Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,611 εγγεγραμμένα μέλη και 718,855 μηνύματα σε 22,716 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 450 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τρελός με αεροβόλο

Νίκος Π.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νίκος Π.
Ο Νίκος Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες (20+ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O Νίκος Π. έγραψε στις 07:57, 08-06-13:

Καλημέρα σε όλους...

Θα ήθελα να ζητήσω συμβουλές από τα μέλη εδώ μέσα, και να μου δώσουν ιδέες, αν είχε κάποιος άλλος παρόμοια εμπειρία με μένα.

Εδώ και 7 χρόνια που μένω στο [...](προάστιο της Πάτρας), ένας ασυνείδητος γείτονας πυροβολεί με αεροβόλο οτιδήποτε ζωντανό πλην ανθρώπου κυκλοφορεί (ποιος ξέρει αν θα περάσει και στο επόμενο επίπεδο ποτέ...).

Οι υπόλοιποι γείτονες μου έχουν πει πως το κάνει αυτό πολύ πριν μετακομίσω εκεί, έχει σκοτώσει άπειρες γάτες και πουλιά και έχει τραυματίσει πολλά σκυλιά, όλα αυτά πριν έρθω εδώ. Τα βόλια λένε πέρναγαν πάνω από τα κεφάλια τους. Όλοι τον έχουν δει και τον ξέρουν, αλλά κανείς δεν τολμούσε να κάνει κάτι γιατί ο τύπος έχει ιστορικό με φυλακές (ο πατέρας του είναι πολλά χρόνια φυλακισμένος και εξακολουθεί να είναι μέσα, και ο ίδιος είχε μπλεξίματα, μιλάμε ο τύπος είναι πολύ χαμηλού νοητικού και μορφωτικού επιπέδου). Επίσης δεν υπήρχαν αποδείξεις.

Όλα αυτά μέχρι που ο Τομ ο γάτος μου έφαγε πριν περίπου 1 χρόνο βόλι και πήγε να πεθάνει. Από τότε έβαλα στόχο να τον τσακώσω επ' αυτοφώρω.
Μια μέρα ήμουν τυχερός, πριν περίπου 2 μήνες, κατά την επιστροφή μου από το σούπερμαρκετ νωρίς το μεσημέρι, τον είδα να έχει βγει στο μπαλκόνι με το όπλο. Όσο πιο γρήγορα μπορούσα, ανέβηκα σπίτι και τον κατέγραψα να σημαδεύει και να πυροβολεί πουλιά. Αυτό όμως δεν έδειχνε τίποτα σπουδαίο, αφού σημάδευε ψηλά.

Χθες το απόγευμα (7 Ιουνίου 2013) κι ενώ τάιζα τις γάτες και ο σκύλος του γείτονα γαύγιζε που τις έβλεπε (ένα κόκερ άκακο), ακούστηκε ένας δυνατός κρότος και οι φυλλωσιές ταράχτηκαν από μια σφαίρα που πέρασε ανάμεσά τους, κάνοντας τα φύλλα να τιναχτούν στον χώρο κομματιασμένα. Το βόλι πήγε να με φάει!!!! Κάποιος σημάδευε τον σκύλο που ήταν δίπλα μου αλλά εγώ δεν φαινόμουν γιατί με κάλυπτε ένας χοντρός κορμός δέντρου! Πήγα πάνω στην ταράτσα να δω ποιος ήταν και επιβεβαιώθηκε πως ήταν ο ίδιος με το αεροβόλο αλλά με άλλο όπλο πιο ισχυρό, αφού κράταγε ένα φλόμπερ μέσα στο δωμάτιό του και περίμενε να ξαναχτυπήσει. Πήρα την κάμερα και περίμενα να το ξανακάνει. Για κακιά μου τύχη όμως, ήρθε ένας στο διπλανό οικόπεδο από αυτόν και έκανε εργασίες εκεί, οπότε τα παράτησε τα σχέδια που είχε γιατί θα τον έβλεπε. Λογάριαζε όμως χωρίς τον ξενοδόχο:

Σήμερα, 8 Ιουνίου 2013, ώρα 7 και τέταρτο, ξύπνησα απότομα μετά από πυροβολισμό από φλόμπερ. Πήγα στο παράθυρο και τον είδα πάλι να σημαδεύει το κόκερ του γείτονα. Πήρα το κινητό και τον περίμενα. Δυστυχώς δεν έβγαινε ολόκληρος έξω στο μπαλκόνι του αλλά καθόταν μέσα στο δωμάτιό του και έβγαινε μόνο όσο χρειαζόταν για να σημαδέψει. Τον κατέγραψα και αυτή τη φορά αλλά δεν φαίνεται πολύ καθαρά.

Απ'ότι φαίνεται ο εφιάλτης ξαναρχίζει, 2 μέρες τώρα έχει ξεσαλώσει.
Τι μπορώ να κάνω? Το μόνο σίγουρο είναι πως θα τον τσακώσω με καλύτερη κάμερα για να φαίνεται ευδιάκριτα.

Να τα βίντεο:

Καθώς πυροβολεί πουλιά:

Και καθώς πυροβολεί τον σκύλο του γείτονα.
(Στο 0:07 φτάνει και κοιτάει από το μισάνοιχτο παντζούρι κρατώντας το όπλο, στο 0:36 σημαδεύει, και τέλος πυροβολεί στο 1:16 )

Τι μπορεί να γίνει με αυτή την κατάσταση? Φοβάμαι πως αν τον καταγγείλω, θα σκοτώσει τις γάτες μου για αντίποινα. Έχει ιστορικό τρέλας και φυλακής ο άνθρωπος. Έχω πληρώσει 200 ευρώ συνολικά για επεμβάσεις στα γατιά μου από τα βόλια που έχουν φάει από αυτό το @ρχίδι. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?????

ΥΓ. Ζητώ συγνώμη για τις κακιές λέξεις που μπορεί να ακούσετε στο βίντεο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 24-06-13 στις 17:22. Αιτία: Προσαρμογη στους ορους χρησης
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 10:25, 08-06-13:

Προσπαθω να γραψω ψυχραιμα,μετα αυτα που βλεπω,αλλα δεν μου βγαινει...δεν μου βγαινει!!!Για αρχη,να συμβουλευτεις εναν δικηγορο και να μιλησεις και με τον γειτονα σου που εχει τον σκυλο.Επισης μπορεις να παρεις τλφ στην αστυνομια,να του γινει μια συσταση,ανωνυμη στην αρχη.Δυστυχως σε αυτη τη περιπτωση δυσκολα θα αποφυγεις την επωνυμια.Βεβαια υπαρχουν κι αλλες λυσεις,αλλα δεν θελω να γινω τοσο καφρος,πρωι πρωι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 12:05, 08-06-13:

Επειδη μιλαμε για επικινδυνο τυπο οχι μονο προς τα ζωα αλλα προς ολα τα πλασματα τετραποδα και διποδα,θα σε συμβουλευα να απευθυνθεις στο κοντινοτερο φιλοζωικο σωματειο της περιοχης σου.Εκεινοι εχουν την εμπειρια και θα σε βοηθησουν να το διαχειριστεις μαζι με την αστυνομια που θα πρεπει να ενημερωθει αμεσα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 12:35, 08-06-13:

Καλά, ο τύπος χρειάζεται επειγόντως εγκλεισμό σε ψυχιατρική κλινική! Δεν είναι δυνατόν να πυροβολεί έτσι τόσο καιρό ό,τι κινείται και να μην έχει κάνει κανείς τίποτα! Ακόμα και αν είναι πιθανό να μη νοιάζονται για τα ζωάκια, για τη σωματική τους ακεραιότητα δεν ενδιαφέρονται;; Τι πάει να πει φοβούνται; Δηλαδή που κυκλοφορεί ο ψυχοπαθής και ζει δίπλα τους δε φοβούνται; Στη φιλοζωική θα ξέρουν σίγουρα τι προβλέπεται. Και η αστυνομία γι'αυτό υπάρχει υποτίθεται, να προστατεύει! Δεν πιστεύω να τον αφήσουν έτσι. Είναι και δραστήριος ο άτιμος! Θα βρεθούν αποδείξεις. Από καρδιάς καλή σου τύχη με το τέρας!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νίκος Π.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Νίκος Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες (20+ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O Νίκος Π. έγραψε στις 12:40, 08-06-13:

Μόλις έμαθα λεπτομέρειες. Ο πατέρας του είναι φυλακή ΙΣΟΒΙΑ για φόνο. Θα είναι δύσκολο το πράγμα. Σίγουρα ο τύπος θέλει ψυχιατρική παρακολούθηση.

Θα εγκαταστήσω καλύτερη κάμερα τις επόμενες ημέρες και θα τον έχω στο χέρι.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,558 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:09, 08-06-13:

Νικο καλησπερα.Εχω την εντυπωση καταρχην,οτι δεν χρειαζεται καν να βγαλεις πιο καθαρο βιντεο.Αυτο το βιντεο δειχνει το σπιτι του.Και μια χαρα φαινεται οτι πυροβολει.
Συμβουλευσου οπωσδηποτε δικηγορο.
Μιλαμε παντως οτι εχω παθει σοκ.Κινδυνευουν ζωα και ανιρωποι απο αυτον.Ομως δεν πρεπει να το αφησετε ετσι.Οσες φορες εχει γινει κατι κακο,τετοιες περιπτωσεις ηταν.Το ηξεραν οι γειτονες,δεν εκαναν κατι απο φοβο κλπ,και τελικα μια μερα γινεται το κακο.
Σαφεστατα προσπαιησε να μην φανερωθει η ταυτοτητα σου σε αυτον.Να μην καταλαβει δηλαδη οτι εσυ εκανες καταγγελια.Για αυτο σου λεω συμβουλευσου δικηγορο.
Καλο κουραγιο Νικο μου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 13:12, 08-06-13:

Ναι αν το βιντεο ειναι τραβηγμενο ομως απο το σπιτι του παιδιου δεν θελει και πολυ να καταλαβει ποιος του την εστησε. Αστυνομια και φιλοζωικη αμεσα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,558 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:15, 08-06-13:

Μα γιατι να του δειξουν το βιντεο;Η αστυνομια σαφεστατα θα ξερει,αλλα ειναι υποχρεωμενη να μην πει .
Για μενα η φιλοζωικη δενε χει κανενα νοημα.Εκτος μονο απο τις πληροφοριες που μπορει να δωσει,για τον τροπο που θα κινηθει ο Νικος.Για αυτο ναι.Ομως επεμβαση η φιλοζωικη σε αυτον δεν μπορει να κανει βεβαια.Η αστυνομια πρεπει να επεμβει εδω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 13:18, 08-06-13:

Ναι η αστυνομια θα επεμβει με την πιεση καποιου σωματειου.Το σωματειο εχει εμπειρια απο τετοια περιστατικα και μπορουν να καθοδηγησουν τον φιλο.
Σωστη δουλεια ετσι ξερω οτι γινεται.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 13:21, 08-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
Ναι η αστυνομια θα επεμβει με την πιεση καποιου σωματειου.Το σωματειο εχει εμπειρια απο τετοια περιστατικα και μπορουν να καθοδηγησουν τον φιλο.
Σωστη δουλεια ετσι ξερω οτι γινεται.
Επισης εχω την εντυπωση οτι αν συλληφθει και παει για δικη στο δικαστηριο δειχνουν τα στοιχεια εναντιων του κατηγορουμενου αρα και τα βιντεο που εχουν συγκεντρωθει. Θελει προσοχη δεν ειναι παιξε γελασε.Μιλαμε για φουλ επικινδυνο ανθρωπο.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 13:28, 08-06-13:

Έλεος ρε παιδιά...έλεος!!!Βρες έναν μάρτυρα, που να είναι διατεθιμένος να επιβεβαιώσει αυτά που λες(για παράδειγμα τον ιδιοκτήτη του σκύλου) και κάνε του μήνυση. Πιστεύω θα φοβηθεί και θα κόψει. Μπορείς να επισκεφτείς τον Εισ/λεα υπηρεσίας, κάθε μέρα 9-15 στο δικαστικό μέγαρο.Αν θες πάμε μαζί την Δευτέρα και αναλόγως τι επιλογές θα μας δώσει βλέπεις τι θα κάνεις.
Το καθίκι!!!!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 13:31, 08-06-13:

Τέτοια άτομα είναι θρασύδειλα! Για να βγάζει τα θέματα του στα τετράποδα και τα πουλιά και μάλιστα μπροστά σε όλους, αφενός δεν του κόβει και πολύ και αφετέρου δεν είχε ποτέ συνέπειες και θεωρεί πως έτσι θα συνεχίσει. Οι υπόλοιποι στη γειτονιά, δε θα συμφωνούσαν να γίνει κάτι πιο οργανωμένο, π.χ. από όλους μαζί; Με περισσότερους μάρτυρες θα είναι όλα πολύ πιο εύκολα.Να πάει μέσα, να ησυχάσετε όλοι. Δε γίνεται να τον αφήνουν να τους τρομοκρατεί σπίτι τους!

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 19:02, 08-06-13:

Αγαπητε Νικο θα προσπαθησω και εγω να συγκρατησω τα νευρα μου. καταλαβαινω τους λογους που δε θελεις να αποκαλυφθει η ταυτοτητα σου σε αυτον τον τρελο αλλα πολυ πιθανο να μη γινεται αλλιως τιποτα. καταγγελια μπορεις να κανεις αρχικα ανωνυμη και η αστυνομια πρεπει να κινηθει αυτεπαγγελτα, αλλα δυστυχως στη χωρα μας τα πραγματα πολλες φορες δεν λειτουργουν οπως πρεπει. η μαρτυρια σου νομιζω αρκει, αλλα και το βιντεο που εχεις πολυ πιθανο να βοηθησει. επειδη σιγουρα η υποθεση αυτη θελει λεπτους χειρισμους και επειδη δεν ξερω καν αν μπορει να ασκηθει διωξη για κακοποιηση (αποπειρα κακοποιησης σιγουρα υπαρχει στα προσφατα αυτα που περιγραφεις , αλλα παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο για το αν μπορει να ασκηθει διωξη για κακοποιηση ως προς τις δικες σου γατες που οντως τραυματιστηκαν) θα σου προτεινα να αφησεις τα φιλοζωικα σωματεια στην ακρη (παιδια συγγνωμη αλλα εχω ακουσει πολυ μεγαλες- απο νομικη αποψη- μπουρδες κατα καιρους απο σωματεια, οπως και να το κανουμε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΚΟΙ και καποιες εμπειρικες συμβουλες σε τετοιες περιπτωσεις μπορει να ειναι λαθος αν οχι αερολογιες) και να απευθυνθεις κατευθειαν στη Π.Φ.Π.Ο που νομιζω οτι δινει συμβουλες για χειρισμους τετοιων περιπτωσεων, αλλωστε η προεδρος τους ειναι νομικος. εδω εχει και τηλεφωνο επικοινωνιας, ριξε μια ματια.
http://www.animalscare.gr/action/abu...-boithima.html

σιγουρα μπορεις να καταγγειλεις το περιστατικο στην αστυνομια, να καταγραφει στο βιβλιο συμβαντων και να του γινουν συστασεις, αλλα δεν νομιζω οτι θα εχει ουσιαστικο αποτελεσμα αυτο. γιαυτο καλυτερα επικοινωνησε με ανθρωπους που ασχολουνται με την αντιμετωπιση των κακοποιησεων συστηματικα, ειναι οι μονοι που μπορουν να σε καθοδηγησουν σωστα πρακτικα.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 19:48, 08-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
Αγαπητε Νικο θα προσπαθησω και εγω να συγκρατησω τα νευρα μου. καταλαβαινω τους λογους που δε θελεις να αποκαλυφθει η ταυτοτητα σου σε αυτον τον τρελο αλλα πολυ πιθανο να μη γινεται αλλιως τιποτα. καταγγελια μπορεις να κανεις αρχικα ανωνυμη και η αστυνομια πρεπει να κινηθει αυτεπαγγελτα, αλλα δυστυχως στη χωρα μας τα πραγματα πολλες φορες δεν λειτουργουν οπως πρεπει. η μαρτυρια σου νομιζω αρκει, αλλα και το βιντεο που εχεις πολυ πιθανο να βοηθησει. επειδη σιγουρα η υποθεση αυτη θελει λεπτους χειρισμους και επειδη δεν ξερω καν αν μπορει να ασκηθει διωξη για κακοποιηση (αποπειρα κακοποιησης σιγουρα υπαρχει στα προσφατα αυτα που περιγραφεις , αλλα παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο για το αν μπορει να ασκηθει διωξη για κακοποιηση ως προς τις δικες σου γατες που οντως τραυματιστηκαν) θα σου προτεινα να αφησεις τα φιλοζωικα σωματεια στην ακρη (παιδια συγγνωμη αλλα εχω ακουσει πολυ μεγαλες- απο νομικη αποψη- μπουρδες κατα καιρους απο σωματεια, οπως και να το κανουμε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΚΟΙ και καποιες εμπειρικες συμβουλες σε τετοιες περιπτωσεις μπορει να ειναι λαθος αν οχι αερολογιες) και να απευθυνθεις κατευθειαν στη Π.Φ.Π.Ο που νομιζω οτι δινει συμβουλες για χειρισμους τετοιων περιπτωσεων, αλλωστε η προεδρος τους ειναι νομικος. εδω εχει και τηλεφωνο επικοινωνιας, ριξε μια ματια.
http://www.animalscare.gr/action/abu...-boithima.html

σιγουρα μπορεις να καταγγειλεις το περιστατικο στην αστυνομια, να καταγραφει στο βιβλιο συμβαντων και να του γινουν συστασεις, αλλα δεν νομιζω οτι θα εχει ουσιαστικο αποτελεσμα αυτο. γιαυτο καλυτερα επικοινωνησε με ανθρωπους που ασχολουνται με την αντιμετωπιση των κακοποιησεων συστηματικα, ειναι οι μονοι που μπορουν να σε καθοδηγησουν σωστα πρακτικα.
Αννα ποσοι εχουν καταδικαστει ομως χαρη στα σωματεια που επενεβησαν? Οργανωμενα παμε παιδια οχι ενας ενας σε τοσο σοβαρα περιστατικα.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 21:11, 08-06-13:

Αννα ποσοι εχουν καταδικαστει ομως χαρη στα σωματεια που επενεβησαν? Οργανωμενα παμε παιδια οχι ενας ενας σε τοσο σοβαρα περιστατικα.
εχεις δικιο, αλλα 1ον σωματειο απο σωματειο διαφερει 2ον απλα δεν ειναι οι "ειδικοι" σε αυτο το θεμα. αν μπορουνε να βοηθησουνε καπως, καλως. ειδικα αν ηδη συνεργαζονται με δικηγορους και παραπεμψουν τους ενδιαφερομενους σε αυτους ή κατι τετοιο. οπως και να το κανουμε ομως δεν εχουν νομικες γνωσεις, απλα μεταφερουν ο,τι ξερουν ή ακουσαν. αυτο ξερω απο δικη μου εμπειρια και φυσικα η προθεση μου δεν ειναι να μειωσω το εργο τους. αλλο ποιος θα σε κατευθυνει νομικα και αλλο ποιος μπορει να σε βοηθησει με αλλους τροπους (πχ μπορει μεσω του σωματειου της περιοχης του να βρει και αλλους της περιοχης που θελουν να καταγγειλουν τον συγκεκριμενο, αυτο σιγουρα θα βοηθουσε)

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 21:56, 08-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
εχεις δικιο, αλλα 1ον σωματειο απο σωματειο διαφερει 2ον απλα δεν ειναι οι "ειδικοι" σε αυτο το θεμα. αν μπορουνε να βοηθησουνε καπως, καλως. ειδικα αν ηδη συνεργαζονται με δικηγορους και παραπεμψουν τους ενδιαφερομενους σε αυτους ή κατι τετοιο. οπως και να το κανουμε ομως δεν εχουν νομικες γνωσεις, απλα μεταφερουν ο,τι ξερουν ή ακουσαν. αυτο ξερω απο δικη μου εμπειρια και φυσικα η προθεση μου δεν ειναι να μειωσω το εργο τους. αλλο ποιος θα σε κατευθυνει νομικα και αλλο ποιος μπορει να σε βοηθησει με αλλους τροπους (πχ μπορει μεσω του σωματειου της περιοχης του να βρει και αλλους της περιοχης που θελουν να καταγγειλουν τον συγκεκριμενο, αυτο σιγουρα θα βοηθουσε)
Βρε Αννουλα δεν μιλαω για το εργο των σωματειων αλλα αναφερομαι στην συλλογικοτητα.Να συγκεντρωθει κοσμος και φιλοζωοι. Φυσικα και δεν εχουν νομικες γνωσεις ομως και εκεινοι 5 πραγματα τα ξερουν απο αντιστοιχες περιπτωσεις και ισως παραπεμψουν τον φιλο καπου που να βρεθει ακρη.Ασε που ετσι ισως να μην φανει καν το ονομα του.

Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 10:04, 09-06-13:

Είναι τραγικό αυτό που συμβαίνει.

Θα συμφωνήσω κ εγώ πως καλό είναι να έρθεις άμεσα σε επαφή με σωματεία,φιλοζωικές κλπ.Μάθε εάν έχουν δικηγόρους να σε συμβουλέψουν αλλιώς βρες δικηγόρο και κινηθείτε παράλληλα!
Επίσης, θα βοηθήσει πολύ φαντάζομαι αν συνεργαστούν και άλλοι γείτονες και προχωρήσετε από κοινού!
Ειδικά ο άνθρωπος με το κόκερ πρέπει να ενημερωθεί οπωσδήποτε!

Προσωπικά θα σου πρότεινα μιας κ μιλάμε για έναν πολύ επικίνδυνο άνθρωπο, εάν δε θες να δημοσιευτούν στοιχεία σου και να μαθευτεί αρχικά ποιός κίνησε τις διαδικασίες να αποσύρεις κ το video από το διαδίκτυο!

Συμβαίνουν απίστευτα πράγματα.
Καλή δύναμη!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νίκος Π.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Νίκος Π. έγραψε στις 17:15, 09-06-13:

Ευχαριστώ όλους για την ανταπόκρισή σας... Μου δώσατε διάφορες ιδέες για το πως θα προχωρήσω. Σίγουρα θα απευθυνθώ σε κάποια οργανωμένη φιλοζωική οργάνωση που είχε μαζέψει στον Καστελόκαμπο (άλλο προάστιο της Πάτρας) όλους αυτούς που πυροβολούσαν με αεροβόλα. Είχαν ανακατευτεί και τα κανάλια τότε και το θέμα είχε πάρει διαστάσεις. Επίσης θα μιλήσω και νομικούς.

ΥΓ. Έρχεται νέα καλύτερη κάμερα αυτή την εβδομάδα. Μέχρι το Σαβ/κο, θα τον έχω καταγράψει με γκρο-πλαν κιόλας για να φαίνεται όμορφος όπως θα σημαδεύει. Εκτός ότι θα ποστάρω το βίντεο εδώ για να ξεφτιλιστεί, θα πάει και στους αρμόδιους.
Τα βίντεο, παρεμπιπτόντως, είναι μη-δημόσια, πράγμα που σημαίνει ότι κανείς δεν μπορεί να δει αν δεν έχει το λινκ σε αυτά. Θα μάθει την ταυτότητά μου ο τύπος (αν μπορέσει να τη βρει ο αρχι-στόκος) μόνο αν γραφτεί στο My-Cat, κάτι που δεν νομίζω να το κάνει

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:34, 09-06-13:

Νίκο, προσωπικά δεν άντεξα να δω τα βίντεο.. αλλά γνωρίζω πως στην Κύπρο τουλάχιστον, μια παρόμοια περίπτωση αντιμετωπίστηκε από την αστυνομία με λιγότερα ενδεικτικά στοιχεία και ο ένοχος πήρε ποινή 1000 ευρώ και του απαγόρευσαν να έχει όπλο για δύο χρόνια. Θα μου πεις πως είναι λίγο και θα συμφωνήσω.. όμως είναι κάτι.
Σε παρακαλώ πάρε συμβουλή από δικηγόρο και προχώρα.. το κάθαρμα..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 19:53, 09-06-13:

Εγώ ξαναλέω..ο μονος που μπορεί να σε βοηθήσει είναι ο Εισαγγελέας. Αυτός μπορεί να σε κατευθύνει για το ποια είναι η καλύτερη λύση. Φιλοζωική οργανωμένη στην Πάτρα δεν υπάρχει!

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 13:42, 11-06-13:

Πραγματικα δεν ξερω τι να πω...Απαραδεκτο, δεν μπορω να καταλαβω πως καποιος "ανθρωπος" θα χτυπαει ετσι αθωες ψυχες απλα και μονο για την ικανοποιηση του..Παντως και εγω νομιζω καλυτερα ειναι μια συμβουλη απο εναν δικηγορο, να σε καθοδηγησει στο τι μπορεις να κανεις. Ειναι και περιεργη η κατασταση, ο τυπας προφανως ειναι τρελος για δεσιμο.

Παράθεση

Νίκος Π.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Νίκος Π. έγραψε στις 11:46, 24-06-13:

Συγγνώμη που χάθηκα αλλα έχω κάποια προβλήματα με τον υπολογιστή μου και πρέπει να αγοράσω άλλον.
Μέχρι να γίνει αυτό, βολεύομαι με του πατέρα μου αλλά δεν μπορώ εύκολα να κάνω δουλειά (είναι χάλια!!).

Η κάμερα ασφαλείας εγκαταστάθηκε και μαζεύουμε υλικό για καταγγελεία.

Περιμένω πως και πως να τον καταγράψω καθαρά, χωρίς να κρύβεται ο θρασύδειλος.

Θα μου κάτσει, που θα πάει!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 24-06-13 στις 17:18. Αιτία: Προσαρμογη στους ορους χρησης
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 12:11, 24-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Νίκος Π.
Συγγνώμη που χάθηκα αλλα έχω κάποια προβλήματα με τον υπολογιστή μου και πρέπει να αγοράσω άλλον.
Μέχρι να γίνει αυτό, βολεύομαι με του πατέρα μου αλλά δεν μπορώ εύκολα να κάνω δουλειά (είναι χάλια!!).

Η κάμερα ασφαλείας εγκαταστάθηκε και μαζεύουμε υλικό για καταγγελεία.

Περιμένω πως και πως να τον καταγράψω καθαρά, χωρίς να κρύβεται ο θρασύδειλος.

Θα μου κάτσει, που θα πάει!

Δεν νομιζω να χρειαζεται να καταγραψεις το προσωπο του ωστε να γινει καταγγελια.Ηδη υπαρχει το σπιτι και η πραξη του δεν χρειαζεται κατι αλλο...

Ασε που στην αστυνομια μπορουν να σου φτιαξουν το βιντεακι και να φαινονται ολα τα χαρακτηριστικα.Διορθωστε με αν λεω μπουρδες!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 24-06-13 στις 17:19. Αιτία: Διορθωση παραθεσης
Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 252 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 12:28, 24-06-13:

α ρε στυλιαρι που χρειαζονται μερικοι..
ελπιζω να το βρει απο αλλου ο τσαμπα μαγκας...αιντε γιατι γεμισαμε με δαυτους...

Παράθεση

Νίκος Π.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Νίκος Π. έγραψε στις 13:09, 24-06-13:

Ασε που στην αστυνομια μπορουν να σου φτιαξουν το βιντεακι και να φαινονται ολα τα χαρακτηριστικα.Διορθωστε με αν λεω μπουρδες!
Βλέπεις πολύ CSI!!

Αυτά δεν γίνονται παρά μόνο σε αστυνομικές αμερικάνικες σειρές... Αν η ανάλυση δεν είναι καλή, δεν γίνεται τίποτα!

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 13:13, 24-06-13:

Βλέπεις πολύ CSI!!

Αυτά δεν γίνονται παρά μόνο σε αστυνομικές αμερικάνικες σειρές... Αν η ανάλυση δεν είναι καλή, δεν γίνεται τίποτα!
χαχαχαχα δεν βλεπω τιποτα γιατι δεν εχω τηλεοραση! Εχεις δικιο ομως εδω Ελλαδισταν! Παντως πραγματι δεν πιστευω να θες παραπανω στοιχεια για να κινηθεις.

Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 14:52, 24-06-13:

Καλησπέρα, και εγώ νομίζω πως αν είσαι ήδη έτοιμος ψυχολογικά μπορείς να ξεκινήσεις τον αγώνα.Τα στοιχεία είναι αρκετά κ ξεκάθαρα!

Παράθεση

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cooperaki
H cooperaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 19:31, 24-06-13:

η πρώτη σκέψη που μου έρχεται είναι να μαζευτούμε όλοι μαζί και να πάμε να πλακώσουμε τον τύπο και να τον παλουκώσουμε!!!!!!!!!!!
η δεύτερη (πιο ψύχραιμη) να μαζευτείτε μαζί με άλλους γείτονες και να κάνετε καταγγελία στην Εισαγγελία της περιοχής, γιατί από όσο κατάλαβα αυτός για να χτυπήσει κάποιο ζώο βαράει όπου ναναι. οπότε κάποιος θα΄΄φάει΄΄ καμιά αδέσποτη στο τέλος. σε αυτό το επιχείρημα δεν θα αντισταθούν πιστεύω οι γείτονες. και με ένα δικηγόρο στο πλευρό σας , κάτι θα καταφέρετε.
καημένα ζωάκια σε τι κόσμο ήρθατε................

Παράθεση

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cooperaki
H cooperaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 19:36, 24-06-13:

πριν καιρό, κάποιοι πήγαν στην εισαγγελία και έκαναν αναφορά για ένα γείτονα που τσακώνεται με τους πάντες και τα πάντα......... δεν μπορούσαν να τον αντέξουν άλλο. τελικά ήρθε το περιπολικό και με συνοδεία δική τους τον πήγαν σε ψυχιατρείο. θέλω να πω ότι αυτός με όλο αυτό το ιστορικό και δεν θα κάνουν τίποτα οι αρχές;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:00, 24-06-13:

Και μονο που πυροβολει απο το παραθυρο του,ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και αν πυροβολει..δεν χρειαζεται κατι αλλο.Μα ρε παιδια μην τρεάθουμε εντελως.Δεν μπορει ο καθενας να πυροβολει απο το παραθυρο του.
Καταρχην οι αρχες θα εξετασουν αν εχει αδεια.Κατα δευτερον,ξαναλεω οτι δεν γινεται να πυροβολει ο αλλος ετσι απο το παραθυρο του.
Υπαρχουν τα βιντεο,υπαρχουν οι μαρτυριες των γειτονων.Τελεια και παυλα.Αλλα για να γινει κατι,πρεπει να γινει καταγγελια,με αυτα τα στοιχεια.Καταγγελια στις αρμοδιες αρχες.Το να τα συζηταμε εμεις εδω,δεν λυνει κατι.
Και φοβαμαι οτι μεχρι να γινει η καταγγελια..ποιο ζωντανο θα την πληρωσει;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νίκος Π.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Νίκος Π. έγραψε στις 16:50, 26-06-13:

Η Κάμερα ασφαλείας συνεχίζει να καταγράφει....διαμάντια!

θα μαζέψουμε πολύ και καλό υλικό φαίνεται.

Το θέμα είναι όμως να κάνει κάτι η αστυνομία, έμαθα ότι έχει δικούς του εκεί μεσά που τον καλύπτουν.

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 18:06, 26-06-13:

Αν τυχον απειλησεις με καναλια δεν νομιζω να μην γινει κατι... Επειδη θα γινει γνωστο και εκτος της περιοχης σας οποτε σιγουρα θα το δουν ανωτεροι στην αστυνομια
Δυστυχως ειμαστε σε μια χωρα οπου πολυ απλα αν δεν γινει πολυ φασαρια για κατι, δεν γινεται τιποτα...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:15, 26-06-13:

Νικο,αν γινει καταγγελια σε αλλο αστυνομικο τμημα;Στα κεντρικα ας πουμε;(δεν ξερω,μπορει να λεω και βλακεια..ιδεα δεν εχω).
Επισης,μην αφησεις σε αυτους το αποδεικτικο υλικο,η εστω κρατα αντιγραφο.Ή μην δωσεις ολες τις κασετες.Κρατα οπωσδηποτε ΚΑΙ εσυ.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 20:30, 26-06-13:

Πουπουλινα το αεροβολο δεν χρειαζεται αδεια για να το παρει κανεις. Μην περιμενετε να του κανουν κατι δλδ απο αυτο και μονο. Αεροβολο περιστροφο εχω εγω και δεν βγαζεις αδεια.Βεβαια αν σε πιασουν πχ να το κουβαλας στο αυτοκινητο ή στον δρομο θεωρειται παρανομη οπλοκατοχη και γινεται συλληψη εκτος αν μπορεις να αποδειξεις οτι πας για σκοποβολη.Εχεις πχ στοχους στο αμαξι ή ακομα καλυτερα πηγαινεις σε ειδικο χωρο σκοποβολης.Επισης το κυνηγι με αεροβολο ειναι παρανομο.Γενικα μην το ψαχνετε ο νομος ειναι τρυπιος οσον αφορα τα αεροβολα. Το θεμα ειναι οτι τον δειχνει στο βιντεο να πυροβολαει και αυτο νομιζω συμφωνα με τον νομο(και για τα αεροβολα) ειναι παρανομο αν δεν γινεται σε χωρο ειδικα διαμορφωμενο.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 20:40, 26-06-13:

Αυτο που λεει η Πουπουλινα με χιλια!! Μην αφησεις το αποδεικτικο υλικο σε αυτους, η αν σου πουνε να το αφησεις να εχεις μερικα αντιγραφα στην ακρη!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:01, 26-06-13:

Η Κάμερα ασφαλείας συνεχίζει να καταγράφει....διαμάντια!

θα μαζέψουμε πολύ και καλό υλικό φαίνεται.

Το θέμα είναι όμως να κάνει κάτι η αστυνομία, έμαθα ότι έχει δικούς του εκεί μεσά που τον καλύπτουν.

Πολύ καλά κάνεις που μαζεύεις υλικό, αλλά η ταπεινή μου άποψη είναι να επικεντρωθείτε πλέον στην οργάνωση και στη συλλογική δράση, πάντα με τη βοήθεια κάποιου νομικού. Αυτό είναι και το πιο δύσκολο μέρος, μια σχετικά χρονοβόρα και ζόρικη διαδικασία με ειδικούς χειρισμούς, καθότι ο τύπος είναι παράφρων κι επικίνδυνος για τη δημόσια ασφάλεια.
Μόνο με προσεγμένους ελιγμούς θα προλάβετε τα χειρότερα.
Εύχομαι οι προσπάθειές σας να στεφτούν από επιτυχία, πριν ακούσουμε για πολλοστή φορά από ρεπόρτερ του Χ τηλεοπτικού καναλιού το χιλιοειπωμένο "Όλοι στη γειτονιά γνώριζαν,... αλλά..."

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,426 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 14:11, 25-11-13:

Και γω μολις τωρα κατι παρομοιο εμαθα για ενα τρελλο εδω. Αλλα το κακο ειναι οτι ποτε δεν το εκανε μπροστα μου. Και επισης ειναι πολυ ηλιθιοι καποιοι ανθρωποι. Της μιας πηγε πριν απο ενα μηνα περιπου μια σφαιρα στο υπνοδωματιο της και δεν ηθελε να τον καταγγειλει. Η αλλη που ηταν μπροστα ειναι μια που αγαπα πολυ τους γατους αλλα και παλι δεν ηθελε να καταγγειλει το περιστατικο. Και καθως μου ειπαν τη συγκεκριμμενη κυρια πριν 3 χρονια τη βρηκε στο ποδι αλλα και παλι δεν τον κατηγγειλε. Ειναι τοσο τρελος ο κοσμος. Τι μπορω να κανω εγω εφοσων δεν ημουν ποτε μπροστα;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους