Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,943 εγγεγραμμένα μέλη και 717,841 μηνύματα σε 22,437 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 372 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ξηρή τροφή Naturea

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 21:52, 18-12-15:

Εδώ και αρκετό καιρό ψάχνομαι για κάποια τροφή που θα μου κάνει κλικ με σκοπό σταδιακά να αντικαταστήσω τη r.c που τους δίνω εδώ και 2μιση χρόνια.

Η πρόχειρη έρευνα που έκανα για αυτή την τροφή,ήταν γιατί ακούω πολύ καλές κριτικές από την γειτόνισσα που την δίνει στο σκύλο της.
Ναι,ξεκίνησα να την γκουγκλάρω για να βρω πληροφορίες μιας και θέλω να αλλάξω διατροφή στο σκύλο μου και μη γνωρίζοντας ότι έχει και σειρά για γάτες,έπεσα πάνω της και είπα εδώ είμαστε!

Τα συστατικά της:

Ξηρά τροφή για γάτες NATUREA LANDS CAT&KITTEN 7KG που εμπεριέχει 31% φρέσκο αποστεωμένο σολομό, 16% αφυδατωμένο κοτόπουλο, 16% γλυκοπατάτα, 12% αφυδατωμένο κουνέλι, 7% λίπος κοτόπουλου, 6% αφυδατωμένη ρέγγα, ταπιόκα, λιναρόσπορος, σάλτσα κοτόπουλου, λάδι σολομού, τομάτα, άλφα άλφα, μεταλλικά στοιχεία, βιταμίνες, ταυρίνη, φύκια, κράνμπερι, Mannanoligosaccharides, φρουκτοολιγοσακχαρίτες. ΠΡΟΣΘΕΤΑ (ανά κιλό): βιταμίνες: βιταμίνη Α 31.250IU , βιταμίνη D3 1.730IU, βιταμίνη Ε47IU, ιχνοστοιχεία: ψευδάργυρος μονοένυδρος 267mg, σίδηρος θειικός μονοένυδρος 240 mg, μαγγάνιο θειικό μονοένυδρο 90mg, χαλκός θειικός μονοένυδρος 19mg, σεληνιώδες νάτριο 0.64mg.

Ανάλυση:

Ακατέργαστη πρωτεΐνη 38%, ολικές λιπαρές ουσίες 20%, ολικές ίνες 3%, ολική τέφρα 8.5%, υδατάνθρακες (NFE) 23,5%, υγρασία 7%, ωμέγα-6 3.39%, ωμέγα-3 1.56%, ασβέστιο 0.98%, φώσφορος 0.87%, ΜΕ (μεταβολίσιμη ενέργεια) 3850kcal/kg.

Είναι 100% grain free

Η συσκευασία που την βρήκα είναι 7 κιλη (υπάρχει και σε 350 gr για δοκιμή) και στο site που ξεκίνησα πρόσφατα να ψωνίζω και έμεινα σούπερ ικανοποιημένη,κοστίζει 52,50 ευρώ. Πολύ καλή τιμή κατά την άποψη μου.

Λοιπόν ακούω γνώμες.

Την έχει δοκιμάσει κανείς;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CatLover09 : 18-12-15 στις 22:05.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 08:39, 19-12-15:

Καλημέρα! ναι την έχω πάρει, τους άρεσε, έχει καλά συστατικά και μπορείς να τη δίνεις, αν και στα δικά σου κάθεται καλά! είναι σαν την ακάνα σε ποιότητα με λίγο πιο υψηλή πρωτείνη και λίγο πιο πολύ μαγνήσιο 0,12 σε σχέση με το 0,08 που έχουν άλλες όπως η ακάνα. Λένε πως μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα ειδικά στα στειρωμένα αρσενικά. Ομως σε μια τροφή παίζουν κι άλλα πράγματα ρόλο και δεν πιστεύω ότι κάνει διαφορά. Εγώ ας πούμε αλλάζω συχνά τροφές ώστε να μην επιβαρύνονται με μία μόνο τροφή από κάποιο συστατικό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kat-cats : 19-12-15 στις 08:48.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 10:14, 19-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Καλημέρα! ναι την έχω πάρει, τους άρεσε, έχει καλά συστατικά και μπορείς να τη δίνεις, αν και στα δικά σου κάθεται καλά! είναι σαν την ακάνα σε ποιότητα με λίγο πιο υψηλή πρωτείνη και λίγο πιο πολύ μαγνήσιο 0,12 σε σχέση με το 0,08 που έχουν άλλες όπως η ακάνα. Λένε πως μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα ειδικά στα στειρωμένα αρσενικά. Ομως σε μια τροφή παίζουν κι άλλα πράγματα ρόλο και δεν πιστεύω ότι κάνει διαφορά. Εγώ ας πούμε αλλάζω συχνά τροφές ώστε να μην επιβαρύνονται με μία μόνο τροφή από κάποιο συστατικό.
Καλημέρα!
Σε ευχαριστώ!

Επειδή πριν 2μιση χρόνια ο μεγάλος μου είχε περάσει ουρολιθίαση(ήμουν άπειρη τότε,έμενα επαρχία και ο μόνος γιατρός που υπήρχε στην περιοχή,ήταν άσχετος,οπότε μου έδινε τροφή ακατάλληλη για στειρωμένα).
Μετά την ουρολιθίαση,κάναμε κλινική διατροφή με royal και μέχρι τώρα,τους δίνω royal για στειρωμένα.
Τους έχει κάτσει πολύ καλά,δεν μπορώ να πω,αλλά ψάχνω κάτι πιο ποιοτικό και χωρίς σιτηρά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CatLover09 : 19-12-15 στις 12:21.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 10:33, 21-12-15:

Καλημέρα!!!
H naturea είναι καλή τροφή από άποψη συστατικών. Ακολουθεί όλες τις άλλες όπως acana, orijen, n&d, go with salmon, now κλπ. Θεωρώ ότι είναι μια καλή εναλλακτική επιλογή. Τώρα εφόσον έχει θέμα ο γατούλης με ουρολιθίαση θα σου έλεγα να δίνεις και νωπή τροφή. Αν δεν μπορείς να παίρνεις κονσέρβες θα μπορούσες να βράζεις κοτοπουλάκι, ένα κομμάτι, ή λίγο κιμά και να του δίνεις μαζί με ζουμάκι. Εγώ προσωπικά το θεωρώ καλύτερη επιλογή από την όποια κονσέρβα. Είναι ο μεγάλος μου φόβος....και καταλαβαίνω ότι είναι όλων μας....
Επίσης πολύ καλή τροφή είναι και η go with salmon, είναι grain free και στα δικά μου ταίριαξε πάρα πολυ καλά! Οπως σου είπα εγώ κάθε τόσο κάνω αλλαγή....χαχαχαχα τα έχω ξετινάξει στις αλλαγές και έχουν γίνει κι αυτά γατιά με άποψη!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 13:21, 21-12-15:

Κατερίνα μου,σε ευχαριστώ και πάλι!
Αρχικά να σου πω ότι έδωσα την παραγγελία μου αλλά επειδή έχουμε θέμα με ουρολιθίαση όπως έγραψα παραπάνω,δεν ήθελα να ρισκάρω μιας και μένουμε σε νησί της άγονης γραμμής,χωρίς κτηνίατρο εδώ και ένα χρόνο.
Οπότε καταλαβαίνεις ότι ο δικός μου φόβος είναι διπλός!
Προτίμησα λοιπόν την orijen(μια μικρή συσκευασία για δοκιμή) και την naturea την πήρα για τις γάτες μιας φίλης μου που μπήκε σε πειρασμό να την δοκιμάσει.
Ωστόσο,Ολλανδή φίλη κτηνίατρος που επικοινώνησα,λέει ότι το μαγνήσιο χρειάζεται στον οργανισμό και θεωρεί υπερβολικό το φόβο μου.

Δεν την απορρίπτω όμως.
Όταν μετακομίσουμε Χανιά(θα έχει κτηνίατρο),θα την δοκιμάσω σίγουρα!

Νωπή τροφή δίνω και κοτόπουλο και κονσέρβες και συκωτάκια,καρδιές κτλ.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 16:53, 21-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
Κατερίνα μου,σε ευχαριστώ και πάλι!
Αρχικά να σου πω ότι έδωσα την παραγγελία μου αλλά επειδή έχουμε θέμα με ουρολιθίαση όπως έγραψα παραπάνω,δεν ήθελα να ρισκάρω μιας και μένουμε σε νησί της άγονης γραμμής,χωρίς κτηνίατρο εδώ και ένα χρόνο.
Οπότε καταλαβαίνεις ότι ο δικός μου φόβος είναι διπλός!
Προτίμησα λοιπόν την orijen(μια μικρή συσκευασία για δοκιμή) και την naturea την πήρα για τις γάτες μιας φίλης μου που μπήκε σε πειρασμό να την δοκιμάσει.
Ωστόσο,Ολλανδή φίλη κτηνίατρος που επικοινώνησα,λέει ότι το μαγνήσιο χρειάζεται στον οργανισμό και θεωρεί υπερβολικό το φόβο μου.

Δεν την απορρίπτω όμως.
Όταν μετακομίσουμε Χανιά(θα έχει κτηνίατρο),θα την δοκιμάσω σίγουρα!

Νωπή τροφή δίνω και κοτόπουλο και κονσέρβες και συκωτάκια,καρδιές κτλ.
Σε καταλαβαίνω και εγώ έτσι θα αντιδρούσα!!! και εγώ θεωρώ ότι το μαγνήσιο από μόνο του δεν κάνει πρόβλημα. Ισως με άλλα πράγματα μέσα σε μια τροφή. Η orijen θεωρείται πολύ καλή ελπίζω να του ταιριάξει καλά και στο θέμα του εντέρου και της διάθεσης και να πάει τέλεια!!! Αφού δίνεις και νωπή τροφή πιστεύω ότι όλα θα πηγαίνουν καλύτερα!!! να περάσετε όμορφα τις γιορτές και να τον χαίρεσαι τον κούκλο σου!!

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 17:24, 21-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Σε καταλαβαίνω και εγώ έτσι θα αντιδρούσα!!! και εγώ θεωρώ ότι το μαγνήσιο από μόνο του δεν κάνει πρόβλημα. Ισως με άλλα πράγματα μέσα σε μια τροφή. Η orijen θεωρείται πολύ καλή ελπίζω να του ταιριάξει καλά και στο θέμα του εντέρου και της διάθεσης και να πάει τέλεια!!! Αφού δίνεις και νωπή τροφή πιστεύω ότι όλα θα πηγαίνουν καλύτερα!!! να περάσετε όμορφα τις γιορτές και να τον χαίρεσαι τον κούκλο σου!!
Ευχαριστώ Κατερινάκι μου!

Και εσύ να τα χαίρεσαι και καλές γιορτές με υγεία και αγάπη!

υγ. 2 αντράκια μαυρουλάκια έχω!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CatLover09 : 21-12-15 στις 17:36.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 10:08, 22-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
Ευχαριστώ Κατερινάκι μου!

Και εσύ να τα χαίρεσαι και καλές γιορτές με υγεία και αγάπη!

υγ. 2 αντράκια μαυρουλάκια έχω!
ωραία που είναι τα μαυρουλάκια!!! τα ωραιότερα!!! να τα χαίρεσαι!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • 20 κιλά ξηρή τροφή - Από vickymoon
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-12-08 στις 13:15.
    • Τροφή αδέσποτων - Από avrilio
      Το θέμα έχει λάβει 41 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-02-08 στις 20:51.
    • Τι τροφή; - Από Νιαου!
      Το θέμα έχει λάβει 21 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-04-07 στις 10:36.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους