Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,429 εγγεγραμμένα μέλη και 718,847 μηνύματα σε 22,713 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 364 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τι ξηρά τροφή δίνετε στα γατιά σας;

Τι ξηρά τροφή δίνετε στα γατιά σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 169)
Friskies
6
3,55%
Whiskas
11
6,51%
Καποια της Purina(πχ Pro Plan,Tonus)
23
13,61%
Eukanuba
0
0%
Iams
0
0%
Hills
11
6,51%
Royal Canin
54
31,95%
Orijen/acana
30
17,75%
Brit Care
6
3,55%
Αλλο
28
16,57%

black_sherlock

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη black_sherlock
Ο black_sherlock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O black_sherlock έγραψε στις 21:06, 28-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από rouli726
βρε συ είσαι σίγουρη πως είναι για γάτες? με μια πρόχειρη έρευνα μόνο για σκυλοτροφή μου έβγαζε με αυτό το όνομα.

εγώ εδώ κι ένα μήνα δίνω στη μικρή μου sanabelle light. το τρίχωμά της είναι αξεπέραστο! χαμηλά λιπαρά και καλά συστατικά, αλλά βλέπω λίγο μαλακά κόπρανα 2-3 μέρες. θα το παρακολουθήσω περαιτέρω γιατί δεν θέλω να καταδικάσω από τώρα την τροφή, γιατί κατά τα άλλα είναι μια χαρά, πολύ καλή τιμή και πολύ καλή τροφή από ότι έχω δει από τη γάτα μου. κι έχει χάσει και 300 γραμμ., χωρίς να πεινάει και να ζητιανεύει για φαγητό.
Την σαναμπελ την ειχα δοκιμασει κι εγω, τα κοπρανα ηταν οντως μαλακα αλλα αυτο που δεν υποφερονταν ηταν η μυρωδια... με κλειστη αμμολεκανη καλγς ποιοτητας άμμου και παλι επρεπε να εκκενωσουμε τετραγωνο. Μια φορα ξεμεινα απο τροφη και του εδωσα παλι σαναμπεκ που ειχε περισσέψει και παλι τα ιδια..

παντως γενικά φαινονταν για αρκετα καλη τροφή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 23:13, 28-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Γαταλί
Καλημέρα! Αναρτώ εδώ την καινούρια τροφή που αγόρασα σήμερα από τον κτηνίατρο.
Του εξήγησα τι έχω διαβάσει εδώ και γενικότερα για τις τροφές τύπου whiskas, friskies και γενικά τις πιο γνωστές του εμπορίου και του ζήτησα να μου πει αν έχει μερικές "καλές". Ο άνθρωπος μου είπε πως οι προαναφερθείσες όντως δεν είναι της καλύτερης ποιότητας, ότι λίγο-πολύ όλες είναι στα ίδια "επίπεδα" με μικρές αυξομειώσεις στην ποιότητα. Μου είπε πως η τιμή δεν συνεπάγεται απαραιτήτως ποιότητα και ενδεικτικά μου παρουσίασε μερικές γατοτροφές. Μου έδειξε μια (το όνομα της οποίας δεν συγκράτησα) η οποία είναι στο 1μιση κιλό και έχει 16 ευρώ (πανάκριβη). Στη συνέχεια μου έδειξε και μία του κιλού με 4 ευρώ (την οποία αγόρασα) και μου είπε πως είναι καλή.
Μου τόνισε επίσης πως οι ξηρές τροφές του εμπορίου δεν είναι άριστες αλλά ούτε και για πέταμα.
Σας παρουσιάζω τα συστατικά από πίσω και την περιεκτικότητα σε πρωτεϊνες κ.ά. στοιχεία. (Μου έκανε δε, θετική εντύπωση το ότι πίσω αναγράφει και ρύζι πέραν σιτηρών που γράφεται συνήθως σε τροφές)

Αυτή είναι η 1η:
http://i61.tinypic.com/np2dee.jpg

και τα συστατικά/περιεκτικότητα κτλ.:

http://i59.tinypic.com/5qkp0.jpg

http://i58.tinypic.com/1o7j9c.jpg

http://i62.tinypic.com/4rt75c.jpg

περιμένω γνώμες! Την έχει δοκιμάσει κανείς;
Προσωπικά δεν την γνωρίζω. Φυσικά υπάρχουν πολλές μάρκες και ποιότητες πλέον για τα κατοικίδιά μας.

Όσον αφορά τις friskies whiskas είναι μακράν σκουπίδια σε σχέση με τις περισσότερες άλλες που κυκλοφορούν. Μόνο για αδεσποτάκια κάνουν, και πάλι βρίσκεις καλύτερες στην ίδια τιμή στα πετ σοπ.

Αν στη σύστησε ο κτηνίατρός σου την συγκεκριμένη κι αφού είπε κι η κούκι ότι είναι καλή, τότε μάλλον είσαι οκ θα δεις και πώς θα τη δεχτεί το στομάχι του γατουνιού σου άλλωστε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 23:18, 28-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από black_sherlock
Την σαναμπελ την ειχα δοκιμασει κι εγω, τα κοπρανα ηταν οντως μαλακα αλλα αυτο που δεν υποφερονταν ηταν η μυρωδια... με κλειστη αμμολεκανη καλγς ποιοτητας άμμου και παλι επρεπε να εκκενωσουμε τετραγωνο. Μια φορα ξεμεινα απο τροφη και του εδωσα παλι σαναμπεκ που ειχε περισσέψει και παλι τα ιδια..

παντως γενικά φαινονταν για αρκετα καλη τροφή
εμάς ευτυχώς το εντεράκι μας έφτιαξε μετά από λίγες μέρες, ίσως ήταν η προσαρμογή. πλέον είναι ικανοποιητικά, κάνει κακ@κια μια φορά τη μέρα και είναι μια χαρά.
και αυτό το τρίχωμα βρε παιδιά....απαπα! βελούδοοοοοοο τρελαίνομαι να την χαιδεύω!
οκ μυρίζει λίγο όταν πηγαίνει για κακ@κια αλλά για κανένα δεκάλεπτο μόνο. την αμμολεκάνη την έχουμε στο μπάνιο έτσι κι αλλιώς οπότε δεν ενοχλεί τόσο εκτός αν τύχει να μπει κάποιος αμέσως μετά

μάλλον δύσκολα θα αλλάξουμε πλέον, αφού τη βρίσκουμε και σε εξαιρετική τιμή!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 10:21, 29-10-14:

Της δικής μου τα βασικά γεύματα αποτελούνται από αυτήν:

Αλλά της δίνω και ένα γεύμα την ημέρα, από αυτήν, είναι γερμανική και κυρίως πρωτεινούχα και μπορώ να πω οτι είμαι αρκετά ευχαριστημένη, αλλά ακόμα περισσότερο η Τέρψη

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 12:34, 29-10-14:

για τη royal canin παντως, εχω ακουσει τα καλυτερα και θεωρειται κορυφαια!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

konnaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη konnaki
H konnaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H konnaki έγραψε στις 12:52, 09-11-17:

!!!!!!!!!!απο μικρη γνωριζω οτι η γατα ειναι παμφαγο!!!!!!οχι σαρκοφαγο! !! δεν ξερω ποιος απ τους δυο μας εχει δικο παντως εμενα τρωει χορτα , φακες και φασολαδα για πλακα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:32, 09-11-17:

Οι γάτες είναι σαρκοφάγα ζώα.Το αν τρώνε φακές και φασολάδα αυτό δεν σημαίνει ότι μπορούν να ζήσουν αποκλειστικά με αυτές τις τροφές.Κατά περίσταση αρέσκονται και σε τέτοιες.Ο δικός μου τρώει κάστανα και ωμά μακαρόνια για να πω τα πιο ακραία που αρέσει.Αλλά για σκέψου ,μπορεί να επιβιώσει με αυτά?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 15:02, 12-11-17:

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%AC%CF%84%CE%B1

Εννοείται πως είναι σαρκοφάγο. Το ότι μπορεί να φάει καλαμπόκι δεν σημαίνει πως αυτό προσφέρει κάτι χρήσιμο στον οργανισμό της.
Εγώ τα τελευταία χρόνια τις ταίζω με sanabelle που είναι πολύ καλής ποιότητας κι οικονομική grain free

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kagome

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kagome
H Kagome αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Kagome έγραψε στις 00:36, 18-11-17:

Από Purina, ειδικά οι σειρές Cat Chow και Friskies ΔΕΝ είναι καλές τροφές. Έχουν πολύ μεγάλο ποσοστό σε δημητριακά (για αυτό είναι και το πρώτο συστατικό που αναγράφεται) και υπερβολικά χαμηλό ποσοστό σε "κρέας". Για ΄μένα πρέπει να αποσυρθούν από την αγορά αυτές οι τροφές.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 03:36, 18-11-17:

εχω την τροφη carismo

δεν εχει εξτρα χρωματα και αλατι και οι γατες μου το λατρευουν.
Τι γνωμη εχετε;

Παράθεση

CelpYR

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CelpYR
H CelpYR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H CelpYR έγραψε στις 18:05, 22-03-19:

Καλησπέρα, μια ερώτηση για την SANABELLE KITTEN αν την έπαιρνε/πέρνει κάποιος. Είναι όντως πολύ λιπαρή και στην υφή / άγγιγμα, με αποτέλεσμα οι κροκετούλες να κολλάνε μεταξύ τους; είναι λες και είναι... μαγνητάκια, αν θέλω να ρίξω λίγα, ακολουθούν πακέτο και άλλα μη καλοδεχούμενα εκτός αν πιάσω την ποσότητα που θέλω με το χέρι. Και αν είναι όντως έτσι, γιατί αυτή η διαφορά, όσες πήρα μέχρι τώρα, είναι στεγνές οι κροκέτες, υποθέτω επειδή εκείνες είχαν δημητριακά ενώ η συγκεκριμένη όχι; για τις φθηνές που δίνω σε αδέσποτα δεν το συζητάω, πίτα στα δημητριακά οπότε καμία λιπαρότητα ή "κόλλημα'. Οι RC πάλι που το 'χουν το δμητριακό τους, ήταν λίγο πιο λιπαρές, αλλά όχι σε τέτοιο επίπεδο "μαγνητάκι'... τέλος πάντων, λογικά -λέω εγώ- για αυτό είναι έτσι , απλά λέω ας ρωτήσω και για μια επιβεβαίωση μην τυχόν έπεσα σε κανένα ελαττωματικό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    mtasos73

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους