Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,943 εγγεγραμμένα μέλη και 717,841 μηνύματα σε 22,437 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 333 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα και δίαιτα

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 15:10, 12-06-13:

Νομιζω καλυτερα ειναι να τις χωρισεις την ωρα που τρωνε. Δηλαδη βαλτες σε διαφορετικο δωματιο με διαφορετικο μπολακι την ωρα του φαγητου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stavrianna 1234

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stavrianna 1234
H stavrianna 1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (25 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H stavrianna 1234 έγραψε στις 10:46, 13-06-13:

ευχαριστώ για την απαντησή σου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stavrianna 1234 : 13-06-13 στις 10:51.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

electra iris

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη electra iris
H electra iris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H electra iris έγραψε στις 20:01, 17-02-15:

Γεια σας, ειμαι καινουργιο μελος, εχω μια γατα την Chanel 4 χρονων, και εναν γατουλη τον Φουντα που ειναι 6 μηνων, μανα και γιος.. εχω προβλημα με την θηλυκια μου η οποια ζυγιζει 6,300 ο κτηνιατρος μου ειπε οτι πρεπει να χασει βαρος, αλλα ολο ζηταει φαι. Εχει γινει σαν καρπουζι, πριν την στειρωσουμε ηταν 5 κιλα και μετα εφτασε τα 6 και 300 γραμμ.. ηταν λαθος της πεθερας μου βεβαια γιατι το πιατακι της ηταν παντα γεματο μεχρι επανω φουλ στο φαι και οχι 1 αλλα 3 διαφορετικα πιατακια με διαφορετικα πραγματα.. τι πρεπει να κανω για να χασει καποια κιλα? Το καλο ειναι οτι το καλοκαιρι την στελνω στο χωριο και εκει τρεχει κανει ρανει κτπ.. αλλα ως τοτε θελω να την αδυνατησω..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 20:45, 17-02-15:

Καλησπέρα και καλώς ήρθατε στο MyCat!
Yπάρχουν ειδικές τροφές για στειρωμένες γατούλες με λιγότερα λιπαρά καθώς και εξειδικευμένες που στοχεύουν στην απώλεια βάρους από τις γνωστές μάρκες (Royal Canin, Hill's κλπ). Θα χρειαστεί να οπλιστείς με υπομονή και θέληση πάντως, διότι δε θα πάψει από τη μια μέρα στην άλλη να γκρινιάζει και να ζητιανεύει φαγάκι! Φυσικά το καλύτερο είναι να της χωρίσεις την ημερήσια ποσότητα σε όσο το δυνατόν περισσότερα γεύματα (από 3-5 θα πρότεινα). Καλή επιτυχία, να σου ζήσουν!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 09:47, 18-02-15:

Καλημέρα! Μία πολύ καλή τροφή για αδυνάτισμα είναι η Royal Canin Satiety Management. Είναι ακριβή, 1 1/5 κιλό κοστίζει 18 ευρώ!! αλλά εάν τηρήσεις τα γραμμάρια που λέει π.χ. γάτα 5 κιλών να τρώει 55 γραμμάρια, η γάτα σου τότε θα χάσει σιγά σιγά γραμμάρια (εμένα η Μιλού έχασε τον 1ο μήνα 450 γρ.) και δεν θα πεινάει.
Το κακό με τις τροφές αυτές είναι ότι όσο κάνει τη δίαιτα με αυτές τις ειδικές τροφές όλα καλά. Αλλά όταν επιστρέφουν στις κλασσικές τροφές, έστω κι αν είναι οι καλύτερες, ακόμη και αν τηρείς τα γραμμάρια, τότε μπορεί να ξαναπαχύνει.....η Μιλού μας δυστυχώς ξαναπάχυνε...την είχα φτάσει 5.200 (από 6.200) και επανήλθε στα 5.800!
Η γιατρός μας είπε ότι μετά τη satiety θέλει την urinary female για συντήρηση. Θα το δοκιμάσουμε και θα ενημερώσω!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

electra iris

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη electra iris
H electra iris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H electra iris έγραψε στις 18:31, 18-02-15:

Ευχαριστω πολυ! Θα δοκιμασω τις τροφες και θα σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα!

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 17:46, 31-07-16:

Kαλησπέρα σε όλους . Εφυγα για 4 ημέρες από το σπίτι , για πρώτη φορά αφήνοντας το γάτο μόνο . Είχα κανονίσει πρωί βράδυ να έρχεται κάποιος να ανοιγοκλείνει παράθυρα , να καθαρίζει τη λεκάνη του , να ανοίγει τηλεόραση , λίγα πράγματα από τη ρουτίνα του. Τον βρήκα σε πολύ καλή ψυχολογική κατάσταση αλλά ....είχα κανει ενα λάθος . Του είχα αφήσει τροφή σε ταίστρα και μάλιστα πλουσιοπάροχη για να τον αποζημιώσω για το φευγιό μου . Ομολογώ ότι τωρα το καλοκαιρι αν και του εχω αλλάξει τροφή με λιγότερα λιπαρά και φαινόταν ότι δεν χρειαζόταν την προτεινόμενη δόση ,70 gr του έδινα γύρω στα 64 και πάλι ήταν λίγο πιο γεματούλης απο το χειμώνα .Το απέδιδα στην τεμπελιά τη καλοκαιρινη που λόγω ζέστης δεν κανει τα τρελά του παιχνίδια .
Μαζεύομαι και εκθέτω το θέμα μου . Μέσα σε 2 ημέρες είχε φάει 300 gr τροφής ενώ έπρεπε να καταναλωσει βαριά βαριά 130 . Φυσικά τις άλλες 2 ημέρες που έλειπα είπα να του βάζουν γύρω στα 60 gr. Το θέμα είναι ότι το θρεφτάρι μου έχει φτάσει 6.300. Πρέπει να τον αδυνατίσω 300 gr . Από σημερα του δινω ημερήσια δόση 56 gr . Φαίνεται να του είναι αρκετό και τα 2 γευματα δεν τα καταβροχθιζει με την παροιμιώδη λαιμαργία του . Επίσης οταν τον σηκώνω αισθάνομαι πιο πολύ την αύξηση βαρους του στο στέρνo και όχι τόσο στη κοιλιά . Είναι δυνατόν η κραιπάλη 2 ημερών να τον έφερε σε αυτό το σημείο? Τί λέτε θα τα χάσει εύκολα ? Με τη ζέστη δεν θέλω να τον πιέζω και με παιχνίδια . Αφήστε που τα αγαπημένα του είναι εξαφανισμένα Ούτε ξέρω που τα έχει καταχωνιασει και δεν μπορώ να πω ότι διαθέτω και ένα σπίτι που κυριαρχεί ο κακός χαμός.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

crazy cat (Σταυρίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη crazy cat
H Σταυρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H crazy cat έγραψε στις 18:41, 31-07-16:

Καλησπέρα,ΕΛΑ!
Αν και σίγουρα δεν είμαι και η πλέον ειδική να απαντήσω(εδώ και δύο χρόνια μόνο έχω γάτα),να σου πω τη γνώμη μου.
Προφανώς του έλειψες του γατούλη και γι αυτό το έριξε στο φαγητό μια και το βρήκε και...μπόλικο!
Νομίζω πως πέρα από τη μείωση των γραμμαρίων της τροφής που καλά έκανες και ξεκίνησες,καλή θα ήταν και λίγη..
γυμναστική με παιχνίδια κι ας κάνει ζέστη,και δεν εννοώ να τον ξεθεώσεις!
Εμείς έχουμε βρει ένα...παιχνίδι με το φαγητό της που της προσφέρει και διασκέδαση και τη γυμνάζει και της δίνει την
αίσθηση ότι ...κυνηγάει την τροφή της.ΟΜΩΣ:Πραγματικά δεν ξέρω αν είναι ό,τι καλύτερο και σίγουρα υπάρχουν,ξαναλέω,
πολύ πιο ειδικοί στο θέμα εδώ για να σου δώσουν συμβουλές.
Κάθε πρωί και βράδυ,παίρνουμε λίγες κροκέτες από το γεύμα της και παίζουμε μαζί της.Με λίγα λόγια την...τρέχουμε
ρίχνοντας τις κροκέτες μακριά!
Το ξέρω ότι ακούγεται λίγο...ανορθόδοξο,αλλά είναι πολύ αποτελεσματικό,και διατηρείται αδύνατη και τρελαίνεται
από τη χαρά της που παίζει,να φανταστείς έρχεται κοντά μας και περιμένει τις συγκεκριμένες ώρες να ξεκινήσει τη...
γυμναστική

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazy cat : 31-07-16 στις 20:46.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,444 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:55, 31-07-16:

Μέσα σε 2 ημέρες είχε φάει 300 gr τροφής ενώ έπρεπε να καταναλωσει βαριά βαριά 130 . Φυσικά τις άλλες 2 ημέρες που έλειπα είπα να του βάζουν γύρω στα 60 gr. Το θέμα είναι ότι το θρεφτάρι μου έχει φτάσει 6.300. Πρέπει να τον αδυνατίσω 300 gr . Από σημερα του δινω ημερήσια δόση 56 gr . Φαίνεται να του είναι αρκετό και τα 2 γευματα δεν τα καταβροχθιζει με την παροιμιώδη λαιμαργία του . Επίσης οταν τον σηκώνω αισθάνομαι πιο πολύ την αύξηση βαρους του στο στέρνo και όχι τόσο στη κοιλιά . Είναι δυνατόν η κραιπάλη 2 ημερών να τον έφερε σε αυτό το σημείο? Τί λέτε θα τα χάσει εύκολα ? Με τη ζέστη δεν θέλω να τον πιέζω και με παιχνίδια . Αφήστε που τα αγαπημένα του είναι εξαφανισμένα Ούτε ξέρω που τα έχει καταχωνιασει και δεν μπορώ να πω ότι διαθέτω και ένα σπίτι που κυριαρχεί ο κακός χαμός.
Κατ'αρχήν, μη περιμένεις θεαματική αλλαγή από τις πρώτες μέρες. Όπως και στους περισσότερους ανθρώπους, τα κιλά συνήθως μπαίνουν με το καντάρι και βγαίνουν με το...σταγονόμετρο. Υπομονή λοιπόν, επιμονή και σύστημα. Πολύ σωστά μείωσες την ημερήσια ποσότητα και, αν υπάρχει η δυνατότητα και βρίσκεσαι αρκετές ώρες στο σπίτι, μπορείς να τη μειώσεις κι άλλο, σπάζοντας της σε ακόμα μικρότερες μερίδες. Δηλαδή αν έτρωγε 3 φορές την ημέρα, μπορεί τώρα να τρώει 5 μικρά γεύματα. Επίσης δεν είναι κακό να αντικαταστήσεις ένα μέρος των γευμάτων με ελάχιστο μέρος κονσέρβας διαίτης, ώστε και να παίρνει τα απαραίτητα υγρά που είναι αναγκαία για τη διατήρηση του ουροποιητικού του σε καλή κατάσταση και για να μη του κακοφανεί τόσο η δίαιτα, μετά τη διατροφική κραιπάλη κατά τη διάρκεια της απουσίας σου.
Σύμμαχός σου η εποχή, που είναι η πλέον κατάλληλη λόγω της ζέστης και που η όρεξη είθισται να μειώνεται.
Ζύγιζέ τον μια φορά την εβδομάδα, για να επιβεβαιώνεις οτι το βάρος όντως μειώνεται.
Άντε και... καλά αποτελέσματα!

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 17:41, 01-08-16:

Eυχαριστώ πολύ και τις δυό σας για τις προτάσεις σας. Οντως δεν παραπονιέται με τη μείωση της τροφής γιατί σίγουρα όλο αυτό το μασαμπούκωμα και το περιττό βάρος δεν έχει κάτσει και σε αυτόν καλά . Θα αντισταθώ στο ημερήσιο ζύγισμα . Οσο για τα γεύματα θέλω να τα διατηρήσω 2 την ημερα , μην αρχίσουμε νέα τροπάρια και μετά να μην μπορώ να τον κάνω καλά . Αλλωστε λογω εργασίας και τρόπου ζωής τα γεύματα καλό είναι να μείνουν στα δύο Οσο για υγρη τροφή του δίνω 2 applaws την εβδομάδα των 60 gr και καμιά φορα κάτι από ψαράκι δικό μου στον ατμό. (σκεφτομαι σιγα σιγά να κόψω τις applaws και να μπω στη διαδικασία να του μαγειρευω εγώ στον ατμό ) .Λέω να μην την αυξήσω την κονσέρβα . Οσο για παιχνίδι από χτες ανάβω για την αφεντια του το air condition ,του αγόρασα και νέα παιχνίδια ...... Είναι πιο ζωηρός . Θ α δούμε .... Το θέμα είναι ότι θέλω να φύγω πάλι για λίγες ημέρες, και πώς θα τον αφήσω σε πρόγραμμα δίαιτας???

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους