Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,943 εγγεγραμμένα μέλη και 717,817 μηνύματα σε 22,430 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 259 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λαίμαργες γάτες

natalouko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη natalouko
H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,822 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 13:05, 11-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από aporw
σωστα.. αλλα μπορει να ειναι και απο αυτο ε? εκτος αν ειναι τοσο πειναλας!
Μπορεί να μην είναι και τίποτα μπορεί και να είναι κάτι...Καλό είναι να του κάνεις μια εξετασούλα και για να δεις τι γίνεται....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

saxo kit car

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη saxo kit car
Ο saxo kit car αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O saxo kit car έγραψε στις 13:06, 11-11-09:

Ωραία, σας ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chrysanthi

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chrysanthi
H Chrysanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.

H Chrysanthi έγραψε στις 21:14, 14-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Κι εμενα με τη young male τρωνε λιγο λιγοτερο απο τη συνιστωμενη αλλα ειναι μια χαρα.
Σιμωνη εχει κανει αιματολογικες ο μικρος;Για θυρεοειδη;
Αλήθεια ρε παιδιά;; Το δικό μου γιατί δεν την παλέυει με τα 70γρ ημερισίως;
Του άλλαξα διατροφή αμέσως μετά τη στείρωση κ φαίνεται να μην χορταίνει με τίποτα από τότε.

Παράθεση

avtwvia

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη avtwvia
H avtwvia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 2,000 μηνύματα.

H avtwvia έγραψε στις 21:19, 14-11-09:

Επειδη εχω θυροειδη ο υπερθυροειδισμος αδυνατιζει ενω ο υποθυροειδισμος που εχω εγω παχαινει..
Υπαρχει και υποθυροειδισμος στη γατα;

Παράθεση

marina-kr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη marina-kr
H marina-kr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H marina-kr η Σιση μου κ εγω........ έγραψε στις 00:24, 09-02-10:

και η δικη μου ειναι λιγο λαιμαργη μην δει πιατο σε καρφωνει στα ματια για να της δωσεις φαγητο οποτε αναγκαζομαι καθε φορα που ειναι η ωρα του φαγητου να την βγαζω εξω και εκτος απο αυτο οποτε τις δινω φαγητο ζηταει κ αλλο.......

Παράθεση

xoxlidaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xoxlidaki
H xoxlidaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H xoxlidaki έγραψε στις 13:15, 16-03-10:

Mια κι έχει αναφερθεί εδώ το θέμα για τη λαιμαργία δεν ανοίγω άλλο....ο δικός μου είναι και αυτός πάρα πολύ λαίμαργος. Στην αρχη νόμιζα οτι πεινούσε, αλλά τελικά απλά θελει να τρωει συνέχεια. Μια μέρα θελωνα δοκιμασω να του βαζω συνεχεια φαι να δω πόσο μπορεί να φαει. Του μοιράζω την τροφή που πρεπει να φαει καθε μερα σε μικρα γευματα, γιατί είμαι σίγουρη πως αν του την βάλω όλη στο μπωλ θα τη φάει. Επειδή έχω και άλλη γάτα, είμαι από πανω του όταν τρωει, γιατί με το που του βάζω φαί στο πιατο, ρίχνει λοξές ματιες να δει τι έχει το πιάτο της Θάλειας. Οταν τους βάζω ενίοτε κονσερβα, αναγκαστικά τον βγάζω έξω από το δωμάτιο. Και φυσικά με το που θα ακούσει ψυγείο να ανοίγει, πιατα να ακούγονται και μαχαιροπίρουνα να βγαίνουν είναι πρωτος και καλύτερος. Σε κοιταει με γουρλωμενα ματια οταν τρως και αναστενάζει!!!!!! φανταζομαι για να τον λυπηθεις. Αν του παραδώσεις θαρρος, εχει βάλει το ποδι στο πιατο σου....χθες έτρωγα κατι αυγα βραστα και είχε λυσσαξει, του βαζω και εγω το πιατο και από τη λαιμαργία του τον αφησα να γλύψει εκει που ειχε πεσει λιγο πιπερι....στραβωσε και έφυγε (μια μερα εφαγε και φακες που ειχαν πεσει) Περα από το αστειο, αναρωτιεμαι ώρες ώρες αν πραγματικά πειναει ή αν είναι απλα λαίμαργος. Τον λυπάμαι ετσι που κάνει, αλλά δεν κάνω υποχωρήσεις με το τι και ποσο πρεπει να τρωει καθε μερα. Αλλα αναρωτιεμαι...μηπως τελικά πειναει καμιά φορα και τα κάνει αυτα, ή με έχει καβαλήσει;;;

Παράθεση

sotiria-k (Σωτηρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη sotiria-k
H Σωτηρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 πολυ αγαπημενες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.

H sotiria-k per aspera ad astra *** έγραψε στις 16:48, 12-04-10:

Καλησπέρα! ο μικρός Benny (μικρός που λέει ο λόγος...) είναι 6+ κιλά (!) και διαρκώς ζητάει φαγητό.
Πέρυσι του είχα κάνει δίαιτα μετά από εντολή του κτηνιάτρου και για έξι μήνες έτρωγε μόνο τη Hills r/d, έχασε 2 κιλά και ήταν 5 κιλά και πολύ "ανάλαφρος". ΄Οταν όμως, μετά τη δίατα, άρχισα να του δίνω κανονική light τροφή, έγινε πάρα πολύ λαίμαργος. Από τότε, 5 μήνες περίπου, ζητάει συνέχεια φαγητό και ανεβαίνει στο τραπέζι και στο πάγκο της κουζίνας (που δεν το έκανε ποτέ). Προχθές το βράδυ έφαγε μέχρι και ένα κομμάτι σπανακόπιτα που είχα ξεχάσει στο τραπέζι!! Τώρα του δίνω την purina tonus urinary και οχι κάποια light, και λόγω έλλειψης χρημάτων...

Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάτι για να μειωθεί η λαιμαργία του? Η δραστηριότητά του μέσα στην ημέρα είναι ελάχιστη (πάει από καναπέ σε κρεβάτι) και η ποσότητα τροφής που του δίνω είναι όσο μου έχει πει ο κτηνίατρος, περίπου 75 γρ την ημέρα... Καμμία πρόταση???

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,822 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 16:52, 12-04-10:

Θα μπορούσες να του δώσεις ξηρά τροφή που είναι πλούσια σε πρωτείνες έτσι ώστε με μικρή ποσότητα να χορταίνει!!!Δεν είναι όμως τόσο οικονομική...

Παράθεση

sotiria-k (Σωτηρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη sotiria-k
H Σωτηρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 πολυ αγαπημενες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.

H sotiria-k per aspera ad astra *** έγραψε στις 16:58, 12-04-10:

Μόνο ξηρά τροφή του δίνω και μάλιστα από τότε που ήταν πολυ μικρός..Κονσέρβα δε θυμάμαι να έχω αγοράσει ποτέ, εκτός από καμμιά λιχουδιά που και που... Ότι ξηρά τροφή και να του δώσω κάνει σαν τρελός, όποτε μπαίνω στην κουζίνα με ακολουθάει νιαουρίζοντας όλη την ώρα!

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

H natalouko έγραψε στις 17:01, 12-04-10:

Επειδή και τα δικά μου είχανε αυτή την συμπεριφορά, με το που τους άλλαξα την τροφή το σταμάτησαν..

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 00:45, 18-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από sotiria-k
Μόνο ξηρά τροφή του δίνω και μάλιστα από τότε που ήταν πολυ μικρός..Κονσέρβα δε θυμάμαι να έχω αγοράσει ποτέ, εκτός από καμμιά λιχουδιά που και που... Ότι ξηρά τροφή και να του δώσω κάνει σαν τρελός, όποτε μπαίνω στην κουζίνα με ακολουθάει νιαουρίζοντας όλη την ώρα!
Αν τον εχεις συνηθισει να του δινεις εστω και μια τσιμπια απο τροφες δικες σου (πχ. λιγο τυρακι,ζαμπονακι,κοτοπουλακι κα),και φυσικα εχει καταλαβει οτι αυτα γινονται στην κουζινα ,συνηθως την ωρα της μαγειρικης η του φαγητου σας,το περιμενει να συμβει καθε φορα που πηγαινεις εκει.
Το ιδιο ακριβως μου κανει κι εμενα η Μπριζιτ.Μπαστακωνεται στην καρεκλα η και στο τραπεζι της κουζινας και ζητιανευει.
Γιατι καθε φορα της δινω κι απο κατι......και δεν μπορω να πω οτι ειναι πολυφαγου,αλλα το κατιτις απο την κουζινα το θελει.

Παράθεση

xoxlidaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xoxlidaki
H xoxlidaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H xoxlidaki έγραψε στις 15:34, 19-04-10:

εγώ νομίζω πως είναι θέμα τελικά προσωπικότητας ζώου γιατί έτσι κάνει και ο Χουρχούρης μου. Μέχρι φακες βραστες έφαγε, μία φακή έπεσε κατα λάθος στο πάτωμα. Ακόμα και γεμιστα κτλ. και όλα αυτά από ατυχήματα ανεβαίνοντας σε πάγκους...προσέχω τώρα πολύ, όχι τόσο για το ότι ανεβαίνει (αν και πεφτει μάλωμα) όσο γιατί μπορεί από τη λιγουραμάρα του να φάει κάτι που θα του κάνει κακό.
Αγόρασα περιλαίμιο με λουράκι για να τον ακούω πού ανεβαίνει!
Τον ταίζω πολύ συγκεκριμένη ποσότητα ξηρης τροφής (ΝutraGold πρασινη, light) πλούσια σε πρωτείνες μπας και χορταίνει, αλλά που! Τρωει αποκλειστικά αυτό και μία φορα/δύο το πολύ τη βδομάδα μία κουταλιά (ουτε καν φακελακι) κονσερβα και μαλιστα την applaws που έχει σχεδόν 100% κρεας ή ψαρι.
Το έχω πάρει απόφαση ότι έχω ένα λιγουρικο και λαίμαργο γατί, που κατεβάζει την τροφή αμάσητη!
Αντιθετα, η Θάλεια, αν μπορούσε θα έτρωγε με μαχαιροπίρουνα μια και μπορεί μεν να έρχεται όποτε ανοίγει το ψυγείο, αλλά δεν είναι λαίμαργη και τρώει αργα την τροφή της.
Αυτό δημιουργεί πρόβλημα μια και πρεπει να τους ταίζω χωριστα. ΄Οταν βάζω φαί στο πιάτο του Χουρχούρη, κοιτάει να δει τι θα μπει στο πιατο της Θάλειας πριν αρχίσει το δικό του.
Ποτέ δεν τον είχα μάθει σε λιχουδιες κτλ.....είναι απλα ο χαρακτήρας του

Παράθεση

sadyist (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sadyist
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H sadyist Νιάρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ!!!!! έγραψε στις 22:12, 16-03-11:

Καλησπέρα σας. Πριν λίγο ο γάτος μου έφαγε ελιές κομένες σε ροδέλα και τυρί φέτα. Γύρισα ένα λεπτό την πλάτη μου και τα εξαφάνισε. Ευτυχώς δεν ήταν πολλά γιατί αυτά κανονικά προορίζονταν για μένα αλλά με πρόλαβε ο Τούλης. Ήθελα να μάθω - αν γνωρίζει κάποιος - αν πάθει κάτι τώρα ο γάτος από την πολλή αλμύρα που καταβρόχθισε. Ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 429 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 22:48, 16-03-11:

δεν νομιζω να παθει κατι αλλα καλο ειναι να αποφευγονται τροφες πλουσιες σε αλατι και ζαχαρη!αλλα για τωρα μην ανησυχεις! απλα θα πιει πολυ νερακι στην πορεια της νυχτας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,294 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:06, 17-03-11:

Καλημερα.
Μην ανησυχεις..δεν θα παθει τιποτα με μια φορα.Δες και εδω,ενδεικτικα ποιες τροφες απαγορευονται.

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 20:43, 17-03-11:

κι εμένα με λένε αχόρταγο, γιατί θέλω να τρώω τα πάντα. αλλά να ρωτήσω κάτι: σήμερα έγλυφα κάποιες φλούδες πορτοκαλιού από τη μέσα μεριά. το ξέρω πως μια φορά δεν πειράζει, αλλά τα φρούτα μας πειράζουν εμάς τις γάτες;

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 13:21, 19-04-11:

Καλησπερες!!

Το καλο μου Μαιν-κουνακι....ή αλιως Καλυψω...τρωει θαρρεις και το ειχαμε νυστικο κανενα χρονο χαχαχαχα! Προς το παρον δεν της δινω την ξυρα τροφη μεχρι να συνελθει το εντερακι της...(ειχαμε διαρροιες )! Ο γιατρος μας, μας εδωσε ειδικη..τροφουλα Royal και παστουλα για να επανελθει το εντερακι...και την συνδιαζουμε με βραστο κοτοπουλακι..! Αυτο που με τρελενει ειναι η υπερβολικη πεινα της...και λαιμαργια!! Αφου να καταλαβετε....στην αρχη που της εδινα το κοτοπουλο σε κομματακια...απο την βιασυνη της να το φαει παραλιγο να πνιγει το χαζο!!
Τωρα της αλεθω το κοτοπουλακι....και παρολο που τρωει ενα φακελακι μισο μισο πρωι βραδι...με κοτοπουλακι ανακατεμενο... και το μεσημερι σκετο κοτοπουλακι παλι αλεσμενο...ΔΕΝ χορτενει..!!! Παει και γλυφει συνεχεια το μπολ...χαχαχα! Μηλαμε σε κλασματα δευτερολεπτου το πιατο της ειναι ΑΔΕΙΟ..!!

Η μεγαλη μας τοοοσο λαιμαργη δεν ηταν!!! Μηπως λογω ρατσας θελει και περισσοτερη ποσοτητα το μωρο?? Στην κροκετα, αργοτερα που θα επανελθει...θα εχει συγκεκριμενη ποσοτητα με την μεζουρα...αλλα προς το παρον κρυβουμε οτι τρωγετε..χαχαχα!

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 13:49, 19-04-11:

κάποια γατάκια το χουν αυτό (π.χ. εγώ ) και πεινάνε πολύ συχνά. Εγώ ζζητάω φαΐ κάθε μισή ώρα -δε με ταΐζουν τόσο συχνά βέβαια- και πεινάω συνέχεια!

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 15:08, 19-04-11:

Αλλο να ζηταει φαι...και αλλο αυτο το πραγμα..! Τελος παντων..! Μωρακι ειναι ακομη....στην αναπτυξη ειναι..(κοτζαμ λιονταρι θα γινει δλδ) Το βρησκω φυσιολογικο!! Ας φτιαξει με το καλο το εντερακι του...και μετα Κροκετα και παλι κροκετα!!!

Παράθεση

a.s.p.a

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη a.s.p.a
H a.s.p.a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H a.s.p.a έγραψε στις 18:33, 23-10-11:

Γεια σας! Εχω εναν γατο 2 μηνων ο οποιος ειναι αφανταστα λαιμαργος. Μολις εχει τελειωσει το φαγητο του και αν καποιος ανοιξει το ψυγειο στο σπιτι τρεχει πρωτος και μπαινει μεσα και φωναζει σαν να εχει να φαει 2 μερες. Οταν πλησιαζουμε προς την κουζινα, ακομα και φαγητο να μην υπαρχει εξω, φωναζει παρα πολυ δυνατα για να φαει παλι. Δεν υπαρχει περιπτωση να φαει καποιος μπροστα του και να τον αφησει σε ησυχια πιστευω πως αν μεγαλωσει λιγο ακομα δε θα κατεβαινει απο τον παγκο της κουζινας και δεν εχω χειροτερο...
Υπαρχει κατι το οποιο να μπορω να κανω για να σταματησει να τα κανει αυτα;; Heeeeeeeelp...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 23-10-11 στις 18:36. Αιτία: Απαγορεύονται τα κεφαλαία =)
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,294 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:38, 23-10-11:

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι απλα να μην υποχωρειτε και του δινετε φαγητο,οταν ανοιγεται το ψυγειο και πλησιαζετε την κουζινα.Αν δεν υποχωρησετε,θα το καταλαβει ,θα δει οτι οσο και να παρακαλαει δεν παιρνει τιποτα,και ετσι θα το κοψει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

a.s.p.a

Νεοφερμένος

H a.s.p.a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H a.s.p.a έγραψε στις 19:05, 23-10-11:

Τις περισσοτερες φορες που το κανει αυτο του συμπεριφερομαι σαν να μην υπαρχει. Δεν του δινω καμια σημασια, (αν κ με τοση φασαρια που κανει ειναι πολυ δυσκολο :Ρ) και αυτος για να τον προσεξω κ να του δωσω απο αυτό που τρωω σκαρφαλωνει πανω μου. Οταν βεβαια με βλεπει να παιρνω το δικο του μπολακι τοτε πραγματικα τρελαινεται.. δεν σταματαει αν δεν φαει.. Ακομα και σε αλλο δωματιο να ειναι μολις ακουει το ψυγειο να ανοιγει τρεχει... Δεν του δωσαμε ποτε κατι απο αυτα που τρωμε κ εμεις για να μαθει να το κανει αυτο κ πραγματικα αναρωτιεμαι το γιατι... Και το κανει αυτο ειτε εχει φαει ειτε οχι.. κ ωρες-ωρες σκεφτομαι ποσο μπορει να φαει πια??? ποσα να χωραει μια τοσο μικρη κοιλιτσα???

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 19:23, 23-10-11:

Τα ίδια μου έκανε ο προηγούμενος γάτος μου και οι συμβουλές που πήρα από το φόρουμ ήταν να μη ενδίδω στα νιαουρίσματά του. Κι αυτό έκανα.
Με την Χιονάτη που έχω τώρα τα ίδια κι εδώ. Μου νιαουρίζει και ανεβαίνει στο τραπέζι δίπλα στο ψυγείο. Στο σενάριο αυτό κάνω δύο ενέργειες. Της φέρνω κοντά το μπολάκι με το φαγητό της το οποίο μυρίζει και αποχωρεί η κάθεται ήσυχη να με παρακολουθεί. Αν συνεχίσει το νιαούρισμα τότε αν από το ψυγείο βγάλω πχ μια κοκακόλα της δίνω τενεκεδάκι να το μυρίσει η αν είναι ψωμί, το ίδιο κάνω. Αφού τα μυρίσει τις περισσότερες φορές αποχωρεί.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 19:35, 23-10-11:

Επειδή το γατάκι είναι μόλις 2 μηνών, μήπως δεν του δίνεις συχνά γεύματα και πεινάει; Νομίζω πρέπει να τρώνε 4-6 φορές την ημέρα. Αν του δίνεις ξηρά τροφή, υπάρχει μπολάκι που έχει μόνιμα τροφή όλο το 24ωρο;

Γιάννη το ίδιο κάνω και εγώ και νομίζω πως είναι η καλύτερη λύση. Συνήθως τα δικά μας φαγητά δεν τους αρέσουν και τόσο, οπότε όταν τα μυρίσουν την κάνουν με ελαφρά

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 19:43, 23-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Γιάννη το ίδιο κάνω και εγώ και νομίζω πως είναι η καλύτερη λύση. Συνήθως τα δικά μας φαγητά δεν τους αρέσουν και τόσο, οπότε όταν τα μυρίσουν την κάνουν με ελαφρά
Ναι, είναι η μόνη λύση για μένα να με αφήνει ήσυχο. Ότι βγάλω από το ψυγείο την αφήνω να το μυρίσει και το φαΐ μου φροντίζω να είναι αρκετά ζεστό οπότε δεν το πλησιάζει. Τα βρίσκω σκούρα στον τόνο με νερό που αν γυρίσω την πλάτη μου θα τον εξολοθρεύσει. Της δίνω 3 κομματάκια σαν το νύχι και την ξεγελώ.

Παράθεση

a.s.p.a

Νεοφερμένος

H a.s.p.a έγραψε στις 19:51, 23-10-11:

Επειδη δυστυχως δεν μενω μονη μου και δεν υπαρχει και ιδιαιτερη αποδοχη για τον γατο μου, θελω αν ειναι δυνατο να σταματησει να κανει ετσι με το φαγητο.. διαβασα πιο πανω πως αν μεγαλωσει θα αλλαξει και θα ειναι πιο ηρεμος οσων αφορα το φαγητο τουλαχιστον. Ισχυει οντως αυτο?? τον ταιζω αρκετα συχνα και φωναζει τοσο ακομα κ μολις εχει τελειωσει το δικο του φαγητο... ποσο μπορει να πειναει?? δεν τρωει ξηρα τροφη κ ο κτηνιατρος που ειπε να συνεχισω για λιγο καιρο ακομη τις κονσερβες.
Παρεπιπτοντως η χιονατη σου ειναι μια κουκλα! πανεμορφη!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:14, 23-10-11:

Καταρχην επειδη ειναι πολυ μικρο το γατακι,ειναι απαραιτητο να εχει συνεχεια τροφη στο μπωλακι του,και να τρωει οποτε αυτο πειναει.Αργοτερα,μετα την στειρωση κλπ..θα του τα περιορισεις τα γευματα.Οχι ομως τωρα.
Σου ειπα και προηγουμενως.Ειναι λογικο να τα κανει αυτα τωρα..γιατι ειναι μικρο και λιχουδικο.Εφοσον δεν υποχωρειτε και δεν του δινετε την ΔΙΚΙΑ σας τροφη,το πιο πιθανιο ειναι να το σταματησει μεγαλωνοντας.Οταν εγω εβαλα μεσα την θηλυκια μου...συνεχως ανεβαινε στα τραπεζια οταν μυριζε φαγητο.Δεν της εδωσα ποτε..και ετσι τωρα δεν το κανει.Μην περιμενεις ομως να το σταματησει αμεσως.Θελει καποια επιμομη και υπομονη.Ειναι μικρο γατακι.

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 20:19, 23-10-11:

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δεν ξέρω. Αν μεγαλώσει ποτέ δεν ξέρεις πως θα είναι οι αντιδράσεις του. Η Χιονάτη ένα χρόνο τώρα το ίδιο κάνει κι αρχίζω να πιστεύω αυτό που μου είπε η Jejebel. Πως δηλ μου μιλάει. 'Ισως και να μας λέει "καλή όρεξη" κι εμείς το παρεξηγούμε ????? Πάντως ίσως όταν θα αρχίσει με την ξηρά τροφή να ηρεμήσει λιγάκι.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 08:38, 24-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από a.s.p.a
Επειδη δυστυχως δεν μενω μονη μου και δεν υπαρχει και ιδιαιτερη αποδοχη για τον γατο μου, θελω αν ειναι δυνατο να σταματησει να κανει ετσι με το φαγητο.. διαβασα πιο πανω πως αν μεγαλωσει θα αλλαξει και θα ειναι πιο ηρεμος οσων αφορα το φαγητο τουλαχιστον. Ισχυει οντως αυτο?? τον ταιζω αρκετα συχνα και φωναζει τοσο ακομα κ μολις εχει τελειωσει το δικο του φαγητο... ποσο μπορει να πειναει?? δεν τρωει ξηρα τροφη κ ο κτηνιατρος που ειπε να συνεχισω για λιγο καιρο ακομη τις κονσερβες.
Παρεπιπτοντως η χιονατη σου ειναι μια κουκλα! πανεμορφη!
Πόσες φορές το ταΐζεις την ημέρα; Όταν του έδινα κονσέρβες τότε που ήταν ακόμα γατάκι, του έδινα 6 γεύματα την ημέρα και πάντα άφηνε τροφή στο πιάτο του και πήγαινε και την έτρωγε μετά από 0.5-1.5 ώρα. Επίσης είχα ένα μπολάκι μόνιμα έξω με ξηρά τροφή για να τρώει όταν πεινάει. Ο δικός μου ποτέ δεν φώναζε όταν έτρωγε, ούτε ζητιάνευε για τροφή. Μήπως δεν του δίνεις αρκετή ποσότητα τροφής; Αν φάει όλο το φαγητό του και μετά του προσθέσεις και άλλο, θα το φάει; Ακόμα και ένα σκελετωμένο αδέσποτο γατάκι που έπεφτε με τα μούτρα στην τροφή, σταματούσε να φωνάζει και να ψάχνει για τροφή όταν χόρταινε. Από αυτά που περιγράφεις, έχω την εντύπωση ότι το γατάκι σου δεν χορταίνει, γι αυτό και συμπεριφέρεται έτσι. Μη ξεχνάς ότι είναι μικρούλι ακόμα και το στομάχι του δεν χωράει μεγάλη ποσότητα τροφής, αλλά έχει αυξημένες ενεργειακές ανάγκες, γι' αυτό και πρέπει να τρέφεται συχνά. Εγώ στη θέση σου θα το τάιζα 6 φορές την ημέρα ή θα το τάιζα 3 φορές αλλά θα έβαζα διπλάσιες μερίδες για να το φάει μετά από 1-2 ώρες (δεν χαλάει αν μείνει εκτός ψυγείου για 1-2 ώρες). Επίσης θα είχα πάντα ένα μπολ γεμάτο με ξηρά τροφή για να τρώει όταν πεινάει (ούτε στον δικό μου του άρεζε η ξηρά, αλλά τα βράδια τον άκουγα να τρώει μερικές κροκέτες).

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 09:34, 24-10-11:

Πιστεύω κι εγώ πως είναι όντως πολύ σημαντικό το γατάκι επειδή είναι μικρό και στην ανάπτυξη, να έχει το μπολάκι του συνέχεια γεμάτο με ξηρά τροφή ώστε να τρώει όποτε θέλει εκείνο.
Εάν ο γιατρός σου είπε να του δίνεις και κονσέρβες, μπορείς να του δίνεις αλλά θα ήταν καλό να είχε και το μπολάκι γεμάτο με ξηρά τροφή.
Αυτό ίσως το βοηθήσει να μην πεινάει και να μην ζητιανεύει για φαγητό με αυτή την συχνότητα.
Εάν συνεχίσει να το κάνει, τότε μπορείτε να μην υποχωρείτε ώστε να σταματήσει αυτή τη συνήθεια.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,435 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:09, 14-10-12:

Παιδιά, η Τέρψη μου βρίσκεται στον 3ο μήνα της ζωούλας της και (υπολογίζω) ζυγίζει γύρω στο 1,5 kg. Στην αρχή δεν της άρεσε καθόλου η ξηρή τροφή, και καταβρόχθιζε τις κονσέρβες. 'Ομως σιγά -σιγά , και με... "κόλπα" (ανάμειξη κονσέρβας με κροκέτες και βαθμιαία ελάττωση της κονσέρβας) φτάσαμε στο σημείο να τρώμε και σκέτη ξηρή τροφή. 'Ομως, τώρα τελευταία έχει αυξηθεί η όρεξή της κατά πολύ. Κάθε 3-4 ώρες (και δεδομένου οτι δεν της έχω στη διάθεσή της το μπολ να τρώει διαρκώς σε άσχετες ώρες) μου "ζητάει" κι εγώ βέβαια της δίνω, από λίγο κάθε φορά (χοντρικά, μια κουταλιά της σούπας). Κι επειδή δεν θέλω ούτε να λιμοκτονεί αλλά ούτε και να γίνει βουλιμική και παχύσαρκη, θα'θελα να μου πείτε πόση ποσότητα σε γραμμάρια κροκέτας ή/ και κονσέρβας χρειάζεται ημερησίως, Να σημειώσω οτι τρώει και από τα δυο και οτι η κτηνίατρος μου είπε καλύτερα να της δίνω λίγη λίγη την ποσότητα
σε μικρά γεύματα (τρώει και λαίμαργα με κίνδυνο να τα βγάλει, ξέχασα να αναφέρω).
Και ξέχασα ο βλάκας να την ρωτήσω την ποσότητα ημερησίως Μέχρι λοιπόν να ξαναπάμε, κι αν κάνω κάτι λάθος να το σταματήσω εγκαίρως μήπως μπορείτε να μου πείτε εσείς?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:24, 14-10-12:

Εγω alkyone μου, θα σου ελεγα να σταματησεις να αγχωνεσαι για αυτο το θεμα και να αφησεις το γατακι να φαει οσο θελει, μεχρι να ενηλικιωθει τουλαχιστον και να στειρωθει. Ειναι ακομη μικρουλα, μες την περιεργεια, το τρελλο παιχνιδι και την ατελειωτη τρεχαλα. Ασε της μονιμα ενα μπωλακι με ξηρα τροφη, για να τρωει οσο και οποτε θελει, εξαλλου ειναι ακομη πανω στην αναπτυξη. Και καπου καπου, να της δινεις και κονσερβα, μια την ημερα, το ενα γευμα δηλαδη, δυο τρεις την εβδομαδα, εσυ θα το αποφασισεις. Η βασικη της τροφη ομως, να ειναι η ξηρη.
Οταν θα μεγαλωσει και θα στειρωθει, τοτε θα εχετε ολες τις δυνατοτητες να ειστε προσεκτικοι με την ποσοτητα του φαγητου της.
Επισης παιζει ρολο και η ποιοτητα της ξηρας τροφης. Ειναι καποιες μαρκες, που λογω των συστατικων τους, τα γατια που τις τρωνε, πεινανε συνεχεια. Να κοιταξεις η τροφη που θα της δινεις, να εχει υψηλη περιεκτικοτητα σε πρωτεινες, για να την κραταει χορτατη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 20:38, 14-10-12:

Να ρωτησω κι εγω κατι. Για το πατε τι γνωμη εχετε;; Να της δινω;;; Εσεις δινετε στα δικα σας;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:45, 14-10-12:

Εγω τους εδινα παληα, υπαρχουν πατε καλα και πατε κακα. Πολυ καλες (ετσι θεωρουνται τουλαχιστον) μαρκες, εχουν πατε. Τα δικα μου παντως, απο τοτε που βγηκαν τροφες τυπου φιλετακι, οπως Applaws, Schecir, diamond κλπ, δεν τρωνε πια τιποτα αλλο, απο κoνσερβα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 14-10-12 στις 21:50.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,435 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:50, 14-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Εγω alkyone μου, θα σου ελεγα να σταματησεις να αγχωνεσαι για αυτο το θεμα και να αφησεις το γατακι να φαει οσο θελει, μεχρι να ενηλικιωθει τουλαχιστον και να στειρωθει. Ειναι ακομη μικρουλα, μες την περιεργεια, το τρελλο παιχνιδι και την ατελειωτη τρεχαλα. Ασε της μονιμα ενα μπωλακι με ξηρα τροφη, για να τρωει οσο και οποτε θελει, εξαλλου ειναι ακομη πανω στην αναπτυξη. Και καπου καπου, να της δινεις και κονσερβα, μια την ημερα, το ενα γευμα δηλαδη, δυο τρεις την εβδομαδα, εσυ θα το αποφασισεις. Η βασικη της τροφη ομως, να ειναι η ξηρη.
Οταν θα μεγαλωσει και θα στειρωθει, τοτε θα εχετε ολες τις δυνατοτητες να ειστε προσεκτικοι με την ποσοτητα του φαγητου της.
Επισης παιζει ρολο και η ποιοτητα της ξηρας τροφης. Ειναι καποιες μαρκες, που λογω των συστατικων τους, τα γατια που τις τρωνε, πεινανε συνεχεια. Να κοιταξεις η τροφη που θα της δινεις, να εχει υψηλη περιεκτικοτητα σε πρωτεινες, για να την κραταει χορτατη.
Της δίνω Royal Canning (για γατίνια) και λίγο από ξηρή Acana (που γράφει στη συσκευασία οτι είναι για όλες τις ηλικίες και
για κάθε κατάσταση:στειρωμένες κλπ) που την ανέχεται μια χαρά. Κονσέρβες Aplaws (ε και καμιά Gourmet που και που).
Και ναι, έχεις δίκιο Bessy μου, οι κροκέτες της Acana την κρατούν περισσότερο χρόνο χορτάτη (τις βάζω όμως λιγώτερη ποσότητα γιατί, κι ας λέει η ετικέτα, φοβάμαι με τόση πρωτεϊνη και σε τόσο τρυφερή ηλικία,αναρωτιέμαι αν θα την αφομοιώνει..είναι και το θέμα των νεφρών, ή νωρίς είναι ακόμα να ανησυχώ και γι αυτό?)
'Οσο για το άγχος μου...ναι αλλά δεν είδες τίποτα ακόμα..
Από τότε που μπήκε ο Οκτώβρης, έχω αγχωθεί και για άλλο θέμα σε σχέση με τη γατούλα μου...
Θα γράψω λίαν προσεχώς γιατί, σε άλλο ποστ και στον κατάλληλη σελίδα που διαθέτει το φόρουμ

Σ'ευχαριστώ που πάντα είσαι έτοιμη να μοιραστείς την πολύχρονη και πολύτιμη γατο-εμπειρία σου

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:55, 14-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από kathy85
Να ρωτησω κι εγω κατι. Για το πατε τι γνωμη εχετε;; Να της δινω;;; Εσεις δινετε στα δικα σας;
Της δίνω και πατέ, αλλά πάντα λίγο και ανακατεμένο με κροκέτα. Γενικά, αποφεύγω να της δώσω σκέτη κονσέρβα, παρά μόνο όταν επιστρέφουμε από κτηνίατρο για να την αποζημιώσω λίγο από την ταλαιπωρία. Σκέτες κροκέτες ναι.

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 21:34, 14-10-12:

Ευχαριστω για τις απαντησεις!!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:39, 14-10-12:

Ευχαριστω για τις απαντησεις!!!
Παρεπιπτόντως, φιλιά στη γατουλίνα σου! Είναι μια πολύ όμορφη "δεσποινιδούλα", σκέτη ζωγραφιά

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 21:50, 14-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Παρεπιπτόντως, φιλιά στη γατουλίνα σου! Είναι μια πολύ όμορφη "δεσποινιδούλα", σκέτη ζωγραφιά
Σ ευχαριστω πολυ!!!!! Και η δικη σου ειναι μια κουκλα!!!Να τη χαιρεσαι!!!(κοριτσακι εχεις ετσι...;;; μη λεω βλακεια...)

Παράθεση

_amanda_ (Ρούλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη _amanda_
H Ρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H _amanda_ έγραψε στις 22:13, 14-10-12:

alcyone, είχα κι εγώ την ίδια απορία με σένα και ρώτησα την κτηνίατρο ! και επειδή κι εγώ της δίνω την rc , στη συσκευασία από πισω λέει ακριβώς πόση ποσότητα πρέπει να τρώει ανάλογα με την ηλικία της και τα κιλά της . υπάρχει και ο δοσομετρητής της rc που μπορείς να τον ζητησεις από το pet shop που πέρνεις την τροφή της (αν δεν τον έχεις ήδη) !
θα συμφωνήσω με τη Βάσω ότι πρέπει να της αφήνεις το μπολάκι με όλη την ποσότητα της τροφής που αντιστοιχεί στην ημέρα γιατί είναι μικρούλα αλλά και γιατί οι γάτες δεν τρώνε όπως τα σκυλιά από λαιμαργία , αλλά μόνο όταν πεινάνε ! τους αρέσουν τα μικρά και συχνά γεύματα ακόμη και κατά τη διάρκεια της νύχτας ! μην σε ανησυχεί το θέμα της τουαλέτας, αυτό δεν θα αλλάξει (δεν θα πηγαίνει δηλαδή περισσότερες φορές) ! Εγώ στην αρχή μοιράζα την ποσότητα της τροφής σε 2 γεύματα (πρώι-απόγευμα) , αλλά ποτέ δεν την έτρωγε όλη και αγχονόμουν ! από τότε όμως που της βάζω όλη την ποσότητα απο το πρωί , μέσα στο 24ωρω την τρώει όλη !

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:33, 14-10-12:

Μεχρι να στειρωθει το γατακι μας,ή εστω μεχρι να φτασει στην ηλικια του ενος ετους,καλο θα ειναι να μην βαζουμε δοσομετρητες κλπ.Συμφωνω απολυτα δηλαδη με την αγαπημενη μας μπεσσυ.
Απο εκει και περα.Μην κοιτατε τις δοσολογιες που υπαρχουν στις συσκευασιες.Συνηθως λενε πολυ παρανω(να πουλησουν παραπανω θελουν βρε παιδια)
Τον γιατρο συμβουλευομαστε και εχει σημασια και τι τροφη δινουμε.Για παραδειγμα:Οντως η ακανα ειναι απιστευτα πιο περιεκτικη τροφη απο οτι ολες οι υπολοιπες.Οποτε παιζει ρολο και αυτο.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:38, 14-10-12:

Ναι βρε παιδια. Οι δοσομετρητες, ειναι για ζωακια που ειναι ηδη υπερβολικα παχυσαρκα, η για αυτα που εχουν καποιο προβλημα υγειας και χρειαζονται κλινικη διατροφη, οποτε και πρεπει να ελεγχουμε την ποσοτητα που τρωνε. Εμενα ο κτηνιατρος, που ηταν και φιλος μου και δεν περιμενε να βγαλει απο μενα λεφτα, μου εδωσε δοσομετρητη, μονο οταν η γατουλα μου επαθε διαβητη και επρεπε να τρωει συγκεκριμενη ποσοτητα για να αδυνατισει. Μη αγχωνεστε τοσο για το θεμα της διατροφης, αρκετα προβληματα και αγχη εχουμε και χωρις αυτο. Οσο το γατακι ειναι δραστηριο και παιχνιδιαρικο, δεν υπαρχει κινδυνος.

Παράθεση

_amanda_ (Ρούλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη _amanda_
H Ρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H _amanda_ έγραψε στις 23:14, 14-10-12:

Κάτι παραπάνω θα ξέρεται εσείς με την εμπειρία σας !
Αν λάβει κανείς υπόψη του οτι το ίδιο κάνουμε και με τα παιδιά μας όταν είναι μωρά (τρώνε δηλαδή όση ποσότητα θέλουν), τότε γιατί να μην ισχύει αυτό και με τα γατάκια ! Εγώ απλώς ανέφερα όσα κι εμένα μου είπαν ! Εξάλλου γι αυτό είμαστε εδώ για να ανταλλάσουμε απόψεις !

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:47, 14-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από _amanda_
Κάτι παραπάνω θα ξέρεται εσείς με την εμπειρία σας !
Αν λάβει κανείς υπόψη του οτι το ίδιο κάνουμε και με τα παιδιά μας όταν είναι μωρά (τρώνε δηλαδή όση ποσότητα θέλουν), τότε γιατί να μην ισχύει αυτό και με τα γατάκια ! Εγώ απλώς ανέφερα όσα κι εμένα μου είπαν ! Εξάλλου γι αυτό είμαστε εδώ για να ανταλλάσουμε απόψεις !
Εννοειται καρδουλα μου!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 08:48, 15-10-12:

Σ ευχαριστω πολυ!!!!! Και η δικη σου ειναι μια κουκλα!!!Να τη χαιρεσαι!!!(κοριτσακι εχεις ετσι...;;; μη λεω βλακεια...)
Ναι, κοριτσάκι κι εγώ,
σ'ευχαριστώ.
Να χαιρόμαστε λοιπόν τις κοράκλες μας!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 09:04, 15-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από _amanda_
alcyone, είχα κι εγώ την ίδια απορία με σένα και ρώτησα την κτηνίατρο ! και επειδή κι εγώ της δίνω την rc , στη συσκευασία από πισω λέει ακριβώς πόση ποσότητα πρέπει να τρώει ανάλογα με την ηλικία της και τα κιλά της . υπάρχει και ο δοσομετρητής της rc που μπορείς να τον ζητησεις από το pet shop που πέρνεις την τροφή της (αν δεν τον έχεις ήδη) !
θα συμφωνήσω με τη Βάσω ότι πρέπει να της αφήνεις το μπολάκι με όλη την ποσότητα της τροφής που αντιστοιχεί στην ημέρα γιατί είναι μικρούλα αλλά και γιατί οι γάτες δεν τρώνε όπως τα σκυλιά από λαιμαργία , αλλά μόνο όταν πεινάνε ! τους αρέσουν τα μικρά και συχνά γεύματα ακόμη και κατά τη διάρκεια της νύχτας ! μην σε ανησυχεί το θέμα της τουαλέτας, αυτό δεν θα αλλάξει (δεν θα πηγαίνει δηλαδή περισσότερες φορές) ! Εγώ στην αρχή μοιράζα την ποσότητα της τροφής σε 2 γεύματα (πρώι-απόγευμα) , αλλά ποτέ δεν την έτρωγε όλη και αγχονόμουν ! από τότε όμως που της βάζω όλη την ποσότητα απο το πρωί , μέσα στο 24ωρω την τρώει όλη !
Amanda μου σ'ευχαριστώ.
Βοηθάς πολύ, αλλά... έχω κι ένα άλλο θεματάκι με την τροφή,
που ξέχασα να αναφέρω:
Επειδή την τροφή και το νερό της τα έχω στο καθιστικό (εκεί περνάω κι εγώ τις περισσότερες ώρες της ημέρας και επικοινωνεί
και με την κουζίνα με πάσσο), δεν ξέρω για ποιό λόγοόταν αφήσω την τροφή περισσότερο από μισή ώρα (μάξιμουμ)
μαζεύονται γύρω εκεί μικρά, μυρμηγκάκια (από πού ξεφυτρώνουν δεν μπορώ να ξέρω) και βέβαια δεν ρισκάρω να βάλω
οτιδήποτε εντομοκτόνο ή χημικό και να το γλύψει κατά λάθος η μικρή μου. 'Οσο και να καθαρίσω, τα μυρμήγκια θα ξανάρθουν, ένα να το μυριστεί, καλεί και τα υπόλοιπα (δεν είναι υπερβολή το "καλεί", ισχύει). Επικοινωνεί και με μπαλκόνι
ο χώρος, εννοείται. Τελοσπάντων, το είχα αναφέρει στην κτηνίατρο, και μου σύστησε το "κόλπο" να βάζω το πιατάκι της
μέσα σε ένα πιο μεγάλο πιατάκι μέσα στο οποίο θα έχω βάλει ποσότητα νερού. Τα μυρμήγκια δεν πλησιάζουν το νερό, και
το φαγητό της μένει καθαρό. Έλα μου όμως που δοκιμάζοντας αυτή τη συνταγή, είδα τα μυρμήγκια, όχι βέβαια στο κυρίως φαγητό, αλλά...περιμετρικά στο δοχείο που είχε το νερό!!!
Με αποτέλεσμα βέβαια, η Τέρψη να διστάζει να πλησιάσει (ειδικά στην τροφή, καθώς θα έχεις ήδη καταλάβει, θέλουν να
είναι κατακάθαρη)και να κάνει τη γνωστή χειρονομία με το ποδαράκι της, να "ξύνει" το πάτωμα, σαν να λέει..."Σκουπίδια!)
Οπότε, κι επειδή δεν δουλεύω κι είμαι σχεδόν όλη μέρα σπίτι, θέλοντας και μη, επέλεξα να της δίνω τα γεύματα σε δόσεις..

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:45, 15-10-12:

alkynoe, σου στελνω PM , τι να κανεις με τα μυρμηγκια.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 18:23, 15-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
alkynoe, σου στελνω PM , τι να κανεις με τα μυρμηγκια.
Bessy , να'σαι καλά...το διάβασα και απάντησα ήδη. Ελπίζω να έχεις λάβει την απάντηση,
καθότι είμαι και λίγο αδαής με pc γενικά και τα διάφορα (ενδιαφέροντα και χρήσιμα) "εργαλεία επικοινωνίας" που προσφέρει το αγαπημένο μας my cat..

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 18:30, 15-10-12:

γιατί καλέ σε πμ οι συμβουλές για τα μυρμήγκια;! κι εμείς θέλουμε να μάθουμε!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:22, 15-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
γιατί καλέ σε πμ οι συμβουλές για τα μυρμήγκια;! κι εμείς θέλουμε να μάθουμε!
Γιατι αυτο το θεματακι, ειναι οτι δεν λεει να χορτασει. Θα βγουμε εκτος θεματος. Ξεκινηστε ενα αλλο, οσοι εχετε προβλημα με μυρμηγκια κι εγω θα σας πω αυτα που ξερω για να τα αποφευγετε, χωρις να τα εξολοθρευετε. Δεν μπορω να σκοτωσω ουτε μυρμηγκι, οπως εχω γραψει σε αλλο θεμα, καποια που ειχα στην κουζινα τα ταιζα κιολας.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    dimitradra

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους