Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,943 εγγεγραμμένα μέλη και 717,841 μηνύματα σε 22,437 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 371 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γρατζουνάει και δαγκώνει!

ΜαριαΑλ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΜαριαΑλ
H ΜαριαΑλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ΜαριαΑλ έγραψε στις 16:13, 02-11-15:

Καλησπέρα σας,
Το πρόβλημα μου είναι το εξής: Πριν ένα μήνα βρήκα ένα θηλυκό γατάκι περίπου 2 μηνών και το έχω στο διαμέρισμα μου. Το δυσάρεστο είναι ότι έχει στιγμές που -παίζοντας θεωρώ- επιτίθεται στα χέρια μου και στο πρόσωπο μου όταν είμαι χαμηλά (κάθομαι στον καναπέ ή είμαι ξαπλωμένη). Μάλιστα όσο το απομακρύνω τόσο πιο πολύ αγριεύει. Από την αρχή απέφευγα να παίζει με τα χέρια μου, απλά του τραβούσα πράγματα για να τα κυνηγάει. Και αυτή την στιγμή τα χέρια μου είναι καταγρατζουνισμένα, έχει αδυναμία στο μπράτσο μου. Φοβάμαι ότι δεν θα γλυτώσω τις γρατζουνιές και στο πρόσωπο .Του έχω παιχνίδια για να εκτονώνεται αλλά ιδιαίτερα το βράδυ βγάζει επιθετικότητα.
Τι μπορώ να κάνω για να σταματήσει αυτή την συμπεριφορά?
Δεν αφήνει και καλώδιο για καλώδιο αλλά αυτό το αντιπαρέρχομαι!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Soularas (Θανάσης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Soularas
Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O Soularas έγραψε στις 16:56, 02-11-15:

Καλησπέρα η γάτα δυστυχώς μαθαίνει από την μητέρα της να μην δαγκώνει δυνατά στο παιχνίδι. Επειδή το βρήκες μόνο του λογικά το είχε παρατήσει η μαμά του η χάθηκε από αυτή μικρό.Μπορείς για αρχή να του κόψεις τα νυχάκια με ένα νυχοκόπτη πρόσεχε όχι βαθιά.Επίσης όταν παίζεται και γίνεται επιθετικό άθελα του μπορείς να του δίνεις ένα ελαφρύ χτυπηματάκι με το δάχτυλο σου στην μυτούλα του και να απομακρύνεσαι ή να το ψεκάζεις με λίγο νεράκι όταν αγριεύει μέχρι να μάθει και τρίτος τρόπος να κουνάς ένα σπιρτόκουτο με κέρματα δίπλα του όταν αγριεύει για να σταματάει.Ελπίζω να βοηθήσει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΜαριαΑλ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΜαριαΑλ
H ΜαριαΑλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ΜαριαΑλ έγραψε στις 17:44, 02-11-15:

Σε ευχαριστώ! Ελπίζω...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,444 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:04, 02-11-15:

Το γατάκι είναι πολύ φυσιολογικό στην ηλικία που είναι (μόλις 2 μηνών) να είναι γεμάτο ενέργεια την οποία φροντίζει να εκτονώσει δυστυχώς με"θύμα"τα χέρια σου. Λίγο-πολύ όλοι όσοι έχουμε γατιά έχουμε περάσει από αυτή τη φάση και δεν υπάρχουν χέρια που βγήκαν εντελώς αλώβητα.
Είτε δαγκωνιές, είτε γρατζουνιές, τα αποτυπώματα είναι αναπόφευκτα. Τι μπορείς να κάνεις? Βασικά,όσο μπορείς το γατάκι να μένει απασχολημένο με παιχνίδια, ιδιαίτερα λούτρινα για να ξεσπάει εκεί το περίσσευμα ενέργειας που διαθέτει. Από την άλλη μπορείς κάθε φορά που έρχεται πάνω σου με άγριες διαθέσεις, να του χτυπάς με τα δάχτυλά σου ελαφρά τη μυτούλα, όπως πριν είπε κι ο Θανάσης, όπως θα έκανε και η μαμά-γάτα αν είχε την ευκαιρία να το εκπαιδεύσει πράγμα που θα οδηγούσε σε μια πιο "ομαλή" κοινωνικοποίηση.

Ονυχοδρόμιο, απαραίτητο για να ακονίζει εκεί τα νυχάκια, του έχεις διαθέσιμο? Θα το μάθεις να το κάνει, πιάνοντας απαλά τα δυο μπροστινά του ποδαράκια και μιμούμενη το ακόνισμα που κάνουν τα γατιά, πιστεύω πρόθυμα θα σε ακολουθήσει από μόνο του. Έτσι έκανα κι εγώ στην Τέρψη μου, και μάλιστα την επιβράβευα με μια λιχουδιά κάθε φορά που το έκανε(άσχετο αν πλέον έμαθε όταν πεινάει να πηγαίνει να ακονίζει τα νύχια εκεί για να μου δείξει οτι περιμένει το φαγητό της)

Παράλληλα την επόμενη φορά που θα επισκεφτείτε τον κτηνίατρο, ζήτησέ του να του κόψει τα νυχάκια (καλό είναι η πρώτη φορά να γίνεται από τον γιατρό, προκειμένουν να μη κόψεις κατά λάθος αιμοφόρα αγγεία και του προξενήσεις αιμορραγία) κι ύστερα μπορείς κι εσύ να μάθεις να το κάνεις από μόνη σου (δεν είναι καθόλου νωρίς να συνηθίσει), δες εδώ πώς.
Κι εγώ τη δική μου από αυτή την ηλικία την εξοικείωσα με το κόψιμο των νυχιών που της κάνω από μόνη μου.

Υπομονή λοιπόν, τα καλά τα νέα είναι οτι θα περάσει κι αυτή η ηλικία της υπερ-κινητικότητας και σιγά σιγά θα ηρεμίσει κατά πολύ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 02-11-15 στις 20:08. Αιτία: ορθογραφικό
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 21:10, 01-11-18:

Tο νεο γατακι που απεκτησα ειναι παιχνιδιαρικο, συνεχεια τρεχει αποδω κα αποκει, δαγκωνει ομως τα χερια κ τα ποδια κ το προσωπο αυτο σε ενα βαθμο ειναι θσιολογικο αλλα ειναι πολυ ενοχλητικο, να σου δαγκωνει τα ποδια, τι κανετε εσεις ποια ειναι η σωστη αντιμετωπιση? ευχαριστω
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannisvitara : 01-11-18 στις 21:28.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,298 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:58, 01-11-18:

Αρχική Δημοσίευση από giannisvitara
Tο νεο γατακι που απεκτησα ειναι παιχνιδιαρικο, συνεχεια τρεχει αποδω κα αποκει, δαγκωνει ομως τα χερια κ τα ποδια κ το προσωπο αυτο σε ενα βαθμο ειναι θσιολογικο αλλα ειναι πολυ ενοχλητικο, να σου δαγκωνει τα ποδια, τι κανετε εσεις ποια ειναι η σωστη αντιμετωπιση? ευχαριστω

Καλησπερα φιλε μου και να χαιρεσαι το νεο ζουζουνακι σου!
Καταρχην να πουμε οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο,διοτι ετσι,με αυτον τον τροπο τα νεα γατακια μαθαινουν τις δινατοτητες τους και γινονται σωστες γατες! Ειναι αναποφευκτο.Μεσα απο το παιχνιδι,που σε φυσιολογικες συνθηκες θα το εκαναν με την μαμα και τα αδελφακια τους...το κανουν με εμας.Τωρα γνωριζουν τον κοσμο,και μεσα απο το παιχνιδι που περιλαμβανει ΚΑΙ το δαγκωμα,μαθαινουν τις δυνατοτητες τους κλπ.
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι καταρχην αν προλαβει και σε αρπαξει,να μην τραβηξεις αποτομα το χερι σου,μεγα λαθος αυτο,το μονο που καταφερνουμε ειναι εμεις να πληγωθουμε,απλα να κανεις ενα ηχο δυνατο και αποτομο ή με το αλλο χερι να αποσπασεις την προσοχη του.Πχ,βαλε το χερι σου στο σβερκο του να το χαιδεψεις,αυτο θα αποσπασει την προσοχη του απο το δαγκωμα.Αυτο θα ατονισει και ετσι θα παρεις το χερι χωρις να πληγωθεις.Αντιστοιχα και στα ποδια το ιδιο ισχυει.Επισης...παρτε του καταλληλα μπουμπακια,ποντικακια,κλπ για να μασουλαει αυτα και οχι εσας.
Και παλι να το χαιρεσαι.Λιγη υπομονη θελει τωρα που ειναι μωρουδακι,διοτι ειναι απολυτα φυσιολογικο ολο αυτο,και καταλληλες κινησεις και ολα καλα θα πανε.
Παράθεση

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 21:39, 21-11-18:

Ηδη πηρα κατι ποντικακια κ πιανει αυτα κ τα μασουλαει, δεν εχει σταματησει το δαγκωμα ειναι λιγοτερο, μαθαινει μεσα απο την τεχνικη αυτη να ειναι πιο μαλακο οπως ανεφερες. ty
Παράθεση

Fil14

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fil14
H Fil14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Fil14 έγραψε στις 09:55, 03-05-19:

Καλημέρα έχω ένα γατάκι 2 μηνών.. Στο παιχνίδι και στην χαρά της όμως μας δαγκώνει συνέχεια.. Τι μπορώ να κάνω για να το σταματήσει;;
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 884 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 22:34, 03-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από Fil14
Καλημέρα έχω ένα γατάκι 2 μηνών.. Στο παιχνίδι και στην χαρά της όμως μας δαγκώνει συνέχεια.. Τι μπορώ να κάνω για να το σταματήσει;;
Καλησπέρα και Χριστός ανέστη... Δεν θα αφήνεις να παίζει με το χέρι σου... Να κρατάς παιχνιδάκια που έχουν κορδόνια έτσι ώστε να τα κυνηγά και να μην σας δαγκώνει...
Επίσης, όταν σε δαγκώνει θα λες σταθερά ΌΧΙ, βγάζοντας μια κραυγουλα (όπως κάνουν αυτά όταν πονάνε παίζοντας) και αν συνεχίσει το δάγκωμα θα σταματάς επιτόπου το παιχνίδι και θα φεύγεις αφήνοντας το μόνο για λίγη ώρα...
Μπορείς επίσης την στιγμή που δαγκώνει να φυσας απαλά στο πρόσωπο του για να σταματήσει...
Ποτέ όμως δεν θα το μαλώσεις με ξύλο, και με τίποτα δεν θα τραβήξεις το χέρι σου εκείνη την στιγμή... Θα το πάρει σαν παιχνίδι και θα συνεχίσει πιο δυνατά...
Μία λύση καλή, αν υπάρχει δυνατότητα, εινσι να υιοθετήσεις ένα ακόμα γατάκι στην ίδια ηλικία... Θα παίζουν μεταξύ τους και θα ηρεμήσουν τα χέρια και τα πόδια σου από γρατσουνιές και δαγκωνιές

Είναι πολύ μικρό σε ηλικία και αν απομακρυνθηκε νωρίς από την μαμά του και τα αδελφάκια του δεν έχει κοινωνικοποιηθει ακόμα οπότε χρειάζεται μεγάλη υπομονή και προσπάθεια από μέρους σου να μάθει να παίζει σωστά χωρίς να σας πονά...

Καλή επιτυχία
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 03-05-19 στις 22:38.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,444 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:42, 03-05-19:

Αυτό που κατ'αρχάς είναι κάτι που να ΜΗΝ κάνεις. Δηλαδή να μη προσφέρεις ΠΟΤΕ σκέτα και μόνα τα χέρια σου για παιχνίδι.
Πάντα θα κρατάς ένα ραβδάκι στην άκρη του οποίου θα έχει ένα ελαφρύ παιχνιδάκι (π.χ. ένα φτερό ή ένα μικροσκοπικό λούτρινο ποντικάκι) και θα το κουνάς, θα το βλέπει και θα το δαγκώνει.
Αν παραταύτα κάνει να δαγκώσει χέρι, θα του λες απότομα ΜΗ και θα φεύγεις, σταματώντας το παιχνίδι μαζί του.

Δυστυχώς είναι σύνηθες φαινόμενο, τα γατάκια που αποκόπηκαν νωρίς από τη φυσική τους μητέρα, πριν εκείνη προλάβει να τα εκπαιδεύσει, να έχουν την τάση να δαγκώνουν και αυτή η τάση να τα συνοδεύει και στην ενήλικη ζωή τους. Παραταύτα. μπορείς να περιορίσεις σημαντικά αυτή του τη συνήθεια και βέβαια βρίσκεται και στην πλέον κατάλληλη ηλικία για να του μάθεις τι να μην κάνει.

Τέλος, μη ξεχνάς οτι τώρα ακόμα βγάζει δοντάκια κι είναι ένας ακόμα λόγος που έχει την ανάγκη να δαγκώνει. Επειδή κι η δική μου είχε το ίδιο θέμα όταν ήταν σε αυτή την ηλικία, βρήκα μια καλή λύση στα χερούλια από πεπιεσμένο χαρτί που αποσπούσα από χάρτινες τσάντες τύπου Zara. Της τα έδινα και επειδή πιθανόν της θύμιζαν μικρά φιδάκια, τα γράπωνε και απασχολούνταν ώρα στο να ασκεί σ'αυτά, τα δοντάκια της.

Παράθεση

penny--li

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη penny--li
H penny--li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H penny--li έγραψε στις 22:25, 07-06-19:

Γεια σε όλους!
Κι εγω πρόσφατα απέκτησα ένα γατάκι 2.5 μηνων. Με έχει τρελάνει στο δάγκωμα και το γρςτζουνισμα. Εν τω μτξ με τα παιχνίδια που της πηρα καπως σταμάτησε να ασχολείται με τα χέρια αλλα είναι κάτι βράδια που πραγματικά κάνει attack πανω στα χέρια να δαγκώσει με μανία. Μέχρι και από το λαιμό το έπιασα οπως η μαμα του για να το ακινητοποιησω για λίγα δευτερόλεπτα και αυτό άρχισε να κάνει χχχ αγριεμένο. Πωωωββ!! Ελπιζω να ηρεμησει... το catnip οντως τα χαλαρώνει;;
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 884 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 09:57, 08-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από penny--li
Γεια σε όλους!
Κι εγω πρόσφατα απέκτησα ένα γατάκι 2.5 μηνων. Με έχει τρελάνει στο δάγκωμα και το γρςτζουνισμα. Εν τω μτξ με τα παιχνίδια που της πηρα καπως σταμάτησε να ασχολείται με τα χέρια αλλα είναι κάτι βράδια που πραγματικά κάνει attack πανω στα χέρια να δαγκώσει με μανία. Μέχρι και από το λαιμό το έπιασα οπως η μαμα του για να το ακινητοποιησω για λίγα δευτερόλεπτα και αυτό άρχισε να κάνει χχχ αγριεμένο. Πωωωββ!! Ελπιζω να ηρεμησει... το catnip οντως τα χαλαρώνει;;
Καλημέρα penny....
Δυστυχώς τα γατάκια που αποχωριστηκαν νωρίς την μαμά τους και τα αδελφάκια τους δεν κοινωνικοποιουνται σωστά.. Και η ηλικία από 2 έως 3 μηνών εινσι πολυ σημαντική για να μάθουν κάποια πράγματα και φυσικά για να μη δαγκώνουν ή γρατσουνουν... Επιπλέον αρχίζουν να βγάζουν τα πρώτα δοντάκια τους και είναι μέσα στην ενέργεια αφού θέλουν να παίζουν συνεχώς... Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να κάνουν attack όπου βρουν καθαρά για παιχνίδι... Και σε αυτήν την ηλικία έχουν μια μανία με τα χέρια, πόδια, κεφάλι και μαλλιά....

Αυτό πιυ πρέπει να κάνεις εσύ - ελπίζοντας πως θα μάθει σιγά σιγά, γιατί είναι και ανάλογα το χαρακτήρα της γάτας - είναι ΚΆΘΕ ΦΟΡΆ που όρμα στα χέρια σου να λες δυνατά και σταθερά ΌΧΙ χωρίς όμως να τραβάς το χέρι σου... Μια δυνατή κραυγή, ένα αουτς τόσο όσο να σταματήσει ακαριαία και ύστερα παίρνεις το χέρι.. Ποτέ όσο το δαγκώνει γθατι θα το παίρνει σαν παιχνίδι και θα συνεχίζει πιο δυνατά... Υστερα θα σηκώνεσαι και θα φεύγεις αφήνοντας το μόνο....
Μπορείς επίσης να το φυσήξεις απαλά στο πρόσωπο... Θα δεις πως θα σαστισει και θα αφήσει το χέρι σου.. Τότε το τραβάς με ήρεμες κινήσεις (το χέρι) και φευγεις αμέσως...
Αυτο το βοηθάει να μάθει πως όταν πάνω στο παιχνίδι δαγκώνει δυνατά κάνοντας τον άλλον να πονάει το παιχνίδι ΣΤΑΜΆΤΑ ΆΜΕΣΑ.... 5-10 φορές να μείνει απορημένο "γιατί καλέ στοπ το παιχνίδι εκεί που έπαιζα τρελά!!!" θα παρει το μήνυμα και θα ειναι πιο προσεχτικο...

Η άλλη λύση είναι να υιοθετήσεις 1 ακόμη γατάκι στην ίδια ηλικία... Θα παίζουν μεταξύ τους, θα μάθουν και εσύ θα ησυχασεις

Καλή επιτυχια
Παράθεση

penny--li

Νεοφερμένος

H penny--li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H penny--li έγραψε στις 10:13, 08-06-19:

Δήμητρα σ ευχαριστώ για τις συμβουλές!! Προσπαθώ...
Αυτό για το δεύτερο γατάκι το έχω σκεφτεί, αν και δεν ξέρω αν ένα δυάρι διαμέρισμα τους δίνει επαρκή χώρο.
Ελπίζω να πάει καλύτερα η διαπαιδαγώγηση.

Καλό Σαβ/κο!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 12:02, 08-06-19:

Δήμητρα σ ευχαριστώ για τις συμβουλές!! Προσπαθώ...
Αυτό για το δεύτερο γατάκι το έχω σκεφτεί, αν και δεν ξέρω αν ένα δυάρι διαμέρισμα τους δίνει επαρκή χώρο.
Ελπίζω να πάει καλύτερα η διαπαιδαγώγηση.

Καλό Σαβ/κο!
Ευχομαι και ελπίζω να πιάσουν τα κόλπα (στον πρώτο μου γάτο δεν έπιασαν ποτέ )...

Πάντως στο δυάρι μια χαρά χώρο θα έχουν τα δύο τους... - σε περίπτωση που το αποφασίσεις.. Τώρα που είναι και μικρά θα είναι ακόμα πιο εύκολα να τα βρουν μεταξύ τους.. Και θα δεις πόσο Χαρούμενα θα είναι που θα έχουν παρέα.. Μην νομίζεις, αρέσει στις γάτες η παρέα...

Καλό Σαββατοκύριακο...
Παράθεση

penny--li

Νεοφερμένος

H penny--li έγραψε στις 07:13, 18-06-19:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Με τη μικρή αρχίζουμε και τα πηγαίνουμε πολύ καλά!! Έχει ηρεμήσει αρκετά, γίνεται όλο και πιο χαδιάρα και τρυφερή & μόνο όταν παίζει δαγκώνει αλλά γρήγορα της αποσπώ την προσοχή με παιχνίδια ή απλά φεύγω από το δωμάτιο και σταματά!
Αυτό που παρατήρησα χθες που ήρθε μια φίλη μου σπίτι η οποία έχει γάτα, ήταν ότι η μικρή άρχισε να κάνει συριγμούς από την κοιλιά, οπότε η κοπέλα πήγαινε να την χαϊδέψει & έκανε το χαρακτηριστικό χχχχ με κατεβασμένα αυτιά. Με πολλή υπομονή & πολλά παιχνίδια ενιωσε πιο άνετα μαζί της..
Αυτό το έχει ξανακάνει τόσο έντονα μόνο στον κτηνίατρο! Μιλάμε είναι σαν να μεταμορφώνεται σε πούμα!
Πιστεύω ότι έχει κακοποιηθεί από άλλη γάτα για να το κάνει μόνο σε 2 άτομα που έχουν έντονες μυρωδιές γάτας επάνω τους.
Την άλλη βδομάδα έχουμε εμβόλιο πάλι & αγχώνομαι ότι δε θα κάτσει... Δεν ξέρω πώς μπορεί να το ξεπεράσει αυτό!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 08:20, 18-06-19:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Με τη μικρή αρχίζουμε και τα πηγαίνουμε πολύ καλά!! Έχει ηρεμήσει αρκετά, γίνεται όλο και πιο χαδιάρα και τρυφερή & μόνο όταν παίζει δαγκώνει αλλά γρήγορα της αποσπώ την προσοχή με παιχνίδια ή απλά φεύγω από το δωμάτιο και σταματά!
Αυτό που παρατήρησα χθες που ήρθε μια φίλη μου σπίτι η οποία έχει γάτα, ήταν ότι η μικρή άρχισε να κάνει συριγμούς από την κοιλιά, οπότε η κοπέλα πήγαινε να την χαϊδέψει & έκανε το χαρακτηριστικό χχχχ με κατεβασμένα αυτιά. Με πολλή υπομονή & πολλά παιχνίδια ενιωσε πιο άνετα μαζί της..
Αυτό το έχει ξανακάνει τόσο έντονα μόνο στον κτηνίατρο! Μιλάμε είναι σαν να μεταμορφώνεται σε πούμα!
Πιστεύω ότι έχει κακοποιηθεί από άλλη γάτα για να το κάνει μόνο σε 2 άτομα που έχουν έντονες μυρωδιές γάτας επάνω τους.
Την άλλη βδομάδα έχουμε εμβόλιο πάλι & αγχώνομαι ότι δε θα κάτσει... Δεν ξέρω πώς μπορεί να το ξεπεράσει αυτό!
Καλημέρα πεννυ.... Φαίνεται λοιπόν πως τα κόλπα πιάνουν στην μικρή σου

Είναι πάρα πολλά τα γατιά που μόλις μυρισουν άλλη γάτα πάνω σε άνθρωπο κάνουν σαν τρελά.. Ίσως έχει να κάνει με το χαρακτήρα τους... Η αλήθεια είναι ότι προσωπικά δεν το έχω αντιμετωπίσει με τις δικές μου όποτε κάποια συμβουλή δεν έχω δυστυχώς... Πιστεύω πως μεγαλώνοντας ίσως είναι πιο δεκτική σε αυτές τις μυρωδιές...

Όσον αφορά στην επίσκεψη στον κτηνίατρο σε νιώθω γιατί ο πρώτος μου γάτος γινόταν τίγρης σε τέτοιο βαθμό που δεν μπορούσα ούτε εγώ να τον πιάσω... Ο μόνος τρόπος να το ξεπεράσει ίσως είναι να του μιλάς όσο πιο σιγά και ήρεμα γίνεται όταν βρίσκεται στο γιατρό... Σίγουρα φοβάται οπότε εσύ θα πρέπει με τις κινήσεις σου να τον ηρεμείς και να του δείχνεις πως δεν υπάρχει κανένας λόγος να νιώθει φόβο...
Παράθεση

penny--li

Νεοφερμένος

H penny--li έγραψε στις 08:44, 18-06-19:

Γεια σου Δήμητρα,

Σ ευχαριστώ πολύ! Αυτό θα προσπαθήσω να κάνω... θα δούμε πώς θα πάει την άλλη βδομάδα.
Ελπίζω να την ηρεμήσω! Θα έχω και τροφή μαζί μου για να την επιβραβεύσω μόλις τελειώσουμε με το εμβόλιο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Aleksa, dimitradra, eleni236, PanosGrs

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους