Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,238 εγγεγραμμένα μέλη και 718,329 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 281 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

SOS αναζήτηση νέου κτηνίατρου

Elrik

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elrik
H Elrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Elrik έγραψε στις 16:09, 25-05-06:

Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέο μέλος του forum κ αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με μία από τις γατούλες μου. Η Νταίζη είναι 13 χρονών, πριν δύο χρόνια έκανε αφαίρεση της μίας συστοιχίας μαστού λόγω καρκίνου, αλλά φέτος ξαναεμφάνισε όγκο στην άλλη συστοιχία. Ο χειρούργος μου είπε ότι καλύτερα να έκανε αφαίρεση κ ίσως ζούσε περισσότερο. Μία μέρα πριν την εγχείριση παρατήρησα ότι τα πίσω πόδια της ήταν ασταθή κ δεν περπατούσε καλά. Παρ’ όλα αυτά η εγχείριση έγινε, ο γιατρός μού είπε ότι δεν ήξερε σε τι οφειλόταν αυτό. Όταν επέστρεψε σπίτι πριν από 2 εβδομάδες ήταν πολύ χειρότερα τα πισινά της πόδια. Γενικότερα το ένα έχει πρηστεί πολύ κ δεν μπορεί να περπατήσει καθόλου παρά σέρνεται. Όταν την ξαναπήγα στο χειρούργο δεν μου έδωσε καμία ξεκάθαρη απάντηση, μου είπε ότι προφανώς οφείλεται στον καρκίνο κ ότι μάλλον έχει μαζευτεί υγρό. Δεν μου έδωσε καμία ξεκάθαρη οδηγία για το τι πρέπει να κάνω, της έκανε μόνο μία ένεση κορτιζόνης κ μου είπε να ξαναεπικοινωνήσω στο τέλος της εβδομάδας. Εν τω μεταξύ, απ’ ό,τι έχω καταλάβει η Νταίζη δεν ενεργείται εδώ κ αρκετές μέρες, ο γιατρός μου έδωσε απλώς άλλη τροφή Hills prescription i/d κ είπε να επικοινωνήσω ξανά αν δεν υπήρχε αποτέλεσμα. Δεν βλέπω καμία αλλαγή στην κατάστασή της, μάλλον χειροτερεύει, αλλά δεν εμπιστεύομαι πλέον τον κτηνίατρό μου. Θα ήθελα αν έχει κανείς να μου προτείνει κάποιον καλό κ ζωόφιλο κτηνίατρο. Μένω στην περιοχή Ζωγράφου, αλλά κ μακριά να είναι δεν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης αν μπορούσε ο crestfallen να μου δώσει τα φώτα του για την περίπτωση της γατούλας μου. Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας, είναι καλό να βλέπει κανείς ότι υπάρχουν κ άλλοι γατόφιλοι που σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eleni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη eleni
H eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 146 μηνύματα.

H eleni έγραψε στις 17:24, 25-05-06:

Το μονο που μπορω να κανω ειναι να σε παω στον δικο μου κτηνιατρο περιοχη Καλλιθεα ειναι κλινικη με 3 κτηνιατρους αν μπορεις να ερθεις μου το λες και πηγαινουμε μαζι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Elrik έγραψε στις 17:46, 25-05-06:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση βοήθεια, θα μπορούσες να μου δώσεις το τηλέωνο κ τη διεύθυνση για να κλείσω ραντεβού. Θα κανονίσω να με πάει η μητέρα μου με το αυτοκίνητο για να μην μπαίνεις σε κόπο. Μπορώ να πω ότι είμαι εκ μέρους σου;

Παράθεση

eleni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 146 μηνύματα.

H eleni έγραψε στις 19:32, 25-05-06:

Ραντεβου δεν χρειαζεται γιατι ειναι απο τις 9:30 το πρωι εως 21:00 τουλαχιστον το βραδυ,σου στελνω με ΠΜ την δ/νση

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:51, 25-05-06:

Silmoril, κατηνιάτρους που προτείνουν τα μέλη μπορείς να βρεις και στην αντίστοιχη κατηγορία στα links.
eleni αν είναι καλός ο κτηνίατρος γιατί δεν τον υποβάλλεις εκεί;

Παράθεση

crestfallen

Τελειόφοιτος Κτηνιατρικής

Το avatar του χρήστη crestfallen
. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O crestfallen έγραψε στις 00:41, 26-05-06:

Αγαπητη Silmoril
H κατασταση της γατας σου ειναι σοβαρη και πρεπει να την πας στην κλινικη που σου προτεινε η Ελενη..μην καθυστερεις αλλο γιατι το οτι η γατα δεν ενεργειται απο μερες και το οιδημα στο ποδι μπορει να ειναι ενα σοβαρο προβλημα που χρηζει αμεσης διαγνωσης και αντιμετωπισης...σε παρακαλω μην χρονοτριβεις...το συντομοτερο δυνατον...εκει θα την εξετασουν οι συναδελφοι και θα σου πουν τι μπορει να ειναι...
Νικος Crestfallen

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 18:36, 26-05-06:

Προτεινω και εγω εναν κτηνιατρο πολυ καλο. Μου ειπαν οτι ειναι ο χειρουργος των ζωων εδω στη Αθηνα. Η διευ/ση του ειναι:Παραδεισου 48 Χαλανδρι και το ονομα του Δανουρδης Τασος, εκει ειναι και η κλινικη του τηλ 2106800758,2106829137, κιν. 6972889178. Δεχεται και Σαββατο.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 12:34, 27-05-06:

Αγαπητη Sismoril, τι εγινε με τη γατουλα σου,την πηγες στο κτηνιατρο;Περιμενουμε νεα σου.Ανησυχουμε για την εξελιξη της υγειας της.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 17:18, 27-05-06:

κοριτσιααααααααααααα αλλο ειναι το θεμαμ μας καλε να δουμε τι εγινε με την γατουλα

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 11:11, 29-05-06:

Πρώτα να σας ευχαριστήσω όλους που ανταποκριθήκατε άμεσα στα μήνυμα SOS που εξέπεμψα :up:
Λοιπόν, τελικά βρήκα έναν πολύ καλό κτηνίατρο από μία συνάδελφο, ο οποίος πραγματικά ενδιαφέρθηκε κ μου εξήγησε με λεπτομέρεια την περίπτωση της Νταιζούλας. Τα καλά νέα είναι ότι δεν πρόκειται για τον καρκίνο κ ούτε βρίσκεται η αμοιρούλα στα τελευταία της όπως φοβόμουν. Από κάποια άσχημη κίνηση ή πέσιμο (ήταν ήδη εξασθενισμένη) δημιουργήθηκε πρόβλημα σε κάποιους σπόνδυλους της σπονδυλικής στήλης κ έχει σχεδόν παραλύσει από τη μέση κ πίσω. Το κακό βέβαια είναι ότι η θεραπεία έπρεπε να γίνει άμεσα για να δούμε κάποιο αποτέλεσμα, κ όχι μετά από 20 σχεδόν μέρες. Τώρα είναι μάλλον αμφίβολο να παρουσιαστεί κάποια βελτίωση Προς το παρόν παίρνει κορτιζόνη, αλλά δυστυχώς μάλλον παραλύουν περισσότερο τα ποδαράκια της, αφού πλέον δεν μπορεί ούτε στην τουαλέτα της να πάει εγκαίρως. Πρέπει μάλλον να συνηθίσω στην ιδέα ότι θα έχω μία ανάπηρη γατούλα κ να βρω τρόπους να το αντιμετωπίσω. Η τουαλέτα, ας πούμε, είναι ένα σοβαρό πρόβλημα… Έχει ακούσει κανείς αν υπάρχουν πάνες για γάτες; Αν είχε ποτέ κανείς φροντίσει ανάπηρο ζώο, πολύ θα ήθελα να μάθω από την εμπειρία του. Προς το παρόν βρίσκομαι σε νέο έδαφος κ προσπαθώ να κάνω ό,τι περνάει απ’ το χέρι μου για να κάνω πιο ευχάριστη τη διαβίωσή της.
Έτσι έχουν τα νέα λοιπόν, κ κάθε σχόλιο, συμβουλή ή ιδέα είναι καλοδεχούμενα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 11:17, 29-05-06:

Silmoril εδώ: http://art-attack-gr.blogspot.com/20...g-post_21.html έχει αναφερθεί κάτι για μηχανικούς τρόπους για να κινείται ευκολότερα η γάτα, σαν αναπηρικό καροτσάκι περίπου.

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 14:37, 29-05-06:

Λυπάμαι πολύ γι΄αυτό που σας "προέκυψε"... Το μόνο που έχω να σε συμβουλέψω είναι ότι "Μην πάψεις ποτέ να ελπίζεις"ότι μπορεί να επανέλθει.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:55, 29-05-06:

Εγώ πάλι χάρηκα με τα νέα, γιατί φοβόμουν πολύ χειρότερα πράγματα... Απο το να είναι ετοιμοθάνατη με βαρύ καρκίνο χίλιες φορές αυτό βρε Σοφία!

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 18:01, 29-05-06:

Χαρηκα παρα πολυ,που τουλαχιστον δεν ειναι απο το καρκινο,η παραλυση στα ποδαρακια της.Ειναι ασχημο το ξερω να τη βλεπεις ετσι,αλλα σκεψου οτι στο μελλον μπορει να υπαρξει καποια βελτιωση. Μην χανεις ποτε τις ελπιδες σου!:up:

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 23:19, 29-05-06:

εγω βρηκα βρακακια για γατες στα καρφουρ στη λεωφορο αθηνων θελει μεγαλη υπομονη κ ψυχικο κουραγιο μπορεις να φτιαξεις ενα καροτσακι για να την βοηθισεις να κινητε πιο ανετα

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gemini
H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 13:16, 30-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
Προτεινω και εγω εναν κτηνιατρο πολυ καλο. Μου ειπαν οτι ειναι ο χειρουργος των ζωων εδω στη Αθηνα. Η διευ/ση του ειναι:Παραδεισου 48 Χαλανδρι και το ονομα του Δανουρδης Τασος, εκει ειναι και η κλινικη του τηλ 2106800758,2106829137, κιν. 6972889178. Δεχεται και Σαββατο.
ΠPOΣOXH!! Όσοι από σας έχετε διαβάσει παλαιότερα μηνύματά μου, θα θυμάστε για κάποιον κτηνίατρο που σας είπα ότι μου είχε προτείνει να "δέρνω" την γατούλα μου επειδή είναι πολύ ζωηρούλα. Όπως επίσης ότι μου πήρε 50 ευρώ στην 1η επίσκεψη που πήγαμε, στην οποία έκανε το 1ο γενικό εμβόλιο στη Σούμη καθώς επίσης της έδωσε μια "πάστα" για τα σκουλίκια, και 40 ευρώ στη 2η επίσκεψη όπου έκανε επαναλληπτικό εμβόλιο. Kαι να αναφέρω ότι στη 2η επίσκεψη δεν εμφανίστηκε καθόλου ο κύριος, αλλά έστειλε τη βοηθό του, η οποία παρεπιπτόντως είναι γλυκήτατη και αξιόλογη.
Δυστυχώς, είναι ο κτηνίατρος που αναφέρει η Φλώρα.
Mέχρι τώρα δεν ήθελα να αναφερθώ ονομαστικά στον εν λόγω γιατρό, αλλά τώρα που είδα το όνομά του ως προτεινόμενος καλός, έπαθα μια φρίκη!
Φυσικά η γνώμη είναι καθαρά προσωπική μου. Eμένα προσωπικά δεν μου κάνει καθόλου σαν γιατρός γιατί η συμπεριφορά του ως άνθρωπος προς εμένα και προς την Σούμη ήταν απαράδεκτη. Δεν είχε ούτε το χρόνο, ούτε τη διάθεση να απαντήσει σε κάποιες ερωτήσεις μου. Eπίσης, δεν ήξερε πώς να κρατήσει τη Σούμη απ'τον αυχένα για να της κάνει το εμβόλιο χωρίς να τον δαγκώσει και είχε φωνάξει τη βοηθό του για να κάνει τη "βρωμοδουλειά"....
Φυσικά, έχω αλλάξει γιατρό.

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα Veggie
H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 15:07, 30-05-06:

Yπάρχει ένας πολύ καλός γιατρός στου Zωγράφου. Λέγεται Mαραφέλιας. Aπ οτι μου έχει πει έμπιστο άτομο με 15 γάτες, 2 σκυλιά και οτι αδέσποτο βρει. Tο 11888 να πάρεις, θα σου δώσει το τηλ του.
Πάντως, έτσι κι αλλιώς θέλω να σου πω πολλά περαστικά. H αγάπη για τη γατούλα σου, θα σου δώσει τη δύναμη που χρειάζεσαι και όλα θα πάνε καλά. Θα το δεις. Δώσε εσύ σε εκείνη κουράγιο. Mην νιώθει τη λύπη σου και οπλίσου με υπομονή.
Tώρα αν λερώνεται... νομίζω το να την πλένεις με χαμομήλι και βαμβάκι, είναι το καλύτερο. Aν υπάρχει κάτι άλλο πιο σύγχρονο, δεν το ξέρω. Mάνα, κουράγιο.

Παράθεση

crestfallen

O crestfallen έγραψε στις 16:14, 30-05-06:

Αγαπητη Silmoril
το μη χειρον βελτιστον...τουλαχιστον γλυτωσες τα χειροτερα..μακαρι να βελτιωθει η κατασταση της γατας σου..δυστυχως εχει δικιο ο κτηνιατρος σου με το να λεει οτι επρεπε να γινει αμεσως η θεραπεια...μεσα στις πρωτες 48 ωρες το πολυ...και οχι μετα 20 μερες...αλλα απο το τιποτα καλο και αυτο..υπαρχουν περιπτωσεις οπου υπαρχει καποια βελτιωση στην κινητικοτητα(λιγες αλλα οφειλω να στο αναφερω), αναλογα με την εκταση και σημειο της βλαβης...σε οτι αφορα την ακρατεια αφορα μονο τα ουρα ή και τα κοπρανα? το καλο με την ακρατεια ουρων ειναι υπαρχει ενδεχομενο μετα απο 10-14 μερες ή και λιγες εβδομαδες να περιοριστει απο την αναπτυξη εκτοπου κεντρου ελεγχου της ουρησης στον νωτιαιο μυελο οπισθιως της βλαβης(αν ειναι απο κακωση νωτιαιου μυελου) ,οποτε να κρατα σε καποια βαθμο τα ουρα μεσα στην κυστη της...δυστυχως το ιδιο δεν ισχυει για την ακρατεια κοπρανων μιας και εκει τα κοπρανα αποβαλλονται ανεξελεγκτα..οποτε μπορεις να δοκιμασεις τις πανες που σου προτεινει η Ladycat απο τα καρφουρ..ενω παραλληλα μπορεις στην φωλια της-μερος της να στρωσεις μεγαλες πανες απορροφητικες(πωλουνται στα ειδη χαρτιου και υγιεινης μαζι με καθαριστικα και χαρτια κουζινας πχ) ,οι οποιες απορροφουν τις μυρωδιες απο τα ουρα καθως και τα ιδια τα ουρα..τα χρησιμοποιουμε στα κλουβια για νοσηλευομενα ζωα με καλα αποτελεσματα...επισης θελω να προσεχεις τις πληγες που τυχον δημιουργηθουν απο την τριβη στα ποδια της..μπορεις να βαλεις <<παπουτσακια>> στα ποδια της ή να καλυψεις τα οπισθια ακρα της με ενα πουλοβερακι ή υφασμα(σαν παντελονακι) για να μην ερχεται σε επαφη το δερμα με το περιβαλλον και δημιουργουνται πληγες....θα σου προτεινα απισης ενα μαλακο μαξιλαρακι ή στρωματακι για να ξαπλωνει πανω για να αποφευχθουν ελκη απο κατακλιση..για αυτο σε μεγαλωσμα ζω κυριως γυρναμε το ζωο πλευρα καθε 2-3 ωρες...αλλα μαλλον αυτο δεν θα χρειαστει στη γατουλα σου μιας και ειναι μικρη και ελαφρια...προσπαθησε να την εχεις οσο πιο γινεται καθαρη απο κοπρανα και αυρα για 3 λογους...α)αποφυγη μυιασεως=μυγες γενναν αυγα πανω στα υγρα μερη της και εκκολαπτονται προνυμφες που τρωνε τα δερμα και τον υποδοριο ιστο...β)αποφυγη ερεθιστικης δερματιτιδας γ)δυσοσμια του ζωου και τυχον καταποση κοπρανων ή ουρων απο την γατα κατα την περιποιηση μπορει να δημιουργησει γαστροεντερικες διαταραχες...
Θελω επισης εν καιρω να ξαναπροσεχεις την περιοχη οπου υπηρχαν καποτε οι μαστοι...να προσεχεις για τυχον υποτροπες στην κατω κοιλιακη χωρα ανεξαρτητα αν οι μαστοι εχουν αφαιρεθει...δυστυχως ο καρκινος του μαστου στην γατα εχει υψηλο ποσοστο υποτροπης ακομα και μετα απο χειρουργικη αφαιρεση ολων των μαστων...εξαρτωμενο φυσικα και απο το μεγεθος του ογκου που αφαιρεθηκε και την ιστοπαθολογικη του διαφοροποιηση...αν στο μελλον η γατα εμφανισει προβληματα αναπνευστικα και δυσπνοια σε συνδυασμο με τυχον διογκωση του δερματος αμεσως να ξαναπας στον κτηνιατρο για ακτινογραφια θωρακος...
Για οποιαδηποτε αλλη απορια σου ρωτα τον κτηνιατρο σου και μετα εμας εδω στο φορουμ...να ξερεις οτι ειμαστε παντα προθυμοι να σε βοηθησουμε...
Νικος Crestfallen

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 11:59, 31-05-06:

Αγαπητέ crestfallen, σ’ ευχαριστώ θερμά για τις πολύτιμες συμβουλές σου.
Λοιπόν το θέμα της ακράτειας είναι λίγο περίπλοκο με την Νταίζη. Απ’ ό,τι φαίνεται δεν έχει παραλύσει τελείως το πίσω μέρος της, γιατί ποτέ μέχρι τώρα δεν έχει ουρήσει στο κρεβατάκι της ή στο μέρος που κάθεται, αλλά απλώς δεν προλαβαίνει να πάει στην τουαλέτα της. Βλέπεις μπορεί κ κινείται ακόμα με δυσκολία βέβαια, κ κυρίως το ένα πόδι αυτό που είναι κ πρησμένο. Το άλλο το σέρνει. Ευτυχώς, λοιπόν, ποτέ δεν έχει ξαπλώσει πάνω στα ούρα της. Όσο για τα κόπρανα, αυτό αποτελεί για μένα μεγάλο μυστήριο, γιατί μόνο δύο φορές εδώ κ 3 εβδομάδες έχω βρει αλλού εκτός της τουαλέτας, κ γι’ αυτό φοβόμουν ότι μπορεί να μην ενεργείται καθόλου. Ο κτηνίατρος μου είπε όμως ότι αν το ζώο δεν ενεργηθεί 4 μέρες συνέχεια, θα κάνει εμετό κόπρανα κ γενικότερα δεν θα τρώει κ.λπ. Κάτι που δεν συμβαίνει κ η Νταίζη έχει αρκετή όρεξη για φαΐ. Οπότε συμπεραίνω ότι πρέπει να πηγαίνει στην τουαλέτα της, αν κ ακόμη αποτελεί το μεγάλο μου άγχος αυτό.
Όσο για τους μαστούς, δεν έχουν αφαιρεθεί όλοι, κ υπάρχουν ακόμη διάσπαρτα μικρά ογκίδια στους εναπομείναντες, απ’ ό,τι έδειξαν οι ακτινογραφίες, αλλά ο χειρούργος μού είπε ότι ήταν πολύ επικίνδυνο να ανοίξει την κοιλιακή χώρα λόγω ηλικίας. Υπάρχει περίπτωση να μην εξελιχθούν άλλο αυτά τα ογκίδια;
Δυστυχώς, δεν φαίνεται να υπάρχει καμία βελτίωση με τη θεραπεία της κορτιζόνης, εκτός του ότι νομίζω ότι το ένα πισινό πόδι (το πρησμένο) κινείται κάπως καλύτερα, ενώ το άλλο χειρότερα. Όμως, έχει όλο κ λιγότερη όρεξη να κινείται κ μόνο μετά από δική μου επίμονη προτροπή όταν είναι να φάει κ.λπ. Γενικότερα, φαίνεται σαν να έχει πέσει σε κατάθλιψη κ τις περισσότερες ώρες χώνεται στο κουτί της ή απομονώνεται σε κάποια σκοτεινή γωνιά. Ούτε καν να κοιμηθεί το βράδυ μαζί μου δεν θέλει, κάτι που συμβαίνει ανελλιπώς εδώ κ 13 χρόνια !?
Επίσης, αν δεν υπάρξει βελτίωση, ο κτηνίατρος μού πρότεινε να κάνουμε μυελογράφημα για να δούμε περί τίνος ακριβώς πρόκειται. Αλλά απ’ ό,τι ξέρω η εξέταση αυτή είναι κ δύσκολη κ επικίνδυνη, ενώ απ’ ό,τι μου είπε δεν υπάρχει άλλη θεραπεία. Αξίζει τον κόπο να την υποβάλω κ πάλι σε τέτοια δοκιμασία; Ιδού το δίλημμα…
Ευχαριστώ κ όλους τους υπόλοιπους για τις συμβουλές, τη συμπαράσταση κ την εμψύχωση. Μου είναι όλα άκρως απαραίτητα, καθώς μόνο οι γατογονείς μπορούν να καταλάβουν απόλυτα πόσο δύσκολο είναι να βλέπεις το «γατοπαιδί» σου να υποφέρει.

Παράθεση

crestfallen

O crestfallen έγραψε στις 16:52, 31-05-06:

Aγαπητη Silmoril
τουλαχιστον η ακρατεια ουρων και κοπρανων δεν ειναι τοσο σοβαρη..αυτο σημαινει οτι η βλαβη στον νωτιαιο μυελο δεν ειναι τοσο μεγαλη και μαλλον πρεπει να ειναι κυριως απο την μια πλευρα οπου το ακρο ειναι παραλυτο...η μυελογραφια ειναι μια καλη απεικονιστικη τεχνικη ακτινογραφιας για να δειχθει που ακριβως ειναι η βλαβη αλλα χρειαζεται γενικη αναισθησια...οσον αφορα τους μαστους ειναι πιθανον τα οζιδια να μεγαλωσουν και αλλο ....αλλα η ηλικια της γατας και η πιθανη διασπορα καρκινικων κυτταρων στην κοιλιακη κοιλοτητα ειναι παραγοντες που δυσχεραινουν τα πραγματα και το χειρουργειο,ιδιατερα σε ενα ηλικιωμενο ζωο οπου και η αναισθησια ειναι πιο απροβλεπτη και δυσκολη...παρακολουθησε τα οζιδια αυτα...αν μεγαλωνουν και αν δημιουργουν πληγες στο δερμα της...επισης προσεχε μηπως αρχισει και κανει δυσπνοια οπως σου ειπα και πριν για να την πας παλι στον κτηνιατρο..ειναι θετικο παντως οτι τρωει με ορεξη και οτι δεν εχει τιποτε προβληματα με το εντερο της...εχε τακτικη επικοινωνια με τον νεο σου κτηνιατρο και ενημερωνε τον για οτι διαφορετικο δεις στην συμπεριφορα της και στην κλινικη της εικονα...
Νικος Crestfallen

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 12:21, 06-06-06:

Πήγα την Νταίζη στον κτηνίατρο το Σάββατο, όπου μου είπε ότι δεν παρατηρεί καμία βελτίωση. Σε μια ακόμη ακτινογραφία που της κάναμε ήταν φανερό ότι δύο σπόνδυλοι αγγίζουν από τη μία πλευρά, προφανώς από το πόδι που παρέλυσε. Οπότε, θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτή την αναπηρία είπε ο κτηνίατρος. Το κακό είναι ότι η Νταιζούλα έχει αλλάξει πάρα πολύ τον τελευταίο καιρό, το μόνο που θέλει είναι να την αφήνουμε στην ησυχία της, και είναι σαν να φοβάται, κάθε φορά που πάω να τη σηκώσω η καρδούλα της χτυπάει πολύ δυνατά. Φαντάζομαι ότι έχει απηυδήσει με όλες τις εγχειρίσεις και τις επισκέψεις στον κτηνίατρο… Λυπάμαι όμως να τη βλέπω να ταλαιπωρείται κ να κοιμάται μόνη της κάτω στο πάτωμα (ούτε στη φωλίτσα της δεν μπαίνει πια). Όσες φορές όμως πήγα να τη βάλω στο κρεβάτι, ήθελε να φύγει πανικόβλητη. Γιατί άραγε; Λέτε να την αφήσω στην ησυχία της ή να συνεχίσω τις προσπάθειες;

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 19:49, 06-06-06:

Αγαπητή Silmoril να σου ευχυθώ καλό κουράγιο και υπομονή. Είναι δύσκολο να βλέπεις το μωρό σου να υποφέρει έτσι και ξέρω ότι μερικές φορές αισθάνεσαι ανήμπορη να την βοηθήσεις. Δεν μπορώ να σου δώσω επιστημονική γνώμη για το θέμα της αγκαλιάς και για την συμπεριφορά της.
Το μόνο που μορώ να σου πώ είναι ότι φαντάζομαι ότι θα ήθελε να την χαιδεύεις, να της ψιθιρίζεις γλυκόλογα και να την κάνεις να νιώσει ότι καταλαβαίνεις τον πόνο της. ίσως να φαίρεται έτσι επειδή ακριβώς είναι τώρα έτσι ενώ κάποτε δεν ήταν. Μπορεί να νιώθει και η Νταιζούλα άσχημα ψυχολογικά.
Ελπίζω στο καλύτερο για την Νταιζούλα και για σένα.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 23:14, 06-06-06:

θελέι να τις δωσεις ολη σου την προσοχη να τις δειχνεις την αγαπη σου με ηρεμια κ με λιχουδιες κανε οτι της αρεσει ειναι φυσικο να θελει να απομωνοθει νιωθει την αλλαγη στο σωματακι της ..τεσπα θελει υπομονη κ πολυ πολυ αγαπη

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 00:30, 07-06-06:

Aγάπη και υπομονή Aυτή ξέρει... να είσαι σίγουρη. Tελικά, στα δύσκολα φαίνεται αν είμαστε άνθρωποι. Έτσι;
Nα της δώσεις ένα φιλάκι από μένα. Eστω και στον αέρα αν δεν θέλει κανονικό. :kiss:

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 16:47, 10-06-06:

Τα πράγματα χειροτερεύουν, από χθες η Νταίζη ό,τι φάει κ ό,τι πιεί το βγάζει σχεδόν άμεσα με εμετούς κ διάρροια. Χθες ο κτηνίατρος(που ήταν κ αυτός το ίδιο αδιάφορος κ ασαφής) μού είπε να της δώσω πρώτα Malox κ μετά βλέπαμε για τη διάρροια. Σήμερα κ για το τριήμερο λείπει κ δεν μπορώ να τον βρω. Η Νταίζη εν τω μεταξύ πεινάει πολύ, έλεγα να μην της βάλω φαί παρά μόνο νερό, αλλά άρχισε να τρώει κάτι χαρτιά. Της δίνω κοτόπουλο με ρύζι. Αναρωτιέμαι μήπως είναι καρκίνος στα έντερα, δεν μου φαίνεται κάτι απλό. Κ αρκετά συχνά έχει κάτι σπασμούς σαν να θέλει να ενεργηθεί. Επίσης κ τα δύο πόδια της παράλυσαν πλέον, αλλά ακόμα κινείται για να κάνει την ανάγκη της αλλού εκτός από το μέρος που κάθεται.
Εχει κανείς ιδέα από διάρροιες κ αν μπορεί ο crestfallen ας μου δώσει κάποια συμβουλή, τα χω παίξει τελείως!

Παράθεση

dreamer24gr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dreamer24gr
Ο dreamer24gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O dreamer24gr έγραψε στις 17:14, 10-06-06:

Αν και απο οτι βλεπω εισαι Ζωγραφου, εγω εχω μεινει τρομερα ευχαριστημενος απο το ενδιαφερον που δειχνει στα γατακια μου ο κτηνιατρος μου στο Π.Φαληρο. Ειναι το κτηνιατρειο "ΑΙΛΟΥΡΟΣ". Επειδη ειναι κλειστα αυτη την ωρα, σου δινω το κινητο του. 6932285363 Παναγιωτης Παναγιωτοπουλος. Ευχομαι βελτιωθει η υγεια της Νταιζουλας σου συντομα.

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 19:19, 10-06-06:

Σου γράφω και της δικιάς μου κτηνιάτρου το τηλέφωνο.
Λέγεται Μάγδα Βουδούρη, είναι στο Κουκάκι και τρομερά γατόφιλη.
Ιατρείο: 210 9222967 Νότη Μπότσαρη 3 Κουκάκι
Κιν: 6932243454

Πάντως πάρε τηλέφωνο σε όποιον νομίζεις. Μην αφήσεις την Νταίζη έτσι γιατί είναι και η αργία στη μέση... Τουλάχιστον θα ησυχάσεις αν μιλήσεις με κάποιον γιατρό.

Παράθεση

crestfallen

O crestfallen έγραψε στις 22:07, 10-06-06:

Αγαπητη Silmoril
το γεγονος οτι η γατα εχει αρχισει εμετους και διαρροια μπορει να οφειλεται στην κορτιζονη που πηρε..παρατηρησε αν ο εμετος εχει μεσα κομματια σκουρα ή μοιαζει με κατακαθι του καφε...αν ο εμετος εχει κομματια τροφης απεπτα και αν παρατηρειται αμεσως μετα την ληψη της τροφης...δες αν η διαρροια ειναι πολτωδης ή υδαρης και τι χρωμα εχει..αν ειναι δηλαδη μελανή ή αν εχει αλλο χρωμα....αν ειναι πολτωσης ή αν ειναι νερο...Δυστυχως η κορτιζονη ειναι ενα σωτηριο φαρμακο αλλα δεν στερειται παρενεργειων..μια εξ αυτων ειναι οι γαστρεντερικες διαταραχες που εκδηλωνονται με εμετους και διαρροια...οποτε σε αυτη την περιπτωση πρεπει να μειωσεις την κορτιζονη σε συννενοηση με τον κτηνιατρο σου ή ακομα καλυτερα να την σταματησεις(δεν την παιρνει πολλες μερες οποτε δεν θα εχει προβληματα αν την διακοψεις αποτομα..τουλαχιστον οχι τοσα αν την εκοβες αποτομα μετα απο πολυμηνη χορηγηση...)...το γεγονος οτι δεν βλεπεις πλεον καμμια βελτιωση στο θεμα της παραλυσης των οπισθιων ακρων μαλλον ειναι ενδεικτικο οτι η βλαβη πλεον δεν ειναι ανταποκρισιμη στην κορτιζονη(δρα κυριως ως αποιδηματικο και αντιφλεγμωνωδες αλλα μετα πο μερικες μερες δεν εχει καμμια επιδραση μιας και το οιδημα υποχςρει μετα απο μερες...οιδημα=συμπτωμα οξειας βλαβης ή χρονιας βλαβης με οξεια εμφανιση)...το θεμα τωρα ομως που τιθεται ειναι αν η βλαβη αυτη στο πεπτικο σχετιζεται με την κορτιζονη ή οχι....δεν μπορω να ξερω δυστυχως αν σχετιζεται και ουτε υπαρχει άμεσως τροπος να το βρει κανεις...δεν θελω να σκεφτομαι την ιδεα οτι μπορει να ειναι δειγμα μεταστατικης νοσου στο εντερο ή στην κοιλιακη κοιλοτητα μιας και αυτο ειναι το χειροτερο σεναριο αλλα θελει ειδικες απεικονιστικες εξετασεις για να αποκλειστει αυτο το ενδεχομενο(υπερηχος κοιλιας με επικεντρωση στο εντερο)...οποτε θα πρεπει να βρεις αμεσα κτηνιατρικη βοηθεια για να υποστηριχθει τουλαχιστον η γατα σε οτι αφορα τα συμπτωματα = εμετοι και διαρροιες με καποιες ενεσεις ή ακομα και χορηγηση ορου αν ειναι αφυδατωμενη..παντως το γεγονος οτι η γατουλα εχει ορεξη ειναι θετικο και σημαινει οτι μαλλον δεν πρεπει να εχει πυρετο...
Επι του παροντος μεχρι να την δει κτηνιατρος αν ανεχεται την τροφη το στομαχι της τοτε συνεχισε το κοτοπουλο(χωρις πετσα και λιπη) με ρυζι με μικρες μεριδες 3-4 φορες την ημερα...νερο μπορει να πινει αλλα οχι πολυ καθε φορα..αν διψαει και πιει αποτομα πολυ μπορει να το κανει και αυτο εμετο...
Ψαξε κτηνιατρικη βοηθεια και πες μας πως πηγε η γατα...παντως να εισαι σιγουρη οτι κανεις οτι μπορεις για το καλυτερο της και να εισαι περηφανη για αυτο...εχεις την εκτιμηση ολων μας..καλο κουραγιο για την συνεχεια..
Νικος Crestfallen

υγ=καλο παντως ειναι καποια στιγμη να ελεχθουν και οι βιοχημικοι παραμετροι ηπατος και νεφρων μιας και αυτοι μπορει να δειξουν βλαβη στα οργανα που να δικαιολογει τους εμετους και τις διαρροιες....

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 09:56, 13-06-06:

Τελικά από το βράδυ του Σαββάτου τα πράγματα άρχισαν να καλυτερεύουν, αρχικά σταμάτησαν οι εμετοί κ μετά σταδιακά η διάρροια. Σκέφτομαι ότι είναι πολύ πιθανό να ευθύνεται κ η τροφή που της έδινα τις τελευταίες μέρες. Μάλλον δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι η Νταίζη πλέον δεν είναι το ίδιο δυνατή όπως προ εγχειρίσεως κ θέλει ιδιαίτερη φροντίδα σε όλα. Εκεί που έτρωγε κοτόπουλο άπαχο κ Hills i/d όσο έπαιρνε την κορτιζόνη (που ήταν για 6 μέρες, αλλά έχει σταματήσει εδώ κ μία εβδομάδα), άρχισα να της δίνω λιχουδιές στυλ Sheba κ Gourmet, για να τρώει περισσότερο, όπως κ έκανε. Αλλά μάλλον της έπεσαν βαριά της καημενούλας. Από Σάββατο πρωί της δίνω κοτόπουλο-ρύζι σε πολύ μικρές δόσεις, κ τώρα ανακατεμένη κ λίγη κονσέρβα. Τρώει βέβαια πολύ λιγότερο, μία μεγάλη κουταλιά της σούπας το γεύμα, δεν ξέρω αν είναι αρκετό…
Είναι απίστευτο πώς άλλαξε η συμπεριφορά της τώρα που ήταν αρρωστούλα. Από εκεί που κρυβόταν, τώρα ήθελε να είναι πάντα μαζί μου, κ με κοίταγε στα μάτια σαν να ζητούσε βοήθεια Ώρες-ώρες, είναι πάρα πολύ δύσκολο, κάθεται στο καλαθάκι της με ένα ύφος πραγματικά απελπισμένο κ εγώ νιώθω τελείως ανήμπορη. Κ δυστυχώς οι άλλες δύο την αγνοούν πλήρως κ μάλλον την αποφεύγουν. Από εκεί που δεν είχε κάνει ποτέ μπάνιο στη ζωή της, τώρα πρέπει να κάνει καθημερινά κ πάλι δεν αρκεί, λερώνεται συνεχώς, αφού δεν μπορεί πλέον να σταθεί καθόλου στα πίσω πόδια. Το σπίτι έχει αποκτήσει μια όχι κ τόσο ευχάριστη μυρωδιά… Πάντως έχω ανακαλύψει πάνες, χαρτοβάμβακα κ.λπ. που βοηθούν αρκετά. Πού θα πάει, κάπως θα τη βρούμε την άκρη.
Όσο για το θέμα του κτηνιάτρου είμαι σε μεγάλο δίλημμα Τελικά είναι δύσκολο να είναι μακριά ο κτηνίατρος, αφού δεν έχω δικό μου μέσο αλλά εξαρτιέμαι από άλλους και τα οικονομικά μου δεν είναι καθόλου ανθηρά για να παίρνω συνεχώς ταξί. Από την άλλη, ο συγκεκριμένος γιατρός την έχει παρακολουθήσει, γνωρίζει κ το ιστορικό της, αν κ δεν έδειξε εν τέλει το ενδιαφέρον που περίμενα… Μάλλον θα προσπαθήσω ακόμα μια φορά στον ίδιο κ αποφασίζω αναλόγως της συμπεριφοράς του…
Σας ευχαριστώ για μια ακόμη φορά για τη βοήθεια κ τη συμπαράστασή σας, :up: σχεδόν σε κανέναν άλλο δεν μπορώ να εκφράσω ακριβώς τις ανησυχίες μου κ το πώς νιώθω γι’ αυτό που περνάει η Νταίζη, δείχνουν συγκατάβαση αλλά δεν με νιώθουν…

Παράθεση

eleni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H eleni έγραψε στις 12:14, 13-06-06:

Οσον αφορα την συμπεριφορα της και ο δικος μου αλλαξε εντελως μετα την νεφρικη ανεπαρκεια και ειναι κατι που με ποναει πολυ,αλλα προσπαθω να προσαρμοστω στο ποτε αυτος εχει αναγκη για οτιδηποτε ακομη και για χαδια και αγαπες,υπομονη αγαπη και φροντιδα τι αλλο να κανουμε?οσο για τον κτηνιατρο ψαξε στην περιοχη σου μηπως βρεις και καποιον αλλο

Παράθεση

crestfallen

O crestfallen έγραψε στις 05:58, 14-06-06:

Ax τι τις ηθελες τις λιχουδιες!!! δεν πρεπει να τις δινουμε σε ζωα τα οποια ειναι επιβεβαρυμενα και σε μεγαλη ηλικια...δεν λεω για το καλο της το εκανες..να της δωσεις κατι καλο για να ξεχασει τον πονο της..κατι για να την χαροποιησεις αλλα τα ειδες τα αποτελεσματα...αυτες οι λιχουδιες δεν ειναι για ευαισθητα εντερα και στομαχια μιας που ειχε ηδη ιστορικο προβληματων γαστρεντερικου και επαιρνε και ειδικη διαιτα με κοτοπουλο και i/d Hill's..τωρα τουλαχιστον ξερεις και δεν θα ξανακανεις τετοια σφαλματα ,να δινεις λιχουδιες και μπουκιτσες αναμεσα στην κανονικη τροφη που πρεπει να φαει...μικρα μικρα γευματα ...3-5 φορες την ημερα ειναι καλα για αυτην..συνεχισε ετσι και μετα προσπαθησε σταδιακα να την επαναφερεις στο κανονικο της φαγητο εκτος και αν σου εχει πει αλλο ο κτηνιατρος σου..ακολουθα τις οδηγιες του...τωρα θα μου πεις ποιου?του παλου ή του καινουργιου...?χμ..αυτο μαλλον θα το αποφασισεις εσυ..αν ο παλιος δεν σε ικανοποιησει τοτε πηγαινε στον νεο κτηνιατρο(αυτον με την κορτιζονη)...καλη καθαριοτητα για την γατουλα οπως ειχα αναφερει σε παλιοτερο μυνημα και κανε υπομονη και κουραγιο...
Νικος Crestfallen

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 11:07, 16-06-06:

Το πρόβλημα των «κακών» κ πάλι στο προσκήνιο… Μετά τη διάρροια είχαμε δύο νορμάλ μέρες κ τώρα, εδώ κ δύο μέρες, η Νταίζη δυσκολεύεται να κοπρίσει… Πέφτει στο πλάι (γιατί έτσι μόνο βολεύεται τώρα) κ σφίγγεται, αλλά καταφέρνει μόνο να λερώνεται ελαφρώς. Εν τω μεταξύ, τρώει ακόμα λιγότερο κ είναι ιδιαίτερα κακόκεφη, αν και περισσότερο η γάτα πού ήταν προ εγχειρίσεως (ήταν κάπως στριμμενούλα ώρες-ώρες). Προχθές το απόγευμα δεν έφαγε τίποτα, προς το βράδυ της έδωσα ελάχιστη κονσέρβα Gourmet πατέ κοτόπουλο κ έφαγε καμιά κουταλιά. Έχω την εντύπωση ότι έχει σιχαθεί το βραστό κοτόπουλο κ τις i/d, αλλά φοβάμαι να της δώσω πολύ απ’ τις άλλες. Χθες έφαγε ελάχιστα το πρωί κ το απόγευμα, αλλά με μεγάλη μου χαρά κ ανακούφιση είδα ότι οι προσπάθειές της απέδωσαν (συγνώμη για τη γλώσσα ) ένα μικρό κουραδάκι. Δυστυχώς, αύριο πληρώνομαι κ μπορώ να πάω στο γιατρό. Πιστεύεις Νίκο ότι είναι επείγουσα η κατάσταση; Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις τι συμβαίνει με την αφόδευση στην περίπτωση μιας τέτοιας παράλυσης; Έχω μπερδευτεί πολύ με το θέμα κ αποτελεί το μόνιμό μου άγχος. Η ουρά της πάντως κινείται κανονικά κ ενοχλείται όταν την καθαρίζω στο σημείο αυτό, αν αποτελεί κάποια ένδειξη αυτό. Σε χιλιοευχαριστώ για μία ακόμα φορά :up:

Παράθεση

crestfallen

O crestfallen έγραψε στις 15:54, 19-06-06:

Aγαπητη Silmoril
με συγχωρεις για την καθυστερημενη μου απαντηση αλλα εχω καλη δικαιολογια..θα την διαβασεις στα αρθρα για τις νεες γατες στο σπιτι...οσον αφορα το προβλημα με την γατα σου...δεν νομιζω οτι εχει καποια σχεση η παραλυση των ακρων με το παχυ εντερο γιατι οταν εχει χτυπησει ο νωτιαιος μυελος(οπως εχει συμβει εδω μιας που τα ακρα της εχουν παραλυσει) τοτε ισχυει το αναποδο δηλαδη εχεις ακρατεια κοπρανων και οχι κοπροσταση ή κατακρατηση...τοτε τις φευγουν συνεχεια και απροειδοποιητα χωρις προσπαθεια.εκτος και αν εχεις προσεξει καποια διογκωση της κοιλιας απο συνγκεντρωση κοπρανων αλλα μαλλον αυτο δεν πρεπει να συμβαινει γιατι θα το ειχες αναφερει..εχεις δει καμμια αλλαγη στο σχημα της λεκανης της???...το μονο που μπορω να σου πω(περα για μια επανεξεταση στον κτηνιατρο) ειναι να συνεχισεις να της δινεις μαλακη τροφη για να διευκολυνεις την διοδο των κοπρανων απο το εντερο..οποτε μαλλον θα πρεπει να συνεχισεις με την τροφη που σου συνεστησε ο κτηνιατρος σου..δυστυχως με ιστορικο διαρροιας δεν εχει την πολυτελεια να τρωει αλλη τροφη ουτε τις λιχουδιες που ειμαι σιγουρος οτι της αρεσουν.Τωρα το γεγονος οτι η ουρα κουνιεται και την κουνα οταν την καθαριζεις ειναι σημειο οτι η νευρωση της δεν εχει διαταραχθει(τουλαχιστον σημαντικα) ..γεγονος που ισως να εξηγει και την μη παρουσια ακρατειας ουρων 'η κοπρανων..ειναι πιθανον η βλαβη να ηταν μονο τοπικη στα σημεια εκφυσεως των νευρων για τα οπισθια ακρα και η ιππουριδα (ομαδα των νευρων πισω απο τον νωτιαιο μυελο που νευρωνει ουρά και απευθυσμενο)να εχει μεινει λειτουργικη..εξαρταται απο το πιο μερος του μυελου επληγει,πια νευρα εχουν προσβληθει,αν η βλαβη επηρεασε ολο το παχος του μυελου και ολα τα τμηματα του κατα παχος(εδω δεν εχει επηρεασει ολο το παχος μιας και υπαρχει ακομα ελεγχος της αφοδευσης απο τον εγκεφαλο αφου δεν εχει ακρατεια)...ειναι δυσκολο το περιστατικο σου και η γατουλα σου ταλαιπωρειται αλλα τι αλλο να κανεις απο το να την φροντιζεις και να της δινεις αυτα που σου προτεινει ο κτηνιατρος σου..κανε κουραγιο και υπομονη
Νικος Crestfallen

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 13:42, 20-06-06:

Κανένα πρόβλημα για την καθυστέρηση κ χαίρομαι πολύ για το λόγο που την προκάλεσε.:up: Τελικά τα κατάφερα να πάω στον κτηνίατρο την Παρασκευή, ενώ η Νταίζη από εκείνο το απόγευμα μέχρι κ τώρα τρώει αρκετά καλά κ ενεργείται. Όμως, εκεί ανακάλυψε έναν μεγάλο όγκο στην κοιλιακή χώρα, που δεν υπήρχε στην προηγούμενη εξέταση, πριν 12 μέρες περίπου, κ τον εξέπληξε η τόσο γρήγορη εξέλιξή του. Ίσως, μου είπε, να καθυστέρησε εκείνες τις μέρες η εξέλιξή του λόγω κορτιζόνης. Μάλλον κ γι’ αυτό το λόγο είχε η Νταίζη δυσκολίες στο να ενεργηθεί σε συνδυασμό με τη δίαιτα από βραστό κοτόπουλο (γιατί το i/d το τρώει ελάχιστα). Σήμερα πήρα τη βιοψία από το χειρούργο που είναι δυστυχώς δυσμενής, κ ο οποίος μου συνέστησε να την κοιμίσω όταν θ’ αρχίσει να έχει προβλήματα στο φαγητό κ.λπ. Σήμερα την έστειλα κ στον νέο μου κτηνίατρο για να μου πει αν μπορούμε να κάνουμε κάποια χημειοθεραπεία ή κορτιζόνη κ αναμένω απάντηση…
Προς το παρόν, αν κ είναι αρκετά κακόκεφη κ κάθεται σε μια γωνιά χωρίς να πολυκινείται, τρώει αρκετά καλά σε σχέση με όλο αυτό το μήνα, κ κάνει τις ανάγκες της σχεδόν κανονικά. Για κάνα δυο μέρες έπινε πάρα πολύ νερό ενώ της έδινα μόνο κονσέρβα, αλλά τώρα γύρισε στα φυσιολογικά. Δεν της έλειπαν όλα αυτά κόλλησε κ ψύλλους, μάλλον από την κλινική που έμεινε, κ εγώ η χαζή νόμιζα ότι τα περιττώματά τους που έβρισκα στο κρεβατάκι ήταν ξεραμένο αίμα, πάλι καλά που το ανέφερα στο γιατρό…
Δυστυχώς, όχι κ τόσο ευχάριστα νέα, το παλεύουμε όμως ακόμη…

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 14:22, 20-06-06:

Το κεφάλι ψηλά και να έχετε πολλές ελπίδες για το καλύτερο! Ευχόμαστε όλα να πάνε καλά!

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:01, 21-06-06:

μεσα απο την καρδια μου σου ευχομαι να περασουν ολα γρηγορα κ ανωδυνα η σκεψη κ των 9 εδω ειναι μαζι σας

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

H Όλγα Veggie έγραψε στις 14:02, 21-06-06:

Δεν έχω πολλά να πω. Mόνο καλή τύχη και στις δυό σας, σε οτι προκύψει σ αυτή την «Oδύσσεια» που περνάτε και μέσα απο την ψυχή μου, καλή ανάρωση.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 19:52, 21-06-06:

Ευχομαι ολα να πανε καλα,για την Νταιζουλα σου και να βγει νικητρια απο ολη αυτη την περιπετεια!

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 10:21, 22-06-06:

Ευχαριστώ όλες σας για τη συμπαράσταση κ τις ευχές :up: Η Νταίζη τις δύο τελευταίες μέρες είναι σε γενικές γραμμές καλά κ έχει γίνει πολύ γλυκούλα κ καλούλα. Ζητάει χάδια κ επιτέλους, μετά από κάνα μήνα σχεδόν, ακούμε κ τη φωνούλα της

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 10:27, 22-06-06:

Τα καλυτερα ερχονται αντε να ηρεμισετε

Παράθεση

eleni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H eleni έγραψε στις 19:17, 22-06-06:

Τις ευχες μου ολα να πανε καλα

Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 20:52, 22-06-06:

Αχ ευχομαι να καλυτερευει ολο και πιο πολυ καθε μερα και να γινει καλα!!!!

Παράθεση

crestfallen

O crestfallen έγραψε στις 23:17, 22-06-06:

Λυπαμαι πολυ για την Νταιζουλα σου Silmoril...ειναι αδικο να πεφτουν ολα τα κακα μαζι σε ζωα που ειναι τοσο κοντα και τοσο φιλικα μαζι μας..ο ογκος του εντερου ειναι πιθανη μετασταση του καρκινου των μαστων,που δυστυχως δινουν μεταστασεις συχνα σε διαφορα οργανα..παρακειμενα και μη..προσπαθησε το καλυτερο και ειμαι σιγουρος οτι το κανεις...δεν θα σου προτεινα θεραπεια με χημειοθεραπευτικα φαρμακα γιατι ειναι επικινδυνα,με πολλες ανεπιθυμητες ενεργειες και ακριβα..πιο πιθανο ειναι να πεθανει ενα ζωακι απο το φαρμακο παρα τον καρκινο...δυστυχως οπου δεν μπαινει νυστερι σε αυτα η προγνωση γινεται δυσμενης..μην χανεις το κουραγιο σου...η Νταιζη ειναι δυνατο γατι και θα τα καταφερει οσο γινεται καλυτερα ,χαριζοντας σου πολλα χαμογελα ακομα...
Ηρεμησε και απολαυσε τις στιγμες μαζι της...
Νικος Crestfallen

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 15:54, 23-06-06:

Ευχαριστώ Νίκο, καθώς κ τους υπόλοιπους. Τώρα το να γίνει καλά η Νταίζη μόνο με θαύμα μάλλον γίνεται, αλλά τουλάχιστον ελπίζω να μην ταλαιπωρηθεί. Προς το παρόν δεν μου θυμίζει γάτα που είναι στα τελευταία της, ωστόσο τρώει πολύ λίγο σχετικά με παλιότερα κ όλο με λιγότερη όρεξη. Εχει μείνει η μισή. Καταφεύγω σε διάφορα κόλπα, όπως να βάλω κάνα μικρό κομματάκι ζαμπόν ή σολωμό πάνω στην κονσέρβα για να μπει στον πειρασμό να φάει Ο κτηνίατρος μου έστειλε mail ότι θα συμβουλευτεί κ κάποιον ειδικό συνάδελφό του κ θα επικοινωνήσει, αλλά από την Τρίτη δεν έχω νέα του. Δεν είμαι σίγουρη τι θα πρέπει να κάνω σε σχέση με θεραπείες, αν είναι βέβαια δυνατές. Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να την ταλαιπωρώ αδίκως, από την άλλη να μην κάνω κ τίποτα;

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 09:30, 07-07-06:

Αυτό που πάντα φοβόμουν τελικά συνέβη, η Νταίζη εδώ κ 3 μέρες δεν κάνει ούτε τσίσα ούτε κακά, αλλά ούτε τρώει. Η κατάστασή της έχει αλλάξει δραματικά. Χθες πήγαμε στον κτηνίατρο, όπου βρήκε την κύστη της τελείως γεμάτη, έτοιμη να σπάσει. Της αφαίρεσε ούρα με σύριγγα, αλλά δυστυχώς όχι όλα, γιατί η Νταίζη κάπου εκεί αποφάσισε ότι αρκετά έχει ανεχτεί, κ άρχισε να φωνάζει κ να χτυπιέται με τρόπου που ποτέ δεν την έχω ξαναδεί. Ο γιατρός μου είπε ότι ο όγκος πρέπει να έχει αγκαλιάσει όλα τα όργανα εκεί, κ ότι δεν υπάρχει πλέον κανένας τρόπος θεραπείας ή κ ανακούφισης. Η εγχείριση μού είπε ότι θα ισοδυναμούσε με ευθανασία κ όταν τον ρώτησα τη γνώμη του, μου είπε ότι η απόφαση είναι δική μου, αλλά ότι η Νταίζη υποφέρει πολύ κ θα πεθάνει έτσι κ αλλιώς είτε από ρήξη της κύστης είτε από νεφρική ανεπάρκεια. Πρέπει ν’ αποφασίσω πολύ σύντομα, δηλαδή σήμερα, καθώς ακολουθεί ΣΚ. Έτσι όπως τη βλέπω, ήμουν έτοιμη να το αποφασίσω, αλλά μετά σκέφτηκα ότι δεν θα ήθελα με τίποτα να την πάω πάλι στο ιατρείο κ να πεθάνει εκεί φρικαρισμένη κ φοβισμένη. Θέλω να είναι στην ασφάλεια του σπιτιού της όσο πιο ήρεμη γίνεται. Συνέχεια αλλάζω γνώμη, κ δεν ξέρω καθόλου τι να κάνω, δεν θέλω να υποφέρει, αλλά πώς ν’ αποφασίσω να τη σκοτώσω εγώ η ίδια.
Σας παρακαλώ πέστε μου τη γνώμη σας, έχει μεγάλη σημασία για μένα. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου τη έχουν να πουν οι δικοί μου, το μόνο που ήθελα ήταν να μπω κ να σας ρωτήσω. Όσο κ αν προετοίμαζα τον εαυτό μου εδώ κ δύο χρόνια γι’ αυτή τη στιγμή, τελικά δεν είμαι έτοιμη, ποτέ δεν θα είμαι, κ όσο πλησιάζει η ώρα τόσο νιώθω να καταρρέω. Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας κ σας ευχαριστώ που υπάρχετε!

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 10:08, 07-07-06:

Silmoril λυπάμαι πολύ γι΄αυτό που σας συμβαίνει σε σένα και στην γατούλα σου. Στην θέση σου θα είχα και γω το δίλημα αν πρέπει να προχωρήσω σε ευθανασία ή όχι.Πιστεύω ότι ίσως κατέληγα στο να την κοιμήσω ,όχι για τίποτα άλλο, αλλά γιατί υποφέρει και είναι κρίμα.Τι αξίζει περισσότερο να είστε μαζί και να υποφέρετε μέχρι τελευταία στιγμή ή να υποφέρετε μία και καλή?Δυστυχώς κάποια πράγματα μοιραία δεν μπορούμε να τα αλλάξουμε...Τέλος ελπίζω όποια απόφαση και να πάρεις να είναι η καλύτερη και για τους δυό σας.Τίποτα άλλο , λυπάμαι ειλικρινά...κουράγιο

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 10:24, 07-07-06:

Καλή μου Silmoril πότε δε θα είσαι έτοιμη να δεχτείς μια απώλεια.Καταλαβαίνω πως υποφέρετε και οι δύο αλλά νομίζω πως πάλεψες αρκετά.Οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια νομίζω πως πλέον δε θα μπορούσε να δώσει ποιότητα στη ζωή της αλλά μόνο πόνο.Κάποια στιγμή θα πληγωνόσουν όσο και να το καθυστερούσες..Εσύ έκανες ότι καλύτερο μπορούσες γι αυτή και πραγματικά σε θαυμάζω.Νομίζω πως θα ήταν ορθότερο να τελειώσει κοντά σου, μαζί με τον άνθρωπο που ήταν μαζί της μέχρι την τελευταία στιγμή..Σου εύχομαι να είσαι πάντα καλά με ή χώρις την Νταίζη και να θυμάσαι πως είμαστε κοντά σου!

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 11:01, 07-07-06:

Πρεπει να γινω σκληρη γλυκια μου ομως οσο κ αν ποναει η σκεψη της ευθανασιας οσο κ αν πονας οτι θα φυγει σκεψου πανω απο ολα οτι η νταιζη ποναει υποφερει κ οτι δεν μπορεις να την κανεις καλυτερα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τις προσφερεις εναν αξιοπρεπες τελος χωρις πονους φωναξε το γιατρο στο σπιτι κ κανε αυτο που θα πρεπει να κανεις για να τελειωσει η νταιζη οσο πιο ανωδυνα γινετε κ να μην υποφερει

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 11:32, 07-07-06:

Αυτό θα ήταν το καλύτερο σενάριο ladycat, η κυριότερη αντίρρησή μου για την ευθανασία είναι ότι θα πρέπει να την πάω στο κτηνιατρείο κ να πεθάνει ψυχρά πάνω στο χειρουργικό τραπέζι μέσα στο φόβο. Αυτό δεν νομίζω ότι θα τ’ αποφασίσω ποτέ. Θα το ζητήσω από τον γιατρό, αλλά το βλέπω λίγο απίθανο, εφόσον το ιατρείο είναι στη Ν. Ιωνία κ εγώ μένω Ζωγράφου, κ απ’ ό,τι ξέρω δεν κάνει επισκέψεις σε σπίτια. Σκέφτηκα μπας κ το ζητούσα από την προηγούμενη κτηνίατρό μου στου Ζωγράφου, τη συνάδελφο του χειρούργου, αυτό είναι μάλλον πιο πιθανό.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πώς θα βρω την Νταίζη όταν θα γυρίσω σπίτι, δεν είναι κανείς εκεί για να μου πει. Δεν θα το φανταζόμουν ποτέ ότι θα έφτανε η στιγμή να εύχομαι το μωρό μου να πεθάνει όσο πιο εύκολα κ ανώδυνα γίνεται.
Το κακό είναι ότι νιώθω ένα μούδιασμα στο μυαλό κ το σώμα, πέφτω σε μια αδράνεια, μου είναι δύσκολο να κάνω οποιαδήποτε ενέργεια ή να πάρω κάποια απόφαση…
Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια κ τη γνώμη σας, αυτή τη στιγμή είναι το μόνο που έχω για στήριγμα

Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 14:29, 07-07-06:

Αγαπητη Silmoril πως ειναι Νταιζη? Αυτη την στιγμη νιωθω τον πονο σου απολυτα... :cry: και την αγωνια για την αποφαση που πρεπει να παρεις... Βρηκες τελικα αλλο κτηνιατρο που θα μπορει να ερθει σπιτι σου?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους