Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,428 εγγεγραμμένα μέλη και 718,847 μηνύματα σε 22,712 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 347 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Οικονομική τροφή για στειρωμένες γάτες

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 11:40, 15-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από aporw
καλε τους γεμισα το μπολακι το Σαββατο και ακομα ειναι στη μεση! γατες ειναι οχι πουλια!
μηπως να παρεις την babycat?ειναι πολυ μικρα ακομα και ισως να μην μπορουν να μασησουν..τα κοβω οτι ειναι οσο ηταν και ο πρινς οταν τον βρηκα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (έχω ''χάσει'' τον αριθμό έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 5,573 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 11:50, 15-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
μηπως να παρεις την babycat?ειναι πολυ μικρα ακομα και ισως να μην μπορουν να μασησουν..τα κοβω οτι ειναι οσο ηταν και ο πρινς οταν τον βρηκα
αν και ειναι μικρη και η κροκετα αυτη τι να πω..θα το δοκιμασω..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 12:43, 15-06-10:

Μα ίσα-ίσα που νομίζω ότι αυτή είναι πιο μικρή και πιο λεπτή από την ρογιαλ.
Τι να πω, φαίνεται είχαν συνηθίσει να τρώνε λίγο.

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (έχω ''χάσει'' τον αριθμό έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 5,573 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 12:44, 15-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από konstans
Μα ίσα-ίσα που νομίζω ότι αυτή είναι πιο μικρή και πιο λεπτή από την ρογιαλ.
Τι να πω, φαίνεται είχαν συνηθίσει να τρώνε λίγο.
τις κονσερβες μια χαρα τις κατεβαζουν τα λιγοφαγα!

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 12:48, 15-06-10:

ποιες κροκετες δινεις σιμ?

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 12:57, 15-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
ποιες κροκετες δινεις σιμ?
δινω καποιες που εφερε η Κωνσταντινα.. Δεν ξερω..νομιζω ειναι rc ?? η Κωνσταντινα θα διαλευκανει την υποθεση!

Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 13:33, 15-06-10:

Όχι δεν είναι ρογιαλ.
Είναι πιο φθηνές, γιατί αν ταΐζουμε όλα τα μωρά ρογιαλ θα φαλιρίσουμε.
Τώρα πως τις λένε, θα σας γελάσω. Δεν θυμάμαι καθόλου, είναι πάντως χύμα.

Παράθεση

xrivla (ΧΡΗΣΤΟΣ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xrivla
Ο ΧΡΗΣΤΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O xrivla έγραψε στις 14:32, 12-12-10:

ρε παιδιά εγώ παίρνω μια τροφή για στειρωμένους γάτους από τον κτηνιάτρο (δεν υπάρχει κάποια άλλη στηνπόλη που μένω να πάρω) η οποία λέγεται perscription diet c/d που θα την εναλλάσω με την w/d μου είπε και κοστίζει 22 ευρώ το 1,5 κιλό που είναι αρκετά τσιμπημένη τιμή για κάποιον σαν κ μένα που δεν έχω και την καλύτερη οικονομική κατάσταση.επειδή σε λίγες μέρες θα πάω αθήνα έχετε να μου προτε'ίνετε κάποιο pet shop που να έχει άλλες τροφές πιο φθηνές? η τουλάχιστον αν μπορώ να παραγγείλω από κάπου στο ίντερνετ?επιδή βλέπω κ από άλλα μέλη στο site που βρίσκουν πολύ πιο φθηνές τροφές.
επίσης επειδή μου έχει μείνει κανονική ξηρά τροφή από πριν την στείρωση και ο κτηνίατρος μου είχε πει πως δεν υπάρχει πρόβλημα αν δίνω στον γάτο και λίγη από την παλιά μαζί με τη ντροφή για τους στειρωμένους.σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,552 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:41, 12-12-10:

Ναι..νομιζω οτι δεν υπαρχει προβλημα...
Κοιτα,..απο τις πιο φτηνες τροφες για στειρωμενες γατες,απο οτι εχω δει ειναι της pro plan..δεν θυμαμαι τωρα ποια ακριβως...η tonus ισως,αλλα μπορει και να κανω λάθος.Μια καλη επιλογη ειναι η ακανα..που δεν γραφει βεβαια οτι ειναι για στειρωμενα,διοτι προερχεται απο τον καναδα..και εκει τις στειρωνουν ολες τις γατες.Επισης ειναι free grains,που ειναι πολυ βασικο..διοτι μονο προβληματα προκαλουν στα γατια.Κοστιζει περιπου 21 ευρω,τα 2.500 κιλα.Αλλα κραταει πολυ,διοτι ειναι ακρως περιεκτικη τροφη..δηλαδη το γατακι χορταινει..με πολυ μικροτερη ποσοτητα απο οτι με καποιες αλλες.Εγω οταν επαιρνα ρουαγιαλ,τους εβαζα σχεδον τη διπλασια ποσοτητα ...

Παράθεση

xrivla (ΧΡΗΣΤΟΣ)

Νεοφερμένος

Ο ΧΡΗΣΤΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O xrivla έγραψε στις 16:04, 12-12-10:

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες..βρήκα στο ιντερνετ μια τροφή της pro plan με 22,80 ευρώ είναι 3 κιλη δηλαδή 2πλάσια ποσότητα από αυτή που παίρνω τώρα..μια ερώτηση μόνο..συγκεκριμένα λέγεται PROPLAN AFTER CARE ΣΟΛΩΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝΟΣ 3 KG..αυτή είναι για στειρωμένους έτσι δεν είναι?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,552 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:09, 12-12-10:

Ναι..νομιζω οτι αυτη ειναι..αλλα λογικα θα το γραφει και στη συσκευασια..

Παράθεση

xrivla (ΧΡΗΣΤΟΣ)

Νεοφερμένος

O xrivla έγραψε στις 16:40, 12-12-10:

ναι ok τα βρήκα σε ευχαριστω!!!

Παράθεση

metatron

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη metatron
Ο metatron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O metatron έγραψε στις 11:03, 15-12-10:

πάντως θα προσυπογράψω ότι με την orijen τρώνε λιγότερο! πριν έδινα royal kitten και έτρωγε περίπου 120 γρ. τη μέρα (αν κ το συνιστώμενο ήταν 80γρ.), τώρα με orijen έχουμε πέσει κ κάτω από τα 80...!

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ιωάννα-μπιάνκα
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 11:53, 10-05-11:

Καλημερα.Θελω να ξαναξεκινησω να δινω στα γατια μου την blue.απλα δεν υπαρχει κωδικος για στειρωμενα.Ξερει κανεις για πιο λογο δεν εχει ειδικη τροφη?κ αν ταιζω την adult indoor health θα εχω προβλημα?ειναι για γατες που ζουνε μεσα στο σπιτι..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 19:23, 10-05-11:

Μπορεις να δεις τι εχει γραφτει για τη blue στο forum εδω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ιωάννα-μπιάνκα
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 09:37, 11-05-11:

σ'ευχαριστω!απ'οτι ειδα κ τοτε ειχα γραψει!!χαχα αλλα δεν το θυμομουν!!παντως πραγματικα απορω γιατι δεν λεει για στειρωμενα..

μου απαντησαν κ μου ειπαν αυτο που ειχατε πει κ εδω..οτι δεν το γραφουν απλα γιατι στην αμερικη οι περισσοτερες γατες ειναι στειρωμενες..τωρα τι να πω..ελπιζω να ισχυει..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη speri : 11-05-11 στις 09:45. Αιτία: merge
Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 11:42, 11-05-11:

Ετσι ειναι! Κι εγω απο την οση ερευνα μπορεσα να κανω αυτο καταλαβα.
Παντως ειναι σιγουρα πολυ καλη τροφη και η indoor εχει τις προδιαγραφες κατα τη γνωμη μου για να δοθει σε στειρωμενες γατες!

Παράθεση

tatouska

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tatouska
H tatouska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H tatouska έγραψε στις 20:09, 02-08-11:

Όλα καλά κι όλα ωραία με τις τροφές που πρέπει να είναι οι καλύτερες για τις γάτες μας!! Εν όψει όμως οικονομικής κρίσης, νομίζω πρέπει να σκεφτόμαστε πιο λογικά... Και όλες αυτές οι εταιρείες γατοτροφών την έχουν δει κάπως και τις βαράνε όσο δεν παίρνει!!! Όταν δεν έχω εγώ να βγάλω τον μήνα, τότε και η γάτα μου θα φάει από το σούπερμάρκετ!
Και επίσης, πιστεύω ότι τα περισσότερα βασίζονται στην ευαισθησία του κάθε ζώου. Ξέρω στειρωμένη ημι-περσική που είναι 15 ετών και πάντα έτρωγε light χύμα όμως τροφή!!! Και είναι υγιέστατη. Δεν έχει πάει ποτέ σχεδόν στον γιατρό.
Όπως και στον άνθρωπο, όλα είναι θέμα τύχης. Να μην την προκαλούμε βέβαια κιόλας δίνοντας ό,τι ναναι, αλλά ας είναι εστω το καλύτερο που μπορουμε...

Παράθεση

κζ8 (μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη κζ8
H μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (ουυυυυυ.....ενα σωρο έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H κζ8 έγραψε στις 20:12, 04-02-12:

κοστιζει γυρω στα 36-38 ευρω και ειναι μια πολυ οικονομικη τροφη για οσους εχουν πολλες πολλες στειρωμενες γατουλες κ λιγα λεφτα

BREED LINE CAT SPECIAL CARE
Πλήρης και εξειδικευμένη τροφή για γάτες που ζουν αποκλειστικά μέσα στο σπίτι, η οποία περιέχει την σωστή ισορροπία ανόργανων αλάτων έτσι ώστε να εξασφαλίζεται η ομαλή λειτουργία του ουροποιητικού συστήματος και να ενισχύεται η προστατευτική άμυνα από ουρολιθιάσεις.

Συσκευασία :20 kg

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 23:10, 31-08-12:

Επειδη η διατροφη του στειρωμενου γατου,ειναι σοβαρη και κυριως πονεμενη υποθεση (και για την τσεπη μας),εμεις του δινουμε τις κροκετες που παιρναμε παντα(για αστειρωτα) 9 ευρω το 5κιλο και μας δινει ο γιατρος μας( του εχουμε τυφλη εμπιστοσυνη!!) ,παστα για τα αλατα για να αποφυγουμε τις ουρολιθιασεις.Ετσι 5 μερες καθε μηνα παιρνει την παστουλα του.Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι ειναι καλο για το βαρος του. Για να μην παχαινουν οντως χρειαζεται τροφη για στειρωμενα αλλιως τους περιοριζεις λιγο την ποσοτητα και τους βαζεις πολυ μικρα αλλα τακτικα γευματα ωστε να μην νιωθουν πεινασμενα! Αυτο κανουμε εμεις και μην μας ματιασω ειμαστε καλα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

xontrogato (μαρθουλινι!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xontrogato
H μαρθουλινι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H xontrogato και πράσσειν'άλογα ! έγραψε στις 22:36, 30-04-13:

γεια σας!εγω αρχικα χρησιμοποιουσα equilibrio για το γατουλη μου και του αρεζε,βασικα οτι και να του βαλω απο γατοτροφη και κονσερβα το τρωει!, αλλα επειδη ακουστηκαν διαφορα, την κοψαμε.ο παμπλο ειναι 4 χρονων περιπου, 4.5 κιλα και στειρωμενος.ειναι ευσωμο γατονι.τωρα του παιρνω την proplan sterilized με σολωμο..ειναι καλη??????????την παιρνω το 1.5 κιλο 15ευρω.τωρα βλεπω διαφορες μαρκες με διαφορες κριτικες και δεν ξερω τι να αποφασισω!αν εχετε κατι οικονομικο να μου προτεινετε θα χαιρομουν ιδιαιτερα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 00:42, 01-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από xontrogato
γεια σας!εγω αρχικα χρησιμοποιουσα equilibrio για το γατουλη μου και του αρεζε,βασικα οτι και να του βαλω απο γατοτροφη και κονσερβα το τρωει!, αλλα επειδη ακουστηκαν διαφορα, την κοψαμε.ο παμπλο ειναι 4 χρονων περιπου, 4.5 κιλα και στειρωμενος.ειναι ευσωμο γατονι.τωρα του παιρνω την proplan sterilized με σολωμο..ειναι καλη??????????την παιρνω το 1.5 κιλο 15ευρω.τωρα βλεπω διαφορες μαρκες με διαφορες κριτικες και δεν ξερω τι να αποφασισω!αν εχετε κατι οικονομικο να μου προτεινετε θα χαιρομουν ιδιαιτερα!
κι εγω την ιδια περνω,ποτε με σολωμο,ποτε με γαλοπουλα,αλλα περνω την 3κιλη συσκευασια,19,19 ευρω,ακριβα την περνεις νομιζω.μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστημενη,μ αυτην περνανε ενα μηνα 3 γατουλες που εχω,βεβαια θελουν και κονσερβα,δε γινεται αλλιως,και περνω την gourmet σε κοματακια,εχει διαφορες γευσεις τα 24 τεμαχια 19,68 ευρω.κι αυτη μου κρατα ενα μηνα.ψωνιζω on line απ το pet city,γιατι μενω σε νησι κι εδω δεν εχει τιποτα.
αν βαλεις κι ενα πακετο κονσερβες rokus που εχει 24 μεσα,10 ευρω,κι ενα δυκιλο freeskies για τα γατια της αποθηκης και κροκετες χυμα,περιπου 3 κιλα το μηνα,συν τις αμμους,τα αντιπαρασιτικα,τα εμβολια και τα απροοπτα αστα να πανε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 01:10, 01-05-13:

Οικονομική , labeled, εγγυημένη είναι η Delicat plus (το Plus ) απευθυνεται σε στειρωμενα,
35- 39 ευρώ τα 15 κιλά (ανάλογα πόσο την πουλάει το κάθε μαγαζί) από την εταιρία provet.

Δεν έχει φτωχά συστατικά, και δεν έχει εντόσθια πουλερικων που προκαλούν πράσινα κόπρανα και διάρροιες.
Η συσταση της είναι η ίδια με τις περισσότερες γνωστές μάρκες, δεν είναι τηγανισμένες οι κροκέτες αλλα περασμένες από θερμό αέρα.

Η μυρωδιά της είναι έντονη και ευχάριστη γαι τη γάτα, δελεάζει δηλαδή και ένα γατί που δεν στειρωμένο και έχει περισσότερες επιλογές τροφής. Και είναι μια οικονομική λύση για συντήρη στειρωμένου.

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 01:18, 01-05-13:

Αυτο για την παστα που γραφτηκε νωριτερα,τι ειναι?Υπαρχει ειδικη παστα για προληψη ουρολιθιασης στα αρσενικα?

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 01:41, 01-05-13:

Λοιπον εψαξα και βρηκα αυτην εδω η οποια λεγεται URO PET.Αυτη την δινετε προληπτικα σε στειρωμενους γατουληδες η μονο εαν παρουσιασουν προβλημα?Εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα και τα συστατικα της.

Είδος:
ΟΞΙΝΟΠΟΙΗΤΗΣ ΟΥΡΟΥ

Ποσότητα & Μορφή:
120 gr ΠΑΣΤΑ

Δραστική Συγκέντρωση Κατηγορία
Υποκατηγορία ΓΛΥΚΟΖΗ (Glucose)
Δοσολογίες 11 %
DL-ΜΕΘΕΙΟΝΙΝΗ (DL-Methionine)
Δοσολογίες 8 % ΑΛΛΑΓΗ ΡΗ ΤΟΥ ΟΥΡΟΥ
ΟΞΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΟΥΡΟΥ ΚΑΛΙΟ (K)
Δοσολογίες 0,2 % ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ - ΜΕΤΑΛΛΑ - ΙΧΝΟΣΤΟΙΧΕΙΑ
ΜΑΚΡΟΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ
Δοσολογίες 5 %
ΧΛΩΡΙΟ (Cl)
Δοσολογίες 0,1 % ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ - ΜΕΤΑΛΛΑ - ΙΧΝΟΣΤΟΙΧΕΙΑ
ΜΑΚΡΟΣΤΟΙΧΕΙΑ ΛΙΠΑΡΑ
Δοσολογίες 20 %
ΥΓΡΑΣΙΑ
Δοσολογίες 33,5 %
ΤΕΦΡΑ
Δοσολογίες 1,5 %
ΘΕΙΟ (S)
Δοσολογίες 1,5 % ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ - ΜΕΤΑΛΛΑ - ΙΧΝΟΣΤΟΙΧΕΙΑ
ΜΑΚΡΟΣΤΟΙΧΕΙΑ

Και για να καταλαβω,οσο πιο οξινα τα ουρα,τοσο το καλυτερο?

Παράθεση

blackfairy1986

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blackfairy1986
H blackfairy1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H blackfairy1986 έγραψε στις 23:26, 10-09-13:

καλησπερα να ρωτισω και εγω με την σιραμου για τις τροφες.. αυτη την στιγμη εχω 5 γατες σπιτι μια γατουλα αδεσποτακη με το πεδακιτης στην αυλη αδινατο να την φερω και αυτην μεσα.. και ταιζω και τα αδεσποτακια στην γιτονια που ειναι χωρις ιπεροβλες καμια δεκαρια τουλαχιστον μονο στην γιτονια σκεφτιτε.. τελος παντον το θεμα ειναι πως τα γατια ειναι αστιροτα μονο το ενα αρσενικο παει για στιροση τον αλλον μηνα λογο οικονομικον προβλιματον καθαρα ειμαι ανεργι και ζω με την μητερα μου οποτε καταλαβενετε.. το θεμα ειναι πως η μια γατα που εχω εχει αλργιες και τροη μονο wiskas ολες οι αλλες την πιραζουν της κανουν φοβερι δερματιτιδα... εχω δοκιμαση κι δυο αντιαλεργικες μια ρουαλ κανιν και μια αλη που δεν τηιμαμε τωρα πως λεγετε και με της δυο ειχαμε προβλιμα εντελι δεν εχουμε καταλιξι τι ακριβος την πιραζη και εφοσν μονο η wiskas μοσχαρι δεν την πιραζη μονο αυτην μου ειπαι η κτινιατρος να τροη... αφου λογο ικονομικον τουλαχιστον ακομα δεν μπρουμε να το ψαξουμε περετερο. η δυο η μεγαλες τρογαν και αυτες wiskas και ρουαλ κανιν γαστρο και της δυο της ιποαλεργικες που χαν μινι απο την αλλη. τα δυο τα μικρα τρογανε εδω και 16 μερες τις οριζεν 7 κιλι τροφη την οπια και εξαφανισαν σε ακριβος 18 μερες οπως σας εγραψα. η εξω τρωγαν wiskas... λευτα για να παρω παλι καλη τροφη δεν πεζει και να μου κρατισι 16 μερες δεν ιπαρχι σαλιο πως να το πω αλλιος.. και δεν ειναι οτι δεν τα αγαπαω παιδια εχω αφισι απλιροτους λογαριασμουν ρευμα μας το κοψαν για δυο μινες γιατι τα πιγα σε κτινιατρο μια με την αλεργια μια η αλλη με διλιτιριαση γιατι εφαγε σφιγγα.. βαλε εμβολια βαλε καλες τροφες βαλε βαλε.... θα παω τωρα και τον μικρο για στιροση... αλλα δεν μπορω να αφισω αλλο απλιροτους λογαριασμους μονο και μονο για της τροφες.. τελιοσαν τα λευτα που χα στην ακρι τωρα πλιρονη η μαναμου και οκ τα λατρεβη αλλα τη να της πω μαμα μην πλιροσης παλι ρεβμα για να παρω τροφες? δεν παει ετσι... δοξα το θεω εχουν καλοφαη στο παρελθον δεν θα παθουν κατι για 3-4 μινες να φανε κατι αλλο εως οτου σταθω και εγω λιγο καλιτερα στα ικονομικα.. δεν μιλαμε για τροφες οτι να νε... θελω λιπον να μου πιτε αν ιπαρχι καπια τροφι καλλη που να μην στιχιζη πανω απο 40 ευρο η 15-20κιλη.. και σαιτ αν ξερετε.. την wiskas την περνω 36 τα 14 κιλα και ηταν σιν μια 2.5 δωρο.. και της οριζεν την πιρα 55 τα 7 κιλα...

Παράθεση

Elektra2 (Ηλέκτρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elektra2
H Ηλέκτρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

H Elektra2 έγραψε στις 09:06, 11-09-13:

Καλημέρα. Θα σας πω την εμπειρία μου από τις τροφές.
Ο Πίπο μετά τη στείρωση τρώει την Royal Canin Sterilised και κονσερβούλες. Ήμουν και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένη, αρέσει πολύ στον Πίπο, δεν έχει πάρει καθόλου κιλά και έχει ένα τρίχωμα τέλειο και απίστευτη ενέργεια και χαρά. Μέσα στο καλοκαίρι όμως είπα να δοκιμάσω ν' αλλάξω σταδιακά τροφή και να βρω μια εξίσου καλή, αλλά φθηνότερη, θεωρώντας την Canin αρκετά ακριβή και οι εποχές γίνονται όλο και δυσκολότερες οικονομικά.
Δοκίμασα λοιπόν την Proplan Sterilised, της οποίας η 3κιλη συσκευασία έχει περίπου την ίδια τιμή με τη 2κιλη της Canin. Όμως, αν δει κανείς την αναγραφόμενη ημερήσια ποσότητα για τη 2κιλη είναι 70γρ και για την 3κιλη 90γρ. Άρα με την Canin περνάς 29 ημέρες, στρογγυλά το κάνω 30, και με την proplan επίσης. Άρα έρχεται μια η άλλη. Θέλει προσοχή όταν λέμε ότι μια τροφή είναι φθηνότερη. Θα το πω και στο pet shop, διότι είναι λάθος λογική να λένε ότι είναι πιο φθηνή. Δεν είναι. Και δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά νομίζω (αυτή τη στιγμή τρώει μίξη των δύο για να δω αν θα τη συνηθίσει) ότι έχει παχύνει λίγο. Ανάμεσα λοιπόν στις δύο αυτές συγκεκριμένα δεν υπάρχει διαφορά τιμής. Αν έχετε να προτείνετε κάποια άλλη καλή, που πραγματικά να είναι φθηνότερη, θα χαρώ να τη δοκιμάσουμε, αλλιώς δε βλέπω το λόγο να αλλάξω τη τροφή που τρώμε και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 17:33, 11-09-13:

μωρε σαν πολλα δεν ειναι τα 90?εδω κ λιγο καιρο πηρα κι εγω προ πλαν και προς το παρων ειμαι πολυ ευχαριστημενη!για 3 γατια χρειαζομαι 4,5 κιλα το μηνα περιπου και ειναι και χορτασμενα μια χαρα,κονσερβουλα τους δινω το πρωι και το βραδυ αλλα μια των 100γρ στα τρια(τη δινω για λιχουδια κυριως οχι γευμα)
η τα δικα μου τρωνε λιγο η ο δικο σου αρκετααν και τα κιλακια τους τα εχουν τα δικα μου

Παράθεση

Elektra2 (Ηλέκτρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ηλέκτρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

H Elektra2 έγραψε στις 17:48, 11-09-13:

Αν είναι έτσι Οφηλία, αξίζει τον κόπο. Δηλαδή μου λες ότι είναι περίπου 1.5 κιλά το γατάκι το μήνα. Τα 90 τα γράφει πάνω στη συσκευασία. Και το κοιτώ πάντα, για να βάζω το πολύ μέχρι την ποσότητα που ορίζουν για να μη μου παχύνει. Αλλά αν λες ότι τα 50γρ την ημέρα είναι αρκετά, θα το δοκιμάσω. Να δω αν χορταίνει. Διότι, έτσι θα έχει νόημα.

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 17:56, 11-09-13:

μμμμ τουλαχιστον τα δικα μου( το χειμωνα που τρωνε συνηθως περισσοτερο δεν ξερω πως θα παει)
βεβαια δεν ειμαι και η καταλληλη για γνωμη γιατι δυστυχως ,επειδη λειπω πολυ απο το σπιτι,τους εχω παντα απο ενα μπολ για τον καθενα(περιπου απο 50 γρ-ισως και κατι ψιλα παραπανω)αλλα το βραδυ ποτε δεν βρισκω κανενα απο τα 3 αδειο
το θεμα ειναι βεβαια ποσο ακριβως τρωει το καθενα απο τα 3παντως κανενα δεν ειναι πεινασμενο

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 20:02, 11-09-13:

Όντως κι εμένα το καλοκαίρι τρώνε λιγότερο. Η κτηνίατρός μου μού έλεγε να βάζω λίγο λιγότερο πάντα από την αναγραφόμενη. Τώρα βέβαια αν δεν δεις πώς θα πάει στον κούκλο σου, ό,τι και να λέμε εμείς είναι περιττό...

Παράθεση

blackfairy1986

Νεοφερμένος

H blackfairy1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H blackfairy1986 έγραψε στις 10:52, 12-09-13:

παιδια επιδι βλεπω εχει γινι θεμα το να δεινης ακιβι τροφη προτον εγω δεν πιστεβω το οτι πλιροσης περνις.. γιατι στο σουπερ μαρκετ πουλανε κατεψιγμενο σολομο και αλλα ψαρια πανακριβα γιατι ειναι η ταδε μαρκα απο τον ταδε ποταμο η θαλασσα και οταν πας να το φας δεν τρογετε και στα ορεοτατα νισακιαμας οποτε πιγενς περνω ψαρακι φρεσκο ωρεοτατο ιγιηνο.. ο θιος μου δουλεβη στο χιμιο του κρατους.. οποτε ενα πραγμα μου χει πι οπου ακους πολα κερασια κρατα και μικρο καλαθι.. και για την οριζεν εχουν ακουστη πολα λογο της ιψιλις περιεκτικοτιτας σε ταυρινη.. δεν βλεπω ομως κανεις να την θεορη κακι τροφη.. η μιπος κανω λαθος??? τεσπα.. και για να σας το κανω πιο ξεκαθαρο εγω ειμαι της αποψης καλιτερα πιο ικονομικη τροφη και πιο πολα γατακια.. να ιοθετισης .. γιατι εδω δεν μιλαμε για ιοθεσια απλα μιλαμε για το να σοσουμε ζωες απο βεβεο θανατο... στην γιτονιαμου υπαρχουν ενα σωρο αδεσποτα ξερετε πωσα γατια βρισκο στην αβλιμου νεκρα καθε χρονο απο φωλες??? και αν ιξερα πιος της ριχνη θα μπορουσα να κανω και κατι αλλα δεν ξερω.. η μισι γιτονια δεν τα θελη τα διοχνη τη να κανω να μινισω ολη την γιτονια??? οχι ως σοστη φιλοζοη λιπον ιοθετω οσο πιο πολα αντεχς.. στην τελικι και εγω οταν δεν εχω που ουτε τωρα εχω... τροω ψομι και ελια δεν βλεπω να επαθα κατι?? και επιδι καρκινο εχουμε στην ικογενια μου για κοπελα που το ανεφερε.. καρκινο προκαλουν καπια σιντιριτικα και χιμικα.. εφοσον αποφευγης αυτα εισαι μια χαρα... και εμενα το ενα γατι εχει τροφικη αλεργια οτι οτι και αν της εχω δοκιμα;ση απο καλες ετεριες.. οριζεν ,ρουαλ κανιν, χιλλς.. και καπιες αλλες.. σε ολλες μου βγαλε αλεργια μονο η wiskas δεν την πιραζει.. που ειναι λιπον το καλω σε αυτο? και δεν λεμε οτι θα δινουμε μακροχρονια στα γατακιαμας την ταδε ικονομικη τροφη... λεμε για οσο δεν μπορυμε να τους προσφερουμε κατι καλιτερο οταν μπορουσα και εγω τα καλιτερα επερνα.. τωρα ανεργι με δυο αδερφια μεγαλιτερα και αυτα ανεργα μονο την μανα να δουλεβη με 800 ευρο το μηνα και το ρευμα κομενο... προσπαθω απο το ιστεριμα μου να βοηθισω τα ζωντανα.. αυτο λεγετε ζοωφιλια... αν μου τρεχουν απο τα πατζακια και απλα δινω οτι πιο ακριβο σε ενα δυο ζοντανα αυτο δεν ειναι ζωοφιλια... αν σου τρεχουν απο τα πατσακια σωσε και αλλα ζωντανα... γιατι το να ταιζω απλα τα αδεσποτα και να τα αφινω στον δρομο αυτο για εμενα δεν αποτελη λιση.. οταν ξερω πως σε 1 μινα σε 2 σε 3 καπιος παλι θα ριξι φωλα και θα τα σκοτοση η θα τα χτιπιση... και στην τελικη και τα παιδιασου οταν δεν εχεις να τα ταισης δεν τους δινις γαλα γαιδουρας.. τους δινις γαλα αγελαδας η οτι εχει σε προσφορα το σουπερ μαρκετ... και λες και δοξα το θεω που μπορις να τους προσφερης αυτο το ριμαδη το ποτιρι με το γαλα...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 11:49, 12-09-13:

Καλησπέρα!

Εν περιλήψει θα σου πω ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, χίλιες φορές να φροντίζεις 5 γατάκια και να τα ταΐζεις φρίσκις, παρά ένα γατάκι και να το ταΐζεις οριτζεν. Εκτός αυτού, ζούμε σε μια πολύ δύσκολη εποχή, με ανεργία, περικοπές, απολύσεις. Τέλος πάντων.

Καταρχάς να αποδεχτούμε ότι οι ακριβές, καλές τροφές όπως ακάνα, όριτζεν και άλλες, είναι μεν καλύτερες από τις άλλες, σαφώς καλύτερες, αλλά δεν παύουν να είναι αφυδατωμένες κροκέτες, μαζικά παραγόμενες σε κάποιο εργοστάσιο. Όσο καλές και να είναι, είναι βιομηχανική ζωοτροφή. Καλά είναι να το έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας αυτό, γιατί κι εγώ τη δική μου γάτα Acana Grasslands την ταΐζω (μέχρι πρότινος δλδ, τώρα αλλάξαμε) αλλά ξέρω ότι δεν της δίνω το ωραίο φρέσκο αρνάκι που γράφει η συσκευασία, αλλά το αφυδατωμένο αρνάκι σε μορφή κροκέτας. Ναι μεν, καλύτερα απ' το να την τάιζα άλλες τροφές που έχουν μέσα ό,τι να 'ναι, αλλά και πάλι.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι σαφώς κάποιες τροφές είναι ποιοτικά ανώτερες από άλλες και αυτό αντανακλά στην τιμή τους. Αλλά αφενός αυτό δεν τις καθιστά ιδανική υγιεινή τροφή και αφετέρου αν δεν έχουμε τα λεφτά να τις αγοράσουμε δε θα πεθάνουμε κιόλας.

Χίλιες φορές να έχεις 5 γατάκια στειρωμένα, να έχουν το φαγάκι τους, το καθαρό νεράκι τους, να εμβολιάζονται, να μένουν μέσα σε ένα σπίτι ή σε μια αυλή. Κι ας τρώνε και φρίσκις. Αυτά που μπορείς να κάνεις αν θες και αν σε παίρνει οικονομικά, είναι τρία πράματα που κάνουμε κι εμείς στα δικά μας 2 αρσενικά στειρωμένα στο νησί:

1. να αναμιγνύεις τη whiskas με άλλη οικονομική τροφούλα για στειρωμένα, πχ Equilibrio. Εμείς παίρνουμε την Equilibrio που είναι μεν super premium τροφή αλλά πολύ οικονομική (λίγο ακριβότερη από την whiskas, δλδ τη whiskas την παίρνουμε 6.70 ευρώ το δίκιλο, ενώ την Equilibrio 9 ευρώ το δίκιλο. Εννοείται ότι αν βρίσκαμε μεγάλες συσκευασίες, πχ δεκάκιλες, θα τις προτιμούσαμε αλλά στη Σάμο δεν παίζουν τέτοια, μόνο δίκιλες). Μπορείς λοιπόν να παίρνεις κι ένα σακούλι Equilibrio και να τους την αναμιγνύεις για να τρώνε και μία καλύτερη κροκέτα μαζί με τη whiskas. Αυτό φυσικά αν δε σε παίρνει οικονομικά να το κάνεις συνέχεια, μπορείς να το κάνεις κάθε 3 μήνες ας πούμε.

2. να παίρνεις, μια στο τόσο, μια καλύτερη τροφούλα, αλλά πάλι οικονομική, όπως την Equilibrio που σου είπα πριν. Όχι για να τη δίνεις για ανάμιξη αλλά για κύρια τροφή. 2-3 μήνες whiskas, 2-3 μήνες Equilibrio και ούτω καθεξής.

3. να τους δίνεις και κονσερβούλες, είτε λίγο ακριβούτσικες (πχ Sheba, πολύ αξιοπρεπής για τροφή σουπερμαρκετ) είτε τις φθηνότερες (πχ Friskies). Έτσι θα παίρνουν περισσότερα υγρά και θα τρώνε και κάτι διαφορετικό. Μπορείς βέβαια να εμπλουτίζεις με λίγο μαγειρευτό φαγητό. Εμείς μια δίνουμε κονσέρβα (κάποιες μάρκες Lidl οι οποίες είναι χάλια ποιοτικά αλλά οικονομικές, κυρίως Sheba και φυσικά Kitekat που τρελαίνονται) και μια τους δίνουμε κοτοπουλάκι ή κρεατάκι βραστό. Στο lidl έχει φθηνά κρεατικά, τα παίρνουμε από κει δλδ, τα βράζουμε σκέτα, νερόβραστα, και τους τα ξεψαχνίζουμε και τα δίνουμε στους γατούληδες. Αυτά φυσικά όχι κάθε μέρα, 2 φορές τη βδομάδα.

Με αυτούς τους τρόπους και διατηρείς χαμηλό το ποσό που ξοδεύεις, που για 5 γατιά θα είναι όντως πολύ μεγάλο, και δίνεις κάπως καλύτερο φαγητό απ' ότι η σκέτη whiskas.

υγ. Επειδή διάβασα απρόσεχτα το κείμενό σου, δεν πρόσεξα τι ρώταγες. Τεσπα τώρα δεν το σβήνω, μπορεί να πάρεις καμια ιδέα.

Λινκς με τροφές:
1. http://www.petsupermarket.gr/5826/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/equilibrio-light-10kg.html (equilibrio 10 kg, 36 ευρώ)

2. http://petmark.gr/index.php/dog.html...category_id=25 (purina tonus, 15 kg, 40 ευρώ)

3. http://petmark.gr/index.php/dog.html...category_id=25 (wellness cat, 20 kg, 25 ευρω)

Γενικά αν ψάξεις λίγο έχεις πολλές επιλογές σε μεγάλη συσκευασία και οικονομική τροφή, στα online καταστήματα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 12-09-13 στις 12:00.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 12:13, 12-09-13:

καλησπερα μια καλη και οικονομικη τροφη που βρηκα τελευταια για τα αδεσποτακια(την εχει η κτηνιατρος μου και πουλαει χυμα) ειναι η farmina! μου την δινει 3ε το κιλο(ειναι και super premium) και ειδα και διαφορα στο τριχωμα τους,την τρωνε με ορεξη και χορταινουν και σχετικα ευκολοτερα!!!!αξιζει να τη δοκιμασετε!!!τα δικα μου τα διαολια στο σπιτι ουτε να την μυρισουν,ο μεν Αριστος την τρωει και φαινεται να του αρεσει και αρκετα

Παράθεση

blackfairy1986

Νεοφερμένος

H blackfairy1986 έγραψε στις 14:21, 12-09-13:

koukimanster καλισπερα .. ειχα ρωτιση για ικονομικες τροφες και εγω με την σιραμου αλλα σε προηγουμενη ερωτιση αν πας πιο πανω θα το δεις.. απλα μετα ιδα τα σχολια για της ακριβες τροφες και ιθελα και εγω να εκφρασω την αποψη μου... σε ευχαριστω για τα σαιτ η προτη και η τελυτεα μου φενοντε ενδιαφερουσες.. και οπως ειπες μια καλη λιση ειναι το μικς.. αυτη την στιγμη δινω wiskas με λιγι ρουαλ κανιν στα 4 σε αυτην που εχει αλεργια της δινω σκετη wiskas στην εξω που ειναι μια στην αυλημου με το μικροτης.. του δινο καθε φορα οτι περισεψη απο τα μπολ και δεν εχουν φαη καθε βραδη τα βγαζω στην εξω λιγι wiskas roual canin.. και λιγι οριζεν κανα δυο φορες της ειχα δωση γιατι απο τα μικρα δεν μενη ψιχουλο σινιθος... και στα ιπολιπα τα αδεσποτακια που μαζεβοντε καθε βραδι κατω απο το βαλκονη και μου κανουν κανταδες ριχνω wiskas.. να ρωτισω κατι ακομα απο οτι εχω καταλαβη πρεπη να χει αλεργια στο ελαιο σολομου και αυτο ειναι κατι που η περισοτερς τροφες εχουν πχ η υποαλεργικι της ρουαλ κανιν εχει ελαιο σολομου και σικοτακια πουλερικον... μεσα.. δεν εχω δοκιμαση απο αλη ετερια με μοσχαρη τροφη.. οποτε αν ξερετε καμια που να ειναι με μοσχαρη και να μην εχει πολα προσθετε απο ελαια ψαρικον η κοτοπουλο θα με ενδιεφερε... να της την κανω μικς με wiskas γιατι συγγεκριμενα αυτη δεν εχει φαη πανο απο βδομαδα αλλη τροφη με το που εκανα την κινιση να της δωσο και αντιαλεργικες οπως ειπα πιο πανω.. μαδουσε το γατη δεν εμενε τριχα πανοτου γιρω απο τον λεμο και το κεφαλη την επιανες και δεν ενιοθες τριχα η δερμα ενιοθες μονε ξεραμενο αιμα το δολιο.. και ιδικα με της ρουαλ κανιν την ειχαι πιραξη και στο στομαχακη τρομερη διαρια της φευγαν μεχρι να παει στην αμολεκανι και πισω στον ποπο της ειχαι φιγι τριχομε που ακομα δεν εχει επανεθι τελιος.. ναι μεν δεν εχει αλεργια τωρα αλλ η γουνα βγενη αργα αργα... στης αλλες μια χαρα κανενα προβλιμα... θα σιμφονισω μαζισου πως ιπαρχουν καλιτερς τροφες και πως να μην ξεχναμε ομως πως ολες ειναι αφιδοτομενω κρεας... απλα ιπαρχουν και ετεριες που εχει πεση απλα πολη διαφιμιση ενω ιπαρχουν αλλες λιγοτερο γνοστες που ειναι εξισου καλες η και ακομα και καλιτερες.. και δεν μιλαω για τροφες τιπου σουπερμαρκετ... απλα δεν θεορω οτι μια λιγο πιο ικονομικη τροφη ειναι και πολυ πιο χαλια.. διλαδη σου λεει τωρα η μια εχει 20 πχ και η αλλη εχει 18 και σου λενε α αυτη που χι 20 ειναι πιο καλι... οτι τι?? διλαδη με δυο ευρω παραπανω πιραν χαβιαρη και εβαλαν μεσα?? lol μην τρελαθουμε... ενταξη σαφος η wiskas δεν ειναι royal canin αλλα κατι ενδιαμεσω δεν μπορουμε να βρουμε? μια μεση λιση.. για να νε και αυτα καλα αλλα και εμεις.. λιπον βρικα και εγω δυο τροφουλες που χουμε δοκιμαση στο παρελθον και της βαζω αα και ofilia η τροφη που αναφερης ιπαρχη εδω και δεν ειναι super primiun εκτος αν δεν ειναι απο αυτες..
απο την προτη εχουμε φαη την κιτρινη την εκανα μικς με ρουαλ απο την δευτερη δεν θιμαμε πια γιατι την ειχαι παρη η μαμα μου αλλα νομιζω η μοσχαρη η κουνελη ηταν αλλα δεν θιμαμε καθολου αν ειχαι πιραξη την μια την σισουλαμου στην αλεργια.. γιατι ηταν μικρουλα που την ειχαι παρει η μαναμου και δεν ειχαμε ανακαλιψη την αλεργια.. αφηστε που η κτινιατρος που πιγενα προτα μου χε πει πως ηταν μικιτες χωρης εξετασης και ειχαμε δωση θεραπεια και ειχαι ταλεποριθι πολυ το ζωντανο.. μεχρη που πιγα αλλου και με το που την ιδαν το προτο που ρωτισαν τι τροη..

http://www.pet4u.gr/Category/4305/farmina
http://www.pet4u.gr/Category/4501/le_chef

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 14:38, 12-09-13:

αν δεν κανω λαθος η premium ειναι σε ασπρο-μπορντω σακι ενω η super premium σε ασπρο-καπως καφετι σακι!ειναι διαφορετικα λιγο !θα το ξαναδω οταν παω,αλλα γενικως στα pet shop συνηθως απο οικονομικες τροφες εχουν τις premium σειρες,ενω οι εταιρειες παραγουν και super premium,ετσι κι οταν εψαχνα τη josera ,οπου υπηρχε ηταν η σειρα premium, τελικα μου την εφερε η κτηνιατρος(την super premium)
προσωπικα βολευτηκα με τη farmina

Παράθεση

Elektra2 (Ηλέκτρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Elektra2 έγραψε στις 15:21, 12-09-13:

Οφηλία είδα τη farmina κι εγώ. Αλλά δεν ξέρω ποια να πάρω. Με ποια βολεύτηκες εσύ?

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 16:15, 12-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Elektra2
Οφηλία είδα τη farmina κι εγώ. Αλλά δεν ξέρω ποια να πάρω. Με ποια βολεύτηκες εσύ?
τη farmina τα σκασμενα στο σπιτι δεν τη τρωνε(κι απορω γιατι ειναι καλοβολα γατια)
ο Αριστος ομως ,που ειναι απιστευτα δυσκολος στη τροφη του,την τρωει με χαρα
τωρα ποια?αυτη που εχει η γιατρος ειναι σε σακι ασπρο με καπως καφετι να το πω?και γραφει οτι ειναι super premium,αυτη εχω δει απο κοντα μονο.θα ψαξω και στο ιντερνετ για περισσοτερες πληροφοριες μπας και βρω και φωτο

Παράθεση

Elektra2 (Ηλέκτρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Elektra2 έγραψε στις 16:19, 12-09-13:

http://www.profinepet.com/sterilised
Γι'αυτήν τη έχετε να πείτε, όσοι γνωρίζετε και αναγνωρίζετε τα απαιραίτητα και καλά στοιχεία? Τη βρίσκω στη γειτονιά μου, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να την εμπιστευθώ. Αν γνωρίζει κανείς...

Παράθεση

blackfairy1986

Νεοφερμένος

H blackfairy1986 έγραψε στις 16:23, 12-09-13:

ofilia το κιταξα λιγο και τελικα η η μπορδο σισκεβασια ειναι super primiun μαλλον σε καπιες σελιδες την εχουν ως super εδω την εχει ως απλι αν ειναι testareto οταν ξαναπαρεις για να ξερουμε.. η απλη ηταν ωρεα τροφη την ετρογαν ευχαριστα.. οποτε ιποθετω η super θα ειναι ακομα πιο καλη

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 16:33, 12-09-13:

στο ιντερνετ δεν βγαζω ακρη,βρηκα καποιες φωτο ,δεν ξερω αν θα βοηθησω και πολυ

[ATTACH]Name:  farmina 2.jpg
Views: 1213
Size:  8,2 KB[/ATTACH]

Συνημένες Εικόνες

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 16:35, 12-09-13:

ok αυτη που παιρνω ειναι στη πρωτη εικονα,το ασπρο καφετι(να το πω?)super premium

στη δευτερη ειναι το μπορντω ,αυτη ειναι η premium?

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 16:44, 12-09-13:

Στο μεγαλο μου δινω της ρουαγιαλ την ουριναρι λογω ουρολιθιασης που παρουσιασε.Στο μικρο μου ειχα παρει αυτη http://www.okpassion.it/en/home.php?...ight-sterility 35 ευρω τα 12μιση κιλα απο μια κλινικη σε επαρχια.Δυστυχως δεν την εφαγε μεγαλο χρονικο διαστημα για να σας πω με σιγουρια οτι ειναι καλη γιατι εχει τροφικη αλλεργια(δεν την παρουσιασε την αλλεργια με την συγκεκριμενη τροφη) και αυτες τις μερες του δινω μαγειρευτο μεχρι να παω αυριο να παρω την υποαλλεργικη που παρηγγειλα(35 ευρω τα 2 κιλα) της ρουαγιαλ. Οικονομικα με εχουν γονατισει η ρουαγιαλ και ψαχνομαι και εγω για οικονομικοτερες τουλαχιστον σε υποαλλεργικες. Μου συστησαν αυτη http://www.ardengrange.com/pet-food/cat-food.asp?id=51 σαν καλη υποαλλεργικη και της brit. Δυστυχως καμια δεν μπορω να βρω εδω που μενω.Οσοι μενουν Αθηνα ή Θεσσαλονικη εχουν παρα πολλες επιλογες και μπορουν να βρουν και οικονομικοτερες.

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 16:56, 12-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
Στο μεγαλο μου δινω της ρουαγιαλ την ουριναρι λογω ουρολιθιασης που παρουσιασε.Στο μικρο μου ειχα παρει αυτη http://www.okpassion.it/en/home.php?...ight-sterility 35 ευρω τα 12μιση κιλα απο μια κλινικη σε επαρχια.Δυστυχως δεν την εφαγε μεγαλο χρονικο διαστημα για να σας πω με σιγουρια οτι ειναι καλη γιατι εχει τροφικη αλλεργια(δεν την παρουσιασε την αλλεργια με την συγκεκριμενη τροφη) και αυτες τις μερες του δινω μαγειρευτο μεχρι να παω αυριο να παρω την υποαλλεργικη που παρηγγειλα(35 ευρω τα 2 κιλα) της ρουαγιαλ. Οικονομικα με εχουν γονατισει η ρουαγιαλ και ψαχνομαι και εγω για οικονομικοτερες τουλαχιστον σε υποαλλεργικες. Μου συστησαν αυτη http://www.ardengrange.com/pet-food/cat-food.asp?id=51 σαν καλη υποαλλεργικη και της brit. Δυστυχως καμια δεν μπορω να βρω εδω που μενω.Οσοι μενουν Αθηνα ή Θεσσαλονικη εχουν παρα πολλες επιλογες και μπορουν να βρουν και οικονομικοτερες.
αν κανεις παραγγελία απο ιντερνετ?δεν εχω ιδεα απο μεταφορες και κοστος?ή αν καποιο μέλος(λεω εγω τωρα) αν μπορουσε να σε εξυπηρετήσει και να σου στείλει με κτελ??αν επιτρέπεται που μενεις?35 ε για 2 κιλα ειναι παρα πολλα

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 17:07, 12-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από ofilia
αν κανεις παραγγελία απο ιντερνετ?δεν εχω ιδεα απο μεταφορες και κοστος?ή αν καποιο μέλος(λεω εγω τωρα) αν μπορουσε να σε εξυπηρετήσει και να σου στείλει με κτελ??αν επιτρέπεται που μενεις?35 ε για 2 κιλα ειναι παρα πολλα
Δυστυχως τοσο εχει η υποαλλεργικη της ρουαγιαλ.Ειναι η πιο ακριβη κτηνιατρικη τροφη. Μεχρι πριν 3 μηνες αν μου ελεγες οτι θα αγοραζω 35 ευρω τα 2 κιλα την γατοτροφη θα σου ελεγα εισαι τρελη!
Εχουμε ταλαιπωρηθει παρα πολυ.Ειδικα ο γατουλης.Αυτη την στιγμη ειμαστε με κορτιζονη για να καταλαβεις.
Αν ειχα τραπεζα κοντα θα ειχα ηδη παραγγειλει μεσω νετ αλλα δυστυχως ζητανε ειτε καταθεση σε τραπεζα ειτε πιστωτικη που δεν εχω. Με αντικαταβολη δεν στελνουν στην επαρχια.
Ειμαστε σε χωριο της Φθιωτιδας και αρχες του αλλου μετακομιζουμε Αμοργο.Εκει να δεις! Δεν εχει τπτ αυτο το νησι! Τουλαχιστον εχει κοντα στο νεο σπιτι τραπεζα απο οσο με ενημερωσαν οποτε θα παραγγελνουμε απο Αθηνα!Παλι καλα!

Παράθεση

blackfairy1986

Νεοφερμένος

H blackfairy1986 έγραψε στις 17:07, 12-09-13:

νομιζω οτι αυτη η μπορντο ειναι η ιδια με την πανω απλα καπιες σελιδες λιγο το χουν μπερδεψη.. γιατι την ιδια ακριβος στο μπορντο σε αλλη σελιδα την ελεγε super premium... νωμιζω οτι η απλη ειναι αυτη με το κιτρινοπορτοκαλι να το πω? την στελνω πιο κατω την απλη.. φενετε καλι τα 10 κιλα 25 ευρο την εχει οποτε οκ η wiskas η 14 κιλη κανει 36 οποτε και αυτη αν το λογαριασης το ιδιο ερχετε και ειναι και super.. για την μικρι με την αλεργια δεν ξερω αλλα αν ειναι περνω μια 2κιλι για το σισακι το πολυ πολυ...

http://www.pet4u.gr/Product/4308/ksi...armina_cat_fun

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 17:14, 12-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
Δυστυχως τοσο εχει η υποαλλεργικη της ρουαγιαλ.Ειναι η πιο ακριβη κτηνιατρικη τροφη. Μεχρι πριν 3 μηνες αν μου ελεγες οτι θα αγοραζω 35 ευρω τα 2 κιλα την γατοτροφη θα σου ελεγα εισαι τρελη!
Εχουμε ταλαιπωρηθει παρα πολυ.Ειδικα ο γατουλης.Αυτη την στιγμη ειμαστε με κορτιζονη για να καταλαβεις.
Αν ειχα τραπεζα κοντα θα ειχα ηδη παραγγειλει μεσω νετ αλλα δυστυχως ζητανε ειτε καταθεση σε τραπεζα ειτε πιστωτικη που δεν εχω. Με αντικαταβολη δεν στελνουν στην επαρχια.
Ειμαστε σε χωριο της Φθιωτιδας και αρχες του αλλου μετακομιζουμε Αμοργο.Εκει να δεις! Δεν εχει τπτ αυτο το νησι! Τουλαχιστον εχει κοντα στο νεο σπιτι τραπεζα απο οσο με ενημερωσαν οποτε θα παραγγελνουμε απο Αθηνα!Παλι καλα!
Αμοργο??????????????τυχερημπορει να ειναι δυσκολα σε τετοια θεματα ,αλλα σε ζηλευω,και τι δεν θα εδινα να φυγω απο δω και να παω σε νησακι η χωριουδακι,οπουδηποτε εκτος πολης

Αρχική Δημοσίευση από blackfairy1986
νομιζω οτι αυτη η μπορντο ειναι η ιδια με την πανω απλα καπιες σελιδες λιγο το χουν μπερδεψη.. γιατι την ιδια ακριβος στο μπορντο σε αλλη σελιδα την ελεγε super premium... νωμιζω οτι η απλη ειναι αυτη με το κιτρινοπορτοκαλι να το πω? την στελνω πιο κατω την απλη.. φενετε καλι τα 10 κιλα 25 ευρο την εχει οποτε οκ η wiskas η 14 κιλη κανει 36 οποτε και αυτη αν το λογαριασης το ιδιο ερχετε και ειναι και super.. για την μικρι με την αλεργια δεν ξερω αλλα αν ειναι περνω μια 2κιλι για το σισακι το πολυ πολυ...

http://www.pet4u.gr/Product/4308/ksi...armina_cat_fun
οχι δεν ειναι η ιδια η μπορτνω και η πρωτη που εβαλα,τουλαχιστον η συσκευασια,γιατι τι εχουν μεσα μονο αυτοι ξερουν

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 12-09-13 στις 18:53. Αιτία: merge posts
Παράθεση

Βασιλης Σ.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βασιλης Σ.
Ο Βασιλης Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Βασιλης Σ. έγραψε στις 09:31, 23-09-13:

Καλημερα σας.Βρηκα αυτην εδω http://petcity.gr/product/TONUS-STER...-11200701.html Την εχει παρει κανεις??Ειναι μεσαιας κατηγοριας σχετικα με την Nutram http://petcity.gr/product/11-%CE%94%...-21200115.html

Παράθεση

Zoe TsbDc

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zoe TsbDc
H Zoe TsbDc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Zoe TsbDc έγραψε στις 15:08, 09-01-17:

Γεια σας!Ειμαι καινουρια στο mycat.Με λενε Ζωη και ειμαι 16-17 ετων.Εχω ενα γατο που ειναι στςιρωμενος εδω και 3μερες.Ηθελα να ρωτησω τι τροφη για στειρωμενοτς γατους θα μου προτεινατε να τον ταιζω επιδη οι γονεις μου επιμενουν οτι η χυμα τροφη ειναι καλη!Εγω πιστευω πως δεν προσφερει τιποτα στις γατες και οτι ειναι καλυτερες οι τροφες πχ royal canin κτλ.Επιδη ειναι λιγο ακριβη μπορειτε να μου προτεινετε μια καλη και πιο φτηνη?Μεχρι στιγμης τον ταιζω χυμα.Πειτε αν μπορειτε γιατι η χυμα ειναι ΧΑΛΙΑ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:58, 09-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από Zoe TsbDc
Γεια σας!Ειμαι καινουρια στο mycat.Με λενε Ζωη και ειμαι 16-17 ετων.Εχω ενα γατο που ειναι στςιρωμενος εδω και 3μερες.Ηθελα να ρωτησω τι τροφη για στειρωμενοτς γατους θα μου προτεινατε να τον ταιζω επιδη οι γονεις μου επιμενουν οτι η χυμα τροφη ειναι καλη!Εγω πιστευω πως δεν προσφερει τιποτα στις γατες και οτι ειναι καλυτερες οι τροφες πχ royal canin κτλ.Επιδη ειναι λιγο ακριβη μπορειτε να μου προτεινετε μια καλη και πιο φτηνη?Μεχρι στιγμης τον ταιζω χυμα.Πειτε αν μπορειτε γιατι η χυμα ειναι ΧΑΛΙΑ!
Καλησπέρα φίλη Ζωή και καλώς μας βρήκες στο MyCat.
Υπάρχουν αρκετά καλές τροφές και από τις χύμα, στα pet shop. Βέβαια για να σου προτείνουμε κάποια καλή τροφούλα, καλό θα ήταν να ξέραμε και την ηλικία του γατούλη σου. Αν είναι κάτω του ενός έτους, καλό είναι να πάρετε κάποια τροφή για στειρωμένα που είναι κάτω του ενός έτους, αν είναι μεγαλύτερος, υπάρχουν άλλες που σας καλύπτουν.
Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν τροφές που καλύπτουν όλες τις ανάγκες ενός γατιού, θα ήταν καλό να έκανες μια μακρυά συζήτηση με τον ιδιοκτήτη του pet shop που ψωνίζετε, αφού περιηγηθείς στα θεματάκια μας που έχουν σχέση με την διατροφή και μάθεις ότι χρειάζεται για τα συστατικά τους.
΄Οπως και να έχει, μην διστάσεις να μας ρωτάς για να μαθαίνεις, πραγματικά σε συγχαίρω που αν και μικρή στην ηλικία, έχεις την ωριμότητα να καταλάβεις πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η διατροφή σε ένα ζωάκι που γίνεται μέλος της οικογένειάς μας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους