Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,434 εγγεγραμμένα μέλη και 718,440 μηνύματα σε 22,625 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 297 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Εμβόλια για την αλλεργία στις γάτες

jeannete

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jeannete
H jeannete αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Δροσιά (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H jeannete έγραψε στις 11:34, 01-09-11:

Καλημέρα σε όλους!
Εδώ και μερικά χρόνια ανακαλύψαμε ,για κακή μας τύχη, πως ο αδερφός μου είναι αλλεργικός στις γάτες!Και μάλιστα πολύ(του προκαλούν αλλεργικό άσθμα).
Έτσι έχουμε αναγκαστεί να κρατάμε τις γατούλες μας στον κήπο και να μην μπορούμε να τις έχουμε μέσα στο σπίτι.Ο ίδιος ο αδερφός μου,που λατρεύει τις γάτες,δεν μπορεί καν να τις αγγίξει
Πρόσφατα άκουσα από μια φίλη μου που έχει σκυλιά,πως ο πατέρας της που είναι αλλεργικός, κάνει μια φορά το χρόνο ένα εμβόλιο απευαισθητοποίησης και είναι μια χαρά!
Έψαξα πληροφορίες στο ίντερνετ,αλλά δεν κατατοπίστηκα πλήρως...
Ξέρετε κάποιον που έχει το ίδιο πρόβλημα και κάνει εμβόλια?Είναι ασφαλή και αποτελεσματικά?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 13:39, 01-09-11:

Να σου πω την αληθεια μου δεν γνωριζω αν υπαρχει εμβολιο... Αυτο που εχω διαβασει ειναι οτι μπορεις να κανεις μπανιο το γατακι και ωστε να μειωθει ο βαθμος της αλλεργιας του αδερφου σου και πως γινεται αυτο? Οι γατες οταν γλυφονται μεταφερουν τις αλλεργιογονες ουσιες στο τριχωμα τους...οποτε αμα τις κανεις μπανιο θα εχεις ως αποτελεσμα να μειωθει το αλλεργικο ασθμα κατα 80% περιπου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 13:56, 01-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από speri
Να σου πω την αληθεια μου δεν γνωριζω αν υπαρχει εμβολιο... Αυτο που εχω διαβασει ειναι οτι μπορεις να κανεις μπανιο το γατακι και ωστε να μειωθει ο βαθμος της αλλεργιας του αδερφου σου και πως γινεται αυτο? Οι γατες οταν γλυφονται μεταφερουν τις αλλεργιογονες ουσιες στο τριχωμα τους...οποτε αμα τις κανεις μπανιο θα εχεις ως αποτελεσμα να μειωθει το αλλεργικο ασθμα κατα 80% περιπου.
Με σκετο νερο,χωρις σαμπουαν.Και εγω ειχα αλλεργικο,ρινικο και αναπνευστικο ασθμα και μου χαν πει οτι εχω αλλεργια στα παντα και στα ζωα! Μηπως να κλεινομουν σε καμια γυαλα? λολ! Φυσικα ζωα ειχα και εχω! Ο καλυτερος τροπος αντιμετωπισης ειναι η ομοιοπαθητικη.Σε εμενα δουλεψε μια χαρα και εχω ακουσει και για πολλους ακομα!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 14:07, 01-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mauros Gatos
Με σκετο νερο,χωρις σαμπουαν.Και εγω ειχα αλλεργικο,ρινικο και αναπνευστικο ασθμα και μου χαν πει οτι εχω αλλεργια στα παντα και στα ζωα! Μηπως να κλεινομουν σε καμια γυαλα? λολ! Φυσικα ζωα ειχα και εχω! Ο καλυτερος τροπος αντιμετωπισης ειναι η ομοιοπαθητικη.Σε εμενα δουλεψε μια χαρα και εχω ακουσει και για πολλους ακομα!
Οταν λεω ασθμα εννοω με κρισεις και τα σχετικα.Πηγα να πεθανω κιολας αν αργουσα μιση ωρα να παω στο νοσοκομειο.Ολα τα παιδικα μου χρονια τα περασα με σπρει,κορτιζονες και στο νοσοκομειο με σωληνακια,πεταλουδες και μασκες οξυγονου στην απομονωση!ΠΟτε δεν απεφυγα οτι λεγαν οι γιατροι.ΔΕν προσεχα ποτε. Και καπνισα και δακρυγονα τρωω και αγκαλια με τον γατο μου κοιμαμαι (χωρις να τον εχω κανει ποτε μπανιο με νερο)και ειμαι μια χαρα!Σιγα μην εμπαινα στην γυαλα!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,477 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:14, 01-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mauros Gatos
Οταν λεω ασθμα εννοω με κρισεις και τα σχετικα.Πηγα να πεθανω κιολας αν αργουσα μιση ωρα να παω στο νοσοκομειο.Ολα τα παιδικα μου χρονια τα περασα με σπρει,κορτιζονες και στο νοσοκομειο με σωληνακια,πεταλουδες και μασκες οξυγονου στην απομονωση!ΠΟτε δεν απεφυγα οτι λεγαν οι γιατροι.ΔΕν προσεχα ποτε. Και καπνισα και δακρυγονα τρωω και αγκαλια με τον γατο μου κοιμαμαι (χωρις να τον εχω κανει ποτε μπανιο με νερο)και ειμαι μια χαρα!Σιγα μην εμπαινα στην γυαλα!
Για αυτό σε πάω!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Mauros Gatos έγραψε στις 14:17, 01-09-11:

Ε μα! Αν ειναι να καναμε αυτα που λενε οι γιατροι,δεν θα υπηρχε ζωη!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:57, 01-09-11:

Οι ενέσεις αυτές είναι καλές, αλλά θα πάρει λίγο χρόνο μέχρι να δει αποτελέσματα. Είμαι και εγώ αλλεργική στις γάτες, αλλά σιγά σιγά συνήθισα στην παρουσία τους και τώρα δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα. Ούτε καν φτερνίζομαι. Ούτε ενέσεις έχω κάνει, ούτε κάνω μπάνιο την γάτα μου (στις αρχές την έκανα). Τα αλλεργιογόνα μειώνονται με το μπάνιο στις γάτες, αρκει να τις κάνετε μπάνιο με σκέτο νερό μια φορά την εβδομάδα. Έχω την εντύπωση ότι όταν αποφεύγεις κάτι, κάνεις μεγαλύτερο κακό στον εαυτό σου. Μια φορά χρειάστηκε να λείψω και έμεινα μακριά από γάτες για ένα διάστημα, και όταν ήρθα ξανά σε επαφή με γάτα, η αλλεργία μου εμφανίστηκε δριμύτερη αλλά σιγά σιγα συνήθισα πάλι και τώρα είμαι μια χάρα. Αν πάω σε αλλεργιολόγο θα απορρήσει που ζω με γάτα χωρίς να έχω συμπτώματα

Παράθεση

jeannete

Νεοφερμένος

H jeannete αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Δροσιά (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H jeannete έγραψε στις 23:16, 01-09-11:

Καλό αυτό με το μπάνιο..έχει λογική,αφού η αλλεργιογόνος πρωτείνη μεταφέρεται με το σάλιο της γάτας στο τρίχωμά της υπό μορφή πούδρας...δυστυχώς μου είναι δύσκολο να τις κάνω μπάνιο γιατί 1.είναι πολλές, 2.η μητέρα μου δεν αφήνει να μπαίνει ζώο στο μπάνιο(γ λόγους υγιεινής)!
Αυτό που θα'θελα να μάθω είναι πχ κάθε πότε πρέπει να γίνονται τα εμβόλια και για πόσο διάστημα,αν ξέρει κανείς...
ευχαριστώ γ τις συμβουλές!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,477 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:33, 01-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από jeannete
Καλό αυτό με το μπάνιο..έχει λογική,αφού η αλλεργιογόνος πρωτείνη μεταφέρεται με το σάλιο της γάτας στο τρίχωμά της υπό μορφή πούδρας...δυστυχώς μου είναι δύσκολο να τις κάνω μπάνιο γιατί 1.είναι πολλές, 2.η μητέρα μου δεν αφήνει να μπαίνει ζώο στο μπάνιο(γ λόγους υγιεινής)!
Αυτό που θα'θελα να μάθω είναι πχ κάθε πότε πρέπει να γίνονται τα εμβόλια και για πόσο διάστημα,αν ξέρει κανείς...
ευχαριστώ γ τις συμβουλές!
Με το συμπάθειο(και δεν το λέω ΚΑΘΟΛΟΥ επικριτικά,απλά το αναφέρω ως αλήθεια)..το σκατό μας..έχει απείρως περισσότερα βλαβερά στοιχεία απο τη γάτα.

Παράθεση

FELINE ANGELS

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη FELINE ANGELS
H FELINE ANGELS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H FELINE ANGELS έγραψε στις 10:15, 02-09-11:

Πριν 3-4 χρόνια (λογικά τώρα, θα είναι καλύτερα τα πράγματα, δηλ. πιο εξελιγμένα) είχα κάνει όλα τα αλλεργικά τεστ (και για γάτα/σκυλο) σε έναν πολύ καλό αλλεργιολόγο. Μάλιστα, είχα ακούσει τόσα για γιατρούς που προτείνουν την απομάκρυνση του ζώου αν είσαι αλλεργικός και επειδή είμαι 24 ώρες το 24ωρο με ζώα (σκύλους/γάτες), όταν πήγα στον αλλεργιολόγο αυτό, του είπα "αν βγω θετική σε σκύλο/γάτα και μου πεις να "ξεφορτωθώ" το ζώο, απλά θα φύγω και δεν θα το κάνω. Στον 21ο αιώνα ζούμε , ΕΛΕΟΣ!!!!" Και μου απάντησε (και με κέρδισε βέβαια η όλη αντιμετώπισή του):
"αν σου πω κάτι τέτοιο, τότε να κλείσω το ιατρείο και να πάω να πουλάω κάστανα!!!"

Μετά, μιλήσαμε για τις αλλεργίες στα ζώα και μου είπε πως υπάρχουν ενέσεις αλλά και εμβόλιο σε μορφή χαπιού, που το παίρνεις για καιρό και όλα πάνε καλά. Μάλιστα, μου ανέφερε το παράδειγμα μιας πελάτισσάς του αλλοδαπής που ζει στην Ελλάδα και έχει 12 γάτες!!! και βγήκε αλλεργική και έκανε θεραπεία και όλα είχαν πάει καλά.

Δυστυχώς, δεν είναι πολλοί οι φιλόζωοι γιατροί που να ενδιαφέρονται να βοηθήσουν τους φιλόζωους και άρα, να ενημερώνονται για εξελίξεις - οι περισσότεροι δυστυχώς, προτιμάνε τη γνωστή λύση (είτε γυναικολόγοι, είτε παθολόγοι, είτε άλλων ειδικοτήτων): "να φύγει το ζώο από το σπίτι".

Παράθεση

dimiandr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimiandr
H dimiandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H dimiandr έγραψε στις 11:57, 02-09-11:

Εχω γατες κ σκύλο. Χρόνια είχα πρόβλημα με το αναπνευστικό,μέχρι που έκανα τα τεστ και βρεθηκα με σοβαρή αλλεργία και στα 2. Ναί, η απάντηση του γιατρού ήταν να φύγουν τα ζώα απτο σπίτι, και η δική μου ήταν "τα ζώα είναι πριν απο μένα στο σπίτι". Έκανα απευαισθητοποίηση στα ακάρεα που επίσης είμαι αλλεργική, κ πλέον είμαι αρκετα καλά. Το σκυλί είναι μεσ το δωμάτιό μου, αλλά όχι οι γάτες. Μόνο με επαφή με τι γάτες παθαίνω κρίση, ειδικά αν τις χτενίσω. Πριν καιρό, χάιδεψα ένα γατο και το πρωί τα μάτια μου είχαν ..πεταχτει έξω απτο πρίξιμο! Βλέπουμε λοιπόν τι μας ενοχλεί περισσότερο και αν μπορούμε το αποφεύγουμε. Σίγουρα υπάρχουν εμβόλια που μπορείς να κάνεις κ να απαλλαγείς απτο πρόβλημα, απλά πρέπει να βρείς γιατρό σωστό. Δε τη καταλαβαίνω τη λογική "να φύγουν τα ζώα".. δηλαδή άμα ήμουν κτηνίατρος στο επάγγελμα και είχα συνεχή επαφή με γατες κ σκύλους, θα εγκατέλειπα ο επάγγελμα? Δε γίνεται να ζούμε σε γυάλα, απλά να προσέχουμε και να προσαρμοζόμαστε!

Παράθεση

jeannete

Νεοφερμένος

H jeannete έγραψε στις 13:47, 02-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Με το συμπάθειο(και δεν το λέω ΚΑΘΟΛΟΥ επικριτικά,απλά το αναφέρω ως αλήθεια)..το σκατό μας..έχει απείρως περισσότερα βλαβερά στοιχεία απο τη γάτα.

χαχα,έχεις δίκιο,αλλά επειδή παλιά έκανα μπάνιο γάτα περσίας στην ντουζιέρα μας,δεν φαντάζεσαι τι κόπο έκανα για να ξεφορτωθώ μετά τις τρίχες!φαντάσου να ξεφύγουν μερικές κ μετά να πάνε σε ευαίσθητα σημεία σου..όχι ό,τι καλύτερο πιστεύω!
γενικά είμαι της άποψης ότι με τα ζώα πρέπει να υπάρχει μέτρο.ναι,τα λατρεύω,τα αγκαλιάζω,τα αφήνω να έρχονται πάνω μου,αλλά μετά θα αλλάξω ρούχα και θα πλύνω χέρια.τα ζώα πρέπει να μένουν μακριά απ'την κουζίνα και τα μπάνια.

Παράθεση

jeannete

Νεοφερμένος

H jeannete έγραψε στις 13:53, 02-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από FELINE ANGELS
Πριν 3-4 χρόνια (λογικά τώρα, θα είναι καλύτερα τα πράγματα, δηλ. πιο εξελιγμένα) είχα κάνει όλα τα αλλεργικά τεστ (και για γάτα/σκυλο) σε έναν πολύ καλό αλλεργιολόγο. Μάλιστα, είχα ακούσει τόσα για γιατρούς που προτείνουν την απομάκρυνση του ζώου αν είσαι αλλεργικός και επειδή είμαι 24 ώρες το 24ωρο με ζώα (σκύλους/γάτες), όταν πήγα στον αλλεργιολόγο αυτό, του είπα "αν βγω θετική σε σκύλο/γάτα και μου πεις να "ξεφορτωθώ" το ζώο, απλά θα φύγω και δεν θα το κάνω. Στον 21ο αιώνα ζούμε , ΕΛΕΟΣ!!!!" Και μου απάντησε (και με κέρδισε βέβαια η όλη αντιμετώπισή του):
"αν σου πω κάτι τέτοιο, τότε να κλείσω το ιατρείο και να πάω να πουλάω κάστανα!!!"

Μετά, μιλήσαμε για τις αλλεργίες στα ζώα και μου είπε πως υπάρχουν ενέσεις αλλά και εμβόλιο σε μορφή χαπιού, που το παίρνεις για καιρό και όλα πάνε καλά. Μάλιστα, μου ανέφερε το παράδειγμα μιας πελάτισσάς του αλλοδαπής που ζει στην Ελλάδα και έχει 12 γάτες!!! και βγήκε αλλεργική και έκανε θεραπεία και όλα είχαν πάει καλά.

Δυστυχώς, δεν είναι πολλοί οι φιλόζωοι γιατροί που να ενδιαφέρονται να βοηθήσουν τους φιλόζωους και άρα, να ενημερώνονται για εξελίξεις - οι περισσότεροι δυστυχώς, προτιμάνε τη γνωστή λύση (είτε γυναικολόγοι, είτε παθολόγοι, είτε άλλων ειδικοτήτων): "να φύγει το ζώο από το σπίτι".
Μπράβο στο γιατρό σου!
Εγώ έχω ήπια αλλεργία στο τρίχωμα των ζώων,δηλαδή βγάζω μόνο εξανθήματα, και σε όσους γιατρούς έχω πάει μου λένε "δεν πρέπει να έρχεσαι σε επαφή με ζώα",την έχω σιχαθεί αυτή την απάντηση!Γεωπόνος ζωικής παραγωγής σπουδάζω,πώς να μην έχω επαφή με ζώα?!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:36, 02-09-11:

Γιατί δεν δοκιμάζετε ομοιοπαθητική; Είχα πάει σε έναν ομοιοπαθητικό για κάποιες τροφικές αλλεργίες μου και έκανε θαύματα!

Παράθεση

darkjudith

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη darkjudith
H darkjudith αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 185 μηνύματα.

H darkjudith έγραψε στις 09:20, 27-10-11:

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη! Έχω κάνει και εγώ τα αλλεργικά τεστ και εχω αλλεργία σε γάτες και σκύλους. Μήπως θα μπορούσε κάποιος που έχει κάνει ενέσεις απευαισθητοποίησης να με ενημερώσει για την διαδιακασία και ίσως να μου συστήσει κάποιον γιατρό?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους