Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,941 εγγεγραμμένα μέλη και 717,809 μηνύματα σε 22,428 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 158 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μωρό γατάκι! Φροντίδα και άλλες απορίες

eleni236 (Ελενη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eleni236
H Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H eleni236 έγραψε στις 00:09, 28-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Πολύ πιθανόν να βγάζει τα πρώτα της δοντάκια, γι αυτό έχει ανάγκη από κάτι να δαγκώνει.
Όπως είπε κι η Δήμητρα πιο πάνω, καλό είναι να της δώσεις ένα κατάλληλο παιχνιδάκι, ελαστικό και μαλακό, χωρίς αποσπώμενες ίνες.

Αleksa μου το πιο πιθανό είναι να το κάνει γιατί την τρώνε τα δοντακια της,έχει ένα λουτρινο που κοιμάται μαζί του,θα πάω να κοιτάξω μήπως βρω να της πάρω κάτι που να μπορεί να το μασουλαει!!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eleni236 (Ελενη)

Νεοφερμένος

H Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H eleni236 έγραψε στις 11:38, 31-05-19:

καλημερα παιδια......ερωτηση...επειδη τωρα τις τελευταιες μερες η ριρικα μου ξυπναει και ειναι βουλωμενο το αριστερο της ματακι με τσιμπλιτσες ( οχι συνεχεια )ειχα διαβασει για τις σταγονες τομπρεξ χωρις κορτιζονη....πηγα να αγορασω αλλα επειδη ειχε ελλειψη μου δωσανε κατι αλλες που ειναι λεει ιδιες Eyetobrin-tobramicin 0,3% της βαζω απο μια σταγονα καθε 4 ωρες.....υπαρχει καποιος που εχει χρησιμοποιησει σταγονες να μου πει αν ειναι καλη η δοση και για ποσες μερες θα πρεπει να της βαζω??? σας ευχαριστω!!!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,428 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 15:04, 31-05-19:

Θα σου συνιστούσα να ρωτήσεις κτηνίατρο πρώτα, γιατί αυτές οι σταγόνες είναι φάρμακο και δεν ξέρουμε αν είναι το κατάλληλο, ούτε καν αν χρειάζεται. Αυτό που μπορείς να κάνεις μέχρι να συμβουλευτείς τον γιατρό, είναι να χρησιμοποιήσεις μια αποστειρωμένη γαζούλα (όχι βαμβάνκι που οι αποσπώμενες ίνες του δυνατόν να ερεθίσουν το ματάκι),που θα βρέχεις με λίγο φυσικό ορρό σε αμπούλες και με αυτό μπορείς απαλά-απαλά να περνάς το κλεισμένο ματάκι. Έτσι έκανα και στη δική μου τσούπρα όταν την πήρα μωράκι και έβγαζε αρκετές τσίμπλες που την ενοχλούσαν.
Παράθεση

Ollie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ollie
H Ollie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Ollie έγραψε στις 20:40, 10-06-19:

Καλησπέρα, το γατάκι μου είναι περίπου 2,5 εβδομάδων και σιγα σιγα βγάζει δοντάκια. Αγόρασα από το petshop ειδικές κροκετούλες για μωρά γατάκια οι οποίες έχουν το μέγεθος της φακής όμως το γατί μου δεν κατάφερε να τις καταναλώσει. Για το λόγο αυτό θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα:
1) πώς καταλαβαίνω ότι το γατάκι πρέπει να ξεκινήσει να τρώει στερεά τροφή και ποίας είδους συστήνετε;
2) είναι οι κροκέτες υγιεινές για τη γάτα ιδίως για ένα νεογέννητο, δεδομένου ότι είναι συμπιεσμένες και χύμα στη σακούλα;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,428 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:30, 10-06-19:

Αγαπητή Ollie καλησπέρα και καλωσήρθες στη συντροφιά μας

Το γατάκι είναι πολύ μικρό για να αρχίσει να τρώει ξηρή τροφή, γι αυτό σταμάτα να του δίνεις μη του κάνεις κακό.
Μετά τις 4 (το λιγότερο) εβδομάδες και γύρω στις 6, θα μπορέσει σταδιακά να περάσει από την αποκλειστική διατροφή με γάλα στην κροκέτα.
Δες εδώ τις οδηγίες για τη διατροφή της γάτας, ανάλογα με την ηλικία της.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ollie

Νεοφερμένος

H Ollie έγραψε στις 21:32, 10-06-19:

Ευχαριστώ!!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eleni236 (Ελενη)

Νεοφερμένος

H eleni236 έγραψε στις 00:41, 12-06-19:

Ollie καλησπερα......οπως σου εγραψε και η Aleksa ειναι μικρο ακομα..... περιμενε να σκασουν κανονικα τα δοντακια του για να μπορει να μασησει...εγω η μικρη μου που την βρηκα σενα οικοπεδο μικρουλα μολις ειχε ανοιξει τα ματακια της και τωρα ειναι σχεδον 43 ημερων εχω μια βδομαδα που της εχω ξεκινησει κονσερβα πατε που ειναι μαλακη και μπορει να την δαγκωσει σε συνδυασμο με το γαλα που της δινω με το μπιμπερο και σταδιακα θα της το μειωσω για να μαθει να τρωει μονο κονσερβα και μετα παλι σταδιακα θα της βαζω για να μαθει την ξηρα τροφη ......καλωσηρθες στη παρεα μας....και οποτε μπορεις ανεβασε μας και μια φωτο για να δουμε το μωρακι σου!!!!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ollie

Νεοφερμένος

H Ollie έγραψε στις 18:50, 12-06-19:

Παιδιά, πήγαμε γιατρό σήμερα με τον μικρό Rajah! Ως πρώην αδεσποτάκι ο γιατρός μας είπε ότι έχει έναν υιο (δεν θυμάμαι πως μου τον είπε) από την μαμά του το πιθανότερο και έχει χάσει λίγο τρίχωμα γύρω από το μάτι του.. ο υιός είπε ότι έχει προσβάλλει μόνο την περιοχή του ματιού μέχρι στιγμής όμως μπορεί να εξαπλωθεί και αλλού εσωτερικά στο σώμα του... μας σύστησε κολλύριο για τα μάτια για να μαλακώσουν και οι τσίμπλες και στο θέμα της διατροφής ξέχασα να τον ρωτήσω για την ταυρίνη. Το γάλα σε σκόνη που παίρνω (WeanUm από vetIQ) δεν έχει ταυρίνη, και διαβάζω δημοσιεύσεις σας που την αναφέρετε συχνά.. Στην αρχή του έδινα nourilac όμως δεν το βρήκα για να το ξαναπάρω και πήρα το WeanUm το οποίο μάλιστα είναι και για σκυλάκια κουταβάκια. Τι πιστεύετε εσείς; Ξέρετε σχετικά με την ταυρίνη για την ανάπτυξη του γατιού, είναι απαραίτητη; Το δικό μου πάντως είναι 3,5 εβδομάδων περίπου...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,294 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:53, 12-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Ollie
Παιδιά, πήγαμε γιατρό σήμερα με τον μικρό Rajah! Ως πρώην αδεσποτάκι ο γιατρός μας είπε ότι έχει έναν υιο (δεν θυμάμαι πως μου τον είπε) από την μαμά του το πιθανότερο και έχει χάσει λίγο τρίχωμα γύρω από το μάτι του.. ο υιός είπε ότι έχει προσβάλλει μόνο την περιοχή του ματιού μέχρι στιγμής όμως μπορεί να εξαπλωθεί και αλλού εσωτερικά στο σώμα του... μας σύστησε κολλύριο για τα μάτια για να μαλακώσουν και οι τσίμπλες και στο θέμα της διατροφής ξέχασα να τον ρωτήσω για την ταυρίνη. Το γάλα σε σκόνη που παίρνω (WeanUm από vetIQ) δεν έχει ταυρίνη, και διαβάζω δημοσιεύσεις σας που την αναφέρετε συχνά.. Στην αρχή του έδινα nourilac όμως δεν το βρήκα για να το ξαναπάρω και πήρα το WeanUm το οποίο μάλιστα είναι και για σκυλάκια κουταβάκια. Τι πιστεύετε εσείς; Ξέρετε σχετικά με την ταυρίνη για την ανάπτυξη του γατιού, είναι απαραίτητη; Το δικό μου πάντως είναι 3,5 εβδομάδων περίπου...
Καλησπερα φιλη μου.Αν παρεις γαλα για γατακια απο κτηνιατρειο,σιγουρα θα εχει αυτα που χρειαζεται το γατακι σε αυτη την ηλικια.Για ταυρινη σε γαλα δεν γνωριζω.Ομως σιγουρα γαλατα που πουλανε σε κτηνιατρεια θα ειναι τα καταλληλα.ΟΧΙ ΑΠΟ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ

Οποτε θα κανεις τον κοπο να τον παρεις τηλεφωνο να τον ρωτησεις,αν δεν το εχεις παρει απο αυτον το γαλατακι. Αν το εχεις παρει απο κτηνιατρειο,δεν νομιζω να χρειαζεται διευκρινιση.
Παράθεση

Ollie

Νεοφερμένος

H Ollie έγραψε στις 19:52, 15-06-19:

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις ❤️❤️❤️
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vasia_kast

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vasia_kast
H Vasia_kast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Vasia_kast έγραψε στις 23:34, 01-07-19:

Καλησπέρα σας, μπήκα μόλις στην παρέα σας κ διαβάζω όλα όσα γράφετε. Λοιπόν είναι η Βάσια έχω μια κόρη 5,5 ετών κ έναν γατούλη τον οποίο τον μαζέψαμε από τον δρόμο την ώρα που θα τον χτυπούσε αυτοκίνητο. Τον κράτησα γιατί η κόρη μου ήθελε απεγνωσμένα κατοικίδιο. Ειναι 2 μηνών περίπου. Του δώσαμε πάστα κ κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο.
Έμαθε από την πρώτη στιγμή στην τουαλέτα του. Το θέμα είναι ότι με έχουν πανικοβαλει σχετικά με τις αρρώστιες που έχουν οι γάτες. Η αλήθεια είναι ότι εγώ μεγάλωσα με σκύλους κ δεν έχω ιδέα για γάτες. Τρώει κροκετα Royal Cannin Kitten. Δαγκώνει κ εμένα κ την κόρη μου. Φωνάζουμε όμως κ τον περιμένουμε να σταματήσει ο ίδιος. Εχει το ονυχοδρομιο του αλλά με τις κουρτίνες έχει τρέλα.
Μάλιστα σήμερα πήγε η μικρή μου για ύπνο Κ αυτός είχε όρεξη για παιχνίδι μη την γρατζουνισε στο μάτι, μαμά έβαλε το χέρι του μέσα στο μάτι μου έλεγε, της το έπλυνα με.νερακι.
Σας τα λέω μαζεμένα κ ανακατεμενα εεεε??? Συγγνώμη... Στην αρχή ερχόταν κ κ κοιμόταν στο κρεβάτι μου, δίπλο κρεβάτι μόνη εγώ απλωνόταν κ αυτό... Μετά όμως άρχισε να πηγαίνει στης μικρής κ ξυπνούσε γιατί αυτός έπαιζε.. Τον βάζω στην κουζίνα κ κλείνω την πόρτα με παράθυρα ανοιχτά εννοείται το νερό του την άμμο, το μαξιλάρι του. Δώστε συμβουλές γιατί τώρα μαθαίνω από γάτες παιδιά...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 884 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 07:54, 02-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από Vasia_kast
Καλησπέρα σας, μπήκα μόλις στην παρέα σας κ διαβάζω όλα όσα γράφετε. Λοιπόν είναι η Βάσια έχω μια κόρη 5,5 ετών κ έναν γατούλη τον οποίο τον μαζέψαμε από τον δρόμο την ώρα που θα τον χτυπούσε αυτοκίνητο. Τον κράτησα γιατί η κόρη μου ήθελε απεγνωσμένα κατοικίδιο. Ειναι 2 μηνών περίπου. Του δώσαμε πάστα κ κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο.
Έμαθε από την πρώτη στιγμή στην τουαλέτα του. Το θέμα είναι ότι με έχουν πανικοβαλει σχετικά με τις αρρώστιες που έχουν οι γάτες. Η αλήθεια είναι ότι εγώ μεγάλωσα με σκύλους κ δεν έχω ιδέα για γάτες. Τρώει κροκετα Royal Cannin Kitten. Δαγκώνει κ εμένα κ την κόρη μου. Φωνάζουμε όμως κ τον περιμένουμε να σταματήσει ο ίδιος. Εχει το ονυχοδρομιο του αλλά με τις κουρτίνες έχει τρέλα.
Μάλιστα σήμερα πήγε η μικρή μου για ύπνο Κ αυτός είχε όρεξη για παιχνίδι μη την γρατζουνισε στο μάτι, μαμά έβαλε το χέρι του μέσα στο μάτι μου έλεγε, της το έπλυνα με.νερακι.
Σας τα λέω μαζεμένα κ ανακατεμενα εεεε??? Συγγνώμη... Στην αρχή ερχόταν κ κ κοιμόταν στο κρεβάτι μου, δίπλο κρεβάτι μόνη εγώ απλωνόταν κ αυτό... Μετά όμως άρχισε να πηγαίνει στης μικρής κ ξυπνούσε γιατί αυτός έπαιζε.. Τον βάζω στην κουζίνα κ κλείνω την πόρτα με παράθυρα ανοιχτά εννοείται το νερό του την άμμο, το μαξιλάρι του. Δώστε συμβουλές γιατί τώρα μαθαίνω από γάτες παιδιά...
Καλημέρα Βάλια.. Καλώς ήρθες στην παρέα και να χαίρεσαι την κορούλα σου...

Θα ξεκινήσω με τις αρρώστιες, που όπως γράφεις σε έχουν πανικοβαλλει.... ΜΗΝ ΦΟΒΆΣΑΙ... Δεν κολλάς τίποτα από τη γάτα.. Όσοι λένε διάφορα απλά είναι άσχετοι... Ότι αρρώστια μπορεί να έχει μια γάτα - οι γάτες που ζουν στο σπίτι επειδή εμβολιαζονται και αποπαρασιτωνονται είναι πεντακάθαρες - δεν μεταδίδονται στον άνθρωπο. Είναι καθαρά μεταξύ τους...
Το μόνο που ίσως θα μπορούσε να κολλήσει κάποιος είναι οι μηκυτες που μπορεί να έχει μια γάτα - και πάλι όμως αφορά ως επί το πλείστον τις αδέσποτες. Μια γάτα που ζει αποκλειστικά στο σπίτι και δεν έρχεται σε επαφή με αδέσποτες από που να τον αρπάξει??? Αυτό όμως είναι κάτι που με αλοιφή από έναν δερματολόγο περναει γρήγορα...
Οπότε δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς... Στην τελική, για να σου φεύγει ο όποιος φόβος πλενε τα χεράκια της κόρης σου - όπως κάνεις ούτως ή άλλως όταν έρχεστε από μια βόλτα ή μετά από την τουαλέτα.. Δε χρειάζεται κάτι παραπάνω.. Και προπάντων μην ακούς τον κάθε άσχετο που θα λέει ότι του κατέβει...
Θέμα νυχάκια.... Χμμμμ είναι ένα θέματα κι πράγματι... Το γατάκι σας είναι πολύ μικρό, βρίσκεται σε φάση που θέλει να παίζει και ως φαίνεται δεν έμεινε με την μαμά του και τα αδέλφια του όσο χρειαζόταν για να μάθει πως να παίζει χωρίς νυχάκια και δοντάκια... Επιπλέον, δυστυχώς σε αυτήν την ηλικία ΤΡΕΛΑΊΝΟΝΤΑΙ να παίζουν και να ορμάνε στο πρόσωπο!!!! Με τα μαλλιά, τα χέρια και τα πόδια... Και πιο έντονα το βράδυ θέλουν να παίζουν...
Έχουμε γράψει στο θέμα "εκπαίδευση" τρόπους που μπορεί κάποιος να μάθει σε γατάκι πως να παίζει ήρεμα.
Αυτό που πρέπει να μάθεις στην κόρη σου είναι να μην προσφέρει σαν παιχνίδι στη γατούλα τα χέρια της... Και να μην είναι απότομη και "βίαιη" με το γατάκι...
Ένας απλός τρόπος είναι να σταματατε κάθε παιχνίδι μαζί του όταν γρατσουναει ή δαγκώνει... Σιγά σιγά μεγαλώνοντας θα ηρεμήσει...
Το βράδυ, εάν θέλεις, απλά να μην το αφήνεις να μπαίνει στο δωμάτιο της κόρης σου.. Δε ξέρω βεβσια αν είναι σωστό να το κλείνεις στην κουζινα θέλει και αυτό παρέα και τους αρέσει να κοιμούνται στα κρεβατια από την άλλη καταλαβαίνω και το φόβο σου μην γρατσουνισει την κόρη σου...

Τεσπα... Ότι θέλεις να ρωτήσεις εδώ είμαστε... Διάβασε και στην εκπαίδευση που έχουμε γράψει κατά καιρούς διάφορα και μας ρωτάς κάθε απορία που μπορεί να έχεις...

Μπραβο σου πάντως.. Είναι ότι το καλύτερο για ένα παιδί να μεγαλώνει με ένα ζώο παρέα.. Μαθαίνει να τα αγαπά, να τα σέβεται, και να εκφράζει τα συναισθήματα του.. Μόνο θετικά έχει μια τέτοια κίνηση
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 02-07-19 στις 07:57.
Παράθεση

Vasia_kast

Νεοφερμένος

H Vasia_kast έγραψε στις 08:40, 02-07-19:

Καλημέρα σας, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου κορίτσι μου. Η αλήθεια είναι ότι η κόρη μου δεν τον αφήνει ήσυχο, συνέχεια παίζει μαζί του. Σκαρφιζεται ένα σωρό παιχνίδια μέχρι που του μαγειρεύει στην κουζίνα της... χαχαχα..
Όσο για το δωμάτιο που λες, δεν γίνεται καλοκαιριάτικα να κλείσω την πόρτα της μικρής...
Όσες φορές ηρθε σε μένα κ κοιμήθηκε ξυπνούσε μες τα μεσάνυχτα κ ήθελε παιχνίδια κ δε θέλω να το κάνει στη μικρή.. είναι κ τα δύο μωρά...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 884 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 09:07, 02-07-19:

Καλημέρα σας, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου κορίτσι μου. Η αλήθεια είναι ότι η κόρη μου δεν τον αφήνει ήσυχο, συνέχεια παίζει μαζί του. Σκαρφιζεται ένα σωρό παιχνίδια μέχρι που του μαγειρεύει στην κουζίνα της... χαχαχα..
Όσο για το δωμάτιο που λες, δεν γίνεται καλοκαιριάτικα να κλείσω την πόρτα της μικρής...
Όσες φορές ηρθε σε μένα κ κοιμήθηκε ξυπνούσε μες τα μεσάνυχτα κ ήθελε παιχνίδια κ δε θέλω να το κάνει στη μικρή.. είναι κ τα δύο μωρά...
Γιαυτό βασια μου έγραψα να προσέχεις να μην παίζουν άγαρμπα... Επειδή και η κορούλα σου είναι μικρή ακόμα, και το γατάκι σε ηλικία που μαθαίνει να παίζει, θα πρέπει να της δείξεις πως να το κάνει χωρίς όμως να το "προκαλεί".... (εννοείται πως δεν κάνω καμιά κριτική, μη παρεξηγηθώ!!!)... Μάθε της να μην τραβάει απότομα το χεράκι της (γιατί το γατάκι θα το δει σαν κινούμενο παιχνίδι και θα το γραπωσει) και όταν θα θέλει να το μαλώσει να του λέει ΌΧΙ ή να βγάζει μια κραυγή πόνου...
Επίσης να την μάθεις να μην του δίνει τίποτα από το φαγητό της...
Βάζε την κορούλα σου να βάζει τις κροκέτες στο μικρό... Θα δεθουν μεταξύ τους και θα δεις πόσο θα χαίρεται η μικρη που θα το φροντίζει...

Στο κρεβάτι καταλαβαίνω πόσο εκνευριστικό μπορεί να γίνει το γατάκι... Και επικίνδυνο να της γρατσουνισει καταλαθος κανένα μάτι... Το έχω πάθει η ίδια με τον πρώτο μου γάτο, που μόλις έπεφτα για ύπνο ΟΡΜΟΥΣΕ στο κεφάλι μου και για να "σωθω" κρυβομουν κάτω από το πάπλωμα... Θα το σταματήσει όμως μόλις μεγαλώσει λίγο.. Απλά θέλει λίγο προσοχή τώρα...

Η πιο καλή λύση για μένα είναι 2 γατάκια μαζί στην ίδια ηλικία.. Παίζουν μεταξύ τους, κοινωνικοποιουντσι σωστά και εμάς μας έχουν μόνο για αγκαλιές και χάδια
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

penny--li

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη penny--li
H penny--li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H penny--li έγραψε στις 08:06, 09-07-19:

Καλημέρα σε όλους!!

Εμένα το γατακι μου έγινε πλέον 4 μηνών και κάτι. Την τελευταία εβδομάδα δαγκώνει τα πάντα με μανία συμπεριλαμβανομένου και εμένα ενώ κάπως την είχα μάθει να μην ελκύεται από χέρια και πόδια.
Μήπως αλλάζει δοντάκια και πονάει; Ξέρετε σε ποια ηλικία γίνεται η αλλαγή;
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,294 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:11, 09-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από penny--li
Καλημέρα σε όλους!!

Εμένα το γατακι μου έγινε πλέον 4 μηνών και κάτι. Την τελευταία εβδομάδα δαγκώνει τα πάντα με μανία συμπεριλαμβανομένου και εμένα ενώ κάπως την είχα μάθει να μην ελκύεται από χέρια και πόδια.
Μήπως αλλάζει δοντάκια και πονάει; Ξέρετε σε ποια ηλικία γίνεται η αλλαγή;
Καλημερα φιλη μου.
Ναι,ακριβως σε αυτην την ηλικια ειστε,αλλαζετε δοντακια.Εκει στους 4 μηνες γινεται αυτο,οποτε απαντησες ηδη.Τον τρωνε,τον ενοχλουν και τσακαναει οτι βρει. Επισης πιθανον να σου μυριζει και το στοματακι του,παλι απο αυτο ειναι.
Παράθεση

Vasia_kast

Νεοφερμένος

H Vasia_kast έγραψε στις 14:19, Χθες:

Καλησπέρα σας, πριν 1 μήνα βρήκα ένα αδέσποτο γατάκι, αρσενικό, περίπου 2 μηνών. Τον πήγα κτηνίατρο, έχω σε κρέμα για σκουλήκια, κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο, τον έχω μέσα στο σπίτι από την πρώτη μέρα, με την τουαλέτα του κανονικά, το μαξιλάρι, ονυχοδρομιο κλπ. Το θεμα μου είναι ότι ανεβαίνει σε όλα τα τραπέζια από τραπεζαρία, σαλόνι κουζίνα κ σπάει τα πάντα. Μου έχει σπάσει βάζα κλπ. Η κόρη μου 5,5 ετών ενώ παίζει μαζί του όλη μέρα, φοβάται κάθε φορά που σπάει κάτι με αποτέλεσμα να κλαίει κ να μη τον θέλει. Το ότι η κόρη μου φοβάται είναι θέμα σοβαρό που έχει γίνει με τον πρώην σύζυγό, αν κ δε βλέπει τον πατέρας της πλέον εδώ κ 2 χρόνια. Της εξηγώ ότι είναι μωρό ακόμη κ παίζει κ δε καταλαβαίνει κλπ. Τι να κάνω?
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 17:22, Χθες:

Καλησπέρα, Βάσια. Κατανοώ τους προβληματισμούς σου.Το γατάκι όμως είναι ηλικιακά παιδί γι΄αυτό είναι ατίθασο. Εγώ έχω 2 γάτες που ανεβοκατεβαίνουν σε όλα τα έπιπλα και δεν σπάνε τίποτε. Γενικά θεωρώ τις γάτες πολύ επιδέξιο είδος και με μεγάλη ακρίβεια στις κινήσεις.Με τον τρόπο σου να του δείχνεις δυσαρέσκεια και να το μαλώνεις ήπια. Με την κορούλα σου καλά το προσεγγίζεις. Πιστεύω πολύ στην συμβίωση παιδιού και κατοικίδιου.Μόνο κέρδη θα έχει η κόρη σου.Και το μεγαλύτερο όλων των κερδών θα είναι αυτό της αγάπης.Της άδολης αγάπης. Το γατί ωριμάζοντας θα τα πηγαίνει όλο και καλύτερα.(Μικρές υλικές απώλειες βέβαια θα υπάρχουν...Μικρές.)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γατόκαρδος : Χθες στις 17:30.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:02, Χθες:

Καλησπέρα σας, πριν 1 μήνα βρήκα ένα αδέσποτο γατάκι, αρσενικό, περίπου 2 μηνών. Τον πήγα κτηνίατρο, έχω σε κρέμα για σκουλήκια, κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο, τον έχω μέσα στο σπίτι από την πρώτη μέρα, με την τουαλέτα του κανονικά, το μαξιλάρι, ονυχοδρομιο κλπ. Το θεμα μου είναι ότι ανεβαίνει σε όλα τα τραπέζια από τραπεζαρία, σαλόνι κουζίνα κ σπάει τα πάντα. Μου έχει σπάσει βάζα κλπ. Η κόρη μου 5,5 ετών ενώ παίζει μαζί του όλη μέρα, φοβάται κάθε φορά που σπάει κάτι με αποτέλεσμα να κλαίει κ να μη τον θέλει. Το ότι η κόρη μου φοβάται είναι θέμα σοβαρό που έχει γίνει με τον πρώην σύζυγό, αν κ δε βλέπει τον πατέρας της πλέον εδώ κ 2 χρόνια. Της εξηγώ ότι είναι μωρό ακόμη κ παίζει κ δε καταλαβαίνει κλπ. Τι να κάνω?

Καλησπέρα Βάσια
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα Γατόκαρδο, ωστόσο, επιπροσθέτως, έχω να σου δώσω μια συμβουλή: επειδή οι γάτες είναι αρκετά προσεκτικά ζώα κι έχουν την ικανότητα να κάνουν "σλάλομ" ανάμεσα στα αντικείμενα χωρίς να τα ρίχνουν και να τα σπάνε (πράγμα που κι εκείνες τις τρομάζει)κι από την άλλη ο δικός σου γατούλης είναι ακόμα νήπιο πάνω στις ζωηράδες του που θέλει να εξερευνά τα πάντα, θα σου συνιστούσα αφ'ενός κάθε φορά που ανεβαίνει σε επιφάνεια με εύθραυστα αντικείμενα, να τον μαλώνεις με έντονη φωνή. Ένα "Μη!", ή ένα "Κάτω!", συνήθως είναι αρκετό. Επίσης, ενώ το γατί παίζει με την κορούλα σου- όπως λες- διαρκώς, καλό θα ήταν να της πεις κάθε φορά που βλέπει τον γάτο να ανεβαίνει σε τραπέζια και πάγκους, να διακόπτει το παιχνίδι μαζί του και να πηγαίνει σε άλλο δωμάτιο για να μην τον ενθαρρύνει, πάνω στην ένταση του παιχνιδιού να κάνει ζημιές και να συνεχίζουν το παιχνίδι με αντικείμενα που σχετίζονται με το δάπεδο.

Απ'όσο έχω παρατηρήσει από τη δική μου, από μωρό ακόμα όταν ήταν, ζημιά σπάνια θα κάνει ενώ βρίσκεται σε ήρεμη κατάσταση. Δοκίμασέ το και πιστεύω πως θα δεις κάποια διαφορά.

Παράθεση

penny--li

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη penny--li
H penny--li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H penny--li έγραψε στις 08:44, Σήμερα:

Καλημέρα Βάσια,

Νομίζω ότι κάνεις πολύ σωστα που μιλάς στην κόρη σου γιατί στα παιδιά πρέπει να τα εξηγούμε όλα και να τους μιλάμε σαν ενήλικες. Ίσως να βοηθούσε να την προέτρεπες και την κορούλα σου να λέει "μη" στο γατάκι όταν κάνει ζημιές. Να σε βοηθάει "και καλά" για να το μάθετε μαζί! :-)
Κι εγώ πρόσφατα απέκτησα μια 4 μηνών μικρή που είναι ένα γλυκό "διαολάκι" !!
Εγώ θα σου λεγα να απομακρύνεις και κάποια αντικείμενα που ίσως προκαλούν το γατάκι να πειραματιστεί. Εγώ έχω ανεβάσει διάφορα βάζα και γλαστράκια σε πολύ ψηλά ράφια για να μην τα φτάνει. Φυσικά έχω ένα μεγάλο φυτό που όσο και να τη φωνάζω με "μη" δε λέει να σταματήσει να πηγαίνει και να κρεμιέται από τα κλαδιά.
Σιγά σιγά με υπομονή θα μεγαλώσει...και μόνο γλυκες και αγάπες θα έχετε!
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 10:23, Σήμερα:

Γεια σου Βάσια καλώς όρισες,
Ως προς το γατάκι, μπορείς να δοκιμάσεις τεχνικές που σου είπαν για να αποθαρρύνεται να ανεβαίνει παντού. Επίσης, θα συμφωνήσω να απομακρύνεις προληπτικά αντικείμενα αξίας και εύθραυστα.
Ως προς την κορούλα σου, πολλοί και ενήλικες φοβούνται τις γάτες και θέλουν το χρόνο τους για να εξοικειωθούν μαζί τους, ειδικά όταν είναι γατάκια που είναι ζωηρά και απρόβλεπτα. Αλλά και από τον τρόπο που περιγράφεις το φόβο της, παίρνω το θάρρος να σου πω ότι θα συμβουλευόμουν και έναν παιδοψυχολόγο.
Να χαίρεσαι την κορούλα σου και το γατάκι σου!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους