Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,428 εγγεγραμμένα μέλη και 718,847 μηνύματα σε 22,712 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 339 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Pet shop με πραγματική αγάπη στα ζώα!!

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Louis
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Δυστυχώς,δεν θυμάμαι πια.... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Louis έγραψε στις 21:48, 31-08-11:

Καλησπέρα σε όλους!!
Αν και γνωρίζω πως απαγορεύεται η διαφήμιση, ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου από ένα πετ σοπ που επισκέφτηκα πρόσφατα και μου έκανε εντύπωση! Στην προσπάθεια μου να βρώ κάποιον που να πουλάει τροφή Acana για την γατούλα μου, "έπεσα" πάνω σε ένα pet shop του οποίου η ιδιοκτήτρια αποτελεί μάλλον φωτεινή εξαίρεση απέναντι σε όλους αυτούς που αποκλειστικό σκοπό έχουν το κέρδος. Ειδικότερα, το συγκεκριμένο πετ σοπ αν και σχετικά μικρό, διαθέτει τεράστια ποικιλία τροφών, κάνει πολύ καλές εκπτώσεις αλλά το σημαντικότερο: η συγκεκριμένη κυρία μετέχει εθελοντικά σε σύλλογο προστασίας ζώων και μεριμνά και για δωρεάν στειρώσεις!! Μέσα δε στο μαγαζί της έχει δεν ξέρω πόσες γατούλες, όλες καλοζωισμένες και περιποιημένες, καθώς και σκυλάκια τα οποία συμβιώνουν αρμονικά μαζί!
Εννοείται πως δεν πουλάει ζώα και μάλιστα το αντίθετο: μεσολαβεί στο να χαρίζονται αδεσποτάκια, αφού πρώτα ελέγξει τους υποψήφιους γονείς και πληρούν τις προϋποθέσεις για να υιοθετήσουν!
Μακάρι να σκέφτονταν όλοι του χώρου με το δικό της σκεπτικό!! Όπως επίσης να μπορούσα να σας δώσω τα στοιχεία της γιατί σκέφτομαι πως τέτοιου είδους μαγαζιά χρειάζονται τη στήριξη όλων μας.
Στον αντίποδα επειδή μέχρι πρότινος ψώνιζα από μεγάλο πετ σοπ το οποίο έφερνε και ζωάκια ακούστε ένα περιστατικό για να κάνετε τη σύγκριση: μια φορά παρήγγειλα μια 4κιλη RC Kitten και περίμενα να μου τη φέρουν από το υπόγειο που τις έχουν συνήθως στο ταμείο. Όταν ήρθε κάτι μύριζε η συσκευασία. Όταν ενημέρωσα την υπάλληλο μου είπε ότι μάλλον θα την είχε ουρήσει κάποια γατούλα που έχουν κάτω. Όταν της είπα ότι έχετε γατούλες που φιλοξενείτε,μπράβο σας, μου είπε ότι τις έχουν αποκλειστικά για να πιάνουν τα ποντίκια στις αποθήκες τους!! Αν είναι δυνατόν!! Σκεφτείτε τις συνθήκες διαβίωσης τους κλεισμένες όλη μέρα σε ένα υπόγειο, προφανώς χωρίς αμμολεκάνη για να ουρούν πάνω στις τροφές, και αποκλειστικά για να πιάνουν ποντίκια!! Ήμαρτον!
Το σίγουρο είναι ότι ακόμα και η επιλογή πετ σοπ χρήζει προσοχής και καλό είναι να επιλέγουμε αυτούς που πρώτα είναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ, με αγάπη για τα ζώα, και μετά έμποροι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 22:05, 31-08-11:

Louis, το petshop που αναφέρεις βρίσκεται στην Αθήνα;
Εάν ναι, μήπως εννοείς ένα των νοτίων προαστίων;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Δυστυχώς,δεν θυμάμαι πια.... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Louis έγραψε στις 22:11, 31-08-11:

Ποιό από τα δύο?? το "καλό" ή το "κακό"??

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 22:32, 31-08-11:

Το καλό.
Εάν εννοείς αυτό που κατάλαβα, συμφωνώ κι επαυξάνω.

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Louis έγραψε στις 22:51, 31-08-11:

Μάλλον αυτό που κατάλαβες,εννοώ!! Ναι, είναι των νοτίων προαστίων!!Πολύ μυστήριο έπεσε....Βέβαια,και το "κακό" των νοτίων είναι..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,552 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:56, 31-08-11:

..στείλτε και κανένα πμ βρε παιδιά..
Συγνώμην,αλλά μου έφτιαξε η διάθεση με την συνομιλια σας.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 23:02, 31-08-11:

Εγώ δε μπορώ να το γράψω δημόσια παιδιά, καταρχάς δεν ξέρω εάν επιτρέπεται κι από την άλλη εάν κάποιος πρέπει να το πει, αυτός δεν είμαι εγώ.
Κι εγώ από εκεί ψωνίζω πάντως, Louis κι η συγκεκριμένη κυρία είναι όντως πολύ φιλική και θετική ως άνθρωπος, τουλάχιστον απ' ό,τι μου φάνηκε.

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 23:18, 31-08-11:

καταλαβα και εγω πιο ειναι και εχω την ατυχια να μενω στο αλλο ακρο και να μην το εχω επισκεφτει ποτε

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Louis έγραψε στις 08:16, 01-09-11:

Kαλημέρα σε όλους!! Πραγματικά χαίρομαι που το έχουν ανακαλύψει και άλλα μέλη το συγκεκριμένο πετ σοπ! Τελικά πιστεύω πως αναγνωρίζεται η προσπάθεια που καταβάλουν αρκετοί άνθρωποι γύρω μας, αρκεί να τους ανακαλύψεις!!

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 13:24, 01-09-11:

μακάρι να ήταν έτσι όλα τα πετ σοπ!

Παράθεση

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nobodys_Wife
H Nobodys_Wife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Nobodys_Wife έγραψε στις 10:29, 20-03-13:

Nα ενημερώσω κ εγώ τότε για ένα "καλό" pet shop .. Φυσικά και δεν πουλάει ζωάκια και ταίζει όλα τα αδεσποτάκια της γειτονιάς (θα τα δείτε όταν πάτε να το επισκεφθείτε απ έξω να περιμένουν το φαγάκι τους)

Είναι στα Εξάρχεια (μέχρι εκεί μπορώ να πω ε;;; )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 15:24, 20-03-13:

μακάρι να ήταν έτσι όλα τα πετσοπ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,667 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 12:12, 29-03-13:

Χε, χε, χε, ξέρω ποιο εννοείτε στα Εξάρχεια. Κι εγώ ψωνίζω μερικές φορές από εκεί...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 15:15, 16-05-13:

Οποιος η οποια θελει ας μου στειλει ενα πμ με τα στοιχεια του καλου και του κακου πετ σοπ.Οχι τιποτε αλλο,αλλα επειδη θα κατεβαινω συχνα Αθηνα πλεον,να ξερω τι μου γινεται!

Παράθεση

Elizatil (Ελιζα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elizatil
H Ελιζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Απειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Elizatil έγραψε στις 16:54, 08-05-18:

Ηπαρχει και ενα πολυ καλο πετ σοπ στην πολιχνη της θεσαλονικης δεν πουλαει γατακια και σκυλακια (ουτε με παραγκελια!) Και ακομα εχει εξω σπιτακια και μπολακια για γατες και σκυλους επισεις ακομα και τους μονομαχους δεν τους εχουν στα ποτηράκια! Και τροκτικο ή πουλι για να παρεις πρεπει να παραγκιλεις
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 18:47, 08-05-18:

Το εμπόριο ζώων τείνει να καταργηθεί και σ'αυτό θα συμβάλλουμε όλοι παίρνοντας αδέσποτα .
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elizatil (Ελιζα)

Νεοφερμένος

H Ελιζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Απειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Elizatil έγραψε στις 06:57, 09-05-18:

Ενοητε πως περνουμε αδεσποτα ή τουλαχιστον απο εκτροφεα
Παράθεση

Elizatil (Ελιζα)

Νεοφερμένος

H Elizatil έγραψε στις 16:31, 10-05-18:

Ομως αμα θελουμε κουνελακι υπαρχουν και τετου ειδους αδεσποτα;(εχω γνωρισει μεχρι και αδεσποτο χρυσοψαρο!!!)
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 16:43, 10-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από Elizatil
Ομως αμα θελουμε κουνελακι υπαρχουν και τετου ειδους αδεσποτα;(εχω γνωρισει μεχρι και αδεσποτο χρυσοψαρο!!!)
Ωραία η απορία σου!
Κάποτε ένα παιδάκι ήθελε ένα κουνελάκι και έκλαιγε γι'αυτό.Έξω από την πόλη μας υπάρχουν πολλά χωριά και πολλοί έχουν κουνέλια.Ο πατέρας του παιδιού πήγς σε ένα και ρωτούσε που μπορεί να βρει ένα για το παιδί του.Πραγματικά βρήκε ένα αγρότη που ήταν σύμφωνος να του δώσει ένα.Ο πατέρας πήγε σε ένα μπακάλικο και πήρε μπύρες και αναψυκτικά για το ευχαριστώ.Όλοι ήταν πολύ ευχαριστημένοι.
Το κουνελάκι ήταν ένα πανέμορφο άσπρο θηλυκό και το παιδάκι το ονόμασε Ροζαλία γιατί είχε κόκκινα ματάκια.
Το παιδάκι το λέγανε Ολυμπία και ήταν μόλις 9 ετών,τώρα σου γράφει αυτή τη γλυκιά ιστορία και είναι 61 ετών!

Αδέσποτα χρυσόψαρα υπάρχουν σε μιά λακκούβα με νερό έξω από την πόλη μας ,πηγαίνοντας για Χαλκιδική στο χωριό Κάτω Σχολάρι.Πριν χρόνια μου χάρισαν ένα και το βγάλαμε Ηρακλή
Παράθεση

Elizatil (Ελιζα)

Νεοφερμένος

H Elizatil έγραψε στις 16:52, 10-05-18:

Μηλαω για χρυσοψαρο που βρηκα σε μια σακουλα παρατημενο σε ενα παγκακι και επανω ειναι ενα σημιομα που εγραφε " μεγαλωσα πολυ για την γυαλα μου και τωρα δεν με θελουνε" και τωρα το σουσι μου ειναι ευτιχισμενο στο ενυδριο του
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:19, 10-05-18:

Μηλαω για χρυσοψαρο που βρηκα σε μια σακουλα παρατημενο σε ενα παγκακι και επανω ειναι ενα σημιομα που εγραφε " μεγαλωσα πολυ για την γυαλα μου και τωρα δεν με θελουνε" και τωρα το σουσι μου ειναι ευτιχισμενο στο ενυδριο του
Άλλο τι θ'ακούσουμε και τι θα δούμε,έλεος πια
Παράθεση

Elizatil (Ελιζα)

Νεοφερμένος

H Elizatil έγραψε στις 17:25, 10-05-18:

Παλι καλα που ηταν χειμωνας φαντασου τι θα γινοταν αν ηταν καλοκαιρι! ΨΑΡΟΣΟΥΠΑ!!!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,552 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:07, 10-05-18:

Στην πραγματικοτητα κουνελακια και ψαρακια ΔΕΝ ειναι κατοικιδια,ουτε καν τα πουλια...και ας στεναχωρεσω οσους εχουν πουλια.Δεν συζηταω καν για ιγκουανα,φιδια κλπ.
Τα μονο κατοικιδια ειναι σκυλος και γατα.Και ετσι οπως εχουμε κανει τον πλανητη,δεν μπορουν να επιβιωσουν στους δρομους(βλεπε αρρωστιες,αυτοκινητα,φολες,μανιακους).Για αυτο και τα φροντιζουμε εμεις,διοτι εμεις δημιουργισαμε το προβλημα.
Ολα τα υπολοιπα,πχ πουλια..ψαρια,,,και αγρια ζωα...ειναι ΕΜΠΟΡΙΑ ΨΥΧΩΝ.Δεν τα βρισκουμε αδεσποτα,αφου κανονικα και ανετα επιβιωνουν στο φυσικο τους περιβαλλον,και εμεις τα φυλακιζουμε.Και πλουτιζουν καποιοι,απο την φυλακιση αυτων των ζωων.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 21:17, 10-05-18:

Σωστά τα λες Έφη ,σκέψου όμως πόσα ζώα γεννιούνται στη σκλαβιά και δεν ξέρουν καν πως να επιβιώσουν στη φύση.Τα κουνέλια ανέκαθεν ήταν οικόσιτα ζώα προς παροχή τροφής ,άσχετα αν ποτέ μου δεν έφαγα και πόσο μάλλον την Ροζαλία μου,η οποία γέννησε μπόλικα μωράκια και πέθανε από φυσικά αίτια.Όσο για τα πουλιά αυτό είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο .Διατηρώ καναρίνι από το ζευγάρι που μου χάρισαν,εντελώς ήμερο που δεν ξέρει το πουλάκι μου πως να ζήσει χωρίς εμένα.
Πάντως όλο αυτό το μακελειό με τα παντός είδους τροπικά και μη ζώα είναι ένα μεγάλο έγκλημα.Αν πάντως μπορούσα να έχω κοντά μου ένα κουνελάκι,ναι ,θα έπαιρνα πάλι ένα,τα λατρεύω τα ψυχούλια μου.
Κι αν το καλοσκεφτούμε Έφη μου και οι γάτες σίγουρα δεν έχουν πλαστεί για να ζουν μαντρωμένες στους τέσσερις τοίχους μόνες και για πολλές ώρες.Εμείς τις κάναμε κατοικίδιες.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:31, 10-05-18:

Τσου..δεν τις καναμε εμεις κατοικιδιες τις γατες.Οι γατες προσεγγισαν οι ιδιες τον ανθρωπο.Απο την μεση ανατολη.Προσεγγισαν καταρχην τις αποθηκες σιτηρων,επειδη εκει πηγαιναν ποντικια,για να εχουν βρισκουν θηραματα.και ολα καλα μεχρι εκει,αλλα στην συνεχεια με τις τσιμεντουπολεις,τος φολες τα αμαξια και τους ανωμαλους...οι αδεσποτες δεν επιβιωνουν.εμεις δημιουργισαμε το προβλημα...εμεις ειματε υποχρεωμενοι να τα φροντιζουμε.
Τα ψαρια μια χαρα ζουνε στην θαλασσα.....δεν βρισκεις κανενα αδεσποτο ψαρι στον δρομο....ειναι καθαρο εμποριο για διακοσμητικους και ηλιθιους λογους.Τι ιδιο και τα πουλια.Μια χαρα ζουνε πετωντας.Καποιοι κανουν εμποριο....τωρα σαφως ενα πουλι στο κλουβι,μπορει και να μην μπορει να επιβιωσει αν το αφησεις...ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΑΥΤΟ ΕΓΩ.Ομως η αγορα πουλιων ,ενισχυει αυτο το απεχθες εμποριο.Νομος προσφορας και ζητησης.Αν δεν αγοραζαμε τετοια ζωα,δεν θα ειχαν ψωμι ολοι αυτοιοι εμποροι.Δεν νομιζω να βρηκες κανενα πουλι αδεσποτο στον δρομο ναι;
Ακομα και αν βρουμε πληγωμενο πουλι και το περιθαλψουμε,...το αφηνουμε να γιατρευτει και μετα το ελευθερωνουμε,υπαρχουν και οι αναλογες οργανωσεις.ΑΛΛΑ....η αγορα πουλιου και ψαριου,δεν ειναι περιθαλπτω αδεσποτο.ΑΥΤΑ ΤΑ ΖΩΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΣΠΟΤΑ...ΑΠΛΑ ΕΝΙΣΧΥΟΥΜΕ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΡΙΟ ΨΥΧΑΓΩΓΙΣΗς ΑΝΘΡΩΠΩΝ...ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΗς ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΤΩΝ ΖΩΩΝ.ΚΑΙ ΠΛΟΥΤΙΣΜΟΥ ΚΑΠΟΙΩΝ..ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΩΖΩ ΕΝΑ ΑΔΕΣΠΟΤΟ..ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟ.Σορυ...αλλα ετσι ειναι.
Αδεσποτο ψαρακι δεν θα βρεις,ουτε αδεδποτο πουλακι.Αν βρεις τραυματισμενο,το σωζεις και μετα το ελευθερωνεις.Οταν το αγοραζεις...απλα διαιωνιζεις ενα απεχθεστατο εμποριο ψυχων/
Ο ΝΟΜΟς ΤΗς ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΖΗΤΗΣΗΣ ΛΕΜΕ.Δεν αγοραζω....δεν εχουν ψωμι ολοι αυτοι...δεν τους συμφερει να το κανουν.
Δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο το να εχειςενα πουλι που γεννηθηκε για να πεταει ελευθερο ,ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΛΟΥΒΙ.Δεν το βρηκαμε αδεσποτο...ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ.ΑΡΑ...ΕΝΙΣΧΥΣΑΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΕΧΘΕΣΤΑΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΨΥΧΩΝ.
ΥΓ.Κουνελακια αν τα εχεις ελευθερα σε κτημα δεν ειναι προβλημα.Αλλα τα κουνελακια βασικα ειναι ζωα καταναλωσης.Δυστυχως..αλλα ετσι ειναι.Κατοικιδια μεσα σε κλουβια ομως δεν ειναι.Ελευθερα στο κτημα σου,κανενα θεμα.
ΥΓ
.Μηλαω για χρυσοψαρο που βρηκα σε μια σακουλα παρατημενο σε ενα παγκακι και επανω ειναι ενα σημιομα που εγραφε " μεγαλωσα πολυ για την γυαλα μου και τωρα δεν με θελουνε" και τωρα το σουσι μου ειναι ευτιχισμενο στο ενυδριο του
Επιτρεψε μου,ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 10-05-18 στις 21:51.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:47, 10-05-18:

και για να τελειωνω με αυτο το θεμα,πετ σοπ που ΕΜΠΟΡΕΥΕΤΑΙ ΖΩΑ....ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ.Για αυτο παλευουμε τοσα χρονια...,τα πετ σοπ να εχουν ΜΟΝΟ εμπορευματα για ζωα...,δηλαδη τροφες παιχνιδια κλπ.ΚΑΙ ΟΧΙ ΖΩΑ.Για πουλημα εννοω.Αν τα φιλοξενουν σε σωστες συνθηκες για υιοθεσια,χαρισμα δηλαδη....οταν βρικουν αδεσποτα,καλο θα ηταν.Ποσα τετοια πετ σοπ ξερετε;
Και το συγκεκριμενο θεμα για αυτο ανοιχτηκε.Για πετ σοπ που ΔΕΝ ΕΜΠΟΡΕΥΟΝΤΑΙ,ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΝΕ ΖΩΑ.
Παράθεση

Elizatil (Ελιζα)

Νεοφερμένος

H Elizatil έγραψε στις 06:41, 11-05-18:

Πουπουλινα καταλαβαινω την αμφισβιτιση σου για το ψαρι αλλα μεχρι και εγω δεν το πιστευα οταν το ειδα. Οσο για τα κουνελια πιστευω πως εχουν αρχισει να εξημερωνονται (εμπειρικα) ο δικος μου ολη την ημερα ειναι ελευθερος στο σπιτι οπως και το καναρινι μου. Για παπαγαλακια και αλλα τροπικα δεν το σηζητω ενοητε πως ειναι απανθροπο να τα κραταμε μακρια απο την φυση!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:29, 11-05-18:

Πουπουλινα καταλαβαινω την αμφισβιτιση σου για το ψαρι αλλα μεχρι και εγω δεν το πιστευα οταν το ειδα. Οσο για τα κουνελια πιστευω πως εχουν αρχισει να εξημερωνονται (εμπειρικα) ο δικος μου ολη την ημερα ειναι ελευθερος στο σπιτι οπως και το καναρινι μου. Για παπαγαλακια και αλλα τροπικα δεν το σηζητω ενοητε πως ειναι απανθροπο να τα κραταμε μακρια απο την φυση!
Καλη μου φιλη,καταρχην ειναι πολυ ενθαρυντικο που εισια μικρο κοριτσακι και αγαπας τα ζωακια.Μπραβο σου!
Ομως κατσε και σκεψου,γιατι ειναι απανθρωπο τα τροπικα και τα παπαγαλακια να ειναι μακρια απο την φυση ,και οχι τρα καναρινακια;Αυτα ψυχη δενε χουν;Ελευθερα πουλακια δεν γεννηθηκαν;
Τα πουλακια και τα ψαρακια δεν ειναι κατοικιδια,απλα ειναι ενα τεραστιο εμποριο αυτο,και οσο αγοραζουμε ζωα για κατοικιδια,τοσο αυτοι θα κανουν αυτο το εμποριο.
Ομως,μην λες οτι δεν πρεπει να απομακρυνουμε απο την φυση τα τροπικα,ενω τα καναρινια ειναι οκ.
Δεν ειναι θεμα εξημερωσης,ειναι θεμα οτι αυτα τα ζωα μια χαρα ζουνε στην φυση ελευθερα,δεν ειναι αδεσποτα.
Και εμενα μου αρεσουν οι γατοπαρδοι,και πολλοι εξημερωνονται ευκολα,διοτι ειναι το πιο ημερο αιλουροειδες,αυτο τι σημαινει,,οτι πρεπει να εξημερωνουμε γατοπαρδους για να τους εχουμε στα σπιτια μας;

Για να μην παρεξηγηθω,δεν σου λεω να αφησεις το καναρινι σου ελευθερο,τωρα η ζημια εχει γινει.
Απλα κατσε και σκεψου,οταν το καναρινακι σου πεθανει,αν πρεπει να ξαναπαρεις αλλο,.η μηπως καλυτερα οχι.Διοτι οσο αγοραζουμε,τοσο θα τα εμπορευονται και θα ζουνε μακρια απο την φυση και σε κλουβια.
Παράθεση

Elizatil (Ελιζα)

Νεοφερμένος

H Elizatil έγραψε στις 19:53, 11-05-18:

Καλα ενοητε δεν θα ξαναπαρω αλλα πιστευω οτι δεν ειναι αδεσποτα γιατι πρεπει να τα δεις και τα τρια οταν γυρναω στο σπιτι σα γατακια κανουν!!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:23, 11-05-18:

Καλα ενοητε δεν θα ξαναπαρω αλλα πιστευω οτι δεν ειναι αδεσποτα γιατι πρεπει να τα δεις και τα τρια οταν γυρναω στο σπιτι σα γατακια κανουν!!
Βρε συ,δεν ειπα οτι αυτα που εχεις εσυ ειναι αδεσποτα,καμια σχεση.Αλλο λεω εγω,αλλα τεσπα.Ειμαι σιγουρη οτι τα φρντιζεις πολυ καλα!
Παράθεση

Elizatil (Ελιζα)

Νεοφερμένος

H Elizatil έγραψε στις 20:39, 11-05-18:

Αυτο λεω οτι δεν ειναι αδεσποτα αλλα αμα τα αφησω εξω επειδη εχουν μεγαλωσει σε σπιτι ειναι πιθανο να μην ξερουν να προστατευτουν(ενοητε δεν θα το κανω αυτο τα λατρευω)
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:43, 11-05-18:

Αυτο λεω οτι δεν ειναι αδεσποτα αλλα αμα τα αφησω εξω επειδη εχουν μεγαλωσει σε σπιτι ειναι πιθανο να μην ξερουν να προστατευτουν(ενοητε δεν θα το κανω αυτο τα λατρευω)
Βρε συ,εννοειται αυτο και το ξεκαθαρισα.Ουτε κατα διαννοια να αφησεις τωρα το καναρινακι εξω.Απλα κατσε και σκεψου,αν πρεπει να τα αγοραζουμε.Διοτι οταν τα αγοραζουμε...ενισχυουμε αυτο το εμποριο,αρα θα εξακολουθουν να αιχμαλωτιζουν τετοια ζωακια,απλα για να χαιρομαστε εμεις.
Παράθεση

Αδεσποτούλα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αδεσποτούλα
H Αδεσποτούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Αδεσποτούλα έγραψε στις 14:15, 18-05-18:

Αυτό για τους Μονομάχους... Γιατί σχεδόν πάντα οι Μονομάχοι είναι σε ποτήρια? Απαράδεκτο!!!! Επίσης συμφωνώ απόλυτα με την Πουπουλένια, δεν πρόκειται να ξαναπάρω κάποιο ζώο από πετ σοπ .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αδεσποτούλα : 18-05-18 στις 14:21.
Παράθεση

Elizatil (Ελιζα)

Νεοφερμένος

H Elizatil έγραψε στις 09:26, 19-05-18:

Για να απαντησω στην απορια σου τους μονομαχους τους εχουνε στα ποτυρακια γιατί
1ον μπορουν να αναπνεουν αερα οχι οπως τα αλλα ψαρια που οσο κολυμπανε αναπνεουν.
2ον οταν ενας μονομαχος αρσενικος βρισκετε στον ιδιο χώρο με αλλους μαλωνουν μεχρι θανατου ( τα ενυδρια 100 λιτρα και μπορουν να μπουν και 2).
Παράθεση

Αδεσποτούλα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αδεσποτούλα
H Αδεσποτούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Αδεσποτούλα έγραψε στις 13:05, 19-05-18:

To ξέρω ότι μονομαχούν μέχρι θανάτου, αλλά και πάλι δεν θα έπρεπε να έχουν τα καημένα τα ζώα σε ποτηράκια, ακίνητα μένουν σε τόσο μικρό χώρο. Αυτό που είπες, ότι αναπνέουν αέρα δεν το ήξερα.....
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους