Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,940 εγγεγραμμένα μέλη και 717,806 μηνύματα σε 22,428 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 394 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τροφή για στειρωμένες γάτες

Jen A

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jen A
H Jen A αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Jen A έγραψε στις 11:57, 07-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από spica
Η Acana δεν βγάζει ειδική τροφή για στειρωμένες,αλλά μπορείς να την δίνεις χωρίς φόβο και σε στειρωμένες,γιατί έχει ψηλή περιεκτικότητα σε πρωτείνες (65%) κι επομένως οι γάτες δεν κινδυνεύουν να παχύνουν.Ακόμη καλύτερη λύση είναι η Orijen (80% πρωτείνες).
Νομίζω ότι ειδικά στα αρσενικά δεν είναι τόσο το θέμα του πάχους, αλλά το πρόβλημα του ουροποιητικού που τους δημιουργείται όταν στειρώνονται. Και η Applaws έχει υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεϊνες και πολύ χορταστική.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 16:14, 10-04-13:

Καλησπερα κι απο εμενα.Εχει δοκιμασει κανεις σας την σχετικα οικονομικη σειρα της Προ πλαν?Πηγα απο την κτηνιατρο και μου ειπε,οτι για στειρωμενα,εχει μεχρι και 15κιλη συσκευασια στα 45 ευρω και ειναι "αρκετα καλη".Τι να κανω?Να τον ξεκινησω με Προ Πλαν η κατευθειαν Royal Canin για στειρωμενα?Αυτη μου ειπε οτι ηταν η "καλυτερη" και βγαινει 68 ευρω το 10κιλο.Αυτα οσον αφορα τη ξηρα τροφη.Ελα μου ντε που θελω να του δινω και κονσερβα το θεωρω καπως...αδικο να του δινω μονο ξηρα τροφη.Οποτε κοιταζω παλι κονσερβες ειδικα για στειρωμενες.Εχει κανεις σας γατο στειρωμενο ρε παιδια?Για βοηθηστε λιγο φοβαμαι με ολα οσα ακουσα περι ουρολιθιασης!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 16:24, 10-04-13:

Καλησπέρα!
Εγώ δίνω τη RoyalCanin για στειρωμένα και είμαι πολύ ευχαριστημένη! Και από υγεία κ από όρεξη μια χαρά!
Τώρα για τις κονσέρβες, σε καταλαβαίνω, κι εγώ τους δίνω πολύ λίγο κάθε τόσο, για τη λιγούρα όμως, σαν μεζεδάκι. Νομίζω ότι δεν υπάρχουν κονσέρβες για στειρωμένα, μόνο κάποιες φαρμακευτικές για ειδικές περιπτώσεις, μπορεί και να κάνω λάθος όμως. Γιατί η κονσέρβα είναι υγρή τροφή, οπότε δεν επιβαρύνει με τον ίδιο τρόπο τα νεφρά, ίσα ίσα.Τα βοηθάει κι όλας. Απλά η ξηρά έχει άλλα πολλά οφέλη. Προσωπικά νομίζω ότι ξηρά για στειρωμένα και που και που κονσερβούλα είναι το καλύτερο.

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 16:35, 10-04-13:

Σε ευχαριστω πολυ!Να τα χαιρεσαι και να ναι γερα κι ευτυχισμενα Θα ξεκινησω με RC για στειρωμενα,λοιπον,και καλη μου επιτυχια

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 16:39, 10-04-13:

Σ`ευχαριστούμε κι εμείς!
Αν ο μικρούλης σου είναι μικρότερος από χρόνο, πάρε καλύτερα RoyalCanin Kitten Sterilised, που υποτίθεται δεν εμποδίζει και την ανάπτυξη, πρέπει να είναι στην ίδια περίπου τιμή.
Η RC είναι μεν λίγο ακριβότερη από την ProPlan απ` όσο ξέρω, αλλά κι εμένα ο κτηνίατρός μου μου τη σύστησε για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο..

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 16:42, 10-04-13:

Α και κατι ακομη που ξεχασα να διευκρινισω και ζητω συγγνωμη γι αυτο.Εμενα επειδη ειναι μικρουλης,ειναι 1 μηνος,δεν ειναι ακομη στειρωμενος,μου ειπαν οτι θα τον στειρωσουμε οταν φτασει 9 μηνων.Μεχρι να τον στειρωσω να του δινω της RC για γατακια η την ειδικη για Maine Coon?Με προβληματιζει μηπως μετα με την αλλαγη της τροφης,δεν την τρωει

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

H Elko έγραψε στις 17:02, 10-04-13:

Βρε είναι ακόμα 1 μήνα και αγχώνεσαι για την τροφή για στειρωμένα;!
Μια χαρά είναι η Royal Canin για γατάκια, να του τη δίνεις μέχρι να στειρωθεί.Για τη στείρωση θα σου πει ο γιατρός, γύρω στους 9 μήνες είναι καλά, ο δικός μου για παράδειγμα ήταν πιο.... ξεπεταγμένος και 6 μηνών τον στειρώσαμε. Αυτή την Maine Coon δεν την ξέρω.
Μην ανησυχείς τόσο μήπως δεν τρώει όμως. Ειδικά αν είναι της ίδιας εταιρείας η τροφή δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση.
Είναι και στο χαρακτήρα τους, θα το δεις με τον καιρό και θα το αντιμετωπίσεις αν χρειαστεί! Εγώ τους έχω κάνει διάφορα πειράματα μέχρι να καταλήξω, και ακόμα κι όταν δείχναν προτίμηση ή δυσαρέσκεια, τρώγανε τελικά μια χαρά!

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

H Elko έγραψε στις 17:06, 10-04-13:

Αχ.. καλά είμαι και χαζή... Τώρα κατάλαβα ότι Maine Coon είναι ράτσα....Και ναι, δεν ξέρω αν πρέπει να δώσεις ειδική..!

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 17:08, 10-04-13:

Αγχωνομαι προκαταβολικα απλα τον περιμενω πως και πως κι εχω ετοιμασει το σπιτι,αρχισα τα ψωνια για αμμολεκανη κλπ,και μου φαινεται βουνο το 2μηνο,μεχρι να τον παρω στα χερια μου!Ξερω οτι ειμαι υπερβολικη,απλως ηθελα γατι εδω και πολλα χρονια,αλλα λογω της ηλιθιας αποψης περι τοξοπλασματος κ λοιπων κινδυνων,η μητερα μου ηταν καθετη.Μολις ενημερωθηκε απο την κτηνιατρο ομως,ολα οκ.Αντε να δουμε ποσο φαγανας θα μου βγει!

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

H Elko έγραψε στις 17:10, 10-04-13:

Εντάξει βρε, μη νιώθεις άσχημα!! Όλοι έτσι αγχωθήκαμε, αυτό δείχνει ότι σε νοιάζει και θα τον φροντίσεις μια χαρά! Με το καλό να τον δεχτείς!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 17:14, 10-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Conan
Α και κατι ακομη που ξεχασα να διευκρινισω και ζητω συγγνωμη γι αυτο.Εμενα επειδη ειναι μικρουλης,ειναι 1 μηνος,δεν ειναι ακομη στειρωμενος,μου ειπαν οτι θα τον στειρωσουμε οταν φτασει 9 μηνων.Μεχρι να τον στειρωσω να του δινω της RC για γατακια η την ειδικη για Maine Coon?Με προβληματιζει μηπως μετα με την αλλαγη της τροφης,δεν την τρωει
Αυτο θα ειναι καλυτερα να στο πει ο κτηνιατρος, απο οτι ξερω η RC εχει τροφη για Maine Coon αλλα οχι ειδικη για γατακια αυτης της ρατσας, οπως εχει ας πουμε για περσικα γατια και γατακια. Νομιζω πως οταν το παρεις εσυ το γατακι σου θα θελει ακομα τροφη ειδικη για γατακια, οποτε ισως ο κτηνιατρος εχει καποια λυση να σου προτεινει.

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 17:27, 10-04-13:

Ναι εχεις δικιο,μου ειπε γενικα για RC kitten,δεν ειπε για Maine Coon kitten.Για να δουμε

Παράθεση

Greg House (Μανόλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Greg House
Ο Μανόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O Greg House έγραψε στις 14:01, 11-04-13:

Καλησπερα

εχει μεχρι και 15κιλη συσκευασια στα 45 ευρω
Εισαι σιγουρη για αυτο; Εγω δεν εχω βρει πουθενα 15κιλη προ πλαν και μαλιστα κατω απο 50 €...εγω παιρνω την sanabelle την 10κιλη με ενα 50ρικο ακριβως. Απο ο,τι βλεπω ειναι πολυ καλη αλλα οχι εντελως χορταστικη....
κονσερβες ειδικα για στειρωμενες
Εγω παραγγελνω αυτην απο το ιντερνετ ,για στειρωμενη και για γατακι. Μαλιστα μου εχουν καθυστερησει την παραγγελια και θα ξεμεινω σημερα

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 17:22, 11-04-13:

Θυμαμαι οτι μου ειπε χαρακτηριστικα,15κιλη στα 45 ευρω,της Προ πλαν.Αλλα οτι ηταν καλουτσικη τροφη,οχι η αντιστοιχη πολυ καλη αυτης της σειρας.Κι εμενα μου εκανε εντυπωση το 15κιλο.Παντως απο περιεργεια,στο μελλον,σκεφτομαι να παρω κι απο αυτην,να δω πως θα του φανει.Αυτη η Stuzzy φαινεται οικονομικη,για 0.55 λεπτα τα 100 γραμμαρια ε?Σου την εχει συστησει καποιος η απο μονος σου την δοκιμασες?Τους αρεσει?

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 17:24, 11-04-13:

στα 45 ευρώ είναι το 10 κιλο όμως, της pro plan η adult!!!

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 17:37, 11-04-13:

Αρα εκανε λαθος η κτηνιατρος.Γιατι κι εμενα μου εκανε τρομερη εντυπωση,τι στο καλο,Προ πλαν και 4.5 ευρω το κιλο,μονο?

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 17:38, 11-04-13:

Nαι είναι σειρά της pro plan...οι after care κτλ είναι κανένα 10ρι ευρώ πιο ακριβές!
Η adult είναι η αντίστοιχη σειρά ας πούμε με την fit 32 της RC

Παράθεση

Agiyi

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Agiyi
Ο Agiyi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O Agiyi έγραψε στις 17:46, 11-04-13:

Σήμερα πήγα να πάρω άλλη τροφή για την καλή μου αλλά το Pet Shop ήταν κλειστό και αναγκάστηκα να παώ στο supermarket... Δεν βρήκα καμία τροφή να λέει καθαρά "για στειρομένες", η μόνη που βρήκα είναι μια friskies που λέει απο πίσω "Σωστή ισορροπία των απαραίτητων ανόργανων αλάτων βοηθούν στη διατήρηση γερών οστών και δοντιών και υγιούς ουτοποιητικού συστήματος". Αρα είναι οκ να της δώσω τέτοια για 1μέρα που θα πετύχω το pet shop ανοιχτό;

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 17:55, 11-04-13:

Για μια μέρα δεν πρόκειται να πάθει τίποτα!
Το μόνο που ίσως να σου κάνει αν δεν σου έχει μείνει καθόλου απο την παλιά τροφή είναι διάρροια...

Παράθεση

Agiyi

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Agiyi
Ο Agiyi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O Agiyi έγραψε στις 18:23, 11-04-13:

μου έχει μείνει πολύ λίγο... αν είναι θα της βάλω και απ' τις 2 και αύριο θα πάω οπωσδήποτε να της πάρω σωστή ευχαριστώ

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 18:25, 11-04-13:

Τότε μια χαρά! Ανακάτεψε τις 2 τροφές και όλα θα πάνε καλά!

Παράθεση

Greg House (Μανόλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Greg House
Ο Μανόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O Greg House έγραψε στις 14:39, 12-04-13:

Αυτη η Stuzzy φαινεται οικονομικη,για 0.55 λεπτα τα 100 γραμμαρια ε?Σου την εχει συστησει καποιος η απο μονος σου την δοκιμασες?Τους αρεσει?
Κοιτα ,αν σκεφθεις οτι τα carrefur πουλανε το δικο τους ταψακι .30€ ,σιγουρα δεν ειναι και ακριβο αυτο ,λαμβανοντας υπο οψιν την διαφορα ονοματος ,ποιοτητας και ιδιαιτεροτητας. Και τα δικα μου γατια παντως το λατρευουν και το εξαφανιζουν εν ριπη οφθαλμου...σημερα που δεν ειχα να τους βαλω με κοιτουσαν με ενα αποδοκιμαστικο βλεμμα....

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 15:49, 12-04-13:

Χμμμμμμ θα την δοκιμασω κι αυτην,για να δω αν θα του αρεσει η συγκεκριμενη κονσερβα.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:30, 12-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Greg House
Κοιτα ,αν σκεφθεις οτι τα carrefur πουλανε το δικο τους ταψακι .30€ ,σιγουρα δεν ειναι και ακριβο αυτο ,λαμβανοντας υπο οψιν την διαφορα ονοματος ,ποιοτητας και ιδιαιτεροτητας. Και τα δικα μου γατια παντως το λατρευουν και το εξαφανιζουν εν ριπη οφθαλμου...σημερα που δεν ειχα να τους βαλω με κοιτουσαν με ενα αποδοκιμαστικο βλεμμα....
Παρεπιπτοντως σημερα που πηγα στο κτηνιατρειο σε αναζητηση διαβητικων τροφων, ειδα οτι ειχε και αυτην που λες, την Stuzzy αρα πρεπει να ειναι απο τις καλες τροφες. Βεβαια εκει την ειχανε πανακριβη.

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 23:12, 12-04-13:

Αγχωνομαι προκαταβολικα απλα τον περιμενω πως και πως κι εχω ετοιμασει το σπιτι,αρχισα τα ψωνια για αμμολεκανη κλπ,και μου φαινεται βουνο το 2μηνο,μεχρι να τον παρω στα χερια μου!Ξερω οτι ειμαι υπερβολικη,απλως ηθελα γατι εδω και πολλα χρονια,αλλα λογω της ηλιθιας αποψης περι τοξοπλασματος κ λοιπων κινδυνων,η μητερα μου ηταν καθετη.Μολις ενημερωθηκε απο την κτηνιατρο ομως,ολα οκ.Αντε να δουμε ποσο φαγανας θα μου βγει!
Πρεπει να του δινεις kitten και μετα την στειρωση μεχρι να χρονισει ωστε να αναπτυχθει σωστα ειδικα αν στειρωθει κ πριν τους 9 μηνες αν χρειαστεί λεμε.τωρα..η rcεχει κ την τροφξ sterilised kittenαλλα καλυτερα να παιρνει πληρη τροφη μεχρι ν 12 μηνων μου το χει πει κτηνιατρος μου κ το γραφη κ η γατοτροφη πανω εως 12μηνων.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Severous (Νίκος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Severous
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Severous έγραψε στις 16:17, 14-04-13:

Καλησπέρα!
Λοιπόν, νομίζω οτι το έχω καταλάβει σωστά αλλά θέλω μια επιβεβαίωση! Την Τρίτη θα στειρώσουμε την Lily μας η οποία είναι μικρή ακόμα και τρώει junior τροφή. Απ' ότι έχω καταλάβει, όταν γυρίσει σπίτι θα συνεχίσουμε την ίδια τροφή και απλά όταν μεγαλώσει και περάσουμε στην ενηλίκων θα πρέπει εκείνη να είναι ειδική για στειρωμένες γατούλες! Σωστα;

Υ.Γ. Γράφω για πρώτη φορά οπότε ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα.

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 16:53, 14-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Severous
Καλησπέρα!
Λοιπόν, νομίζω οτι το έχω καταλάβει σωστά αλλά θέλω μια επιβεβαίωση! Την Τρίτη θα στειρώσουμε την Lily μας η οποία είναι μικρή ακόμα και τρώει junior τροφή. Απ' ότι έχω καταλάβει, όταν γυρίσει σπίτι θα συνεχίσουμε την ίδια τροφή και απλά όταν μεγαλώσει και περάσουμε στην ενηλίκων θα πρέπει εκείνη να είναι ειδική για στειρωμένες γατούλες! Σωστα;

Υ.Γ. Γράφω για πρώτη φορά οπότε ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα.
Καλβς ηρθες severous στο σωστο θεμα γραφεις Καλο.θα ταν να συνεχισεις την γατοτροφη kitten εως-12 μηνων κ μετα βαζοντας σταδιακα μεσα στην κιτεν κ για στειρωμενα να κανεις την μεταβαση σε μονο για στειρωμενα 12 μηνων κ μετα μπορεις βεβαια να συμβουλευτεις κ τον κτηνιατρο σ για λεπτομεριες π.χ ποση ποσοτητα θα βαζεις απο την μια κ απο την αλλη τροφη για να κανεις την μεταβαση αλλα μεχρι να χρονισει συνεχισε την κιτεν γιατι πρεπει ν αναπρυχθει το γατακι εμενα ετσι μου χει πει η δικη μ κτηνιατρος Α !Ανοιξε κ ενα θεματακι να θαυμασουμε την κουκλα σ..

Παράθεση

Severous (Νίκος)

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Severous έγραψε στις 16:58, 14-04-13:

Ωραία! Ευχαριστώ πολύ! Οπότε τώρα δεν αλλάζει τίποτα στην τροφή της!
Θα την βγάλω μερικές φωτογραφίες και θα το ανοίξω και το θεματάκι!

Παράθεση

Garfieldakos (Σταμάτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Garfieldakos
Ο Σταμάτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O Garfieldakos έγραψε στις 22:03, 14-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Severous
Ωραία! Ευχαριστώ πολύ! Οπότε τώρα δεν αλλάζει τίποτα στην τροφή της!
Θα την βγάλω μερικές φωτογραφίες και θα το ανοίξω και το θεματάκι!
Βασικά αν σε ενδιαφέρει υπάρχουν και kitten τροφές ειδικά για στειρωμένα. Εμείς πχ του μικρού μας του δίναμε Royal Cannin Kitten και όταν τον στειρώσαμε γυρίσαμε σε Royal Cannin Kitten Sterilized. Μόλις ενηλικιωθεί θα του δώσουμε την adult sterilized.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Severous (Νίκος)

Νεοφερμένος

O Severous έγραψε στις 22:53, 14-04-13:

Αχα! Κατάλαβα! Θα το ψάξω κι' αύτο!
Ευχαριστώ!

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 01:38, 16-04-13:

Λοιπον...Θελω να κανω μια χαζη ερωτηση. Μιας και απο οτι διαβασα οι αρσενικοι μετα τη στειρωση,ειναι αυτοι που κυριως παρουσιαζουν το προβλημα με τον στρουβιτη κ την ουρολιθιαση,αν μολις τον στειρωσω του δινω προληπτικα σε μονιμη βαση την ειδικη τροφη της royal για ουρολιθιαση η της hills την αντιστοιχη κλινικη η της eukanuba,δεν ειμαι ουσιαστικα ως ενα ποσοστο "καλυμμενη"?

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 08:53, 16-04-13:

Λοιπον...Θελω να κανω μια χαζη ερωτηση. Μιας και απο οτι διαβασα οι αρσενικοι μετα τη στειρωση,ειναι αυτοι που κυριως παρουσιαζουν το προβλημα με τον στρουβιτη κ την ουρολιθιαση,αν μολις τον στειρωσω του δινω προληπτικα σε μονιμη βαση την ειδικη τροφη της royal για ουρολιθιαση η της hills την αντιστοιχη κλινικη η της eukanuba,δεν ειμαι ουσιαστικα ως ενα ποσοστο "καλυμμενη"?
Οι κλινικές τροφές είναι για αντιμετώπιση του προβλήματος και όχι για πρόληψη!
Συνεπώς δεν κάνει να καταναλώνονται χωρίς λόγο!!
Είναι σαν να παίρνεις εσύ κάθε μέρα ένα depon για να μην πονέσει το κεφάλι σου!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 09:28, 16-04-13:

Σου απαντησε ο Λουκουμας πιο κατω.
Αν θες για προληψη δινε καθε μερα κονσερβα, ειναι το καλυτερο πραγμα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 13:14, 16-04-13:

Χωρίς να είμαι εντελώς σίγουρη, έχω την εντύπωση πως κάποτε η γιατρός μας μου είχε πει πως μπορώ να δίνω προληπτικά τέτοια τροφή.... Πάει καιρός όμως, θα ξαναρωτήσω. Εγώ θα έλεγα αυτές τις σκέψεις σου να τις μοιραστείς με τον κτηνίατρό σου για να σε καθοδηγήσει πλήρως. Διότι όπως έγραψαν και οι προλαλήσαντες πρόκειται για κλινκή διατροφή.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 13:27, 16-04-13:

Προσφατα, γατι που βρηκε ο Λουκουμας 3 ημερων τη μεγαλωσα και τη κρατησα κοντεψε να πεθανει επειδη εφραξε η κυστη και αφησε ουρα μεσα στα οργανα. Επαθε δηλαδη ουροληθιαση. Ειναι 1 ετους, θηλυκο και ηταν αστειρωτη!!
Η γατα μου ηταν μια εβδομαδα σε οπιο(βαρυ αναλγητικο), εκανε 2 χειρουργεια και καθε μερα πηγαινε στον αλλο κοσμο κι ερχοταν.
Φυσικα αυτο που μας ετυχε ηταν πολυ σπανιο, ο γιατρος μας θα παει το περιστατικο σε συνεδριο και περιμενω να δω τι θα πουν και οι υπολοιποι γιατροι. Τη παρακολοθουσε αυτος και αλλοι 3, επισης πηρα γνωμες απο αλλους 2, ολοι πιστευουν οτι πολυ μεγαλο ρολο επαιξε η τροφη που εδινα η οποια ειναι και απο τις καλες.

Διαβασα παρα πολλα και σε site, forum του εξωτερικου και πλεον αν ειχα 1-2 γατια θα τα ταιζα μονο κονσερβα και ελαχιστη ξηρη 3-4 φορες την εβδομαδα πιο πολυ για να μην τη ξεχνανε. Εχω 7 γατια και ειναι αδυνατο να δινω μονο κονσερβα λογω κοστους. Πλεον τους δινω royal κτηνιατρικη για στειρωμενα και οσο περισσοτερο μπορω κονσερβα ή μαγειρευτο.

Αποτι εμαθα τις ξηρες προληψης η γατα δεν πρεπει να τη παιρνει παντα και οταν τη παιρνει πρεπει να τη τρωει συγκεκριμενο χρονικο διαστημα, εκτος κι αν κρινεται απαραιτητο να τη τρωει για ολη της τη ζωη αφου ομως εχει ηδη υπαρξει προβλημα και με τη κανονικη τροφη εμφανιζεται παλι.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 14:48, 16-04-13:

Hlianna ποια ξηρα τροφη εδινες πριν στη γατουλα σου οταν το επαθε αυτο? απο περιεργεια.

εγω απλα να πω πανω στο θεμα οτι οι κλινικες αυτες τροφες υπαρχουν για συγκεκριμενο λογο και νομιζω οτι η καταχρηση τους δεν ειναι κατι θεμιτο. οι περισσοτερες τροφες για στειρωμενα προλαμβανουν υποτιθεται τετοιες παθησεις και εκτος αυτου γιαυτο δινουμε οι περισσοτεροι και κονσερβες-μαγειρευτα παραλληλα. πριν υιοθετησω το γατο μου ετρωγε την urinary της purina που αν δεν κανω λαθος ειναι τροφη οχι προληπτικη αλλα για γατες που εχουν ηδη προβλημα. ενω δεν ειχε καποιο θεμα με την τροφη καποια στιγμη αρχισε τις διαρροιες και δεν σταματουσαν οσο ετρωγε την ιδια. δεν υπηρχε καποιος αλλος λογος οποτε καταληξαμε οτι η συγκεκριμενη τροφη του καθοταν "βαρια" πλεον, ηταν ακαταλληλη γιαυτον. το ιδιο ειπε και η κτηνιατρος οτι δλδ τετοιες τροφες δεν πρεπει να δινονται προληπτικα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 15:04, 16-04-13:

μεγαλωσε με προπλαν.

τελικα εμαθα και διαβασα οτι η νεστλε εχει ασκησει βετο και δεν δεχεται κανεναν ελεγχο στα προιοντα της. Οσους ρωτησα, κτηνιατρους και 2-3 πετσοπ που εμπιστευομαι μου ειπαν τα χειροτερα για τα προιοντα της πουρινα.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 15:06, 16-04-13:

Εγώ δεν θεωρώ οτι η pro plan ή τα προιόντα της purina είναι κακά! Θεωρώ οτι πάνω απ' όλα παίζει ρόλο η προδιάθεση του ζώου και ή "τύχη"...
Έχουμε ακούσει περιστατικά με ουρολιθιάσεις με rc, pro plan, acana κτλ κτλ...να τις κόψουμε όλες? Σαφώς και δεν γίνεται! Επιλέγουμε απλά ένα καλό επίπεδο τροφής και απλά παρακαλάμε το ζωάκι μας δεν θα έχει κάποια προδιάθεση!

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 15:19, 16-04-13:

εγω ρωτησα απο περιεργεια συμφωνω οτι για καμια δεν ειμαστε καθολου σιγουροι αλλα αλλο ειναι να ταιζεις τη γατα σου friskies και να το παθει και αλλο proplan που υποτιθεται προλαμβανει τετοιες παθησεις (το λεει και στη συσκευασια αυτη για τα στειρωμενα τουλαχιστον). οσο για την πουρινα οσες φορες προσπαθω να το ψαξω το θεμα γενικα για τις διαφορες εταιριες δεν βγαζω ακρη. αυτες που οντως εχουν ελεγθει και μας εχει δωσει το Ok η PETA πχ ειναι μονο χορτοφαγικες τροφες για γατες/σκυλους! σε ολες τις αλλες ενα μπαχαλο γινεται κανεις δεν ξερει μεχρι να γινει καποια μεγαλη αποκαλυψη (οπως πχ για τις IAMS)

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 15:26, 16-04-13:

Εγω αυτο που θα κανω παντως ειναι ανα 5-6 μηνες να αλλαζω τροφη. Θα παιρνω rc κτηνιατρικη και αρντεν και ο θεος βοηθος.
Και ξαναλεω αν ειχα μονο 1-2 γατια θα ταιζα μονο κονερβα.

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 15:31, 16-04-13:

Μαλιστα...Δηλαδη με λιγα λογια,σκατουλες(συγγνωμη κιολας).Ειναι να μη του τυχει.Δε μπορω να βρω αλλη εξηγηση.Εμενα και οι 2 κτηνιατροι που πηγα εδω στη Θηβα μη ειπαν τα καλυτερα για την Royal,να τον αρχισω με κιττεν οσο ειναι μικρος,μετα τη στειρωση με το αντιστοιχο για κιττεν και μετα για τα ενηλικα.Μου ειπαν να αποφυγω τις κονσερβες για να μη τον κακομαθω.Εμενα ομως δε μου παει με τιποτα η καρδια να του δινω μονο ξηρα τροφη.Θεωρω οτι ειναι κριμα.Και κατι ακομη.Δινει κανενας σας γαλα στο γατι του?Μιλαω για ηλικιες κατω του 1 ετους.Εμενα μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται αλλα εγω θελω να του δωσω.Εχει δοκιμασει κανεις σας το αντιστοιχο της Royal babycat milk για να μου πει?Ειναι σκονη που διαλυεται σε νερο,απο οτι ειδα.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 15:34, 16-04-13:

Ανθρώπινο γάλα καλύτερα να το αποφύγεις..πολλά γατιά έχουν δυσανεξία στο αγελαδινό γάλα με αποτέλεσμα τις διάρροιες...
Το γάλα της rc είναι βρεφικό, πωλείται κυρίως για πολύ μικρά γατάκια που έχασαν τη μαμά τους και δεν έχουν να θυλάσουν..σε γατιά 4 μηνών πχ δεν έχει τίποτα να προσφέρει!! Πέραν του οτι είναι αρκετά θερμοδογόνο!! Εάν θές όμως σώνει και καλά να δώσεις δοκίμασε το γαλατάκι της whiskas που είναι για ενήλικα ζώα, έτσι σαν λιχουδιά!

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 15:38, 16-04-13:

Δεν το σκεφτομαι καν,για ανθρωπινο γαλα.Απλως επειδη ειδα στη σελιδα με τα προιοντα της Royal,και τη σκονη γαλακτος και λεει απο 1-4 μηνων,σκεφτομαι να του παρω.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 15:46, 16-04-13:

Δεν το σκεφτομαι καν,για ανθρωπινο γαλα.Απλως επειδη ειδα στη σελιδα με τα προιοντα της Royal,και τη σκονη γαλακτος και λεει απο 1-4 μηνων,σκεφτομαι να του παρω.
Πόσο μηνών θα το πάρεις το γατάκι? 3 μηνών υποθέτω σωστά? Αν θες τόσο πολύ να του δωσεις για ένα μήνα καλώς! Απλά να ξέρεις οτι και στη φύση 3 μηνών το πολύ η μάνα σταματάει να θυλάζει τα γατάκια!

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 15:50, 16-04-13:

Ναι,θα τον παρω μολις κλεισει 12 βδομαδες!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 15:54, 16-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
Εγω αυτο που θα κανω παντως ειναι ανα 5-6 μηνες να αλλαζω τροφη. Θα παιρνω rc κτηνιατρικη και αρντεν και ο θεος βοηθος.
Και ξαναλεω αν ειχα μονο 1-2 γατια θα ταιζα μονο κονερβα.
Ηλιάννα, το έχεις εφαρμόσει αυτό στο παρελθόν με την αλλαγή της τροφής; Σε ρωτώ γιατί η κτηνίατρός μας μου τόνισε πως είναι πολύ σημαντικό να μην αλλάζω κάθε τόσο τροφή για το γαστρεντερικό τους. Συγκεκριμένα μου είχε πει κιόλας πως συχνά δεν μπορείς από την αρχή να καταλάβεις αν η γατούλα θα παρουσιάσει δυσανεξία σε συγκεκριμένη τροφή, έχει τύχει να εμφανίσει και μετά από ένα χρόνο λήψης συγκεκριμένης τροφής...
Μαλιστα...Δηλαδη με λιγα λογια,σκατουλες(συγγνωμη κιολας).Ειναι να μη του τυχει.Δε μπορω να βρω αλλη εξηγηση.Εμενα και οι 2 κτηνιατροι που πηγα εδω στη Θηβα μη ειπαν τα καλυτερα για την Royal,να τον αρχισω με κιττεν οσο ειναι μικρος,μετα τη στειρωση με το αντιστοιχο για κιττεν και μετα για τα ενηλικα.Μου ειπαν να αποφυγω τις κονσερβες για να μη τον κακομαθω.Εμενα ομως δε μου παει με τιποτα η καρδια να του δινω μονο ξηρα τροφη.Θεωρω οτι ειναι κριμα.Και κατι ακομη.Δινει κανενας σας γαλα στο γατι του?Μιλαω για ηλικιες κατω του 1 ετους.Εμενα μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται αλλα εγω θελω να του δωσω.Εχει δοκιμασει κανεις σας το αντιστοιχο της Royal babycat milk για να μου πει?Ειναι σκονη που διαλυεται σε νερο,απο οτι ειδα.
Για την RC κι εγώ ακούω πολύ καλά λόγια, παρόλο που στο κτηνιατρείο εμπορεύονται τη HILL'S. Πάντως, όσον αφορά την ουρολιθίαση 3 στους 4 κτηνιάτρους που ρώτησα μου μίλησαν για προδιάθεση ως τον καθοριστικότερο παράγοντα, με την πρϋπόθεση φυσικά πως δίνεις μια καλή τροφή. Καλή τροφή οι συγκεκριμένοι εννοούν δοκιμασμένες εδώ και χρόνια τροφές (όπως οι περισσότερες super premium).
Όσον αφορά τις κονσέρβες τώρα η γιατρός μας μου είχε πει χαρακτηριστικά πως δεν τις θεωρεί τόσο απαραίτητες, άλλωστε λέει γι' αυτό υπάρχουν και οι αντίστοιχες ξηρές που προλαμβάνουν προβλήματα του ουροποιητικού. Αυτή είναι η πεποίθησή της. Εγώ τους δίνω περί τις τρεις φορές την εβδομάδα για μεζεδάκι και δεν μου έφερε αντίρρηση.
Για το γάλα έχω κι εγώ την εντύπωση πως είναι για μωράκια αυτό της RC. Εγώ στη δική μου έδινα μέχρι 3-4 μηνών, μέχρι που της προκάλεσε διάρροια (βασικά δεν ήταν και διάρροια αλλά προς τα εκεί το πήγαινε) οπότε το κόψαμε. Κι αυτό γιατί το γάλα το χρειάζονται ως μωράκια, μετά παύει να τους προσφέρει κάτι, απ' όσο έχω ακούσει.

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 16:21, 16-04-13:

Εγω απλα θα σου πω οτι πολλες φορες, ακομα και γατια που εχω μεγαλωσει με μπιμπερο, αν δωσω πανω απο 30-40 μερες γαλα ξεκινανε διαρροιες και ειναι απο το γαλα παρολο που ειναι υποκαταστατο. Δεν εχει να προσφερει τιποτα στο γατι και ειναι απλα λυση αναγκης για οσους βρισκουν γατακια ορφανα. Καμια σχεση δηλαδη με το γαλα της μανας.
Αρχική Δημοσίευση από aba
Ηλιάννα, το έχεις εφαρμόσει αυτό στο παρελθόν με την αλλαγή της τροφής; Σε ρωτώ γιατί η κτηνίατρός μας μου τόνισε πως είναι πολύ σημαντικό να μην αλλάζω κάθε τόσο τροφή για το γαστρεντερικό τους. Συγκεκριμένα μου είχε πει κιόλας πως συχνά δεν μπορείς από την αρχή να καταλάβεις αν η γατούλα θα παρουσιάσει δυσανεξία σε συγκεκριμένη τροφή, έχει τύχει να εμφανίσει και μετά από ένα χρόνο λήψης συγκεκριμένης τροφής...
Γενικα δεν κανω σταδιακη αλλαγη τροφης και δεν εχω θεμα. Ομως αποψη του κτηνιατρου μου και γενικα οσο εχω διαβασει ειναι να μην μενουμε στα ιδια. Αλλωστε τροφη δεν θα αλλαζω ανα μηνα αλλα 2 φορες το χρονο.
Εχω ξαναπει και σε παιδι που γραφει κι εδω μεσα πολλες φορες και το εχει ψαξει το θεμα με τις τροφες, επειδη με λεει υπερβολικη και οτι τοσα γατια εχουν μεγαλωσει με προπλαν, δεν αντιλεγω, οταν ομως βλεπεις το γατι σου απο τη μια στιγμη στην αλλη να μενει παραλυτο και 10 μερες να πηγαινει και να ερχεται γινεσαι οχι απλα υπερβολικη αλλα υστερικη. Αλλωστε και η ακανα η οποια στον ενα μου γατο εμφανισε πιο γρηγορα προβλημα στο συκωτι του αποτι θα το παρουσιαζε αλλιως, δεν μπορω να μην πω οτι ειναι παρα πολυ καλη τροφη, παρολο που στο γατι μου δεν εκατσε καλα. Ομως μια εταιρια η οποια δεν κανει ελεγχους στα προιοντα της γιατι εγω να τη προτιμησω και για μενα αλλα και για τα ζωα μου? Με οσους μιλησα μου ειπαν οτι η προπλαν ηταν εξαιρετικη τροφη μεχρι που αγορασε τη πουρινα η νεστλε. Απο κει και περα εγινε χαλια. Φυσικα υπηρχε ΚΑΙ η προδιαθεση εγω δεν ριχνω αποκλειστικα ευθυνες στη τροφη.
Εγω σηκωσα τα χερια ψηλα επελεξα rc κτηνιατρικη γιατι μου τη προτεινε ο κτηνιατρος μου και απο κει και περα θα δινω και αρντεν που τη θεωρω πολυ καλη τροφη!

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 16:34, 16-04-13:

Χχχχχμμμ....Εαν ειναι να του δωσω το γαλα με τις καλυτερες προυποθεσεις και να το γυρισει σε διαρροια,ε οχι καλυτερα.Ευχαριστω πολυ παντως!

Παράθεση

Jen A

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jen A
H Jen A αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Jen A έγραψε στις 09:38, 22-05-13:

Λοιπόν, πριν μερικές μέρες στείρωσα τον Σταχτούλη μου. Ο ένας κτηνίατρος μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο να του δίνω ειδική τροφή για στειρωμένους, αρκεί να του δίνω και κονσέρβα για να λαμβάνει αρκετά υγρά. Η άλλη κτηνίατρος μου είπε να του δίνω ειδική και να ρωτήσω σε κανένα pet-shop (η ίδια δεν φάνηκε να γωνρίζει τις μάρκες). Όταν ρώτησα τον πετσοπά αν μπορώ να συνεχίσω να δίνω την ξηρά της Applaws μου είπε ότι η συγκεκριμένη έχει χαμηλά επίπεδα μαγνησίου και επομένως μπορώ να συνεχίσω να την δίνω. Εγώ λέω να το κρατήσω όπως ήταν και πριν μιας και είμαι ικανοποιημένη από την Applaws, αλλά θα κοιτάω ταυτόχρονα για τυχόν αλλαγές/επιπτώσεις και το βλέπω στην πορεία αν θα του αλλάξω την τροφή.

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 12:54, 23-05-13:

κτηνιατρος που δεν σου φάνηκε να γνωρίζει από μάρκες????ύποπτο........

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    eboom, Patousia, spongebob21, ΝΙΚΟΣΧ73

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους