα σπυρακια στον ανθρωπο Η υπαρχει περιπτωση να μου πεσουν τα μαλλια!!??!??!?!?!
5.Αν εχει τυχει σε καποια απο εσας να βγαλει σπυρακια τετοια απο μυκητα της γατας(ελπιζω να μη σας τυχει ποτε!!! ειναι τρομερο για μενα) σε ποσο καιρο περιπου περνανε??αργουνε πολυ??

συγνωμη για ολες αυτες τις μαζεμενες ερωτησεις αλλα εχω πανικοβληθει!! ευχαριστω για το χρονο σας ¨)

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:52, 15-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από bellanefeli
Γεία σας,είμαι απεγνωσμενη γιατι κολλησα μυκητες απο το γατακι μου σε ολο μου το σωμα...Πριν μια εβδομαδα εφερε η μαμα μου ενα γατακι απο το δρομο,το οποια στην αρχη ηταν μια χαρα...σιγα σιγα εκανε αραιωση πισω απο τα αυτακια του!! του βαζαμε daktarin αλλα δεν εκανε αμεσως κατι ειχα ηδη κολλησει....Αρχισαν να εμφανιζονται σπυρακια σα καψιμο απο τσιγαρο..θεωρησα οτι ειναι απο τον ιδρωτα μιας και ειχε ζεστη τις τελευταιες μερες..αλλα τελικα εβγαλα και αλλου και αλλου πολλα....Ο κτηνιατρος μας ειπε οτι ειναι πολυ μικρο το γατακι για να το ψεκασουμε με clinafarm και να του βαζουμε τοπικα daktarin και παλι οχι πολυ γιατι ειναι το πολυ ενος μηνα και αμα γλειψει ποσοτητα ισως και να πεθανει..Οσο για εμενα μου ειπε να βαζω Lomexin, η daktarin ( εγω βαζω και τις δυο) αλλα ακομα βλεπω εξαπλωση...Θα θελα να σας ρωτησω κατι βασικο ισως να ξερετε...
1.κολλαει απο ανθρωπο σε ανθρωπο η μυκητιαση απο γατα?
2.κολλαει απο εμενα πχ. στις αλλες μου γατες??(εχω αλλες 3 πιο μεγαλες )
4.Το μονο συμπτωμα ειναι τα σπυρακια στον ανθρωπο Η υπαρχει περιπτωση να μου πεσουν τα μαλλια!!??!??!?!?!
5.Αν εχει τυχει σε καποια απο εσας να βγαλει σπυρακια τετοια απο μυκητα της γατας(ελπιζω να μη σας τυχει ποτε!!! ειναι τρομερο για μενα) σε ποσο καιρο περιπου περνανε??αργουνε πολυ??

συγνωμη για ολες αυτες τις μαζεμενες ερωτησεις αλλα εχω πανικοβληθει!! ευχαριστω για το χρονο σας ¨)
1. Oχι δεν κολλάει
2 Οχι
3.. δεν έχει ερώτηση
4 Οχι αυτά τα σπυράκια είναι
5 Ναι μας έχει τύχει... βάζουμε αλοιφούλα dactarin ή fousicort. Περνάει γρήγορα, ειδικά αν πετύχεις τα σπυράκια στην αρχή.

Πρέπει να γίνει καλά και η γάτα φυσικά, θα πρέπει να παει στον Κτηνίατρο.
Μόνο ΕΝΑ είδος μύκητα κολλάει και σε μάς. Ή ήσουν άτυχη και είχαν αυτόν.. ή μπορεί να έχεις αλλεργία σε κάτι άλλο. Άνοιξη είναι και πολλοί βγάζουν σπυράκια διάφορα... (εγώ είμαι μια απο αυτή... και οι μόνες αθώες είναι οι γάτες..)

Παράθεση

bellanefeli

Νεοφερμένος

H bellanefeli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (γυρω στις 17 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H bellanefeli έγραψε στις 19:56, 15-05-10:

Ευχαριστω julia με κατατοπισες πληρω,χεχε γιατι εχω πραγματικα σκασει..ηδη εχω αρχισει θεραπεια,και στο γατακι το οποιο εχω περιορισει στον πισω κηπο........δυστυχως φοβαμαι να το πιανω συνεχεια και μετα πλενω τα χερια μου τρεις ωρες..ελπιζω να περασει συντομα εχω τρομερη φαγουρα...lol

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:58, 15-05-10:

Ναι.. ξέρω, να σκέφτεσαι άλλα πράγματα την ώρα που σε πιάνει.. το κόλπο είναι να αντέξεις να μην ξυθείς, μετά περνάει...

Το γατάκι θα μπορούσε να μείνει και μέσα, απλά σε ένα δωμάτιο... δεν ξέρω αν είναι ασφαλές έξω....

Περαστικά και υπομονή.

Παράθεση

bellanefeli

Νεοφερμένος

H bellanefeli έγραψε στις 23:02, 15-05-10:

γεια σας και παλι,julia μου μεσα το ειχαμε το γατακι...σο μπανιο..αλλα αυτο ανεβαινε παντου στις πετσετες μας σε ολα..και δε το αφηναμε σε αλλο χωρο γιατι οι 3 γατουλες ου δε το θελουνε..πηγανε να το σκοτωσουν πολλες φορες..το καημενο εχει μαδησει ολοκληρο..ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις σας..ελπιζω να μας περασει συντομα και σε εμενα και στο γατουλινι μου..

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 07:27, 16-05-10:

Οι μύκητες μεταδίδονται και από άνθρωπο σε άνθρωπο. Γι' αυτό, για όσο καιρό κάνεις θεραπεία θα πρέπει να είσαι σχετικά προσεκτική (να μην μοιράζεσαι ας πούμε τις πετσέτες σου με κανέναν άλλο στο σπίτι). Δεν είναι τίποτα πάντως, λογικά σε 2-3 βδομάδες θα έχουν φύγει εντελώς. Περαστικά και σε σένα και στο γατάκι!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xr1st1na (χριστινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xr1st1na
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (παααρα πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.

H xr1st1na bartok the magnificent <3 έγραψε στις 08:46, 16-05-10:

και γω το ειχα παθει απο ενα γατακι που ειχαμε βρει σ εναν αρχαιλογικο χωρο και το φεραμε σπιτι. τα σπυρακια μου ηταν σαν μικροι κρατηρες..δηλαδη τ θελω να πω?ηταν γυρω γυρω λιγο πιο πρησμενα απο οτι στο κεντρο. το γατακι εκεινο επισης ειχε εντονη τριχοπτωση.δεν παθαινεις τιποτα παραπανω εκτος απο τα σπυρακια..βεβαια απο οτι θυμαμαι και γω νομιζω οτι κολλαει σε ανθρωπο απο σενα.πρεπει να προσεχετε οικογεινειακως..εμενα ειχε κολλησει η μαμα μου αλλα ευτηχως τα ειδε στην αρχη..και της βγηκαν μονο 1-2.σε δερματολογο εσυ εχεις παει?καλο θα ηταν να πας..επισης να απομονωσετε το γατακι γτ μπορει να το μεταδωσει και στις αλλες γατουλες σας.εμενα ειχε κολλησει και ενα αλλο μικρουλι που ειχαμε τοτε.πηγαινε δερματολογο να σου δωσει θεραπεια να φυγουν γρηγορα..περαστηκα και μην αγχωνεσαι.

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Julian
H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 12:17, 16-05-10:

Η μυκητίαση εφόσον μεταδίδεται εξ επαφής, είτε προέρχεται από άνθρωπο είτε από ζώο, μπορεί να κολλήσει από τον έναν στον άλλον και μάλιστα αρκετά εύκολα!
Έτσι την είχα πατήσει παλαιότερα κι εγώ, όταν είχα πάρει ένα γατάκι που είχε σε 5-6 σημεία πάνω του χάσει το τρίχωμα του από μυκητίαση. Είχε εμφανίσει στο μηρό μου το λεγόμενο "ringworm" ή αλλιώς "πόδι του αθλητή", ένα κυκλικό σα δαχτυλίδι κόκκινο σημάδι, το οποίο φαγούριζε και μεγάλωνε σιγά σιγά. Δεν είναι κάτι σοβαρό, αλλά σε ταλαιπωρεί μέχρι να το ξεφτορτωθείς. Δε θέλει και πολύ για να κολλήσεις αν δεν παίρνεις προφυλάξεις. Κι αυτές είναι οι εξής:
  • Απόφευγε τη σωματική επαφή (χάδια, αγκαλιές κλπ) πάνω σε γυμνό δέρμα με το ζωάκι σου, για όσο καιρό κρατάει η θεραπεία αλλά ένα χρονικό διάστημα μετά από αυτή, μέχρι να σιγουρευτείς ότι έχει περάσει (οι θεραπείες μυκητιάσεων είναι χρονοβόρες και πολλές φορές πιάνουν με τη δεύτερη)
  • Εφόσον του βάζεις αλοιφή daktarin ή άλλης μάρκας για τη θεραπεία του, μην την απλώνεις ποτέ με γυμνό χέρι. Προτίμησε γάντια μιας χρήσεως και πλένε καλά τα χέρια σου κάθε φορά που αγγίζεις το ζώο.
  • Προσπάθησε να μην έχεις γυμνά τα πόδια σου, γιατί είναι πολύ προσβάσιμα στις γάτες (τρίβονται πάνω τους, τα ακουμπάνε κλπ).
  • Αν υποψιαστείς ότι κόλλησες μυκητίαση (υπάρχουν πολλοί τύποι) άρχισε εγκαίρως να βάζεις daktarin και σε σένα, στο σημείο που βλέπεις ότι εμφανίζεις εκδήλωση, για να το προλάβεις εγκαίρως και να μην το κολλήσεις πίσω στο ζώο.
Αυτά τα λίγα από μένα. Ελπίζω να βοήθησα!

Παράθεση

bellanefeli

Νεοφερμένος

H bellanefeli έγραψε στις 13:21, 17-05-10:

Γεια σας και παλι κοριτσια.Πηγα στο γιατρο του ΙΚΑ και ειπα να σας πω οτι ο γιατρος τρομαξε.Λοιπον εγω εχω πεταξει σπυρακια σε ολο το σωμα εβαζα daktarin στα ηδη υπαρχοντα,και εβγαζα και αλλου.Σε εσας συνεβη κατι παρομοιο??ο γιατρος μου ειπε οτι δεν εχει ξαναδει κατι παρομοιο,απο ζωοφιλα δερματοφυτα βγαινουν σπυρακια,τετοιου τυπου αλλα δε ξερει λεει αν βγαινουν ετσι σε ολο το σωμα.(τι θα πει δε ξερει??)
Να σας πω τι αγωγη μου εδωσε.Χαπια να παιρνω 2 μια φορα τη βδομαδα,αντιμυκητισιακα,μου εδωσε μια αλλη αντιμυκητησιακη αλοιφη (ισως επειδη ειδε οτι η daktarin δεν ειχε καποιο αποτελεσμα πανω μου)..επισης μου ειπε να κανω μπανιο και να λουζομαι με fungoral,αντιμηκυτισιακο σαμπουαν.Το γατακι μου εχει ακομα την ιδια αραιωση,φυσικα 2 φορες τη μερα του κανω και αυτου τη θεραπειαμ με το dakrarin που μου ειπε ο κτηνιατρος,εδω και 6 μερες,ακομα δεν εχω δει καποια βελτιωση.Εσας τα σπυρακια σας ηταν ετσι σα καψιμο απο τσιγαρο,γυρω γυρω πιο φουσκωτο αποτι στο κεντρο,και βγαζατε παντου??εγω ολο ξεπεταω και απο ενα καινουριο..κοριτσια θα τρελαθω..φοβαμαι μη μου πεσουν τα μαλλια...

Παράθεση

demetres

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη demetres
Ο demetres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

O demetres http://www.ilektrologos-ddr.gr/ έγραψε στις 13:26, 17-05-10:

περαστικα σε σενα και το γατακι σου

Παράθεση

machno

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη machno
H machno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H machno έγραψε στις 14:00, 17-05-10:

Γνωρίζω ότι οι δερματολόγοι σε αυτές τις περιπτώσεις συστήνουν μια απλή δερματολογική εξέταση με δείγμα δερματικού υλικού από τα σημεία που έχουν μυκητίαση, και μετά από καλλιέργεια προτείνουν την κατάλληλη αγωγή. Περαστικά σου, και στο γατάκι σου επίσης.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 16:18, 17-05-10:

ο γιατρος μου ειπε οτι δεν εχει ξαναδει κατι παρομοιο,απο ζωοφιλα δερματοφυτα βγαινουν σπυρακια,τετοιου τυπου αλλα δε ξερει λεει αν βγαινουν ετσι σε ολο το σωμα.(τι θα πει δε ξερει??)
Κατ' αρχάς, θα έλεγα να πας και σε κάποιον άλλο δερματολόγο να σε δει, γιατί αυτός ακούγεται στην καλύτερη περίπτωση άπειρος.

Γενικά, για να κολλήσει μύκητες κάποιος, πρέπει να έχει σχετικά αδύναμο ανοσοποιητικό σύστημα. Το ότι εξαπλώθηκαν τόσο πολύ, μπορεί να σημαίνει είτε ότι για κάποιο λόγο έχεις καταπονημένο οργανισμό (οπότε ψάξτο γενικότερα: μήπως είχες αρρωστήσει πρόσφατα; μήπως έχεις αλλεργίες, θυρεοειδή ή κάποιο άλλο αυτοάνοσο; ), είτε ότι καθυστέρησες πολύ ν' αρχίσεις τη θεραπεία. Όπως και να 'χει πάντως, ούτε τα μαλλιά θα σου πέσουν, ούτε θα πάθεις τίποτα φοβερό, μην τρομάζεις.
Χάπια είχα πάρει κι εγώ όταν είχα κολλήσει μύκητες (έχουν περάσει βέβαια καμιά 25ριά χρόνια, οπότε δεν θυμάμαι λεπτομέρειες ) και έβαζα και αλοιφή.

Εσας τα σπυρακια σας ηταν ετσι σα καψιμο απο τσιγαρο,γυρω γυρω πιο φουσκωτο αποτι στο κεντρο,και βγαζατε παντου??
Ναι, κάπως έτσι τα θυμάμαι. Εγώ είχα βγάλει ένα τέτοιο ολοστρόγγυλο στο εσωτερικό της μιας γάμπας (εκεί που μου τριβόταν το γατάκι ) και μετά, λόγω επαφής, έβγαλα κι άλλο ένα ακριβώς απέναντι, στο εσωτερικό της άλλης γάμπας. Αυτά ήταν όλα, και είχαν κάνει κανένα μήνα περίπου για να περάσουν.

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Julian
H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 16:42, 17-05-10:

bellanefeli, σου εύχομαι ολόψυχα περαστικά. Και για σένα και για το γατάκι σου.
Και μην αγχώνεσαι, δεν είναι τίποτα δύσκολο για να περάσει, είναι απλώς μπελαλίδικη η θεραπεία.
Μπορείς να κάνεις και το γατάκι σου με fungoral παράλληλα με τη daktarin.
Εγώ για μηκυτίαση που είχε σε διάφορα σημεία του σώματος του (του είχε πέσει το τρίχωμα και είχε όψη ξεφλουδισμένη το δέρμα του στα σημεία αυτά) του έβαζα κρέμα μια φορά τη μέρα και τον έκανα μπανάκι με fungoral (πρέπει να αφήνεις τον αφρό 5 λεπτά τουλάχιστον) 3 φορές την εβδομάδα. Επέλεγα να τον κάνω πριν του βάλω αλοιφή. Δηλαδή μετά το μπάνιο τον στέγνωνα και αφού τελείωνε με το γλύψιμο της γούνας, του έβαζα και την αλοιφή και όλα super. Είχε πάντα επιτυχία αυτή η συνταγή!!
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΑΣ!!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:54, 17-05-10:

Ναι, αυτά είναι τα κλασσικά σπυράκια. Απορώ με τον γιατρό, και θα σου έλεγα και εγώ να πας και σε άλλον.

Στην γατούλα θα χρειαστούν κάποιες μέρες, όπως και σε σένα. Θα ξεκινήσουν να ξεραίνονται απο έξω προς τα μέσα, και απο κόκκινο θα γίνεται καφέ. Εγώ κολλάω σχετικά συχνά, και την μια φορά που γέμισα και εγώ ήταν σε συνδυασμό με αλλεργία. Επίσης λόγο άγχους και πολλής δουλειάς δεν έτρωγα και σωστά. Πήρα κάποιες βιταμίνες, βελτίωσα και τα ωράρια και την διατροφή και μετά απο κάποιες μέρες είδα φανερή βελτίωση.

Σε κάθε οργανισμό μπορεί να επεκταθεί διαφορετικά. Είναι ανάλογα την άμυνά του. Όπως και στα γατάκια, κάποια μπορεί να βγάλουν σε ένα μόνο σημείο ή δύο, ή και να χάσουν πολύ τρίχωμα.

Περαστικά εύχομαι και ηρεμία, γιατί το έξτρα άγχος δεν βοηθάει...

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 18:28, 17-05-10:

ειχα κολλησει και εγω μυκητες οταν ημουν μικρη..ειχα βγαλει ενα στο καρπο και ενα κατω απο τα χειλη..εγω πηγα στο νοσοκομειο Συγγρος που θεωρειται και το καλυτερο για δερματικες παθησεις..ο γιατρος πηρε δειγμα και απο τα 2 σημεια για να δει τι θεραπεια θα μου δωσει..εγω επαιρνα χαπι και εβαζα αλοιφη για περιπου 2 βδομαδες αν θυμαμαι καλα..σε καμια περιπτωση δεν μου επεσαν τα μαλλια ουτε νομιζω να γινεται κατι τετοιο..οσο για την γατουλα σου επειδη και εμενα ο δικος μου προσφατα ειχε μυκητες καναμε 2.5 μηνες θεραπεια..δεν ειναι κατι απλο..για να δεις αποτελεσματα πρεπει να περασουν αρκετες μερες..μπορει η κρεμα να μην βοηθαει..εμεις πχ του διναμε και χαπια fungoral..

Παράθεση

xr1st1na (χριστινα)

Δραστήριο Μέλος

H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (παααρα πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.

H xr1st1na bartok the magnificent <3 έγραψε στις 07:56, 18-05-10:

μην ανυσηχεις καθολου.ειλικρινα εγω μικρη τα ειχα βγαλει και επειδη δεν εδωσα σημασια και δεν ειπα τπτ στους γονεις μου ειχα βγαλει απειρα.παντου.κοιλια,πλατη,ποδια,χερια και προσωπο..πανω απο 15 και ηταν και τεραστια..και γω φοβομουν μη μου πεσουν τα μαλλια αλλα μου εξηγησαν οτι ετσι εκδηλωνεται στα γατουλια οχι στους ανθρωπους.και το αγχος επιβραδυνει τη θεραπεια,στα δερματικα νοσηματα να το ξερεις.εχω παθει απειρες αλλεργιες στη ζωη μου..μια φορα γιατρος εδω στο ιπποκρατιο μου ειχε πει οτι εχω ψωρα και να καψω ολα μου τα ρουχα και τα σεντονια και τα εσωρουχα και γω κοντευα να παθω εγκεφαλικο....μετα πηγα στο δερματικο παθησεων και μου κανανε κατι τεστ και τελικα ηταν μια δερματιτιδα που εφυγε σε μια βδομαδα..θα σου συνηστουσα να πας σε ενα αλλο γιατρο.η σε καποιο νοσοκομειο που να ειδικευεται στα δερματικα.θα παρεις τι θεραπεια σου και ολα θα περασουν..απλα στο ξαναλεω καλητερα εσυ να μην εχεις πολλες επαφες με το γατακι.χρησιμοποιησε γαντια μιας χρησης και μετα να πλενεις και τα χερια σου.εγω παιδια χαπια δεν επερνα ισως γτ εχω ελκος απο μικρη.αλλα μου ειχε δωσει αλοιφη και μου ειχε πει θυμαμαι πριν την απλωνω στο σημειο να βαζω μπεταντιν για απολυμανση του χωρου.εβαζα το αφηνα να στεγνωσει και απο πανω την αλοιφη χωρις να καθαρισω το μπεταντιν.

Παράθεση

xr1st1na (χριστινα)

Δραστήριο Μέλος

H xr1st1na bartok the magnificent <3 έγραψε στις 08:00, 18-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
ειχα κολλησει και εγω μυκητες οταν ημουν μικρη..ειχα βγαλει ενα στο καρπο και ενα κατω απο τα χειλη..εγω πηγα στο νοσοκομειο Συγγρος που θεωρειται και το καλυτερο για δερματικες παθησεις..ο γιατρος πηρε δειγμα και απο τα 2 σημεια για να δει τι θεραπεια θα μου δωσει..εγω επαιρνα χαπι και εβαζα αλοιφη για περιπου 2 βδομαδες αν θυμαμαι καλα..σε καμια περιπτωση δεν μου επεσαν τα μαλλια ουτε νομιζω να γινεται κατι τετοιο..οσο για την γατουλα σου επειδη και εμενα ο δικος μου προσφατα ειχε μυκητες καναμε 2.5 μηνες θεραπεια..δεν ειναι κατι απλο..για να δεις αποτελεσματα πρεπει να περασουν αρκετες μερες..μπορει η κρεμα να μην βοηθαει..εμεις πχ του διναμε και χαπια fungoral..
ηλιαννα εσενα πως κολλησε το γατουλι μηκυτες?ειναι κατι που εκδηλωνεται στα γατια απο μονο του χωρις λογο?ακυρη η ερωτηση αλλα παραξενευτηκα

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 11:30, 18-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από xr1st1na
ηλιαννα εσενα πως κολλησε το γατουλι μηκυτες?ειναι κατι που εκδηλωνεται στα γατια απο μονο του χωρις λογο?ακυρη η ερωτηση αλλα παραξενευτηκα
ο γατος μου δεν βγαινει εξω μονο στο μπαλκονι και εκεινη την εποχη δενε ιχε καμια επαφη με καμια αδεσποτη γατα παρα μονο με την δευτερη δικη μας..επισης ουτε στο μπαλκονι εβγαινε γιατι ηταν χειμωνας..ο γιατρος μας ειπε οτι οι μυκητες υπαρχουν στην φυσιολογικη χλωριδα της γατας και αν εξασθενισει λιγο ο οργανισμος τους μπορει να το εκδηλωσουν..αρα ναι μπορει να το παθουν ακομα και αν ειναι αποκλειστικα μεσα στο σπιτι..ταλαιπωρηθηκαμε αρκετα και του επεσε το τριχωμα απο το κεφαλι μεχρι την μεση του σωματοςευτυχως ουτε εμεις ουτε η αλλη γατα μας δεν κολλησε κατι..

Παράθεση

bellanefeli

Νεοφερμένος

H bellanefeli έγραψε στις 14:28, 18-05-10:

Ευχαριστω για τις συμβουλες κοριτσια,με κατατοπισατε πολυ καλυτερα απο τη γιατρο,βλεπω ολες εχουμε τα ιδια συμπτωματα αλλες ειχανε λιγο περισσοτερα σπυρακια αλλες λιγοτερα..εμενα μερικα εχουν αρχισει και ξεραινονται και κανουν κατι σα καπαλα..που και που ξεπεταω κανενα καινουριο αλλα οχι πολλα......ελπιζω σιγα σιγα να περασει γιατι εζω πολλα σπυρακια στα χερια και βγαινω εξω και με κοιτανε λες και εχω ανεμοβλογια ! χεχε στη γιατρο που πηγα δε πολυανεφερα το γατακι γιατι δε θελω οι ασχετοι να θεωρουν οτι τα ζωα ειναι βρωμικα και μεταδιδουν ασθενειες γιατι μερικοι ειναι μαλακες και παθαινουν υστερια με τα ζωα...

Παράθεση

xr1st1na (χριστινα)

Δραστήριο Μέλος

H xr1st1na bartok the magnificent <3 έγραψε στις 21:07, 18-05-10:

εε καλα αν σου ελεγε και τπτ για το γατακι θα ηταν τραγικο..οπως και μεις ετσι και τα ζωακια μας αρρωσταινουν.μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε..οσο για τα σημαδια σε καταλαβαινω και γω καλοκαιρι το ειχα παθει και εβγαινα εξω και φοβομουν μη με περασουν για λεπρη..περαστηκα και στους 2 σας

Παράθεση

xr1st1na (χριστινα)

Δραστήριο Μέλος

H xr1st1na bartok the magnificent <3 έγραψε στις 21:08, 18-05-10:

ο γατος μου δεν βγαινει εξω μονο στο μπαλκονι και εκεινη την εποχη δενε ιχε καμια επαφη με καμια αδεσποτη γατα παρα μονο με την δευτερη δικη μας..επισης ουτε στο μπαλκονι εβγαινε γιατι ηταν χειμωνας..ο γιατρος μας ειπε οτι οι μυκητες υπαρχουν στην φυσιολογικη χλωριδα της γατας και αν εξασθενισει λιγο ο οργανισμος τους μπορει να το εκδηλωσουν..αρα ναι μπορει να το παθουν ακομα και αν ειναι αποκλειστικα μεσα στο σπιτι..ταλαιπωρηθηκαμε αρκετα και του επεσε το τριχωμα απο το κεφαλι μεχρι την μεση του σωματοςευτυχως ουτε εμεις ουτε η αλλη γατα μας δεν κολλησε κατι..
αχ το καημενουλι..δεν ηξερα παντως οτι μπορει να συμβει απο μονο του.τωρα ειναι τελειως καλα?επανηλθε το τριχωματακι του?

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 21:12, 18-05-10:

αχ το καημενουλι..δεν ηξερα παντως οτι μπορει να συμβει απο μονο του.τωρα ειναι τελειως καλα?επανηλθε το τριχωματακι του?
ναι τωρα ειναι ολα οκ..και να φανταστεις απο την πρωτη μερα που ειδαμε οτι εχει χασει τριχωμα το πηγαμε στο γιατρο..θελει πολυ υπομονη ο μυκητας

Παράθεση

xr1st1na (χριστινα)

Δραστήριο Μέλος

H xr1st1na bartok the magnificent <3 έγραψε στις 12:08, 19-05-10:

ναι τωρα ειναι ολα οκ..και να φανταστεις απο την πρωτη μερα που ειδαμε οτι εχει χασει τριχωμα το πηγαμε στο γιατρο..θελει πολυ υπομονη ο μυκητας
ναι ρε γμτ.ξερω και μεις οταν ειχαμε βρει το γατουλι εκεινο στον αρχαιολογικο χωρο το πηραμε σπιτι,το καημενο ηταν σαν μαδημενο..αρχισαμε αμεσως θεραπεια και ηταν αρχες καλοκαιριου και εσρωσε τον σεπτεμβριο..και ειχε κολλησει και τον αλλο το μικρουλι που ειχαμε.τα μεγαλα δεν τα ειχε εππηρεαει καθολου ο μυκητας.εν ξερω γιατι..

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 12:14, 19-05-10:

ουτε εμενα κολλησε τιποτα η αλλη μου γατα αλλα ουτε και εμειςισως τα μικρα κολλησαν γιατι δεν ειχαν καλο ανοσοποιητικο..

Παράθεση

xr1st1na (χριστινα)

Δραστήριο Μέλος

H xr1st1na bartok the magnificent <3 έγραψε στις 12:37, 19-05-10:

ουτε εμενα κολλησε τιποτα η αλλη μου γατα αλλα ουτε και εμειςισως τα μικρα κολλησαν γιατι δεν ειχαν καλο ανοσοποιητικο..
αυτο μας ειχε πει και ο γιατρος..μονο ενα μικρουλι ειχαμε τοτε,τον μουτζουρη.τον οποιο ειχε βρει ο μπαμπας μου σ ενα χωραφι εξω απο το χωριο πολυ μικρουλη.ημερων μας ειχε πει ο γιατρος και το ταιζε η μαμα μου με μπιμπερο..αλλα οταν ηρθε το αρρωστουλι,ηταν 5 μηνων ο μουτζουρης ενω τα μεγαλα ηταν πανω απο 2 χρονων ολα τους..δεν ξερω αλλα τωρα με αυτο που μου ειπες με τον μικρο σου αγχωθηκα.αν ειναι ετσι να πεταγονται και οι μυκητες..ελεος..εμεις εδω μια ωτιτιδα ειχε ο μικρος και τον ταλαιπωρησε κανα 2 μηνο με τσιμπλιτσες και φαγουρα..και ασε που λιγες μερες πριν την στειρωση του ειχε φυγει μια αρκετα μεγαλη τουφα και το δερμα ηταν τελειως γυμνο σ εκεινο το μερος..(στην κοιλιτσα του χαμηλα διπλα στα ...... του) ειχα φρικαρει τοτε νομιζα ηταν μυκητες.και πηγαμε γιατρο το παρακολουθουσαμε και τελικα ηταν λεει απο τις ορμονες..και το αγχος που ηθελε να ζευγαρωσει..μετα τη στειρωση με τη μια εβγαλε τριχες κανονικα και απο τοτε ολα οκ.

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 12:52, 19-05-10:

αυτο μας ειχε πει και ο γιατρος..μονο ενα μικρουλι ειχαμε τοτε,τον μουτζουρη.τον οποιο ειχε βρει ο μπαμπας μου σ ενα χωραφι εξω απο το χωριο πολυ μικρουλη.ημερων μας ειχε πει ο γιατρος και το ταιζε η μαμα μου με μπιμπερο..αλλα οταν ηρθε το αρρωστουλι,ηταν 5 μηνων ο μουτζουρης ενω τα μεγαλα ηταν πανω απο 2 χρονων ολα τους..δεν ξερω αλλα τωρα με αυτο που μου ειπες με τον μικρο σου αγχωθηκα.αν ειναι ετσι να πεταγονται και οι μυκητες..ελεος..εμεις εδω μια ωτιτιδα ειχε ο μικρος και τον ταλαιπωρησε κανα 2 μηνο με τσιμπλιτσες και φαγουρα..και ασε που λιγες μερες πριν την στειρωση του ειχε φυγει μια αρκετα μεγαλη τουφα και το δερμα ηταν τελειως γυμνο σ εκεινο το μερος..(στην κοιλιτσα του χαμηλα διπλα στα ...... του) ειχα φρικαρει τοτε νομιζα ηταν μυκητες.και πηγαμε γιατρο το παρακολουθουσαμε και τελικα ηταν λεει απο τις ορμονες..και το αγχος που ηθελε να ζευγαρωσει..μετα τη στειρωση με τη μια εβγαλε τριχες κανονικα και απο τοτε ολα οκ.
μην φρικαρεις δεν υπαρχει λογος..αν ειναι να το εμφανισει θα το εμφανισειαπλα ο μυκητας θελει υπομονη

Παράθεση

xr1st1na (χριστινα)

Δραστήριο Μέλος

H xr1st1na bartok the magnificent <3 έγραψε στις 13:42, 19-05-10:

μην φρικαρεις δεν υπαρχει λογος..αν ειναι να το εμφανισει θα το εμφανισειαπλα ο μυκητας θελει υπομονη
δεν φρικαρω για μενα αλλα για τον μικρο ρε συ.ευχομαστε να μην τυχει..αν τυχει θα το ξεπερασουμε και αυτο

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους