Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,514 εγγεγραμμένα μέλη και 718,850 μηνύματα σε 22,713 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 468 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τροφή για στειρωμένες γάτες

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:49, 14-02-13:

Ok, τώρα κατάλαβα και ασφαλώς και συμφωνώ μαζί σου.
Σ'ευχαριστώ για τη διευκρύνιση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 01:36, 15-02-13:

Έψαξα το απόσπασμα που παρέθεσε η nanaka και το μόνο μέρος που τη βρήκα είναι αυτό http://www.astrologyzine.com/healthy-pet-net-safe-cat-food.shtml

Δε μου φαίνεται αξιόπιστη πηγή σε καμία περίπτωση, μάλλον ανάξια λόγου είναι. Αλλά επειδή κοιμάμαι όρθια ενδέχεται να μην έψαξα σωστά, αν κάνετε έναν κόπο και ψάξτε στο google κάποιες αυτούσιες φράσεις του αποσπάσματος, μπορείτε να βρείτε links, μήπως υπάρχει κάτι διαφορετικό από αυτό με τις αστρολογίες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,555 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:21, 15-02-13:

Aν δειτε βιβλιογραφια για γατες,αξιοπιστη βιβλιογραφια,οι γατες ζουν μεσο ορο 16 χρονια και τα σκυλια 15.
Πουθενα δεν υπαρχει 25 με 30 χρονια.Ενας γατος εζησε κατι παραπανω απο 30 χρονια,και γραφτηκε στο βιβλιο της γατας ως εξαιρεση .
Ρωτηστε και τους κτηνιατρους.
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=30390
Οι πιο πολλές γάτες ζουν περίπου 12 ως 15 χρόνια. Μερικές φτάνουν τα 18 και πολύ λιγότερες ζουν 20 χρόνια και παραπάνω.
Η γηραιότερη γάτα που έχει καταγραφεί έζησε 34 χρόνια.
Πηγη

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 09:27, 15-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Aν δειτε βιβλιογραφια για γατες,αξιοπιστη βιβλιογραφια,οι γατες ζουν μεσο ορο 16 χρονια και τα σκυλια 15.
Πουθενα δεν υπαρχει 25 με 30 χρονια.Ενας γατος εζησε κατι παραπανω απο 30 χρονια,και γραφτηκε στο βιβλιο της γατας ως εξαιρεση .
Ρωτηστε και τους κτηνιατρους.
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=30390

Πηγη
Σωστά!
Είναι σαν να λέμε οτι ένας άνθρωπος έφτασε τα 150 χρόνια άρα όλοι μπορούμε να φτάσουμε και αποτελεί τον προσδόκιμο μέσο όρο ζωής ενός ανθρώπου! Όχι! Το ότι ένας άνθρωπος έτυχε να ζήσει 150 χρόνια δεν σημαίνει οτι αποτελεί τον μέσο όρο για την ανθρώπινη ζωή...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 10:24, 15-02-13:

Η πρώτη μου σκέψη ήταν οτι δε μπορεί σαρκοφάγο θηλαστικό όπως τα αιλουροειδή, σε άγρια κατάσταση στη φύση, να ζήσει τόσα χρόνια.Μετά σκέφτηκα πως η γάτα έχει εξημερωθεί εδώ και κάτι χιλιάδες χρόνια.Παρ'όλα αυτά αυτό το άτιμο το DNA δε ξεγράφει και τόσο εύκολα..

Σχετικά με τη διατροφή τους, ειδικά τώρα που η... τάξη του 2012, στειρώθηκε.
Ναί ίσως είναι μιά μόδα η grain free διατροφή, που θα περάσει αλλά απ'την άλλη θυμάμαι τον πατέρα μου να μεγαλώνει δύο σκυλιά αποκλειστικά με σπιτικό φαγητό...Κάποτε η ξηρά τροφή, απο μόνη της, ήταν κάτι το καινούριο.

Η επιστήμη λοιπόν και σ'αυτό το τομέα κάνει άλματα. Όπως λοιπόν η μία χ,ψ εταιρεία έχει ρήξει χρήμα στα grain free το ίδιο και η άλλη ( λέγε με Royal Canin ) έχει ρήξει χρήμα στην εξιδείκευση των προιόντων της πχ Kitten, Sterilized, κτλ

Θα μου πείτε όλα είναι θέμα marketing και οι ετικέτες αυτό ακριβώς κάνουν. Συμφωνώ απόλυτα και γι'αυτό σας παραθέτω και τη γνώμη μιάς γνωστής μου γατομαμάς βιολόγου στο επάγγελμα σχετικά...

" Η καλύτερη τροφή για ένα ζώο είναι αυτό που θα έτρωγε στο φυσικό του περιβάλλον.
Η γάτα στα δάση τρώει φρέσκο ωμό κρέας!!
Το εμπόριο ξηράς τροφής έχει μεγάλο τζίρο και ορισμένοι γιατροί πληρώνονται απο εταιρίες για να προωθούν τα προιόντα τους.
Δεν υπάρχει καλύτερη τροφή για τη γάτα απο το μαγειρεμένο κρέας.Ταυρίνη έχει το ωμό κρεας γι' αυτο χρειάζεται πότε-πότε να το τρώνε.
Στο ωμό υπάρχουν καμμιά φορά παράσιτα και αλλεργιογόνα αλλά νομίζω οτι το ρίσκο είναι μικρό σε σχέση με τα ωφέλη, που βέβαια εξαρτώνται και απο το κάθε ζώο.Kάθε γατάκι είναι διαφορετικό...
Η δική μου τακτική είναι να τρώει μια μέρα την εβδομάδα ωμό και δυο φορές την εβδομάδα μαγειρεμένο κρέας. Τις υπόλοιπες συντηρούμαστε με κονσερβούλες...και ...αρακά... Και φυσικά όταν μαγειρεύω κοτόπουλο για μένα, αυτός εξαφανίζει τα κοκκαλάκια!!! Όταν όμως τρώει κόκκαλα πρέπει να είσαι μαζί του να τον προσέχεις.
Η ξηρά τροφή είναι ενα προσωρινό εύκολο υποκατάστατο διατροφής για οταν δεν είμαστε σε θέση να προσφέρουμε τίποτα καλύτερο.
Αυτα προτείνω ως γατομαμά, ως βιολόγος και δίχως κανένα οικονομικό συμφέρον απο εταιρίες παραγωγής ..."ζωοτροφών"

Δεν ασπάζομαι όλα όσα γράφει.Απλά τα παραθέτω προς συζήτηση και προβληματισμό.

Κάτι τελευταίο. Μπορεί σας παρακαλώ κάποιος να γράψει τί επιτρέπεται να φάει η γάτα εννοώ σε φρέσκα λαχανικά και τυροκομικά γιατί βρίσκω μόνο οτι απαγορεύεται !

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 14:07, 15-02-13:

Ηλία, θα σου μεταφέρω την άποψη της δικής μας κτηνιάτρου, την οποία υιοθετώ: "η γατούλα θα τρώει Ό,ΤΙ της αρέσει". Αυτό μας είπε ακόμα και όταν τη ρώτησα τι να φάει μετά τη στείρωση. Φυσικά μας είπε "με το μαλακό" την τροφή, αλλά ότι δε χρειαζόταν ειδική μεταχείριση.

Έτσι λοιπόν κι εμείς της δίνουμε ό,τι της αρέσει. Ας πούμε, τρελαίνεται για τσουρέκι. ΨΟΦΑΕΙ. Οπότε, όταν τρώμε τσουρέκι, της δίνουμε 4-5 γατίσιες μπουκίτσες και τρελαίνεται απ' τη χαρά της. Επίσης, ψοφάει για ελιές. Όποτε τρώω ελιές, της δίνω να δοκιμάσει λίγο. Και το γιαούρτι της αρέσει, πάντα γλείφει λιγάκι, ένα κουταλάκι του γλυκού ας πούμε. Δε συζητάμε τι γίνεται όταν παραγγέλνουμε γύρο.. Της βάζω 2-3 κομματάκια σε μια χαρτοπετσέτα, τα τρώει μέσα στην τρελή χαρά, και μετά απ' το λουκούλειο γεύμα κάθεται και πλένεται ανελέητα και ρίχνει τρελούς ύπνους. Ωστόσο, όσο κι αν την έχω δει ότι ψοφάει για σοκολατένιο κέικ, δεν της δίνω, τι να κάνουμε, αυτό απαγορεύεται

Τώρα είδα ότι είπες κάτι για αρακά, όπως το ανέφερε η βιολόγος γατομαμά. Κι εμείς έχουμε έρωτα με αρακά και φακές, αλλά ειδικά από φακές δεν τρώμε πάνω από 2 κουταλιές της σούπας γιατί έχουν σκόρδο και θα μας πιάσει η κοιλιά μας!

Αναφορικά και με την άποψη για το ωμό κρέας, το μόνο που θα πω κι εγώ από επιστημονικής σκοπιάς είναι ότι δυστυχώς δεν είμαστε καθόλου σε θέση να εγγυηθούμε την ποιότητα του ωμού κρέατος σαν ωμό κρέας, δηλαδή για απευθείας κατανάλωση ως έχει, ωμό, πράγμα το οποίο είναι και ως ένα βαθμό λογικό: τα κρεοπωλεία πουλάνε κρέας το οποίο προορίζεται για κατανάλωση από τον άνθρωπο, ο οποίος δεν τρώει ωμά, άρα θα το μαγειρέψει το κρέας και θα είναι μια χαρά.

Θυμάμαι στη Μικροβιολογία Τροφίμων αυτό που μάθαμε πρώτο-πρώτο ήταν ότι σαν καταναλωτές πρέπει να αντιμετωπίζουμε ΌΛΑ τα πουλερικά σα να έχουν σίγουρα σαλμονέλα. Και τα πουλερικά και τα αυγά. Αυτό γιατί η σαλμονέλα όταν μαγειρευτεί σωστά δεν εγκυμονεί κανέναν μα κανέναν κίνδυνο, ενώ αν αντιμετωπιστεί αφελώς ("τα αυγά του κυρ Μήτσου τα ξέρω, είναι καλός παππούλης, θα τα φάω ωμά με ζάχαρη όπως κάνανε οι γιαγιάδες μας") προκαλεί προβλήματα υγείας. Αυτά πολύ περιληπτικά περί ωμού, χωρίς καν να αναφέρουμε πιθανές τοξοπλασμώσεις και τέτοια πράγματα πιο σοβαρά.

Φυσικά αυτά που παραθέτω αποτελούν απλώς προσωπικές απόψεις και γνώσεις, από κει και πέρα ο καθένας μας κάνει την έρευνά του και αποφασίζει σχετικά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 15-02-13 στις 14:16.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 14:24, 15-02-13:

Συμφωνώ για τα ωμά πουλερικά και αυγά. Όχι μπορεί, αλλά σίγουρα έχουν σαλμονέλα, αυτό όμως που δεν ξέρω είναι αν πειράζει τις γάτες όπως θα πείραζε τους ανθρώπους. Μπορεί και όχι.

Αυτό που σου είπε η κτηνίατρος προφανώς αναφέρεται στα μεζεδάκια., σωστά; Γιατί αν ας πούμε ταϊζεις το γατί μόνο ανθρώπινες τροφές που του αρέσουν είναι μαθηματικά σίγουρο ότι δεν θα του κάνει καλό πιστεύω. Κι εμείς τρελλαινόμαστε για το γιαούρτι ...

Νομίζω πως αυτό που προσφέρουν οι ολοκληρωμένες υποτίθεται ξηρές τροφές είναι να σε απαλλάξουν από την σκέψη τί ακριβώς και σε τί ποσότητες χρειάζεται να φάει η γάτα. Επίσης μην ξεχνάμε ότι άλλες είναι οι ανάγκες της γάτας που ζει άγρια στη φύση και άλλες αυτής που ζεί σε διαμέρισμα. Οπότε θέλει τρελό ψάξιμο αν πεις ότι θα της μαγειρεύεις (η θα της δίνεις ωμά), όχι ότι δεν γίνεται βέβαια...

Και συμφωνώ ότι τα περισσότερα είναι θέμα μάρκετινγκ, ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για εταιρείες, που δεν κάνουν τίποτα για την ψυχή της μάνας τους. Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουν καλές τροφές όντως...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 14:34, 15-02-13:

Εγώ έχω ρωτήσει 2 κτηνιάτρους για τα ωμά κρέτα και μου έχουν πει να τα αποφεύγουμε μιας και υπάρχουν αρκετοί κίνδυνοι για την υγεία του ζώου που τα τρώει.Οπότε δεν θα το διακινδύνευα να τάιζα την Ηρα με κάτι που ενδέχεται να τη βλάψει.

Από την άλλη είμαι υπέρ του μέτρου.
Θα της δώσω και μαγειρεμένο φαγητό(το κάνω πολλές φορές και σε συνδυασμό με μια επιβράβευση) , αλλά θα εστιάσω ως κύρια τροφή στη ξηρά, καθώς θεωρώ πως περιέχει πιο εύκολα μαζεμένα τα απαραίτητα στοιχεία που θα ενδυναμώσουν τον οργανισμό της και επίσης είναι και ένας καλός έλεγχος του τι ποσότητα τρώει η γάτα!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 15:01, 15-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Elko
Αυτό που σου είπε η κτηνίατρος προφανώς αναφέρεται στα μεζεδάκια., σωστά; Γιατί αν ας πούμε ταϊζεις το γατί μόνο ανθρώπινες τροφές που του αρέσουν είναι μαθηματικά σίγουρο ότι δεν θα του κάνει καλό πιστεύω. Κι εμείς τρελλαινόμαστε για το γιαούρτι
Ναι, για μεζεδάκια μιλάμε! Μέχρι και φρούτα μας είπε να την αφήνουμε να τρώει αν της αρέσουνε

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 15:05, 15-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Ναι, για μεζεδάκια μιλάμε! Μέχρι και φρούτα μας είπε να την αφήνουμε να τρώει αν της αρέσουνε
Αχ, μ`αρέσουν οι συμβουλές της κτηνιάτρου σου!!

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 15:38, 15-02-13:

Ηλια και εμενα με εχει προβληματισει πολυ το θεμα της διατροφης με ξηρα τροφη. απλα πιστευω οτι πρεπει να δουμε το θεμα αυτο σε συναρτηση με τις γενικοτερες συνθηκες που ζει συνηθως μια γατα σπιτιου.
στο πατρικο μου παντα ειχαμε γατες στην αυλη (το σπιτι ειναι σε εξοχη) και η μαμα μου τις ταιζε απο παντα σπιτικα φαγητα και κονσερβες κακης ποιοτητας. με βαση αυτα που διαβαζουμε θεωρητικα για την ιδανικη διατροφη μιας γατας αυτα ειναι κακη διατροφη... ελα ομως που οσες γατες περασαν και εμειναν (γιατι καποιες ηταν σε ημιαγρια κατασταση) και τις στειρωσαμε εζησαν υγιεστατες πολλα χρονια! μαλιστα τις προαλλες πεθανε κ η γατα που ειχαμε δωσει (οταν ηταν μωρο) επισης σε αυλη επισης σε ιδιες συνθηκες στα 17 της χρονια απο γεραματα χωρις ποτε να εκδηλωσει καποιο προβλημα υγειας σοβαρο.
αυτο προσωπικα με κανει να συμπεραινω οτι οι γατες που εχουν μεν φροντιδα αλλα ζουνε στη φυση (εκει δλδ που ειναι προορισμενες να ζουνε) εχουν κατα κανονα μια πιο υγιη και ευτυχισμενη ισως ζωη. μην ξεχναμε οτι σε τετοιες συνθηκες οι γατες μπορουν να εμπλουτισουν το διαιτολογιο τους με ο,τι τους κατεβει! (εντομα, πουλια, σαυρες, ποντικια, χορτα).
τωρα ομως απ τη στιγμη που οι περισσοτεροι απο μας δε ζουμε στην εξοχη ή ακομη και να ζουμε οι κινδυνοι ειναι πολλοι προτιμαμε να εχουμε τις γατουλες εσωκλειστες. ειναι φυσιολογικο αυτο για το ζωο? οχι φυσικα. ειναι φυσιολογικο για οποιοδηποτε οργανισμο να τρεφεται αποκλειστικα με ξηρα τροφη? μαλλον οχι...
ειναι ομως αυτο που επιλεγουμε οι περισσοτεροι για οικονομικους και πρακτικους λογους. και παλι καλα υπαρχουν κ τροφες που τουλαχιστον δειχνουν να κανουν καλο στο ζωο, οποτε βολευομαστε.δεν νομιζω οτι μπορει κανεις να αμφισβητησει οτι το κρεας (με τα απαραιτητα συμπληρωματα) ειναι θεωρητικα το καλυτερο που μπορει να τρωει μια γατα. αλλα συνυπολογιζουμε και αλλους παραγοντες. (ασε που πολλοι κτηνιατροι λενε οτι η πολλη πρωτεινη για γατες σπιτιου δεν ειναι καλη επιλογη και μπορει να πειραξει τα νεφρα.)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anna 21 : 16-02-13 στις 02:38.
Παράθεση

Garfieldakos (Σταμάτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Garfieldakos
Ο Σταμάτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O Garfieldakos έγραψε στις 15:59, 15-02-13:

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη της παρέας!

Έρχομαι για μια ακόμα φορά με μία καινούρια απορία (συν άλλη μία την οποία θα βάλω σε άλλο θέμα όμως γιατί δεν κολλάει εδώ).
Διαβάζοντας πολλά άρθρα για το ποια ξηρά τροφή είναι καλύτερη για στειρωμένους αρσενικούς γατούλιδες, δεν μπορώ να καταλήξω...

Μέχρι τώρα του δίνω την Royal Canin sterilised young male, την κατασπαράζει και φαίνεται να του αρέσει πάρα πολύ, δεν βλέπω να παίρνει βάρος η οτιδήποτε, αλλά δυστυχώς δείχνει να μην του προκαλεί αίσθηση ότι έχει χορτάσει, μοιάζει να είναι συνεχώς πεινασμένος...

Το να του αυξήσω την ποσότητα φαγητού πάνω από την προτεινόμενη το θεωρώ ρίσκο γιατί δεν θέλω να πάρει βάρος και να έχουμε άλλα θέματα...
Εσείς ποια ξηρά τροφή προτιμάτε? Γενικότερα ποια είναι η γνώμη σας πάνω στο θέμα?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Επεξεργασία: Και κάτι ακόμα, η applaws βγάζει σειρά για στειρωμένες γάτες? Γιατί δεν έχω βρει πουθενά applaws sterilized η κάτι τέτοιο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Garfieldakos : 15-02-13 στις 20:52.
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 23:47, 15-02-13:

Να με συμπαθάς Σταμάτη μου που μπαίνω σφήνα στην ερωτησή σου αλλά θέλω να πω στα κορίτσια πιό πάνω οτι συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψαν και να ξανα-παρακαλέσω να γίνει μιά λίστα με τις τροφές που μπορεί να φάει μιά γάτα ( και σε τί ποσότητα ) . Απ'οτι μπόρεσα να καταλάβω μέχρι στιγμής επιτρέπονται τα : αρακάς, φακές, μπρόκολο, γιαούρτι ? ελιές , φρούτα ? ....

ΥΓ. Σταμάτη ποτέ δε θα σου αρνηθεί το φαγητό. Δεν έχουν μάθει να είναι ακατάδεκτα

Και γω την ίδια με σένα τροφή δίνω στον δικό μου και τώρα ψάχνομαι με επιπρόσθετα φρέσκα συμπληρώματα ( + το λάδι σολωμού...)

Παράθεση

Garfieldakos (Σταμάτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Σταμάτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O Garfieldakos έγραψε στις 00:13, 16-02-13:

Φίλε Ηλία κάθε άλλο παρά μπαίνεις σφήνα, είναι πολύ ενδιαφέρουσες οι ερωτήσεις σου και θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω τις απαντήσεις. Επίσης, εάν είναι εφικτό, να αναφερθεί και αν όλες οι τροφές που αναφέρεις μπορούν να καταναλωθούν και από στειρωμένους γάτους. Γιατί πχ οι ελιές έχουν αλάτι, και αν έχω ενημερωθεί σωστά το αλάτι είναι πολύ κακό για στειρωμένους αρσενικούς...

ΥΓ. Ηλία όταν λες φρέσκα συμπληρώματα τι εννοείς? Εγώ απλά στο ένα από τα 2 ημερήσια γεύματα του του βάζω μισή ξηρά και μισή υγρή τροφή (φακελάκι ή πατέ) γιατί γενικότερα δεν είναι και πολύ φαν του νερού και όταν του άρχισα μόνο ξηρά τροφή είχαμε θεματάκι με δυσκοιλιότητα...

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 03:04, 16-02-13:

Σταματη υπαρχουν πολλες αποψεις πανω στο θεμα. απο αυτα που εχω διαβασει και καταλαβει: γενικα η RC ειναι μια αξιοπρεπης ξηρα τροφη. θεωρειται καλη αλλα περα απο αυτο το βλεπεις και στο ζωο. και εγω αυτην δινω (την sterilised oχι τη young male επειδη την τελευταια δεν τη βρισκω ευκολα και νομιζω οτι ειναι θεμα μαρκετινγκ περισσοτερο ο διαχωρισμος). μπορει ομως σε καποια ζωα να μην ταιριαζει- γιαυτο κρινεις παντα αναλογα και με τα αποτελεσματα.
απο εκει και περα υπαρχει το θεμα κατα ποσο οι τροφες που εχουν μεγαλυτερο και πιο ποιοτικο ποσοστο πρωτεινης ειναι καλυτερες. και παλι η γνωμη μου ειναι οτι θα το κρινεις αναλογα με τις επιδρασεις που βλεπεις στο ζωο (εγω τις δοκιμασα αλλα δεν τρελαθηκε)
οι ποσοτητες που λεει η συσκευασια ειναι ενδεικτικες. ο δικος μου δεν ειναι λαιμαργος αλλα του βαζω λιγο παραπανω απ τις ποσοτητες που λεει και ειναι οκ. αν εβλεπα οτι παχαινει φυσικα θα περιοριζα τις ποσοτητες.
γενικα στα αρσενικα ειδικα πρεπει να επιδιωκουμε να καταναλωνουν πολυ νερο. γιαυτο καποιες κονσερβες τη βδομαδα ειναι καλη λυση και υπαρχουν και τροποι να τον ενθαρρυνεις να πινει περισσοτερο νερο.
αν θεωρεις οτι η RC δε σας ικανοποιει μπορεις να δοκιμασεις αλλες εταιριες (με προσοχη στη μεταβαση). εγω σκεφτομαι να δοκιμασω την proplan που ειναι πιο φθηνη και θεωρειται περιπου ιδιας ποιοτητας με RC.

Ηλια απ ο,τι καταλαβαινω ο,τι δεν απαγορευεται επιτρεπεται. δλδ φροντιζεις να μην φαει ποτε αυτα που δεν πρεπει να φαει και απ ολα τα υπολοιπα αν λιγουρευεται κατι μπορεις να δωσεις σαν λιχουδια... ο δικος μου πχ τρελαινεται για γιαουρτι. ως προς το αλατι ε αν φαει μιση ελια δεν νομιζω να τον πειραξει μιλαμε για το αλατι σε ποσοτητες και σε διαρκη βαση νομιζω οταν λεμε οτι πειραζει.

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

O Ηλίας-77 έγραψε στις 05:21, 16-02-13:

Καλημέρα. Εννοώ τις " λιχουδιές " που γράφει η Άννα , πάντα αθροιστικά μέσα στη μέρα με τη ξηρά τροφή του. Εμένα πχ μου αρέσει πολύ το μπρόκολο και το κουνουπίδι. Αν ήξερα οτι το τρώνε οι γάτες και επιπρόσθετα τους κάνει και καλό θα του έδινα ένα μικρό μπωλάκι ή ας πούμε τρώω μιά μπανάνα, ένα μήλο, να του δώσω ? Κάπως έτσι το είχα σκεφτεί. Βέβαια η μέθοδος της εις άτοπον απαγωγής δε μου είχε περάσει απ΄το μυαλό ...

Πατέ ( αν και το σκέφτηκα πολλές φορές ) δε του δίνω καθαρά λόγω οικονομικών δυσχερειών. Δεν είναι και φθηνή η Royal πάντως ... έχει Royal Price... ( 29 euro / 3.5 kg )

Νερό. Μιά πονεμένη ιστορία. Το καλοκαίρι ο δικός μου έπινε συνέχεια. Τώρα σαφώς λιγότερο.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 11:12, 16-02-13:

Χμ ας πούμε εγώ δε θα της έδινα ένα μπωλάκι μπρόκολο, μην την πιάσει κάνα κόψιμο τη γάτα Αλλά αν τρελαινόταν, σίγουρα θα της έδινα 2-3 μπουκίτσες. Το ίδιο και για τις μπανάνες (η Άρια ούτε να τις φτύσει) και για τα μήλα (τα μυρίζει, τα γλείφει αλλά δεν τα τρώει).

Από κει και πέρα, αυτό που λέει η Άννα, εφόσον είναι ποσότητες για μεζεδάκια δεν αποτελούν κίνδυνο, κι εγώ ας πούμε της δίνω γύρο και μιλφέιγ, αλλά μόνο 3 μπουκιές ας πούμε. Για παράδειγμα, το συκώτι που δεν κάνει να καταναλώνεται συχνά/σε μεγάλη ποσότητα, αν με κάποιο μαγικό τρόπο εμείς τρώγαμε κάθε μέρα συκώτι και η Άρια λύσσαγε να φάει κι αυτή, θα της έδινα το πολύ μια μπουκιά τη μέρα μιας και είναι στις "επικίνδυνες" τροφές (σε πολλά εισαγωγικά η λέξη, κατάλαβες).

Τώρα αναφορικά με τη λίστα με τις επιτρεπόμενες τροφές, δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω, καθώς της τα δίνω όλα απλά σε ποσότητες μεζέ. Εκτός αν, ας πούμε, τρώμε κοτόπουλο, οπότε θα ψήσω παραδίπλα μισό μπούτι και για την Άρια και θα της το δώσω.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:00, 16-02-13:

Από κει και πέρα, αυτό που λέει η Άννα, εφόσον είναι ποσότητες για μεζεδάκια δεν αποτελούν κίνδυνο, κι εγώ ας πούμε της δίνω γύρο και μιλφέιγ, αλλά μόνο 3 μπουκιές ας πούμε.
Μια μικρη συμβουλη πανω σε αυτο. ΟΧΙ ΓΛΥΚΑ, αυστηρα ομως, οχι γλυκα παιδια γιατι χαλανε τα δοντια τους.
Ναι στα μεζεδακια μια στο τοσο, οχι σε τακτικη βαση γιατι το μαθαινουν, τα ζητανε και το αποτελεσμα ειναι να παιρνουν κιλα, κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σας, αλλα kouki μου οχι μιλφειγ και οχι σε οποιοδηποτε γλυκο.
Ετσι την πατησαμε εμεις με τον Κοκο μας, που ηταν ο καλος ο μυλος που τα αλεθει ολα και τελικα εμεινε χωρις δοντια ο καημενος.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 12:03, 16-02-13:

Εγώ πολύ συντηρητικά παιδιά τους δίνω πράγματα εκτός της τροφής τους. Πχ θα δώσω να γλείψουν το κεσεδάκι του γιαουρτιού. (τους αρέσει σταθερά!) Αλλά δε θα δώσω κρέας, παρά μόνο εξαιρετικά σπάνια, 1-2 φορές τον μήνα, κι αυτό από μια μπουκίτσα. Φακές κλπ δεν έχω δώσει ποτέ. Καθημερινά δηλαδή τρώνε κατά κύρια βάση την τροφή τους. Είχα ξεκινήσει να μαγειρέψω κάτι ειδικά για τη Μίσι αλλά ξεκίνησα κι εγώ η αθεόφοβη με σολωμό, της έπεσε βαρύς και τον έβγαλε! Έχω προμηθευτεί και κονσερβάκια αλλά δεν έχω καταλήξει κάθε πότε να τους τα δίνω, σκεφτόμουν μια φορά την εβδομάδα... Ο Ορφέας δε, δεν τρελαίνεται για υγρή τροφή και κυρίως για αυτόν σκεφτόμουν να ενσωματώσω κονσερβούλες στη διατροφή τους.... Από την άλλη δε θα ήθελα να τρώνε κονσέρβα πολύ πιο συχνά, πχ αρκετές φορές τη βδομάδα ή μια φορά την ημέρα... Δεν ξέρω. Επιπλέον Σταμάτη, βλέπω κι εγώ αυτό που λες ότι πεινάνε!

Ακολουθεί μεγάλο μήνυμα, που ίσως να είναι και λίγο off-topic...?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 16-02-13 στις 15:34.
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

O Ηλίας-77 έγραψε στις 15:25, 16-02-13:

Δε ξέρω αν κάνω λάθος ή όχι πάντως νομίζω πως δεν έχει να κάνει τόσο με τη πείνα όσο με το ένστικτο. Νομίζω - γιατί δεν το έχω δοκιμάσει - πως όσες φορές και αν κεράσεις κάτι τη γάτα σου θα το φάει, και ας πάει μετά να κάνει εμμετό. Δε πεινάει. Απλά το ένστικτο της, της λέει, τώρα που βρήκες τροφή φάε ή αν θέλετε αλλιώς αφού δεν είσαι πιά κυνηγός στο δάσος, ζήτα την τροφή σου απο το χέρι που σε ταίζει...
Απλές σκέψεις κάνω.

Α ! Παραλίγο να το ξεχάσω. Φωτεινή, μοίραζε τη ποσότητα μέσα στη μέρα. Τάιζε τους δύο ή και τρείς φορές αν μπορείς. Βοηθάει...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλίας-77 : 16-02-13 στις 15:32.
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 15:33, 16-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Μια μικρη συμβουλη πανω σε αυτο. ΟΧΙ ΓΛΥΚΑ, αυστηρα ομως, οχι γλυκα παιδια γιατι χαλανε τα δοντια τους.
Χμ τώρα με έβαλες σε σκέψεις, δεν της δίνω να ΦΑΕΙ γλυκά κυριολεκτικά βρε παιδί μου, αλλά όταν αδειάσει το κουτί πηγαίνει και γλείφει λίγο το υπόλειμμα, ας πούμε χθες έκανε 2-3 γλειψιές στο κουτί που είχε μέσα πριν το προφιτερόλ μου. Τι στο καλό, κι έτσι μπορεί να πάθουνε πρόβλημα; Επίσης η συχνότητα είναι εξωφρενικά μικρή, άντε να γίνεται μια φορά στις 20 μέρες. Βάσω, για πες

Φωτεινή, μάλλον πεινάνε τα καμάρια σου Ή αυτό, ή απλά είναι λιχούδικα και ψάχνουν για φαΐ συνεχώς! Μπορείς, ωστόσο, να δοκιμάσεις όπως και να 'χει μια τροφούλα πιο θρεπτική, μήπως νιώσουν κορεσμό μ' αυτήν, καμιά ακάνα κοτόπουλο ας πούμε; Ο Ορφέας δεν ξέρω αν θα μπορεί να τη φάει αφού στειρωθεί (αγοράκι γαρ) αλλά η Μίσι σίγουρα μπορεί και τώρα που είναι στειρωμένη. Επίσης, ναι ο Ορφέας αφού είναι πιο χοντρούλης πρέπει να τρώει περισσότερο λογικά. Έτσι δεν είναι;

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 15:38, 16-02-13:

Ηλία πιο παλιά που ήταν μικρή η Μίσι και της άφηνα πάντα τροφή στο μπωλ δεν την έτρωγε αμέσως. Πάντα άφηνε. Και τώρα ακόμη πριν έρθει ο Ορφέας που της μετρούσα λόγω στείρωσης την τροφή. Το ίδιο έκανε κι ο Ορφέας όσο τον είχαμε σε χωριστό δωμάτιο στην αρχή. Μήπως απλά τώρα που παίζουν και τρέχουν σαν παλαβά γυμνάζονται περισσότερο, καίνε περισσότερο και άρα χρειάζονται και περισσότερη τροφή; Ή απλά όσο μεγαλώνουν γίνονται πιο λαίμαργα; Η Μίσι, πεινάει δεν πεινάει πάντως, αν καταλάβει ότι θα της βάλεις τροφή τρέχει σαν παλαβή κι ας μην την αγγίξει... Και φυσικά μετά τη στείρωση ζητάει πιο επίμονα...

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 15:42, 16-02-13:

Φωτεινή, μάλλον πεινάνε τα καμάρια σου Ή αυτό, ή απλά είναι λιχούδικα και ψάχνουν για φαΐ συνεχώς! Μπορείς, ωστόσο, να δοκιμάσεις όπως και να 'χει μια τροφούλα πιο θρεπτική, μήπως νιώσουν κορεσμό μ' αυτήν, καμιά ακάνα κοτόπουλο ας πούμε; Ο Ορφέας δεν ξέρω αν θα μπορεί να τη φάει αφού στειρωθεί (αγοράκι γαρ) αλλά η Μίσι σίγουρα μπορεί και τώρα που είναι στειρωμένη. Επίσης, ναι ο Ορφέας αφού είναι πιο χοντρούλης πρέπει να τρώει περισσότερο λογικά. Έτσι δεν είναι;
Σας παρακαλώ κυρία Kouki μου, που θα μας πείτε και χοντρούς (ασχέτως αν εγώ τον λέω έτσι!). Χοντρός δεν είναι, αλλά είναι εμφανώς πιο μεγαλόσωμος από τη Μίσι, κι ακόμη δεν ολοκληρώθηκε η ανάπτυξή του! Πάντως και τα δυο από την αρχή δεν ήταν ιδιαίτερα λιχούδικα. Η Μίσι με τη στείρωση άλλαξε λίγο, γκρινιάζει πλέον για τροφή, κι ας μην πεινάει πολύ. Ίσως να πρέπει να αυξήσω την ποσότητα (ή να δοκιμάσω καμιά άλλη όπως λες), απλά φοβάμαι μην περάσω τα όρια, μην αρχίσουν και παχαίνουν και μετά πρέπει να τους κάνω δίαιτα και ποιος είδε πεινασμένη γάτα και δεν τη φοβήθηκε!!!!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:46, 16-02-13:

Παιδια εγω ειμαι καθετη σε αυτο, οχι γλυκα, καθολου ουτε για δειγμα. Μην νομισεις πως ο Κοκος μου ετρωγε ποσοτητες, ας πουμε οταν εφτιαχνα σαντιγυ εγλυφε το κουταλι στο τελος και αυτο μια στο τοσο οπως λες κι εσυ. Ευτυχως υπαρχουν γατια που δεν συμπαθουν καθολου τα γλυκα και ετσι δεν την πατησαμε και με τα αλλα, αλλα ο Κοκος ηταν γλυκατζης.
Η αλλη μου γατουλα η Ριρη που ειχε κι εκεινη κακης ποιοτητας δοντακια, λογω κληρονομικοτητας μαλλον, ή μπορει και να της εκανε ζημια το δηλητηριο που εφαγε μικρη οταν δηλητηριαστηκε, δεν τα ετρωγε τα γλυκα. Εκεινη λοιπον παρ' ολο που ειχαμε θεμα με τα δοντια της, δεν τα εχασε ενω ο Κοκος ο καημενος εμεινε φαφουτης.
Ρωτηστε οποιον κτηνιατρο θελετε, το ιδιο θα σας πει. Απλα περιοριστειτε στα μεζεδακια φαγητου και ξεχαστε τελειως τα γλυκα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 15:59, 16-02-13:

Πάνε λοιπόν οι γλυκές γλειψιές για την Άρια Μας τελείωσαν Στο εξής, δίαιτα και περισυλλογή!

Φωτεινή, κι εμάς η Άρια τα ίδια, γκρινιάζει για φαΐ. Δε θέλει να φάει καμια φοβερή ποσότητα, αλλά θέλει σίγουρα περισσότερο. Βέβαια με την ακάνα, που την κατεβάζει πιο λυσσασμένα κι από την πιο σούπερ γατολιχουδιά, φαντάζομαι ότι και όλο το σακούλι να της βάλω δε νομίζω να πει "όχι, έσκασα"

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 17:38, 16-02-13:

ναι οντως αυτο με τα γλυκα οπως λεει η βασω. ο δικος μου μονο να τα μυρισει θελει οποτε δεν προβληματιστηκα ποτε.
παντως φωτεινη ακομη και οταν δοκιμασα την οριτζεν παλι ο δικος μου γκριναζε για φαι (του εδινα τις ποσοτητες που λεει η συσκευασια). αλλα το οτι γκρινιαζει δε σημαινει οτι πειναει νομιζω (εφοσον τρωει επαρκη ποσοτητα και ακομη και να του βαλω κ αλλο δεν την τρωει ή την τρωει απλα επειδη τη βλεπει οχι γιατι πειναει)

Ηλια ναι ειναι ακριβη η ατιμη.. αλλα ειναι πιο ακριβη απ αυτο που λες (το 2κιλο 21 ευρω) 3,5κιλο που βρηκες??
εχεις δοκιμασει να κανεις τα τρικς που λενε για το νερο? πχ να βαζεις μπολακια διασπαρτα στο σπιτι οχι εκει που τρωει. σε εμας αυτο επιασε και πινει πολυ περισσοτερο νερο τωρα. ειναι μαλλον αυτο που λενε για τις γατες οτι εχουν τη ταση να "ψαχνουν" για νερο.

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 17:42, 16-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Και σκέφτομαι, μήπως με τόσο τρέξιμο που ρίχνουν θέλουν ακόμη περισσότερη ποσότητα; Και πόση πια; Μήπως γενικά η RC δε δίνει το αίσθημα κορεσμού ή δεν έχει σημασία, με όλες τις μάρκες θα το παθαίνουμε; Αξίζει να πειραματιστώ με άλλες, αν κατά τα άλλα είμαι καλυμμένη με τη συγκεκριμένη τροφή;[/SPOILER]
Εμάς η γιατρός μας έχει συστήσει τα 4/8 την ημέρα από το κεσεδάκι που δίνουν με την συσκευασία της R.C. (είναι στειρωμένη)
Γιατί δεν ρωτάς τον κτηνίατρο να σου πει μια ποσότητα , μιας και ξέρει και τα γατάκια κι τις διατροφικές τους ανάγκες?

Χμ τώρα με έβαλες σε σκέψεις, δεν της δίνω να ΦΑΕΙ γλυκά κυριολεκτικά βρε παιδί μου, αλλά όταν αδειάσει το κουτί πηγαίνει και γλείφει λίγο το υπόλειμμα, ας πούμε χθες έκανε 2-3 γλειψιές στο κουτί που είχε μέσα πριν το προφιτερόλ μου. Τι στο καλό, κι έτσι μπορεί να πάθουνε πρόβλημα; Επίσης η συχνότητα είναι εξωφρενικά μικρή, άντε να γίνεται μια φορά στις 20 μέρες. Βάσω, για πες
Τα γλυκά καλό είναι για την υγεία τους να μην τους τα ξαναδώσεις! Οσους γιατρούς ρωτήσεις θα στο πουν και οι ίδιοι!
Εκτός το ότι μπορεί να αποκτήσεις πρόβλημα με τα δοντάκια τους, νομίζω ότι είναι πολύ πιθανόν στο μέλλον να αναπτύξουν προβλήματα υγείας!

Υ.Γ. Νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα να τρώει μια γάτα sterilised τροφή απλά νομίζω ότι είναι πιο διαιτιτικές! ... Χωρίς να είμαι και 100% σίγουρη

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

O Ηλίας-77 έγραψε στις 21:03, 16-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
Ηλια ναι ειναι ακριβη η ατιμη.. αλλα ειναι πιο ακριβη απ αυτο που λες (το 2κιλο 21 ευρω) 3,5κιλο που βρηκες??
εχεις δοκιμασει να κανεις τα τρικς που λενε για το νερο? πχ να βαζεις μπολακια διασπαρτα στο σπιτι οχι εκει που τρωει. σε εμας αυτο επιασε και πινει πολυ περισσοτερο νερο τωρα. ειναι μαλλον αυτο που λενε για τις γατες οτι εχουν τη ταση να "ψαχνουν" για νερο.
Παραγγελία, βεβαίως-βεβαίως !

Ναί το έχω δοκιμάσει.Πιάνει το κόλπο.
Το καλοκαίρι του άρεσε να πίνει απο ένα πήλινο πιατάκι γλάστρας. Τώρα όμως όπως και να 'χει, πίνει λιγότερο.

Παράθεση

aggeloss1993

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aggeloss1993
Ο aggeloss1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O aggeloss1993 έγραψε στις 01:52, 17-02-13:

Καλησπερα παιδια! Σορρυ αν ειναι off topic το post μου αλλα δεν ξερω που να το γραψω. Υπαρχουν λιχουδιες για στηρωμενες γατες ? Και αν ναι εχετε να προτεινετε καποια συγκεκριμενη μαρκα ? Καθε ποτε πρεπει να του δινω και τι ποσοτητα? Ευχαριστω.

Παράθεση

Garfieldakos (Σταμάτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Garfieldakos έγραψε στις 03:23, 17-02-13:

Η αλήθεια είναι ότι όσο πιο πολύ διαβάζω τόσο πιο πολύ προβληματίζομαι...

Ο Garfield πριν τη στείρωση και άρα και πριν την αλλαγή τροφής δεν ζητούσε τόσο έντονα φαγητό παρόλο που μόλις είχε φάει, ενώ τώρα με την RC κάθε φορά που τρώει μετά ψάχνει σαν τρελός και πηγαίνει και κάθεται κάτω από το ντουλάπι που ξέρει ότι είναι η τροφή του, νιαουρίζει και με κοιτάει σαν να μου λέει "πεινάω ακόμα τοοοοσο πολύ"....

Φωτεινή μέσα στη βδομάδα θα του αλλάξω τροφή, θα του πάρω λογικά ή hills ή applaws γιατί είναι οι μόνες που βρίσκω Κοζάνη πέρα από την RC... Θα φροντίσω να σε ενημερώσω για τα αποτελέσματα. Εάν συνεχίσει να συμπεριφέρεται έτσι λογικά φταίει η στείρωση και όχι η RC... Παρεμπιπτόντως ποια από τις 2 θα μου προτείνατε? Επίσης λάβετε υπόψιν ότι applaws δεν βρίσκω σειρά για στειρωμένες, δεν ξέρω καν αν υπάρχει...

Όσο για το ψωμί εγώ θα σου έλεγα να μην σε προβληματίζει, κι εμένα ο Garfield θα φάει στην κυριολεξία τα πάντα. Προχθές έκανε αμάν να του δώσει η Μαρία μαρούλι και αγγούρι που έτρωγε, την άλλη φορά έτρωγε καρότο και γενικότερα ποτέ μα ποτέ δεν έχει αρνηθεί φαγώσιμο. Την μόνη φορά που δεν έφαγε κάτι ήταν μια φορά που ενώ μαγειρεύαμε μας έπεσε κάτω μια φέτα κρεμμύδι και ο διάολος έτρεξε, το μύρισε και πετάχτηκε πίσω, ήταν πολύ έντονη η μυρωδιά λογικά...

Backdrop 4/8 σου είπε από το μπολάκι της RC??? Τι στο καλό, εμένα μου είπε 7/8 γιατί λέει εκεί αντιστοιχούν τα 80 γρ. που αναγράφει η συσκευασία! Τώρα ποιο είναι το σωστό??? Πάντως έτσι και κάνω την πλάκα να δώσω ακόμα λιγότερο φαγητό στον Garfield είμαι σίγουρος ότι έχει πακετάρει βαλίτσες και έχει φύγει αυθημερόν, εδώ ήδη νιώθω ότι τον ψωμολυσάω... Υπάρχει περίπτωση να σου είπε 4/8 σε κάθε γεύμα, άρα 8/8 ανά ημέρα? Κάνας άλλος που να μετράει με το μπολάκι της RC για να πει την γνώμη του?

Όσον αφορά τα γλυκά, και εγώ είμαι κάθετος. Μπορεί γενικότερα να του δίνω μπουκίτσες από ότι τρώμε πέρα από τα απαγορευμένα, αλλα γλυκά ποτέ. Του αρέσουν όμως δυστυχώς... Την προηγούμενη εβδομάδα στην γιορτή του πατέρα μου (Χαράλαμπος), μας ξέφυγε για λίγο από την προσοχή και πήγε στην κουζίνα και κατέβασε μισό κομμάτι τούρτα μέχρι να τον πάρουμε χαμπάρι... Πολύ στεναχωρηθήκαμε εκείνο το βράδυ γιατί πέραν των άλλων έχουμε διαβάσει ότι η ζάχαρη είναι σχεδόν δηλητήριο για τις γάτες, άκρως απαγορευμένη.

Ουφφφ, αυτά προς το παρόν, για οτιδήποτε νεότερο πάνω στο θέμα θα ενημερώσω. Α! Όσον αφορά το θέμα του νερού, ο δικός μας δεν είναι καθόλου φαν του είδους, παρόλο που κάθε δωμάτιο στο σπίτι έχει και από ένα μπολάκι νερό, οπότε εκ των πραγμάτων του δίνουμε σε καθημερινή βάση λίγη υγρή τροφή. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν είμαι 100% σίγουρος αν κάνουμε καλά η όχι πάνω σε αυτό το θέμα, αλλά όταν έτρωγε μόνο ξηρά τροφή είχε δυσκοίλια ο κακομοίρης, ενώ τώρα είναι μια χαρά, οπότε δεν μπορώ να του την κόψω την υγρή...

ΥΓ: Ο Garfield είναι πλέον 7 μηνών και 3,9 κιλά. Ο γιατρός μου είπε ότι έχει ιδανικό βάρος. Ποια είναι η γνώμη σας? Τα δικά σας που κυμαίνονται?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Garfieldakos : 17-02-13 στις 03:27. Αιτία: Ερώτηση για Applaws!
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 03:36, 17-02-13:

Εγώ ζυγίζω την τροφή που τους δίνω σε ζυγαριά, έχω έναν μετρητή που είναι από τις βιταμίνες που έδινα στη Μίσι (δεν έχω της RC), έχω ζυγίσει πόσο είναι γεμάτος και τους βάζω από 3 στο καθένα που βγαίνει στα 80γρ. Σήμερα τους έδωσα έξτρα μια κονσερβούλα από μισή (περί τα 80γρ ήταν όλη) χωρίς να μειώσω την ξηρά και το τελευταίο γεύμα το τελείωσαν μετά από λίγο, όχι κατευθείαν! Τολμώ να πω πως εκστασιάστηκα! Είχα να το δω καμιά δεκαριά μέρες αυτό να συμβαίνει! (Αλήθεια όταν δίνετε υγρή τροφή πόσο κόβετε από την ξηρά; ) Από βδομάδα θα κατέβω να πάρω sterilized και νομίζω θα ψάξω κι εγώ και για κάτι διαφορετικό Σταμάτη, οπότε θα συγκρίνουμε!
ΥΓ: Να χαίρεσαι τον μπαμπά!

Παράθεση

Garfieldakos (Σταμάτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Garfieldakos έγραψε στις 03:55, 17-02-13:

Ευχαριστώ πολύ Φωτεινή, να 'σαι καλά!

Εγώ στο γεύμα που του δίνω υγρή τροφή, συνήθως του βάζω μισό φακελάκι υγρής τροφής και περίπου τα 2/3 της ποσότητας ξηρής που θα του έβαζα, οπότε υπολογίζω γύρω στα 25-30 γρ. ξηρής πάνω κάτω.
Έχεις σκεφτεί καθόλου σε τι μάρκα θα πας? Πολύ θετικό που θα αλλάξουμε και οι 2 τροφή για να κάνουμε και τις απαραίτητες συγκρίσεις!

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

O Ηλίας-77 έγραψε στις 07:17, 17-02-13:

Φοβάμαι πως λογαριάζετε χωρίς τον ξενοδόχο. Ας τους αρέσει πρώτα η άλλη τροφή και όλα γίνονται. Είχαμε και μεις κάνει μιά προσπάθεια παλιότερα. Αποτυχημένη προσπάθεια .

Επίσης έχω την εντύπωση πως τα πλαστικά κυπελάκια της RC αναφέρονται σε σκύλους. Εγώ ζυγίζω τη τροφή του σε μιά ζυγαριά κουζίνας. Έτσι ξέρω ακριβώς τη ποσότητα.

Σταμάτη, επειδή ρώτησες, κοίταξα το βιβλιάριο του Daffy.7 μηνών ήταν 4,700 γρ.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:01, 17-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
Μπράβο!! Αυτό ακριβώς συμβαίνει. Την γνώση μου την είχε μεταδόσει μια Αγγλίδα που ειδικεύεται στη ψυχολογία/συμπεριφορά της γάτας. Και είναι σωτήριο αυτό το "κόλπο" κυρίως όταν έχεις αρσενικό στειρωμένο και φοβάσαι για νόσους του ουροποιητικού

Αρχική Δημοσίευση από aggeloss1993
Καλησπερα παιδια! Σορρυ αν ειναι off topic το post μου αλλα δεν ξερω που να το γραψω. Υπαρχουν λιχουδιες για στηρωμενες γατες ? Και αν ναι εχετε να προτεινετε καποια συγκεκριμενη μαρκα ? Καθε ποτε πρεπει να του δινω και τι ποσοτητα? Ευχαριστω.
Λιχουδιές ειδικά για στειρωμένα προσωπικά δεν είδα.. Αλλά δίνω αυτές χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν περιέχουν ζάχαρη εννοείται, στη συσκευασία αναγράφεται ότι βοηθάνε στον καθαρισμό των δοντιών.. (αυτό δεν το πολυπιστεύω μεταξύ μας).. όπως και να χει, στον Disney αρέσουν, έχουν βάση το κοτόπουλο και δεν βλέπω πως θα μπορούσαν να τον βλάψουν όταν τις τρώει με μέτρο από τη στιγμή που η όλη του διατροφή είναί προσεγμένη και ισορροπημένη

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CA3949_1_Zoom.jpg
Εμφανίσεις:  87
Μέγεθος:  102,4 KB

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 17-02-13 στις 09:02. Αιτία: merge
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 12:20, 17-02-13:

Σταμάτη λέω να δω για καμιά acana, αν και σκεφτόμουν να πω την αλήθεια να μην τους κόψω και την RC, να τις δίνω μαζί τις τροφές... Δεν ξέρω αν ενδείκνυται ή αν θα πιάσει, δηλαδή αν θα τις τρώνε και τις δύο ή αν θα φτύνουν τη μία και θα τρώνε μόνο την άλλη...

aggeloss1993 και Ριάνα όταν λέτε λιχουδιές, εννοείτε κάτι άλλο από τις κονσέρβες, υγρές τροφές κλπ από όσο καταλαβαίνω, ε;

Παράθεση

aggeloss1993

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aggeloss1993
Ο aggeloss1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O aggeloss1993 έγραψε στις 14:20, 17-02-13:

Ριανα που μπορω να τις βρω αυτες ? Κανονικα σε ολα τα pet shops ?

Αρχική Δημοσίευση από aggeloss1993
Ριανα που μπορω να τις βρω αυτες ? Κανονικα σε ολα τα pet shops ?

Ναι για εκτος κονσερβας και κλασσικης τροφης μιλαω..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 17-02-13 στις 14:46. Αιτία: merge
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 14:47, 17-02-13:

aggeloss1993
πιστεύω πως ναι..

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 16:26, 17-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Selina Kyle
Μπράβο!! Αυτό ακριβώς συμβαίνει. Την γνώση μου την είχε μεταδόσει μια Αγγλίδα που ειδικεύεται στη ψυχολογία/συμπεριφορά της γάτας. Και είναι σωτήριο αυτό το "κόλπο" κυρίως όταν έχεις αρσενικό στειρωμένο και φοβάσαι για νόσους του ουροποιητικού
Σταμάτη λέω να δω για καμιά acana, αν και σκεφτόμουν να πω την αλήθεια να μην τους κόψω και την RC, να τις δίνω μαζί τις τροφές... Δεν ξέρω αν ενδείκνυται ή αν θα πιάσει, δηλαδή αν θα τις τρώνε και τις δύο ή αν θα φτύνουν τη μία και θα τρώνε μόνο την άλλη...

aggeloss1993 και Ριάνα όταν λέτε λιχουδιές, εννοείτε κάτι άλλο από τις κονσέρβες, υγρές τροφές κλπ από όσο καταλαβαίνω, ε;
ναι οντως εχει επιτυχια! εγω το ειδα απ τις εκπομπες σχετικες με γατες που παρακολουθω στο ΑΝΙΜAL PLANET (ειδα σε αλλο θεμα οτι και ο disney το παρακολουθει ανελλιπως ). νομιζω οτι ηταν κ ολας στο "my cat from hell"- αυτος ο cat daddy κανει θαυματα- τον αγαπω

φωτεινη μου κι εγω αυτο σκεφτομουν να κανω (αναμιξη 2 διαφορετικων τροφων) αλλα νομιζω τελικα οτι δεν ειναι καλη ιδεα σε μονιμη βαση. δεν μπορεις να καταλαβεις αν οντως ειναι καλη για το ζωο μια τροφη ετσι (αν δλδ, ασχετα αν μια τροφη θεωρειται καλη, εχει και τα επιθυμητα αποτελεσματα στο ζωο). ενημερωσε μας παντως και για τη γνωμη του κτηνιατρου σου, αν τυχον ρωτησεις, γιατι εγω δεν ρωτησα καν. λιχουδιες εχει αν παρατηρησεις σε ολα τα πετς, ειναι ειτε κομματακια ειτε σε μορφη στικ με γευσεις κρεατος συνηθως για επιβραβευση στη γατα (ο cat daddy που λεω πιο πανω χρησιμοποιει συνεχεια λιχουδιες για την εκπαιδευση γατιων).

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

O Ηλίας-77 έγραψε στις 19:42, 17-02-13:

http://www.btvguide.com/searchresult...+cat+from+hell

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 16:04, 18-02-13:

Kαι να ρωτήσω ρε παιδιά, αυτές οι λιχουδιές είναι "αθώες" όσον αφορά την υγιεινή διατροφή αλλά και θερμιδικά;

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 16:11, 18-02-13:

Aπ'όσο γνωρίζω ο συνδυασμός 2 τροφών αντενδείκνυται γιατί δεν υπάρχει ισορροπία στα συστατικά των 2 τροφών..Επίσης παίζει κάτι με το ph των ούρων το οποίο δεν θυμάμαι ακριβώς πως να το διατυπώσω.. Επίσης με την ανάμιξη τροφών δεν μπορείς να καταλάβεις αν όντως μια τροφή βοηθάει το ζωάκι σου καθώς αν κάποια τροφή δημιουργήσει πρόβλημα δεν μπορείς να ξέρεις απο ποιά είναι..

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 18:07, 18-02-13:

Kαι να ρωτήσω ρε παιδιά, αυτές οι λιχουδιές είναι "αθώες" όσον αφορά την υγιεινή διατροφή αλλά και θερμιδικά;
εφοσον δε γινεται καταχρηση νομιζω πως ναι (κτηνιατρο δεν ρωτησα παντως). καποια ειναι σαν κροκετες και μπορεις πχ να δωσεις μια για επιβραβευση μετα το χτενισμα ή μετα απο το παιχνιδι, μπορεις γενικα να τις χρησιμοποιεις για εκπαιδευση-επιβραβευση. φανταζομαι οτι δεν ειναι ολες το ιδιο ποιοτικα αλλα δεν ξερω να σου πω καποια που να ειναι καλη γενικα δοκιμες κανω κι εγω.

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

H Backdrop έγραψε στις 09:24, 19-02-13:

'Αθώες" Θεωρούνται, απλά εάν θυμάμαι καλά πρέπει να δίνεις με μέτρο, δηλαδή την ημέρα θέλει συγκεκριμένα γραμμάρια ή όχι πάνω από 4-5 κροκέτες(ανάλογα την ηλικία - ήταν αρκετά μικρή όταν τα είχαμε αγοράσει) !
Είχα ρωτήσει το petshop και μας είχε προτείνει μία εταιρία που δεν τη θυμάμαι καθόλου ΄τωρα... Πάντως μια λιχουδιά που τιμάει η μικρή για επιβράβευση είναι το βρασμένο κοτοπουλάκι! Εκεί που έκλαιγε όταν τη φέρναμε σπίτι από την κτηνίατρο , μόλις της το έδωσα ... "στάνιαρε"!!!

Πάντως μόλις η νονά μας τις φέρει δώρο , θα σας πω ποια πέρνουμε να πείτε γνώμες και να τη δοκιμάσετε άμα θέλετε!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 19-02-13 στις 16:17. Αιτία: Split
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 16:21, 19-02-13:

Θα ήθελα να αναφέρω στους συμμετέχοντες του θέματος ότι τα πρόσφατα μηνύματα που γράφτηκαν σχετικά με τη βαλεριάνα μεταφέρθηκαν και βρίσκονται εδώ.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 02:36, 22-02-13:

σχετικα με το θεμα που συζητουσαμε τις προαλλες για το τι μπορει να τρωει η γατα εκτος απο τη δικη της τροφη. http://animal.discovery.com/pets/5-h...ts-can-eat.htm

Παράθεση

Jen A

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jen A
H Jen A αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Jen A έγραψε στις 13:12, 05-03-13:

Γεία σας!
Έχω και εγώ ένα γατάκι το οποίο θα το στειρώσω σε 2 μήνες και ψάχνω από τώρα τι ξηρά τροφή θα του δίνω.
Μέχρι στιγμής του δίνω Applaws Kitten με την οποία είμαι ευχαριστημένη, όπως και ο γατόυλης μου. Δυστυχώς η Applaws δεν έχει σειρά για στειρωμένους γάτους, αν και έχω διαβάσει ότι κάνει και για στειρωμένους. Στο συγκεκριμένο post αναφέρεται συχνά η Royal Canin για την οποία όμως έχω διαβάσει και κάποια αρνητικά σχόλεια. Τελικά ποια τροφή προτείνετε για στειρωμένους γάτους, που να είναι επιπέδου της Applaws σε ποιότητα;

Παράθεση

Garfieldakos (Σταμάτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Garfieldakos έγραψε στις 19:03, 05-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Jen A
Γεία σας!
Έχω και εγώ ένα γατάκι το οποίο θα το στειρώσω σε 2 μήνες και ψάχνω από τώρα τι ξηρά τροφή θα του δίνω.
Μέχρι στιγμής του δίνω Applaws Kitten με την οποία είμαι ευχαριστημένη, όπως και ο γατόυλης μου. Δυστυχώς η Applaws δεν έχει σειρά για στειρωμένους γάτους, αν και έχω διαβάσει ότι κάνει και για στειρωμένους. Στο συγκεκριμένο post αναφέρεται συχνά η Royal Canin για την οποία όμως έχω διαβάσει και κάποια αρνητικά σχόλεια. Τελικά ποια τροφή προτείνετε για στειρωμένους γάτους, που να είναι επιπέδου της Applaws σε ποιότητα;
Καλησπέρα!

Μέχρι σήμερα εγώ στον μικρό δίνω την Royal Canin Young Male Neutered. Είμαι πολύ ικανοποιημένος με την τροφή αυτή σε όλα εκτός από ένα πράγμα, ότι φαινομενικά δεν δημιουργούσε αίσθηση κορεσμού στο γατάκι, δηλαδή φαινόταν σαν να πεινάει συνεχώς, ακόμα και μόλις είχε φάει.
Μιλώντας με κάποιους ιδιοκτήτες pet shop καθώς και με τον κτηνίατρο μου με συμβούλεψαν να του συνεχίσω αυτή την τροφή και απλά να του αυξήσω ελαφρά την δόση τώρα που είναι ακόμα μικρός και άρα πολύ κινητικός, και αν δω να παίρνει βάρος τότε να του την μειώσω πάλι.
Απ' όταν του την αύξησα (εδώ και 20 μέρες περίπου) δείχνει πολύ πιο ικανοποιημένος, και επίσης δεν έχει πάρει καθόλου βάρος, τον τσεκάρω με ζυγαριά.
Από 'κει και πέρα εγώ ήθελα να δοκιμάσω και Hills ή Applaws γιατί έχω διαβάσει τα καλύτερα εδώ μέσα.
Τηλεφώνησα λοιπόν σήμερα στο pet4u που έχει και τις 3 αυτές τροφές και της εξήγησα την περίπτωση και ότι ήθελα να δοκιμάσω κάποια από τις άλλες τροφές, και η απάντησή της ήταν ότι αφού δεν αντιμετωπίζω θέμα με την RC θα με συμβούλευε να συνεχίσω με αυτή καθώς θεωρείται κορυφαία, και να μην πάω σε μία σειρά η οποία δεν έχει εξειδικευμένη τροφή για στειρωμένα.
Οπότε παίρνοντας και αυτή την απάντηση νομίζω ότι πλέον θα μείνω μόνιμα στην RC, ειδικά από τη στιγμή που ο μικρός φαίνεται ικανοποιημένος πλέον!
Α! Εάν αποφασίσεις να γυρίσεις σε RC όταν τον στειρώσεις, εμένα με την αλλαγή τροφής είχε δυσκοίλια. Η λύση ήταν σε ένα από τα 2 ημερήσια γεύματά του να του βάζω και λίγη υγρή τροφή ανακατεμένη με την ξηρά, μειώνοντας του ελάχιστα την ποσότητα της ξηράς. Αυτό στο λέω σε περίπτωση που αντιμετωπίσεις το ίδιο πρόβλημα.

Παράθεση

Jen A

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jen A
H Jen A αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Jen A έγραψε στις 12:24, 06-03-13:

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
Θα ξεκινήσω τότε με RC και θα δούμε τις αντιδράσεις.
Πάντως και τώρα του δίνω κάθε μέρα μισή κονσέρβα ώς επιδόρπιο.
Τώρα δεν του ζυγίζω την τροφή, τη δίνω με το μάτι. Έτσι και αλλιώς δεν τρώει λέμαργα, αυτό είναι το καλό με την Applaws - πάντα χορταίνει!
Όταν τον στειρώσω μάλλον θα πρέπει να προσέχω τη δοσολογία.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:33, 07-03-13:

Κοντεύουν δυο μήνες από τότε που στειρώθηκε η Τέρψη μου και η κτηνίατρος μου είχε συστήσει τον πρώτο μήνα να συνεχίσω με τη RC που της έδινα
για αστείρωτα, καθότι ήταν μόλις 6 μηνών και αναπτυσσόταν ακόμα και μετά να πάω σε τροφή για στειρωμένα.
'Οταν λοιπόν πέρασε ο πρώτος μήνας, άρχισα το ένα μέρος της ξηράς τροφής να είναι για στειρωμένα και το άλλο συνέχισα για αστείρωτα την ίδια μάρκα, έτσι ώστε η μετάβαση να γίνει σταδιακά. Όμως τώρα που πλησιάζει ο δεύτερος μήνας μετά την επέμβαση, είδα οτι η μικρά άρχισε να παίρνει βάρος και πριν μου αρχίσει να παχαίνει ανεξέλεγκτα, συνεχίζω αποκλειστικά πλέον με Royal Canning Kitten Sterilized.

Κι εδώ αν μπορείτε να με βοηθήσετε και να μου πείτε, άραγε θα μπορούσε παράλληλα ένα της γεύμα της ημέρας να είναι με κροκέτες της Acana
ή της Orijen? (ολιστικές τροφές). Το ρωτάω επειδή έχουν περισσότερη πρωτεϊνη και παράλληλα δεν παχαίνουν από τη μια,
κι απ'την άλλη σκέφτομαι οτι η μονοφαγία ίσως δεν είναι και ό,τι καλύτερο (της δίνω και μισή κονσέρβα applaws η gourme diamant καθημερινά).
Να το δοκιμάσω ή διακινδυνεύω να χαλάσω το πεπτικό της σύστημα?
(σημειωτέον οτι είχε δοκιμάσει την Acana πολύ πριν τη στειρώσω και μια χαρά την είχε ανεχτεί, αλλά η κτηνίατρος τότε μου είχε συστήσει να μην
την τρέφω αποκλειστικά με Acana, αλλά μόνο ως συμπλήρωμα, δεν ξέρω γιατί)

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:00, 07-03-13:

Μηπως να ρωτουσες παλι την κτηνιατρο, ομως δεν μπορω να καταλαβω γιατι ηθελε την Acana μονο για συμπληρωμα, τοσα και τοσα γατια τρεφονται αποκλειστικα με αυτην και ειναι μια χαρα και οι γονεις τους το ιδιο. Τα δικα μου τα βλαμμενα δεν την θελουν γι' αυτο και συνεχιζουμε τοσα χρονια την Royal Canin, την οποια και θα ειχα αλλαξει απο καιρο αλλα τι να τα κανω.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Κ.Κ, Μικυ

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους