Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,943 εγγεγραμμένα μέλη και 717,817 μηνύματα σε 22,430 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 258 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Συμπληρώματα διατροφής

filakas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη filakas
Ο filakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O filakas έγραψε στις 02:22, 04-01-15:

Γειά σας καλή χρονιά.Φροντίζω αρκετές γάτες αλλά δυστηχώς όταν ζούν πολλά ζώα μαζί δημιουργούνται επιδημίες.
Το δικό μου πρόβλημα είναι η χρόνια γρίπη με ρινίτηδες που έχουν οι γάτες μου όπως θα διαβάσετε σε παλιότερα θέματα.
Ψάχνω να βρω συμπληρώματα φυσικά, για ενδυνάμωση του οργανισμού.Δίνω που και πού μια βιταμίνη σε πάστα στα μικρά αυτά πού είναι πιό άσχημα κυρίως.
Θέλω να αναφέρω μια πληροφορία, που έμαθα απο έναν γνωστό μου γιά ένα φυσικό βότανο που ανανεώνει-επισκευάζει τα κύταρα.Τόν ίδιο τόν έχει ωφελήσει αλλά και απο άλλες μαρτυρίες ακούγεται οτι είναι θαυματουργό. Είναι ενα μανιτάρι τό Ganoderma lucidum.Μην φανταστείτε οτι ειμαι κάποιος συνεργάτης εταιρείας για να το προωθήσω, απλά ψάχνω να βρώ κάτι αποτελεσματικό γιά ενδυνάμωση του ανοσοποιητικού για παθήσεις όπως γρίπη και ασθένειες όπου η κλασικη ιατρική δέν μπορεί να θεραπεύσει.
Έκανα μιά αναζήτηση Ganoderma lucidum for cats αλλά δεν έβγαλα κάποιο συμπέρασμα.Μήπως το γνωρίζει κάποιος και το έχει δοκιμάσει σε ζώα?
Επίσης είδα μιά διαφήμιση στην τηλεόραση για υαλουρονικό οξύ αλλά αυτό είναι γιά λίπανση αρθώσεων καί τέτοια πράγματα.
Παρακαλώ μήν μου πείτε περί εξετάσεων σε κτηνίατρους ταχουμε συζητήσει αυτά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 10:38, 04-01-15:

Το μανιτάρι αυτό δεν το ξέρω. Με μια πρώτη αναζήτηση βλέπω πως το έχουν εξετάσει κι άλλοι το θέμα ως προς την χρήση του σε ζώα, αλλά επεξεργασμένο. Για δυναμωτικό εγώ χρησιμοποιώ λάδι σολομού, έχει πολλά στα πετ σοπ. Επίσης η κτηνίατρος με είχε συμβουλεύσει να του δίνω και ελαιόλαδο, αλλά δεν το πλησίαζε κανένα γατί...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antzella

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη antzella
H antzella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H antzella έγραψε στις 21:54, 03-06-16:

Ganoderma (Reishi μανιτάρι) όπως Φυσικών Pet Care
Τα κατοικίδια ζώα σας και Ganoderma Lucidum!

Reishi / Ganoderma lucidum είναι ένα άλλο ανοσοποιητικό διεγερτικό για τα ζώα. Είναι χρήσιμο για τις αλλεργίες, ιογενείς λοιμώξεις, καρκίνος, ασθένειες Ανοσοανεπάρκειας, και Διαταραχές του ανοσοποιητικού. έχουν τα συμπληρώματα διατροφής "Ganoderma Lucidum" & "Gano Excellium» έχουν βρεθεί να είναι επωφελής σε σκύλους και γάτες με ορισμένες καρδιακές παθήσεις. Ωστόσο, δεν είναι όλα τα ζώα με καρδιακή νόσο ανταποκρίνονται σε Διατροφική συμπλήρωση, το οποίο σημαίνει ότι περαιτέρω εργασία πρέπει να γίνει για να εντοπίσει τις αιτίες της καρδιακής νόσου.

Παραδείγματα συνθηκών θεραπευτεί επιτυχώς με την ασιατική ιατρική περιλαμβάνουν: Ζώα με αρθρίτιδα, ζώα με κήλη δίσκους, και τα σκυλιά με ιδεοψυχαναγκαστικές διαταραχές που γλείφουν τον εαυτό τους μέχρι να δημιουργούν πληγές στο δέρμα. Μερικοί από τους τύπους για τους ανθρώπους που μπορεί να προσαρμοστεί για τα κατοικίδια ζώα ακολουθούν. Ganoderma Lucidum είναι ένα τονωτικό βότανο που υποστηρίζει τη λειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για υποτροπιάζουσες λοιμώξεις, καρκίνος, ασθένειες ανοσοανεπάρκειας ή προβλήματα με το ανοσοποιητικό σύστημα.

έχουν Herbal θεραπείες έχουν χρησιμοποιηθεί σε σκύλους και γάτες με βάση τα στοιχεία από τη χρήση τους στον άνθρωπο. Ερευνητής εξετάζει τα πιθανά οφέλη και τις παρενέργειες των συμπληρωμάτων από βότανα "Ganoderma Lucidum" και "Gano Excellium". Αρκετές εταιρείες εμπορίας κινεζικών βοτάνων ειδικά για τα ζώα. Οι ισχυρές θεραπευτικές ιδιότητες που περιέχονται σε ορισμένα μανιτάρια, κυρίως Maitake (Grifola frondosa), Reishi (Ganoderma Lucidum), και Shitake (Lentinula edodes). Αυτά τα φαρμακευτικά μανιτάρια παρουσιάζουν μια ποικιλία των αντι-όγκου, αντι-ιικά, Αντιφλεγμονώδη, και του ανοσοποιητικού ιδιότητες ενίσχυσης.

«Ganoderma Lucidum» είναι πλήρης, με πολυσακχαρίτες, και αντι-φλεγμονώδη για πιο υγιή αρθρώσεις και αυξημένη κινητικότητα. Είναι μια πλήρης φόρμουλα μανιτάρι φάσμα σχεδιαστεί για να υποστηρίξει την υγεία του κατοικίδιου ζώου σας. Γευτείτε-δοκιμαστεί και εγκριθεί από τα σκυλιά, γάτες και άλογα, αναμιγνύεται εύκολα με υγρή τροφή. Για χρόνια, Μύκητες έχει εφοδιάσει τις προετοιμασίες μανιτάρι στους πελάτες για τα κατοικίδια ζώα τους για κάθε περίπτωση χωριστά. Πελάτες με τα κατοικίδια ζώα που είχαν διαγνωστεί με μια ποικιλία από προβλήματα υγείας θα επικοινωνήσετε μαζί μας μετά μιλώντας με τον κτηνίατρό τους ή άλλους ικανοποιημένους πελάτες. Υγιή κατοικίδια ζώα και ευτυχείς ιδιοκτήτες συνεχίζει να αυξάνεται, και τώρα έχουμε αποφασίσει να κάνει μερικές από τις πιο δημοφιλείς τύπους μανιταριών μας για τα κατοικίδια ζώα διαθέσιμα σε όλους. Οι σκύλοι και οι γάτες αγωνίζονται να αποτοξινώσει το περιβάλλον ρύπων, τις απαιτήσεις τους για βιταμίνες, μέταλλα, αντιοξειδωτικά και άλλα θρεπτικά συστατικά αυξάνονται.

Καθημερινή συμπλήρωμα διατροφής είναι το καλύτερο στοίχημά τους για να διασφαλίσουμε τα διατροφικές ανάγκες τους συναντήθηκαν, καθώς και την υποστήριξη του ανοσοποιητικού για την υγεία τους.
Υποστήριξη του ανοσοποιητικού συστήματος
Καρδιαγγειακή υποστήριξη και την ασθένεια
την πρόληψη του καρκίνου και τη θεραπεία των όγκων
Ανάκαμψη από τη χειρουργική επέμβαση, χημειοθεραπεία, θεραπεία με κορτικοστεροειδή, κ.α.
διέγερση της όρεξης
Ηπατική (συκώτι) νόσο
εσωτερικά παράσιτα
Μυκητιασική λοίμωξη
αναπνευστικές παθήσεις
demodectic ψώρας
Ιογενείς λοιμώξεις, συμπεριλαμβανομένης Feline Immunodeficiency Virus και του ιού λευχαιμίας αιλουροειδών
Ανακούφιση από τον πόνο
Senior σχετίζονται με διαταραχές
Αντίδοτο για δηλητηριώδη μανιτάρια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

filakas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O filakas έγραψε στις 23:54, 20-03-18:

Γεια σας πηρα απο ενα μαγαζι πετ ενα σκευασμα με βιταμινες και βοτανα το Mega Immune pet της Landmark .Ειναι σε υγρη μορφη ειναι αντιικο οπως γραφει και αντιβακτηριδιακο.Σκεφτηκα οτι θα κανει καλο στην γριπη που εχουν επιδημια οι δικες μου ,το ριχνουμε στο φαγητο σε σταγονες η μυρωδια του ειναι εντονη και δεν το δεχονται οι γατες μου, το εχει κανεις χρησιμοποιησει ? ειναι ασφαλες ?
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 884 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 18:19, 21-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από filakas
Γεια σας πηρα απο ενα μαγαζι πετ ενα σκευασμα με βιταμινες και βοτανα το Mega Immune pet της Landmark .Ειναι σε υγρη μορφη ειναι αντιικο οπως γραφει και αντιβακτηριδιακο.Σκεφτηκα οτι θα κανει καλο στην γριπη που εχουν επιδημια οι δικες μου ,το ριχνουμε στο φαγητο σε σταγονες η μυρωδια του ειναι εντονη και δεν το δεχονται οι γατες μου, το εχει κανεις χρησιμοποιησει ? ειναι ασφαλες ?
Καλησπέρα σου... Η γνώμη μου είναι πως δεν πρέπει να δίνουμε οτιδήποτε πριν ο κτηνίατρος έχει εξετάσει τα ζωακια μας και όταν αυτά δεν είναι και πολύ καλά... Καλό θα ήταν πρώτα ο γιατρος να δει τις γάτες σου που έχουν γρίπη, να κάνουν θεραπεία αν κρίνει αναγκαίο και ταυτόχρονα για τονωση του οργανισμού να δώσεις βιταμίνες - με συνεννόηση πάντα με τον κτηνίατρο.... Θύμησες μας έχουν εμβολιαστεί οι γάτες?

Το συγκεκριμένο σκεύασμα δεν το γνωρίζω καθόλου και δεν μπορώ να πω αν είναι ασφαλές ή όχι... Πάντως Κάποια βιταμίνη συμπλέγματος βιταμίνης β που μου είχε δώσει ο γιατρός για τον μικρό Ραμόν την έτρωγε με πολλή ορεξη
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,294 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:30, 21-03-18:

Θα συμφωνησω με την φιλη μας δημητρα.Μα καλα..οι πετσοπαδες εμποροι ειναι...ΟΧΙ ΓΙΑΤΡΟΙ.Το τονιζω συνεχως.Περιττο να πω δε,ποσα χημικα και συντηρητικα εχουν ολα αυτα.Μαλλον χειροτερα κανουν απο οτι καλο.Γνωμη μου βεβαια.Αλλα δενε χετε να ριξετε μια ματια,στα συστατικα που εχουν,και να ψαξετε να βρειτε τι ειναι αυτα τα ωραιοτατα συστατικα.
Επισης...τι αντιιικα και αντιβακτηριακα;Ειναι γνωστο οτι ολα αυττα τα σκευασματα που υποσχονται τα αναλογα....ειναι απλα μαρκετινγκ.Οπως ακριβως και στους ανθρωπους.Δηλαδη θα παρουν αυτο το σκευασμα..και δεν θα παθουν ιους τα γατια μας;Ουτε κατα διαννοια αυτο.
Θα ειχαν λυθει ολα τα προβληματα.
Αν χρειαζεται κατι το γατι μας θα μας το πει ο κτηνιατρος και ΟΧΙ ο πετσοπας.Και βεβαια...ότι βλεπουμε να λεει αντιικο,συμπληρωμα δοατροφης,κανει καλο κλπ..δεν σημαινει οτι οντως κανει καλο,το μαρκετινγκ καλα κρατει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 21-03-18 στις 21:36.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

filakas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O filakas έγραψε στις 17:35, 22-03-18:

Βασικα ο σκοπος μου ηταν να παρω βιταμινες , εχει και αυτο βιταμινες συν τα βοτανα που ομως δεν αναγραφει τι ειδους βοτανα ειναι , λογικα πρεπει να ειναι ελεγμενο, η εταιρεια αυτη εχει και αλλα σκευάσματα
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 884 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 19:20, 22-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από filakas
Βασικα ο σκοπος μου ηταν να παρω βιταμινες , εχει και αυτο βιταμινες συν τα βοτανα που ομως δεν αναγραφει τι ειδους βοτανα ειναι , λογικα πρεπει να ειναι ελεγμενο, η εταιρεια αυτη εχει και αλλα σκευάσματα
Καλησπέρα και πάλι... Κοίτα να δεις... Αν οι γάτες σου έχουν επιδημία γρίπης ότι βιταμίνες και να δώσεις δεν πρόκειται να δεις βελτίωση... Σκεψου εσένα... Είσαι άρρωστος με πυρετό βήχα καταρροη πονόλαιμο, παίρνεις depon αντε παίρνεις και βιταμινουλες c για ενίσχυση του οργανισμού... Μα δε βλέπεις να γίνεται δουλειά... Ε μα δεν θα πας στο γιατρό γιατί ενδεχομένως χρειάζεσαι αντιβίωση? Το ίδιο αυτή την στιγμή οι γάτες σου... Μόνο με τις βιταμίνες δεν θα περάσει η γρίπη... Και αν θυμάμαι εσύ δεν είχες γράψει για την παράλυτη γατούλα? (πως είναι αλήθεια τώρα η υγεία της? Με την εγκυμοσύνη τι έγινε?)... Επειδή λοιπόν τις γάτες σου δεν τις έχεις εμβολιασει - αν δεν κάνω λαθος- χρειάζεται οπωσδήποτε θεραπεία με κάποια αντιβίωση - σε συνδυασμό με βιταμίνη για τόνωση - Καταλαβαίνω βέβαια πως μπορεί να υπάρχει οικονομικό πρόβλημα αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει πάντα να παίρνουμε τη γνώμη του ειδικού... Μπορείς να κάνεις συνεννόηση μαζί του να τον πληρώσεις με δόσεις - αν εκεί είναι το θέμα - μη το αφήνεις όμως...
Παντως αυτό το σκεύασμα που πήρες για να μη το πλησιάζουν οι γάτες σου μάλλον δεν είναι και πολύ καλό
Παράθεση

filakas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O filakas έγραψε στις 19:48, 23-03-18:

Αντιβιωσεις εχω δωσει ενα τσουβαλι μεχρι τωρα ακομα και αυτα που εχω εμβολιασει, οι αιτιες δημιουργουνται και απο τα μικροβια που εχει διασπειρει ο ιος της γριπης μεσο των αλλων αρωστων ζώων αυτο μου εξηγησε ο γιατρος , τις βιταμινες τις δινω για ενισχυση και οτιδηποτε μπορει να ωφελησει.Σιγουρα καμια γατα δεν θελει να παρει κανενα βοτανο σαν σαρκοφαγο ζωο που ειναι και για αυτο μαλον αποφευγει την μυρωδια που και σε μενα ειναι εντονη.Για την αλλη γατα θα γραψω στο αλλο θεμα που ανοιξα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Απορίες διατροφής - Από catchris
      Το θέμα έχει λάβει 299 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-06-19 στις 20:22.
    • Γενικές οδηγίες διατροφής γάτας - Από yasmin1gr
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-08-18 στις 13:13.
    • Βοήθεια διατροφής! - Από aiorasky
      Το θέμα έχει λάβει 44 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-05-18 στις 10:52.
    • Πρόβλημα διατροφής και συμπεριφοράς. - Από pinelos
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-12-14 στις 08:51.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους