Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,943 εγγεγραμμένα μέλη και 717,841 μηνύματα σε 22,437 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 374 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σειρά τροφής Αcana

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vregmeni_gata
H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 00:13, 14-06-13:

Ναι έχετε δίκιο, σημασία έχει η προέλευση της πρωτεϊνης γι'αυτό άλλωστε θέλω να δοκιμάσω την Ακανα που είναι μόνο ζωική αφού οι γάτες δε χρειάζονται ρύζι, καλαμπόκι κτλ που περιέχουν οι RC. Απλά έχω τους ενδοιασμούς μου..Πως θα καταλάβω αν τυχόν την ενοχλήσει στα νεφρά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 08:36, 14-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από vregmeni_gata
Ναι έχετε δίκιο, σημασία έχει η προέλευση της πρωτεϊνης γι'αυτό άλλωστε θέλω να δοκιμάσω την Ακανα που είναι μόνο ζωική αφού οι γάτες δε χρειάζονται ρύζι, καλαμπόκι κτλ που περιέχουν οι RC. Απλά έχω τους ενδοιασμούς μου..Πως θα καταλάβω αν τυχόν την ενοχλήσει στα νεφρά;
Eξετάσεις κάθε χρόνο και παρακολούθηση για τυχόν συμπτωματα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 09:37, 14-06-13:

Μπορω να πω κατι;ρωτησα την κτηνιατρο μου για αυτο που λενε οτι εχει καλαμποκι κ βελτιωτικα γευσης η rc και της ειπα για ακανα κ επεμενε οχι γιατι στον καναδα ειχαν αποσυρει παλια ολοκληρη παρτιδα γιατι ειχε βρεθει μαμουνι κ αντι να την πεταξουν την ακτινοβολησανε 2η φορα κ πολλα ζωακια παθανε αρρωστιες καθως επισης οτι πολλοι ιδιοκτητες που αλλαξανε απο εταιρειες οπως rc hills κτλπ πηγαν σε βαθος χρονου τα γατακια για πετρες ουρολιθιασεις κοκ..Δεν ειμαι ειδικος αλλα μηπως αν δεν εχει κανει κακο καποια τροφη στην γατα μας για πολυ καιρο να μην πειραματιζομαστε;αλλωστε δεν ειναι τυχαιο που αν καποια τροφη πειραξει το γατι μας ή hills ήrc θα του δωσουμε..ποσο κακες μπορεί να ναι κ στην τελικη αφου υπαρχουν αρνητικες αναφορες για ακανα και ρουαλ κ χιλς κ για ολα αρα μια απ τα ιδια μου κανει (στο θεμα ξηρας γιατι στην υγρη τροφη οι applaws πχ δεν εχουν συναγωνισμο κ γω τις ετρωγα που λεει ο λογος)

Παράθεση

savvask

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη savvask
Ο savvask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O savvask έγραψε στις 11:00, 14-06-13:

Ψάχνοντας το διαδύκτιο δεν βρηκα πληροφορίες για ανάκληση τροφής για γάτες Acana, θεωρώ ότι από πλευράς σύνθεσης είναι ανώτερη απο rc hills, τα πρώτα τρια συστατικά της acana είναι ζωικά ( Boneless lamb, lamb meal, salmon meal grasslands που δίνω εγώ) ενώ πχ η rc Indoor Cat ( Corn, poultry meal, rice, vegetable ) πρώτο συστατικό καλαμπόκι !!! στην rc sterilized (Poultry meat, corn, vegetable protein) vegetable protein?!?! κάποιος πιο πάνω ανέφερε ότι για την απορρόφηση της πρωτείνης παιζει σημαντικό ρόλο η προέλευση, κατα τη γνώμη μου για ένα σαρκοφάγο είναι προτίμερο το πρώτο. Α ναι και δεν αμπορεύομαι τροφές για γάτες, απλά προσπαθώ αναζήτώντας εγώ ( όχι το είπε ενας γνωστός που του είχε πει μια γνωστή ) πληροφορία να αποφασίσω τι θεωρώ καλύτερο για τα γατιά μου. Φυσικά όποως ειπώθηκε και προηγουμένως θα πρέπει να γίνονται εξετάσεις ετησίως ( ανεξάρτητα απο την τροφή ) κάποιοα γατιά ή και σκυλιά με προδιάθεση στο συκώτι ή τα νεφρά μπορεί να έχουν προβλήματα με τροφές με υψηλή περιεκτικότη σε πρωτείνη.

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vregmeni_gata
H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 05:38, 15-06-13:

Βασικά η δική μου γάτα κάνει κατα διαστήματα (όχι πολύ συχνα) εμετό την τροφή της και από τότε που άρχισε αυτό παίρνω RC Gastro Intestinal γιατί είχε αρρωστήσει κιόλας τότε, αλλά πρόσφατα το ξαναέκανε 2-3 φορές (όχι συνεχόμενες μέρες) χωρίς να βγάζει τριχόμπαλες, μόνο φαγητό και με προβληματίζει μήπως την ενοχλούν κάποια συστατικά στη συγκεκριμενη μάρκα τροφής. Ο γιατρός δε μου είπε πως είναι ανησυχητικό αλλά εγώ δεν το βρίσκω τόσο νορμάλ εκτός και αν τρώει απότομα ή έχει φουσκώματα.
Από την άλλη σκέφτομαι αυτό που λένε μερικοί πως οι γάτες που ζουν μέσα στο σπίτι και δεν είναι τόσο δραστήριες δεν πρέπει να λαμβάνουν τόση ζωική πρωτεϊνη γιατί τους κάθεται βαριά και ο οργανισμός δεν μπορεί να την επεξεργαστεί, γι'αυτό και δημιουργούνται προβλήματα στα νεφρά κτλ..Αυτό το επιχείρημα το βασίζουν κυρίως στο ότι οι γάτες στη φύση τους κηνυγούν μεν αλλά δεν τρώνε κάθε μέρα γι'αυτό ίσως θεωρείται ως επιβάρυνση για κάποιες γάτες η ημερήσια πρόσληψη τόσης ζωικής πρωτεϊνης..
Από τη μια βασικά θέλω πολύ να δοκιμάσω την Ακάνα, από την άλλη σκέφτομαι όλα αυτά γιατί φοβάμαι μην επιβαρύνω το ζώο. Αν τελικά τη δοκιμάσω θα σας γράψω εντυπώσεις!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 15:21, 15-06-13:

Χωρίς να είμαι γιατρός, εικάζω ότι οι καύσεις που κάνει ο κάθε ζωντανός οργανισμός δεν έχουν τόση σχέση με την επιβάρυνση την οποία ενδεχομένως να δέχονται τα νεφρά του. Καλύτερα να απευθύνουμε μια τέτοια ερώτηση σε κάποιον γιατρό, κι εγώ το έχω απορία.

Αναφορικά με το θέμα της επανακτινοβόλησης που έθιξε κάποιος χρήστης παραπάνω, η εταιρία ήταν η Οριτζεν, όχι η Ακάνα. Όχι ότι έχει μεγάλη σημασία, καθώς πρόκειται για "συγγενείς" φίρμες. Επίσης, η επανακτινοβόληση δεν είχε γίνει επειδή υπήρχε μαμούνι (?) αλλά έγινε μόνο στις παρτίδες που έγιναν εξαγωγή στην Αυστραλία, και αυτό επειδή το ζήτησε η κυβέρνηση της Αυστραλίας.

Παραθέτω παρακάτω το λινκ για όποιον θέλει να το ρίξει μια ματιά. Αλλά ακόμα και πλήρης ευθύνη της φίρμας να ήταν, είναι ένα συμβάν το οποίο συνέβη πριν 5 χρόνια και, όπως και να 'χει, η βιομηχανία παραγωγής τροφίμων, είτε για τους ανθρώπους είτε για τα ζώα, φυσικά στοχεύει στο κέρδος οπότε πάντα θα υπάρχουν εμπλοκές σε "σκάνδαλα".

Γνώμη μου είναι ότι δε θα πρέπει να αναλωνόμαστε σε συζητήσεις για μεμονωμένα περιστατικά και απλά θα πρέπει να διαλέξουμε εμείς μια τροφή που μας ταιριάζει στην τσέπη και στην ευκολία αγοράς και, κυρίως, να τη δέχεται το γατάκι μας όπως πρέπει. Τα υπόλοιπα απλά μας πονοκεφαλιάζουν. Μακάρι να είχαμε τη δυνατότητα να δίνουμε πλήρη τροφή, με όλα τα συστατικά που πρέπει, να είναι και οικονομική και να είναι και χειροποίητη. Αυτό νομίζω θα ήταν το ιδανικό. Μιας και δεν το έχουμε όμως, δυστυχώς, θα πρέπει να κάνουμε συμβιβασμούς σε κάποια πράματα.

http://www.canada.com/vancouversun/n...3-3e88e409813e

edit: Τώρα διάβασα κι εγώ πιο προσεχτικά το άρθρο. Δεν αναφέρει πουθενά για "δεύτερη ακτινοβόληση", πράγμα το οποίο άκουγα κι εγώ πιο παλιά σα φήμη. Αντίθετα, αναφέρει:

While the same brand of cat food is sold in Canada and exported to 50 countries, Champion said only Australia demands the chow be irradiated because the food isn’t cooked at the same high temperatures as other imported pet food.
Άρα μιλάμε για μία και μοναδική ακτινοβόληση την οποία ζήτησε η κυβέρνηση της χώρας επειδή θεώρησε χαμηλή τη θερμοκρασία μαγειρέματος της τροφής.

Και συνεχίζει:

Irradiation is a method of preserving food by dosing it with a type of radiation - cobalt 60 gamma rays - to reduce microbial hazards, in this case in imported pet foods containing fresh meats.

The company says studies show levels between 36 and 47 kilograys of cobalt 60 gamma radiation were linked to neurological symptoms similar to those found in the affected Australian cats. It claims Australia irradiated the food to a minimum of 50 kGY and in some cases reached 61 kGY.

“These are very substantial levels of irradiation,” the company said. Champion cited an American study that links high levels of irradiation with vitamin A depletion and the release of free radicals.
Όχι ότι η εταιρία δε φέρει μερίδιο ευθύνης για το λάθος αυτό, δηλαδή την ακτινοβόληση με "πιο δυνατή ακτινοβολία", αυτό δεν το συζητάμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 15-06-13 στις 15:29.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:38, 15-06-13:

Πληροφοριακά,και η Royal εχει αποσυρει παρτιδες λογω μελαμίνης,περισσότερες πληροφορίες εδω:
http://www.itchmo.com/royal-canin-usa-recall-696
http://www.prnewswire.com/news-relea...-58668092.html
Επίσης εδώ μπορείτε να διαβασετε έρευνες σχετικά με την υψηλή πρωτεϊνη και την επιδραση της στα νεφρά:
http://www.acana.com/library/

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 15:46, 15-06-13:

" ..και, κυρίως, να τη δέχεται το γατάκι μας όπως πρέπει. " αυτό τα λέει όλα !

Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 12:13, 25-06-13:

Εγώ πάλι ρώτησα τον γιατρό ποια τροφή θεωρεί καλύτερη, την royal cannin sterilised που δίνω μέχρι τώρα ή την acana που ξεκίνησα και μου είπε πως όλες οι τροφές είναι καλές και ότι αν γίνει κάτι κακό (αν βγει δηλαδή κάποια βρώμα για μια τροφή) θα το μάθω αμέσως από το internet. Σίγουρα δεν περίμενα αυτή την απάντηση! Για να το δικαιολογήσω σκέφτηκα πως τηλεφωνικώς δεν ήθελε να δώσει περισσότερες πληροφορίες και να θεωρηθεί διαφήμιση. Επίσης μου είπε πως είναι καλό κάθε 5 χρόνια περίπου να αλλάζουμε την τροφή για να μη συνηθίζει το γατάκι και για να μην υπάρχει πρόβλημα αν αποσυρθεί μια τροφή...Τέλος πάντων. Το θέμα μου είναι ότι τελικά η γατούλα μου δεν ενθουσιάστηκε καθόλου από την acana wild prairie και παρόλο που ακόμα είμαστε στο μεταβατικό στάδιο και της βάζω και από τις δύο μάρκες ανακατεμένες, εκείνη τις ξεχωρίζει και τρώει τη rc! Την τρώει μόνο αν την ανακατέψω με κονσέρβα! Δεν ξέρω τι να πω...

Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη akoylini
Ο Ακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

O akoylini έγραψε στις 12:21, 25-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από tinkaki
. Επίσης μου είπε πως είναι καλό κάθε 5 χρόνια περίπου να αλλάζουμε την τροφή για να μη συνηθίζει το γατάκι και για να μην υπάρχει πρόβλημα αν αποσυρθεί μια τροφή
σιγουρα σου ειπε καθε 5 χρονια? γιατι μου φαινεται υπερβολικα μεγαλος χρονος αν υποθεσουμε πως η γατα ζει 14-15 χρονια,τουλαχιστον για τα αιτια που σου ειπε,δηλαδη για να μην συνιθιζει το γατακι και για να μην αποσυρθει η τροφη,κανενα απο τα 2 που σου ειπε εμενα δεν μου καθετε καλα,1ον 5 χρονια ηδη η γατα εχει συνιθισει την τροφη της και 2ον το να αποσυρθει μια τροφη σαν αυτη που δινεις πχ rc θα πρεπει να γινει πολεμος.δεν ξερω αν μπορεις ρωτησε τον παλι.

Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 12:44, 25-06-13:

Ναι έτσι μου είπε αλλά γενικά δεν μου άρεσε καθόλου η απάντηση του. Γι' αυτό θα τον ξανά ρωτήσω τώρα που θα πάω για το ετήσιο εμβόλιο. Επίσης μου φάνηκε πολύ περίεργο που μου είπε πως ''όλες οι τροφές είναι καλές''! Μπορεί να μην ήθελε να πει την γνώμη του από το τηλέφωνο. Πάντως με προβληματίζει που η γατούλα μου δεν θέλει την acana.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 12:47, 25-06-13:

Γιατί σε προβληματίζει? Δεν αρέσει σε όλα τα παιδιά το σπανακόρυζο!
Με αυτό θέλω να πω πως δεν μπορούν όλες οι τροφές να αρέσουν και να ταιριάζουν σε όλα τα ζωάκια!
Μόνο με δοκιμές θα δείς ποια αρέσει και ταιριάζει στο γατάκι σου!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη akoylini
Ο Ακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

O akoylini έγραψε στις 12:54, 25-06-13:

το να γυρισεις την τροφη σε αλλη μαρκα ειναι αλλο θεμα το οποιο αν επιμεινης και τελικα θες θα το καταφερεις ΑΡΚΕΙ να μην δημιουργησει προβλημα στο γατακι,το προβλημα ομως ειναι η αποψη του κτηνιατρου,που εχει μια αποψη παντελως ακυρη και δεν ξερω κατα ποσο τελικα ειναι αξιος εμπιστοσυνης για τον μικρο σου φιλο.ακομα και για λογους διαφημησης να το παρουμε τι και αν στο πει απο κοντα τι και αν στο ελεγε απο το τηλεφωνο.ολες η τροφες ειναι ιδιες ειναι σαν να λεμε ολα τα αυτοκινητα ειναι ιδια,ολα σε ενα καλαθι δηλαδη,προσεχε δεν ακυρωνω την royal σε καμια περιπτωση ουτε και την συγκρινω με την acana,ακυρωνω παντελως την αποψη του κτηνιατρου,αν εμενα ο κτηνιατρος μου ελεγε κατι τετοιο ,απο εκεινη την στιγμη και μετα θα ειχε εναν πελατη λιγοτερο........

Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 14:44, 25-06-13:

Απλά δεν ξέρω πόσο πρέπει να επιμείνω στη νέα τροφή ή να δοκιμάσω άλλη γεύση. Το ότι ταιριάζει στο γατάκι μου σημαίνει πως σχετικά εύκολα από την αρχή θα τρώει τη νέα τροφή με όρεξη; ή ότι τρώγοντας τη νέα τροφή δεν θα του δημιουργήσει πρόβλημα όπως διάρροια; Επίσης, όντως με απογοήτευσε ο γιατρός αλλά ο μόνος λόγος που δεν τον διέγραψα είναι γιατί η γατοπαρέα σας λέει πολύ καλά λόγια. Μάλιστα έτσι τον έμαθα και πήγα.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 14:53, 25-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από tinkaki
Απλά δεν ξέρω πόσο πρέπει να επιμείνω στη νέα τροφή ή να δοκιμάσω άλλη γεύση. Το ότι ταιριάζει στο γατάκι μου σημαίνει πως σχετικά εύκολα από την αρχή θα τρώει τη νέα τροφή με όρεξη; ή ότι τρώγοντας τη νέα τροφή δεν θα του δημιουργήσει πρόβλημα όπως διάρροια; Επίσης, όντως με απογοήτευσε ο γιατρός αλλά ο μόνος λόγος που δεν τον διέγραψα είναι γιατί η γατοπαρέα σας λέει πολύ καλά λόγια. Μάλιστα έτσι τον έμαθα και πήγα.
Θα έλεγα και τα δύο. Από τη μία εννοείται πως αν μία τροφή τους φέρνει γαστρεντερικά προβλήματα δεν τη συνεχίζεις, αλλά κι αν είναι να κάνει απεργία πείνας πάλι ζόρικα τα πράγματα. Εγώ είχα ακριβώς το ίδιο θέμα με τα δικά μου. Όταν τους έκανα τη μετάβαση ξεχώριζαν τις rc και έτρωγαν κι άφηναν τις άλλες. Όταν έτρωγαν πλέον μόνο acana μέσα σε μια βδομάδα μου άρχισαν διάρροιες. Ξαναγυρίσαμε σε rc μετά από 2-3 βδομάδες κλινικής διατροφής για γαστρεντερικά. Έκτοτε δεν ξαναδοκίμασα να τους την αλλάξω. Ίσως από τον χειμώνα, να έχουν χρονίσει κιόλας, θα δω....

Πάντως όσον αφορά αυτό που σου είπε ο κτηνίατρος πως και οι δύο τροφές είναι καλές, ίσως εννοεί πως πολύ απλά τις εκτιμά και τις δύο. Την rc γιατί είναι δοκιμασμένη και την acana γιατί τον πείθει η φιλοσοφία της. Το αποκλείουμε αυτό; Τώρα για τα 5 χρόνια κι εμένα υπερβολικά μου ακούγονται.

Παράθεση

Boubou03

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Boubou03
H Boubou03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Boubou03 έγραψε στις 18:59, 12-02-16:

Καλησπέρα σε όλους τους γατογονείς!!Εγώ θα ήθελα να μάθω αν για μια ηλικιωμένη γάτα είναι κατάλληλη τροφή η acana???Της έδινα παλιότερα αλλά με τρομάξανε ότι δεν κάνει στην ηλικία της κ ότι η δική μας χώρα δεν είναι για τέτοιες τροφές με πολλή πρωτεΐνη λόγω κλίματος(περίεργο μου ακούστηκε βέβαια)...τί να πω??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 11:37, 16-02-16:

Η acana σαν τροφή είναι για όλες τις ηλικίες όπως αναφέρεται από την εταιρία. Από εκεί και πέρα όταν λες ηλικιωμένη τι εννοείς;;; γιατί εγώ αν είχα μια ηλικιωμένη γατούλα θα έδινα μια πιο light τροφή. Σίγουρα δεν θα είναι κινητική πολύ σε αυτή την ηλικία και γι αυτό και μόνο. Ή μπορείς απλά να μειώσεις την ποσότητα και να δεις αν είναι ΟΚ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 23:10, 27-03-16:

καλησπέρα. επειδή σκέφτομαι να αλλάξω τροφή και θέλω να δω πόσο με συμφέρει η acana, μπορείτε να μου πείτε όσοι τη χρησιμοποιείτε πόσο σας κρατάει? πχ για μια γάτα η συσκευασία των 2,27 κιλών πόσο σας κρατάει?
ευχαριστω

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 10:53, 28-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από rouli726
καλησπέρα. επειδή σκέφτομαι να αλλάξω τροφή και θέλω να δω πόσο με συμφέρει η acana, μπορείτε να μου πείτε όσοι τη χρησιμοποιείτε πόσο σας κρατάει? πχ για μια γάτα η συσκευασία των 2,27 κιλών πόσο σας κρατάει?
ευχαριστω
Καλημέρα! αυτό εξαρτάται από τη γάτα. Αλλά στο περίπου μπορείς να υπολογίζεις ότι μια γάτα τρώει 1 1/2 κιλό το μήνα.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 14:28, 28-03-16:

μάλιστα, καλό μου φαίνεται γιατί δύσκολο να αγοράζω 2 σακιά το μήνα για τα 2 γατόνια.
ευχαριστώ για την άμεση απάντηση κατερίνα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 22:57, 28-03-16:

να ρωτησω κατι αλλο, οσοι χρησιμοποιειται acana, με σταδιακη προσαρμογη, τα κ@κακια σας ειναι οκ? γτ δεν θελω να κανουν μαλακα και να κυνηγαω 2 γατια μες στο σπιτι να τα σκουπισω και να κραταω καραουλι ποτε θα χ*σουν.
περισσοτερο για τη σαντι θελω να αλλαξω τροφη γτ εχω την εντυπωση πως για κοντοτριχη μαδαει αρκετα.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 09:29, 29-03-16:

να ρωτησω κατι αλλο, οσοι χρησιμοποιειται acana, με σταδιακη προσαρμογη, τα κ@κακια σας ειναι οκ? γτ δεν θελω να κανουν μαλακα και να κυνηγαω 2 γατια μες στο σπιτι να τα σκουπισω και να κραταω καραουλι ποτε θα χ*σουν.
περισσοτερο για τη σαντι θελω να αλλαξω τροφη γτ εχω την εντυπωση πως για κοντοτριχη μαδαει αρκετα.
Λοιπόν ένα ένα τα θέματα. Το ότι η acana θεωρητικά έχει καλά συστατικά και αρέσει σε αρκετά ζώα ή τους ταιριάζει δεν σημαίνει ότι το ίδιο θα συμβεί και με τα δικά σου. Αρα απαραίτητο είναι να έχεις το νου σου τον πρώτο μήνα γιατί μπορεί να μην τους ταιριάζει και να σου κάνουν μαλακά κακά ή/και διάρροιες. Θα τα δεις πως είναι όταν καθαρίζεις την άμμο τους.

Μετά μπορεί η acana να βοηθήσει αρκετά αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα μαδάει, ή ότι θα τους ταιριάζει και δεν θα κάνουν θαμπό τρίχωμα ή και πυτυρίδα. Η διατροφή είναι πραγματικά ένα από τα δυσκολότερα πράγματα στην επιλογή. Γι' αυτό είναι σημαντικό να έχεις το νου σου τουλάχιστον για ένα μήνα μην σου πω για 2-3 μήνες πως απεικονίζεται πάνω στα ζώα σου. Μόνον έτσι θα έχεις καλή εικόνα και θα ξέρεις ότι τους ταιριάζει!
Ελπίζω να σε βοήθησα! Καλημέρα

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 00:13, 30-03-16:

με προβληματισες κατερινα χαχα
εχω αποφασισει ομως να το δοκιμασω, με σταδιακη αλλαγη αρχικα, ωστε θεωρω αν πετυχει θα ειναι πολυ καλυτερα απο τωρα.

απλως βλεπω τη σαντι να μαδαει πολυ περισσοτερο απο τον ινκυ και σε καποια σημεια του σωματος της δεν ειναι βελουδινο το τριχωμα(ισως φταιει οτι δεν φτανει να γλυφτει και παντου βεβαια, δεν ξερω).

γενικα διαρροια κι εμμετο μου εχουν κανει μονο σε κακης ποιοτητας τροφες και κυριως παλι η σαντι.
μεχρι τελος εβδομαδος κατα πασα πιθανοτητα θα παρω ενα 2,27 κιλο ακανα κ ...ειδομεν!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 09:14, 30-03-16:

με προβληματισες κατερινα χαχα
εχω αποφασισει ομως να το δοκιμασω, με σταδιακη αλλαγη αρχικα, ωστε θεωρω αν πετυχει θα ειναι πολυ καλυτερα απο τωρα.

απλως βλεπω τη σαντι να μαδαει πολυ περισσοτερο απο τον ινκυ και σε καποια σημεια του σωματος της δεν ειναι βελουδινο το τριχωμα(ισως φταιει οτι δεν φτανει να γλυφτει και παντου βεβαια, δεν ξερω).

γενικα διαρροια κι εμμετο μου εχουν κανει μονο σε κακης ποιοτητας τροφες και κυριως παλι η σαντι.
μεχρι τελος εβδομαδος κατα πασα πιθανοτητα θα παρω ενα 2,27 κιλο ακανα κ ...ειδομεν!
Καλημέρα!
μην αγχώνεσαι και ιδιαίτερα. Απλά να έχουμε όλοι στο νου μας ότι εκτός από την acana υπάρχουν κι άλλες τροφές, εξίσου καλές ή και καλύτερες. Να μην είμαστε δηλαδή κολλημένοι με μια τροφή. Καλή μεν αλλά εντάξει μπορεί να μην ταιριάζει στα ζώα μας τόσο καλά. Εγώ ας πούμε η εικόνα που παίρνω από την acana δεν είναι τόσο καλή όσο αυτή που παίρνω από orijen ή την go with salomon. Δεν είναι ότι κάνουν διάρροιες, απλά το τρίχωμά τους δεν είναι τόσο βελούδινο.... με την applaws έχουν καλύτερο τρίχωμα, λιγότερα κακά. Με την go ήμουν πολύ ευχαριστημένη αλλά ήταν ολίγον τσιμπημένη. Και με την pronature ήμουν πολύ ευχαριστημένη αλλά τώρα με δύο γατούλες δεν με παίρνει...έχει μόνο τη μικρή συσκευασία και έρχεται αρκετά ακριβότερα απ' όσο θέλω και μπορώ.
Γενικά πάντως το θέμα της διατροφής είναι πολύ περίεργο...γι αυτό επιμένω πάντα, καλή είναι μια τροφή που συνδυάζει πολλά...και την τιμή (αυτό ενδιαφέρει εμάς) και του πόσο εύκολα θα την βρίσκουμε αλλά βεβαίως να την τρώνε ευχάριστα κι αυτά και να τους ταιριάζει. Το κόστος είναι μεγάλο πλέον για όλους μας και προσπαθούμε για ότι καλύτερο, οπότε όχι άλλα άγχη, κάνουμε ότι καλύτερο, είμαστε δίπλα τους κι αυτό είναι το παν!

Παράθεση

Elpida2011

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elpida2011
H Elpida2011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Elpida2011 έγραψε στις 12:47, 18-04-17:

Καλησπερα, θα ήθελα κι εγώ μία γνώμη απ όσους τρώνε Acana. Τρώγαμε rc neurered young female 4 χρόνια. Τιποτα άλλο γιά δεν της αρέσει και τιποτα. Πάει στα 6 στειρωμένη! Λόγω κάποιων δερματικών είπαμε να αλλάξουμε. Ο γιατρός μου μου είπε να πάμε στην rc skin κτηνιατρική! Ψάχνοντας το λίγο, Προτίμησα να ξεκινήσω acana. Και της αρέσει πολύ, κι έχει πολύ ενέργεια το μόνο θέμα είναι τα μαλακά κακά μόλις μειώσω τελείως την Royal. Δεν είναι διάρροια αλλά ούτε πέτρα όπως με την άλλη. Τις τις δίνω ακόμα ψιλοαναμηκτες. Να μη μας ταιριάζει λέτε η συγκεκριμένη τροφή ή νά χρειάζεται χρόνος;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

garfeild '15 (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη garfeild '15
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O garfeild '15 έγραψε στις 08:08, 19-04-17:

Καλημερα. Την Acana τους την ειχα δωσει για ενα διαστημα, οταν εψαχνα καποια super premium, διοτι η τσουπρα μας εχει δυσανεξια στα δημητριακα. Εμεις τους δινουμε την Applause χωρις να εχουμε προβλημα. Οταν τους εδωσα την Acana ειχα ακριβως το ιδιο θεμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

whativedone

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη whativedone
H whativedone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 161 μηνύματα.

H whativedone έγραψε στις 11:46, 24-01-19:

Ειχα μπει και εγώ στην διαδικασία να δώσω acana λόγω των θετικών σχολίων που άκουγα/διάβαζα.

Πλέον μπορώ να πω ότι αν συνεχίσω να την δίνω (θα το συζητήσω και με τον γιατρό της) θα είναι σε μίξη 1/3 με proplan / RC / Sam's field.
Η γατούλα είναι ενεργητική και χωρίς την acana (παίζουμε έντονα 3 φορές την ημερα - περίπου 45 λεπτα στο σύνολο). Οταν ωστοσο η acana αυξήθηκε σε αναλογία 1/2 σε συνδυασμό με τις ανωτέρω, η γατούλα έγινε αγνώριστη.

Νιαουρισμα συνεχές, δαγκώματα ασταμάτητα, γενικά ένα ζωάκι που έδειχνε σαν να έχει πάρει κοκα και προσπαθεί μάταια να εκτονωθεί. Αρχικά το απέδιδα στο ότι δεν είχε στειρωθεί κλπ αλλά και μετά την στείρωση, μόλις η αναλογία επανήλθε στο 1/2 (είχε τελειώσει η acana και εδινα για 2-3 μερες σκετη RC) επανήλθε και η ανωτέρω συμπεριφορά.
Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ φυσιολογική ή καλή τέτοια συμπεριφορά. Μου δίνει την αίσθηση ντοπαρισμένου αντικειμένου (αντικειμένου κυριολεκτώ), η Luna δείχνει να μην καταλαβαίνει, σαν άρρωστη. Παρόμοια αντίδραση είχε και με συγκεκριμένη λιχουδια που ανέφερε ότι ειναι 95% φρέσκο κρέας. Προσωπικά το συνδέω με την περιεκτικότητα σε πρωτεϊνη.
Αυτά από την δική μου εμπειρία απλά FYI
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanosf
Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 157 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 12:19, 24-01-19:

Με λιγα λογια θελεις να πεις οτι η acana ειναι καλυτερη ή χειροτερη λογω μεγαλης ενεργειας που δινει στη γατα?
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,444 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 14:10, 24-01-19:

H Acana είναι μια πολύ καλή πρωτεϊνούχα τροφή, που προορίζεται κυρίως για τη σίτιση των πολύ δραστήριων γατιών, αυτών δηλαδή που ζουν έξω και κυνηγούν, τρέχουν κλπ. Όχι οτι δεν πρέπει να τη δίνουμε και στα γατιά που ζουν μέσα, αλλά πιστεύω προτιμότερο να αποτελεί μέρος της καθημερινής διατροφής κι όχι κατ'αποκλειστικότητα.

Επίσης αν θα γίνει μετάβαση σε ακάνα από άλλη τροφή, καλό είναι αυτή να γίνει σταδιακά, αφού ορισμένα γατιά δεν τη δέχονται και παρουσιάζουν διάρροια.
Παράθεση

whativedone

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη whativedone
H whativedone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 161 μηνύματα.

H whativedone έγραψε στις 08:48, 25-01-19:

Stefanosf αναφέρω την παρατήρηση προς γνώση επίδοξων χρηστών. Προσωπικά, βασιζόμενη στην δική μου εικόνα (συνθήκες ζωής, χαρακτήρας γάτας, διαθέσιμος χώρος), το θεωρώ αρνητικό
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanosf
Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 157 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 09:07, 25-01-19:

Οκ. Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 884 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 12:54, 25-01-19:

Καλημέρα... Εγώ πάλι στέφανε θα σου πω επειδή acana δίνω στις γάτες μου πως είμαι πολύ ευχαριστημενη... Τα κακά τους είναι μια χαρά, μυρίζουν ελάχιστα και από ενέργεια δεν μπορώ να πω πως έχουν παραπάνω από το κανονικό... Παίζουν, τρέχουν και κινούνται σε φυσιολογικά πλαίσια.. Η τροφή τους έχει σταθεί μια χαρά και δεν έχω προβλήματα ούτε με εμετούς ούτε με διαρροιες.

Τελικά είναι ανάλογα τη γάτα. Κάποιες δεν σηκώνει ο οργανισμός τους βαριά τροφή.. Και ως επί το πλείστον είναι αυτές που έρχονται από τροφές τίγκα στα δημητριακά.. Γιαυτό και χρειάζεται πολύ μεγάλη προσαρμογή όταν υπάρχει αλλαγή τροφής σε grain free
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 14:50, 25-01-19:

H acana είναι από τις κορυφαίες τροφές που κυκλοφορούν. Δεν λέω κάτι καινούριο...Τα θρεπτικά συστατικά είναι 3... οι πρωτε΄ίνες, ζωικές και φυτικές,τα ζωικά λίπη/φυτικά έλαια και οι υδατάνθρακες που είναι μόνο φυτικής προέλευσης. Τα σαρκοφάγα,άρα και οι γάτες,δεν χρειάζονται υδατάνθρακες. Βασικά χρειάζονται ζωική πρωτε'ίνη και λίπος. Στην ανάγκη θα φάνε κάτι φυτικό για να πάρουν την,πολύ κατώτερη, φυτική πρωτε'ίνη και τα φυτικά έλαια για να μην πεθάνουν.Ποτέ όμως δεν θα διαλέξουν ρύζια και καλαμπόκια όταν μπορούν να φάνε κρέας.Για να παρασκευαστεί όμως η κροκέτα, φτηνή ή ακριβή, πρέπει να αναμιχθεί και υδατάνθρακας. Οι καλές μάρκες θα χρησιμοποιήσουν λίγο και από καλές πηγές.Οι φτηνές θα βάλουν πολύ και κυρίως από σιτηρά και ρύζι. Από τα πολλά φυτικά στοιχεία θα προέρχεται και μεγάλο μέρος της πρωτε'ίνης,δυστυχώς.Οι καλές τροφές θα χρησιμοποιήσουν πολύ κρέας και μάλιστα κατάλληλο για ανθρώπινη κατανάλωση. Οι κακές τροφές θα χρησιμοποιήσουν λίγο και κυρίως υποπρο'ιόντα, δηλαδή σκουπίδια.Θα βάλουν και χημικά ενισχυτικά γεύσης και οι γατούλες θα τις ζητάνε απεγνωσμένα.Σε βάθους χρόνου η πορεία είναι προδιαγεγραμμένη. Καρκινογέννηση και στην καλύτερη διαβήτης από την υπερκατανάλωση υδατάνθρακα.(Το ότι η πρωτε'ίνη επιβαρύνει τα νεφρά υγιών σαρκοφάγων είναι αμφιλεγόμενο.Το σίγουρο είναι ότι τα νεφρά επιβαρύνονται από τα άλατα,την αλόγιστη χρήση φαρμάκων και το φώσφορο). Αυτά τα γράφω χωρίς να διεκδικώ το αλάθητο. Όμως είναι κρίμα να αναμασάμε αυτά που βολεύει το σύστημα των εταιρειών.(Και υπάρχει γιατί οι άνθρωποι ξοδεύουν δισεκατομμύρια για τα ζωάκια τους).Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΗ. Σε όλους τους τομείς της ζωής μας.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,298 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:50, 25-01-19:

Συμφωνω απολυτα με γατοκαρδο και το καλυτερο ειναι οτι συμφωνει και η κτηνιατρος μου σε αυτο,που δεν πουλα τροφες.Ρουαγιαλ,χιλς και ολες αυτες οι τροφες,παρολο που σαφως ειναι πολυ καλυτερες απο αυτες των ΣΜ,με τιποτα δεν μπορουν να συγκριθουν με ακανα και τροφες τυπου ακανα.Καποιος που ξερει απο συστατικα και μονο τα συστατικα να δει ,το καταλαβαινει.
Επισης και εγω οταν εδινα σε μπουκακο και πουπυ ακανα,δεν αλλαζε η συμπεριφορα τους και τους ειχα ξεκινησει με ρουαγιαλ.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,441 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 00:03, 26-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Γατόκαρδος
(Το ότι η πρωτε'ίνη επιβαρύνει τα νεφρά υγιών σαρκοφάγων είναι αμφιλεγόμενο.Το σίγουρο είναι ότι τα νεφρά επιβαρύνονται από τα άλατα,την αλόγιστη χρήση φαρμάκων και το φώσφορο).

Συμφωνώ και απλώς να συμπληρώσω (θα ήθελα να παραθέσω και πηγές, αλλά για την ώρα δεν τις έχω πρόχειρες) ότι η πρωτεϊνη, ενώ παλαιότερα είχε ενοχοποιηθεί όντως για νεφροπάθειες, βάσει των πιο πρόσφατων μελετών ΔΕΝ επιβαρύνει τα νεφρά των γατιών, ίσα ίσα που η μείωσή της μπορεί να προκαλέσει διάφορα προβλήματα...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 26-01-19 στις 00:35.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 21:42, 26-01-19:

Η δικια μου ετρωγε ωμα απο 30 ημερων μεχρι 1 ετους. Ειχε ενεργεια και ηταν ολη μερα στο ποδι. Μετα εθιστηκε στην RC για 3 χρονια και εγινε ληθαργικη. Μετα την RC ξεκινησαμε ακανα και η γατα επανηλθε. Ετρεχε πανω κατω, δαγκωνε πραγματα, και σε γενικες γραμμες συμπεριφεροταν οπως πρεπει να συμπεριφερεται μια γατα. Τωρα τρωει ωμα και εχει ακομα περισσοτερη ενεργεια. Προτιμω τις γατες μου να εχουν ενεργεια παρα να συμπεριφερονται σαν λουτρινα. Βεβαια παιζει ρολο και η ρατσα γιατι η αλλη μου γατα που επισης τρεφεται με ωμα δεν τρεχει οσο η αλλη. Αν ημουν αναγκασμενη να τα ταιζω με ξηρα, θα εδινα ακανα ή παρομοια με ακανα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σειρά τροφής Pro Plan - Από siam
      Το θέμα έχει λάβει 79 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-04-19 στις 19:09.
    • Σειρά τροφής Vegan Ami Cat - Από Eva82
      Το θέμα έχει λάβει 49 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-12-16 στις 22:37.
    • Σειρά τροφής Profine - Από Piwaki
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-09-16 στις 23:23.
    • Σειρά τροφής Feline - Από Piwaki
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-10-11 στις 16:27.
    • Σειρά τροφής McKerk - Από sadyist
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-07-11 στις 08:05.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους