Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,943 εγγεγραμμένα μέλη και 717,817 μηνύματα σε 22,430 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 325 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς να πείσω τη μαμά μου να την κρατήσουμε;

Italian dream... (Βιβή)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Italian dream...
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 13:40, 19-09-13:

Προχθες βρηκα την πριγκιπισσα μου στο δρομο, 1,5 μηνων ζουζουνακι, και την μαζεψαμε... Την φτιαξαμε ενα πολυ ωραιο σπιτακι στο μπαλκονι, της βαλαμε κουβερτουλα ζεστα μπουκαλια με νερο, της δωσαμε γαλατακι και μια κονσερβα με τονο και την εχουμε βασιλισσα... Η μαμα μου ομως απο την ωρα που το ειδε ειανι ανενδοτη, μου ειπε αν θελω να το κρατησω να το κανω εξω απο το σπιτι... Ποιό έξω, που μενουμε σε πολυκατοικια?? Σημερα την πηγαμε και στον κτηνιατρο, ειναι υγιεστατη η μικρουλα, δεν εχει τιποτα και μετα απο την παστουλα που της εδωσε για τα παρασιτα εχει γινει κανονικα μελος του σπιτιου!! Η μαμα μου ομως ακομα ειναι ανενδοτη... Δεν ξερω γιατι.. Ειναι υγιεστατο, παρα πολυ ησυχο (οπου την αφηνεις καθεται), δεν τα κανει πανω του, δεν λερωνει και το μονο που κοστιζει ειναι 2 φλυτζανακια γαλα και 2 κονσερβες την ημερα!! Τα λεφτα τα βαζουμε ομαδικα εγω και η παρεα μου που το βρηκαμε, οποτε βγαινει γυρω στα 5-6 ευρω ο καθενας για τα εμβολια.. Τι να κανω?? Στο δρομο δεν υπαρχει περιπτωση να την ξανα αφησω, και κανενας αλλος δεν μπορει να την κρατησει.. Δεν μου παει η καρδια να το δωσω παλι, εχει γιενι κομματι μου πλεον... Εχει κανενας καμια ιδεα -οτιδηποτε!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CAM00096.jpg
Εμφανίσεις:  131
Μέγεθος:  318,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CAM00097.jpg
Εμφανίσεις:  114
Μέγεθος:  324,7 KB  
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 14:50, 19-09-13:

Καταρχήν μπράβο σε σένα και σε όλους τους φίλους σου που σκεφτήκατε να δίνετε το χαρτζηλίκι σας γι αυτό το πλασματάκι!! μπορεί να μην το καταλαβαίνετε τώρα, είστε παιδιά, αλλά αυτό που κάνετε είναι πολύ σπουδαίο και χαίρομαι πολύ!!
Η μικρούλα είναι μια κουκλίτσα και είναι κρίμα να μείνει στο δρόμο....τα γατάκια πραγματικά είναι "αθόρυβα" στο σπίτι και δημιουργούν ελάχιστη φασαρία και αυτή είναι καλοδεχούμενη!!
Καθ'ότι υπήρξα πάντα φιλόζωη από μικρή και η μαμά μου δεν ήθελε με τίποτα τα ζώα που μάζευα....ένας ήταν ο τρόπος για να την πείσω....η αποφασιστικότητά μου!!! Της εξηγούσα ότι για μένα είναι πολύ σημαντικό και πως δεν μπορεί να γίνει βήμα πίσω....και πως το ζώο φυσικά θα ήταν αποκλειστικά δική μου ευθύνη. Ε περνούσα λίγο μια αναμπουμπούλα αλλά σχεδόν πάντα κέρδιζα!
Πιστεύω όμως ότι και η μητέρα σου σιγά σιγά θα το συνηθίσει...να μην σου πω πως θα το αγαπήσει τρελά, ειδικά άμα αρχίσει να της χαιδεύεται.... οι γάτες δεν χρειάζονται βόλτα, είναι σχετικά ανεξάρτητες οπότε δεν θα την πειράξει τελικά να μένει μαζί σας. Το καλοκαίρι μαδάνε είανι η αλήθεια αλλά επειδή δεν υπάρχουν χαλιά το κακό είναι "μικρό". Αυτό όμως δεν χρειάζεται να το πεις από τώρα.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και η μικρούλα να μείνει μαζί σας!!!

Υ.Γ. ξέχασα να σου πω....μπορείς να της πάρεις και ξηρά τροφή σε συνδυασμό με την κονσέρβα οπότε όλα θα είναι ακόμη πιο εύκολα! Το εμβόλιο αρχικά είναι δύο φορές αλλά μετά θα γίνεται μια φορά το χρόνο. Οπότε το κόστος είναι ελάχιστο ουσιαστικά για ένα ζώο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 15:03, 19-09-13:

συμφωνω α΄πολυτα με την προλαλησασα Να μην κανεις βημα πισω..και απ την στιγμη που εξοδα και γενικα την φροντιδα της την εχεις αναλαβει και δεν θα επιβαρυνεις την μαμα δεν μπορει να την διωξει...βεβαια παρτην με το καλο αλλα να της πεις η φροντιδα και τα λεφτα δικα μου αρα..βαλε την σιγα σιγα και στο πνευμα οτι οι γατες ειναι καθαρα ζωα δεν ενοχλουν δεν εχουν απαιτησεις πολλες, σκοτωνουν και τα εντομα κατσαριδες κτλππιασε την και στο φιλοτιμο οτι εκανες το σωστο και μια πολυ καλη πραξη και οτι αυτο που σου λεει να την αφησεις μωρο στο δρομο ειναι λαθος και οτι θα την πατησει κανα αυτοκινητο θα την φαει κανας σκυλος(οπως απειρα γατακια εχω βρει κατα καιρους σε παρκο στην γειτονια μου καποιες φορες ειναι και σπιτικοι σκυλοι που τους ενθαρυνουν!! τ αφεντικα τους)και στο τελος ριξε και λιγο δακρυ κανε κ οτι δεν πεινας απ την στεναχωρια...ειμαι και λιγο υπερβολικη αλλα το γατακι πρεπει να μεινει παρεπιπτοντως ειναι μια κουκλα...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Νεοφερμένος

H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 15:11, 19-09-13:

Ευχαριστω παρα πολυ, μαλλον αυτο θα κανω, θα την πριξω θα την πριξω, θα της κακοφανει στην αρχη αλλα δεν θα της αφησω περιθωρια να αντιδρασει Στο κατω κατω μια ζωουλα σωζω, δεν κανω κανενα φοβερο εγκλημα.. Και δεν της εφερα κανενα σκυλι να ξεσηκωνει τον κοσμο και να θελει βολτες χαδια κλπ, μια αθορυβη (και λιγο περιεργη βεβαια) γατα της εφερα!! Αυτο με τις τριχες δεν θα το πω, Παναγια μου, θα εχει διωξει την γατα πριν καν τελειωσω...
Ευχαριστω παρα πολυ παντως, και για τις πληροφοριες και για την υποστηριξη

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lilian22111

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lilian22111
H lilian22111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H lilian22111 έγραψε στις 17:51, 19-09-13:

Εξηγησε στη μαμα σου ποσο χαρα και ευτυχια σου δινει αυτο το πλασματακι και ποσο ασχημα θα αισθανθεις με τυχον απομακρυνση της απο το σπιτι και ισως και απωλεια της αν ζει το γατακι στη βεραντα η στον κηπο. Σιγουρα η μαμα σου δεν θα θελει να σε βλεπει να στεναχωριεσαι. Εμενα τα παιδια μου μεγαλωσαν με μια γατα στο σπιτι και μοιραζονταν το κρεβατι τους και το μαξιλαρι τους. Τωρα ειναι φοιτητες και εγω εχω δυο γατες στο σπιτι μεσα. Ειναι υπεροχη η σχεση που αναπτυσεται με αυτα τα πλασματακια.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 14:54, 23-09-13:

Τελικά; Την κατάφερες τη μαμά;;;;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 15:04, 23-09-13:

Για πες μας.....;;; δεν μπορεί όλα τα πιο πάνω είναι αλάνθαστη συνταγή....πως πήγαν τα πράγματα;;;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Νεοφερμένος

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 21:24, 23-09-13:

Tην επεισα τελικα... Δεν της αφησα περιθωρια να πει όχι Και οχι μονο την επεισα για το μπαλκονι, αλλα την βαζω και μεσα καπου καπου Αν και νομιζω δεν επρεπε να το κανω, γιατι τωρα θελει ολο να μπαινει μεσα και καθεται ολη μερα μπροστα στην μπαλκονοπορτα σαν το σκυλο μπροστα στον ταφο του αφεντικού του..
Ειναι υπεροχη παντως!!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,435 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:39, 23-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Italian dream...
Tην επεισα τελικα... Δεν της αφησα περιθωρια να πει όχι Και οχι μονο την επεισα για το μπαλκονι, αλλα την βαζω και μεσα καπου καπου Αν και νομιζω δεν επρεπε να το κανω, γιατι τωρα θελει ολο να μπαινει μεσα και καθεται ολη μερα μπροστα στην μπαλκονοπορτα σαν το σκυλο μπροστα στον ταφο του αφεντικού του..
Ειναι υπεροχη παντως!!!
Μπράβο σου που τα κατάφερες! ΄
Σε καλό δρόμο είσαι ... Το πρώτο δύσκολο βήμα έγινε και τώρα μένει "αργά αλλά σταθερά" ν'αρχίσει το ζουζουνάκι να μένει όλο και περισσότερο μέσα. Πιστεύω θα τα καταφέρεις να μαλακώσεις λίγο τη μαμά
'Αλλωστε σύντομα θ'αρχίσει να χειμωνιάζει και το "έξω" θα είναι κρύο..
Καιρός για ζεστασιά στα σπίτια και στις καρδιές

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 09:10, 24-09-13:

Χαίρομαι πάρα πολύ και για σένα και για την μικρούλα!!! όλα θα πάνε καλά!!! έκανες πολύ καλά που το έβαλες μέσα το νινάκι....επειδή και εγώ είμαι μανούλα και έχω κοριτσάκι απλά σου λέω συμβουλευτικά ότι αν τηρείς τους κανόνες υγιεινής π.χ να πλένεις τα χέρια σου κλπ.κλπ. η μαμά σου δεν θα έχει πρόβλημα όταν δει τι χαρά σου δίνει η μικρούλα!! Επίσης να σου πω ότι δεν διατρέχεις κανέναν κίνδυνο για την υγεία σου ούτε εσύ αλλά ούτε και οι δικοί σου αν ανεβαίνει στο κρεβάτι σου. Οπότε σιγά σιγά θα γίνουν τα πράγματα όμορφα για όλους σας....ο καιρός κρυώνει λίγο - λίγο και η μικρούλα έχει την ανάγκη να είναι μαζί σας, παρεούλα σας!!! δεν καταλαβαίνει γιατί την αφήνεις έξω....θέλει να είναι μαζί σας!!! να μας λες τα νέα σας και να μας βάλεις κι άλλες φωτογραφίες να θαυμάζουμε τη μικρούλα!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 09:17, 24-09-13:

Ακριβώς όπως τα λένε οι κοπέλς μας παραπάνω είναι! Για τη μικρούλα είσαι τώρα εσύ η μανούλα της, μαζί σου θέλει να είναι και μαραζώνει που μένει έξω, χωρίς να καταλαβαίνει τον λόγο... Πιστεύω σιγά σιγά θα καταφέρεις να την έχεις περισσότερο μέσα! Κι εγώ στην αρχή, επιεδή δεν είχα ποτέ κατοικίδιο, φοβόμουν και την άφηνα στο μπαλκόνι όταν έλειπα πχ. Αλλά τελικά ούτε ζημιές κάνουν τα γλυκούλια, είναι πολύ καθαρά και κυρίως: όσο περνά ο καιρός τόσο περισσότερο τα έχουμε και μας έχουν ανάγκη... Για να μην πω κυρίως το πρώτο! Να τη χαίρεσαι τη νέα σου αγάπη λοιπόν!

Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Νεοφερμένος

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 21:27, 24-09-13:

Ευχαριστω παρα πολυ, θα βαλω εν καιρω κι αλλες φωτογραφιες, αν βρω χρονο απο το πολυ παιχνιδι και τα χαδια που δεν με αφηνει το μικρουλι να φυγω, πραγματικα ειναι χαδιαρες οι γατες αλλα οχι κι ετσι!! Ευχαριστω πολυυ

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πώς θα τον πείσω να χρησιμοποιεί την άμμο του; - Από bukowski.loves.beer
      Το θέμα έχει λάβει 36 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-12-15 στις 06:10.
    • Νέα μαμά! - Από barbara
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-04-09 στις 11:17.
    • Άρρωστη μαμά - Από myrtos
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-05-08 στις 20:48.
    • Προσπαθώ να την πείσω να πηγαίνει στην άμμο της... - Από Mici
      Το θέμα έχει λάβει 48 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-04-08 στις 20:15.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους