Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,152 εγγεγραμμένα μέλη και 718,788 μηνύματα σε 22,705 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 392 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μωρό στο σπίτι και γάτα

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 11:51, 21-05-08:

Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα στη σελίδα, ύστερα από την ταχύτατη εγγραφή μου (πριν ακριβώς 5 λεπτά). Χαιρετώ λοιπόν όλους τους γατόφιλους και χαίρομαι πολύ που σας ξετρύπωσα στον κόσμο του Web.
Διάβασα τα μηνύματα σχετικά με τους κινδύνους κατά την εγκυμοσύνη, πράγματα που είναι λίγο πολύ γνωστά (οι φοβίες, οι μύθοι για τοξοπλάσμωση κλπ). Έχουμε βρει στη δίπλα πολυκατοικία ένα καλαθάκι με 4 πανεμορφα μαυρούλια (τα προσέχει μια κυρία προς το παρόν) και σκεφτόμαστε με τον άντρα μου (που επίσης λατρεύει τις γάτες) να υιοθετήσουμε 2. Επίσης, από Ιανουάριο λέμε να προσπαθήσουμε για μωρό.
Όταν όμως γεννηθεί το μωρό, ποια θα είναι η συμπεριφορά της γάτας απέναντί του? Μπορεί να ζηλέψει και να γίνει επιθετική? Πώς γίνεται η προσέγγιση και τι πρέπει να προσέχεις όταν έχεις ένα νεογέννητο στο σπίτι (πέρα από την καθαριότητα) Και φυσικά δε θα ήθελα να ρισκάρω ούτε τη σωματική ακεραιότητα του παιδιού μου, αλλά ούτε και να υιοθετήσω δυο γατάκια, τα οποία σε ένα χρόνο θα πρέπει να αλλάξουν περιβάλλον (μάλλον στον κήπο της πεθεράς μου), ούτε και να φορτώσω κάποιον τρίτο με τη φροντίδα τους.
Τι ξέρετε λοιπόν σχετικά με τις αντιδράσεις της γάτας σε ένα νεο μωράκι στο σπίτι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:01, 21-05-08:

Καλωσήρθες!!
Πολύ χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους με τόσο υπεύθυνη στάση -μπράβο! Αν διαβάζεις αγγλικά, εδώ υπάρχει ένα πολύ κατατοπιστικό άρθρο σχετικά με τη συνύπαρξη γάτας και μωρού. Επίσης, κάποιες βασικές συμβουλές θα βρεις εδώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 12:03, 21-05-08:

καλως μας ήρθες! και εγω θα σε παραπεμπα εκεί αλλα με προλαβε η φίλη Αretha... Ρίξε μια ματια και τα ξαναλεμε!

Παράθεση

Marmanga

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Marmanga
H Marmanga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.

H Marmanga έγραψε στις 12:42, 21-05-08:

Μωρό δεν έχω, αλλά ο γάτος που είχε η γιαγιά μου έγινε μετά μπέιμπισίτερ της μάνας μου.
Ένας επόμενος γάτος (που προϋπήρχε από εμένα) έγινε δική μου νταντά.
Και μια φίλη έλεγε στον δικό της "σου ετοιμάζουμε αδερφάκι"΄...
Όλοι φέρθηκαν εξαιρετικά!
Βεβαίως υπάρχουν και αντίθετα παραδείγματα, οπότε απλώς μαζεύεις γνώμες και εμπειρίες.
Καλά να σου πάνε όλα, ό,τι κι αν αποφασίσεις.

Παράθεση

zeta

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zeta
H zeta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (POLLES έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 224 μηνύματα.

H zeta έγραψε στις 12:51, 21-05-08:

Από διηγήσεις γατόφιλης φίλης της μητέρας μου, φαίνεται ότι η γάτα της είχε αναλάβει ρόλο φυλακα του μωρού & δεν άφηνε κανέναν να το πλησιάσει

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 12:55, 21-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Καλωσήρθες!!
Πολύ χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους με τόσο υπεύθυνη στάση -μπράβο! Αν διαβάζεις αγγλικά, εδώ υπάρχει ένα πολύ κατατοπιστικό άρθρο σχετικά με τη συνύπαρξη γάτας και μωρού. Επίσης, κάποιες βασικές συμβουλές θα βρεις εδώ.
Χίλια ευχαριστώ, είναι ένα καλό ξεκίνημα για την έρευνά μου, και, επειδή και αγγλικά ξέρω και είμαι και μεταφράστρια, θα προσπαθήσω να το μεταφράσω, μόλις βρω χρόνο, και να το δημοσιεύσω, αν ενδιαφέρει και άλλα μέλη

Παράθεση

μαγισσα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη μαγισσα
H μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 και πιο παλια ολες τις αυλης έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

H μαγισσα έγραψε στις 13:02, 21-05-08:

Έτσι έιναι ακριβώς όπως είπαν και τα κορίτσια πιο πάνω εγώ έκανα 2 παιδιά αφού ήδη είχα ζωό μέσα στο σπίτι και ο γιατρος παντα μου έλεγε ότι πιο πολύ κινδύνευα από τα κακοπλυμένα λαχανικά παρά από το ζωάκι μου που ήταν μέσα στο σπίτι και δεν έτρωγε τίποτε ωμό......

Ξεκήνα εσύ και εμείς εδώ θα έιμαστε για βοήθεια:up::up::up:

Παράθεση

indrilgon

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη indrilgon
H indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 581 μηνύματα.

H indrilgon έγραψε στις 13:10, 21-05-08:

Η Φωφώ είναι εφτά μήνες μεγαλύτερη από την αδερφή μου. Όταν η αδερφή μου ήταν μωρό και κοιμόταν στην κούνια της η φωφω καθόταν στην καρέκλα δίπλα στην κούνια και την κοιτάγαμε της ώρες. Μόλις η μικρή έκλεγε και η γατούλα ήταν σε άλλο δωμάτιο και δεν μπορούσε να πάει καθόταν μπροστά στην πόρτα ου δωματίου και έκλεγε μέχρι να της ανοίξουμε και να πάει α κάτσει δίπλα στην κούνια. Όταν η αδερφή μου μεγάλωσε και μπορούσε πλέων να κάτσει, η μητέρα μου την έβαζε πάνω σε ένα χάλι στην βεράντα με κάποια παιχνίδια και πότιζε τα λουλούδια, η φωφω είχε κάνει τότε τα πρώτα(και τελευταία αφού μετά την στειρώσαμε) γατάκια και έπαιρνε το ένα που δεν είχαμε δώσει και το έβαζε πάνω στο χάλι με την μικρή και καθόταν και τις πρόσεχε. Ακόμα και τώρα όταν στεναχωριέται η αδερφή μου η φωφωκα πάει και κλαίει δίπλα της.
Γενικά εξαρτάτε από το ζώο, εμείς δεν είχαμε πρόβλημα.:up:

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:12, 21-05-08:

Τι ωραία που είναι να βλέπεις προοδευτικούς και ανοιχτόκαρδους ανθρώπους με παιδεία,ανάμεσα στους δεκάδες απαίδευτους που συναντάμε καθημερινά...Μπράβο σας παιδιά,εύχομαι να κάνετε τελικά την υιοθεσία και να αποκτήσετε δύο χνουδωτές νταντάδες για το μελλοντικό μωράκι σας!Ό,τι χρειαστείτε,μη διαστάσετε,εδώ είμαστε.:up:(Μου φτιάξατε τη μέρα μετά από τόσες κακίες που διάβασα)

Παράθεση

NiaR

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη NiaR
H NiaR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,345 μηνύματα.

H NiaR έγραψε στις 13:14, 21-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από indrilgon
Η Φωφώ είναι εφτά μήνες μεγαλύτερη από την αδερφή μου. Όταν η αδερφή μου ήταν μωρό και κοιμόταν στην κούνια της η φωφω καθόταν στην καρέκλα δίπλα στην κούνια και την κοιτάγαμε της ώρες. Μόλις η μικρή έκλεγε και η γατούλα ήταν σε άλλο δωμάτιο και δεν μπορούσε να πάει καθόταν μπροστά στην πόρτα ου δωματίου και έκλεγε μέχρι να της ανοίξουμε και να πάει α κάτσει δίπλα στην κούνια. Όταν η αδερφή μου μεγάλωσε και μπορούσε πλέων να κάτσει, η μητέρα μου την έβαζε πάνω σε ένα χάλι στην βεράντα με κάποια παιχνίδια και πότιζε τα λουλούδια, η φωφω είχε κάνει τότε τα πρώτα(και τελευταία αφού μετά την στειρώσαμε) γατάκια και έπαιρνε το ένα που δεν είχαμε δώσει και το έβαζε πάνω στο χάλι με την μικρή και καθόταν και τις πρόσεχε. Ακόμα και τώρα όταν στεναχωριέται η αδερφή μου η φωφωκα πάει και κλαίει δίπλα της.
Γενικά εξαρτάτε από το ζώο, εμείς δεν είχαμε πρόβλημα.:up:
πολυυυυ γλυκια η Φωφω....
εγω μεγαλωσα με ...σκυλους μεσα στο σπιτι και γατες εξω (αλλεργικη η μαμα) αλλα ποτε δεν ειχαμε προβλημα με κανενα ζωακι μας...ισα ισα μας προσεχαν και ο ενας σκυλος μας ειχε σωσει και τον αδερφο μου στην θαλασσα....

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 14:30, 21-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Melini
Χίλια ευχαριστώ, είναι ένα καλό ξεκίνημα για την έρευνά μου, και, επειδή και αγγλικά ξέρω και είμαι και μεταφράστρια, θα προσπαθήσω να το μεταφράσω, μόλις βρω χρόνο, και να το δημοσιεύσω, αν ενδιαφέρει και άλλα μέλη
Αυτό θα ήταν πάρα πολύ καλό!!:up:
Μπορείς να το υποβάλεις ως άρθρο, στην αντίστοιχη κατηγορία.
Ευχαριστούμε πολύ!!

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 14:38, 21-05-08:

Χωρίς λόγια...

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 14:49, 21-05-08:

Πες μου ότι φυλάει το δικό σου παιδάκι και είναι το κουκλάκι της υπογραφής σου

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 15:17, 21-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΟΥΡΑΝΙΑ
Πες μου ότι φυλάει το δικό σου παιδάκι και είναι το κουκλάκι της υπογραφής σου
Όχι... είναι γατάκι από το εκτροφείο στη Γερμανία που πήρα τον δικό μου... τον δεξί ασπρούλη που βλέπεις στη φωτό...

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 15:25, 21-05-08:

Δεν έχω φωτό όταν ήταν μωρό... η ανιψιά μου... που μεγαλώνει με τα γατούλια μου... και ο γιος μου από μωρό μεγάλωσε μαζί τους... χωρίς κανένα πρόβλημα...
Αρκεί να μη τους κρύβουμε το μωρό..... να τους το δείχνουμε κανονικά... γιατί το απαγορευμένο τα εκνευρίζει... και δημιουργεί ζήλιες...

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 15:28, 21-05-08:

έμοιαζε γι αυτο σε ρώτησα

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 15:47, 21-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΟΥΡΑΝΙΑ
έμοιαζε γι αυτο σε ρώτησα
Σωστά.:up: Είναι όλα Βιρμανίας γι'αυτό!

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 09:04, 22-05-08:

Καταπληκτικο!!!
Εγώ είχα πάντα γάτα στο σπίτι αλλά από τότε που ήμουν 4 ετών, δεν φαντάστηκα ότι μπορεί να δημιουργηθεί τέτοιος δεσμός ανάμεσα στη γάτα και το μωρό... Φανταστικές φωτογραφίες Γιούλη, Ουρανία!!
Πήγα πάλι χτες και είδα και τα γατάκια μας, σε 10 μέρες θα μπορούμε να τα πάρουμε... το Σάββατο θα κοιτάξουμε για τον απαραίτητο εξοπλισμό έχετε καμιά πρόταση για το φύλο; Υπάρχει κάποιος συνδυασμός που είναι πιο αρμονικός; Όταν είχαμε δυο αρσενικά στο σπίτι είχαν τσακωθεί και δε μπορούσαν να βρεθούν στο ίδιο δωμάτιο για 1 λεπτό, πρέπει να το λάβω υπ'όψιν; Ετσι κι αλλιώς, θα πρέπει να τα στειρώσουμε αργότερα... Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις συμβουλές και τη βοήθειά σας! Φυσικά θα σας συστήσω μόλις αφιχθούν τα νέα μέλη στο σπίτι

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 11:04, 22-05-08:

Καλώς ήρθες!
Οι απόψεις διίστανται για το φύλο. Προσωπικά πιστεύω ότι τα γατιά ίδιου φύλου έχουν περισσότερες πιθανότητες να συμβιώσουν πιο αρμονικά, αλλά ο καθοριστικός παράγοντας είναι ο χαρακτήρας.

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα αφού θα πάρεις γατάκια από την ίδια γέννα. Επίσης, μετά τη στείρωση το φύλο παύει να παίζει τόσο μεγάλο ρόλο, γιατί χάνονται οι φυσικές ορμές.

Τα αρσενικά γατάκια που είχατε παλιότερα ήταν στειρωμένα;

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 11:17, 22-05-08:

Ναι, πάντα στειρώναμε τις γάτες μας, γιατί είμαστε σε διαμέρισμα και τα αρσενικά μάρκαραν το χώρο τους όπου έβρισκαν... ήταν δυο αρσενικά με διαφορά 4 χρόνων μεταξύ τους, εξαιρετικού χαρακτήρα. Νομίζω ότι όλα άρχισαν όταν ο μεγάλος προσπάθησε να... τον μικρό (εμείς το λέμε σεξουαλική παρενόχληση ) Τώρα θα μου πείτε πώς γίνεται να έχει ορμές, άμα είναι στειρωμένος, δεν μπορώ να σας απαντήσω... τον είχα δει να ανεβαίνει και σε ένα άλλο γάτο που είχαμε παλιότερα, αλλά δε νομίζω ότι μπορούσε να κάνει και πολλά πράγματα (δεν είχα ακούσει ούτε νιαουρίσματα ούτε τίποτα), μόνο ανέβαινε πάνω του. Ο νεότερς γάτος, όμως, ήταν πιο ζόρικος, και έκαναν ένα καβγά που χάλασε ο κόσμος. Για ένα μήνα τους είχαμε σε χωριστά μπαλκόνια, μετά τα ξαναβρήκαν και ήταν σα να μη συνέβη τίποτα.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 11:34, 22-05-08:

Αυτό το κάνουν και τα δικά μου! Ο μεγάλος αρσενικός καβαλάει καμιά φορά τα μικρά, μόνο που δεν ξέρει τι ακριβώς πρέπει να κάνει.

Πέρα απ' την πλάκα, νομίζω πως αυτά είναι πιο πολύ συμπεριφορές κυριαρχικότητας, παρά σεξουαλικό ένστικτο. Αυτό τουλάχιστον συμβαίνει και στα σκυλιά και ίσως να συμβαίνει και στις γάτες, όταν το κυρίαρχο αρσενικό (σε πολλά εισαγωγικά, γιατί δεν μιλάμε για αγέλη) προσπαθεί να επιβληθεί στα νεότερα. Ίσως να ολοκλήρωνε την πράξη στη φύση. Τώρα, προφανώς ο δικός σου ήταν πιο τσαμπουκαλής.

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 11:40, 22-05-08:

Ναι, κι εγώ το ίδιο υπέθεσα, η φύση και τα ένστικτα δεν ξεχνιούνται μετά τη στείρωση... να προσθέσω πάντως ότι ο μικρός τσαμπουκαλής ονομαζόταν Αρίστος (από το λεβεντόπαιδο Αρίστο μπες στο μαγαζί και κλειστο) γιατί από την πρώτη στιγμή που μπήκε στο σπίτι διεκδίκησε δυναμικά όλα του τα δικαιώματα, αν και αναγνώριζε την κυριαρχία του μεγάλου και παλαιότερου γάτου

Παράθεση

Psistiri

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Psistiri
H Psistiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H Psistiri έγραψε στις 12:04, 23-10-08:

Παιδιά γεια σας,
ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που γέννησε και είχε γατούλα στο διαμέρισμα πως το χειριστηκε και τι της είπε ο παιδίατρος..
Οπως καταλάβατε είμαι εγγυος, γεννάω σε 1 μήνα το πρώτο μου παιδάκι. Στο σπιτι μας εχουμε το ψηστηράκι μας την Silvy που την λατρέυουμε και εγώ και ο άντρας μου.
Εχουν αρχίσει όλοι (από την αρχή βεβαια της εγκυμοσύνης αλλά τους γράψαμε αφου ο γιατρός μας είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το γατι και μενα που είμαι εγκυος) και μας λένε ότι τις πρώτες μέρες που θα έρθει το παιδι στο σπίτι πρέπει να φύγει η γάτα μέχρι να "στηλωθεί" λίγο ο μπέμπης... Ακούω βεβαίως και τέρατα υπερβολές και κακοήθειες για το τι μπορει να κάνει η γατα μου στο παιδι αλλά δεν τα αναφέρω γιατί πιστευω ότι ειναι ανάξια σχόλια για μεταφορά.
Η γάτα μου είναι το καλύτερο γατί του κόσμου και έχουμε αναπτύξει σπουδαία σχέση, πραγματικά πιστευω ότι νομίζει πως είμαι η μαμά της.. Την έχω απο 25 ημερών και τώρα ειναι 1.5 χρονών.
Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας? Εσεις τι κάνατε?
Ευχαριστώ
Έρη

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,857 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 12:08, 23-10-08:

Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω μιας και δεν έχω ανάλογη εμπειρία ΑΛΛΑ δράττομαι της ευκαιρίας να σε συγχαρώ με όλη μου την καρδιά για τη στάση σου και να ευχηθώ με το καλό να δεχτείς το κουκλί σου και να ζήσετε όλοι μαζί ευτυχισμένοι Διότι αρκετά "τέρατα" έχουμε ακούσει κατά καιρούς εδώ μέσα...

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 12:10, 23-10-08:

δεν είμαι κατάλληλη για να απαντήσω καθώς δεν έχω γεννήσει ποτέ, αλλά όλοα γίνονται θέληση να υπάρχει. Θα σου απαντήσουν κοπέλες πιο έμπειρες. Μην ακούς κανέναν. Δεν είναι δύσκολο. Θα τα καταφέρετε.

Προς το παρόν με το καλό να δεχτείς το μωρό σου και καλώς μας ήρθες

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 12:14, 23-10-08:

Psistiri, συγχώνευσα το θέμα σου με παρόμοιο που ήδη υπήρχε. Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες για να δεις τις σχετικές απαντήσεις.
Με το καλό να δεχτείτε το μωρό σας

(Αν και δεν έχω ανθρώπινο μωρό -μόνο γατίσια - νομίζω πως τα βασικότερα είναι να μην αφήνεις τη γάτα να μπαίνει στο δωμάτιο του μωρού, τουλάχιστον όσο το μωρό είναι ακόμα πολύ μικρό και να μην παραμελήσεις τη φροντίδα και τα χάδια της γατούλας για να μην αναπτύξει προβληματική συμπεριφορά).

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 12:18, 23-10-08:

Μπορώ όμως να σε βοηθήσω εγώ, έστω και έμμεσα! Ένα ζευγάρι φίλων μου (εδώ και 25 χρόνια) έμειναν... έγκυοι το 1989. Τότε είχαν στο σπίτι τον καταπληκτικό Σιαμέζο γάτο Μητσούκο. Ο γιατρός είπε τότε στην κοπέλα ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Λίγο αργότερα, όταν γεννήθηκε η κόρη τους, ο Μητσούκος πήγαινε και άραζε δίπλα στην κούνια του μωρού χωρίς να το πειράζει καθόλου. Ακόμα αργότερα, όταν η μικρή μεγάλωσε λίγο και άρχισε να κυκλοφορεί, έκανε τρελά παιχνίδια με τον Μητσούκο.
Επωφελήσου από το γεγονός ότι έχεις ανοιχτόμυαλο γιατρό και μην ακούς κανέναν άλλο. Η παρουσία του Μητσούκου ωφέλησε την κόρη της φίλης μου, που έγινε παιδί-διαμάντι και ασφαλώς φιλόζωη. Μάνα, κόρη και πατέρας ακόμα θυμούνται τον Μητσούκο με αγάπη.
Πρέπει να υπάρχουν και άλλα σχετικά άρθρα ή θέματα στο site, αλλά σ' αυτό καλύτερα να σε βοηθήσουν οι mods... που πρόλαβαν και σε βοήθησαν σε χρόνο dt!
Με το καλό να έρθει το μωρό σου!

Παράθεση

Psistiri

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Psistiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H Psistiri έγραψε στις 12:24, 23-10-08:

Αχ σας ευχαριστώ τόσο πολύ για τις απαντήσεις σας.. Ψάχνω να βρώ αν υπάρχουν κιαλλα σχετικά θέματα, θυμάμαι και απο παλια ότι ήταν μια κοπέλα που είχε γεννήσει..

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 12:26, 23-10-08:

Δες κι αυτό εδώ το θέμα.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 12:33, 23-10-08:

Το σημαντικό είναι να κρατήσεις απόσταση ασφαλείας από όλους τους στενόμυαλους στο περιβάλλον σου. Και οι φίλοι μου είχαν αμφιβολίες για τον γάτο όταν τους προέκυψε η εγκυμοσύνη. Τότε μάλιστα (20 χρόνια πριν!) τα πράγματα ήταν ακόμα χειρότερα όσον αφορά τις προκαταλήψεις. Όμως ρώτησαν τον γιατρό τους και είδαν τελικά ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα παρουσιάζουν διάφοροι άλλοι αδαείς.
Κρίνοντας από τη συμπεριφορά του Μητσούκου, πιστεύω πως η ψιψίνα σου θα καταλάβει μια χαρά τι ρόλο θα παίξει το μωρό στην οικογένεια...

Να είσαι αισιόδοξη. Εγώ πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά!

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 12:38, 23-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Zbeebz
Το σημαντικό είναι να κρατήσεις απόσταση ασφαλείας από όλους τους στενόμυαλους στο περιβάλλον σου.
Τελικά αυτό είναι το σημαντικότερο μέτρο προφύλαξης. Για την ψυχική σου υγεία πάντα.

Παράθεση

Psistiri

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Psistiri έγραψε στις 12:41, 23-10-08:

Να σας πω την αλήθεια εμπιστευομαι το γατί μου κ ειλικρινά πιστεύω ότι δεν θα υπάρξει κανένα μα κανένα πρόβλημα.. Είμαι σίγουρη ότι θα είναι περίεργη και θα θέλει να κάθεται κοντά του και να τον χαζεύει και σε κάποια φάση θα θελήσει να του κάνει παρέα στην κούνια.. εκει βεβαιως επεμβαίνει η μαμά..
Δεν της κόβω τα νυχάκια και αυτό εχω αρχήσει να το σκέφτομαι.. αν και δεν βγάζει νυχια ποτέ σε άνθρωπο.. Δεν λερώνει ποτέ και γενικά τι να σας πω, είναι το πιο καλό γατί του κόσμου..
Τώρα γι αυτό που λένε ότι πρέπει να φύγει τις πρώτες μέρες πάλι πιστευω ότι μπορώ να το παλαίψω απλά κρατώντας την μακρια απο την κρεβατοκάμαρα στην αρχή.. γιατι ο μπεμπης εκει θα είναι..
Αυτό που με εκνευρίζει και δεν μπορώ να παλαιψω είναι η συμπεριφορά της μητέρας μου την οποία αγαπώ πολύ αλλά με εχει στην κυριολεξία πρήξει.. Θα την έχω και στο σπίτι τις πρώτες μέρες για να με βοηθήσει και μόνο που σκεφτομαι την γκρινια της σχετικά με το γατί δεν αντέχω.. Μου λέει ¨θα το κάνεις αλεργικό το παιδι αν το φέρεις εδω μέσα με την γάτα " και τετοια.. Ουφ!!

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 12:48, 23-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Psistiri
Μου λέει ¨θα το κάνεις αλεργικό το παιδι αν το φέρεις εδω μέσα με την γάτα " και τετοια.. Ουφ!!
Ρώτα τον γυναικολόγο-μαιευτήρα σου και τον κτηνίατρο της ψιψίνας για οτιδήποτε σε προβληματίζει, για να μπορείς να καταρρίπτεις προκαταλήψεις και σαθρά επιχειρήματα με την άνεση ενός καρατέκα!

Πληροφοριακά, κάπου σε ένα ιατρικό σάιτ πήρε το μάτι μου ότι τα παιδιά που συγκατοικούν από νωρίς με κατοικίδια αναπτύσσουν μεγαλύτερη αντίσταση σε αλλεργίες κάθε είδους. Πρέπει να υπάρχει σχετική μελέτη.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 12:48, 23-10-08:

Μου λέει ¨θα το κάνεις αλεργικό το παιδι αν το φέρεις εδω μέσα με την γάτα " και τετοια.. Ουφ!!
Πες της ότι συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο!!
Αυξημένες πιθανότητες να παρουσιάσουν αλλεργίες έχουν τα παιδιά που μεγαλώνουν υπερπροστατευμένα και σε αποστειρωμένο περιβάλλον. Όταν τελικά ο άμαθος οργανισμός τους έρθει σε επαφή με μια ξένη ουσία αντιδρά πολύ πιο έντονα. Αυτός άλλωστε είναι ένας λόγος που οι παιδικές αλλεργίες έχουν τόσο πολύ αυξηθεί τις τελευταίες δεκαετίες: τα παιδάκια μεγαλώνουν κλεισμένα μέσα σε πεντακάθαρα διαμερίσματα, αντί να παίζουν και να κυλιούνται στα χώματα όπως παλιότερα.

Δες σχετικά άρθρα εδώ, εδώ και εδώ.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 12:50, 23-10-08:

Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται!

Παράθεση

Psistiri

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Psistiri έγραψε στις 12:53, 23-10-08:

Ναι ετσι ειναι και λογικό μου ακούγεται.. πως θα αναπτύξει αντισώματα ενα παιδι σε ενα αποστειρωμένο περιβάλλον.. Θα πάω στην παιδίατρο που θα έχει ο μπεμπης την άλλη εβδομάδα να δούμε τι θα μου πει και αυτη.. Αν και σε αυτο ακομη φοβάμαι τι θα μου πει γιατι πιστευω ότι διαφέρουν οι απόψεις απο γιατρο σε γιατρό.. Εξαλλου το εζησα αυτό και με την εγκυμοσύνη...
Σας ευχαριστώ και πάλιι!!
Ανέβασα και καινουργιες φωτογραφίες της Silvy που είχα καιρό...
Φιλια πολλά

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 12:54, 23-10-08:

Τώρα γι αυτό που λένε ότι πρέπει να φύγει τις πρώτες μέρες πάλι πιστευω ότι μπορώ να το παλαίψω απλά κρατώντας την μακρια απο την κρεβατοκάμαρα στην αρχή.. γιατι ο μπεμπης εκει θα είναι..
Αυτό μπορείς να το κάνεις, εφόσον έχεις αφήσει τη γάτα να εξερευνήσει καλά το δωμάτιο από πριν. Αυτό περισσότερο για να μην την τρώει η περιέργεια για το τι υπάρχει εκεί μέσα.

Κατά κανόνα, οι γάτες καταλαβαίνουν ότι οι άνθρωποι απέκτησαν μικρά και τα σέβονται. Αφού η δικιά σου είναι ήρεμη, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με γρατζουνιές και τέτοια. Έτσι κι αλλιώς, είναι δύσκολο να επιτεθούν οι γάτες σε άνθρωπο που ξέρουν κι εμπιστεύονται, ακόμα κι αν αυτός τις ζορίσει (π.χ. για να δώσει χάπι).

Οι προλαλήσασες με κάλυψαν για τις αλλεργίες, αλλά θέλω να προσθέσω ότι πάρα πολλές είναι καθαρά ψυχογενείς και οφείλονται σε καραμπινάτες νευρώσεις.

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,009 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 12:57, 23-10-08:

Καλώς ήρθες στην παρέα μαςΜην αγχώνεσαι καθόλου!Αυτό είναι το πιο σημαντικό. Τώρα, στο θέμα μας. Αν το γατάκι σου είναι καλά εκπαιδευμένο, δεν θα έχεις πρόβλημα. Τί εννοώ; Αν δεν ανεβαίνει σε κρεβάτια, τραπέζια, δεν κλέβει, λερώνει στο κουτί του , κοιμάται στη φωλίτσα του κλπ.δεν θα αλλάξει ιδιαίτερα συμπεριφορά. Προσοχή, ο ερχομός ενός μωρού είναι το πιο σημαντικό πράγμα στη ζωή μας. Οφείλουμε να του αφιερώνουμε το χρόνο μας και την αγάπη μας. ΟΜΩΣ. Η γατούλα είναι ήδη ένα μικρό μωράκι και μωράκι θα μείνει όλη της τη ζωή. Όταν λοιπόν προϋπάρχει ένα μωρό, από εμάς εξαρτάται να μην το κάνουμε να ζηλέψει και να αρχίσει να εμφανίζει διάφορα. Εφόσον αγαπάς το γατάκι σου, δείξτου ότι το αγαπάς όπως πρώτα. Παρόλη την κούρασή σου, να το παίζεις όσο μπορείς. Να το συστήσεις στο νέο μέλος, αφήνοντάς του να μυρίσει ένα του φορμάκι, σεντονάκι κλπ ή και το ίδιο το μωρό. Εγώ δεν είχα τέτοιες φοβίες, αφού το γατί μου ήταν εμβολιασμένο ,αποπαρασιτωμένο για ψύλλους και σκουλήκια και δεν έβγαινε εκτός σπιτιού. Αν το γατάκι σου όμως, έχει μάθει να περιφέρεται σε όλο το σπίτι, να ανεβαίνει σε κρεβάτια και να κοιμάται εκεί, τότε, άρχισε από τώρα να το περιορίζεις, να μην το αφήνεις στο δωμάτιο του μωρού, ώστε, να μην του έρθει ξαφνικά ο περιορισμός και η στερηση.Αυτό για τους πρώτους μήνες. Κατόπιν, το μωρό θα βρίσκεται σε όλο το σπίτι, οπως και η γάτα. Εμένα τα παιδια μου έπαιζαν και αγκάλιαζαν και τις αδέσποτες του εξοχικού και ποτέ δεν έπαθαν το παραμικρό, καθώς τα παρακολουθούσα, τους έπλενα τα χέρια και τους έμαθα πώς να πιάνουν τα γατάκια. Αν τηρείςι και τα βασικά στην καθαριότητα (σκούπισμα συχνό για τις τρίχες και το κουτί της άμμου σε μέρος απροσπέλαστο για το μωρό όταν αρχίσει να μπουσουλάει)δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο πρόβλημα.Εγώ να σου πω την αλήθεια, σκουπίζω με βρεγμένο χαρτί τον πωπό και τα πόδια της γάτας μου απαραιτήτως αν την πετύχω να ενεργείται και ,όπως και να έχει, μια φορά τη μέρα. Όποτε το θυμηθώ, της κάνω και μπάνιο πάλι με βρεγμένο χαρτί, το οποίο μάλιστα, το απολαμβάνει ιδιαιτέρως. Ας με πείτε υποχόνδρια, η γάτα μοσχοβολάει και έχω και το κεφάλι μου ήσυχο. Κάνε έναν κόπο και εσύ, αν δεν το κάνεις ήδη. Αν σκεφθώ τίποτε άλλο, θα το γράψω. Καλή λευτεριά σου εύχομαι και ο μπέμπης να είναι γερός και τυχερός, τα ίδια και σε εσένα, τον άντρα σου και το γατουλίνι σας:kiss::kiss::kiss:

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:58, 23-10-08:

Σαν παιδί, όχι των λουλουδιών, αλλά των γατιών!!!..... σου λέω.. ότι απο την μέρα που θυμάμαι τον εαυτό μου.. κοιμάμαι με γατεΣΣΣΣ..... και στην δεκαετία του 70..... δεν είχαμε δρόμους και τηλέφωνο στο χωριό, όχι κτηνίατρο και εμβόλια.....

ΔΕΝ είμαι αλλεργική σε τίποτα... δεν έχω κολλήσει ποτέ τίποτα, ούτε μύκητες τίποτα.... και είμαι και αρνητική στο Τοξόπλασμα.

Παράθεση

catlover (Γεωργία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catlover
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H catlover έγραψε στις 13:02, 23-10-08:

Αμάν βρε παιδιά αυτή η στενοκεφαλιά των γονιών. Εμένα μου είπαν τα πεθερικά πως από όταν μείνω έγγυος είναι σωστό και πρέπον να τους δώσω την Ζιζέλ μου, πόσο μάλλον όταν γεννήσω, δεν το διανοούνται να την έχω σπίτι. Μόνο που λογαριάζουν χωρίς τον ξενοδόχο και φυσικά δεν θα τολμήσουν να με συγχίσουν όταν θα είμαι "σε ενδιαφέρουσα".

Παράθεση

Psistiri

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Psistiri έγραψε στις 13:12, 23-10-08:

Βασικά στο δωμάτιο του παιδιου δεν μπαινει απο τότε που το βαψαμε.. Ε κανα 2 μερες πηγαινε και γρατζουνούσε την πόρτα να της ανοιξουμε αλλα πλέον συνήθισε την κλειστή πόρτα..
Το θέμα όμως είναι άλλο... Το παιδι στην αρχή θα το έχω στην κρεβατοκάμαρα.. και στην κρεβατοκάμαρα κοιμάται μαζί μας το γατί στην θέση της βεβαια.. Εγώ σκεφτόμουν να την αφήνω να μπαινει μεσα στην κρεβατοκάμαρα το πρωί όταν είμαι και εγώ εκεί..
Αποκλειεται να την πεισουμε ομως να κοιμάται μόνη της στο σαλόνι το βράδυ..

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 13:14, 23-10-08:

Εγώ δεν απαντάω ΚΑΝ.. γιατί θα γίνουμε @@@@...

Όταν άκουσα απο συγγενικό πρόσωπο, ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ η γυναίκα,... οτι ΠΩΣ θα μείνω έγκυος με την γάτα.......

λέω ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.....

Τώρα στο χωριό, με 20 ΚΑΙ σκύλο!!!!! Θα γελάσουμε!!!!

Υπάρχουνε ¨Αρθρα στα περιοδικά.. που λένε ότι ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα να έρχονται σε επαφή... φτάνει να μην τους αφήνεις ΜΟΝΟΥΣ φυσικά.. και αφού μεγαλώσει λίγο το παιδί.. μετα τον ένα μήνα.

Μπορείς να την βάλεις να κοιμάται στο σαλόνι...γιατί εσείς οι γονείς, το μωρό και η γάτα... είναι λίγο πολλοί...
Θα πρέπει να μάθει.... να ξεκινήσετε ΑΜΕΣΑ την εκπαίδευση, ΌΛΑ γίνονται.

Παράθεση

Κείρα

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κείρα
H Κείρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Παλλήνη (Αττική). Έχει γράψει 765 μηνύματα.

H Κείρα έγραψε στις 13:20, 23-10-08:

Με τρεις γάτες στο σπίτ με έχουν φάει όλοι: "Που θα βρεις να τις δώσεις τόσες γάτες όταν μείνεις έγκυος;" χιχι. Θεωρούν δεδομένο οτι θα διώξω τα γατομωρά μου απο το σπίτι πάραυτα. Ένας "φιλόζωος" συγγενής με κατηγόρησε κιόλας. "έτσι που τα έχεις προστατευμένα θα πεθάνουν μόλις αναγκαστείς να τα αφήσεις στο δρόμο λόγο εγκυμοσύνης"
Μα είναι τρελοί οι άνθρωποι;

Εξηγησα λοιπόν στον πατέρα μου (που ειναι ο μονος που με νοιάζει και σέβομαι απόλυτα) οτι έχω πρόθεση να διδάξω στα παιδάκια μου να μην πιστεύουν οτι ακούν αλλά να ψάχνουν την κρυμμένη αλήθεια και οτι δεν έχουν πάντα οι πολλοί το δίκιο. Από τότε κόπηκε η συζήτηση και τον έχω πιάσει κιόλας να παίρνει αγκαλιά τον Ρού στην πολυθρόνα και να γελάει με τις μουσουδιές του.:up: :up: :up: Γλύτωσα το κήρυγμα

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 13:43, 23-10-08:

Έχω θεία εκπαιδευτικό, όταν πρωτοείδε τον πρίνς με ρώτησε αν τον κοιμίζω στο μπαλκόνι.... Μου είπε ότι δεν θα μείνω έγγυος κλπ.

¨Οταν η μικρή μου ξαδέρφη (κόρη της) αποφάσισε αν υιοθετήση γατούλη από δωμέσα και τον πήγαμε σπίτι ξαφνικά και χωρίς να τους πάρουμε την άδεια (η ξαδερφη 22 δασκάλα στο επάγγελμα κάπου στη λεσβο) η θεία μου με ρώτησε αν έχω ακουστά για το τοξόπλασμα. Μου είπε ότι αν κολήσει η μικρή δεν θα κάνει ποτέ της παιδιά.

Συγχίστηκα και της είπα επι τόπου αν φοβάται το τοξόπλασμα να σταματήσει να τρώει σαλάτες (γιατί μπορεί να έχουν το μικρόβιο) να πιάνει ωμό κρέας κλπ. Η θεία μούτρωσε. Εγώ κατέβασα όσες πληροφορίες βρήκα ονλάιν για το τοξόπλασμα και την έβαλα να τις διαβάσει...

Η ημιμάθεια λέει είναι χειρότερη της αμάθειας. (όχι ότι τώρα είναι ευχαριστημένη με το γάτο της μικρής... αλλά στμάτησε να λέει για τοξοπλάσματα και πιθανες απώλειες μωρών... τώρα λέει για μικρόβια γενικα..)

Παράθεση

Psistiri

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Psistiri έγραψε στις 13:58, 23-10-08:

Καλά το τι ακούσαν τα αυτάκια μου σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν λέγεται... Πάει αυτό τώρα το ξεπέρασα και μέχρι τώρα όλα καλά και το παιδάκι μου σύμφωνα με τις μέχρι τώρα εξετάσεις είναι μια χαρούλα..
Τώρα περνάμε στην επόμενη φάση... Το νεογέννητο με το γατι στο σπιτι....

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,009 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 14:02, 23-10-08:

Αυξημένες πιθανότητες να παρουσιάσουν αλλεργίες έχουν τα παιδιά που μεγαλώνουν υπερπροστατευμένα και σε αποστειρωμένο περιβάλλον. Όταν τελικά ο άμαθος οργανισμός τους έρθει σε επαφή με μια ξένη ουσία αντιδρά πολύ πιο έντονα. Αυτός άλλωστε είναι ένας λόγος που οι παιδικές αλλεργίες έχουν τόσο πολύ αυξηθεί τις τελευταίες δεκαετίες: τα παιδάκια μεγαλώνουν κλεισμένα μέσα σε πεντακάθαρα διαμερίσματα, αντί να παίζουν και να κυλιούνται στα χώματα όπως παλιότερα.

Δες σχετικά άρθρα εδώ, εδώ και εδώ.
Απολύτως σωστό. Παράδειγμα τα παιδιά της αδελφής μου. άργησαν να τα αποκτήσουν και αυτή και ο γαμπρός μου είναι μανιακοί με την καθαριότητα, τα μεγάλωσαν όχι σε καθαρό, σε αποστειρωμένο περιβάλλον. Αποτέλεσμα; Εκτός του είναι πάρα πολύ επιρρεπή στις ιώσεις, είναι και τα δύο αλλεργικά. Το ένα στιις κάμπιες και τη γύρη, το άλλο στις γάτες. Σύμπτωση; Δεν νομίζω

Παράθεση

LETOS (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LETOS
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H LETOS έγραψε στις 10:25, 24-10-08:

Παιδιά, εγώ έχω την εξής απορία: ¨Ολα αυτά ωραία και συμφωνώ απόλυτα ότι είναι προκαταλήψεις. Ίσχύουν όλα αυτά και για τις γάτες που είναι μέσα-έξω? Δηλαδή η δική μου βγαίνει και στον κήπο και ορμάει σε ποντίκια,πουλιά, σάυρες κλπ. σπάνια βέβαια, όταν βρίσκει. Υπάρχει πρόβλημα στην περίπτωση αυτή για ένα μωρό?

Υ.Γ.:Η γάτα μου εννοείται είναι εμβολιασμένη, αποπαρασιτωμένη και στειρωμένη.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:04, 24-10-08:

Αν πας λίγο πίσω και βρείς το μήνυμά μου...
ΕΓΩ ζω, και είμαι καλά!!!!

Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη mespairos
H mespairos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 870 μηνύματα.

H mespairos έγραψε στις 15:16, 24-10-08:

για μωρά και σκυλάκια έχετε ακούσει τίποτα? θέλουν και αυτά κάποια προσοχή?

Παράθεση

Κείρα

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κείρα
H Κείρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Παλλήνη (Αττική). Έχει γράψει 765 μηνύματα.

H Κείρα έγραψε στις 16:24, 24-10-08:

Θα σου πω μόνο την προσωπική μου εμπειρία που μεγάλωσα με ένα ημίαιμο μπόξερ που γεννήθηκε ένα μήνα πριν από μένα. Ήταν φρουρός στην κούνια μου για μήνες, μου έριχνε γλυψιές χωρίς ποτέ να πάθω τίποτα και του τράβαγα (και ενότε δάγκωνα) την ουρά χωρίς καμία επιπλοκή πέρα του ότι αυτοοχυρώθηκα κατά κάθε πιθανού μικροβίου

Αργότερα ο σκυλάκος μου αποτέλεσε την πρώτη και μοναδική μου στράτα, και σε λίγα χρόνια μας πήγαινε και μας έφερνε με τον αδελφό μου απο το σχολείο. Μονο που για μενα η απώλεια του στα 15 μου, με τάραξε σαν να έχανα τον καλυτερό μου φίλο.

Αρχική Δημοσίευση από mespairos
για μωρά και σκυλάκια έχετε ακούσει τίποτα? θέλουν και αυτά κάποια προσοχή?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους