Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,940 εγγεγραμμένα μέλη και 717,806 μηνύματα σε 22,428 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 346 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες διατροφής

dkat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dkat
H dkat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H dkat έγραψε στις 20:40, 30-05-17:

σ' ευχαριστώ πολύ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tzinosgr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tzinosgr
Ο Tzinosgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Tzinosgr έγραψε στις 15:24, 02-09-18:

Ο γάτος μου ειναι ενός έτους υγιέστατος. Του έχω σερβίρει την ξηρά τροφή του στο μπωλ του πριν από δυο μερες για παράδειγμα..τρώει κανονικά όταν την πρώτο σερβίρω(φρέσκια)..την επόμενη μέρα αν εχει μείνει από την προηγούμενη μπορει να μην τη φάει και να περιμένει να του βάλω φρέσκια για να φάει..εγω δεν θελω να πετάω τροφή γάτας μιας κ δυο ημερών..θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε, αν αλλοιώνεται ή ξεραίνεται ή χάνει τη γεύση της η τροφή όταν μένει στο πιατάκι πάνω απο ενα 24ωρο και αν γι αυτο δεν τρώει την "παλιά" που εχει μείνει..ευχαριστώ.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3lbereth
H 3lbereth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Καμιά εικοσαριά έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H 3lbereth έγραψε στις 16:35, 02-09-18:

Δεν έχω δοκιμάσει αλλά... ξηρά τροφή είναι, λογικά θα μπαγιατεύει ή θα μαλακώνει και θα ανοστεύει ειδικά όταν έχει υγρασία (όπως όταν αφήνεις έξω ξηροκάρπια ή τσιπς). Γιατί δε δοκιμάζεις να του βάζεις λιγότερη ποσότητα ώστε να τον ταϊζεις 2-3 φορές την ημέρα και να έχει πάντα φρέσκες κροκετούλες; Αμ πώς, κυρία μου; Χθεσινό φαϊ θα φάμε;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tzinosgr

Νεοφερμένος

O Tzinosgr έγραψε στις 17:06, 02-09-18:

Το εχω ήδη κάνει..εννοω να του βάζω πολυ λιγο και μετα παλι..καποιες φορες απλά όταν λείπω αρκετές ωρες...Σε ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σου..καλό απόγευμα!
Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3lbereth
H 3lbereth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Καμιά εικοσαριά έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H 3lbereth έγραψε στις 18:52, 02-09-18:

Καθώς η Μπαχάρ μου είναι εχμμμ... τσουπωτή, αποφεύγω να γεμίζω το μπωλάκι της πριν φύγω για δουλειά γιατί είναι δεδομένο οτι θα το καταβροχθίσει - καθ'ότι είναι κοιλιόδουλη με έντονο σύνδομο αδέσποτου, κοινώς, ότιφάμεότιπιούμεκιότιαρπάξειοkwlοςμας.Έτσι, τα 40 γρ θα πάνε το πρωί και τα υπόλοιπα, αργά το απόγευμα που γυρίζω από το γραφείο. Αν προκύψει ξενύχτι και το ξέρω, έχει ενισχυμένη μερίδα το πρωί κι όσο κρατήσει. Σε διαφορετική περίπτωση... άστα! Φρικτά παράπονα! Πάντως, και στη δική μου αρέσει το φρέσκο φαγάκι, οπότε στην απίθανη περίπτωση που ξεμείνουν κροκέτες τις αναμειγνύω με καινούριες ή τις γυρνάω στο σακούλι και της δίνω λίγη κονσέρβα για αλλαγή. Θα τις φάει την επόμενη.
Παράθεση

Tzinosgr

Νεοφερμένος

O Tzinosgr έγραψε στις 20:57, 02-09-18:

Οκ. Σε ευχαριστώ κ πάλι..καπως ετσι κάνω κ εγώ απλά ήθελα να βεβαιωθώ μηπως μπαγιατεύουν τελείως...καλό βράδυ!
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanosf
Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 154 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 19:50, 24-01-19:

Να κανω και εγω τις ερωτησεις μου σαν απειρος.

Το γατακι μου ειναι δυο μηνων και ο προηγουμενος μου ειπε οτι του εδινε ξηρα royal canin και βραστο κοτοπουλο και κονσερβα.

Οταν το εφερα σπιτι δεν εφαγε ξηρα παρολο την κουραση που ειχε και εφαγε την κονσερβα που του εβαλα.
Ειπα οκ θα δουμε αυριο.
Ουτε την αλλη ημερα ετρωγε ξηρα.
Ετσι λοιπον πηρα την κυρια που μου τον εδωσε και αρχισε να μου τα γυρναει οτι δεν του εδινε και πολυ ξηρη τροφη, του εβραζε περισσοτερο κοτοπουλο και του εδινε και καφιρ.
Εγω ομως θελω να το μαθω με ξηρα και επειδη πηρα την royal canin θα ηθελα να το μαθω με αυτην. (εκτος εαν πρεπει για καποιο λογο να του την αλλαξω, οποτε θα ταισω τα αδεσποτα της γειτονιας)

Του εβαλα λοιπον μεσα στο πατε κοτοπουλο λιγο ξηρα και εφαγε μερικα κομματακια.
Προσπαθω να του αυξησω την ξηρα μεσα στο πατε κοτοπουλου ή μεσα στο βραστο κοτοπουλο που τα τρωει , αλλα βλεπω οτι εχει γινει επιλεκτικος και τρωει οτι του αρεσει ποιο πολυ , με αποτελεσμα να αφηνει την ξηρα στο πιατο του.

Τι να κανω? Ειναι μικρουλης και δεν θελω να τον αφησω νηστικο μονο με ξηρα.

Πως να τον κανω να φαει περισσοτερο ξηρα και λιγοτερο κοτοπουλο και κονσερβα?
Ποσο ξηρα πρεπει κανονικα να φαει? Ειναι πολυ μικρα κομματακια αυτη η τροφη που εχω γιατι ειναι baby. Ποσα κομματακια δηλαδη ειναι το κανονικο που πρεπει να φαει?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanosf : 24-01-19 στις 19:55.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,294 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:03, 24-01-19:

Εγω Στεφανε ειχα κανει αλλο συστημα για να μεταβω στα προηγουμενα μικρα μου απο την υγρη στην ξηρη τροφη.Αρχικα την μουλιαζα σε γαλα.Ομως γαλα για γατακια,οχι αυτο για του ανθρωπους διοτι παρα πολλες φορες εχουν δυσανεξια και τους κανει διαρροια.
Μπορεις λοιπον να δοκιμασεις με γαλα για γατακια,οχι υγρη τρφη,μονο ξηρη,που θα μουλιασεις στο γαλα.Προσεξε,οταν τις ριξεις μεσα,θα τις αφησεις λιγο να παπαριασουν και μετα θα του τις δωσεις για φαγητο.Επειδη τ γαλα τους αρεσει,λογικα θα τις φαει.Σιγα σιγα θα τις μουλιαζεις λιγοτερο,με λιγοτερο γαλα.ε..θα τις συνηθισει πιστευω.Κανε μια δοκιμη και με το γαλα + κροκετες να δουμε,αλλα οχι ενδιαμεσα υγρη τροφη. Βεβαια αν παει βραδυ και δνε εχει φαει καθολου,ε,το βραδυ θα του βαλεις να φαει υγρη,δεν ακνει να μεινει χωρις φαγητο σε τετοια ηλικια,αλλα πιστευω αν το πρωι που ξυπνησετε ξεκινησετε με αυτο,θα τις φαει,Ομως αν δεν το φαει για καμια ωρα,μετα πρεπει να το πεταξετε διοτι πιανει βακτηρια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 24-01-19 στις 20:34.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 884 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 21:16, 24-01-19:

Καλησπέρα και από μένα...
Με τον πρώτο μου γατουλη, τον αξελ, είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.. 2 μηνών ήταν και αυτός όταν τον πήρα και δεν έτρωγε τη ξηρά τροφή.. Μου είχαν δώσει αυτή που του έδιναν τίποτα!! Πήγα στον κτηνίατρο αγόρασα άλλη, δεν την άγγιζε (1 - 2σπυρια και τέλος), πήγα στο Pet Shop αγόρασα την orijen.. Τσάμπα τα λεφτά μου.. Μόνο κονσέρβα ήθελε.. Μεχρι που του αγόρασα την acana.. Έπεσε με τα μούτρα!!!! Ήταν η μόνη ξηρά που ήθελε... Και βρήκα την υγειά μου (όλες οι υπολοιπες καταλαβαίνεις πως πήγαν στις αδέσποτες γατούλες)
Θα σου έλεγα λοιπόν δοκίμασε μια αλλη ξηρά τροφή.. Μικρό σακουλάκι στην αρχή.. Ή και με την acana κατευθείαν.. Να δεις.. Σίγουρα κάποια θα φάει.. Δεν είμαι πολύ της γνώμης να του βάζεις τη ξηρά στην κονσέρβα γιατί του δίνεις τη δυνατότητα να επιλέξει τι θα φάει και τι θα αφήσει (και πίστεψε με πως χαζά δεν είναι.. Τα κάνουν στην άκρη)...

Η acana έχει μικρές κροκέτες και είναι μαλακές..

Για την ποσότητα που πρέπει να τρώει γράφει πίσω δοσολογία ανάλογα την ηλικία (αν είναι για kitten) αλλιώς η συγκεκριμένη τροφή που σου έγραψα η δοσολογία που γράφει η συσκευασία αναφέρεται σε ενήλικες γάτες και για γατάκια προσθέτεις ανά κιλό κάποια γραμμαρια(τα έχει αναλυτικά)...

Φαίνεται πως Ι Ιβάν είναι δύσκολο γατακι... Αλλά θα βρεθει η τροφή που θα του αρέσει.. (είμαι σίγουρη πως δεν του έδιναν καθόλου κροκέτες)...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,294 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:28, 24-01-19:

Εμ δεν ειναι δυσκολο γατακι ο ιβαν,η μαλακισμενη που τον ειχε τον ταιζε με βλακειες,και ΟΧΙ με ξηρη τροφη,αφου δεν την ξερει το ερμο,παει εκει που ξερει! Οτι συνηθισει ο καθενας.
Και μαλιστα ακομα χειροτερα,διοτι οταν εχεις ενα γατακι για δωσιμο,φροντιζεις να το μαθεις με ξηρη τροφη.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 884 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 21:33, 24-01-19:

Κεφιρ και βρώμη
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:09, 24-01-19:

Και ετσι λεει κιολας.Το σιγουρο ειναι οτι δεν το ταιζε ξηρη τροφη,και φανηκε αυτο οταν τον πηρε ο στεφανος,μετα απο τετοια αφαγια και δεν εφαγε ξηρη τροφη.Του το παραδεχτηκε,ενω πρν ελεγε οτι του εδινε ξηρη ρουαγιαλ κανιν!!!!!!!!!Υπαρχουν και χειροτερα σεναρια απο κεφιρ και βρωμη.
Παράθεση

Sophie_Perla

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sophie_Perla
H Sophie_Perla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Sophie_Perla έγραψε στις 22:48, 24-01-19:

κεφιρ???
απαπαπα!!!
κ εγώ την πέρλα 2 μηνών την πήρα...άπειρη κ εγώ ...οτι να ναι το έδιναν κ γω δεν ήξερα .δεν της έδιναν ξηρά τροφή αντιθέτως γιαούρτι κλπ...με αποτέλεσμα να αγοράζω τροφές για να φάει ...με συνδυασμούς 2 τροφών μαζί ...τες πα πολλές εναλλαγές ...που δεν ήταν κάλο καθόλου...το τερμάτισα όταν της έδωσα γιαούρτι κ εγώ γιατί δεν ήξερα τι άλλο να κάνω...το αποτέλεσμα το γατάκι να κάνει εμετό συνεχεία να μην τρώει, μόνο με την κονσέρβα την i/d της Hills έστρωνε ....οπου όταν το γύρναγα σιγά σιγά κ πολύ προσεκτικά στην ξηρά πάλι εκείνη την έκανε εμετό την ξηρά....κλπ κλπ κ ύστερα από τόσους μήνες που προσπαθώ να της ταιριαξω μια ξηρά τροφή εντέλει καταλήξαμε στην d/d food sensitivite Hills διότι αφου κάναμε εξετάσεις κλπ κλπ η γατούλα εχει δυσανεξία κ επιπλέον δεν θέλει την ξηρά σκέτη, μη με παρεξηγήσετε είδα κ απ ο είδα οπότε χτυπάω την ξηρά στο μπλέντερ την κάνω μικρότερα κομμάτια κ την συνδυάζω με την κονσέρβα....κ έτσι ελπίζω οτι στρώσαμε.
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 154 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 19:35, 07-02-19:

Γεια σας.
Θελω τη βοηθεια σας στο θεμα μου.
Μεχρι τωρα δεν του εχω δωσει ποτέ σκετη ξηρα τροφη γιατι δεν την ετρωγε και επειδη ειναι μικρουλης και δεν ηθελα να τον αφησω νηστικο του την ανακατευα με κονσερβες και την ετρωγε την περισσοτερη.
Επειδη ημουν στο ψαξιμο του επερνα μια φορα κονσερβα gourmet και μια φορα κονσερβα carnilove.
Στο τελος κατεληξα στην κονσερβα carnilove μονον με ανακατεμενη ξηρα που μεχρι τωρα ηταν η royal canin baby.
Σημερα λοιπον αγορασα και ξηρα τροφη της carnilove (την kitten) και θελω να μου πειτε το εξης.
Επειδη στην αρχη δοκιμασα να την βαλω σκετη απο περιεργια να δω τι θα κανει και δεν την εφαγε, ισως γιατι δεν εχει φαει ΠΟΤΕ του σκετη ξηρα τροφη την αναμιξα με την κονσερβα carnilove και την εφαγε.

Πρεπει να βαλω μεσα στην κονσερβα και τις 2 ξηρες τροφες για να γινει μεταβαση ή δεν χρειαζετε?

Θελω στο μελλον να μαθει να τρωει μονον ξηρα τροφη , επειδη ειμαστε οικογενεια που θα τον αφηνουμε 3ημερο μονο του και δεν μπορω να του αφηνω την κονσερβα 3 ημερες στο πιατο. Θα χαλασει.

Γνωριζω οτι πρεπει να αρχισω να μειωνω την κονσερβα για να μαθει στην ξηρα, αλλα δεν γνωριζω τωρα στη μεταβαση πως θα το κανω.

Και τις 2 ξηρες με μειωση της royal και αυξηση της carnilove και ολα αυτα με κοσνερβα που και αυτη στο μελλον θα μειωθει μεχρι να φυγει τελειως ή να κοψω αμεσως την royal και να αναμιξω μονον carnilove ξηρα με υγρη?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanosf : 07-02-19 στις 19:42.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 20:58, 07-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από stefanosf
Σημερα λοιπον αγορασα και ξηρα τροφη της carnilove (την kitten) και θελω να μου πειτε το εξης.
Επειδη στην αρχη δοκιμασα να την βαλω σκετη απο περιεργια να δω τι θα κανει και δεν την εφαγε, ισως γιατι δεν εχει φαει ΠΟΤΕ του σκετη ξηρα τροφη την αναμιξα με την κονσερβα carnilove και την εφαγε.

Και τις 2 ξηρες με μειωση της royal και αυξηση της carnilove και ολα αυτα με κοσνερβα που και αυτη στο μελλον θα μειωθει μεχρι να φυγει τελειως ή να κοψω αμεσως την royal και να αναμιξω μονον carnilove ξηρα με υγρη?
Βρε τον Ιβάν.. Καλομαθε στην κονσέρβα και δε θέλει ξηρά τροφη

Ανάλογα πόση τροφή royal τρώει σαν ποσότητα... Αν τα γραμμάρια που του βάζεις είναι λίγα - που φαντάζομαι είμαι - δεν πιστεύω πως χρειάζεται να μπερδευτείς τόσο πολύ και να του βάζεις χίλιες δύο είδη στο πιάτο του...

Ασε την royal στην άκρη και ξεκίνα με αυτήν που του πήρες... Όμως μείωνε κάθε μέρα λίγο λίγο την κονσέρβα... Μην τον αφήνεις να κάνει κουμάντο αυτός γιατί την έχετε βάψει...
Θα μπορούσες να κάνεις και το άλλο... Βάλε σε ένα ένα δεύτερο πιατάκι ΜΌΝΟ ξηρά τροφή (carnilove) και αστην εκεί.... Δίπλα στο πιατάκι που ήδη τρώει... Θα πάει κάποια στιγμή, θα την μυρίσει, θα φάει μια κροκετουλα, θα φύγει, θα ξαναγυρίσει... Άφησε την να έχει πρόσβαση όλη την μέρα στην κροκέτα - πέρα από τις ώρες που τον ταιζετε.... Για δοκίμασε το....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 07-02-19 στις 21:43.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,427 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:01, 07-02-19:

Η γνώμη μου είναι, αφού αποφάσισες οτι η τελική τροφή θα είναι η carmilove, καλύτερα απευθείας carmilove ξηρά με υγρή. Μην αναμειγνύεις πάνω από 2 είδη τροφών μαζί, μη και του δημιουργήσεις στομαχικό πρόβλημα εκεί που δεν έχει.
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 21:30, 07-02-19:

Υπάρχει και το γερμανικό σύστημα...<Αυτό είναι το φαγητό σου. Θες φάε,δε θες...μη τρως>. Σίγουρη και αποτελεσματική μέθοδος. Και είναι για το καλό τους. Δε θα κάνουν τα γατιά ότι θέλουν. Θα κάνουν αυτό που πρέπει!!!Δεν κατάφερα να την εφαρμόσω ποτέ. Λύγιζα. Πάντως είναι αποτελεσματική. Έτσι τουλάχιστον ακούγεται...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:32, 07-02-19:

είναι αδυνατούλης όμως ο ιβαν αρκετα,και πολύ μικρουλής,εγω δεν θα πηγαινα με το γερμανικο συστημα,αλλα σιγουρα με μειωση της υγρης τροφης και αυξηση της ξηρης.Τουλαχιστον για την ωρα.
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 21:41, 07-02-19:

Συμφωνώ. Οι συνθήκες που μεγάλωσε σίγουρα δεν ήταν οι καλύτερες και είναι αδυνατούλης. Φοβάμαι όμως τη μίξη πολλών τροφών και μάλιστα διαφορετικής υφής και μάρκας.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 21:41, 07-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Γατόκαρδος
Υπάρχει και το γερμανικό σύστημα...<Αυτό είναι το φαγητό σου. Θες φάε,δε θες...μη τρως>. Σίγουρη και αποτελεσματική μέθοδος. Και είναι για το καλό τους. Δε θα κάνουν τα γατιά ότι θέλουν. Θα κάνουν αυτό που πρέπει!!!Δεν κατάφερα να την εφαρμόσω ποτέ. Λύγιζα. Πάντως είναι αποτελεσματική. Έτσι τουλάχιστον ακούγεται...
Συμφωνώ απόλυτα... . Αποτελεσματική μέθοδος αλλά έλα που όλοι μας μπροστά σε δύο ματάκια που μας κοιτάζουν λυπημένα και νιαουριζουν λέγοντας "καλέ πεινάω!!! Δεν με λυπάσαι?" λυγιζουμε
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 23:16, 07-02-19:

Πάντως σήμερα το βράδυ ξεκίνησα με carnilove κονσέρβα αναμηγμενη με carnilove ξηρή .
Να δω οτι το δεχεται καλά το στομάχι του και με τον καιρό ελλατωνω την κονσέρβα .
Θα δούμε λοιπόν στην πορεία .
Την Royal στο βραδινό του δεν την έβαλα καθόλου .
Θα την κόψω μαχαίρι .
Πιστεύω να μην την ακούσει και να πάνε όλα καλά .
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 14:02, 09-02-19:

Τελικα μαλλον εκανα βλακεια και του αλλαξα με την μια την ξηρη απο royal σε carnilove!!

Ο μικρουλης μου εκανε εμετο.
Ηταν λιγο καπως και πηρα την γιατρο μας που μου ειπε να του δωσω σκετο βραστο κοτοπουλο για να φτιαξει το στομαχι του.
Του εδωσα λοιπον σκετο κοτοπουλο , πραγμα που του αρεσει παρα πολυ και τρελενεται, με αποτελεσμα να πεφτει με τα μουτρα και να τρωει οσο του βαζεις.
Του βαζω λοιπον μικρες δοσεις για να μην τον βαρυνω.
Μου ειπε να τον κρατησω με το κοτοπουλο 3 ημερες.
Τωρα εχει καλη διαθεση και δεν εκανε αλλο εμετο.
Αντε μετα να τον γυρισω στην ξηρη!!!!

Λογικα δεν θα του ξαναδωσω κονσερβα με ξηρη μετα, αλλά θα του δωσω κοτοπουλο με ξηρη και μαλιστα με σταδιακη μιξη.

Πιστευω να φταιει η αποτομη αλλαγη και οχι οτι δεν του κανει η carnilove.
Οχι τιποτα αλλο, αλλα εχω ενα σχεδον κανουριο 2κιλο με royal baby και ενα σχεδον καινουριο 2κιλο με carnilove kitten.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 09-02-19 στις 17:12. Αιτία: Προσαρμογη σους ορους χρησης
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 15:04, 09-02-19:

Καλό μεσημέρι στέφανε... Τελικά ο Ιβάν είναι πιο δύσκολος και επιλεκτικός στην τροφή από ότι περιμέναμε όλοι και μάλλον αυτοί που τον είχαν δεν του έδιναν καθόλου κροκέτα (άσχετο τι σου έλεγαν)...

Ο εμετός κατά πάσα πιθανότητα προήλθε λόγω της απότομης αλλαγής... Αυτός ήταν και ο λόγος που είχα ρωτήσει πόσα γραμμάρια συνολικά μέσα στην μέρα του έβαζες από την royal.... Επειδή η απότομη αλλαγή από τροφή τίγκα στα δημητριακά σε τροφή grain free συνήθως πέφτει βαριά.... Τεσπα...
Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να κάνει εμετό ένα ζώο όταν τρώει γρήγορα και με λαιμαργία...

Κάνε αυτό που είπε η γιατρος... Μόνο κοτόπουλο σκέτο βραστό για 3 ημέρες - με μικρά και συχνά γεύματα στην αρχή-για να συνέλθει το στομάχι..

Την κονσέρβα αστην στην άκρη και μην του ξαναβάλεις....
Μετά το τριήμερο και αφού είναι καλά, ξεκινα με κοτόπουλο βραστό και ξηρά carnilove.. Με μικρές ποσότητες ξηρά στην αρχή... Πόσα πχ γραμμάρια πρέπει να τρώει σύνολο? 20?θα το ξεκινήσεις με 5 γρ εσύ... Κράτα έτσι για 3-4 μέρες για να δεις.. Μετά λίγο παραπάνω... Για 2-3μερες πάλι.. Ύστερα λίγο παραπάνω... Μεχρι να φτάσει η ποσότητα που πρέπει να τρώει... Πάντα με κοτόπουλο... Ύστερα αφού όλα βαίνουν καλώς θα αρχίσεις να μειώνεις σιγά σιγά μόνο το κοτόπουλο βραστό....

Αν στο ενδιάμεσο κάνει πάλι εμετό - θέλω να πιστεύω πως όχι - άσε εντελώς την carnilove.... Υπάρχουν βέβαια κάποιες γάτες που δε δέχονται την grain free αλλά μάλλον του Ιβάν του έπεσε πολύ πρωτεΐνη με κονσέρβα και ξηρά grain...

Καλή επιτυχία....
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 15:15, 09-02-19:

Καλησπέρα.Σου εύχομαι να βρεις ένα διατροφικό σχήμα που να μην ταλαιπωρεί το γατάκι. Η δική μου συμβουλή είναι η εξής..Άκουσε όλες τις γνώμες αλλά στο τέλος κάνε αυτό που θα σε κάνει να νιώθεις σίγουρος.Και η σιγουριά έχει μόνο μια βάση,ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ. Και αυτή με τη σειρά της απαιτεί μελέτη. Φιλικά, Ορέστης.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 09-02-19 στις 17:14. Αιτία: Αφαιρεση χωριου που έχει αφαιρεθει απο αλλο ποστ
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:11, 09-02-19:

Τελικα μαλλον εκανα βλακεια και του αλλαξα με την μια την ξηρη απο royal σε carnilove!!

Ο μικρουλης μου εκανε εμετο.
Ηταν λιγο καπως και πηρα την γιατρο μας που μου ειπε να του δωσω σκετο βραστο κοτοπουλο για να φτιαξει το στομαχι του.
Του εδωσα λοιπον σκετο κοτοπουλο , πραγμα που του αρεσει παρα πολυ και τρελενεται, με αποτελεσμα να πεφτει με τα μουτρα και να τρωει οσο του βαζεις.
Του βαζω λοιπον μικρες δοσεις για να μην τον βαρυνω.
Μου ειπε να τον κρατησω με το κοτοπουλο 3 ημερες.
Τωρα εχει καλη διαθεση και δεν εκανε αλλο εμετο.
Αντε μετα να τον γυρισω στην ξηρη!!!!

Λογικα δεν θα του ξαναδωσω κονσερβα με ξηρη μετα, αλλά θα του δωσω κοτοπουλο με ξηρη και μαλιστα με σταδιακη μιξη.

Πιστευω να φταιει η αποτομη αλλαγη και οχι οτι δεν του κανει η carnilove.
Οχι τιποτα αλλο, αλλα εχω ενα σχεδον κανουριο 2κιλο με royal baby και ενα σχεδον καινουριο 2κιλο με carnilove kitten.
Αχ τον γλυκο μου μωρε!
Στεφανε,μην σε παιρνει απο κατω.Κανε αυτο που σκεφτεσαι και βλεπουμε.Θα την μαθει,που θα παει.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,427 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:08, 09-02-19:

Λογικα δεν θα του ξαναδωσω κονσερβα με ξηρη μετα, αλλά θα του δωσω κοτοπουλο με ξηρη και μαλιστα με σταδιακη μιξη
Ναι, είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.
Το φουκαριάρικο εκεί που ήταν πριν έμαθε να τρώει κυρίως κοτόπουλο, γι αυτό και πέφτει τώρα με τα μούτρα. Είναι η τροφή που έχει συνηθίσει και του αρέσει, οπότε πιθανόν -που δεν το εύχομαι- να δυσκολευτείς λίγο παραπάνω (με την έννοια οτι θα πάρει περισσότερο χρόνο)στη μετάβαση σε σκέτη κροκέτα. Θα πρέπει να γίνει πολύ προσεκτικά και σταδιακά, όχι ξαφνικά π.χ. μέσα σε μια βδομάδα.
Δώσε κι ένα φιλάκι από μένα στο μικρό γατο-αρκουδάκι, που μας έκλεψε την καρδιά.
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 21:29, 09-02-19:

Ναι είμαστε αρκετά καλά με το κοτοπουλάκι και μάλιστα δεν έχουμε κανένα πρόβλημα να του δίνουμε κοτόπουλο ακόμα και για μια ζωή.
Λέμε να του καθιερώσουμε το κοτόπουλο για λιχουδιά .
Τρελενετε λέμε !! Αλλά έχουμε την ανάγκη της ξηρής .

Να ρωτήσω κάτι.
Πόσο μπορώ να του δώσω μωρε του λιχούδη;
Τρώει το πιατάκι του και θέλει και αλλο .
Πρώτη φορά κανει έτσι για φαΐ !!

Πόση γενικά ποσότητα κανει να φάει κοτόπουλο ;
Έχει φάει σήμερα 4 φορές από λίγο
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanosf : 09-02-19 στις 21:32.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:06, 09-02-19:

Ναι είμαστε αρκετά καλά με το κοτοπουλάκι και μάλιστα δεν έχουμε κανένα πρόβλημα να του δίνουμε κοτόπουλο ακόμα και για μια ζωή.
Λέμε να του καθιερώσουμε το κοτόπουλο για λιχουδιά .
Τρελενετε λέμε !! Αλλά έχουμε την ανάγκη της ξηρής .

Να ρωτήσω κάτι.

Πουφ,στο ποσο κοτοπουλο γμτ,οταν μονο αυτο τρωει,εγω δεν μπορω να σου απαντησω,δεν ξερω.Διοτι παντα σαν λιχουδια το εδινα που και που στα προηγουμενα μικρα μου.
Κοιτα,να του δινετε κοτοπουλακι,αλλα οντως σαν λιχουδια,οχι σαν κυρια τροφη.Διοτι δενε χιε ολα τα συστατικα που χρειαζεται.
Το σιγουρο ειναι ομως οτι για να μαθει την ξηρη,πρεπει να μειωθει σταδιακα το κοτοπουλακι.Δηλαδη πρεπει να περνανε και μερες που θα τρωει ΜΟΝΟ ξηρη τροφη,αυτο πρεπει να καταφερετε και οταν συμβει,μετα σαν λιχουδια ας του δινετε και κοτοπουλακι,γνωμη μου παντα.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 22:35, 09-02-19:

Να ρωτήσω κάτι.

Για πρώτη μέρα ( ξέρεις βέβαια πως αμέσως μετά από εμετό δεν πρέπει να φάει τίποτα απολύτως ούτε νερό να πιει για τουλάχιστον 2 ώρες.. Ύστερα ξεκινάς να δίνεις ελάχιστη τροφή και ελάχιστο νερό για να τσεκάρεις πως πηγαίνει... Ακριβώς σαν τους ανθρωπους) καλύτερα να μη βαρυνει πολύ το στομάχι...

Παιδιά Συγχωρέστε με άλλα πάλι θα μιλήσω με παράδειγμα από τον Σίμπα μου
Κάποια στιγμή τον είχε πιάσει το στομάχι και έκανε εμετούς. Τον άφησα λοιπόν νηστικό όλο το βράδυ, και την επόμενη μέρα του ξεκίνησα κοτόπουλο βραστό. Του έδινα ανά 2 ώρες στην αρχή γύρω στα 10 γραμμάρια - ευτυχώς για μένα είχε πέσει πάνω στο Σαββατοκύριακο και αργία μετά οποτε είχα αυτή τη δυνατότητα - για να τσεκάρω.. Αφού δέχτηκε χωρίς πρόβλημα 3 - 4 γεύματα του αύξησα την ποσότητα στα 20 γρ...Την επόμενη του έβαζα γύρω στα 35 γρ και την τρίτη μέρα λίγο παραπάνω...
Οπότε στέφανε κάνε κάτι παρόμοιο... Σκεψου τον Ιβάν σαν ένα παιδάκι που έχει πάθει γαστρεντεριτιδα... Πως θα του φτιάξεις το στομάχι.???? .. Αργά αργα και σταθερά......
Ότι θα πεινάει είναι το μόνο σίγουρο γιατί το κοτόπουλο από μόνο του δεν είναι κανονική τροφή αλλά μη στενοχωριεσαι γιατί ο σκοπός σου είναι να γίνει καλά.... Και για να γίνει καλά θα πρέπει δυστυχώς στην αρχή να πεινάσει λίγο...

Περαστικά του και δώσε του πολλά φιλιά
Παράθεση

Fil14

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fil14
H Fil14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Fil14 έγραψε στις 23:38, 07-05-19:

Καλησπέρα, το γατάκι μου είναι μολις 2 μηνών και τρώει κανονικά ξηρά τροφή για γατάκια... Της βάζω 3 φορές την μέρα αλλά δε ξέρω τι ποσότητα πρεπει να της δίνω... Στην συσκευασία λέει 40 γραμμαρια την μερα αλλά μου φαίνονται πολύ λίγα! Ξέρει κάποιος τι ποσότητα πρέπει να της δίνω;;;(και αν γίνεται να μου το πει σε φλιτζάνι ή κουταλιές της σούπας) καπως να μπορώ να το μετρήσω!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 20:25, 08-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από Fil14
Καλησπέρα, το γατάκι μου είναι μολις 2 μηνών και τρώει κανονικά ξηρά τροφή για γατάκια... Της βάζω 3 φορές την μέρα αλλά δε ξέρω τι ποσότητα πρεπει να της δίνω... Στην συσκευασία λέει 40 γραμμαρια την μερα αλλά μου φαίνονται πολύ λίγα! Ξέρει κάποιος τι ποσότητα πρέπει να της δίνω;;;(και αν γίνεται να μου το πει σε φλιτζάνι ή κουταλιές της σούπας) καπως να μπορώ να το μετρήσω!
Καλησπέρα... 2 μηνών είναι πολύ μικρό ακόμα για να του μετράς την τροφή... Βάζε του παραπάνω.. Δεν υπάρχει πρόβλημα...

Αν δεν έχεις ηλεκτρονική ζυγαριά μπορείς να τη βάζεις με ένα δοσομετρητη που συνήθως έχουν τα Pet phop... Ζήτησε να σου δώσουν ένα από εκεί που αγοράζεις τη τροφή...

3 κουταλιές της σούπας ειναι περίπου 45 γραμμάρια....

Ποια δίνεις αν επιτρέπεται που γράφει 40 γρ για 2 μηνών?
Παράθεση

Fil14

Νεοφερμένος

H Fil14 έγραψε στις 00:12, 09-05-19:

Primordial... Αλλά της παίρνω μια χύμα premium τώρα.. Την gemov
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 04:59, 09-05-19:

Καλημέρα... Στο λινκ που βάζω είναι η δοσολογία της gemon για γατάκια...
https://www.monge.it/wp-content/uplo...nd_rice_GB.pdf

Θα σου πρότεινα να μην αγοράζεις χύμα τροφές αφενός γιατί δε ξέρεις με σιγουριά τι παίρνεις αφετέρου επειδή είναι ανοιχτές οι συσκευασίες και μέσα σε petshop που μπορεί να πουλάνε καναρίνια κλπ ενδεχομένως να αλλοιώνονται... Να προτιμάς συσκευασίες κλειστές..

Η primordial - την kitten φαντάζομαι αγοράζεις - επειδή είναι ολιστική τροφή χωρίς σιτηρά θέλει λιγότερη ποσότητα γιατί χορταίνει πιο γρήγορα... Παρόλα αυτά σε τόσο μικρό γατάκι δεν πάμε με τη μεζούρα στο χέρι... Του βάζουμε να φάει όσο θέλει το καημένο... Να αναπτυχθεί... Από 4 μηνών πρόσεχε λίγο τη δοσολογία...

Να σου ζήσει το μικρό γλυκό γατακι
Παράθεση

Fil14

Νεοφερμένος

H Fil14 έγραψε στις 09:34, 09-05-19:

Σ ευχαριστώ πολύ.. Καλημέρα!
Παράθεση

Fil14

Νεοφερμένος

H Fil14 έγραψε στις 09:35, 09-05-19:

Συγγνώμη πως μπορεί να αλλοιωθεί δεν καταλαβα.;Σ ευχαριστώ πολύ.. Καλημέρα!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 09:53, 09-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από Fil14
Συγγνώμη πως μπορεί να αλλοιωθεί δεν καταλαβα.;Σ ευχαριστώ πολύ.. Καλημέρα!
Αν η συσκευασία παραμένει ανοιχτή χάνεται το άρωμα της κροκέτας...επιολεον επειδή όπως έγραψα τα περισσότερα Pet Shop πουλάνε καναρίνια και άλλα ζώα (κακως αλλά δεν εινσι της παρούσης) υπάρχει πάντα η πιθανότητα με τον αέρα να μεταφερθεί κάποια βρωμιά από τα κακά των πουλιών και άρα μικρόβια μέσα στην τροφή πιυ να την κάνει ακατάλληλη με αποτέλεσμα να αρχίσει διαρροϊες ή εμετούς η γάτα...
Να είσαι πολύ προσεχτικά στην αγορά της τροφής όπως και στην αποθήκευσης της... Είτε βάζε την σε βάζα που κλείνουν αεροστεγώς ή έχε πάντα την συσκευασία κλειστή μετά από κάθε χρήση...
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 07:41, 19-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Αν η συσκευασία παραμένει ανοιχτή χάνεται το άρωμα της κροκέτας
Λαθος. Οι κροκετες ψηνονται και στο τελος της διαδικασιας ψεκαζονται με βιταμινη Ε και λιπαρα. Τα λιπαρα οταν ερχονται σε επαφη με τον αερα οξειδωνονται, aka χαλανε, και συνεπως αλλοιωνεται (χαλαει) η τροφη.
Παράθεση

tarampouras

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tarampouras
H tarampouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H tarampouras έγραψε στις 12:12, 16-06-19:

Καλησπέρα στην παρέα.
Έχω έναν γατούλη (περσικό )3 μηνών.
Ξεκίνησα να του δίνω τροφή barf και την ανακατευα με ξηρά τροφή στην αρχή δεν έτρωγε αλλά μετά άρχισε να την τρώει.
Όταν πήγα στο γιατρό να του κάνω εμβόλιο μου απαγόρεψε με έντονο ύφος την barf.
Τώρα βρισκόμαστε στο στάδιο όπου για να φάει του ανακατεύουμε ξηρά τροφή με κονσέρβα αλλά και πάλι τρώει πολύ λίγο.
Ήθελα να ρωτήσω αν του μαγειρεύουμε κοτόπουλο κάνει να τρώει κάθε μέρα;
Και γενικά τι τροφή μπορούμε να του δίνουμε;
Ξηρά τροφή πάντως δεν τρώει με τίποτα (και δοκιμάσει αρκετές επώνυμες).
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:21, 16-06-19:

Καλησπερα φιλη μου .
Εφοσον και η ξηρη τροφη που τρωνε καθε μερα,εχει κοτοπουλο,η αρνι κλπ..δεν νομιζω να πειραζει να τρωει καθε μερα κοτοπουλο.Το ζητουμενο ομως ειναι να παιρνει ΟΛΑ τα θρεπτικα συστατικα που χρειαζεται.ΜΟΝΟ κοτοπουλο καθε μερα,ΟΥΤΕ κατα διανοια δεν παιρνει ολα οσα πρεπει να παρει.Μην το συζητας καν.
ομως σιγα σιγα αν επιμεινετε θα την μαθει πιστευω και για μενα ειναι μονοδρομος η ξηρα τροφη,σαφως και με αλλα πραγμαα,αλλα σιγουρα ΟΧΙ μονο κοτοπουλο βραστο,που εννοειται βεβαια θα πρεπει να ειναι νεροβραστο.Χωρις λαδια,χωρις μπαχαρια ,σαλτσες ,αλατι κλπ.Αλλα ξαναλεω,ουτε κατα διαννοια ΜΟΝΟ νεροβραστο κοτοπουλο.
Εννοειται πρεπει να ρωτησεις τον κτηνιατρο σου,εμεις απο εμπειρια και με οσα ξερουμε λεμε την αποψη μας,αλλα γιατροι ΔΕΝ ειμαστε.
Παράθεση

tarampouras

Νεοφερμένος

H tarampouras έγραψε στις 17:33, 16-06-19:

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
Απλά ξηρά τροφή δεν τρώει σχεδόν καθόλου μπορεί να μείνει και δύο μέρες νηστικό και πάλι να μην φάει.
Εκτός από κοτόπουλο τι άλλο θα μπορούσα να του δώσω;
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 17:44, 16-06-19:

Όταν πήγα στο γιατρό να του κάνω εμβόλιο μου απαγόρεψε με έντονο ύφος την barf...

Δεν νομιμοποιούμαι να κρίνω τον κτηνίατρο.(Άλλωστε κι εγώ φοβάμαι την ωμοφαγία).Εύχομαι να είναι καταρτισμένος σε διατροφικά θέματα.Το λέω γιατί πολλοί γιατροί δεν είναι ψαγμένοι όσο εγώ θα ήθελα έναν ειδικό. Στο θέμα που σε απασχολεί υπάρχουν υπέρμαχοι της barf αλλά και φανατικοί πολέμιοι. Το ίδιο ισχύει και για την αποκλειστική διατροφή με ξηρά τροφή. Λένε πως οδηγεί μαθηματικά σε σοβαρές ασθένειες πχ νεφρική ανεπάρκεια.Προσωπικά ακολουθώ μεικτή διατροφή. Ποιοτική ξηρά τροφή και βραστό κοτόπουλο με λίγο ρύζι. Το γατάκι είναι μικρό και δεν πρέπει να μένει νηστικό. Δώσε του κοτόπουλο ανάλατο αλλά όχι αποκλειστικά. Εγώ όταν το βράζω το αφήνω με λίγο ζουμί και τους το δίνω. Το κατασπαράζουν. Στα επόμενα γεύματα το ανακατεύω με κροκέτες. Κάποια γεύματα είναι αποκλειστικά ξηρά τροφή. Μέχρι στιγμής είμαστε υγιέστατοι.
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 18:04, 16-06-19:

Εκτός από κοτόπουλο τι άλλο θα μπορούσα να του δώσω;
Μπορείς να του βράζεις μοσχάρι η' ψαράκι. Να το δίνεις με το ζουμί για να κρατάει τα θρεπτικά συστατικά και κυρίως την ταυρίνη. Και το βράσιμο σε χαμηλή φωτιά και όχι πολύ ώρα.Ανακάτεψε το και με ξηρά τροφή. Το βράδυ να του αφήνεις στο μπωλάκι διαθέσιμη ξηρά τροφή.Θεωρώ ότι θα μπει σε ένα πρόγραμμα που αυτό θα είναι σωστά χορτασμένο και εσύ ευχαριστημένη.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 16-06-19 στις 23:51.
Παράθεση

tarampouras

Νεοφερμένος

H tarampouras έγραψε στις 21:16, 16-06-19:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις
Θα δοκιμάσω το μαγειρευτό φαγητό γιατί με τα άλλα δεν είδα αποτελέσματα.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:23, 16-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από tarampouras
Καλη μου φιλη,ΜΟΝΟ μαγειρευτο φαγητο ,ειναι ανεπαρκης τροφη. Την ταυρινη που θα την βρει;
Για να θρεφεις το γατι σου μονο με μαγειρευτο φαγητο θελει πολυ ψαξιμο ,για να μπορει να παιρνει ολα τα θρεπτικα συστατικα που χρειαζεται.
Δες εδω.
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 21:56, 16-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από tarampouras
Η γάτα είναι μικρή και η ασιτία μπορεί να της δημιουργήσει προβλήματα που θα φανούν σε βάθος χρόνου. Θέλει προσοχή το μαγειρευτό φαγητό για να μην καταστρέφεται η ταυρίνη. Η ταυρίνη είναι αμινοξύ που τα φυτοφάγα και τα παμφάγα όπως ο άνθρωπος το συνθέτουν ενδογενώς. Τα αιλουροειδή έχουν χάσει αυτή την ικανότητα γιατί τη βρίσκουν άφθονη στα θηράματα.Πλούσια σε ταυρίνη είναι το μοσχάρι αλλά και το μπούτι κοτόπουλο και τα ψάρια. Χάνεται όμως μεγάλη ποσότητα στο μαγείρεμα. Πρέπει να κρατάς το ζουμί. Επίσης μπορείς να προσθέτεις ταυρίνη.Δεν είναι ακριβή. Αλλά πιο εύκολο είναι να προσθέτεις κροκέτες. Πρέπει να τρώει και ξηρά τροφή. Έτσι είσαι πιο σίγουρη και είναι βολική λύση σε ταξίδια,διακοπές κτλ.
Παράθεση

tarampouras

Νεοφερμένος

H tarampouras έγραψε στις 22:00, 16-06-19:

Θα μπορούσα να προσθέσω ξηρά τροφή στο μαγειρευτό φαγητό μήπως τον ξεγελάσω;
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 22:18, 16-06-19:

Ασφαλώς και μπορείς. Εγώ το κάνω συνέχεια όπως είπα και στα προηγούμενα μηνύματα. Δεν είναι λογική ξεγελάσματος για μένα. Είναι τρόπος να είμαι σίγουρος ότι τρέφονται σωστά με το μικρότερο δυνατό ρίσκο.
Παράθεση

Ollie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ollie
H Ollie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Ollie έγραψε στις 23:31, 26-06-19:

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη... Πόσο πιστεύετε πως πρέπει να τρώει το γατάκι μου από άποψη συχνότητας και ποσότητας σε κονσέρβα; Οι οδηγίες γράφουν κάτι περίεργες ποσότητες πχ: 11/23 και δεν βγάζω άκρη. Το γατάκι μου είναι 1,5 μηνός περίπου και λιγότερο από ένα κιλό... εγώ συνήθως του βάζω μια κονσερβίτσα kitten ανα μέρα χωρισμένη σε πρωινό,μεσημεριανό και βραδινό.
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 07:01, 27-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Ollie
Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη... Πόσο πιστεύετε πως πρέπει να τρώει το γατάκι μου από άποψη συχνότητας και ποσότητας σε κονσέρβα; Οι οδηγίες γράφουν κάτι περίεργες ποσότητες πχ: 11/23 και δεν βγάζω άκρη. Το γατάκι μου είναι 1,5 μηνός περίπου και λιγότερο από ένα κιλό... εγώ συνήθως του βάζω μια κονσερβίτσα kitten ανα μέρα χωρισμένη σε πρωινό,μεσημεριανό και βραδινό.

Κάθε μάρκα/ σειρά έχει διαφορετική συνιστώμενη ημερήσια ποσότητα ανάλογα με το βάρος της γάτας. Η συνιστώμενη ποσότητα αποτελεί και δείκτη ποιότητας της τροφής (δηλαδή σε γενικές γραμμές όσο πιο καλή η τροφή τόσο μικρότερη συνιστώμενη ποσότητα έχει). Στα γατάκια μέχρι τη στείρωση δε χρειάζεται να σε ανησυχεί μη φάνε παραπάνω από όσο πρέπει, μπορείς να τους δίνεις όσο βλέπεις ότι τραβάει η όρεξή τους.
Παράθεση

Ollie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ollie
H Ollie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Ollie έγραψε στις 20:22, 27-06-19:

Ευχαριστώ πολύ Kalypso!!! ❤️
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους