Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,943 εγγεγραμμένα μέλη και 717,841 μηνύματα σε 22,437 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 328 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γατούλα μου έφαγε...περιστέρι!!!

stellamaria

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stellamaria
H stellamaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H stellamaria kalispera! έγραψε στις 16:07, 05-02-09:

H γατα μου προχθες μου ηρθε με ενα αποκεφαλισμενο περιστερι στο στομα!!Και το ετρωγε!λετε να παθει τιποτα???Τι λαιμαργο γατι!!Ελεος!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 02-02-12 στις 12:25. Αιτία: Απαγορεύονται τα Κεφαλαία
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

drf

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη drf
Ο drf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 699 μηνύματα.

O drf έγραψε στις 16:14, 05-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από stellamaria
H γατα μου προχθες μου ηρθε με ενα αποκεφαλισμενο περιστερι στο στομα!!Και το ετρωγε!λετε να παθει τιποτα???Τι λαιμαργο γατι!!Ελεος!!

δυστυχώς [για τα περιστέρια] το κάνουν.. τώρα να πάθουν κάτι .. δε μπορώ να σου απαντήσω εγώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 02-02-12 στις 12:25. Αιτία: Διόρθωση περιεχομένου Παράθεσης
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 16:20, 05-02-09:

Το πιο πιθανό είναι όχι. δυστυχώς πολλά γατούνια το κάνουν αυτό.
Μην γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 16:22, 05-02-09:

Δε νομιζω μωρε...παντως θα ρωτησω τη φιλη μου που ειναι Κτηνιατρος η οποια μου εχει πει για καποιο εμβολιο που πρεπει να γινεται στις γατες εξ΄αιτιας των περιστεριων το οποιο κανουν οι Κτηνιατροι στα εμβολια ρουτινας....

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 17:46, 05-02-09:

Νομίζω πως όχι - απ' όσο ξέρω, οι γάτες έχουν ανοσία στις αρρώστιες που κουβαλάνε αυτά τα ζώα, αφού είναι τα θηράματά τους. Αλλά ας περιμένουμε να μας πει και η Γιούλη ή κάποιος κτηνίατρος από δω.

Παράθεση

Day_Dreaming

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Day_Dreaming
H Day_Dreaming αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H Day_Dreaming έγραψε στις 22:35, 05-02-09:

Μπα...δεν παθαινει τιποτα...ο δικος μου καθε καλοκαιρι ξεκλειριζει οικογενειες και οικογενειεεςςςς σπουργιτιων

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 23:18, 05-02-09:

νομιζω ο υιος της λυσσας μεταδιδεται μεσω των πτηνων

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 03:01, 06-02-09:

εγω ξερω οτι μεταδιδεται μεσω νυχτεριδων
παντως για γατες που κυνηγουν πουλακια μπορειτε να βαλετε στο κολλαρο τους κουδουνακι για να τρομαζουν τα πουλια και να γλιτωνουν Τωρα αν εφαγε ενα περιστερι δε νομιζω να παθει και τιποτα. Η δικια μου ετρωγε πουλια, ποντικια και μια μερα εφερε σπιτι ενα ποδι απο κουνελι και ενα φιδι. Εζησε 15 χρονια

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 09:32, 06-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Νομίζω πως όχι - απ' όσο ξέρω, οι γάτες έχουν ανοσία στις αρρώστιες που κουβαλάνε αυτά τα ζώα, αφού είναι τα θηράματά τους. Αλλά ας περιμένουμε να μας πει και η Γιούλη ή κάποιος κτηνίατρος από δω.
Μου ειπε το εξης:
Το εμβολιο βρισκεται στο τετραπλο της γατας που εχει μεσα αντιγονο για χλαμυδια...η ασθενεια εκδηλωνει αναπνευστικα συμπτωματα...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:40, 06-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΟΥΛΗ
Μου ειπε το εξης:
Το εμβολιο βρισκεται στο τετραπλο της γατας που εχει μεσα αντιγονο για χλαμυδια...η ασθενεια εκδηλωνει αναπνευστικα συμπτωματα...
Το τετραπλό πρέπει να γίνετε έτσι και αλλιώς σε εξωτερικές γάτες.

Αλλά και να μην το έχει κάνει.. μπορώ να σου πω εμπειρικά και εγώ.. ότι οι γάτες μου τρώνε 33 χρόνια περιστέρια.. και όχι μόνο.. (Χωρίς εμβόλια...αφού απο πέρσυ, ανέλαβα εγώ...) και δεν έχουν πάθει τίποτα.

Ούτε λύσσα.. ούτε χλαμύδα, οι μεγάλες... γιατί τα μικρά ΝΑΙ είναι πιθανόν.

Αλλά είναι και γεροί οργανισμοί τα εξωτερικά... τώρα αν η δική σου είναι μισή μισή.. ενα 4πλό (αφού το είπε και γιατρός) για παν ενδεχόμενο δεν βλάπτει νομίζω...

Αλλά θα δείς αν τρώει κανονικά, παίζει κλπ.. δεν νομίζω να έχεις θέμα.

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 10:21, 13-12-10:

Παιδιά καλημέρα
οι γάτες μου έπιασαν και έφαγαν ένα περιστέρι, στην αυλή. Εννοείτε είναι εμβολιασμένες και αποπαρασιτωμένες. Λέτε να χρειάζονται κανένα χαπάκι εξτρά ή είναι όλα οκ να μην ανησυχώ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 10:32, 13-12-10:

Παρατήρησες αν έφαγαν και φτερά ? Τις είδες να το τρώνε ? Γιατί και ο προηγούμενος γάτος μου είχε γραπώσει ένα δύστυχο σπουργίτι και έπαιζε με το πτώμα του στον κήπο μου. Αλλά δεν το έφαγε μόνο το έβαζε στο στόμα του και το πετούσε στον αέρα προσπαθώντας να το πιάσει με τα πόδαράκια του.
Θα σου πουν κι αλλοι αν έχουν τέτοια εμπειρία. Αλλά φαντάζομαι αν έφαγαν και φτερά ισως πρέπει να ρωτήσεις τον κτηνίατρο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:35, 13-12-10:

Καλη τους χωνεψη!!! Κανε αποπαρασιτωση κανονικα (καθε 3 ή 6 μηνες) - εγω δηλαδη αυτο θα εκανα (αν και ειχα φρικαρει το καλοκαιρι που ειχε φαει μια μυγα και ηθελα να του κανω αποπαρασιτωση πιο συντομα... ευτυχως μου περασε αυτη η "τρελα" Αν πω οτι δεν σας ζηλευω θα ηταν ψεμματα. Μακαρι να μπορουσε να βγει και ο δικος μου εχω να κυνηγησει και να φαει την λεια του

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 00:00, 16-12-10:

Τι ωραία! Τρελαίνομαι όταν βλέπω γάτες κυνηγούς! Η παλιά μου γατούλα είχε πιάσει μια σαύρα! Ήταν απίστευτο πόσο γρήγορα την τσάκωσε! Δεν την είχε φάει όμως. (άσχετο) Με μια γνωστή μου που τελειώνει την κτηνιατρική συζητούσαμε για τα παράσιτα και μου είπε ότι με ένα δυο ωμά (αν δεν έχει ήδη παράσιτα, γιατί αυτό λέει είναι κληρονομικό) δεν παθαίνει τίποτα, αρκεί να μην τα τρώει συνέχεια.

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 11:56, 16-12-10:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το περιστέρι όχι απλώς το έφαγαν ...το ξεκοκκάλισαν, δηλαδή βρήκα στην κυριολεξία τα κοκκαλάκια του!!!

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 12:35, 16-12-10:

Ξερω οτι τα περιστερια εχουν πολλους ψυλλους. Ρωτα και το γιατρο μηπως χρειαστει να κανεις αμεσα αποπαρασιτωση.

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 21:36, 16-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από speri
Ξερω οτι τα περιστερια εχουν πολλους ψυλλους. Ρωτα και το γιατρο μηπως χρειαστει να κανεις αμεσα αποπαρασιτωση.
ναι οντως, καλύτερα ρώτα και τον κτηνίατρο!

Παράθεση

κατερ!να

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη κατερ!να
H κατερ!να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (εχει χασει το μετρημα για το ποσες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H κατερ!να έγραψε στις 13:42, 29-12-10:

Ετσι οπως εχουνε γινει τα πραγματα με τις αρρωστιες και αλλα τετοια, καλυτερα να ρωτησεις κτηνιατρο...αν και δεν νομιζω να παθουνε τιποτα...μακαρι και η μπουμπουκα μου να κηνυγουσε...εχει βρει την ευκολη λυση απο εμας και ενω παλιοτερα επιανε οτι πετουμενο και ερπετο εβλεπε τωρα δεν κανει τιποτα...

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 14:11, 29-12-10:

Κατερινα να σου πω απο τη μια πλευρα καλυτερα γιατι τα περισσοτερα πετουμενα εχουν και αρρωστιες και ψυλλους. Φαντασου εμεις δεν τη βγαζουμε καθολου εξω και παρολαυτα ο γιατρος μας εδωσε κολαρο για τα παρασιτα επειδη μπορει να φερουμε εμεις απ'εξω κατι.

Παράθεση

evi27

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi27
H evi27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H evi27 έγραψε στις 14:19, 29-12-10:

Παιδιά κι εμένα φυσιολογικό μου ακούγεται... Εγώ δεν έχω μυγοσκοτώστρα τις καθαρίζει όλες ο Λεόν δεν τον προλαβαίνεις... (μπλιαχ) πρέπει να του δώσω χάπι για παράσιτα?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,298 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:21, 29-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από evi27
Παιδιά κι εμένα φυσιολογικό μου ακούγεται... Εγώ δεν έχω μυγοσκοτώστρα τις καθαρίζει όλες ο Λεόν δεν τον προλαβαίνεις... (μπλιαχ) πρέπει να του δώσω χάπι για παράσιτα?
Η αληθεια ειναι..οτι απο μυγες και ερπετα..μπορουν να κολλησουν σκουλικακια..ετσι εχω διαβασει για να πω την αληθεια,δεν εχω ρωτησει το γιατρο..

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 14:58, 29-12-10:

Εγω παντως ξερω οτι ουτε και εμεις ακομα δεν πρεπει να σκοτωνουμε νυχτοπεταλουδες -τις καφε εννοω-διοτι μεταφερουν ασθενειες. Καλως η κακως θελει προσοχη με αυτα για να μην τραβολογουμε και τα γατσουλακια μας.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:20, 29-12-10:

ο ναρουτο εφαγε πολλεσ νυχτοπεταλουδες το καλοκαιρι Στην αρχη ανησυχουσα και εγω, αλλα τωρα οχι. Απο την στιγμη που το ανοσοποιητικο τους συστημα λειτουργει αψογα, δεν υπαρχει προβλημα

Παράθεση

Σίσα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Σίσα
Ο Σίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Σίσα έγραψε στις 03:47, 02-02-12:

Καλησπέρα στους φίλους του forum!

Είμαι καινούρια στην παρέα, οπότε συγχωρέστε μου τυχών άγνοια πάνω στα θέματα που συζητάμε...Ας μπώ όμως καλύτερα στον προβληματισμό μου...Εδώ και ενάμισι χρόνο υιοθετήσαμε με τον φίλο μου ένα γατάκι από τον δρόμο το οποίο ζει μια χαρούμενη ζωή στην αυλίτσα μας, με το σπιτάκι του, όλη την ιατρική φροντίδα που χρειάζεται και την αγάπη μας. Όμως μετά την στείρωση που του κάναμε, άρχισε όπως βέβαια είναι σύνηθες, να παίρνει βάρος παρά την ειδική διατροφή..Φοβούμενη να μην ξεφύγει η κατάσταση εγώ του μείωσα την τροφή, κάτι που έφερε αποτέλεσμα όμως εχθές θορυβηθήκαμε πολύ όταν το πρωί βρήκαμε στην αυλή τον γάτο μας πάνω απ το ξεσκισμένο πτώμα ενός περιστεριού, να το μασουλάει και να ξερογλύφεται...Σημειωτέον οτί στο παρελθόν εκτός της γατοτροφής, δεν φαινόταν να ορέγεται τίποτα από τα δικά μας φαγητά...Το ερώτημά μου αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει είναι το εξής: Πεινούσε και το έκανε άρα είμαι υπεύθυνη για τη δίαιτα, ή είναι κίνηση ενστίκτου οπότε θα συνέβαινε έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή σε μια αυλή που επισκέπτονται τα περιστέρια??

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 04:29, 02-02-12:

Θα έλεγα ότι είναι συνδιασμός και των 2. Αν ήταν χορτάτη μάλλον δεν θα το έτρωγε, οπότε παίζει να πεινούσε. Καλή της χώνεψη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 06:23, 02-02-12:

κι εμενα ο γατος μου καποτε,που τον ειχα 14 χρονια και που κοιμονταν μαζι μου κι ετρωγε οσο ηθελε στο σπιτι,μια φορα στην αυλη εφαγε ενα ολοκληρο ποντικο μες στα ματια μου κι εγω τσιριζα σαν τρελη,και γιατι συχενομουν και γιατι λεω θα πνιγει,πως τον καταπινει ετσι ολοκληρο?αλλα και γιατι λυπηθηκα τον ποντικο.ασχετο αν ηταν χορτατος,ειναι μες στη φυση τους αυτο,κι οταν ζουν μεσα στο σπιτι,αλλα παραλληλα και στην αυλη,ειναι λογικο να τρωνε κι εξω το θηραμα τους,μεγαλωνοντας απλα σκοτωνε ποντικακια και μου τα φερνε με καμαρι,ειχε σκοτωσει και δυο φιδια κι ενα πουλακι που το εφερε μεσα ζωντανο και το αφησα να πεταξει απ το παραθυρο,θυμαμαι τον κρατουσα να μην το φαει.
και χτες ενα απ τα μικρα μου,παροτι στειρωμενο και σπιτικο σχετικα γατι,εφαγε με μεγαλη ορεξη ενα εντομο που πετουσε,κι οχι τιποτα το απολαμβανε κι ολας κριτς-κρατς με τα δοντακια του,χεχε,ειναι φυσικο πιστευω αυτο που εκανε,αλλα για καλο και για κακο μην του κανεις διαιτα,γιατι μιας και ζει και στην αυλη,ποτε δε ξερεις τι θα φαει.

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 17:43, 14-05-16:

Καλησπέρα ! Είχα βγάλει για λίγο το γάτο μου στο μπαλκόνι και μετά από λίγο τον είδα να τρώει με λαιμαργία ένα περιστερι . Ακόμη είναι ενα αίνιγμα για μένα πώς την πάτησε το περιστερι . Είναι βέβαια ένα δέντρο έξω από το μπαλκόνι αλλά το μπαλκόνι είναι περιφραγμένο . Το ερώτημα είναι ...κινδυνεύει ο γάτος μου από κάτι και κατ επέκταση και εγώ ? Τον βρίσκω συνεχεια και στον πάγκο της κουζίνας .
Την αμπούλα του την βάζω μία φορά το μήνα και είναι στα μέσα της αλλης εβδομάδας να την αναννεώσω και το drontal επειδή είναι σπιτικός του το δίνω κάθε 4 μήνες . Από εμβόλια τα κλασικά δηλ το εξής ένα .
Διάβασα όλα τα προηγούμενα και κράτησα αυτό το σχόλιο που λέει οτι το κουδουνάκι είναι μία λύση Οταν το φοράει ακούν τα πετούμενα και φεύγουν . Καλοκαιριάτικα όμως το κολάρο δεν θα είναι ενοχλητικό??
Εχει κάποιος χρόνο και όρεξη να με ηρεμήσει λίγο ?? Πρέπει τώρα να βγω και να καθαρίσω και το μπαλκόνι . Ημουνα έτοιμη να ξαπλώσω λίγο και να χαλαρώσω και αισθάνομαι ότι έχω πιει 10 φλιτζάνια καφέ με τη μία . Πάντως δεν μπορώ να περιγράψω το βλέμμα και την πόζα του γάτου μου ,κατάφερα πριν λίγο και τον ξεγέλασα με ενα παιχνίδι και μπηκε μέσα αλλιώς δεν τον έκανα καλά , γρύλιζε σαν λύκος . . Πήγε περίπατο ο στειρωμένος χαλβάς που είναι και έγινε πάλι ο κυρίαρχος γάτος του δρόμου .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,444 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:33, 14-05-16:

Καλησπέρα και σε σένα
Υποθέτω θα έχεις ηρεμήσει λίγο μετά τη λαχτάρα. Δεν είναι και λίγο να βλέπεις άξαφνα σε έναν (φαινομενικά) ράθυμο γατούλη, να αφυπνίζεται το αρχέγονο ένστικτο (που πάντα υποβόσκει, παρά την μακρόχρονη διατροφή με "πολιτισμένο" φαγητό)και να μεταμορφώνεται σε κλάσματα δευτερολέπτου σε δεινό κυνηγό που μάλιστα δοκιμάζει και τη λεία του και πολύ το χαίρεται.
Κατ'αρχήν μη πανικοβάλλεσαι. Αφού κάνει τακτικά τις απαραίτητες αποπαρασιτώσεις, δεν νομίζω να κινδυνεύει από κάποια μόλυνση και κατ'επέκταση ούτε κι εσύ. Το πολύ να βαρυστομαχιάσει ή να δεις κάποια μικρή διάρροια αφού δεν ήταν συνηθισμένος σ'αυτού του είδους την τροφή ο παρορμητικός σου σπιτόγατος, που σήμερα σου έκανε την έκπληξη. Για να είσαι όμως σίγουρη, επικοινώνησε από βδομάδα με τον κτηνίατρο μήπως χρειαστεί κάτι επιπλέον.
Πάντως δεν είστε η μοναδική περίπτωση. Κι η δική μου τρελλαίνεται στην κυριολεξία όταν δει περιστέρι ή δεκαοχτούρα στο μπαλκόνι, κι αν δεν το είχα ασφαλισμένο με γερό δίχτυ από πετονιά, τώρα ή θα ήταν μακαρίτισσα στην προσπάθειά της να χυμήξει και να γραπώσει τη φτερωτή "λιχουδιά", ή θα αποτελούσε συχνό γεύμα της. Προς το παρόν τρώει μύγες, που δεν είναι και πιο καθαρές η αλήθεια είναι.. Και μόλις σήμερα τη γλύτωσα στο τσακ από το να δοκιμάσει..σφήκα που μπήκε μέσα στο δωμάτιο.
Πάντως μην απορείς πώς την πατάνε τα περιστέρια. Έχουν γίνει κι αυτά βραδυκίνητα και παχιά, γιατί είναι παμφάγα και βρίσκουν τροφή παντού: από σιτάρια, ψωμιά, κουλούρια που τους πετούν οι περίοικοι και περαστικοί, μέχρι από κάδους σκουπιδιών ότι βρουν ακόμα και ωμά κρέατα κι έχουν εξελιχτεί σε... ιπτάμενα τρωκτικά, αλλά οκνά.

Για το κουδουνάκι δεν ξέρω τι να σου πω.. Μπορεί να λειτουργεί, αλλά δεν θα εκνευρίζει με τον ήχο του -πρωτίστως -το γάτο; Το περιλαίμιο από μόνο του δεν είναι ενοχλητικό, αρκεί να το έχει συνηθίσει. Π.χ. της δικής μου της το φοράω από μωρό, μάλιστα έχουμε πολλά και αλλάζουμε (υπάρχουν από πλαστικά μέχρι υφασμάτινα) και της το βγάζω μόνο όταν είναι να επισκεφτούμε την άλλη μέρα τη γιατρό ή όταν της έχει βάλει πρόσφατα το φάρμακο για τα παράσιτα.
Οπότε αν δεις οτι το ανέχεται περιλαίμιο και κουδουνάκι, γιατί όχι, ας το δοκιμάσεις.
Προς το παρόν όμως θα πρέπει όταν θα βγαίνει στο μπαλκόνι να του ρίχνεις συχνές ματιές και να είσαι σ'επιφυλακή.
Έχω διώξει κι εγώ περιστέρια πολλά..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 22:42, 14-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Καλησπέρα και σε σένα
Υποθέτω θα έχεις ηρεμήσει λίγο μετά τη λαχτάρα. Δεν είναι και λίγο να βλέπεις άξαφνα σε έναν (φαινομενικά) ράθυμο γατούλη, να αφυπνίζεται το αρχέγονο ένστικτο (που πάντα υποβόσκει, παρά την μακρόχρονη διατροφή με "πολιτισμένο" φαγητό)και να μεταμορφώνεται σε κλάσματα δευτερολέπτου σε δεινό κυνηγό που μάλιστα δοκιμάζει και τη λεία του και πολύ το χαίρεται.
Κατ'αρχήν μη πανικοβάλλεσαι. Αφού κάνει τακτικά τις απαραίτητες αποπαρασιτώσεις, δεν νομίζω να κινδυνεύει από κάποια μόλυνση και κατ'επέκταση ούτε κι εσύ. Το πολύ να βαρυστομαχιάσει ή να δεις κάποια μικρή διάρροια αφού δεν ήταν συνηθισμένος σ'αυτού του είδους την τροφή ο παρορμητικός σου σπιτόγατος, που σήμερα σου έκανε την έκπληξη. Για να είσαι όμως σίγουρη, επικοινώνησε από βδομάδα με τον κτηνίατρο μήπως χρειαστεί κάτι επιπλέον.
Πάντως δεν είστε η μοναδική περίπτωση. Κι η δική μου τρελλαίνεται στην κυριολεξία όταν δει περιστέρι ή δεκαοχτούρα στο μπαλκόνι, κι αν δεν το είχα ασφαλισμένο με γερό δίχτυ από πετονιά, τώρα ή θα ήταν μακαρίτισσα στην προσπάθειά της να χυμήξει και να γραπώσει τη φτερωτή "λιχουδιά", ή θα αποτελούσε συχνό γεύμα της. Προς το παρόν τρώει μύγες, που δεν είναι και πιο καθαρές η αλήθεια είναι.. Και μόλις σήμερα τη γλύτωσα στο τσακ από το να δοκιμάσει..σφήκα που μπήκε μέσα στο δωμάτιο.
Πάντως μην απορείς πώς την πατάνε τα περιστέρια. Έχουν γίνει κι αυτά βραδυκίνητα και παχιά, γιατί είναι παμφάγα και βρίσκουν τροφή παντού: από σιτάρια, ψωμιά, κουλούρια που τους πετούν οι περίοικοι και περαστικοί, μέχρι από κάδους σκουπιδιών ότι βρουν ακόμα και ωμά κρέατα κι έχουν εξελιχτεί σε... ιπτάμενα τρωκτικά, αλλά οκνά.

Για το κουδουνάκι δεν ξέρω τι να σου πω.. Μπορεί να λειτουργεί, αλλά δεν θα εκνευρίζει με τον ήχο του -πρωτίστως -το γάτο; Το περιλαίμιο από μόνο του δεν είναι ενοχλητικό, αρκεί να το έχει συνηθίσει. Π.χ. της δικής μου της το φοράω από μωρό, μάλιστα έχουμε πολλά και αλλάζουμε (υπάρχουν από πλαστικά μέχρι υφασμάτινα) και της το βγάζω μόνο όταν είναι να επισκεφτούμε την άλλη μέρα τη γιατρό ή όταν της έχει βάλει πρόσφατα το φάρμακο για τα παράσιτα.
Οπότε αν δεις οτι το ανέχεται περιλαίμιο και κουδουνάκι, γιατί όχι, ας το δοκιμάσεις.
Προς το παρόν όμως θα πρέπει όταν θα βγαίνει στο μπαλκόνι να του ρίχνεις συχνές ματιές και να είσαι σ'επιφυλακή.
Έχω διώξει κι εγώ περιστέρια πολλά..

Αlcyone σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Είναι στα πρέπει της Δευτέρας το τηλ στην κτηνίατρο . Πάντως δεν φαίνεται να έπαθε τίποτα εκτός από μία μικρή πληγή στο πίσω πόδι . Πού πήδηξε και τί ακριβώς έκανε δεν μπορώ να φανταστώ . Τα κόπρανα φυσιολογικά , το εγώ του σήμερα έχει χτυπήσει ταβάνι , έφαγε και την μερίδα του και ατέλειωτη ωρα ύπνου χωρίς ενοχές ,για πλάκα τα λέω τώρα ολα αυτά , όμως η σχέση μας κάπως διατάχτηκε σήμερα .
Επειδή έχω εργασία στον υπολογιστή απόψε το βράδυ δεν ηθελα να τον αφήσω ξανά στο μπαλκόνι αλλά δεν περίμενα να κάνει και αυτό που έκανε . Ανέβηκε στο γραφείο ενώ εργαζόμουνα και ψέκασε το πολυμηχάνημα . Δεν το έχει κανει ξανά και ως αστείρωτος δεν ήταν φανατικός του ψεκάσματος . Οπότε τώρα είναι στο μπαλκόνι με τα φώτα ανοιχτά λες και έχουμε γιορτή και εγώ πέρα δώθε . Δεν ήταν η καλυτερη μου μέρα σήμερα και ήρθε και το κερασάκι με τον γάτο . Σαν χειρότερο μου φάνηκε το Σαββάτο και 14 από Παρασκευή και 13.
Το αξιοσημείωτο είναι ότι τα γατιά που ταίζω εξω από το σπίτι κάθονται παρέα με τα περιστέρια να μην σου πω ότι όταν είναι φαγωμένα από αλλού κάθονται και βλέπουν τις δεκαοκτούρες να τρώνε τις κροκέτες. Αυτά !!!Καλό βράδυ !!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,444 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:14, 14-05-16:

Το αξιοσημείωτο είναι ότι τα γατιά που ταίζω εξω από το σπίτι κάθονται παρέα με τα περιστέρια να μην σου πω ότι όταν είναι φαγωμένα από αλλού κάθονται και βλέπουν τις δεκαοκτούρες να τρώνε τις κροκέτες. Αυτά !!!Καλό βράδυ !!
Αυτό όντως είναι περίεργο και το'χω κι εγώ παρατηρήσει. Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι οτι τα αδέσποτα γατιά, ζώντας καθημερινά με τα περιστέρια και μοιραζόμενα το ίδιο φαγητό, συνηθίζουν στην παρουσία τους και αμβλύνεται η φυσική τάση να τους επιτεθούν. Απεναντίας, τα δικά μας που ζουν μέσα στο σπίτι και τους λείπουν τα νέα ερεθίσματα, μόλις τα βλέπουν αφυπνίζεται ακαριαία ο..εξολοθρευτής.
Όπως και να'χει φαίνεται οτι ο γατούλης σου βρίσκεται σε υπερένταση (εξ ου και το αναπάντεχο "ψέκασμα" του πολυμηχανήματος). Άραγε η πρωτόγνωρη εμπειρία τον συνεπήρε τόσο? Παρακολούθησε τη συμπεριφορά του και αύριο και ξαναδοκίμασε να αποκλείσεις για κάποιες ώρες το μπαλκόνι. Και μακάρι να μην εκνευριστεί πάλι και στην κάνει τη βρωμοδουλείτσα του. Επίσης, από τη μικρή μου πείρα βλέπω, στα γατιά-κυνηγούς ιδιαίτερα, οτι όσο περισσότερο χώρο κι ελευθερία τους δίνεις, τόση περισσότερη ζητούν και επιτακτικά μάλιστα.
Εδώ να σε καληνυχτίσω, ευχόμενη να ηρεμήσει γρήγορα και να βρει η καθημερινότητά σας τους προηγούμενους γαλήνιους ρυθμούς της.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 19:39, 15-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΛΑ
Καλησπέρα ! Είχα βγάλει για λίγο το γάτο μου στο μπαλκόνι και μετά από λίγο τον είδα να τρώει με λαιμαργία ένα περιστερι . Ακόμη είναι ενα αίνιγμα για μένα πώς την πάτησε το περιστερι . Είναι βέβαια ένα δέντρο έξω από το μπαλκόνι αλλά το μπαλκόνι είναι περιφραγμένο . Το ερώτημα είναι ...κινδυνεύει ο γάτος μου από κάτι και κατ επέκταση και εγώ ? Τον βρίσκω συνεχεια και στον πάγκο της κουζίνας .
Την αμπούλα του την βάζω μία φορά το μήνα και είναι στα μέσα της αλλης εβδομάδας να την αναννεώσω και το drontal επειδή είναι σπιτικός του το δίνω κάθε 4 μήνες . Από εμβόλια τα κλασικά δηλ το εξής ένα .
Διάβασα όλα τα προηγούμενα και κράτησα αυτό το σχόλιο που λέει οτι το κουδουνάκι είναι μία λύση Οταν το φοράει ακούν τα πετούμενα και φεύγουν . Καλοκαιριάτικα όμως το κολάρο δεν θα είναι ενοχλητικό??
Εχει κάποιος χρόνο και όρεξη να με ηρεμήσει λίγο ?? Πρέπει τώρα να βγω και να καθαρίσω και το μπαλκόνι . Ημουνα έτοιμη να ξαπλώσω λίγο και να χαλαρώσω και αισθάνομαι ότι έχω πιει 10 φλιτζάνια καφέ με τη μία . Πάντως δεν μπορώ να περιγράψω το βλέμμα και την πόζα του γάτου μου ,κατάφερα πριν λίγο και τον ξεγέλασα με ενα παιχνίδι και μπηκε μέσα αλλιώς δεν τον έκανα καλά , γρύλιζε σαν λύκος . . Πήγε περίπατο ο στειρωμένος χαλβάς που είναι και έγινε πάλι ο κυρίαρχος γάτος του δρόμου .
Καλη του χωνεψη!

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • S.O.S Κάτι έφαγε - Από Me&Barbara
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-03-11 στις 12:15.
    • Έφαγε κακάο!!! - Από kounelaki
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-02-09 στις 14:08.
    • SOS!! Ο Μάρκος έφαγε τα καναρινάκια! - Από Ευαγγελίτσα
      Το θέμα έχει λάβει 45 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-08-06 στις 11:04.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους