Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,943 εγγεγραμμένα μέλη και 717,828 μηνύματα σε 22,434 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 352 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα και διακοπές

Elektra2 (Ηλέκτρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elektra2
H Ηλέκτρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

H Elektra2 έγραψε στις 19:06, 05-08-14:

Καλησπέρα και από εμένα.
Θα ήθελα τις συμβουλές σας για την περίπτωσή μου. Μέχρι τώρα ο Πίπο όταν έλειπα δεν ήταν ποτέ μόνος. Έχω μια πολύ καλή φίλη που τον αγαπά πολύ και αυτός αυτήν, η οποία κάθε φορά που έφευγα σε ταξίδι (μέχρι 8 ημέρες) ερχόταν πρωί και βράδυ, άνοιγε πατζούρια, τον έκανε βόλτα, και το βράδυ έκλεινε τα πατζούρια, του άναβε ένα φως, άφηνε και τον ανεμιστήρα οροφής ανοιχτό για τη ζέστη και πάλι το πρωί τα ίδια. Έτσι ο Πίπο ποτέ δεν κατάλαβε πραγματικά την απουσία μου από το σπίτι και δεν κατάλαβε γενικώς μέχρι τώρα αλλαγή στη ζωή του, όταν λείπω.
Εφέτος, έχω μόνο 9 ημέρες που μπορώ να λείψω από 9 έως 18 Αυγούστου. Αλλά η φίλη μου δεν θα είναι στην Αθήνα. Ίσως βρω κάποιον να έρχεται κάθε 2 ημέρες, αλλά δε μου αρέσει καθόλου η ιδέα. Ο Πίπο είναι εξαιρετικά κοινωνικός και φοβάμαι ότι θα μελαγχολήσει. Υπερβάλλω? Άσε που αυτή την εβδομάδα θα πρέπει να αφήσω τα πατζούρια κλειστά και δεν έχει συνηθίσει να μην έχει φως. Έχω την αίσθηση ότι θα είναι μεγάλη αλλαγή γι'αυτόν και δεν ξέρω πράγματι τι να κάνω. Θα σκεφτώ διάφορες εναλλακτικές αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας, αν οι γάτες γενικά μπορούν να πάθουν μελαγχολία σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα ή τέλος πάντων καμιά καλή ιδέα. Κράτησα αυτή με το ραδιόφωνο και θα το κάνω. Τίποτε άλλο? Ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 20:31, 05-08-14:

Καλησπέρα

Για δροσιά, άσε ανοιχτό κανένα τζάμι αν είναι εφικτό (με τα πατζούρια κλειστά). Επίσης, για φως, άσε ανοιχτό κανένα πατζούρι με τα τζάμια κλειστά. Αυτό με τις προϋποθέσεις ότι μπορείς να μισοκλείσεις το πατζούρι και ότι το δωμάτιο δεν το βαράει ο ήλιος όλη μέρα.

Ραδιόφωνα και τέτοια εγώ δε θα άφηνα στην Άρια γιατί θα το αγνοούσε ή/και θα το έριχνε και θα το έσπαγε

Αν εμπιστεύεσαι το άτομο που μπορεί να έρχεται, όλα θα πάνε καλά, μην ανησυχείς. Δε θα μελαγχολήσει σε τόσο μικρό διάστημα ο Πίπο σου, ίσως απλά χαρεί υπερβολικά όταν σε δει! Απλά να τονίσεις όλα τα θέματα ασφαλείας στο άτομο που θα έρχεται. Να προσέξει κυρίως πόρτες και παράθυρα. Θα πρότεινα αν το συγκεκριμένο άτομο δεν έχει εμπειρία από γάτες, να του "απαγορέψεις" να ανοίξει παράθυρα. Αυτό βέβαια αν μπορείς να αφήσεις πατζούρια κλειστά/τζάμια ανοιχτά, ώστε να μπαίνει λίγος αέρας. Ο ανεμιστήρας οροφής είναι επίσης πολύ καλύ περίπτωση, θα βοηθάει τρομερά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 18:46, 17-07-15:

Παιδιά καλησπέρα

Σε περίπου ένα μήνα φεύγω διακοπές. Προχθές το βράδυ πήρα επιτέλους την μικρή μου Μπρίγκυ στο σπίτι. Τώρα είναι ενός μήνα και 2 ημερών. Θέλω να την πάρω μαζί μου... Ψάχνω στα υποψήφια σπίτια για το αν δέχονται κατοικίδια και βρήκα ένα που δέχεται.
Δεν έχω ξαναπάει διακοπές με γάτα και έχω τις εξής απορίες:
- Μπορώ να την παίρνω στην παραλία;
- Φοβάμαι μην επειδή το περιβάλλον της είναι άγνωστο κάνει ζημιές και ενοχλήσει.
- Τι χρειάζεται να πάρω μαζί μου;

Αν από την άλλη την αφήσω σπίτι μόνη της τι πρέπει να κάνω;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,440 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:22, 17-07-15:

Λοιπόν ας αρχίσουμε με δεδομένο οτι οι γάτες δεν αγαπούν τις μετακινήσεις και την αλλαγή χώρου (κάτι που, προσωπικά, το θεωρώ ως μόνο μειονέκτημα σε σχέση με τα σκυλάκια που μπορούν να σε ακολουθούν παντού). Οι γάτες δένονται με το σπίτι, και κάθε αλλαγή από τον οικείο τους χώρο τις στρεσσάρει και τις αποσυντονίζει.

Η Μπρίγκυ είναι ακόμα μπεμπούλα και καλά καλά δεν έχει οικειοποιηθεί το χώρο του σπιτιού σου , οπότε θα σου συνιστούσα αν λείψεις λίγες μέρες να βρεις κάποιο οικείο και έμπιστό σου πρόσωπο να δώσεις τα κλειδιά του σπιτιού να έρχεται να της κάνει συντροφιά, να την ταίζει και να παίζει λίγο μαζί της. Εναλλακτικά στην ανάγκη να την εμπιστευτείς φιλοξενούμενη γι αυτό το διάστημα σε κάποιο άλλο σπίτι (κατά προτίμηση χωρίς άλλα ζωάκια)οπου όμως να είσαι σίγουρη οτι θα την προσέχουν και θα τη φροντίζουν.
Αν πάλι πρόκειται να λείψεις για αρκετό διάστημα, τότε θα πρέπει να τη μεταφέρεις μαζί με όλη την προίκα της (γατοφόρο, τροφή , μπωλ νερού, πιατάκια, αμμολεκάνες, άμμο, παιχνιδάκια) στην περίπτωση που πας πάλι σε οικείο σου σπίτι (π.χ. στο πατρικό σου), γιατί σε ξενοδοχείο θα είναι κάπως δύσκολο.(π.χ. εμείς κάθε καλοκαίρι που φεύγουμε και πάμε στο ίδιο σπίτι στην εξοχή για 3 εβδομάδες, παίρνουμε και την Τέρψη μαζί).

Υπάρχουν βέβαια και οι πανσιόν για ζώα, αλλά στη θέση σου δεν θα εμπιστευόμουν παρά σε έσχατη ανάγκη.

Όσο για παραλία...καλύτερα να το ξεχάσεις! Χώρια το στρεσσάρισμα και τον κίνδυνο να σου φύγει, θα κινδυνέψει και η υγεία της από αφυδάτωση λόγω των υψηλών θερμοκρασιών που επικρατούν εκεί.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 21:58, 17-07-15:

Εμένα από την άλλη η εμπειρία μου, με την αλλαγή περιβάλλοντος σε γατί, είναι θετική. Έχει προσαρμοστεί εύκολα ο γάτος μου σε συνθήκες διακοπών και δεν "φοβήθηκε" στιγμή το νέο σπίτι. Θεωρώ πως το να περνάει χρόνο μαζί σου το γατί σε αυτή την φάση είναι καλύτερο από το να μείνει μόνο του με μια επίσκεψη την ημέρα από άγνωστο.
Στην θάλασσα κι εγώ δεν θα το έπαιρνα για όλα αυτά που είπε η Αλκυόνη, συν το ότι μια φορά προσπάθησα να τον πάω να δει (είναι απέναντι) και φοβόταν πολύ τον θόρυβο από τα κύματα και τον κόσμο. Άμα το γατί θα είναι σε εξωτερικό χώρο απερίφραχτο πρέπει με κάποιο τρόπο να το ελέγχεις, είτε με σαμαράκι είτε με γατοφόρο. Οπότε δεν ενδείκνυται.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pepper : 17-07-15 στις 22:20.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 22:08, 17-07-15:

Κορίτσια σας ευχαριστώ θα σκεφτώ πολύ καλά αν την πάρω... Δεν θέλω να έχω προβλήματα προσαρμογής ( έχουμε κάποια μικρά θεματάκια προς στιγμήν). Η Μπρίγκυ δεν αντέχει λεπτό αν δεν έχει κάποιον κοντά της ή τουλάχιστον να τον έχει στο οπτικό της περιβάλλον. Μόλις μένει λίγο μόνη της αρχίζει να κλαψουρίζει και να γρατζουνάει τα πάντα. Γι αυτό αρχικά φοβάμαι να την αφήσω στο σπίτι... Βέβαια τότε θα είναι λίγο μεγαλύτερη... Σκέφτηκα να λέω στον παππού μου που τον γνωρίζει λίγο να έρχεται να την ταίζει να αλλάζει την άμμο και να της κρατάει λίγη συντροφιά...
Μαζί μου πιστεύω επειδή θα είμαστε σε ξενοδοχείο θα ζοριστεί γιατί ναι μεν δέχονται ζώα αλλά μου είπαν πως δεν θέλουν καθόλου φασαρία και η Μπρίγκυ μου είναι λίγο ζουζουνάκι

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,440 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:40, 17-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από pepper
Εμένα από την άλλη η εμπειρία μου, με την αλλαγή περιβάλλοντος σε γατί, είναι θετική. Έχει προσαρμοστεί εύκολα ο γάτος μου σε συνθήκες διακοπών και δεν "φοβήθηκε" στιγμή το νέο σπίτι. Θεωρώ πως το να περνάει χρόνο μαζί σου το γατί σε αυτή την φάση είναι καλύτερο από το να μείνει μόνο του με μια επίσκεψη την ημέρα από άγνωστο.
Στην θάλασσα κι εγώ δεν θα το έπαιρνα για όλα αυτά που είπε η Αλκυόνη, συν το ότι μια φορά προσπάθησα να τον πάω να δει (είναι απέναντι) και φοβόταν πολύ τον θόρυβο από τα κύματα και τον κόσμο. Άμα το γατί θα είναι σε εξωτερικό χώρο απερίφραχτο πρέπει με κάποιο τρόπο να το ελέγχεις, είτε με σαμαράκι είτε με γατοφόρο. Οπότε δεν ενδείκνυται.
Πιστεύω να συμφωνήσεις μαζί μου οτι εξαρτάται κι απ'το χαρακτήρα του γατιού. Ο δικός σου γάτος, ευτυχώς, είναι ευπροσάρμοστος. Άλλα γατιά κάνουν μέρες να νιώσουν οικείο το νέο περιβάλλον και στρεσσάρονται υπερβολικά.
Η αδερφή μου π.χ. αποπειράθηκε να πάει για ένα τριήμερο σε ξενοδοχείο που δέχεται ζωάκια, πήρε τη γάτα της μαζί, αλλά έμειναν μόνο μερικές ώρες κι αναγκάστηκαν άρον-άρον να επιστρέψουν,η γάτα δεν ησύχαζε με τίποτα, δεν έτρωγε, έμενε κρυμένη και μάλιστα λίγο έλειψε να σφηνώσει σε κάποια εγκατάσταση κλιματιστικού.
"Εμείς" είμαστε στο ενδιάμεσο, αλλά όταν πάμε διακοπές πάμε πάντα στο εξοχικό που δεν έχει κήπο, είναι μικρό και "ελεγχόμενο". Την πρώτη χρονιά, στην αρχή βγήκε από τη γατοφόρο κι άρχισε να οσμίζεται το χώρο και μέσα σε λίγες ώρες είχε εξερευνήσει όλα τα δωμάτια. Οι επόμενες ημέρες ήταν εύκολες. Τη δεύτερη χρονιά, αμέσως μετά το ταξίδι βγήκε κι ένοιωθε άνετα. Όμως όταν επιστρέψαμε στο κανονικό μας σπίτι, ένιωσε περισσότερη χαρά, γιατί είναι αυτό που πραγματικά θεωρεί "σπίτι"της.
Από την άλλη, και παρά τα όσα λέγονται, και οι γάτες θέλουν να είναι κοντά στο γατογονιό τους. Θέλουν την παρέα. Κι αν είχα τη δυνατότητα θα είχα και δεύτερο γατί για τις περιπτώσεις που χρειάζεται να λείψω για 2-3 ημέρες και την αφήνω μόνη με την αδερφή μου να την επισκέπτεται 2 φορές την ημέρα (και πάντα με το μυαλό μου να ανησυχεί για τη μοναξιά της)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 17-07-15 στις 22:46. Αιτία: προσθήκη κειμένου
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

H pepper έγραψε στις 23:16, 17-07-15:

Μμμ θα συμφωνήσω μερικώς. Ναι τα γατιά δεν είναι εύκολα στην μετακίνηση και αλλαγή περιβάλλοντος, ναι είναι και στην ιδιοσυγκρασία τους, αλλά είναι και το πως θα τα μάθεις. Αν μια γάτα ζει σε ένα σπίτι και ξαφνικά 3 χρονών την πας κάπου αλλού σίγουρα θα δυσκολευτεί. Εγώ περίπου ένα μήνα αφού τον βρήκα είχα αρχίσει να τον πηγαίνω στο εξοχικό και έμαθε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:27, 17-07-15:

Σωστά, ασφαλώς παίζει εξίσου ρόλο και πώς θα τα μάθεις.
Πάντως για πρώτη φορά τη δική μου την πήρα ταξίδι μαζί μου όταν ήταν 1 χρόνου και κάτι..
Λουράκι-σαμαράκι όμως είχα αρχίσει από πολύ νωρίτερα να της φοράω πράγμα που, ιδιαίτερα στις διακοπές, με έχει σώσει.

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 23:30, 17-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Σωστά, ασφαλώς παίζει εξίσου ρόλο και πώς θα τα μάθεις.
Πάντως για πρώτη φορά τη δική μου την πήρα ταξίδι μαζί μου όταν ήταν 1 χρόνου και κάτι..
Λουράκι-σαμαράκι όμως είχα αρχίσει από πολύ νωρίτερα να της φοράω πράγμα που, ιδιαίτερα στις διακοπές, με έχει σώσει.
Τέτοιο θα της πάρω σίγουρα... Και σύντομα μάλιστα.Όχι ότι θα το χρειαστούμε αν δεν πάμε διακοπές μαζί αλλά καλό είναι να υπάρχει

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

H pepper έγραψε στις 23:36, 17-07-15:

Εμένα το σαμαράκι έχει μάθει να το βγάζει . Πλέον δεν το χρησιμοποιώ καθόλου.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:37, 17-07-15:

Πώς τα καταφέρνει? Μήπως τα κλιπάκια του δεν κλείνουν καλά? Μήπως του το έβαζες πολύ λάσκα? (δεν πρέπει ούτε να το σφίγγει/πιέζει, αλλά ούτε και χαλαρό πάνω του)

Τέτοιο θα της πάρω σίγουρα... Και σύντομα μάλιστα.Όχι ότι θα το χρειαστούμε αν δεν πάμε διακοπές μαζί αλλά καλό είναι να υπάρχει

Θα έλεγα οτι καλύτερα να υπάρχει και να αρχίσεις να την εκπαιδεύεις πριν πάτε διακοπές. Χρειάζεται μια περίοδο εκπαίδευσης και προσαρμογής, οι "ασκήσεις" προκειμένου να το συνηθίσει γίνονται προοδευτικά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 17-07-15 στις 23:48. Αιτία: προσθήκη παράθεσης
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 23:37, 17-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από pepper
''Διαβολάκι'' η δικιά σου;

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:56, 17-07-15:

Ρίξε μια ματιά "Σαμαράκια"

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 23:57, 17-07-15:

καλησπέρα κι από εμένα.
σε κανένα μήνα περίπου θα πάμε κι εμείς διακοπές 1 εβδομάδα κι έχω αρχίσει από τώρα να σκέφτομαι πώς και τί!
η σάντι είχε μείνει μόνη της 2 φορές, πέρυσι το καλοκαίρι και φέτος το πάσχα, οπότε ξέρω πως ήταν καλά.

φυσικά ο πεθερός μου θα είναι εκείνος, όπως κάθε φορά, που θα έρχεται να βλέπει τα "παιδιά".

απλώς τώρα το άγχος μου είναι πως θα είναι η πρώτη φορά που θα μείνουν μόνα τους οι δυο τους στο σπίτι.

λογικά θα είναι καλύτερα αφού δεν θα βαρεθούν εύκολα, θα παίζουν και θα είναι το ένα παρέα του άλλου.
θα τους αφήσω 4 αμμολεκάνες(2 κλειστές και 2 ανοιχτές, σε διαφορετικά δωμάτια) και θα δείξω στον πεθερό μου πώς να τις καθαρίζει.

οι σχέση μεταξύ τους είναι καλή, δεν τσακώνονται, παίζουν και κοιμούνται μαζί, καμμιά φορά γλείφει και το ένα το άλλο.

οπότε θα ήθελα τη γνώμη κυρίως όσων έχουν πάνω από ένα γατιά, πώς ήταν όταν τα άφησαν πρώτη φορά στο σπίτι μόνα για λίγες μέρες?
έχετε κάποιες συμβουλές?
δεν νομίζω να γυρίσουμε και να βρούμε το σπίτι κρανίου τόπο, ε...?!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:45, 18-07-15:

Έφη μου(και προτού αποφανθούν οι αρμόδιες γατο-μαμάδες) αν και έχω μια και μονάκριβη, φαντάζομαι στη θέση σου θα έφευγα τουλάχιστον με το κεφάλι πολύ πιο ήσυχο μόνο στη σκέψη οτι θα έχει παρέα.

Σ'ο,τι αφορά την πιθανότητα στην επιστροφή σου να αντικρύσεις "γης Μαδιάμ", δεν πιστεύω να συμβεί κάτι το τραγικό

Α, κι όταν με το καλό γυρίσετε, νομίζω δεν θα ήταν άσχημη ιδέα κάποιο μικρο-δωράκι για τον πεθερό!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 18-07-15 στις 07:46. Αιτία: ορθογραφικό
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 09:44, 18-07-15:

Εφη δεν θα παθουν απολυτως τιποτα,φαι ,νερο να εχουν και το χωρο τους.Αυτο θελουν οι γατουλες.Εγω χρονια ολοκληρα καθε καλοκαιρι ,ηταν δυο παντα και μενα, τις αφηνα μονες τους και δεν επαθαν τιποτα απολυτως.Αφου εχεις το πεθερο σου να πηγαινει που και που να της φροντιζει ,εισαι και ειναι τα γλυκουλια σου μια χαρα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 18-07-15 στις 09:49.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 15:26, 18-07-15:

ναι εντάξει η λογική μου αυτό λέει, πως εφόσον η σάντι μόνη της ήταν μια χαρά, με παρέα θα είναι καλύτερα!
αλλά αυτό το άγχος επειδή δεν μπορώ να τα πάρω μαζί είναι που με χαλάει κάθε φορά.

αλλά οκ θα το ξεπεράσουμε κι αυτό χαχαχαχα

υπολογίζω γύρω στις 7-8 μέρες να λείψουμε. θεωρείτε καναδυο μέρες παραπάνω θα είναι οκ?
γτ θέλουμε και λίγο νησάκι και λίγο εξοχικό που με έχει πρήξει η μαμά μου να πάμε!
σε κάθε περίπτωση δεν θα είναι πάνω απο 9-10 μέρες.
φυσικά είναι και το αν θα αντέξουμε εμείς μακριά από τα παιδιά τόσες μέρες χαχαχαχαχα
αλλά το έχουμε πολύ ανάγκη!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 16:21, 18-07-15:

[QUOTE]
Αρχική Δημοσίευση από rouli726
ναι εντάξει η λογική μου αυτό λέει, πως εφόσον η σάντι μόνη της ήταν μια χαρά, με παρέα θα είναι καλύτερα!
αλλά αυτό το άγχος επειδή δεν μπορώ να τα πάρω μαζί είναι που με χαλάει κάθε φορά.

Oι γατουλες δενονται περισσοτερο με το χωρο τους, για αυτο μην εχεις αγχος επειδη δεν μπορεις να την παρεις μαζι σου γιατι θα ειναι πιο ηρεμες στο σπιτι που γνωριζουν και ας ειναι μονες τους ,για αυτο αλλωστε στη γατα εχουν δωσει το τιτλο της ''ανεξαρτητης'' !

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 18-07-15 στις 17:03.
Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 10:44, 13-08-15:

γεια σας και απο μενα τωρα αυτες τις μερες θα λειπω σε νησι για δυο βραδιες και εχω αγχος για τον 4 μηνων γατο μου... στο σπιτι μας θα μενει η γιαγια μου για να το προσεχει αλλα ειναι 80 χρονων και το προβλημα μου ειναι οτι δεν θα το προσεχει στο μπαλκονι ειδικα τα βραδια (εχει παει 2-3 φορες στους γειτονες ο γατουλης) η αλλη λυση ειναι να τον παω στο σπιτι του αγοριου μου ο οποιος μου τον εκανε δωρο και ξερει πως να τον μεγαλωνει κ επισης τον εχω παει αλλες 2 3 φορες αλλα ημουν κ εγω μαζι... φοβαμαι ομως μην τον πειραξει η αλλαγη περιβαλλοντος και που δεν θα μας βλεπει εμας του σπιτιου (ειναι πολυ δεμενος με μενα και την μικρη μου αδερφη)... τι προτεινετε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 10:56, 13-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από AntzelaRu
γεια σας και απο μενα τωρα αυτες τις μερες θα λειπω σε νησι για δυο βραδιες και εχω αγχος για τον 4 μηνων γατο μου... στο σπιτι μας θα μενει η γιαγια μου για να το προσεχει αλλα ειναι 80 χρονων και το προβλημα μου ειναι οτι δεν θα το προσεχει στο μπαλκονι ειδικα τα βραδια (εχει παει 2-3 φορες στους γειτονες ο γατουλης) η αλλη λυση ειναι να τον παω στο σπιτι του αγοριου μου ο οποιος μου τον εκανε δωρο και ξερει πως να τον μεγαλωνει κ επισης τον εχω παει αλλες 2 3 φορες αλλα ημουν κ εγω μαζι... φοβαμαι ομως μην τον πειραξει η αλλαγη περιβαλλοντος και που δεν θα μας βλεπει εμας του σπιτιου (ειναι πολυ δεμενος με μενα και την μικρη μου αδερφη)... τι προτεινετε?
Εγώ θα σου πρότεινα να τον πας στο σπίτι του αγοριού σου όπου θα τον προσέχουν σωστά και υπεύθυνα.
Δυστυχώς όσο και να θέλουμε, ένας άνθρωπος 80 χρονών κάποια πράγματα δεν τα αντιλαμβάνεται (γιατί μεγάλωσε σε άλλη εποχή και τα βλέπει διαφορετικά τα πράγματα, ακόμα και αν είναι άψογα στην υγεία του) και μπορεί να γίνει τίποτα άσχημο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 11:24, 13-08-15:

Κι εγώ θα συμφωνήσω με τη Βάσω μας, στο σπίτι του αγοριού.
Μην ανησυχείς, πέρα από μια μικρή αναστάτωση, ο γατούλης θα συνηθίσει το νέο περιβάλλον. Μπορεί να μη νιώσει πανευτυχής όπως στο δικό του, το οικείο, αλλά προκειμένου να έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο, το προτείνω κι εγώ ανεπιφύλακτα.
Καλά να περάσεις στο νησί και, όσο το δυνατό, πιο ξένοιαστα

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 11:57, 13-08-15:

Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες εκει θα τον παω γιατι κ το αγορι μου το αγαπαει πολυ και θελει να το κρατησει σπιτι του να τον χαρει παραπανω... η γιαγια μου ναι εχει καποιες δικες της ιδεολογιες πχ δεν πεφτει απο το μπαλκονι η γατα, πρεπει να τρωει πολυ σπιτικο φαγητο οπως εδινε αυτη στο χωριο στις γατες της μικρη κτλ που ειναι αντιθετες με τις δικες μου ιδεολογιες και οσα μας εχει πει κ ο κτηνιατρος. λογικα θα περασω ομορφα γιατι ειναι υπεροχη η Θασος αλλα θα μου λειπει κ ο μικρος μου πολυ...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:25, 13-08-15:

Ασφαλώς και θα σου λείψει... Και αν η μισή σου καρδιά θα είναι εκεί στη Θάσο... η άλλη μισή θα είναι όπου είναι εκείνος!
Όμως αναλογίσου την τελευταία μέρα των διακοπών, ναι μεν κάποια μελαγχολία που τελειώνει κι αυτό το καλοκαίρι, αλλά πόσο γλυκειά θα είναι η προσμονή της στιγμής που θα τον ξανασφίξεις στην αγκαλιά σου

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 22:21, 13-08-15:

για τόσο μικρό χρονικό διάστημα μια χαρά θα είστε κι εσύ κι ο γατούλης.

φυσικά εφόσον η γιαγιά σου δεν είσαι σίγουρη πως θα ακολουθήσει τις οδηγίες σου καλύτερα να μη μείνει μαζί της ο μικρός. όσο κι αν θέλουν να βοηθήσουν καμμιά φορά οι μεγάλοι άνθρωποι κάνουν λάθη με τη νοοτροπία τους.

εμείς θα φύγουμε μεθαύριο για 1 εβδομάδα και οι γάτες θα μείνουν σπίτι, θα έρχεται ο πεθερός μου όπως και πέρυσι με τη μια, να τα προσέχει να τους βάζει νερό και τροφή, να τους καθαρίζει λίγο την άμμο. έχει πάρει όμως αυστηρές οδηγίες που ξέρω πως θα τις ακολουθήσει.

καλά να περάσεις και κοίτα να χαρείς τις διακοπές σου. έτσι αγχώνομαι κι εγώ κάθε φορά που τα αφήνω αλλά μόλις γυρίζω και βλέπω πως αυτά ήταν μια χαρά κι εγώ ήμουν με την ψυχή στο στόμα το μετανιώνω!

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 14:14, 14-08-15:

καλα να περασεις και εσυ στις διακοπες σου... σε καταλαβαινω λιγες ωρες λειπω απο το σπιτι και οταν φτανω αμεσως τρεχω να δω τι κανει κ αυτος τρεχει στην αγκαλια μου και θελει χαδακια (για αυτους που λενε οι γατες δεν σε αγαπουν οπως τα σκυλια). επισης εσενα που ειναι δυο οι γατες σου θα εχουν παρεα απλα θα χρειαζονται λιγη φροντιδα για τα απαραιτητα...

Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 249 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 15:01, 17-08-15:

κ εγω τωρα την εχω 2 βδομαδες στο χωριο.
παρασκευη παω να την παρω επιτελους.
ρωταω βεβαια καθε μερα,μια χαρα τα παει την προσεχουν,αλλα φενεται προβληματισμενη και ανησυχη μου λεει η αδερφη μου,λογικο.
αν και το σπιτι το ξερει χρονια τωρα,οποτε δεν ειναι και τοσο χαλια.
αλλα ευτυχως τελειωνει συντομα η αναμονη και επιστρεφει στα γνωριμα στεκια

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:21, 17-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από Τσοςμή
κ εγω τωρα την εχω 2 βδομαδες στο χωριο.
παρασκευη παω να την παρω επιτελους.
ρωταω βεβαια καθε μερα,μια χαρα τα παει την προσεχουν,αλλα φενεται προβληματισμενη και ανησυχη μου λεει η αδερφη μου,λογικο.
αν και το σπιτι το ξερει χρονια τωρα,οποτε δεν ειναι και τοσο χαλια.
αλλα ευτυχως τελειωνει συντομα η αναμονη και επιστρεφει στα γνωριμα στεκια
Με το καλό να την πάρεις πίσω, φαντάζομαι πόσο θα σου λείπει η κουκλίτσα σου.

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 12:12, 25-09-15:

γεια σας και παλι... αν θυμαστε ειχα ενα θεμα με τις καλοκαιρινες διακοπες που αφησαν τον μικρο μου στο αγορι μου και ολα πηγαν καλα αλλα ηταν και μια μερα τελικα... τωρα σε δυο εβδομαδες εγω η αδερφη μου και οι γονεις μου θα λειψουμε εκτος Ελλαδας για 3 νυχτες και το αγορι μου δεν γινεται να τον κρατησει διοτι θα λειπει απο το σπιτι και αυτος πολλες ωρες για τη σχολη του... στο σπιτι μας θα ειναι η γιαγια μου (το προβλημα μου ηταν οτι ανοιγε τα παραθυρα και φοβομουν για το μπαλκονι πιο πολυ) αλλα τωρα κρυο εχει δεν θα τα ανοιγει... της μιλησα και ειπε θα τον προσεχει θα τον ταιζει κτλ... επισης θα της δειξω πως να βγαζει τα κοπρανα του απο την αμμολεκανη γιατι αν τα αφηνει θα δυσκολευεται το γατακι σωστα? ειναι μεγαλη σε ηλικια λεει εχει μεγαλωσει με ζωα αλλα ζει με τις παλιες παραδοσεις (γατα ειναι δεν παθαινει τιποτα να τρωει μονο σπιτικα, δεν πεφτει απο το μπαλκονι ξερει κτλ) της εχω εξηγησει για τις κροκετες και του εχει δωσει μονη της μια δυο φορες... τι να προσεξω ομως? αγχωνομαι ο Τομακος ειναι πολυ χαδιαρης λιγες ωρες λειπουμε μετα ερχεται για χαδακια και κοιμαται στην αγκαλια μας...

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 22:13, 25-09-15:

Mην αγχωνεσαι δεν θα παθει τιποτα ο μικρουλης σου για τρεις μερες,απλα πρεπει να πεις στη γιαγια να προσεχει να μην ανοιξει καποιο παραθυρο και βγει στη βεραντα,αμα βαλεις δυο δοχεια με αμμο δεν θα εχεις προβλημα και δεν θα ειναι η γιαγια σου υποχρεωμενη να την καθαριζει,αφου ειναι και μεγαλη ,μην τη κουραζεις.Βαλτου και πολυ φαγητο ,κροκετες,ενα μεγαλο μπωλ νερο,ωστε να μην επιβαρυνεις τη γιαγια με αυτα ,να εχει το νου της μονο στην επιβλεψη του.Προσοχη στα παραθυρα,αυτο να πεις στη γιαγια και στην εξωπορτα,μην τυχον παει η γιαγια για ψωνια και ανοιγοντας τη πορτα να βγει ξεμυτισει και ο μικρος απο πισω και της φυγει τρεχοντας.Στο λεω αυτο γιατι εμενα τα μικρα απο περιεργεια πολλες φορες οταν κτυπαει το κουδουνι και παω να ανοιξω τη πορτα ερχονται απο πισω και προσπαθουν να βγουν εξω και εγω τα εμποδιζω.Αυτα και ολα καλα θα πανε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 19:00, 26-09-15:

ευχαριστω πολυ... η γιαγια μου δεν βγαινει καθολου εξω ειδικα οταν λειπουμε εμεις... θα ερχεται η θεια μου να κοιμαται τα βραδια... λεει μπορει να καθαρισει την αμμο εστω μια δυο φορες να το κανει δεν θα εχει προβλημα... θα φυγω και το μυαλο μου θα ειναι τι θα κανει συνεχεια τηλεφωνηματα κτλ... οσο γιαυτο που λες η γιαγια μου ειναι αυτη που προσεχει τοσο στη πορτα πρωτα βλεπει που ειναι ο τομ και μετα το ανοιγει φοβαται μην τρεξει εξω λεει παιζει να αλλαξει η συμπεριφορα του που δεν θα μας βλεπει? εχω ακουσει κατι παρομοια αλλα θα ειναι για 3 μερες οποτε δεν νομιζω να αλλαξει κατι και το ελπιζω...

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 19:10, 26-09-15:

Δεν θα αλλαξει τιποτα μην ανησυχεις,αφου θα εχει παρεα τη γιαγια σου,θα ερχεται και η θεια σου,δεν θα ειναι μονος του.Εξαλλου τα γατακια δενονται πολυ με το χωρο τους ,φαγητο και νερο να εχουν και μπορουν να καθονται και μονα τους για λιγο διαστημα,οχι εσενα που θα εχει και παρεα.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 00:54, 28-09-15:

Συμφωνω με τη Φλωρα. Εμεις χρειαστηκε να λειψουμε 2 μερες και αφησαμε μονες 2 γατες. Απλως τους ειχα 3 αμμολεκανες και πολυ φαγητο και νερο. Μια χαρα ηταν, για τοσο λιγες μερες δεν παθαινουν κατι, ισως μονο βαριουνται λιγο απο τον πολυ υπνο
Επισης κι ο μικρος μας που ειναι χαδιαρης και κοιμαται μονο στην αγκαλια μου ηταν μια χαρα μολις γυρισαμε. Μη σου πω οτι τωρα ειναι περισσοτερο κολλημενος μαζι μου χαχα

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 11:52, 28-09-15:

και μενα ετσι ειναι πολυ αγαπησιαρης ακομα κ οταν διαβαζω η εχω δουλειες ερχεται χωνεται με το ζορι στην αγκαλια μου για χαδακια... επισης με την γιαγια μου δεν εχει καλη σχεση δεν την πλησιαζει καθολου και την φοβαται... και το περιεργο ειναι οτι την υπακουει σε ολα, του λεει κατσε κατω καθεται, ανεβαινει στην κουζινα και μολις την βλεπει να ερχεται κατεβαινει τρεχοντας, ειναι πολυ περιεργο πιστευω μολις γυρισω θα καθεται στην αγκαλια μου πιο πολλες ωρες λογικα θα του λειψω τι λετε?

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:47, 28-09-15:

Δεν είναι περίεργο που ενώ σ'εσένα κάνει τρυφεράδες , υπακούει τη γιαγιά (που παράλληλα την αποφεύγει όπου μπορεί).
Απλούστατα εσένα σε βλέπει σαν την αγάπη του, ενώ τη γιαγιά κάτι σα...λοχία και τίποτα περισσότερο (εξ ου και η υπακοή)

Και βέβαια θα του λείψεις..Αλλά κάτι μου λέει οτι σ'εσένα θα λείψει περισσότερο
Καλό ταξίδι κι όταν με το καλό επιστρέψεις, να τον βρεις γερό και δυνατό και αγαπησιάρη όσο ποτέ

Παράθεση

zeus68

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zeus68
Ο zeus68 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O zeus68 έγραψε στις 12:02, 17-06-16:

Καλημερα. Εχουμε μεσα στο σπιτι μια γατα η οποια εμφανιστηκε απο το μπαλκονι μας (πρωτοσ οροφος) πριν 2 χρονια περιπου και ετσι μιας και ηταν ηρεμη την κρατησαμε για παντα. Μενει μαζι μας, τρωει μαζι μας, κοιματε μαζι μας. Με λιγα λογια ολο το σπιτι ειναι δικο της. Τα καλοκαιρια οταν φευγουμε για 2ημερο σ/κ για αντισκηνο την αφηνουμε μονη της με τη πορτα ανοιχτη του μπαλκονιου και μπενοβγαινει οπωτε θελει. Παντα απο περσυ δεν ειχαμε προβλημα και την βρισκουμε να μας περιμενη στο καναπε η στο κρεβατι μας. Το προβλημα ειναι οτι απο φετος αρχχισε να ερχετε και μια αλλη αδεσποτη γατα τα βραδια και πιθανον μυριστικε τα μπισκοτα η τη κονσερβα και ερχετε τα βραδια με αποτελεσμα αν ειμαστε σπιτι να της πεταμε νερο να φυγει μιας και η δικη μας γκρινιαζει και διχνετε ενοχλημενη.

Το προβλημα ειναι τωρα δεν ξερουμε τι να κανουμε οταν λειπουμε για 2ημερο η και 3ημερο. Να την αφηνουμε κλειστη στο σπιτι (φυσικα καποιος συγγενης παει και την ταιζει) η να συνεχισουμε και ας ερχετε ο νεος επισκεπτης. Δεν ξερουμε τι θα την ενοχλουσε περισσοτερο. Θελουμε αποψεις.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 17:39, 17-06-16:

Καλησπέρα και καλοσώρισες στη συντροφιά μας
Χωρίς περιστροφές, θα σου απαντήσω οτι το καλύτερο για την ασφάλεια της γατούλας σου (ίσως και του σπιτιού σου), είναι όταν θα λείπετε η πόρτα του μπαλκονιού να είναι κλειστή. Θα σου έλεγα μάλιστα, να παραμένει κλειστή γενικά, έτσι ώστε να εμποδίζεται η πρόσβασή της στο "έξω". Εκτός της περίπτωσης που έχετε φροντίσει να περιφράξετε το μπαλκόνι, θεωρώ πολύ επισφαλές η γατούλα να πηγαινοέρχται μέσα-έξω. Υπάρχει κίνδυνος να τη χάσετε, έστω κι αν την έχετε στειρώσει (που υποθέτω πως ναι) και δεν θα αναζητάει αρσενικούς. Είσαστε πρώτο όροφο, πολύ εύκολα μπορεί να βρεθεί στο δρόμο, όπου ρισκάρει να την χτυπήσει κάποιο αυτοκίνητο, να φάει κάτι δηλητηριασμένο (οι φόλες πάντα καραδοκούν από "καλοκάγαθους" συνανθρώπους μας), ή ακόμα να κολλήσει από άλλο γατί κάποια ασθένεια, μοιραία για την υγεία της.
Κλείστε λοιπόν την πόρτα και, εφ'όσον της έχετε εξασφαλίσει φαγητό, νερό κι έναν άνθρωπο να έρχεται κάποια στιγμή να την τσεκάρει, φύγετε ήσυχοι. Κι αν της κακοφανεί η μερική στέρηση της ελευθερίας της δεν θα είναι ούτε πολύ, ούτε για πολύ, μιας κι έχει συνηθήσει να έχει ολόδικούς της όλους τους χώρους του σπιτιού.

Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spongebob21
H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H spongebob21 έγραψε στις 20:39, 25-07-17:

Καλησπέρα σε ολους. Θα ηθελα την βοηθεια σας, σχετικα με το τι να κανω τον γατο μου στις διακοπες.. Για 20μερες σκοπευω να παω διακοπες, η μια λυση είναι να παρω τον γατο μου μαζι στο δωματιο, η να τον αφήσω σπιτι, οπου θα πηγαινει η αδερφη μου μια φορα την ημερα να τον ταιζει..
ΕΠΙΣΗς κατι βασικο..ο μαξουλης μου θελει μονο εμενα και τον αντρα μου, όταν μπαινει η αδερφη μου η μανα μου κτλ τους επιτιθεται δαγκωμα και τετοια, δεν ξερω γιατι φερετε ετσι!!! Μιλαμε γινεται πολύ επιθετικος, σαν τιγρης!!!!
Πιστευω ότι συμβαινει αυτό γιατι είναι πολλες ωρες μονος του στο σπιτι πανω απο 10 με 12 ωρες λογω δουλειας..
ΑλλΑ είναι ο χαρακτήρας του ετσι, διοτι από μικρο που ηταν ηταν δαγκωνιαρικο..
ΤΕΣΠα.. το θεμα είναι τι ν κανω.. να τον παρω μαζι η να τον αφήσω σπιτι με την αδερφη μου κα ο θεος βοηθος......

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:01, 25-07-17:

Καλησπέρα Χριστίνα

Νομίζω καλύτερα να τον αφήσεις στο σπίτι, εφ'όσον υπάρχει η δυνατότητα να έρχεται η αδερφή σου να τον ταίζει.
Δεν θα νιώθει τόση μοναξιά εφ'όσον είναι και συνηθισμένος στην καθημερινότητά του από την πολυώρη, λόγω εργασίας, απουσία σας.
Το να τον μεταφέρεις στον τόπο των διακοπών σας, θα έλεγα να το αποφύγεις, καθότι στις γάτες δεν αρέσουν καθόλου οι αλλαγές: τις στρεσάρουν, τις αγχώνουν και ενίοτε αντιδρούν και περίεργα σ'αυτές.

Αφησέ τον γατούλη λοιπόν στο οικείο του περιβάλλον και για την περίπτωση που ανησυχείς για τυχόν επιθετική συμπεριφορά στην αδερφή σου, σου προτείνω εκείνη να σας επισκέπτεται λίγο πιο συχνά τις μέρες πριν αναχωρήσετε και να τη βλέπει ο γάτος.
Γιατί όχι, να δοκιμάζει και να τον ταίζει εκείνη, ώστε να αρχίσει (όσο γίνεται δηλαδή) κάπως να εξοικειώνεται μαζί της.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 05:44, 08-06-18:

Το ενα μου το γατι δεν το εχω αφησει ποτε μονο ουτε μια μερα. Το αλλο εχει μεινει μονο για αρκετες μερες, αλλα καποιος πηγαινε και αναπληρωνε την τροφη και το καθαριζε καθε 2-3 μερες. Εχω επαγγελματικο ταξιδι και φευγω σημερα το απογευμα και επιστρεφω Κυριακη βραδυ, αλλα θα ερθει κοντινο μου προσωπο την Κυριακη το πρωι να τα δει. Ηθελα να προσλαβω ανθρωπο αλλα δεν εμπιστευομαι ξενο μεσα στο σπιτι μου και επισης πιστευω οτι αν τα παω σε πανδοχειο θα περασουν χαλια. Ουσιαστικα θα μεινουν μονα για 1.5 μερα. Θα αφησω ενα φως ανοιχτο, θα βαλω αλλα 2 μπολ με νερο και θα εχω συνολικα 3 αμμολεκανες.
Το προβλημα μου ειναι με την τροφη τους. Το ενα δεν μπορει να φαει ξηρα. Δηλαδη μπορει, αλλα θα κανει μαλακα κοπρανα και υπαρχει κινδυνος να λερωσει ολο το διαμερισμα. Το προβλημα με αυτο το γατι ειναι οτι εχει στομαχι χωρις πατο και αν αφησω ξηρα τροφη εξω υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να την φαει ολη μεσα σε μια ωρα και να το πιασει διαρροια. Το αλλο γατι δεν εχει θεμα και θα εχει ξηρα διαθεσιμη.

Εχω βρασει αρνι και το εχω στην καταψυξη και σκεφτομαι πριν φυγω να του δωσω απο την κανονικη τροφη του και να αφησω το παγωμενο αρνι εξω. Φανταζομαι θα ξεπαγωσει μεσα σε 2-3 ωρες. Ειναι σχεδον 800γρ κρεας και το εχω παγωσει με τον ζωμο του. Υπαρχει περιπτωση να χαλασει αν μεινει εξω 1 μερα; Να αφησω παραλληλα και ξηρα τροφη καπου; Δεν φοβαμαι μηπως πεινασει, χεστηκα να πω την αληθεια γιατι και στην φυση τους δεν βρισκουν καθε μερα τροφη, αλλα ανησυχω για ηπατικη λιπιδωση. Τι να κανω;
Επισης σκεφτομαι να βγαλω ολες τις πριζες απο το ρευμα για να μην προκληθει κανενα βραχυκυκλωμα οσο θα λειπω. Θα αφησω ενα φως ανοιχτο και θα κλεισω τις πορτες στα δωματια. Τι αλλο πρεπει να προσεξω; Παιζει να γινουν νευρικα και να κανουν περισσοτερες ζημιες απο οτι συνηθως;
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,295 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:03, 08-06-18:

Μαλλον δεν σε προλαβαμε... Τωρα αυτο με το κρεας με αυτην τη ζεστη...δεν ειμαι σιγυρη,αλλα οτι και να πουμε τωρα,ειναι μαλλον αργα.
Αν θες πες μας τι εγινε αφου γυρισεις.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 06:37, 09-06-18:

Δεν εχουμε ζεστη. 14 το πολυ να παει την ημερα που θα λειπω και η θερμανση ειναι κλειστη. Εχω αφησει και ξηρα τροφη.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 23:34, 10-06-18:

Τελικα μια χαρα την εβγαλαν. Εφαγαν τοσο πολυ που οταν ηρθα το ενα δεν ηθελε να φαει. Εφαγε κανονικα ομως μερικες ωρες αργοτερα. Το μονο θεμα που ειχα ηταν το κατουρημα στο πατωμα. Το περιμενα γιατι το ενα αν ειναι πολυ λερωμενη η λεκανη δεν παει. Αν τα αφησω παλι ετσι, θα παρω αυτοματη λεκανη για να μην εχω προβλημα.
Το βραστο αρνι το τσακισαν. Ουτε δειγμα δεν εμεινε. Ουτε επαθαν κατι που εμεινε εξω τοσες ωρες.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,295 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:56, 11-06-18:

Χαιρομαι,ολα καλα λοιπον!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους