Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,943 εγγεγραμμένα μέλη και 717,830 μηνύματα σε 22,434 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 364 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Συνέπειες της αμέλειας

Φένια '72

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φένια '72
H Φένια '72 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.

H Φένια '72 έγραψε στις 14:54, 17-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από alice
Μα για αυτο και μονο το λογο ειπα οτι θελει ομαδικη προσπαθεια για να φανει τι κανει στην ουσια αυτος ο ανθρωπος.
Δεν με απασχολει τι γνωμη εχει ο καθενας, ολοι ειναι ελευθεροι να πιστευουν αυτο που νομιζουν σωστο. Και το θεμα μου δεν ειναι για τους ανθρωπους αν εχουν σωστη η οχι αποψη, αλλα κατα ποσον αυτο το πληρωνουν αθωα πλασματα.
Αν βγει παραδειγματος χαρην η σιεννα και φωναζει για το γατουλη της, θα πουν συμβαινουν αυτα, δεν σωζονται ολα. Αν ομως βγουν 5-6 που εχουν παρομοιες εμπειριες ισως κατι γινει. Αυτο ειπα μονο.
Το να λεμε εδω μεσα θεωριες οκ, καλο ειναι, αλλα φερνει αποτελεσμα να μην χαθουν κι αλλα ζωακια απο αμελεια?
Η πρεπει κατι να γινει ωστε να μην παραμυθιαζεται αλλο ο κοσμος?

Κατάλαβα τι είπες Αλίκη.
Η Σιέννα ειναι ένα περιστατικό αλλά όχι το μόνο.
Προσωπικά χαίρομαι που βρηκε το κουράγιο να το μοιραστεί όλο αυτό μαζί μας και οσοι θελουν μπορουν να ξεπαραμυθιαστούν!
Οσοι πάσχουν απο τύφλωση και κόφωση...βοήθειά τους !!! αν και ...βοήθεια στο ζωάκι τους πρέπει να πω καλύτερα
Οπως θα είδες όμως πολλοί απο όσους έχουν μιλήσει ως τώρα ειναι γνώστες κι άλλων περιστατικών ... το παγόβουνο εχει πάντα μια κορυφή...
Εδώ θα ειμαστε οσο για λιώνει σιγά-σιγά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vickymoon
H vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,362 μηνύματα.

H vickymoon έγραψε στις 15:32, 17-05-09:

νομιζω οτι η αλικη εχει δικιο. πρεπει να ειπωθουν τα πραγματα με το ονομα τους. και ειτε αυτος ο γιατρος ειτε καποιος αλλος ειναι ανευθυνος να το λεμε.
αυτο το θεμα με τους γιατρους και την αμελεια ειναι πολυ σοβαρο.
πρεπει να ειμαστε ενημερωμενοι για τους σκιτζηδες, που φανταζομαι θα ειναι κι αλλοι, δεν ειναι ο μονος.
παντως επιμενω οταν ειναι κατι σοβαρο πρεπει ο κτηνιατρος να εχει κλινικη ή να παραπεμπει σε κλινικη το συντομοτερο δυνατον.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 20:03, 17-05-09:

Δυστυχως σε οτι αφορα τον συγκεκριμενο κυριο εχει γινει μια πλυση εγκεφαλου στους ηδη υπαρχοντες πελατες... Δεν ακουνε τιποτα. Ετσι νομιζω. Εχει βρει καποια ευαισθητα σημεια και τα εκμεταλευεται... Τολμα να τον "κατηγορησεις" σε πελατη του και θα δεις τι εχεις να ακουσεις....
Αυτο θελει ομαδικη προσπαθεια.
Αλίκη μου, εδώ θα διαφωνήσουμε... Είμαστε κι εμείς "πελάτες" από τα Χριστούγεννα, λόγω των καλών κριτικών και γιατί είναι σχεδόν δίπλα στο σπίτι μας, αλλά το συγκεκριμένο θέμα της σιέννας με έβαλε σε σκέψεις! Η Μπουμπού έχει αλλάξει 4 γιατρούς σε ένα χρόνο και συνήθως την πήγαινα αλλού όταν κάτι δεν μου άρεσε στην αντιμετώπισή της από τον εκάστοτε γιατρό. Δεν ξέρω τι θα κάνω στο μέλλον, έχω στεναχωρηθεί και μπερδευτεί πολύ, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι θα έχω διπλά το νου μου από εδώ και εμπρός, ακόμα και για τα απλά... Δυστυχώς δεν έχω μεγάλη εμπειρία με γάτες και αν τύχει κάτι δύσκολο δεν ξέρω αν θα το εντοπίσω εγκαίρως, αλλά μετά από αυτά που διάβασα με βλέπω να τρέχω για το παραμικρό για 2η γνώμη!
Αρχική Δημοσίευση από vickymoon
παντως επιμενω οταν ειναι κατι σοβαρο πρεπει ο κτηνιατρος να εχει κλινικη ή να παραπεμπει σε κλινικη το συντομοτερο δυνατον.
Συμφωνώ με αυτό και αν είναι κτηνίατρος που δεν έχει κλινική, πρέπει να παραπέμπει αλλού άμεσα. Δέχομαι ότι δεν μπορουν να έχουν όλοι κλινική, αλλά τουλάχιστον πρέπει να συνεργάζονται ή να έχουν να προτείνουν εναλλακτικές λύσεις.

Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη σιεννα
H σιεννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

H σιεννα έγραψε στις 20:26, 17-05-09:

Παιδια μαλλον φενεται οτι εγω κοιμομουνα το υπνο του δικαιου.Ουτε καν ηξερα οτι δε νοσηλευει εκει ζωα.Αφου δεν ειχε αναφερθει απο πλευρας του ποτε και ουτε εγω ειχα ρωτησει.
Μεχρι και την τελευταια μερα που ειδε το γατακι και του λεω,αν χρειαστει μεταγγιση αιματος,εχω τα δυο κοριτσια που μπορουν να δωσουν αιμα,και μπορουμε τωρα να παμε να τις φερουμε,αυτος δεν ειπε ουτε οτι δεν κανει μεταγγισεις,ουτε οτι δε νοσηλευει.Απλα οτι δεν ξερουμε αν ακομα χρειαζεται μεταγγιση (με τετοιο αιματοκριτη και τετοια κλινικη κατασταση!!!)

Παράθεση

alice

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη alice
H alice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Χμ... Δεν μπορω να τις μετρησω. Πανω απο 50! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,766 μηνύματα.

H alice έγραψε στις 20:37, 17-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από chryssa
Αλίκη μου, εδώ θα διαφωνήσουμε....
Χρυσα μου δεν τους βαζω ολους στο ιδιο καζανι, οχι γιατι εισαι εσυ, απλα γιατι ειναι πρακτικα αδυνατο. Απλα θεωρω οτι η πλειοψηφια ειναι ετσι. Και φυσικα το πιο πιθανο ειναι να επεφτα κι εγω στη λουμπα αν ημουν Αθηνα με τοσα καλα λογια που ακουγονται. Δεν ειναι δυνατον να γνωριζουμε τα παντα, αλλιως θα ανοιγαμε τα δικα μας ιατρεια. Απλα οταν προσπαθησα να πω σε κανα δυο ατομα μια κουβεντα, δεν ακουγαν τιποτα (πριν το συγκεκριμενο περιστατικο )... Θεωρω απλα αδικια για τα ζωακια να ταλαιπωρουνται επειδη καποιος ξερει καλα απο δημοσιες σχεσεις.

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

H vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,362 μηνύματα.

H vickymoon έγραψε στις 21:09, 17-05-09:

κι εγω αν εμενα κοντα του μπορει να πηγαινα για εμβολια αλλα για αρρωστια θα πηγαινα αλλου.
μπορει η κατασταση της γατας της σιεννας να ηταν μη αναστρεψιμη μπορει και να μην ηταν ομως.
αυτη η συμπεριφορα δεν σε βαζει σε υποψιες??
και οταν ειναι κατι σοβαρο δεν χρειαζεται συνεχης παρακολουθηση??
δλδ ποτε ενα ζωο χρειαζεται να νοσηλευτει?? ποτέ!!!
αν δεν σου πει ο γιατρος σου ,που δεν μπορει να νοσηλευει, τρεχα στο νοσοκομειο ποιος θα το πει, εγω??
τι ποιο απλο να καταλαβει καποιος οτι δεν εκανε οτι επρεπε.
εναν ανθρωπο με αιματοκριτη 15 ή 10 τον εχεις σπιτι??? το ζωο λοιπον γιατι να το εχεις σπιτι???
αφου λοιπον δεν νοσηλευει ζωα ποια ειναι η εμπειρια του σε δυσκολες καταστασεις???

Παράθεση

ohimso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ohimso
H ohimso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

H ohimso έγραψε στις 01:00, 18-05-09:

Καταλαβαίνω ότι είναι φορτισμένο το κλίμα, αλλά κατά τη γνώμη μου, δεν χρειάζεται να δημιουργήσετε αρνητική εικόνα για κανένα γιατρό... Αυτό που ειπώθηκε παραπάνω, το να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά και να ζητάμε 2η γνώμη όπου έχουμε αμφιβολίες, νομίζω λύνει και όλα τα προβλήματα.

Tο να καθόμαστε να κατηγορούμε έναν άνθρωπο, άσχετα αν έκανε λάθος ή όχι, ΕΙΔΙΚΑ από τη στιγμή που ο ίδιος δεν συμμετέχει στη συζήτηση, δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

ΟΚ, το καταλάβαμε, έχουν γίνει στραβές με αυτόν τον γιατρό... Καλά έκανε η κοπέλα και το παρέθεσε, να έχουμε το νου μας, έχει απόλυτο δίκιο.. Ειλικρινά, κανένα ζωάκι δεν αξίζει τέτοια μοίρα

Από κει κι έπειτα, όλο αυτό το τρενάκι απαξίωσης δεν οδηγεί πουθενά...

Just my 2 cents.

Παράθεση

Φένια '72

Περιβόητο Μέλος

H Φένια '72 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.

H Φένια '72 έγραψε στις 09:52, 18-05-09:

νομιζω οτι η αλικη εχει δικιο. πρεπει να ειπωθουν τα πραγματα με το ονομα τους. και ειτε αυτος ο γιατρος ειτε καποιος αλλος ειναι ανευθυνος να το λεμε.
αυτο το θεμα με τους γιατρους και την αμελεια ειναι πολυ σοβαρο.
πρεπει να ειμαστε ενημερωμενοι για τους σκιτζηδες, που φανταζομαι θα ειναι κι αλλοι, δεν ειναι ο μονος.
Μα αυτό δε λέμε ;;;
Αν ο άλλος δε θέλει να ακουσει όμως γλυκια μου δε θα ακούσει που να χτυπάς τον πισινό σου κάτω. (οχι εσυ, σχημα λόγου )
Ειναι χρέος μας να μιλάμε κι οσο για το να ακούμε...τι να πω...ειναι απλα θεμα αντιληψης και κοινής λογικής.
Ανήκω στους ομιλούντες πάντως κι αυτό δεν αλλάζει

Παράθεση

Φένια '72

Περιβόητο Μέλος

H Φένια '72 έγραψε στις 09:57, 18-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από chryssa
Αλίκη μου, εδώ θα διαφωνήσουμε... Είμαστε κι εμείς "πελάτες" από τα Χριστούγεννα, λόγω των καλών κριτικών και γιατί είναι σχεδόν δίπλα στο σπίτι μας, αλλά το συγκεκριμένο θέμα της σιέννας με έβαλε σε σκέψεις! Η Μπουμπού έχει αλλάξει 4 γιατρούς σε ένα χρόνο και συνήθως την πήγαινα αλλού όταν κάτι δεν μου άρεσε στην αντιμετώπισή της από τον εκάστοτε γιατρό. Δεν ξέρω τι θα κάνω στο μέλλον, έχω στεναχωρηθεί και μπερδευτεί πολύ, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι θα έχω διπλά το νου μου από εδώ και εμπρός, ακόμα και για τα απλά... Δυστυχώς δεν έχω μεγάλη εμπειρία με γάτες και αν τύχει κάτι δύσκολο δεν ξέρω αν θα το εντοπίσω εγκαίρως, αλλά μετά από αυτά που διάβασα με βλέπω να τρέχω για το παραμικρό για 2η γνώμη!

Συμφωνώ με αυτό και αν είναι κτηνίατρος που δεν έχει κλινική, πρέπει να παραπέμπει αλλού άμεσα. Δέχομαι ότι δεν μπορουν να έχουν όλοι κλινική, αλλά τουλάχιστον πρέπει να συνεργάζονται ή να έχουν να προτείνουν εναλλακτικές λύσεις.

Μπράβο κορίτσι μου που τουλάχιστον εσύ επέλεξες να ακούσεις.
Υγιής αντιμετώπιση θα έλεγα αλλά καλό θα είναι να μην βρεθείς στο σημείο να τρέχεις καποτε....ίσως να ειναι κι αργά.
Προφυλάξου επιλέγοντας εναν επιστήμονα που θα σε πείσει πως ειναι ο καλύτερος για το μωράκι σου. Αυτο δεν κανουμε για τους δικούς μας;
Θα μου πεις πως δεν εχεις προσωπικό δειγμα αλλά...γιατι πρέπει ντε και σώνει να αποκτήσεις; Το βλεπεις από τις παραπάνω αναφορές πως έχει μαθηματική ακρίβεια το πράγμα...
Οταν εισαι αδιάφορος έως εγκληματικά αδιάφορος αυτό δεν αλλάζει...

Παράθεση

Φένια '72

Περιβόητο Μέλος

H Φένια '72 έγραψε στις 09:59, 18-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από ohimso
Καταλαβαίνω ότι είναι φορτισμένο το κλίμα, αλλά κατά τη γνώμη μου, δεν χρειάζεται να δημιουργήσετε αρνητική εικόνα για κανένα γιατρό... Αυτό που ειπώθηκε παραπάνω, το να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά και να ζητάμε 2η γνώμη όπου έχουμε αμφιβολίες, νομίζω λύνει και όλα τα προβλήματα.

Tο να καθόμαστε να κατηγορούμε έναν άνθρωπο, άσχετα αν έκανε λάθος ή όχι, ΕΙΔΙΚΑ από τη στιγμή που ο ίδιος δεν συμμετέχει στη συζήτηση, δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

ΟΚ, το καταλάβαμε, έχουν γίνει στραβές με αυτόν τον γιατρό... Καλά έκανε η κοπέλα και το παρέθεσε, να έχουμε το νου μας, έχει απόλυτο δίκιο.. Ειλικρινά, κανένα ζωάκι δεν αξίζει τέτοια μοίρα

Just my 2 cents.

Απο πότε δημιουργείς αρνητική εικόνα για καποιον αν πρώτα δεν έχεις φροντίσει μόνος σου για αυτήν;;;
Ε...μην τρελλαθούμε και τελείως...!

Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 11:41, 18-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από ohimso

ohimso θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου
επιτέλους να επικρατήσει ψυχραιμία και για το καλό της σιέννα

Αρχική Δημοσίευση από Φένια '72
Το βλεπεις από τις παραπάνω αναφορές πως έχει μαθηματική ακρίβεια το πράγμα...
Οταν εισαι αδιάφορος έως εγκληματικά αδιάφορος αυτό δεν αλλάζει...
Μπάστα βρε Φένια! Πότε πρόλαβες και διαπίστωσες πως ενας γιατρός, που εσύ τουλάχιστον δεν έχεις γνωρίσει ,είναι κατα τα λεγόμενα σου ο κινούμενος χάρος??!!!!
Δικαίωμά σου η άποψή σου και δικαιωματικά η σιεννα είναι γεμάτη πικρία αλλά απο εκεί ως το σημείο που το φτάνεις εσύ υπάρχει μεγάααααααααλο ενδιάμεσο διάστημα

Παράθεση

Raktia (Κάτια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Raktia
H Κάτια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (+∞ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,813 μηνύματα.

H Raktia έγραψε στις 12:17, 18-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από minnielakecity_mickey
Μπάστα βρε Φένια! Πότε πρόλαβες και διαπίστωσες πως ενας γιατρός, που εσύ τουλάχιστον δεν έχεις γνωρίσει ,είναι κατα τα λεγόμενα σου ο κινούμενος χάρος??!!!!
Δικαίωμά σου η άποψή σου και δικαιωματικά η σιεννα είναι γεμάτη πικρία αλλά απο εκεί ως το σημείο που το φτάνεις εσύ υπάρχει μεγάααααααααλο ενδιάμεσο διάστημα
Ξερεις όμως κάτι, είναι πολύ εύκολο να χάσεις την ψυχραιμία σου όταν κάτι τέτοιο σου συμβεί. Το λέω εκ πείρας ότι όταν χάσεις μια ψυχούλα από λάθος, δεν μπορείς να βρεις δικαιολογία σε τίποτα.
Δεν χωράει λάθη σε αυτή την δουλειά. Από εσάς έχω ακούσει ότι ο συγκεκριμένος γιατρός έχει φερθεί πολύ σωστά στο παρελθόν αλλά από εδώ πάλι βλέπω ότι όλα ανατρέπονται. Και το χειρότερο είναι ότι είναι αποτέλεσμα απλής απροσεξίας και όχι γιατί μιλάμε για κάποιο περιστατικό που ήταν περα απο τις δυνατότητές του να το αντιμετωπίσει.
Ακόμα και αν η ασθένεια που είχε το γατάκι ήταν μη αναστρέψιμη.

Σίγουρα όλοι κάνουμε λάθη στη δουλειά μας αλλά τι επίπτωση έχουν τα λάθη αυτά. Αυτό είναι που καθορίζει το πόσο εύκολα συγχωρούνται.

Παράθεση

alice

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη alice
H alice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Χμ... Δεν μπορω να τις μετρησω. Πανω απο 50! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,766 μηνύματα.

H alice έγραψε στις 12:23, 18-05-09:

Δεν ειπε κανεις οτι ειναι κινουμενος χαρος αλλα τα λαθη που εγιναν, εγιναν απο αδιαφορια και ισως αγνοια η αμελεια....
Αυτο για οσους μπορουν να καταλαβουν λεει πολλα.
Το θεμα δεν ειναι να του κλεισουμε το ιατρειο και να τον βασανιζουμε αιωνια, απλα αν ειναι δυνατον να ηταν πιο συνετος και πιο προσεκτικος. Για μενα μετραει εστω και η μια και μοναδικη ψυχουλα που χαθηκε, απο ΑΜΕΛΕΙΑ. Και ξαναλεμε, δεν ειναι το μοναδικο περιστατικο.....

Παράθεση

roulsydney

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roulsydney
H roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.

H roulsydney έγραψε στις 12:30, 18-05-09:

Δεν ειπε κανεις οτι ειναι κινουμενος χαρος αλλα τα λαθη που εγιναν, εγιναν απο αδιαφορια και ισως αγνοια η αμελεια....
Αυτο για οσους μπορουν να καταλαβουν λεει πολλα.
Το θεμα δεν ειναι να του κλεισουμε το ιατρειο και να τον βασανιζουμε αιωνια, απλα αν ειναι δυνατον να ηταν πιο συνετος και πιο προσεκτικος. Για μενα μετραει εστω και η μια και μοναδικη ψυχουλα που χαθηκε, απο ΑΜΕΛΕΙΑ. Και ξαναλεμε, δεν ειναι το μοναδικο περιστατικο.....
Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου αλίκη μου ειδικότερα στην τελευταία σου πρόταση...Το ζωάκι απο μόνο του δεν έχει λαλιά να πεί πως νοιώθει αν πονάει κτλπ.Αρα είναι σημαντικός παράγοντας η σωστή αντιμετώπιση απο τον κτηνίατρο με υπευθυνότητα πάνω απο όλα..
Κρίμα για το ψυχάκι που έφυγε..

Παράθεση

Raktia (Κάτια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Raktia
H Κάτια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (+∞ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,813 μηνύματα.

H Raktia έγραψε στις 12:31, 18-05-09:

Και ξαναλεμε, δεν ειναι το μοναδικο περιστατικο.....
Αν λοιπόν ξέρουμε ότι για αυτόν δεν είναι το μοναδικό περιστατικό και φαντάζομαι ότι όλοι έχουμε κάποιον γιατρό στον οποίο έχει σημειωθεί ανάλογη περίπτωση, μήπως να αναθεωρήσουμε την λίστα με τους προτεινόμενους γιατρούς αναφαίροντας ο καθένας τις ενστάσεις του για το εκάστοτε όνομα; Όχι φανερά. Κάποιος να αναλάβει να λαμβάνει με πμ τις πληροφορίες για τον κάθε γιατρό και στο τέλος να αναρτηθεί μια λίστα με τους γιατρούς που δεν έχουμε κάτι τέτοιο να τους προσάψουμε.
Μάλλον δύσκολο να γίνει αλλά αν το προσπαθούσαμε;;;

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 12:54, 18-05-09:

Πιστεύω ότι η λίστα που υπάρχει μόνο ενδεικτική μπορεί να είναι και σίγουρα δεν είναι αντικειμενική! Ο καθένας προτείνει αυτόν που ξέρει και προτιμά, θεωρώ ότι δεν μπορεί να πάει πιο πέρα. Προτάσεις κάνουμε βάσει εμπειριών και ο καθένας αποφασίζει για το ζωάκι του. Ο γιατρός που διαλέγουμε είναι και θέμα χημείας, αλλά και θέμα στιγμής. Εγώ προσωπικά νομίζω ότι δεν υπάρχει γιατρός από τον οποίο να είναι όλοι ευχαριστημένοι...

Παράθεση

roulsydney

Διακεκριμένο μέλος

H roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.

H roulsydney έγραψε στις 13:01, 18-05-09:

Ο καλός γιατρός στα δύσκολα φαίνεται...Προσωπικά δεν γνωρίζω αν οι προτεινόμενοι γιατροί πληρούν και ποιά κριτήρια...Το να πάω το ζωάκι μου για ένα εμβόλιο και να συμπαθήσω τον γιατρό ΔΕΝ είναι για μένα κριτήριο εμπιστοσύνης...

Παράθεση

Φένια '72

Περιβόητο Μέλος

H Φένια '72 έγραψε στις 13:22, 18-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από minnielakecity_mickey
ohimso θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου
επιτέλους να επικρατήσει ψυχραιμία και για το καλό της σιέννα

Και που ξέρεις αν και τι γνωρίζω ή οχι καλή μου;;
Θα σε απογοητεύσω λοιπόν...
Η αποψη μου ειναι δεδομένη.
Οποιος θελει να ακουσει, ακουει. Δε χάνεις τιποτα οταν απλως ακους. Ακουω επισης δε σημαινει ντε και σώνει υιοθετώ...
Και τα συγχωροχάρτια μου έχουν τελειώσει εδώ και καιρό οταν πρόκειται για ψυχούλες που δε φταινε σε τίποτα.

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 14:39, 18-05-09:

κάτι διάβασα ότι κατηγορούμε άδικα (???) έναν γιατρό...

λοιπόν ας κάνουμε μια σούμα πόσα γατιά έχει πεθάνει ο εν λόγω γιατρός.
τι συμπεριφορά και τι αντιμετώπιση έχει σε σοβαρά περιστατικά , και σε ανθρώπους που δεν είναι οι στάνταρ πελάτες του..
πως μιλάει για συναδέλφους του και πως πατρονάρει και τρομοκρατεί τον κόσμο μέσα από τον ιστοχώρο του με αρρώστιες που προς το παρόν φιγουράρουν σε μέλετες ,

δεν λέμε το ονομά του , και δεν έχει ακούσει οσα θα έπρεπε να ακουσει ... επειδή ο πολιτισμός μας δεν μας το επιτρέπει , κατε με πρέπει ΝΑ θεωρεί τον εαυτό του τυχερό..
Ομως οτι σπέρνεις σε αυτή τη ζωή θερίζεις.
ποσα γατιά πρεπει να πεθανουν για να μεγαλώσει ο τραπεζικός του λογαριασμός?
πόσο πιο ευγενικοί και προσεκτικοί να είμαστε?
ποσα γατάκια πρεπει να πεθανουν επειδή θεωρεί τον εαυτό του θεο?
γιατί είναι τοσο προκλητικός? κι εμείς γιατι πρέπει να σκύψουμε δουλικά το κεφάλι και να θάψουμε σιωπηρά το ζώο μας και τα γεγονότα?

ποτε δεν εχει παραδεχτεί κάποια απώλεια..
παντα φταιει το ζωακι, ο ιδιοκτητητης , ο εκτροφέας, ο αλλος γιατρος...
εμένα αυτο και μονο με βάζει σε σκεψεις

ομως ας το πω και αυτο απο εδώ...
εγω πουλαω τα ζωα μου με συμβολαιο υιοθεσιας, με εγγυηση για την καλη υγεια και μορφολογια του ζωωου οταν το παραλαβει καποιος απο το εκτροφείο μου, οι εγγυηση ισχυει αν αποδειχτει απο κανονικο γιατρο οτι το ζωο μου πασχει απο κατι.. για το οποιο ευθυνεται το εκτροφειο...
δεν ισχυει η εγγυηση αν ερθει γνωματευση απο τον συγκεκριμενο.
γιατι ειναι απλα ενας ανθρωπος χωρις λογική και δόλο...
για εμενα που δουλευω και με Breeders και με strays και εχω γυρισει γιατρους σε ελλαδα και εξωτερικο . ειναι ο μοναδικος που ειναι black list
και συνιστώ την προσοχή και στους πελάτες μου γαιτι δεν θα ήθελα με τίποτα να δώ κανενα γατακι εκτροφής μου κόρδα απο τον συγκεκριμενο γιατρο-θεο και δεν ξερώ γω τι άλλο.

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 15:34, 18-05-09:

παιδιά, επειδή νομίζω έχει τραβήξει πολυ το θέμα αυτό....
Αυτο που για εμένα πρέπει να γίνει κατανοητό και σαφές είναι οτι κανενας γιατρος είτε κτηνίατρος είτε επιστήμονας γενικτερα δεν ειναι αυθεντια, και δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν τετοιος. Λάθη κάνουν όλοι, μα ΟΛΟΙ.
Απο εκει και πέρα την διαφορα κάνει για εμενα ο γιατρος που παραδέχεται την άγνοια του και προσπαθεί να βρει λύση σε επικοινωνια παντα με τον πελατη και συναδέλφους. Και που δεν φορτώνει τα δικά του λάθη στον πελάτη και δεν λέιε ψέματα.
αλλα και πάλι, αυτο εινια προσωπικο στον καθένα. Εγώ θέλω σχέση εμπιστοσύνης και ειλικρίνειας και οχι να αντιμετωπίζομαι κι εγω και τα ζώα μου σαν ευρω. Γιατι ασχολούμαι με πολλά ζώα και δύσκολα περιστατικά και θέλω να ξέρω ότι θα γίνει το ανθρωπίνως δυνατο για το ζώο και όχι για την τσέπη του γιατρου.
απο εκει και πέρα και δεύτερη αποψη και τρίτη θα πάρω όταν ειναι απαραίτητο, αλλα έτσι κι αλλιως φροντίζω να συνεργάζομαι με γιατρους που θα το κάνουν απο μόνοι τους.

Μην πανικοβάλεστε, ο συγκεκριμενος γιατρος δεν ειναι ούτε θεός ούτε δαίμονας. Είναι ένας γιατρος, απλα. Απο εκει και πέρα ο καθένας επιλέγει αν του ταιριάζει ή όχι και κρίνει το καλύτερο για το ζώο του.

Εγώ προσωπικά δεν θα πάταγα εκει για κανένα λόγο, μόνο και μόνο για το γεγονός ότι στο παρελθόν έχει εκτοξεφτει απο εκει λάσπη για εμένα και το αδεσποτολόγιο, αλλά και για τα προβλήματα που δημιούργησε στην κατερινα που ειναι φιλη μου.
Και βασικά γιατι δεν θα ειχα εμπιστοσύνη στο αν μου λεει την αλήθεια ή οχι.

Παρόλα αυτά, το τονίζω, δεν θεωρώ ότι είναι εγκληματικά αμελής, πρόκετιται για ένα μέσο κτηνίατρο με πολύ καλό μάρκετινγκ.
αυτά

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni
H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 12:43, 20-05-09:

Στόχος του κειμένου αυτού είναι ΜΟΝΟ να περιγράψω πώς αντιμετώπισε τη δική μας περίπτωση.

Μετά τα τόσα φοβερά σχόλια που είχα διαβάσει, αφού όλοι τον εκθειάζανε ως τον καλύτερο και κορυφαίο κτηνίατρο, και θέλοντας (όπως όλοι μας) το καλύτερο για τη γατούλα μου που αντιμετώπιζε ένα πρόβλημα υγείας, αποφάσισα να τον επισκεφτούμε και εμείς.

Η γατούλα μου άρχισε κάποια στιγμή να κάνει επαναλαμβανόμενους εμετούς και διαπίστωσα (αργά τη νύχτα) ότι μάλλον περιείχαν και αίμα. Του τηλεφώνησα επιτόπου και εξέθεσα την κατάσταση. Πρότεινε, αφού μου έδωσε κάποιες άμεσες οδηγίες (απομάκρυνση τροφής για τη νύχτα και νερό με πάγο για περίπτωση στομαχικού προβλήματος), να την πάω για να την εξετάσει.

Την πήγα το επόμενο πρωί. Ξεκίνησε προσπαθώντας να πάρει αίμα από τη γάτα για τις απαιτούμενες αιματολογικές εξετάσεις. Μετά από αρκετή προσπάθεια (και ταλαιπωρία του ζώου), καταρρίφθηκε ο μύθος για το πόσο εύκολα γίνονται οι αιμοληψίες στο συγκεκριμένο ιατρείο (να ήταν η γάτα μου η αιτία; Δεν το αποκλείω, αλλά ταυτόχρονα ξέρω ότι με ένα τοπικό αναισθητικό θα ήταν όλα πιο εύκολα). Χορηγήθηκε (για 10 λεπτά περίπου) υποδόριος ορός (εκτίμησε ότι η γάτα ήταν αφυδατωμένη) και μια ένεση (για να ηρεμήσει το στομάχι της). Η επίσκεψη τελείωσε και περιμέναμε τα αποτελέσματα των αιματολογικών εξετάσεων.

Πήγα τη γάτα σπίτι. Ο χρόνος περνούσε και αντί για βελτίωση, το ζώο όσο πήγαινε και χειροτέρευε. Σε βραδινή τηλεφωνική επικοινωνία, μου συνέστησε κάποιο αντιεμετικό φάρμακο που θα χορηγούσα από το στόμα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το αντιεμετικό δεν προτάθηκε από τη πρώτη στιγμή αλλά αργά το βράδυ τις ίδιας ημέρας (με συνακόλουθο τη δυσκολία να βρεις φαρμακείο μες τη νύχτα).

Η κλινική εικόνα της γάτας παρέμενε η ίδια (επαναλαμβανόμενοι εμετοί). Την επόμενη το απόγευμα πήγα και παρέλαβα τις εξετάσεις. Είχε σχετικά υψηλές τιμές σε ότι αφορούσε το συκώτι. Η διάγνωση ήταν «πρόβλημα στο συκώτι» και ότι «θα γίνει ότι είναι δυνατόν», λαμβάνοντας υπόψη τον παράγοντα «της ηλικίας της γάτας». Επισημάνθηκε το ότι «από δω και στο εξής έτσι θα είναι τα πράγματα, θα χρειάζονται οροί και καταναγκαστικό τάισμα» και αν εξακολουθούσε η γάτα να μην τρώει, θα «έπρεπε να πηγαίνω εκεί για καταναγκαστικό τάισμα και υποδόριο ορό». Αναφέρθηκαν και άλλες πιθανές εξετάσεις για το συκώτι, οι οποίες όμως δύσκολα μπορούσαν να γίνουν λόγω της ηλικίας της γάτας. Όσο για το τι προκάλεσε το αίμα που είδα στο εμετό, δε δόθηκε σαφής απάντηση.

Επιστροφή στο σπίτι. Η γάτα πλέον κρυβόταν κάτω από το κρεβάτι (πολύ ανησυχητικό σημάδι). Οι απορίες άρχισαν να πληθαίνουν και παράλληλα άρχισαν οι αμφιβολίες για το πόσο κορυφαίος ήταν ο εν λόγω ιατρός. Παραδειγματικά αναφέρω κάποιες εύλογες απορίες. Τι σημασία έχει αν η γάτα φάει (έστω και καταναγκαστικά), αφού δεν είχε αντιμετωπιστεί το θέμα του εμετού? Ότι κι αν φάει θα το αποβάλει, μια και δε δεχόταν ούτε νερό το στομάχι της… Γιατί προτάθηκε να συνεχίσει να παίρνει (σε σιρόπι πια) το φάρμακο το οποίο σαφέστατα χειροτέρευε τη κατάσταση της; Γιατί έπρεπε να πηγαίνω τη γάτα μας στο χώρο του για καταναγκαστικό τάισμα ενώ μπορούσα να το κάνω και σπίτι μου;

Η κατάσταση αυτή κράτησε τρεις μέρες. Το 3ο βράδυ η γάτα άρχισε να έχει και έντονη διάρροια… λες και ήταν νερό μαύρο (συγνώμη για την περιγραφή αλλά θέλω να καταγράψω σαφέστατα το πρόβλημα). Νέο τηλεφώνημα στο γιατρό, ο οποίος πάλι είπε ότι αυτά είναι «παρενέργειες από το πρόβλημα στο συκώτι». Πρότεινε να προσπαθήσω να τη κάνω να φάει και να τις δώσω τα φάρμακα (παρότι είχα τονίσει ότι πλέον βγάζει τα πάντα) και να πάμε στο ιατρείο την επόμενη για τάϊσμα και ορό.

Αφού περάσαμε άλλη μια άθλια νύχτα, το πρωί αποφάσισα να πάω τη γάτα μας στην κτηνίατρο που ήξερα από παλιά, σκεφτόμενη τα ακόλουθα. Η λογική ορού και ταΐσματος και τα σχόλια ότι είναι «ηλικιωμένη» δε με ικανοποιούσαν καθόλου. Αμφέβαλα αν ήταν καλό το να παραμένει όλη την μέρα μόνη της στο σπίτι, βλέποντας ότι είχε φτάσει σε φοβερή εξαθλίωση ενώ δεν είχε υπάρξει καμία βελτίωση (ή έστω στασιμότητα) από τη στιγμή που την πήγα στο γιατρό. Παράλληλα, δεν είχα λάβει εκ μέρους του καμία λογική ή αποδοτική πρόταση για την αντιμετώπιση των προβλημάτων.

Αυτή, βλέποντας το ζώο και τις εξετάσεις, εκτίμησε ότι το πρόβλημα δεν είναι στο συκώτι (παρόλο που και οι σχετικές τιμές δεν ήταν φυσιολογικές) αλλά πιθανόν στο θυρεοειδή (που επίσης προκαλεί και αυξημένες τιμές σε εξετάσεις για το ήπαρ), λαμβάνοντας υπόψιν της τη γενικότερη κλινική εικόνα του ζώου και τα συμπτώματα. Σύστησε νοσηλεία (μετά την κατάσταση στην οποία είχε φτάσει) με ενδοφλέβιο ορό, φάρμακα ενέσιμης μορφής (αφού το στομάχι είχε βγει off μετά από όλη αυτή την ταλαιπωρία) και ένα κοκτέιλ ενέσιμης βιταμίνης. Η εξήγηση για το αίμα ήταν ερεθισμός του οισοφάγου από τους πολλαπλούς εμετούς και τα σκούρα κόπρανα πιθανόν από ποσότητα αίματος που κατάπιε. Η γάτα παρέμεινε στο ιατρείο της δυόμισι μέρες. Τα αποτελέσματα των νέων εξετάσεων που έδειχναν σαφέστατα υπερθυρεοειδισμό, αποκατέστησαν κάποια πράγματα…

Ξεκίνησε θεραπεία με το κατάλληλο χάπι. Η βελτίωση ήταν εμφανέστατη και ραγδαία. Στην επόμενη εξέταση για θυρεοειδή και συκώτι, οι τιμές για το συκώτι είχαν και αυτές πέσει, όπως μου είχε ήδη πει η κτηνίατρος ότι θα συνέβαινε, μόλις ρυθμιζόταν το πρόβλημα του θυρεοειδή.

Οι δύο τελείως διαφορετικές γνωματεύσεις, με οδήγησαν στο να ζητήσω και 3η γνωμάτευση από άλλη ιατρό, η οποία επιβεβαίωσε τη διάγνωση περί προβλήματος στο θυρεοειδή και όχι στο συκώτι.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Είναι σημαντικό που μου δόθηκε η ευκαιρία μέσω της σιεννα να συμβάλω στο να έρθουν κάποια πράγματα στην επιφάνεια. Λυπάμαι φοβερά για το γατάκι της. Ευτυχώς, στη δική μου περίπτωση, δεν άφησα πολύτιμο χρόνο να χαθεί.

Παράθεση

marestros

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη marestros
H marestros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

H marestros έγραψε στις 15:45, 20-05-09:

λυπαμαι παρα πολυ για τις απωλειες
και χαιρομαι για εσενα gatouni που μπορεσες να σωσεις το ζωακι σου.
νομιζω πως ειναι λαθος το να θεοποιεις και το να δαιμονοποιεις καποιον.
ο καθενας πρεπει να ακουει τις αλλες γνωμες (καλες ή κακες) και να κρινει απο τις προσωπικες του εμπειριες.
minnielakecity_mickey και ohimso νομιζω πως μιλατε πολυ σωστα.

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

H vickymoon έγραψε στις 18:55, 20-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από marestros
νομιζω πως ειναι λαθος το να θεοποιεις και το να δαιμονοποιεις καποιον.
εγω νομιζω οτι ειναι λαθος να μην αναφερεις τετοια ιατρικα λαθη.
εδω μιλαμε για λαθος διαγνωσεις και για επιμονη στη διαγνωση ενω βλεπει τη κατασταση να χειροτερευει.
δλδ να εχεις τετοιες εμπειριες και να μην τις πεις, να μην προειδοποιησεις.

δυστυχως για τη γατα της σιεννα, ευτυχως που ειχε το θαρρος να ανοιξει το θεμα αυτο.

ξερετε ποσοι εδω μεσα κατα καιρους αναρωτιουνται να πανε τη γατα τους εκει γιατι εχουν ακουσει τα καλυτερα??
τα ιατρικα λαθη πρεπει να αναφερονται για να εχουμε το νου μας.

Παράθεση

marestros

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη marestros
H marestros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

H marestros έγραψε στις 19:18, 20-05-09:

εγω νομιζω οτι ειναι λαθος να μην αναφερεις τετοια ιατρικα λαθη.
εδω μιλαμε για λαθος διαγνωσεις και για επιμονη στη διαγνωση ενω βλεπει τη κατασταση να χειροτερευει.
δλδ να εχεις τετοιες εμπειριες και να μην τις πεις, να μην προειδοποιησεις.

δυστυχως για τη γατα της σιεννα, ευτυχως που ειχε το θαρρος να ανοιξει το θεμα αυτο.

ξερετε ποσοι εδω μεσα κατα καιρους αναρωτιουνται να πανε τη γατα τους εκει γιατι εχουν ακουσει τα καλυτερα??
τα ιατρικα λαθη πρεπει να αναφερονται για να εχουμε το νου μας.

εγω δεν μιλησα για την μη δημοσιοποιηση της ιστοριας της σιενας και καθε τετοιας ιστοριας.
μιλησα για τον τροπο που καποιο υποστηριζουν εναν ανθρωπο και για τον τροπο με τον οποιο καποιοι τον "πολεμουν".

Παράθεση

roulsydney

Διακεκριμένο μέλος

H roulsydney έγραψε στις 19:32, 20-05-09:

...Μια σκέψη μόνο θάθελα να καταθέσω...Γιατί τόση αμφισβήτηση γιατί τόση κόντρα..?Εδώ υπάρχουν καταγεγραμμένα 2 σοβαρά περιστατικά που εν πάσει περιπτώσει αποδεικνυουν κάτι... που δεν θάθελα να το χαρακτηρίσω..Οσα μέλη έχουν εμπιστοσύνη στον συγκεκριμένο γιατρό ..δικαίωμά τους και επιλογή τους.Για μας τους υπόλοιπους η ενημέρωση που πήραμε...καλό μας έκανε..

Παράθεση

mandeson

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mandeson
H mandeson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πάμπολλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 250 μηνύματα.

H mandeson έγραψε στις 21:22, 20-05-09:

Κατ' αρχήν θα συμφωνήσω με τη Βιβή και θα πω ότι καλώς γίνεται πάντα η όποια συζήτηση για κτηνιάτρους μολονότι και εγώ πιστεύω ότι ο τέλειος κτηνίατρος δεν υπάρχει... Έχω περάσει από 6 τα τελευταία 10 χρόνια και έχω καταλήξει σε τρεις, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τους θεωρώ άψογους... Ο πρώτος που είχα μάλιστα είναι πλέον και ιδιοκτήτης νοσοκομείου, και από πολλούς κρίνεται ως φοβερός και άψογος, κάτι που για μένα δεν ισχύει... Η βασική μου κτηνίατρος είναι πλέον φίλη και ξέρει ότι πηγαίνω και σε δύο άλλους κτηνίατρους ,διότι τα συζητάμε όλα, ενώ και η ίδια γνωρίζει τα όρια των ικανοτήτων της. Για ένα φοβερό αναπνευστικό πρόβλημα που είχε η μικρή μας Σιέρρα, μιλήσαμε για το ότι καμία συμβατική θεραπεία δεν έκανε τίποτα και την ενημέρωσα για την απόφασή μου να δω ομοιοπαθητικό... το έπραξα, γνώρισα έναν εξαίρετο ομοιοπαθητικό κτηνίατρο, έγινε το θαύμα και το συζήτησα μετά μαζί της.. Ο άλλος μου κτηνίατρος, είναι ο κ.Πάνος από τον Αίλουρο...Πήγα για πρώτη φορά όταν πρωτάνοιξε (5 χρόνια είναι πια νομίζω) επειδή έσωσε τον γατούλη της εξαδέρφης μου και επειδή ο Σίμπα μου παρουσίαζε ένα είδος επιληψίας που δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει κανείς...Εκείνος μου τον έσωσε με κάτι πολύ απλό... Προσωπικά δεν έχω βιώσει τη συμπεριφορά που έχω διαβάσει και μαθαίνω οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, διότι υπήρξε πάντα άψογος μαζί μου... Από την άλλη πλευρά, δεν μπορώ να αμφισβητήσω ότι υπάρχει και η άλλη πλευρά σαφώς...

Η ουσία, πάντως, είναι ότι προσωπικά το χέρι μου στη φωτιά δεν τον βάζω για κανέναν γιατρό, είτε ανθρώπων είτε ζώων... Και θεωρώ ότι πάντα όλοι μας πρέπει να παίρνουμε και δεύτερες και τρίτες γνώμες...Τουλάχιστον ως άτομο πολύ αγχώδες, εγώ δεν μπορώ να λειτουργήσω διαφορετικά... Επίσης, όλοι πρέπει να κάνουμε ενημερωμένες επιλογές και να δεχόμαστε πληροφορίες από παντού καλοπροαίρετα... Και να καταλήγουμε στις καλύτερες αποφάσεις για εμάς και για τα ζωάκια μας...

Παράθεση

Kat_

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kat_
H Kat_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (απειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 322 μηνύματα.

H Kat_ έγραψε στις 07:55, 21-05-09:

Απο τοτε που αναρτησα το μυνημα μου εχω λαβει παρα πολλα μυνηματα απο παρομοιες εμπειριες...
Προφανως δεν μιλαμε για ενα λαθος η λιγα παραπανω...αλλα για απειρα λαθη
Πως γινεται ενας γιατρος να εχει τετοια φημη(απο το διαδυκτιο ...), να ασχολειται μονο με γατες και να κανει τοσα λαθη...Και δεν τα λεει ο καθενας απο το μυαλο του...Εχουμε την υποψια και την επιβεβαιωνουν οι μετεπειτα γιατροι...

Παράθεση

Φένια '72

Περιβόητο Μέλος

H Φένια '72 έγραψε στις 14:04, 21-05-09:

Kat μου, έχω στην αίσθηση πως το ερώτημα ειναι...ρητορικό και δεν περιμένεις απάντηση, ε;

Το απόλυτα θετικό και πραγματικά χαίρομαι οταν το διακρίνω ειναι πως κάποιοι έστω, έχουν διάθεση να ακούσουν γιατι αυτό δεν ήταν άλλωστε το απλό ζητούμενο; Να μάθουμε να ακούμε ! (+/-)

Απο εκει κι έπειτα, ο καθένας ζυγίζει τα πράγματα και πράττει.

Παράθεση

Ioanna82

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ioanna82
H Ioanna82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H Ioanna82 έγραψε στις 17:35, 21-05-09:

Μπορεί κάποιος να μου στείλει ΠΜ με το όνομα του γιατρού? Γιατί έχω τρομάξει με αυτά που ακούω

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

H vickymoon έγραψε στις 08:36, 24-05-09:

τελικα σιεννα εχεις σκεφτει να κινηθεις νομικα εναντιον του "γιατρου" ή τελικα δεν θα παθει τιποτα???
παντως ειναι κριμα καθε φορα να ξεφευγει.
μαλλον απο τη συναναστροφη με γατες εμαθε να ελισεται σαν αιλουρος.

παντως εγω οταν κανω λαθος στη δουλεια μου, ακουω πολλα καντηλια κ εχω συνεπειες, γιατι οχι δλδ κ ενας κτηνιατρος??

Παράθεση

decadence

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη decadence
. Έχει γράψει 87 μηνύματα.

O decadence έγραψε στις 09:19, 31-05-09:

κανένας μα κανένας γιατρός δεν είναι αλάνθαστος.ακόμα και στα χέρια του πιο έμπειρου χειρουργού δικαιολογούνται 2-3% απώλειες.(δεν το λέω εγώ αλλά ο αγγλικός ιατρικός σύλλογος).μην ψάχνετε για γιατρούς που έχουν το άγγιγμα του μίδα στις προβλέψεις τους.ακόμα και εάν πιστέυετε οτι τους βρήκατε μακροπρόθεσμα θα καταλάβετε οτι δεν είναι έτσι.επειδή πολύ απλά είναι άνθρωποι.ξέρετε τι σημαίνει ειμαι ανθρωπος??κάνω και λάθη.αυτό σημαίνει..όποιος λοιπόν κτηνίατρος δεν έχει κάνει ποτέ κανένα μοιραίο λάθος ας μου στείλει pm και εγώ υπόσχομαι να το βγάλω θέμα στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων!
ο συγκεκριμένος γιατρός ανέλαβε τον γατούλη μου ένα μάτσο κόκκαλα με τρίχες, ζωντανό-νεκρό και τον έκανε έναν ζωηρό γάταρο!ο οποίος γλυτώνει και απο πτώσεις μπαλκονιών!

Παράθεση

Φένια '72

Περιβόητο Μέλος

H Φένια '72 έγραψε στις 09:42, 01-06-09:

παντως εγω οταν κανω λαθος στη δουλεια μου, ακουω πολλα καντηλια κ εχω συνεπειες, γιατι οχι δλδ κ ενας κτηνιατρος??
Ζωγράφισες Βίκυ...:up:

ΥΓ. Φιλια στο μωρό μου τον Παρασκευά

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni
H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 11:19, 01-06-09:

Συμφωνώ πως κανένας γιατρός δεν είναι αλάνθαστος. Όποτε δεν πρέπει να "θεοποιούμε" κανένα και να δημιουργούμε λάθος εντυπώσεις. Ας μην ξεχνάμε ότι ο σκοπός αυτού του τόπικ ήταν να εκφραστεί η αγανάκτηση όσων έχουν "καεί" απο τον κτηνίατρο αυτό, για να ενημερωθούν όσοι ενδιαφέρονται και να εξισορροπηθεί κάπως η κατάσταση στο φυσιολογικό, να ακουστούν δηλαδή και οι "άλλες φωνές" πέρα από το υπερβολικό "πατρονάρισμα".
Και πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι κάθε αναφορά για "μία λάθος διάγνωση" η οποία έχει σωστά τεκμηριωθεί από τον/την καταγγέλοντα, εχεί πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα από άλλες αναφορές (χωρίς καμμία τεκμηρίωση) του στυλ "έκανε καλά το ζωάκι μου". Για να μπαίνουν τα πράγματα στη θέση τους, μια και τα ποσοστά είναι πολλές φορές λίαν παραπλανητικά (για παράδειγμα αναφέρω ότι το ποσοστό λάθους
του συγκεκριμένου κτηνίατρου, αν μετράγαμε τις σχετικές αναφορές στο topic αυτό, είναι πολύ παραπάνω από το αποδεκτό 3% του Βρεττανικού Ιατρικού συλλόγου)!
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν οι προβλέψεις, αλλά οι σωστές διαγνώσεις που προέρχονται με φυσική εξέταση και εργαστηριακούς ελέγχους. Ακόμα και στην περίπτωση που κάτι δε μας ικανοποιεί γίνονται περαιτέρω έλεγχοι για να υπάρξει σωστή διάγνωση. Οι μαντικές ικανότητες είναι "άλλου παπά ευαγγέλιο".

Παράθεση

Viktoria.84

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Viktoria.84
H Viktoria.84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H Viktoria.84 Proud to be a catmom! έγραψε στις 02:18, 28-02-16:

Μπορεί να μου στειλει καποιος το όνομα του "περίφημου" γιατρού με προσωπικό μηνυμα;εχω ενα πολύ άρρωστο γατακι με αιμομπαρτονέλλα κ ανησυχώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους